Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Canon EOS 5D vs Canon 7D a vhodny objektiv?

BooYaa
2011-09-19 15:39:41+02
Ahojte vsetci.
Rozhodol som sa kupit si zrkadlovku a aj ked som DSLR drzal raz v zivote tak nechcem kupovat low endovy fotoaparat a preto aj ked mnohi budete namietat ze takto neskuseny ne-fotograf by si nemal kupovat drahsiu zrkadlovku rad by som upozornil ze v tomto uz je rozhodnute. Kupujem bud 5D alebo 7D. Kazdopadne potreboval by som poradit pretoze tu sa velmi neviem rozhodnut. Viem ze 5D je full frame, ale pomalsie zaostruje s niektorymi objektivmi a pocet snimkov za sekundu tiez nie je bohvieco no na druhu stranu zase 7D nieje full frame ale je o mnoho rychlejsia a tym padom aj vhodnejsia povedzme na sportove fotky. Nie ze by som sa chcel venovat sportovym fotkam, ale povedzme si na rovinu ze obcas bude treba odfotit aj nieco zo sportu. Potreboval by som co najlepsiu obrazovu kvalitu a aj ked fotit neviem vobec tak potrebujem od vas vsetkych poradit ktory s tychto dvoch aparatov si mam kupit. Prosim neradte mi lacnejsi ako vhodnejsi pre zaciatocnika.

Dalsia vec ktorej vobec nerozumiem su objektivy. Na nete v ishopoch sa predavaju rozne bundle balenia aparatov aj s objektivmi, ale znamy ktory uz trocha foti mi povedal ze tie objektivy su vacsinou lacnejsie a horsie. Ja by som potreboval nejaky univerzalny, ale velmi dobry objektiv na ktorom by som sa mohol ucit a zaroven dokazal na nom urobit dobre fotky aj po urcitom case. Proste objektiv ktory po urcitej dobe nebudem predavat len preto ze mi uz nebude stacit. Ak by som chcel fotit sirokouhle fotky tak potrebujem na to zvlast objektiv???
Cital som vela recenzii, ale stale som v tomto mierne povedane zmateny a zatial pokukujem po tomto objektive aj ked vobec neviem co to vlastne dokaze.
http://www.jessops.com/online.store/products/343/show.html
Je mozne ho pouzit na oba fotoaparaty?
Poradte mi prosim aky si kupit.
Taktiez by som potreboval vysvetlit aky je rozdiel medzi telephoto, zoom, ultrazoom a wide.
Za odpovede dakujem.
 
uncle_roxor
2011-09-19 15:46:17+02
Uff to bude debata, priprav sa na poriadny vyprask s takouto otazkou. Ja ti odporucam zajst do nejakeho dobre vybaveneho obchodu s fototechnikou a tam ti predavac odpovie na vsetky otazky, plus si budes moct nazivo veci oskusat. Raz vidiet je lepsie ako stokrat pocut, plus si vo svojich otazkach nacrtol tolko smerov, kam sa to tu moze uberat ... sam som zvedavy k comu to tu dospeje.
 
superoman
2011-09-19 15:47:14+02
príspevok od: uncle_roxor
Uff to bude debata, priprav sa na poriadny vyprask s takouto otazkou. Ja ti odporucam zajst do nejakeho dobre vybaveneho obchodu s fototechnikou a tam ti predavac odpovie na vsetky otazky, plus si budes moct nazivo veci oskusat. Raz vidiet je lepsie ako stokrat pocut, plus si vo svojich otazkach nacrtol tolko smerov, kam sa to tu moze uberat ... sam som zvedavy k comu to tu dospeje.
tiez sa tesim ako si vecer pred spanim pridem precitat odpovede
 
BooYaa
2011-09-19 15:51:26+02
Preco dostanem vyprask? Zalozil som temu v nevhodnej sekcii alebo nieco podobne?
 
lu_boss
2011-09-19 15:53:24+02
... s 5Dm2 sa predavaju aj nejake setaky a tie su celkom fajn
 
uncle_roxor
2011-09-19 16:11:18+02
príspevok od: BooYaa
Preco dostanem vyprask? Zalozil som temu v nevhodnej sekcii alebo nieco podobne?
Nie, sekcia je fajn, skor to, ze zvazujes kupu poloprofi a profi tiel (a zodpovedajucich skiel), ale zaroven sa pytas na elementarne veci. Mna do toho nic, su to tvoje peniaze, ale pri tak velkej investicii radsej vela nastudovat a kupit o cosi neskor, ako kupit hned prvu vec co vidim a potom byt nespokojny, resp. musiet predavat zo stratou.

Apropo - dnesne "low-endy" maju uz niektore parametre na takej urovni, za ktoru by sa nemuseli hanbit ani par rokov stare profi a poloprofi stroje.
 
BooYaa
2011-09-19 16:23:54+02
Skor ide o to ze ocakavam ze na poloprofi az profi pristroji spravi dobre fotky aj uplny amater ako ja.
A tak dobry fotoaparat neplanujem predavat a pocitam ze pobudne zo mnou minimalne 5 az 7 rokov. Comu sa chcem vyhnut je fakt ze vela ludi zacina na lacnejsom a po roku az dvoch predavaju zo stratou ten lacnejsi a prestupuju na drahsi a tak postupuju dalej az kym nekupia profi. Tam ja vidim velku stratu penazi. Taktiez planujem tocit nejake videa a viem ze mnou zmienovane dva maju kvalitu videa uz na takej urovni aku nedosahuje vacsina kamier. Aspon podla rcenzii. Preto do lacnejsich nejdem ani za svet. Ale teraz uz chapem preco dostanem vyprask
(ze zvazujes kupu poloprofi a profi tiel (a zodpovedajucich skiel), ale zaroven sa pytas na elementarne veci.)
 
superoman
2011-09-19 16:24:54+02
príspevok od: BooYaa
Preco dostanem vyprask? Zalozil som temu v nevhodnej sekcii alebo nieco podobne?
bez obav, nic take nehrozi Najlepsie bude, ak zajdes do specializovanej kamennej predajne, kde poziadas veduceho nech vybali tri L-kove skla, ktore ti pokryju komplet ohiniska plus 1-2 paradne pevne sklad. Myslim, ze ak nechces velmi studovat, ci hladat hlbkovo informacie (podla tvojej otakzy asi ano) a mas slusny rozpocet (podla tvojho vyberu fotaku a linky na objektiv, asi ano), toto bude najschodnejsia cesta - budes spokojny ty aj predavac
 
DropDead
2011-09-19 16:42:39+02
príspevok od: BooYaa
Ahojte vsetci.
Rozhodol som sa kupit si zrkadlovku a aj ked som DSLR drzal raz v zivote tak nechcem kupovat low endovy fotoaparat a preto aj ked mnohi budete namietat ze takto neskuseny ne-fotograf by si nemal kupovat drahsiu zrkadlovku rad by som upozornil ze v tomto uz je rozhodnute. Kupujem bud 5D alebo 7D. Kazdopadne potreboval by som poradit pretoze tu sa velmi neviem rozhodnut. Viem ze 5D je full frame, ale pomalsie zaostruje s niektorymi objektivmi a pocet snimkov za sekundu tiez nie je bohvieco no na druhu stranu zase 7D nieje full frame ale je o mnoho rychlejsia a tym padom aj vhodnejsia povedzme na sportove fotky. Nie ze by som sa chcel venovat sportovym fotkam, ale povedzme si na rovinu ze obcas bude treba odfotit aj nieco zo sportu. Potreboval by som co najlepsiu obrazovu kvalitu a aj ked fotit neviem vobec tak potrebujem od vas vsetkych poradit ktory s tychto dvoch aparatov si mam kupit. Prosim neradte mi lacnejsi ako vhodnejsi pre zaciatocnika.

Dalsia vec ktorej vobec nerozumiem su objektivy. Na nete v ishopoch sa predavaju rozne bundle balenia aparatov aj s objektivmi, ale znamy ktory uz trocha foti mi povedal ze tie objektivy su vacsinou lacnejsie a horsie. Ja by som potreboval nejaky univerzalny, ale velmi dobry objektiv na ktorom by som sa mohol ucit a zaroven dokazal na nom urobit dobre fotky aj po urcitom case. Proste objektiv ktory po urcitej dobe nebudem predavat len preto ze mi uz nebude stacit. Ak by som chcel fotit sirokouhle fotky tak potrebujem na to zvlast objektiv???
Cital som vela recenzii, ale stale som v tomto mierne povedane zmateny a zatial pokukujem po tomto objektive aj ked vobec neviem co to vlastne dokaze.
http://www.jessops.com/online.store/products/343/show.html
Je mozne ho pouzit na oba fotoaparaty?
Poradte mi prosim aky si kupit.
Taktiez by som potreboval vysvetlit aky je rozdiel medzi telephoto, zoom, ultrazoom a wide.
Za odpovede dakujem.
problém pri canone a práve pri týchto (ak nechceš investovať 4000€ do 1D mkIV), že si musíš zvoliť čo chceš, či chceš krajinky, makro, portréty - v tom viac poslúži 5D (ovšem ak myslíš mark II, ak myslíš mark I tak jednoznačne 7D)...alebo ak chceš aj šport + aj tie predtým menované no o chĺpok menej zdatný (je to tým že práve 7D nie je fullframe)

a k sklu, jedine odporučiť, prípadne na scenéria zdiaľky 70-200 buď f/4 alebo f/2.8 (2.8 je využiteľnejšia pri slabšom svetle)

a k telephotám atď.

telephoto ? ak máš na mysli telephoto zoom tak, takto sa nadáva napr. 70-200 pretože približuje ďaleké scenérie (ak to smiem takto napísať)
zoom ? hovorí nám o koľko sa nám obraz zväčší (odporúčam článok "aký to má zooooooom?" tu na ephote, myslím)
ultrazoom ? to je pre objektív, ktorý má "vééééľky" zoom to znamená že má veľmi malé ohnisko na širokom konci a veľké ohnisko na dlhom konci...napríklad 18-200, inými slovami taký univerzálny...ako tu bolo písané v jednom článku: "v jednom momente fotografuje celú budovu a v druhom architektonický detail"
wide ? široký, pri objektívoch ? široký objektív, čo to znamená ? že má malé ohnisko...myslím že do 25mm, a k tomu sa viaže aj ultra-wide a to je myslím že od 15mm dole....nie som si istý týmito hodnotami, sú tam +- niekoľko milimetrové odchýlky

ale je pravda, že sa zíde zájsť aj do predajne ochytať
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2011-09-19 16:43:36+02
príspevok od: BooYaa
Skor ide o to ze ocakavam ze na poloprofi az profi pristroji spravi dobre fotky aj uplny amater ako ja.
A tak dobry fotoaparat neplanujem predavat a pocitam ze pobudne zo mnou minimalne 5 az 7 rokov. Comu sa chcem vyhnut je fakt ze vela ludi zacina na lacnejsom a po roku az dvoch predavaju zo stratou ten lacnejsi a prestupuju na drahsi a tak postupuju dalej az kym nekupia profi. Tam ja vidim velku stratu penazi. Taktiez planujem tocit nejake videa a viem ze mnou zmienovane dva maju kvalitu videa uz na takej urovni aku nedosahuje vacsina kamier. Aspon podla rcenzii. Preto do lacnejsich nejdem ani za svet. Ale teraz uz chapem preco dostanem vyprask
(ze zvazujes kupu poloprofi a profi tiel (a zodpovedajucich skiel), ale zaroven sa pytas na elementarne veci.)
No a to je práve chyba uvažovania. Na profi a poloprofi fotoaparátoch, častokrát chýbajú predvolené režimy (na 5D mII určite nie sú, na 7D neviem, ale myslím že tiež nie), takže musíš mať šajnu o tom, ako prístroj funguje, čo je to expozičný trojuholník. Aký má vply na fotografiu clona, čas, iso ... Profi technika za teba fotografiu nespravý, tá je len nástrojom v tvojich rukách.
 
DropDead
2011-09-19 16:44:18+02
príspevok od: BooYaa
Skor ide o to ze ocakavam ze na poloprofi az profi pristroji spravi dobre fotky aj uplny amater ako ja.
A tak dobry fotoaparat neplanujem predavat a pocitam ze pobudne zo mnou minimalne 5 az 7 rokov. Comu sa chcem vyhnut je fakt ze vela ludi zacina na lacnejsom a po roku az dvoch predavaju zo stratou ten lacnejsi a prestupuju na drahsi a tak postupuju dalej az kym nekupia profi. Tam ja vidim velku stratu penazi. Taktiez planujem tocit nejake videa a viem ze mnou zmienovane dva maju kvalitu videa uz na takej urovni aku nedosahuje vacsina kamier. Aspon podla rcenzii. Preto do lacnejsich nejdem ani za svet. Ale teraz uz chapem preco dostanem vyprask
(ze zvazujes kupu poloprofi a profi tiel (a zodpovedajucich skiel), ale zaroven sa pytas na elementarne veci.)
a protestujem voči tomu, že: "ocakavam ze na poloprofi az profi pristroji spravi dobre fotky aj uplny amater ako ja"....to je veľká chyba, fotky spravíš, no netreba čakať, že hneď polezú vyslovene dobré fotky, na to treba fotiť, študovať, zlepšovať sa...no a mať plnú peňaženku pri tomto výbere
 
Steju
2011-09-19 16:52:12+02
amatérske zrkadlovky niesu amatérske len tak pre srandu, ale pre to že sa s nimi dajú vyrábať oveľa lepšie fotky aj keď niekto o fotení nemá ani šajnu...
 
BooYaa
2011-09-19 16:55:47+02
OK. Tak toto som nevedel:
(Na profi a poloprofi fotoaparátoch, častokrát chýbajú predvolené režimy (na 5D mII určite nie sú, na 7D neviem, ale myslím že tiež nie))
Toto je pre mna velmi uzitocna odpoved. Cize ani na 7d teda nebudem schopny fotit pekne fotky na uplnom zaciatku?
 
Steju
2011-09-19 16:59:50+02
nie žeby sa to nedalo, samozrejme v konečnom dôsledku 7D má vo všetkom navrch nad entry level zrkadlovkami, ale tie majú oveľa zjednodušené ovládanie a nastavenia, keď si zapneš menu 7D nebudeš rozumieť ničomu čo tam bude, tak ako si to nastavíš tak aby to fotilo podľa tvojich predstáv?
 
markus
2011-09-19 17:02:10+02
príspevok od: BooYaa
Ahojte vsetci.
Rozhodol som sa kupit si zrkadlovku a aj ked som DSLR drzal raz v zivote tak nechcem kupovat low endovy fotoaparat a preto aj ked mnohi budete namietat ze takto neskuseny ne-fotograf by si nemal kupovat drahsiu zrkadlovku rad by som upozornil ze v tomto uz je rozhodnute. Kupujem bud 5D alebo 7D. Kazdopadne potreboval by som poradit pretoze tu sa velmi neviem rozhodnut. Viem ze 5D je full frame, ale pomalsie zaostruje s niektorymi objektivmi a pocet snimkov za sekundu tiez nie je bohvieco no na druhu stranu zase 7D nieje full frame ale je o mnoho rychlejsia a tym padom aj vhodnejsia povedzme na sportove fotky. Nie ze by som sa chcel venovat sportovym fotkam, ale povedzme si na rovinu ze obcas bude treba odfotit aj nieco zo sportu. Potreboval by som co najlepsiu obrazovu kvalitu a aj ked fotit neviem vobec tak potrebujem od vas vsetkych poradit ktory s tychto dvoch aparatov si mam kupit. Prosim neradte mi lacnejsi ako vhodnejsi pre zaciatocnika.

Dalsia vec ktorej vobec nerozumiem su objektivy. Na nete v ishopoch sa predavaju rozne bundle balenia aparatov aj s objektivmi, ale znamy ktory uz trocha foti mi povedal ze tie objektivy su vacsinou lacnejsie a horsie. Ja by som potreboval nejaky univerzalny, ale velmi dobry objektiv na ktorom by som sa mohol ucit a zaroven dokazal na nom urobit dobre fotky aj po urcitom case. Proste objektiv ktory po urcitej dobe nebudem predavat len preto ze mi uz nebude stacit. Ak by som chcel fotit sirokouhle fotky tak potrebujem na to zvlast objektiv???
Cital som vela recenzii, ale stale som v tomto mierne povedane zmateny a zatial pokukujem po tomto objektive aj ked vobec neviem co to vlastne dokaze.
http://www.jessops.com/online.store/products/343/show.html
Je mozne ho pouzit na oba fotoaparaty?
Poradte mi prosim aky si kupit.
Taktiez by som potreboval vysvetlit aky je rozdiel medzi telephoto, zoom, ultrazoom a wide.
Za odpovede dakujem.
Mam 5DmkII a mal som moznost aj fotit zo 7D.
Nebudem sa ta pytat nba rozpocet neuviedol si ho ale v kratkosti pri 5D sa obmedzis vyberom objektivov kedze je to FF nie preto zeby potreboval kvalitne skla ale to si myslim ze potrebuje kazdy fotak aj 1100D. Vyhody 5D su zjavne je to pomalsi portretovy fotak 7D je zase sportovy fotak. Niekedy ked chodim fotit nejake sportove akcie tak 5D nestiha sledovat objekt. Riesim to tak ze nefotim jak zo samopalu cize jedno zaostrenie jeden cvak. Pri mode ostrenia ONE SHOT a AI nie je to tak badatelne ako pri SERVO AF teda pri sledovani objektu v pohybe. Ale fotak je len tak rychly ako je samotny objektiv. Moja rada znie setri na tele ale nie na skle. Myslim si osobne by ti stacila aj 60D je to sikovny fotak s rovnakym cipom ako 7D teda suhlasim s /uncle_roxor/ co napisal do prispevku
. Objektiv by som ti poradil Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM je to najlepsi standardny objektiv od canonu lepsi nez 24-70l alebo 28-70L a 24-105L.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2011-09-19 17:02:27+02
príspevok od: BooYaa
OK. Tak toto som nevedel:
(Na profi a poloprofi fotoaparátoch, častokrát chýbajú predvolené režimy (na 5D mII určite nie sú, na 7D neviem, ale myslím že tiež nie))
Toto je pre mna velmi uzitocna odpoved. Cize ani na 7d teda nebudem schopny fotit pekne fotky na uplnom zaciatku?
Pozri sa, profi telá sú pre prefíkov, ktorý presne vedia čo je to:
ISO, expozičný čas, clona a ich vplyv na fotografiu ako je napr. hĺbka ostrosti, pohybové rozmazanie fotografie, zmrazenie pohybu, šum na fotografii
ohnisko objektívu a jeho vplyv na podanie perspektívy, uhla záberu ...
x-synch na prácu s bleskom a zábleskovými jednotkami
tak s takým telom neurobíš (alebo ak urobíš, tak so šťastím) dobrú fotografiu. kdežto na amatérskych zdrkadlovkách máž režim napr. portrét, krajina, nočná fotografia ..., ktoré sú prednastavené na fotenie konkrétnych situácii
 
markus
2011-09-19 17:12:36+02
príspevok od: BooYaa
Skor ide o to ze ocakavam ze na poloprofi az profi pristroji spravi dobre fotky aj uplny amater ako ja.
A tak dobry fotoaparat neplanujem predavat a pocitam ze pobudne zo mnou minimalne 5 az 7 rokov. Comu sa chcem vyhnut je fakt ze vela ludi zacina na lacnejsom a po roku az dvoch predavaju zo stratou ten lacnejsi a prestupuju na drahsi a tak postupuju dalej az kym nekupia profi. Tam ja vidim velku stratu penazi. Taktiez planujem tocit nejake videa a viem ze mnou zmienovane dva maju kvalitu videa uz na takej urovni aku nedosahuje vacsina kamier. Aspon podla rcenzii. Preto do lacnejsich nejdem ani za svet. Ale teraz uz chapem preco dostanem vyprask
(ze zvazujes kupu poloprofi a profi tiel (a zodpovedajucich skiel), ale zaroven sa pytas na elementarne veci.)
hmm nepotrebujes vobec profi kameru pretoze nedosiahnes s nou profi vysledok ktory ocakavas. Nezabudni ze za kazdym fotakom je fotograf teda znalost pristroja a expozicie + kompozicie. Ak potrebujes tocit videa tak sa mi zda ze to iste co ma 7D ma aj 60D. 5D nema tak dobre pristupne funkcie ako 7D a 60D na nahravanie videa. Nezabudni ze i dobre video potrebuje kvalitnu a drahu dostavbu na fotak nekonci kupov externeho mikrofonu. Dalej ak chces pri videu ci foto krasny bokeh potrebujes svetelny objektiv najlepsie pevne sklo ktore ma plynuli chod prsteneca v manualnom ostreni pri pouziti videa.
 
lu_boss
2011-09-19 17:32:42+02
príspevok od: markus
Mam 5DmkII a mal som moznost aj fotit zo 7D.
Nebudem sa ta pytat nba rozpocet neuviedol si ho ale v kratkosti pri 5D sa obmedzis vyberom objektivov kedze je to FF nie preto zeby potreboval kvalitne skla ale to si myslim ze potrebuje kazdy fotak aj 1100D. Vyhody 5D su zjavne je to pomalsi portretovy fotak 7D je zase sportovy fotak. Niekedy ked chodim fotit nejake sportove akcie tak 5D nestiha sledovat objekt. Riesim to tak ze nefotim jak zo samopalu cize jedno zaostrenie jeden cvak. Pri mode ostrenia ONE SHOT a AI nie je to tak badatelne ako pri SERVO AF teda pri sledovani objektu v pohybe. Ale fotak je len tak rychly ako je samotny objektiv. Moja rada znie setri na tele ale nie na skle. Myslim si osobne by ti stacila aj 60D je to sikovny fotak s rovnakym cipom ako 7D teda suhlasim s /uncle_roxor/ co napisal do prispevku
. Objektiv by som ti poradil Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM je to najlepsi standardny objektiv od canonu lepsi nez 24-70l alebo 28-70L a 24-105L.
... povazujem za velmi nestastne porovnavat EF-S a EF objektivy. Obmedzenie, a vyrazne, maju EF-S objektivy. Suhasim, ze EF-S 17-55/2,8 je dobre sklo, no s tvrdenim, ze je lepsie nez 24-70/2,8 zasadne nesuhlasim. Mam viacrocne skusenosti s obomi.
Ja by som zakladatelovi temy poradil kupovat vyhradne EF skla a ked na to ma, tak spickove - co podla mna su: 8-15/4, 16-35/2,8m 24-70/2,8, 70-200/2,8, 85/1,2, 100/2,8 macro.
Ale najskor fakt nech trosku postuduje
 
BooYaa
2011-09-19 17:36:00+02
Tak necakal som ze mi niekto vyhori kupu toho co som si vybral. Vacsinou sa to nepodari nikomu, ale veci ktore mi tu pisete davaju zmysel takze ak Canon 60D ma predvolene rezimy tak si kupim teda tento. markus mi radi objektiv Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM uz len potrebujem veciet ci bude pasovat na 60D. Okrem toho by som rad vedel ci 60D ma moznosti v menu na zaklade ktorych by som mohol zacat aj troska kreativnejsie tvorit. Nerad by som bol aby ten fotak robil zase vsetko za mna aj ked na zaciatku sa mi to urcite hodi. Co sa tyka fotenia tak neplanujem ani v buducnosti na tejto cinnosti zarabat skor moje vyuzitie bude rodina, sporty, turistika, hory a podobne. Moj rozpocet je maximalne 6000 euro. A ak ma 60D ten isty cip a teda robi rovnako kvalitne videa ako 7D tak je to teda jasne len by som potreboval vediet aky objektiv na to kupit. markus pise ze svetelny co ani neviem co je a ten bokeh tiez nie.
 
markus
2011-09-19 17:44:29+02
No neviem ja som mal vsetky menovane skla ale nemozem povedat ze 24-70 je za tie prachy nejaky zazrak najma na ohnisku 70mm. Ja sa bavim o obrazovej kvalite nie o pouzitelnosti na FF. Prave naopak uz ocakavam ze canon urobi novu verziu 27-70L zo stabilizatorom, predny clen aby sa nevysuval, a nielen aby bol ostry na sirokom konci ale aj na dlhsom konci, dalej aby trochen menej vazil.
 
Strana 1 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()