Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Kresba objektivu a clonove cislo

kaokao
kaokao 2010-12-28 21:54:33+01
aky vplyv ma clona/clonove cislo na kresbu objektivu pre digitalnu fotografiu, odhliadnuc od hlbky ostrosti.Graf MTF pre konkretne objektivy som nasiel max. pre clonove cislo 11.
Suhlasite s nazorom ze najlepsia kresba objektivu je dosiahnuta pri clonovych cislach 8 a 11?Dovod?
 
Strhak
2010-12-28 23:25:30+01
príspevok od: seifi
Dobrí ľudia sú tu na tomto ephote. Ja doporučujem literatúru Škola fotografie, Mistrovství práce...,...atď., je toho hodne popísaného.
asi tak
 
Matúš Koprda
2010-12-28 23:30:52+01
príspevok od: dmedia
Difrakcia kvalitnych objektivov strednej a vyssej triedy je ovela mensi problem ako ked nepriclonis a mas rozmazanu krajinu bez hlbky ostrosti, Tak sa tym nezapodievaj. Okrem toho difrakciu vies potlacit pri PP v pocitaci, roymazanu fotku bez hlbky tazko...
Toto ma zaujalo... Ako sa dá potlačiť difrakcia pri PP v PC? (Nemýliš si to s chromatickou aberáciou?)
 
kralik_j
2010-12-28 23:32:54+01
príspevok od: kaokao
teoriu mas zda sa zmaknutu a nehovorim, ze ma tvoje vysvetlenie nezaujalo. Naopak, na tvoj podnet som si vyhladal co znamena difrakcia, no a teraz som uz taky isty odbornik ako ty a tvoji kolegovia, autori dalsich 2 prispevkov o difrakcii. No a prihliadnuc na tvoje fotky, nebudes zrejme na fotografiu krajiny odbornik.
Skor by ma zaujalo nieco z praxe, kompromis - clona alebo ohlad na difrakciu na ukor hlbky ostrosti, potlacenie jedneho a druheho pri PP atd.

Odbornici na digitalnu fotografiu mi teraz asi nebudu vediet odpovedat. Ako to je v pripade Analogovych zrkadloviek?Je ziaduce priclonit co najviac? (stale sa bavime o fotografii krajiny, mame stativ, chceme max hlbku ostrosti a najlepsiu kresbu)
co si taky zatazeny na tie clonove cisla f8 a f11? to su nejake tvoje magicke cisla?

Ved kde si sa docital ze konkretne sklo ma max. efektivnu kresbu tak sa vies docitat analogicky i o inych sklach a ich omedzeniach a parametroch.

Uplne zbytocna otazka do fora. Je vela web ov kde sa to testuje a rozobera, a nakonieco si to mozes otestovat i sam na tercikoch...

 
dodo_bb
2010-12-28 23:41:34+01
príspevok od: kaokao
teoriu mas zda sa zmaknutu a nehovorim, ze ma tvoje vysvetlenie nezaujalo. Naopak, na tvoj podnet som si vyhladal co znamena difrakcia, no a teraz som uz taky isty odbornik ako ty a tvoji kolegovia, autori dalsich 2 prispevkov o difrakcii. No a prihliadnuc na tvoje fotky, nebudes zrejme na fotografiu krajiny odbornik.
Skor by ma zaujalo nieco z praxe, kompromis - clona alebo ohlad na difrakciu na ukor hlbky ostrosti, potlacenie jedneho a druheho pri PP atd.

Odbornici na digitalnu fotografiu mi teraz asi nebudu vediet odpovedat. Ako to je v pripade Analogovych zrkadloviek?Je ziaduce priclonit co najviac? (stale sa bavime o fotografii krajiny, mame stativ, chceme max hlbku ostrosti a najlepsiu kresbu)
Prečo si myslíš, že na analógovej zrkadlovke a na digitálnej zrkadlovke sa daná optická sústava správa inak? (Optická sústava = objektív).
 
kaokao
2010-12-28 23:45:45+01
V statuse mas uvedene ze si pokrocily, mohol by si vediet ze v krajinarskej fotografii je celkom ziaduca co najvacsia hlbka ostrosti v umere s kresbou. 8- 11 nie su magicke cisla, kludne sa vyber fotit niekam do hor, nastav si prioritu clony na 2.8 a zacni cvakat. tolko k tym cislam
 
dodo_bb
2010-12-28 23:58:55+01
Pozrel som si DOF kalkulátor a pri clone 11 na ohnisku 35 a formáte DX snímacieho média máš hĺbku ostrosti od 3,5 metra do nekonečna. Na väčšinu bežných krajiniek by to mohlo stačiť. Pokiaľ máš potrebu ešte väčšej hĺbky ostrosti, porozmýšľaj o zmene čipu - už prechod na Olympus s cropom 2 Ti zlepší hĺbku ostrosti pri takom zornom uhle na 2,5 m - nekonečno. A posun na kvalitný kompakt ako je NIKON P7000 by to ešte posúval ďalej. Pokiaľ by si zvolil ozaj miničip, môžeš mať krajinku ostrú aj od 0,15 m do nekonečna a nemusíš cloniť viac ako tých 8 - 11...
 
Anup9
2010-12-29 00:17:37+01
Riesis tu takmer neriesitelne veci. Kazdy objektiv je iny, DOF-ka a kresba zavisi aj od toho aky velky je senzor, takze jednoznacnej a univerzalnej odpovede sa nedockas. A ked sme pri krajinkarskej fotografii, tak zalezi to od situacie. Ked mas v popredi jediny strom a za nim len prazdne velke pole, tak zbytocne budes davat napr f16 a zhorsis tym kvalitu toho stromu. Vtedy mozes dat napr clonu, kde najlepsie kresli dany objektiv. Otazka, aku si polozil, je ako keby si sa pytal aky objektiv na krajinku, teleobjektiv ci sirokac. Odpoved je ,VSETKO, . Tak aj pri clonach, fotograf v danej situacii musi rozhodnut, ze co obetuje, ci kresbu, ci DOF-ku ci......
 
dmedia
2010-12-29 00:17:39+01
príspevok od: Matúš Koprda
Toto ma zaujalo... Ako sa dá potlačiť difrakcia pri PP v PC? (Nemýliš si to s chromatickou aberáciou?)
Dobre viem, co je co. V praxi je to deko ine ako v knihach a ludia sa casto ohuruju informaciami, ktore su v praxi trosku o inom. V podstate vacsinou robim s tymi lepsimi sklami, kde su tie chybicky viac potlacene a gro pevnymi sklami. V praxi- pri analogu si dovolim viac priclonit, i pri 22 nie je problem s difrakciou a je nutne viac clonit, nakolko analog nema taku hlbku ostrosti ako digi. DX staci clonit okolo 9-11, pri vyssich tu difrakciu uz dost vidiet. Pri FX je to skoro ako u analogu, tam idem i na 16. Ale neda sa to zovseobecnit, ako strhak napisal, kazde sklo je na tom trochu inak a treba ho poznat. Napr. Tokina 12-24 na DX uz mala problem s difrakciou pri 11, 8-9 to bolo lepsie.

Co sa tyka PP, da sa tomu trochu pomoct, aj tu na ephoto bol jeden dobry navod na zvysenie kresby, dost casto som ho uzival na zaberoch z tej tokiny, ale ked som malo clonil, tomu sa veru uz velmi nedalo pomoct, neviem ako cez PP zmenit hlbku ostrosti, asi lepsie prefotit, ale zase ni eje to tragedia, vzdy si robim viacero zaberov pri viacerych clonach.
 
kralik_j
2010-12-29 00:35:17+01
príspevok od: kaokao
V statuse mas uvedene ze si pokrocily, mohol by si vediet ze v krajinarskej fotografii je celkom ziaduca co najvacsia hlbka ostrosti v umere s kresbou. 8- 11 nie su magicke cisla, kludne sa vyber fotit niekam do hor, nastav si prioritu clony na 2.8 a zacni cvakat. tolko k tym cislam
ked si uz taky scitany, tak vies ze nie len clona, ale i snimac, ohnisko a zaostrena vzialenost ma vplyv na hlbku ostrosti?


O co prides napriklad pri zaostreni na vzdialenost cca 100m a ff snimaci a 24mm ohnisku?
a clone f5,6 alebo f11?
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-12-29 00:44:17+01
ja len pridám že väčšina pevných objektívov má ideálnu kresbu v celej ploche obrazu od F5,6 do F8. Napríklad zoom 17-40L potrebuje tých F11 až F13 aby to aj v rohoch bolo ono. Pri DX je každé zbytočné clonennie dosť limtujúce. Na APSC málokedy cloním nad F8 aj so zoomom. Takže to nejde zovšeobecniť veľmi asi v jednej vete
 
Matúš Koprda
2010-12-29 08:42:35+01
príspevok od: dmedia
Dobre viem, co je co. V praxi je to deko ine ako v knihach a ludia sa casto ohuruju informaciami, ktore su v praxi trosku o inom. V podstate vacsinou robim s tymi lepsimi sklami, kde su tie chybicky viac potlacene a gro pevnymi sklami. V praxi- pri analogu si dovolim viac priclonit, i pri 22 nie je problem s difrakciou a je nutne viac clonit, nakolko analog nema taku hlbku ostrosti ako digi. DX staci clonit okolo 9-11, pri vyssich tu difrakciu uz dost vidiet. Pri FX je to skoro ako u analogu, tam idem i na 16. Ale neda sa to zovseobecnit, ako strhak napisal, kazde sklo je na tom trochu inak a treba ho poznat. Napr. Tokina 12-24 na DX uz mala problem s difrakciou pri 11, 8-9 to bolo lepsie.

Co sa tyka PP, da sa tomu trochu pomoct, aj tu na ephoto bol jeden dobry navod na zvysenie kresby, dost casto som ho uzival na zaberoch z tej tokiny, ale ked som malo clonil, tomu sa veru uz velmi nedalo pomoct, neviem ako cez PP zmenit hlbku ostrosti, asi lepsie prefotit, ale zase ni eje to tragedia, vzdy si robim viacero zaberov pri viacerych clonach.
dobre dobre(: veď ja viem o čo ide v difrakcii, ten prvý odstavec si teda pre mňa zbytočne písal, ale tak, čo už... Ale to potlačenie v PP - nevedel som že to ide. Prejavom difrakcie je neostrosť. Tak potlačenie je možné iba doostrením, nie? Alebo o akom návode to hovoríš?
 
Big Lebowski
2010-12-29 08:44:21+01
príspevok od: kaokao
V statuse mas uvedene ze si pokrocily, mohol by si vediet ze v krajinarskej fotografii je celkom ziaduca co najvacsia hlbka ostrosti v umere s kresbou. 8- 11 nie su magicke cisla, kludne sa vyber fotit niekam do hor, nastav si prioritu clony na 2.8 a zacni cvakat. tolko k tym cislam
Ty si určite odborník na slovo vzatý. V profile nemáš nič, ani fotky. Tak ti radiť nebudem, lebo tam nemáš fotky krajiniek. Toť tvoja logika.
K téme: Hlúpa otázka. Na krajinku použiješ 200mm ohnisko a pricloníš na koľko? 8-11 bude málo. Ak by si mal aspoň nejaké skúsenosti, nepoložil by si takúto prihlúplu otázku. S toho súdim že si jeden s tých čo len sedia a premýšľajú, ale zabúdajú na to hlavné. Fotiť.
No a na záver moja rada. Zober foťák a utekaj fotiť. Keď budeš robiť zväčšeniny aspoň 60x40cm potom rieš podobné otázky.
 
dmedia
2010-12-29 08:56:38+01
príspevok od: Matúš Koprda
dobre dobre(: veď ja viem o čo ide v difrakcii, ten prvý odstavec si teda pre mňa zbytočne písal, ale tak, čo už... Ale to potlačenie v PP - nevedel som že to ide. Prejavom difrakcie je neostrosť. Tak potlačenie je možné iba doostrením, nie? Alebo o akom návode to hovoríš?
No klasickym priostrenim ano, ale bol to navod na priostrenie trosku inym sposobom a pekne stupne ostrost a kresba aj v tazkych partiach, neviem to teraz narychlo najst, pokusim sa najst a poslem link.
 
Matúš Koprda
2010-12-29 09:00:23+01
príspevok od: dmedia
No klasickym priostrenim ano, ale bol to navod na priostrenie trosku inym sposobom a pekne stupne ostrost a kresba aj v tazkych partiach, neviem to teraz narychlo najst, pokusim sa najst a poslem link.
vopred dík...
 
NemesiS
2010-12-29 09:09:11+01
ja nie som kvalifikovaný fotiť krajinky, povedal odborník tak si tu nebudem ničiť nervy...
aj tak je táto téma nezmysel a otázka hlúpo položená...nenapísal si totiž ohnisko, a zadruhé ak ti niekto povie že nejlepšia kresba bude na najväčšej clone uveríš mu a budeš to brať ako kódex?
ja som ti už raz napísal, vezmi to s čím krajinky fotiť chceš, práskni to na statív a nafoť ten istý záber na každej možnej clone.
hod si to PC a študuj kde je ten snímok najostrejší.

takéto teoretizovanie je vyslovene nanič...
 
Emilio
2010-12-29 10:18:11+01
Možno tresnem - ale mám tiež podobnú otázku: Mám základný Nikkor 18-55/3,5. Hodlám kúpiť svetelnejší zoom 17-50/2,8 /napr. Tamron alebo Sigma/. Ak na tom svetelnejšom pricloním napr. na clonu 7, bude hlbka ostrosti taká istá ako na nikkore pri sedmičke? Prípadne budú rozdiely v kresbe? Nemám si to ako vyskúšať, tak sa pýtam.
 
wayne
2010-12-29 10:25:45+01
príspevok od: Emilio
Možno tresnem - ale mám tiež podobnú otázku: Mám základný Nikkor 18-55/3,5. Hodlám kúpiť svetelnejší zoom 17-50/2,8 /napr. Tamron alebo Sigma/. Ak na tom svetelnejšom pricloním napr. na clonu 7, bude hlbka ostrosti taká istá ako na nikkore pri sedmičke? Prípadne budú rozdiely v kresbe? Nemám si to ako vyskúšať, tak sa pýtam.
hlbka ostrosti zavisi pri rovnakom clonovom cisle od velkosti snimaca. Kedze oba nastoknes na APS-C snimac, hlbka ostrosti bude rovnaka, a pravdupovediac neviem ci tam bude nejaky markantny rozdiel, mozno ten tamron/sigma bude trosku ostrejsi. Byt tebou, zoom si necham ten zakladny, a idem radsej do nejakeho pevneho ohniska od nikonu (35/1.8, 50/1.4, 60/2.8, atd...)
 
kaokao
2010-12-29 10:27:34+01
príspevok od: Big Lebowski
Ty si určite odborník na slovo vzatý. V profile nemáš nič, ani fotky. Tak ti radiť nebudem, lebo tam nemáš fotky krajiniek. Toť tvoja logika.
K téme: Hlúpa otázka. Na krajinku použiješ 200mm ohnisko a pricloníš na koľko? 8-11 bude málo. Ak by si mal aspoň nejaké skúsenosti, nepoložil by si takúto prihlúplu otázku. S toho súdim že si jeden s tých čo len sedia a premýšľajú, ale zabúdajú na to hlavné. Fotiť.
No a na záver moja rada. Zober foťák a utekaj fotiť. Keď budeš robiť zväčšeniny aspoň 60x40cm potom rieš podobné otázky.
nepovazujem sa za odbornika ako mnohi odtialto. zrejme aj ty, pozeram ze mas toho nacvakaneho fakt dost, technicky takmer dokonale, no chyba tomu vsetkemu kreativita, napad. to je moj osobny nazor na cele tvoje portfolio. to len tak na okraj.
Poriadne sa nauc citat. Konkretny objektiv a ani ohnisko nikto ani nespomenul. s tvojou vymyslenou 200kou mozes chodit strielat tie tvoje vtaciky.
Tvoje rady si cenim, uz som pobaleny a utekam..odporucis mi este ktora cast dna je na fotografovanie najlepsia?
 
paoravec
2010-12-29 10:27:36+01
príspevok od: Emilio
Možno tresnem - ale mám tiež podobnú otázku: Mám základný Nikkor 18-55/3,5. Hodlám kúpiť svetelnejší zoom 17-50/2,8 /napr. Tamron alebo Sigma/. Ak na tom svetelnejšom pricloním napr. na clonu 7, bude hlbka ostrosti taká istá ako na nikkore pri sedmičke? Prípadne budú rozdiely v kresbe? Nemám si to ako vyskúšať, tak sa pýtam.
medzi objektívami toho isteho rozsahu, nastavenia ( myslím vzdialenosť a clonové číslo) by pri zhodnom clonovom cisle nemala byť hlbka ostrosti odlišná.
Kresba objektívu je viditeľná na rozlišovacej schopnosti objektívu, tú je rozhodujúca kvalita výrobcu, tr.j. koľko čiar je schopný objektív vykresliť na 1 mm. Nikkor bude hádam kvalitnejší, no pri zoomoch to nemusí byť pravidlo !
 
paoravec
2010-12-29 10:32:16+01
príspevok od: paoravec
medzi objektívami toho isteho rozsahu, nastavenia ( myslím vzdialenosť a clonové číslo) by pri zhodnom clonovom cisle nemala byť hlbka ostrosti odlišná.
Kresba objektívu je viditeľná na rozlišovacej schopnosti objektívu, tú je rozhodujúca kvalita výrobcu, tr.j. koľko čiar je schopný objektív vykresliť na 1 mm. Nikkor bude hádam kvalitnejší, no pri zoomoch to nemusí byť pravidlo !
a ešte treba dodat tak ako u filmu aj pri snímači je kresba zavislá na tej rozlišocvacej schopnosti vykreslenia čiar na 1mm
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()