Hore
Fórum » Blesky
 

Nefunkčná záblesková žiarovka na pozadie?

attik2
2021-01-24 12:08:49+01
Zdravím! V priestore, kde fotím potrebujem vysvietiť pozadie. V zásobách mám niekoľko zábleskových žiaroviek od Hamy, podobné tejto:https://www.prolaika.sk/e-shop/fomei-basic-45ds-zableskova-ziarovka/p-3458615.xhtml Žiarovka má fotobunku,
odpaľovať ju chcem synchrónne, externým bleskom SB-5000 upevnenom na foťáku NIKON Z6. Odhliadnuc od problému, že tá fotobunka nie je moc citlivá, mám problém, že napriek tomu, že sa blesk odpáli, tak na záberoch to pozadie nie je vysvietené, vyzerá to, že tá žiarovka sa neodpaluje synchrónne s
hlavným bleskom. Tipujem, že niečo nemám dobre nastavené, ale netuším čo. Viete mi poradiť? Ďakujem!
 
calimero
2021-01-24 12:30:06+01
Predpokladám, že fotíte v režime iTTL, teda SB-5000 vysiela predzáblesk na zmeranie expozície. A fotobunka reaguje na tento predzáblesk. Treba nastaviť výkon SB-5000 manuálne a nefotiť na automatiku.
 
attik2
2021-01-24 19:30:27+01
príspevok od: calimero
Predpokladám, že fotíte v režime iTTL, teda SB-5000 vysiela predzáblesk na zmeranie expozície. A fotobunka reaguje na tento predzáblesk. Treba nastaviť výkon SB-5000 manuálne a nefotiť na automatiku.
Všeobecne riešim problém s nastavením...
Áno, fotím v zábleskovom režime TTL s vyklopenou hlavicou v 45 st. uhle s vysunutou odrazkou. EV na blesku je skorigované na -0,3-0,7 EV, inak mi to dosť prepaľuje. Skúšal som rôzne nastavenia, takto to je najoptimálnejšie, ale zďaleka nie som spokojný. So Z6+SB5000 nefotím dlho. Z6 mám v manuálnom režime. Záblesk potrebujem na vyjasnenie. SB5000 používam krátko, pred tým som robil
dlhé roky s kombináciou SB800 + D80, tam som bol spokojný. Nerišil som ani vyjasnenie pozadia, používal som vysokosvetelné pevné sklá. Neskôr som fotil s kombináciou SB800+D7200, lebo vyššie rozlíšenie.... začal som riešiť prepaly a po prechode na Z6+SB5000 som úplne nešťastný z častých prepalov, som už dosť bezradný z nastavenia foťáku a blesku.
Predzáblesk mi to nedáva, nie som si istý, ale zrejme je niekde vypnutý.
 
calimero
2021-01-24 23:59:19+01
Komu niet rady, tomu niet pomoci.
Ak je blesk v iTTL režime, predzáblesk to dáva. Skúste dať expozičný čas dajme tomu sekundu alebo viac a synchro na druhú lamelu a uvidíte dva blesky (predzáblesk a riadny blesk). iTTL automatika bez predzáblesku neexistuje.
Opakujem, prepnite blesk do manuálneho režimu, inak bude fotobunka Hamy odpaľovaná na predzáblesk.
 
calimero
2021-01-25 00:01:13+01
A nemýľte si predzáblesk iTTL s funkciu potlačenia červených očí. To je niečo úplne iné.
 
attik2
2021-01-25 08:06:33+01
príspevok od: calimero
Komu niet rady, tomu niet pomoci.
Ak je blesk v iTTL režime, predzáblesk to dáva. Skúste dať expozičný čas dajme tomu sekundu alebo viac a synchro na druhú lamelu a uvidíte dva blesky (predzáblesk a riadny blesk). iTTL automatika bez predzáblesku neexistuje.
Opakujem, prepnite blesk do manuálneho režimu, inak bude fotobunka Hamy odpaľovaná na predzáblesk.
svatá pravda, je to tak. Človek sa stále učí. Ďakujem! Skúsim to celé poladiť
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()