Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Dentalna fotografia

vesna
2011-09-11 02:15:01+02
Som zubarka a chcem si kupit kvalitnu zrkadlovku, ktoru potrebujem na fotenie pacientov - snimky tvare a ustnej dutiny. Predpokladam, ze budem potrebovat makroobjektiv a externy blesk. Zaroven by som ten isty fotak chcela pouzivat na fotografovanie pri cestovani a hlavne rozmanitych sportovych aktivitach mojej rodiny (dufam, ze sa to danovaci nedozvu). Rozmyslam nad Nikonom, presla som si vsetky clanky, ale neviem sa rozhodnut. Staci mi D5100 ak si k tomu dokupim AF-S-18-200 VR II a makro AF-S 105/2,8 G VR + blesk SB-700 ?
 
Krtko fotografom
2011-09-11 07:35:43+02
Tato zostava ti bohate staci, ale fotenie ustnej dutiny SB-700 ti nebude vobec vyhovovat. Na to je idealny kruhovy blesk, urceny prave na makro a v tvojom pripade na fotenie ustnej dutiny.
Tu mas nejake odkazy:
http://eshop.fomei.com/cz/produkt/blesk-kruhovy-rf-1-n-digitalnikon-fomei/
http://www.photonet.sk/shop/makroblesk-dorr-daf-14-i-ttl-nikon/p_1311.html
Potom, ta 105/2,8 je spickovy objektiv, ale pri ustach to bude zase trosku problem, vhodnejsi by ti bol novy AF-S DX Micro NIKKOR 40 mm f/2,8G, pripadne 60mm f/2.8D AF Micro NIKKOR. Ale v tvojom pripade skor by som bral tu 40/2,8.
 
dodo_bb
2011-09-11 07:39:28+02
Všetky zrkadlovky, ktoré sa vyrábajú sú kvalitné. Len niektoré majú viac možností a vybavenia. D5100 je model najnižšej triedy, na profesionálne použitie a šport by som doporučil skôr D7000 (stredná trieda) alebo najlepšie D300s (najnižší profi model). Objektívy môžu byť...
 
coudyxx
2011-09-11 10:12:46+02
pokial chces fotit len obycajne makra zubov a tvare tak ti staci aj ten zakladny objektiv co tam mas pokial to chces pouzit len na vlasne pouzitie popripade pracovne. Ak chces fotit vystavne fotky (plagaty)... kupil by som makrac, 100mm bude pre teba pridlha lebo budes fotit pacintom tie zuby tak asi 3 metrov , skus mensie ohnisko
ja idem kupovat canon ef 100/2.8 makro ... chcem to na fotenie makier ale taktiez pouzit na fotenie portretov , sice chcelo by to nieco svetlejsie ale tento objektiv ma krasnu kresbu
Ja mam canon 50D som snim uplne spokojny
 
piggee
2011-09-11 10:14:41+02
príspevok od: dodo_bb
Všetky zrkadlovky, ktoré sa vyrábajú sú kvalitné. Len niektoré majú viac možností a vybavenia. D5100 je model najnižšej triedy, na profesionálne použitie a šport by som doporučil skôr D7000 (stredná trieda) alebo najlepšie D300s (najnižší profi model). Objektívy môžu byť...
myslim, ze zubarke na tie fotky postaci bohate aj D5100
 
molnart
2011-09-11 11:06:30+02
kedze u zubara travim cekom vela casu, mam dost silny dojem ze existuju ovela lepsie riesenia ako fotenie ustnej dutiny. fotkou odhalis iba to co vidis aj volnym okom, ale nebude vidno nejake poskodenia pod sklovinou, medzi zubami apod. urcite by som nemal velku doveru k zubarovi ktory mi foti hubu zrkadlovkou.... navyse este ked to pouziva aj na dovolenky a potom to nosi do ordinacie co by malo byt akoze sterilne prostredie. na tieto ucely podla mna sa viacej hodia rentgenove snimky a fiberscope s ktoru vies vrtat priamo na obrazovke
 
keko
2011-09-11 11:08:40+02
Si zubarka a do nakladov sa ti nedari zaradit drahu fototechniku? To je otazka na danoveho poradcu. Otazka, ze cim fotit zuby tak, aby aparat nezavadzal, bol uzitocny a nebolo treba stativ pri foteni je uplne iny problem. Osobne som presvedceny, ze tuto vec splni Nikon S5100 za 140 EUR.

Uz som nejake ustne dutiny fotil (pre svojho zubara) a pravda je taka, ze ak nechces pol hodinu zaostrovat rozkaladat stativy a na monitore kontrolovat prepaly a histogramy tak zabudni na RAW-y a ine nezmysly pouzivane touto skupinou ludi. Ak som zubar, urcite si necham poradit od zubara, nie od vytvarneho fotografa, krajinkara, fotoreportera, hvezdara, fotografa-potapaca a podobne ...
 
wlad
2011-09-11 12:34:51+02
príspevok od: molnart
kedze u zubara travim cekom vela casu, mam dost silny dojem ze existuju ovela lepsie riesenia ako fotenie ustnej dutiny. fotkou odhalis iba to co vidis aj volnym okom, ale nebude vidno nejake poskodenia pod sklovinou, medzi zubami apod. urcite by som nemal velku doveru k zubarovi ktory mi foti hubu zrkadlovkou.... navyse este ked to pouziva aj na dovolenky a potom to nosi do ordinacie co by malo byt akoze sterilne prostredie. na tieto ucely podla mna sa viacej hodia rentgenove snimky a fiberscope s ktoru vies vrtat priamo na obrazovke
hmm, a to kde si vycital ze tie fotky maju posluzit pri diagnostike ??
 
martin9113
2011-09-11 12:43:47+02
príspevok od: vesna
Som zubarka a chcem si kupit kvalitnu zrkadlovku, ktoru potrebujem na fotenie pacientov - snimky tvare a ustnej dutiny. Predpokladam, ze budem potrebovat makroobjektiv a externy blesk. Zaroven by som ten isty fotak chcela pouzivat na fotografovanie pri cestovani a hlavne rozmanitych sportovych aktivitach mojej rodiny (dufam, ze sa to danovaci nedozvu). Rozmyslam nad Nikonom, presla som si vsetky clanky, ale neviem sa rozhodnut. Staci mi D5100 ak si k tomu dokupim AF-S-18-200 VR II a makro AF-S 105/2,8 G VR + blesk SB-700 ?
ja by som to riešil nie bleskom ale nejakým štúdiovým svetlom.
 
TTL
2011-09-11 12:43:48+02
Hm, na tieto ucely kedysi Nikon vyrabal rozne Medical-Nikkory s vstavanym kruhovym bleskom a inymi haluzami. Co sa podelo s takymto priemyslom? Ale inak, zohnat prave taky stary medical nikkor, ktory by asi pracoval iba s telami d7000 a vyssimi, to by boli celkom regulerne naklady Ale tiez sa mi velmi nepaci predstava pouzivat fotak v ordinacii aj na dovolenke. Predsalen, co humusu zrkadlovka vonku naberie... Ale zas nie som zubar, mozno to nevadi.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-09-11 12:47:05+02
Hádam neurazím, ak podotknem, že potom by bolo dobré medzi zúbky zapichnúť ceduľku s menom pacienta, aby bolo jasné, komu patria... Nie, vážne, to je dôležité, lebo ináč vznikne chaos...
 
Daniel.U
2011-09-11 12:53:03+02
v podstate by blesk ani nebolo treba, kedze dost silno svieti aj zubarska lampa rovno do huby. Len si neviem predstavit fotit makroobjektivom, ktory zaostri akurat tak na jeden zub. Dalej si neviem predstavit ako by mi niekto fotil hubu a potom si este neviem predstavit....ale to by bol antifeminizmus
 
Daniel.U
2011-09-11 12:56:08+02
príspevok od: TTL
Hm, na tieto ucely kedysi Nikon vyrabal rozne Medical-Nikkory s vstavanym kruhovym bleskom a inymi haluzami. Co sa podelo s takymto priemyslom? Ale inak, zohnat prave taky stary medical nikkor, ktory by asi pracoval iba s telami d7000 a vyssimi, to by boli celkom regulerne naklady Ale tiez sa mi velmi nepaci predstava pouzivat fotak v ordinacii aj na dovolenke. Predsalen, co humusu zrkadlovka vonku naberie... Ale zas nie som zubar, mozno to nevadi.
humus by asi vadil najmenej. Ty tiez nemas skafander na sebe ked si v kreslne a sedis tam v bagandzach. Fotakom sa nejde do rany, akurat by ho mal zubar drzat bez rukavic, ktore pouziva v hube ak ich pouziva ovsem
 
PeCh
2011-09-11 14:07:10+02
Iný ako kruhový blesk tu nemá zmysel. Ďalšia vec je, že makro tu budú dobré nanajvýš na jeden zub a celkovo zrkadlovka kvôli DOF nie je vhodná na takéto účely, tu sa skôr uplatní kompakt s menším senzorom.

BTW k zubárke, ktorá by mi chcela strkať fotoaparát do úst by som nešiel.
 
Fatty
2011-09-11 14:33:02+02
príspevok od: Stratený Stano
Hádam neurazím, ak podotknem, že potom by bolo dobré medzi zúbky zapichnúť ceduľku s menom pacienta, aby bolo jasné, komu patria... Nie, vážne, to je dôležité, lebo ináč vznikne chaos...
a načo, to nie je dôležité, ona to určite chce pre reklamu na svoj web (niečo ako ukážky práce-stav pred a po)
 
vesna
2011-09-11 15:34:02+02
príspevok od: PeCh
Iný ako kruhový blesk tu nemá zmysel. Ďalšia vec je, že makro tu budú dobré nanajvýš na jeden zub a celkovo zrkadlovka kvôli DOF nie je vhodná na takéto účely, tu sa skôr uplatní kompakt s menším senzorom.

BTW k zubárke, ktorá by mi chcela strkať fotoaparát do úst by som nešiel.
Ja to nemienim strkat nikomo do huby, neviem ako ta to napadlo, na to mam intraoralnu kameru.
Fotky potrebujem na zdokumentovanie komplikovanych pripadov, stavu pred a po. Ale hlavne to potrebujem na tvarovu estetiku, ktorou sa zaoberam, botox a dermatofileri. Potrebujem to, aby som s pacientami mohla rozobrat ich predstavu , poziadavky a naslednu terapiu . Dalsim neznedbatelnym faktom je pravny aspekt, chcem mat zdokumentovanu situaciu pred a po.
Pouzivam kompakt, ktoreho kvalita mi nepostacuje, preto som sa rozhodla pre zrkadlovku. a ak budu fotky kvalitne a zaujimave, tak potom mozem uvazovat aj o ich publikovani.
 
vesna
2011-09-11 15:38:11+02
príspevok od: Daniel.U
humus by asi vadil najmenej. Ty tiez nemas skafander na sebe ked si v kreslne a sedis tam v bagandzach. Fotakom sa nejde do rany, akurat by ho mal zubar drzat bez rukavic, ktore pouziva v hube ak ich pouziva ovsem
Inak o cross -infection si nerobte starosti, na to mam vzdelanie a pravidelne kurzy ja. toto nie je predmetom tejto diskusie. Mozem vas ubezbecit, ze moja podlaha v ambulancii je cistejsia ako usta niektorych pacientov.
 
vesna
2011-09-11 15:40:28+02
príspevok od: wlad
hmm, a to kde si vycital ze tie fotky maju posluzit pri diagnostike ??
good point
 
tomis.ales
2011-09-11 15:46:03+02
príspevok od: vesna
Som zubarka a chcem si kupit kvalitnu zrkadlovku, ktoru potrebujem na fotenie pacientov - snimky tvare a ustnej dutiny. Predpokladam, ze budem potrebovat makroobjektiv a externy blesk. Zaroven by som ten isty fotak chcela pouzivat na fotografovanie pri cestovani a hlavne rozmanitych sportovych aktivitach mojej rodiny (dufam, ze sa to danovaci nedozvu). Rozmyslam nad Nikonom, presla som si vsetky clanky, ale neviem sa rozhodnut. Staci mi D5100 ak si k tomu dokupim AF-S-18-200 VR II a makro AF-S 105/2,8 G VR + blesk SB-700 ?
Na fotenie zubov ti staci obycajna zakladna zrkadlovka, jedno akej znacky. Objektiv by som zvolil makro, ohnisko okolo 60mm, to by bol pre teba ideal. Ale najdolezitejsii je blesk. MUSI byt makro kruhovy (ring flash),s co najmensim priemerom, kedze ustna ditina by prilis tienila svetlu.
Mimochodom, kruhovy blesk vymyslel Lester A. Dine v patdesiatich rokoch prave kvoli dentalnej fotografii.
Myslim ze najlepsie riesenie kruhoveho blesku najdes priamo na tejto stranke, ktora je presne co hladas.
http://www.dinecorp.com/

martin9113 a coudyxx su uplne mimo.
 
Fatty
2011-09-11 15:46:49+02
omg, dnes chce byť fotografom kdejaký zubár...
načo sa tým zaťažovať, dohodni si spoluprácu s fotografom a budeš mať kvalitné výstupy

človek si tiež nenakúpi zubárske vybavenie aby sa ošetroval doma sám
proste - ten dělá to a ten zas tohle
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()