Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Aký objektív na fotenie portrétov v dostupnej cene

Nathalii
2015-09-17 08:27:47+02
Prosím Vás rozmýšlala som nad kúpou nového fotoaparátu aby boli fotografie v čo najlepšej kvalite pri fotení stužkových, portrétov a podobne,no som študent, ktorý zarába, ale nie zas v takom množstve mám canon 550D už staršia verzia no keby ste mi poradili či radšej teda zainvestovať do fotoaparátu alebo mi stačí len lepší objektív. Potrebujem kvalitné fotografie, dobrá svetelnosť, rozostrené pozadie no všetko čo k portrétom patrí. Cena tak do 1000€. Ďakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-09-17 08:40:53+02
No ako student mas sakra velky rozpocet. Mzes mat hned dva pekne objektivy. Novy Canon EF 50/1,8 STM a k nemu EF 85/1,8 a este ti aj dost zvysi. Za 1000€ ale mozes zohnat aj fantasticky EF 135/2. Na APS-C bude ale neprakticky dlhy, najma v interieri, ale do exterieru nic lepsie nezozenies.
 
Martin8101
2015-09-17 09:09:00+02
príspevok od: Karol Srnec
No ako student mas sakra velky rozpocet. Mzes mat hned dva pekne objektivy. Novy Canon EF 50/1,8 STM a k nemu EF 85/1,8 a este ti aj dost zvysi. Za 1000€ ale mozes zohnat aj fantasticky EF 135/2. Na APS-C bude ale neprakticky dlhy, najma v interieri, ale do exterieru nic lepsie nezozenies.
A nebolo by lepsie aj nieco univerzalne? Napr. 17-55/2.8 + nejaky pevny svetelny (35mm, 50mm alebo 85mm). Asi skor ako vysokospecificky, i ked fantasticky portretak...
 
Nathalii
2015-09-17 09:09:42+02
No študent s dvoma prácami a pekne dlho šetriaci takže tak by som to zhodnotila ďakujem veľmi pekne za odpoveď
 
katjo
2015-09-17 09:18:53+02
Skôr by som možno volil inú kombináciu - väčší rozsah ohnísk - na tie portréty buď 50mm (ekv.80), alebo 85 (ekvivalent 136)
+ na tie stužkové a ďalšie žánre "kontaktnej" fotografie - 35mm (ekv.56), napr. Sigma ART f/1.4
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-09-17 09:22:35+02
príspevok od: Martin8101
A nebolo by lepsie aj nieco univerzalne? Napr. 17-55/2.8 + nejaky pevny svetelny (35mm, 50mm alebo 85mm). Asi skor ako vysokospecificky, i ked fantasticky portretak...
Ja si to nekupujem. Autor temy musi vediet, aky vysledko vyzaduje. Pokrocili vedia, ze jeden objektiv nestaci a ze EOS 550D nie je fotak, ktorym sa standardne fotia eventy. K tom u blesk, alebo aj dva, univerzalne svetelne zoomy...

Opat tu mame pripad niekoho, kto chce fotit nieco, co fotia profici s vybavou za tisice Eur, ale s vyrazne obmedzenym rozpoctom. Takze to bde tak ci tak kompromis, ktoemu tu mozeme prisposobit milion roznach kombinacii a popisat k tomu milion pre a proti. Len autor temy sam zisti, ci to co si napokon vyberie, mu aj dobre posluzi pre jeho zamery.
 
Martin8101
2015-09-17 11:05:48+02
príspevok od: Karol Srnec
Ja si to nekupujem. Autor temy musi vediet, aky vysledko vyzaduje. Pokrocili vedia, ze jeden objektiv nestaci a ze EOS 550D nie je fotak, ktorym sa standardne fotia eventy. K tom u blesk, alebo aj dva, univerzalne svetelne zoomy...

Opat tu mame pripad niekoho, kto chce fotit nieco, co fotia profici s vybavou za tisice Eur, ale s vyrazne obmedzenym rozpoctom. Takze to bde tak ci tak kompromis, ktoemu tu mozeme prisposobit milion roznach kombinacii a popisat k tomu milion pre a proti. Len autor temy sam zisti, ci to co si napokon vyberie, mu aj dobre posluzi pre jeho zamery.
Ale ved ja neutocim - len sa mi zdalo trosku pritiahnute za vlasy odporucit len pevne tele. Na portrety sice perfekt, ale asi len na portrety. Co sa reportaze tyka, tak fajront. Ale ako vravis, eventovy fotograf musi mat ovela vacsiu vybavu, pretoze je to kombinacia zanrov a velky rozsah ohnisk...
 
Nathalii
2015-09-17 11:28:03+02
Práve preto som dala otázku či zainvestovať rovno do nového fotoaparátu alebo mi bude stačiť lepší objektív/y, extertný blesk mám, ale jasné máte pravdu v tom, že profesionáli majú na to aj profi výbavu, ale ja v úlohe profesionala nebudem čisto to budú len doplnkové fotografie už som na stužkových fotila a volajú ma zas na ďalšie preto chcem aby fotky vyzerali kvalitnejšie a ostrejšie ale stužkové niesú môj hlavný cieľ skôr mi ide o tie portréty všeobecne. V každom prípade vám ďakujem.
 
lbato
2015-09-17 11:50:20+02
vzhľadom na to že máš APS-C telo by som skúsil cestu ktorú načrtol Karol. Tiež som ňou šiel kupil som 50mm 1,8 STM čo je za 120 eur skvelý objektív na začiatok a po vyskúšaní toho či je to ohnisko dlhé alebo krátke by som sa rozhodol ďalej. V hre je kopa dobrých skiel Sigma 18-35 1.8, Sigma 35 1.4, Canon 85 1.8 ale treba vážne pouvažovať nad tým že ak chceš fotiť eventy či by to predsa len nechcelo nové telo
 
drummer54
2015-09-17 11:58:49+02
Podla mna si najprv kup objektivy, ktore odporucal Karol alebo Martin, podla toho co ti viac vyhovuje. Ak stuzkove, tak by som riesil 85/1,8 a potom nieco siroke a svetelne napr. spominany Canon 17-55/2,8. Ak ti peniazky zostanu tak aj 50/1,8. S tym si zatial vystacis aj ked to kvoli slabsiemu telu nebude to prave orechove. No a potom setri, setri a kup Canon EOS 6D. Potom len vymenis 17-55/2,8 za nieco na Full Frame telo.
 
netmouse
2015-09-17 16:16:25+02
na telo sa teraz vykasli ... objektivy budes musiet kupovat tak ci tak
1. 85 na portrety (na APS-C mam 50-ku a nie je naozaj idealna na portrety)
2. potom 17-55 2,8 na eventy
3. a pocase ked zistis ze 85-ka je uzka na portrety (co pochybujem) si kupis 50-ku

jednoducho na svojom vyskusaj co ti zabera 50 a 85 a rozhodni sa co ti sedi. Ja som 85 zvolil lebo mam 50 a viem co z nej lezie. potom chod do obchodu a odskusaj 85 / 50 aby si vedela ako budu vyzerat fotky pri clone 1,8
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-09-17 16:27:19+02
Na zamyslenie: EF 50/1,8STM stoji cca 130€. V pomere k inym objektivom smiesna suma, ktoru si za jednu stuzkovu musi fotograf zarobit. Ak to nebude ono, vzdy ho predas za 100€. Prist o 30€ az tak nezaboli.
 
PeCh
2015-09-17 17:38:59+02
Karol a Ibato ti radia najlepšie. Na začiatok 50/1.8 STM. Je lacný a získaš čas kým zistíš, čo potrebuješ.

Ja som začínal tiež s Canon 550D a ako seťák som mal Sigmu 17-70. Prvý pevný objektív som kúpil 85/1.8 (mám ho doteraz), no na APS-C mi bol pridlhý, v interiéroch len ťažko použitý (na eventoch vo veľkých halách by síce bol použiteľný, ale skončíš, keď budeš musieť byť bližšie). Tak som kúpil 50/1.8 a stal sa z neho môj najobľúbenejší objektív (napriek tomu, že na plnú dieru mäkký a aby som bol spokojný s kresbou, tak som clonil tak na f/2.5), a keď som zistil, že väčšinou fotím iba ním, tak som ho "upgradoval" na 50/1.4.

Prešiel som si aj ďalšími objektívmi, každý mal svoj význam a žiadny nebol zlý. No na 550D mi okrem 50-ky ešte veľmi vyhovovala 24-105. Pre mňa výborný rozsah, nakoľko mne široký koniec nechýbal, no inému by mohol.

Druhú vec, čo by som ti po 50/1.8 STM odporúčal kúpiť je blesk (napr. Canon 430EX II, alebo možno i nejaký TTL Youngnuo z ebayu). Často na eventoch, a hlavne na zábavách je také nanič svetlo, že ani sveteľný objektív ti nepomôže a fotky budú stále zlé. Proste ak je nekvalitné svetlo, tak si treba urobiť lepšie a blysknúť bleskom o strop je často najjednoduchšie riešenie ako dosiahnuť kvalitnejšie fotky (a odporúčam na blesk nezabúdať ani pri svetelných objektívoch; len s rozumom).
 
blahoslav J B Art
2015-09-17 18:42:35+02
príspevok od: Nathalii
Práve preto som dala otázku či zainvestovať rovno do nového fotoaparátu alebo mi bude stačiť lepší objektív/y, extertný blesk mám, ale jasné máte pravdu v tom, že profesionáli majú na to aj profi výbavu, ale ja v úlohe profesionala nebudem čisto to budú len doplnkové fotografie už som na stužkových fotila a volajú ma zas na ďalšie preto chcem aby fotky vyzerali kvalitnejšie a ostrejšie ale stužkové niesú môj hlavný cieľ skôr mi ide o tie portréty všeobecne. V každom prípade vám ďakujem.
externy blesk mas, ale nepises, aky objektiv momentalne pouzivas k svojmu Canonu 550d ... zrejme setak
ja by som nove telo zatial nekupoval, ale zacal objektivmi ... lacnym EF 50mm/1.8 STM, pripadne aj EF 85mm/1.8, ako pisal Karol ... uz len tymto by mohli byt fotky/portrety podstatne lepsie

napr. moja fotka
Canon EOS 350D + Canon EF 50mm/1.8 II, clona 1.8, cas 1/60, ISO 800
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/426561/uz-asi-nie-si/?s=photos
 
Akelan
2015-09-17 20:30:20+02
Na 85mm by som sa úplne vykašľal, ak chceš fotiť to, čo píšeš, tak toto je na apsc prakticky nepoužiteľné, na eventoch s tým fotiť by bolo skôr utrpením, potrebuješ veľkú vzdialenosť, v ktorej sa ti budú premávať ľudia..., nie si s tým vôbec operatívna. 17-55mm je super, ale ja som mal Nikon - D300 + 17-55mm/2,8, predal som to pri prechode na FF a dodnes mi je za tou zostavou tak trochu nostalgicky smutno , pofotilo to od športu po portréty všetko, rýchle ostrenie, diaľkové odpaľovanie bleskov, niečo také by si potrebovala asi v Canon vydaní... Len potom tá 17-55 sa už na FF nedala použiť, takže ak plánuješ prechod , tak treba na to myslieť. Inak v tvojej situácii samozrejme rieš kúpu objektívov, aj tak ťa potom bude mátať to FF telo a zas nebudeš mať pokoj , ale aspoň budeš môcť medzičasom fotiť , poznám to aj ja.
 
Tibor78
2015-09-17 22:37:08+02
To chce EF 24-70L II 2,8
 
Nathalii
2015-09-17 23:05:26+02
príspevok od: blahoslav J B Art
externy blesk mas, ale nepises, aky objektiv momentalne pouzivas k svojmu Canonu 550d ... zrejme setak
ja by som nove telo zatial nekupoval, ale zacal objektivmi ... lacnym EF 50mm/1.8 STM, pripadne aj EF 85mm/1.8, ako pisal Karol ... uz len tymto by mohli byt fotky/portrety podstatne lepsie

napr. moja fotka
Canon EOS 350D + Canon EF 50mm/1.8 II, clona 1.8, cas 1/60, ISO 800
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/426561/uz-asi-nie-si/?s=photos
presne ten Canon EF 50mm f/1.8 II momentálne používam ako on je fajn všetko super ale už by som predsa chcela niečo lepšie, taktiež externý blesk mám canon 430 EX II
 
zvonec
2015-09-17 23:37:27+02
príspevok od: Nathalii
presne ten Canon EF 50mm f/1.8 II momentálne používam ako on je fajn všetko super ale už by som predsa chcela niečo lepšie, taktiež externý blesk mám canon 430 EX II
Zacni sporit na FF telo, resp. kup zatial 85mm skusaj s tym. Tak ako uz mnoho ludi pisalo.

Ten 85mm ti bude robit dobru sluzbu aj na FF tele, casom mozes dokupit 135mm a to je abosultna spica, co sa tyka objektivov na portrety.

Terajsi 50mm co mas ma IMHO strasne skaredy bokeh, ma iba 5 lamiel, nieje na portrety to prave, nova STM verzia ma tusim 7 lamiel, tam je bokeh jemnejsi, to je ale subjektivny nazor.
 
netmouse
2015-09-18 08:58:01+02
príspevok od: Akelan
Na 85mm by som sa úplne vykašľal, ak chceš fotiť to, čo píšeš, tak toto je na apsc prakticky nepoužiteľné, na eventoch s tým fotiť by bolo skôr utrpením, potrebuješ veľkú vzdialenosť, v ktorej sa ti budú premávať ľudia..., nie si s tým vôbec operatívna. 17-55mm je super, ale ja som mal Nikon - D300 + 17-55mm/2,8, predal som to pri prechode na FF a dodnes mi je za tou zostavou tak trochu nostalgicky smutno , pofotilo to od športu po portréty všetko, rýchle ostrenie, diaľkové odpaľovanie bleskov, niečo také by si potrebovala asi v Canon vydaní... Len potom tá 17-55 sa už na FF nedala použiť, takže ak plánuješ prechod , tak treba na to myslieť. Inak v tvojej situácii samozrejme rieš kúpu objektívov, aj tak ťa potom bude mátať to FF telo a zas nebudeš mať pokoj , ale aspoň budeš môcť medzičasom fotiť , poznám to aj ja.
... 17-55mm pouzijes aj na FF cez Crop a si pri 36MPix na 16MPix ako tvoja D300 a na 24MPix...10MPix .... cize ako alternativa na dokumentaristiku / eventy urcite na zaciatok bude postacovat
 
PeCh
2015-09-18 16:35:08+02
príspevok od: netmouse
... 17-55mm pouzijes aj na FF cez Crop a si pri 36MPix na 16MPix ako tvoja D300 a na 24MPix...10MPix .... cize ako alternativa na dokumentaristiku / eventy urcite na zaciatok bude postacovat
To neplatí pre Nathalii. Tá ma Canon, a tam to takto nefunguje.

BTW nemyslím si, že FF je jediná možná cesta. Ak sa chce fotením živiť, tak prečo nie. Ak to má len hobby, tak si to treba rozmyslieť. Prešiel som z 550D na 5DM2 a zistil som, že fotí síce super, ale určite sa nechcem vláčiť s ťažkým a veľkým FF telom a ťažkými FF objektívmi. Jednoducho to nie je pre každého. Poznám aj profíkov, ktorý prešli z FF na niečo menšie.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()