Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Dilema: Pentax k5II alebo fuji x100s?

Hanigal
2013-07-06 22:49:35+02
Pozdravujem vštkých na tomto fóre. Už dlhšiu dobu zvažujem, ktorou cestou ísť. A veľmi rád by som si vypočul/prečítal aj vaše názory - možno mi poviete/napíšete niečo, čo som nebral do úvahy.

Momentálen mám pentax k10 a celkom peknú zbierku pevných objektívov. Rád by som sa však pohol ďalej. Prečo?
Pentax k10 mám celkom rád, ale čo mi vadí: relatívne pomalé ostrenie, vysoký šum už pri iso 400, veľký a ťažký a najmä hlučný.
Čo čakám od foťáku: skladnosť, rýchlosť, tichosť, nenápadnosť, nižší šum v porovnaní s k10 a aby som ho mohol "stále" nosiť pri sebe.
Čo fotím: ľudí - rodinu, známych, streetfotografiu, nejaké portréty, zátišia
Fuji x100s - všetky moje požiadavky spĺňa - + objektív so svetelnosťou f2 a krásne retro púzdro. V neprospech fuji x100s je - nikdy som nefotil s týmto týpom hľadáčika (požiadavka na optický hľadáčik) a neviem ako si zvyknem na paralaxu a potom pevný objektív 23mm (35-ff). 75% fotiek momentálne fotím s DA21 kou - takže ohniska sa nebojím. Len tých 25% je s FA35 a DA70.
Pentax k5II - v prospech: tichší, menší, rýchlejší v porovnaní s K10 a kompatibilný s mojimi objektívmi - a lacnejší. neprospech - väčší a hlučnejší ako fuji x100s, DA 21 nie je až taká ostrá, bez AA filtra a moaré, a chýba mi aj objektív okolo 20mm so svetelnosťou f2.

Obidva foťáky som mal v ruke - ale nie v jednom obchode. Možno to by mi pomohlo v rozhodovaní. Riešil už niekto z Vás takýto problém? Ak by som si vybral fujix100s, tak väščiny výbavy by som sa musel zbaviť - i keď možnosť, že ostanem s k 10 a jedným alebo dvomi objektívmi na portréty a fujinou je tiež možnosť. Skúsim túto tému otvoriť aj na iných fórach a som zvedavý na výsledky.
Krásny deň všetkým prajem a teším sa na konštruktívne názory.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-07-07 10:00:19+02
Tu ti asi nikto nepomoze. Predpokladam, ze ako kvalitne fotia tieto fotaky si si vyhladal. Obidva su super a kvalitu fotky riesit netreba. Takze je to len rozhodovanie o koncepcii. Predpokladam, ze rozdiely medzi zrkadlovkou a kompaktom s hladacikom su ti jasne. Len ty a nikto iny musi zvazit klady a zapory obidvoch koncepcii a rozhodnut sa. Hod si to na papier, vsetky pre a proti (pre tvoje potreby). Mozno ti nepomoze ani to, a sily obidvoch rieseni budu vyrovnane. Je dost mozne, ze si kupis jeden aparat a za rok vymenis za druhy. Niekedy to inak nejde, len osobne vyskusat dlhodobejsie kazdu mloznost.
 
dmedia
2013-07-07 10:05:49+02
Z mojho pohladu by som sa nikdy zrkadlovky nezbavoval...a fotoaparaty ako su Fuji X povazujem iba za doplnok, urcite nie ako hlavny fotoaparat, nic viac.
Praca s nimi je podla mna ovela obmedzujucejsia ako so zrkadlovkou.
Mam Fuji X-E1, ma to iste vyhody-tichsi chod, mensie rozmery, ale ...AF ak si zvyknuty na dobre sklo+telo bude pre teba velke sklamanie, chybovost je dost velka, ak aj rychlost.
Napriek tymto skusenostiam, ho povazujem za sikovnu masinku s velmi kvalitnym vystupom, tu niej evelmi co vytykat, velmi vhodne ked si clovek nechce brat so sebou zavazie....
 
lu_boss
2013-07-07 10:55:27+02
X100s je excelentny stroj. Urobi 80% prace zrkadla. Na tych zvysnych 20 % budes musiet zabudnut, alebo nechat si aj zrkadlo
 
dodo_bb
2013-07-07 19:05:48+02
Ak si kúpiš Fuji, zistíš asi rýchlo, že je to naozaj len "retro štýlový foťák" a nie zrkadlovka. Akokoľvek kvalitné nevymeniteľné pevné sklo je neskutočné obmedzenie tvorivej práce fotografa a jednotvárnosť perspektívy nevynahradí ani najšpičkovejšia kvalita a ostrosť Tvojich obrázkov... Píšeš, že máš "slušnú zbierku" skiel na pentax. Ak ich začneš predávať v bazároch, stratíš na nich možno aj 1000€ a za to si radšej kúp to pentaxové zrkadlo. Zostane Ti aj slušná zrkadlovka, aj ego bude uspokojené
 
Martin Kurka
2013-07-07 21:18:32+02
príspevok od: dodo_bb
Ak si kúpiš Fuji, zistíš asi rýchlo, že je to naozaj len "retro štýlový foťák" a nie zrkadlovka. Akokoľvek kvalitné nevymeniteľné pevné sklo je neskutočné obmedzenie tvorivej práce fotografa a jednotvárnosť perspektívy nevynahradí ani najšpičkovejšia kvalita a ostrosť Tvojich obrázkov... Píšeš, že máš "slušnú zbierku" skiel na pentax. Ak ich začneš predávať v bazároch, stratíš na nich možno aj 1000€ a za to si radšej kúp to pentaxové zrkadlo. Zostane Ti aj slušná zrkadlovka, aj ego bude uspokojené
Ako pentaxák môžem len súhlasiť... menil by som len za K5II
 
bonifacko
2013-07-08 06:54:55+02
príspevok od: Martin Kurka
Ako pentaxák môžem len súhlasiť... menil by som len za K5II
nemá čo váhať, jedine k-5II
 
om1ci
2013-07-08 09:02:16+02
aj aj
 
artemon
2013-07-08 10:17:53+02
Určite K5II, po čase aj X100s
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()