Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Staršia zrkadlovka vs. novší ultrazoom/kompakt

RichardBolcho
2011-10-24 11:20:19+02
Čaute. Forúm som študoval, nejaké vhodné informácie mám, základy fotografovania tiež, či už so zrkadlovkou alebo kompaktom (Som študent strednej súkromnej umeleckej školy) a mám na Vás otázku, ktorú ste si už prečítali v názve témy, mám dilemu a málo peňazí.
Tak poraďte ísť do Canon 20D so seťákom, brašňou a nejakým príslušenstvom
alebo do canon G9 poprípade Nikon p90/L120.
Fotografujem so svojím starším rodinným kompaktom a fotím všetko, fotím aj úlohy do školy, kde ich ďalej spracovávam a upravujem v grafických softwaroch. Tak sa chcem spýtať na Váš názor, možno aj názor z vlastnej skúsenosti...
Pýtal som sa v škole, učiteľov fotografie, grafiky, multimédii, a sú rozporuplný, jedný sú za vyššie rozlíšenie, druhý zas za vymeniteľnosť skiel atď.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-10-24 11:46:49+02
Myslim, ze skor nez vyber fotaku riesis nedostatok penazi a to je asi otazka na forum nejakeho financneho portalu. Sam si asi zistil, ze zrkadlovka je to prave pre niekoho, kto sa chce fotografii venovat seriozne, ale nemas na nu peniaze. Tak sa chces teraz nechat utvrdit, ze by ti stacilo aj nieco lacnejsie alebo zastarale.
Odpoved na tvoju otazku je: Fotografia nie je lacny konicek, lacne studium a vobec nie lacne povolanie. Zozen peniaze a investuj do svojho vzedlania.
 
flanker
2011-10-24 11:48:35+02
Komplexna otazka . Jedno aj druhe ma svoje klady aj zapory. Myslim, ze bude dost ludi, co ti ich vymenuju. Pocinajuc cenou (i buducimi nakladmi), cez kvalitu fotiek, ovladanie az po tvoje buduce potreby a zameranie. Musis si stanovit priority a vybrat si potom z tych kladov a zaporov. Vyhra ten, kto bude mat najviac bodov ....
 
RichardBolcho
2011-10-24 11:53:34+02
Presne takúto odpoveď som čakal, ach tak znova nič nové, ako skoro v každej téme na tomto fóre, ak nemáš tišíc evri alebo bohatého taťka tak ani nechoď na toto fórum. Pre tých, ktorých nieje jediným záujmom v živote fotografia a je to preňho len doplnok, takže musí svoje zarobené peniaze rozdeliť rozumne. Tak pre tých neexistuje žiadna cesta, ak sa nechcú zadľžiť na rok, dva dopredu...
 
Shooter
2011-10-24 12:06:14+02
príspevok od: RichardBolcho
Presne takúto odpoveď som čakal, ach tak znova nič nové, ako skoro v každej téme na tomto fóre, ak nemáš tišíc evri alebo bohatého taťka tak ani nechoď na toto fórum. Pre tých, ktorých nieje jediným záujmom v živote fotografia a je to preňho len doplnok, takže musí svoje zarobené peniaze rozdeliť rozumne. Tak pre tých neexistuje žiadna cesta, ak sa nechcú zadľžiť na rok, dva dopredu...
Nemám bohatého tatka a predsa sem chodím. A pýtaš sa ako som si to dovolil? Tých 1000 evri (a to je len časť) som si krásne zarobil na brigádach. Vytíčil som si ciele a namiesto plakanie pred mamkou som šetril. Nemusíš mať všetko hneď, neverím, že si nedokážeš za pol roka našporiť 200-250 EUR na najlacnejšiu zrdkadlovku z bazáru. Stačí vynechať pár diskoték a ono to pôjde.
 
PT2412
2011-10-24 12:18:29+02
príspevok od: RichardBolcho
Čaute. Forúm som študoval, nejaké vhodné informácie mám, základy fotografovania tiež, či už so zrkadlovkou alebo kompaktom (Som študent strednej súkromnej umeleckej školy) a mám na Vás otázku, ktorú ste si už prečítali v názve témy, mám dilemu a málo peňazí.
Tak poraďte ísť do Canon 20D so seťákom, brašňou a nejakým príslušenstvom
alebo do canon G9 poprípade Nikon p90/L120.
Fotografujem so svojím starším rodinným kompaktom a fotím všetko, fotím aj úlohy do školy, kde ich ďalej spracovávam a upravujem v grafických softwaroch. Tak sa chcem spýtať na Váš názor, možno aj názor z vlastnej skúsenosti...
Pýtal som sa v škole, učiteľov fotografie, grafiky, multimédii, a sú rozporuplný, jedný sú za vyššie rozlíšenie, druhý zas za vymeniteľnosť skiel atď.
Ja by som kupil Canon 20D k nemu aspon Canon 50mm f/1.8 a zacal setrit na dalsie objektivy a potom na nove telo.
 
RichardBolcho
2011-10-24 12:24:47+02
Niejeto o plakaní pred mamkou, na nič od rodičov si nepýtam peniaze, mám prospechové štipendium, na všetky pomocky čo sa týka školy si zarábam každý víkend aj celé letné prázdniny. Nechcem sa tým chváliť, len dávam do povedomia to, že sa snažím, len mám aj iné aktivity ktoré sú nutné a finančne nákladne (maľba,kresba,grafika,kúpa auta) popri tom sa snažím aj prežiť, žijem na internáte, takže tam sa každé euro premieľa v rukách dvakrát.
Toto som založením týmto vlákna vôbec nechcel dosiahnuť, práva naopak, chcel som sa tomu vyhnúť, apropo 200€ mám...

Flanker : dakujem za odpoved, a presne tak ako vravíš, si dávam dokopy klady a zápory a dúfal som, že na fóre dostanem ďalšie rady... a nie to že tu budeme preberať takéto veci.
 
martin9113
2011-10-24 12:43:16+02
príspevok od: RichardBolcho
Niejeto o plakaní pred mamkou, na nič od rodičov si nepýtam peniaze, mám prospechové štipendium, na všetky pomocky čo sa týka školy si zarábam každý víkend aj celé letné prázdniny. Nechcem sa tým chváliť, len dávam do povedomia to, že sa snažím, len mám aj iné aktivity ktoré sú nutné a finančne nákladne (maľba,kresba,grafika,kúpa auta) popri tom sa snažím aj prežiť, žijem na internáte, takže tam sa každé euro premieľa v rukách dvakrát.
Toto som založením týmto vlákna vôbec nechcel dosiahnuť, práva naopak, chcel som sa tomu vyhnúť, apropo 200€ mám...

Flanker : dakujem za odpoved, a presne tak ako vravíš, si dávam dokopy klady a zápory a dúfal som, že na fóre dostanem ďalšie rady... a nie to že tu budeme preberať takéto veci.
za 200 evry maš niektory lowend. ci nikon alebo canon. samozrejme z bazaru
 
flanker
2011-10-24 12:51:03+02
príspevok od: RichardBolcho
Niejeto o plakaní pred mamkou, na nič od rodičov si nepýtam peniaze, mám prospechové štipendium, na všetky pomocky čo sa týka školy si zarábam každý víkend aj celé letné prázdniny. Nechcem sa tým chváliť, len dávam do povedomia to, že sa snažím, len mám aj iné aktivity ktoré sú nutné a finančne nákladne (maľba,kresba,grafika,kúpa auta) popri tom sa snažím aj prežiť, žijem na internáte, takže tam sa každé euro premieľa v rukách dvakrát.
Toto som založením týmto vlákna vôbec nechcel dosiahnuť, práva naopak, chcel som sa tomu vyhnúť, apropo 200€ mám...

Flanker : dakujem za odpoved, a presne tak ako vravíš, si dávam dokopy klady a zápory a dúfal som, že na fóre dostanem ďalšie rady... a nie to že tu budeme preberať takéto veci.
Vydrz, je tu kopec entuziastov, co ti budu odpovedat priamo. Vsetko ma svoj cas, bud trpezlivy. Das si to aj ty sam v hlave dokopy, co vlastne chces ... Maestro Srnec ti to napisal. Precitaj si to este raz pomaly. Triafa do ciernieho. PS. Ja som z ultrazoomu presiel dost rychlo na zrkadlo. Mas odpoved za mna, bez dlhych poznamok, ci vysvetlovania preco, ako, zaco, naco ...
 
JOK3R
2011-10-24 12:59:38+02
príspevok od: RichardBolcho
Presne takúto odpoveď som čakal, ach tak znova nič nové, ako skoro v každej téme na tomto fóre, ak nemáš tišíc evri alebo bohatého taťka tak ani nechoď na toto fórum. Pre tých, ktorých nieje jediným záujmom v živote fotografia a je to preňho len doplnok, takže musí svoje zarobené peniaze rozdeliť rozumne. Tak pre tých neexistuje žiadna cesta, ak sa nechcú zadľžiť na rok, dva dopredu...
Rozdiely v kvalite kompakt vs zrkadlo sú ti určite známe (šum, dof, ..........) Neviem čo do toho ťaháš toto fórum, proste ak chceš kvalitu musíš si ju zaplatiť, ak na ňu nemáš budeš fotiť kompaktom. Čo si čakal že ti budú teraz všetci chváliť kompakty? Nenapísal si ani rozpočet. Ja by som tiež chcel najradšej Nikona D700, objektívy 35mm f1,4, 85mm f1,4 a 70-200mm f2,8 to mám teraz plakať na fóre? Pekné fotky sa dajú spraviť aj kompaktom (napr. krajinky), tam kde je potrebná práca s hĺbkou ostrosti už je to horšie (napr. portréty).
 
JOK3R
2011-10-24 13:03:58+02
príspevok od: RichardBolcho
Niejeto o plakaní pred mamkou, na nič od rodičov si nepýtam peniaze, mám prospechové štipendium, na všetky pomocky čo sa týka školy si zarábam každý víkend aj celé letné prázdniny. Nechcem sa tým chváliť, len dávam do povedomia to, že sa snažím, len mám aj iné aktivity ktoré sú nutné a finančne nákladne (maľba,kresba,grafika,kúpa auta) popri tom sa snažím aj prežiť, žijem na internáte, takže tam sa každé euro premieľa v rukách dvakrát.
Toto som založením týmto vlákna vôbec nechcel dosiahnuť, práva naopak, chcel som sa tomu vyhnúť, apropo 200€ mám...

Flanker : dakujem za odpoved, a presne tak ako vravíš, si dávam dokopy klady a zápory a dúfal som, že na fóre dostanem ďalšie rady... a nie to že tu budeme preberať takéto veci.
Za 200eur možno starší Nikon D80 kúpiš, stále ho mám ako záložné telo a je to super foťáčik.
 
Marek Janicko
2011-10-24 13:05:00+02
V tvojom pripade by som sa riadil vetou: "Niesom tak bohaty aby som kupoval lacne veci". Trosku to pretransformuj na foto konicek a vijde ti, ze musis kupovat veci, ktore ti poskytnu viacej uzitku. Tym padom urcite nie ultazoom. S tym sa dostanes do slepej ulicky. Kup bezdebaty zrkadlovku. A urob si prehlad a buduci plan co budes potrebovat. To kvoli tomu aby si si vedel vybrat znacku, kedze to je dalsia veda.

Kasli na reci okolo financii a o tom co ti tlaci marketing do hlavy, ze potrebujes. Ty riesis uplne inu situaciu a to za malo vela. Takze zrkadlovku, trebars i low end, vybavit sa iba jednym, ale brutal objektivom, potom bleskom. Ked toto budes mat potom uvazuj dalej.

Celu viziu ti pisat nema zmysel. I tak si pojdes podla svojho. A urcite sa vykasli na kupu jazdeneho fotaku na slovensku. Nieje nic zvlastneho, ked stare brutalne ojazdene kusky su za rovnaku cenu, ako novsie o polovicu menej pouzivane. Resp. je minimalny cenovy rozdiel.
 
RichardBolcho
2011-10-24 13:05:23+02
Rozdiely sú mi známe, aj práca s jednotlívými fotoaparátmi mi je známa, mal som na odskúšanie aj 20d aj g9, G9 sa mi páči preto lebo je to taký malý tank celkom naprataný možnosťami, ale zas 20D je zrkadlo a ja by som sa nechcel posúvať od kompktu ku kompaktu...
Ďakujem z odpovede a čakám na ďalšie, Joker: je mi jasné, že za tie moje smiešne peniaze nedostanem D700 ale chcel som sa spýtať čo najlepšie, najvhodnejšie sa za ne dá zohnať. Mier
 
JOK3R
2011-10-24 13:30:30+02
príspevok od: RichardBolcho
Rozdiely sú mi známe, aj práca s jednotlívými fotoaparátmi mi je známa, mal som na odskúšanie aj 20d aj g9, G9 sa mi páči preto lebo je to taký malý tank celkom naprataný možnosťami, ale zas 20D je zrkadlo a ja by som sa nechcel posúvať od kompktu ku kompaktu...
Ďakujem z odpovede a čakám na ďalšie, Joker: je mi jasné, že za tie moje smiešne peniaze nedostanem D700 ale chcel som sa spýtať čo najlepšie, najvhodnejšie sa za ne dá zohnať. Mier
 
JOK3R
2011-10-24 13:31:05+02
700vky bez jednej nuly
 
Shooter
2011-10-24 13:31:39+02
príspevok od: RichardBolcho
Niejeto o plakaní pred mamkou, na nič od rodičov si nepýtam peniaze, mám prospechové štipendium, na všetky pomocky čo sa týka školy si zarábam každý víkend aj celé letné prázdniny. Nechcem sa tým chváliť, len dávam do povedomia to, že sa snažím, len mám aj iné aktivity ktoré sú nutné a finančne nákladne (maľba,kresba,grafika,kúpa auta) popri tom sa snažím aj prežiť, žijem na internáte, takže tam sa každé euro premieľa v rukách dvakrát.
Toto som založením týmto vlákna vôbec nechcel dosiahnuť, práva naopak, chcel som sa tomu vyhnúť, apropo 200€ mám...

Flanker : dakujem za odpoved, a presne tak ako vravíš, si dávam dokopy klady a zápory a dúfal som, že na fóre dostanem ďalšie rady... a nie to že tu budeme preberať takéto veci.
OK, beriem, priznávam, že som reagoval trocha prehnane, ale za to môže tvoja prvá reakcia. Ale aby som povedal aj niečo rozumné. Podľa tvojho terajšieho vzdelania, je viacmenej isté, že si umelecky založený človek alebo ťa to aspoň baví. Sám vieš dobre, že dôležiťejšie ako technika je kreativita. Na to aby si pravil dobrú fotku potrebuješ najmä dobré svetlo, potom moment a až potom dobrý foťák. Ak ti teraz nepostačuje tvoj starší kompakt znamená to, že si prišielna jeho hranice. Aj keby si si teraz kúpil novší, zámerne som nepoužil označenie lepší, predpokladám, že ťa to ďalej neposunie. Na rozvíjanie kreativity bude to pravé orechové asi fakt len tá zrkadlovka. Nebudem ti radiť nejaký konkrétny model, ale určite by som ho kúpil jedine v kombinácii s pevným ohniskom. Naučí ťa viac rozmýšľa o tom čo na fotke bude. Amyslím, že akýkoľvek foťák, ktorý je bežne dostupný, ti podá milionkrát lepšie výsledky ako lacnejší kompakt, aj keď bude úplne nový. A ak nenájdeš nič podľa tvojich predstáv, skús pár mesiacov počkať, možno po Vianociach sa niekto rozhodne predať svoj starší foťák, lebo mu Ježiško prinesie niečo lepšie. Dúfam, že nech si už vyberieš čokoľvek budeš spokojný. Prajem dobré svetlo a pevnú ruku či už pri maľovaní alebo fotení
 
paldixy
2011-10-24 13:34:46+02
príspevok od: RichardBolcho
Rozdiely sú mi známe, aj práca s jednotlívými fotoaparátmi mi je známa, mal som na odskúšanie aj 20d aj g9, G9 sa mi páči preto lebo je to taký malý tank celkom naprataný možnosťami, ale zas 20D je zrkadlo a ja by som sa nechcel posúvať od kompktu ku kompaktu...
Ďakujem z odpovede a čakám na ďalšie, Joker: je mi jasné, že za tie moje smiešne peniaze nedostanem D700 ale chcel som sa spýtať čo najlepšie, najvhodnejšie sa za ne dá zohnať. Mier
Pre začiatok by som tiež doporučoval Nikon D 80 cez bazár zatiaľ. Ale jednaj sa, lebo mnohí predávajúci nadsadzujú ceny, vyskúšaj pred kúpou poriadne, niekedy potrebujú rýchlo sa zbaviť starších zrkadloviek, lebo chcú novší model. Pritlač, určite niekto povolí a bude súhlasiť aj s nižšou cenou i keď sa bude tváriť ako keby si ho chcel okradnúť ale v mysli majú vždy niečo iné, keď ich túžba po novom modeli je silná. Je to svojim spôsobom psychologická vojna. Potom pouvažuj nad poriadnym objektívom. Ale na Tvojom mieste by som si určil priority. Napríklad to auto by som zatiaľ vynechal, nemôžeš mať všetky nákladné aktivity náročné. Pre školu grafiku a kresbu potrebuješ, ale aj v tom vidím čiastkové riešenie. Ja som začal kompaktom Olympus SP . Postupne za 3 roky mám Dve zrkadlovky a 5 objektívov Zuiko,len 1 cez pôžičku/už splatenú/, ale obmedzil som mnohé aktivity, ktorým sa hovorí "užívať si života" a zistil som, že so svojim fotením som šťastný.Chce to niekedy sebazaprenie a túto vlastnosť Vy mlaďšie ročníky žiaľ často postrádate / možno Ty nie, ale porozmýšľaj"/ Tlaky na Vás mladých sú veľké, lebo konzumná spoločnosť to vie veľmi dobre manipulovať. Ja žijem z dôchodku už a viem o čom hovorím.
 
haplo602
2011-10-24 13:38:39+02
príspevok od: RichardBolcho
Rozdiely sú mi známe, aj práca s jednotlívými fotoaparátmi mi je známa, mal som na odskúšanie aj 20d aj g9, G9 sa mi páči preto lebo je to taký malý tank celkom naprataný možnosťami, ale zas 20D je zrkadlo a ja by som sa nechcel posúvať od kompktu ku kompaktu...
Ďakujem z odpovede a čakám na ďalšie, Joker: je mi jasné, že za tie moje smiešne peniaze nedostanem D700 ale chcel som sa spýtať čo najlepšie, najvhodnejšie sa za ne dá zohnať. Mier
pozri sa ... kupis G9 a za rok-dva budes v rovnakej situacii ako teraz akurat ze si vyhodil peniaze za G9. Ta 20D nevyzera zle. V canon systeme sa nevyznam, takze neviem ako to cele zapada dokopy s bleskami atd. Napriklad som videl za 160e Nikon D70 aj s kit objetkivom. Celkom dobra investicia. Podobne to asi bude s tym 20D.

Ked sa chces ucit, tak potrebujes zrkadlo. Ak za tym naozaj pojdes, aj z najlepsieho kompaktu za rok vyrasties. Radsej kup teraz zrkadlo so zakladnym objektivom (ci uz kit zoom alebo ekvivalent 50mm) a potom si to rozsiris podla potrieb o dalsie objektivy a ine veci.
 
PetraSlim
2011-10-24 13:41:49+02
príspevok od: RichardBolcho
Presne takúto odpoveď som čakal, ach tak znova nič nové, ako skoro v každej téme na tomto fóre, ak nemáš tišíc evri alebo bohatého taťka tak ani nechoď na toto fórum. Pre tých, ktorých nieje jediným záujmom v živote fotografia a je to preňho len doplnok, takže musí svoje zarobené peniaze rozdeliť rozumne. Tak pre tých neexistuje žiadna cesta, ak sa nechcú zadľžiť na rok, dva dopredu...
preco? mne sa to zda ako velmi seriozna odpoved. ak ti zjavne staci kompakt na ulohy, makaj radsej na sebe - na vzdelani, aj ked sa to casto nezda, myslim, ze investicia do vzdelania sa vzdy vyplati
 
denySK
2011-10-24 13:51:20+02
Pri kupe lacnej pouzivanej starej zrkadlovky sa hlavne pytaj alebo si zisti pocet nafotenych fotiek...pretoze sa lahko moze stat, ze kupis telo za 150eur s 80 000 fotkami a doma ti po 5 fotkach skape uzavierka, vymena stoji okolo 200eur tak bacha na to...
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()