Hore

Matúš Zajac: Dokumentárny fotograf by mal vedieť viesť dialóg

Fotografiu začal študovať už vo svojich štrnástich rokoch. Dnes sa profesionálne venuje dokumentárnej, reportážnej a portrétnej fotografii, svoje súbory pravidelne vystavuje na Slovensku i v zahraničí. Inšpirujú ho sociálne témy v spoločnosti. Je čerstvým držiteľom Novinárskej ceny 2011 v kategórii Najlepšia reportážna fotografia, ktorú získal za sériu HoPe – esej o ľuďoch bez domova žijúcich v Útulku sv. Lujzy de Marillac. Fotograf Matúš Zajac.


Rehoľná sestra ošetruje obyvateľa Útulku sv. Lujzy de Marillac v jeho exteriéri.

Témou bezdomovectva a problémami ľudí na okraji spoločnosti sa zaoberalo už mnoho fotografov. Prečo si sa rozhodol práve ty fotografovať týchto ľudí nie na ulici, ale práve v zariadení, ktoré im podáva pomocnú ruku?

Som typom fotografa, ktorého v prvom rade zaujíma téma a priamy kontakt s ňou. Útulok sv. Lujzy de Marillac mi bol svojim priestorom pre túto moju vlastnosť blízky. Ulica je dosť neosobná a ja rád fotografujem ľudí kontaktne. Ako dokumentárny fotograf s umeleckým vzdelaním vyhľadávam to najpôsobivejšie svetlo, estetizujúce formy a odkrývam intímnosť. Tým si prirodzenou cestou vytváram aj blízky obrazový vzťah ku fotografovaným.

Aký prístup si ako fotograf musel zvoliť, aby si sa k týmto ľuďom priblížil a získal si ich dôveru?

Svoj šarm a charizmu. Ale teraz vážne - v tak zložitom prostredí ide v prvom rade o dialóg. Keď fotografuješ v uzavretom priestore, musíš pôsobiť vierohodným dojmom a fotografovaný ťa musia aj bližšie spoznať. Koncentrujem sa na zaujímavé archetypy, neustále sa k nim vraciam a hľadám ten najsprávnejší okamih z ich dňa. Do útulku som chodil pravidelne približne mesiac a potom s malými prestávkami som dokončoval cyklus s vedomím jasných obrazových zámerov a skladieb, aby tento súbor bol intenzívnym prienikom do môjho rukopisu a konceptu.


Obyvateľ Útulku sv. Lujzy de Marillac sa snaží navrátiť do bežného života po cievnej mozgovej príhode.

Viem, že ľudia bez domova nie sú nadšení z novinárov a ľudí, ktorí by chceli odkrývať ich bolestnú minulosť. Ako prijímali teba– spolupracovali, alebo ťa odmietali?

No bolo to náročné, pretože títo ľudia, žijúci na periférii spoločnosti, boli, žiaľ, predtým často v médiách hrubo až primitívne zobrazovaní a mali aj odmietavý názor. Snažil som sa im vysvetliť, že nie som novinár, ale umelec, ktorému ide o pravdu, nie o senzáciu. Niektorých som si získal, niektorých nezískal, taký je život.

Dokázal si sa odosobniť od ich traumatických príbehov, alebo naopak, potreboval si sa s nimi zžiť, aby si vytvoril fotky, ktoré nie sú povrchné, ale prenikajú do hĺbky každého charakteru?

Ja rád počúvam a vediem dialóg. Ich príbehy boli naozaj veľmi hlboké, dojímavé až poučné. Samozrejme, som fotograf, ktorý nesie v svojej hlave obrazovú myšlienku a tú potom vytvára cez hľadáčik.


Ošetrovateľ Útulku sv.Lujzy de Marillac s obyvateľom, ktorý je už na pokraji so silami kvôli vážnej chorobe.

Ako teda vzniká v tvojej hlave takáto obrazová myšlienka, na základe ktorej vytvoríš konkrétnu fotografiu?

Napríklad fotografia, ktorú som tiež zaradil do mojej knihy Podoby viery, vznikala za zaujímavých okolností a pri jej tvorbe mi pomohlo aj šťastie. Vedel som, ktoré dni chodí rehoľná sestra ošetrovať ťažko chorých obyvateľov. Práve v deň mojej návštevy prišla komunálna služba robiť postreky v interiéroch kvôli premnoženiu holubov. Sestra mi povedala, že bude ošetrovať vonku na záhrade. Ako náhle som sa dozvedel túto informáciu, začal som premýšľať o koncepte danej snímky. Túžil som zobraziť pomoc, ale v duchovnom aspekte a preto som volil kompozíciu tak, aby vytvárala dojem raja a Božieho svetla. Nemám rád drsné fotky, myslím si, že treba ukázať aj pozitívne spektrum pomoci. Tu sa mi naskytla krásna možnosť - tento neopakovateľný okamih odfotografovať presne tak, ako som chcel.


Raňajky obyvateľov útulku.

Za tento súbor si získal aj ocenenie Novinárska cena 2011 v kategórii Najlepšia reportážna fotografia. Prečo si myslíš, že tento cyklus zaujal porotu?

Ako mi napísali na ocenenie – Za krásne využitie svetla a kompozície, za veľmi citlivé a intímne zachytenie príbehu a vybudovanie blízkeho vzťahu s fotografovaným subjektom. Práca je príkladom skvelého fotografického príbehu, ktorý autor našiel na Slovensku. Prosto konečne boli v porote ľudia, ktorým nešlo o trend, ale o vizuál.

Každá súťaž by teda mala hodnotiť kvalitu, čo je dobré a čo nie je. Ktorá je podľa teba tá dobrá fotografia?

Tá, ktorá je urobená s jasným tvorivým úmyslom autora a je nadčasová, tým myslím, že ľudí osloví o ďalších sto rokov. A práve cez zložité psychologicko-sociálne témy sa môžu ľuďom otvoriť srdcia i myšlienky. V dnešnej dobe balastu a povrchností je to veľmi dôležité.


Mladý obyvateľ útulku, ktorý trpí závažnou formou schizofrénie.

Tým chceš naznačiť, že tvoj záujem o sociálne otázky v rámci dnešnej spoločnosti touto víťaznou sériou fotografií nekončí?

Určite nie. Viac ako 20 rokov som hľadal odpoveď na otázku – Prečo kto verí, vzťah Boha a človeka. V roku 2011 som vydal svoju prvú autorskú knihu s názvom Podoby viery, v ktorej odkrývam intímne väzby v rámci rôznych náboženstiev.  Tiež som dlhodobo fotil tému imigrantov v Berlíne. Momentálne som začal pracovať na novom knižnom projekte o komunitách. Vlastne aj projekt HoPe som vnímal ako komunitu a pracoval som na ňom vedome, čo sa týka vzťahov sveta vnútorného s tým vonkajším. Samozrejme pokračujem v portrétovaní osobností. Prednedávnom som sa vrátil z Kene, kde som fotografoval život najchudobnejších rodín a ich detí potulujúcich sa bez zázemia po uliciach. Stále si však myslím, že na Slovensku je ešte mnoho tém, ktoré potrebujú byť otvorené a zobrazené.

Fotografii sa venuješ už viac ako 20 rokov. Ako prebiehala tvoja tvorivá cesta?

Cesta bola veľmi kľukatá a zložitá. Ale som rád, že som si od svojich štrnástich rokov vybral práve fotografiu a študoval ju dlhé roky, pretože som sa na tejto ceste zoznámil s tými najvýznamnejšími fotografmi a teoretikmi na Slovensku, v Čechách aj vo svete. Tieto stretnutia a štúdiá mi dávali strašne veľa v objavovaní súvislostí prepojenia umenia a fotografie. Oslovila ma najmä česká dokumentárna tvorba a mená, ako sú Jindřich Štreit, Pavel Dias, Jan Lukas, Viktor Kolář, Josef Koudelka či Markéta Luskačová a svetovou, naozaj pre fotografiu najdôležitejšou, agentúrou Magnum. Zo Slovenska musím spomenúť troch mojich učiteľov Tibora Huszára, Ľuba Stacha a Jozefa Sedláka, samozrejme ma ovplyvnila aj tvorba Martina Martinčeka a Karola Kállaya. Keď som vyštudoval VŠVU, uvedomil som si jednu dôležitú vec - že týmto okamihom som sa stal nielen dokumentárnym fotografom, ale aj výtvarníkom, ktorý dostal do svojich rúk obrovskú zodpovednosť.


Pokojná príprava obeda jedným z obyvateľov útulku.

Akým smerom sa podľa teba uberá slovenská sociálna dokumentárna fotografia? Ako ty vnímaš jej vývoj?

Na počiatku sa na Slovensku fotografoval skôr vidiek, neskôr prenikli sociálnejšie témy, akými boli Rómovia, rôzne ústavy či sociálne momenty z mestského prostredia. Tu na Slovensku sa momentálne na školách skoro vôbec nevenujú sociálnej dokumentárnej fotografii, iba malé výnimky autorov sa pri štúdiu odtrhnú a pracujú na svojich dokumentárnych súboroch. Skôr sa tu pestuje postmoderná obrazová kultúra konceptuálnych projektov a ironicko-sarkastických reportáží.

Prečo si sa rozhodol spolu s ostatnými založiť združenie PHOS?

Vždy som bol odkázaný sám na seba a vyhovovalo mi to. Ale je asi prirodzené, že ľudia s podobnými názormi majú potrebu stretávať sa. Práve pre tento dôvod som ešte pred Phosom založil spolu s českými kolegami – fotografom Karlom Tůmom a Vítom Šimánkom – fotografickú skupinu Rovnými nohami. Uskutočnili sme niekoľko spoločných výstav. No dostal som nápad o zdieľaní skúseností aj s fotografmi tu na Slovensku.  Stretol som  mladých  autorov tvoriacich na počiatku ich cesty – Michala Fuliera, Andreja Lojana a Laca Maďara, ktorí mali podobný názor na estetiku fotografie ako ja. Ako združenie fungujeme už spolu viac ako dva roky a je fajn, že každý z nás pracuje na dlhodobých rozsiahlych obrazových príbehoch s jasným zámerom o návrat ku koreňom sociálneho dokumentu.


Obyvateľ útulku, sledujúc svet vonku cez okno, stojí na schodoch, ktoré vedú do izieb.

Pracujete aj na spoločných projektoch, ktoré potom vystavujete?

Samozrejme, okrem svojich autorských výstav sme v minulom roku v rámci združenia uskutočnili aj niekoľko spoločných na Slovensku aj v zahraničí. Pre nás dosiaľ najdôležitejšou bola určite výstava v českej galérii G4, kde sme verejnosti predstavili spoločný projekt HoPe, ktorého súčasťou je aj môj víťazný cyklus na Novinárskej cene 2011. Každý z fotografov združenia PHOS fotil túto tému s vlastným autorským prístupom a rukopisom. Išlo o prostredie Nocľahárne sv. Vincenta de Paul a Útulku sv. Lujzy de Marillac v Bratislave, o miesta, ktoré ľuďom bez domova vnášajú svetlo do života. V tomto roku by sme radi tento projekt vystavovali aj v galériách na Slovensku a, samozrejme, moja séria bude putovať v rámci výstavy No Comment.

Predchádzajúci článok: http://www.ephoto.sk/fotoscena/fotografi-a-kuratori/matus-zajac/

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
werdza
2012-05-02 13:22:30
Jeho tvorbu mám strašne rada a veľmi sa mi páčila aj jeho prednáška na Fotoslovakii
 
majster333
2012-05-02 13:34:14
dobré
 
simo
2012-05-02 14:37:38
mimochodom dnes má vernisáž, verím že sa tam mnohí stretneme.
http://www.domquovadis.sk/sk/vystava/matus-zajac-podoby-viery
 
jozorybarik
2012-05-02 14:39:43
Pekne fotky, len ma zaujalo, ze na vsetkych je nastavene ISO 640. Pri tych interierovych by som to este bral, ale aj v exterieri ? Ci taketo ISO ma pridat fotkam sum, ktory tomu doda specificku atmosferu ? Pytam sa bez ironie, p. Zajac urcite vie preco to tak nastavil, ale ja by som to chcel vediet tiez Ci je to len urcity styl pre Dokumentarnu fotografiu ?
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-05-02 15:16:12
príspevok od: jozorybarik
Pekne fotky, len ma zaujalo, ze na vsetkych je nastavene ISO 640. Pri tych interierovych by som to este bral, ale aj v exterieri ? Ci taketo ISO ma pridat fotkam sum, ktory tomu doda specificku atmosferu ? Pytam sa bez ironie, p. Zajac urcite vie preco to tak nastavil, ale ja by som to chcel vediet tiez Ci je to len urcity styl pre Dokumentarnu fotografiu ?
to je naozaj dolezite ,urcite to celu seriu defraudovalo
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-05-02 15:17:21
príspevok od: jozorybarik
Pekne fotky, len ma zaujalo, ze na vsetkych je nastavene ISO 640. Pri tych interierovych by som to este bral, ale aj v exterieri ? Ci taketo ISO ma pridat fotkam sum, ktory tomu doda specificku atmosferu ? Pytam sa bez ironie, p. Zajac urcite vie preco to tak nastavil, ale ja by som to chcel vediet tiez Ci je to len urcity styl pre Dokumentarnu fotografiu ?
prepac.uprimne ma zaujalo ,ze su ludia ,co su schopni hladat vo fotke to ,co je dolezite..
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-05-02 15:18:44
fajn clanok,vdaka zan,som rad ,ze tu dostavaju miesto Pani fotografi
 
noik
ocenenie redakciou 2012-05-02 15:24:41
Verim, ze kazdy navstevnik si na podobnej vystave najde tu SVOJU fotografiu, ktoru si odnesie v pamati...
++
 
simo
2012-05-02 15:28:02
príspevok od: noik
Verim, ze kazdy navstevnik si na podobnej vystave najde tu SVOJU fotografiu, ktoru si odnesie v pamati...
++
krasne si to povedal. Mam tusenie, ze dnes si domov odnesiem viac ako jednu tu SVOJU.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-05-02 15:40:53
príspevok od: jozorybarik
Pekne fotky, len ma zaujalo, ze na vsetkych je nastavene ISO 640. Pri tych interierovych by som to este bral, ale aj v exterieri ? Ci taketo ISO ma pridat fotkam sum, ktory tomu doda specificku atmosferu ? Pytam sa bez ironie, p. Zajac urcite vie preco to tak nastavil, ale ja by som to chcel vediet tiez Ci je to len urcity styl pre Dokumentarnu fotografiu ?
lebo fotí na istotu podla mňa v P režime, tam nie je čas babrať sa s aparátom. Keď fotíš dokument, nie je ani sekunda nazvyš. TK je nepodstatná
 
Matúš Koprda
2012-05-02 15:41:44
super, dík za rozhovor
 
Lama
2012-05-02 16:12:34
priatelia, Matus ma poprosil aby som vam toto preposlal kedze nema konto:
Milí priatelia fotografie. Som rád že existuje fórum pre priaznivcov fotografie cez ktoré
máte možnosť diskutovať a navzájom sa obohacovať a učiť, myslím že sa tu nájde rôznorodé
spektrum autorov a vnímania fotografie cez rôzne aspekty. Na otázku prečo fotím na ISO 640
mam odpoveď, pretože mi táto citlivosť vyhovuje a vôbec nižšie ISO nevyhľadávam. Ono je
to dané asi tým že som dlhé roky pracoval s analógom a filmami od 400 a priam nemám rád
bijúcu sterilitu teda plochosť ktorá žiaľ digitálnou technikou neustále pribúda. Fotografujem
na M a korigujem si expozície pretože mam nesmierne rád šedú škálu prechádzajúcu do
čiernej tak vedome podlievam. Fotografujem širokými sklami, ktoré mi zákonite držia kresbu
aj pri otvorených clonách a umožňujú priamy kontakt s fotografovanými osôbkami, tak asi
toľko a vážim si váš entuziazmus o fotografiu – klobúk dole mz
 
simo
2012-05-02 16:41:48
príspevok od: Lama
priatelia, Matus ma poprosil aby som vam toto preposlal kedze nema konto:
Milí priatelia fotografie. Som rád že existuje fórum pre priaznivcov fotografie cez ktoré
máte možnosť diskutovať a navzájom sa obohacovať a učiť, myslím že sa tu nájde rôznorodé
spektrum autorov a vnímania fotografie cez rôzne aspekty. Na otázku prečo fotím na ISO 640
mam odpoveď, pretože mi táto citlivosť vyhovuje a vôbec nižšie ISO nevyhľadávam. Ono je
to dané asi tým že som dlhé roky pracoval s analógom a filmami od 400 a priam nemám rád
bijúcu sterilitu teda plochosť ktorá žiaľ digitálnou technikou neustále pribúda. Fotografujem
na M a korigujem si expozície pretože mam nesmierne rád šedú škálu prechádzajúcu do
čiernej tak vedome podlievam. Fotografujem širokými sklami, ktoré mi zákonite držia kresbu
aj pri otvorených clonách a umožňujú priamy kontakt s fotografovanými osôbkami, tak asi
toľko a vážim si váš entuziazmus o fotografiu – klobúk dole mz
obdivujem jeho profesionalny pristup, ze este aj 1,5 hod. pred vlastnou vernisazou si najde cas na vycerpavajucu odpoved. Klubuk dole.
 
brki
2012-05-02 17:41:50
bol som na prednáške Matúša Zajaca v SEDF na jeseň, veľmi zaujímavá prednáška, rovnako ako tento článok, inšpiratívne skúsenosti najmä pre nás, čo sa ako amatéri pokúšame o reportážnu fotografiu a zvlášť nás priťahuje dokumentárna sociálna fotografia...nemyslím teraz len po technickej stránke, ale hlavne prípravy fotografovania v prostredí, ktoré má ďaleko k ateliéru a fotografované objekty nie sú modelkami s dlhými nohami...gratulujem k úspechom a želám ďalšie, určite si nedám ujsť výstavu
 
brki
2012-05-02 17:43:03
príspevok od: brki
bol som na prednáške Matúša Zajaca v SEDF na jeseň, veľmi zaujímavá prednáška, rovnako ako tento článok, inšpiratívne skúsenosti najmä pre nás, čo sa ako amatéri pokúšame o reportážnu fotografiu a zvlášť nás priťahuje dokumentárna sociálna fotografia...nemyslím teraz len po technickej stránke, ale hlavne prípravy fotografovania v prostredí, ktoré má ďaleko k ateliéru a fotografované objekty nie sú modelkami s dlhými nohami...gratulujem k úspechom a želám ďalšie, určite si nedám ujsť výstavu
...aj keď dnes to žiaľ nestíham...
 
jozorybarik
2012-05-02 21:51:28
príspevok od: istvic
prepac.uprimne ma zaujalo ,ze su ludia ,co su schopni hladat vo fotke to ,co je dolezite..
Mrzi ma ak som vyvolal dojem, ze sa vrtam v TK tychto fotiek. Prave naopak, mna tie fotky zaujali a preto akozto amatera ma zaujima, ako by som sa k podobnym dopracoval aj ja. Preto som si pozeral EXIF info tychto fotiek a snazil som sa pochopit preco autor pouzil take a take nastavenie, aby som sa nieco naucil. A to, ze na vsetkch fotkach bolo rovnake ISO ma jednoducho zaujalo, preto som sa opytal na nazor, ze ci je za tym nieco viac. Ale uz tu p. Zajac popisal dovody, takze som rad ze som tuto zahadu pochopil A to, ze som sa opytal nebanujem, tento jeho nazor o sterilnosti fotiek sa mi paci, este raz klobuk dolu.
 
mario b
2012-05-02 21:58:34
Výborný rozhovor a Matúšovi gratulujem
 
BlackWolf
2012-05-02 22:51:21
rozhovor som necital a asi prvy raz co sa nezhodnem s werdzou v oblasti fotky ale ja neviem prist na chut tymto fotkam preto som ani necital clanok lebo ma fotky nezaujali a toto je foto portal v prvom rade ked otvorim clanok pozriem fotky zaujali citam .. rovnako ako kniha ked si nejaku kupujem o foteni upravach a podobne tak prve co pozriem fotky - ked vidim ze fotky su slabe tak knihu odkladam .. bohuzial tieto fotky ma vobec nezaujali pridu mi ako nahodne cvaky prevedene do ciernobielej aby ziskali daco navrch okrem jednejktora sa mi paci ...

nemusite ma hned kamenovat za moj nazor ale proste nemienim sa hrat na pokritca ktory tu masiruje ego niekomu inemu verim ze autora fotiek tymto prispevkom nenastvem ale skutocne ma tieto fotky neoslovili mozno jeho zvysna tvorba je lepsia ako tu vybrane exemplare...
 
BlackWolf
2012-05-02 22:52:33
dobre musim sa opravit pozrel som aj ine fotky ktore robil dany autor a musim uznat ze mas peknu tvorbu ale toto co je v tomto clanku vybrate je pre mna skutocne velmi priemerny material ... co uz no obcas musi byt niekto aj kriticky
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-05-02 23:37:41
príspevok od: BlackWolf
rozhovor som necital a asi prvy raz co sa nezhodnem s werdzou v oblasti fotky ale ja neviem prist na chut tymto fotkam preto som ani necital clanok lebo ma fotky nezaujali a toto je foto portal v prvom rade ked otvorim clanok pozriem fotky zaujali citam .. rovnako ako kniha ked si nejaku kupujem o foteni upravach a podobne tak prve co pozriem fotky - ked vidim ze fotky su slabe tak knihu odkladam .. bohuzial tieto fotky ma vobec nezaujali pridu mi ako nahodne cvaky prevedene do ciernobielej aby ziskali daco navrch okrem jednejktora sa mi paci ...

nemusite ma hned kamenovat za moj nazor ale proste nemienim sa hrat na pokritca ktory tu masiruje ego niekomu inemu verim ze autora fotiek tymto prispevkom nenastvem ale skutocne ma tieto fotky neoslovili mozno jeho zvysna tvorba je lepsia ako tu vybrane exemplare...
a zhodou nahod prave tieto vybrate exemplare vyhrali Novinatsku cenu ako najlepsie reportazne photo za rok 2011,nuz pokrytci jedni v porote,,vsetci sa len pretvaruhu..Tomas,toto nie su ani nahodou nahodne cvaky

a co sa tyka tych knih,poznam zopar vynikajucich knih o foteni v ktorych nie je takmer ziadna fotka,takze sa nenechaj klamat pozlatkom
 
noske
2012-05-03 00:49:43
príspevok od: BlackWolf
dobre musim sa opravit pozrel som aj ine fotky ktore robil dany autor a musim uznat ze mas peknu tvorbu ale toto co je v tomto clanku vybrate je pre mna skutocne velmi priemerny material ... co uz no obcas musi byt niekto aj kriticky
ak raz v zivote budes schopny sa na fotku pozriet ako matus, tak az potom budes schopny aj nejaku vytvorit. On by na tvojich fotkach hladal to dobre a snazil sa ich pochopit ...
 
ywap
2012-05-03 06:31:27
Tento rozhovor som mala možnosť čítať už pred pár dňami. Znovu som si ho s radosťou prečítala aj tu. Kto spozná Matúša a jeho tvorbu, spozná inú dimenziu fotografie. Mala som česť stráviť s ním jeden víkend na jeho workshope a dodnes vo mne rezonuje hlboký zážitok z neho. Ďakujem za tento článok, mňa osobne veľmi, veľmi potešil. Výstavu si určite nenechám ujsť a pozriem si ju nielen raz.

Ešte odkaz pre BlackWolf: Vieš, je oveľa, oveľa jednoduchšie vypustiť slová kritiky, než prvotne hľadať dobro, hoc aj vo fotografii... Noske to vystihol.
 
brki
2012-05-03 08:43:13
k tej diskusii vyššie: sociálna dokumentárna fotografia nemá na ružiach ustlané. Fotky tohto žánru nie sú spravidla silno ostré, silnomodré, nezapadá, ani nevychádza v nich slnko, nie sú to panorámy z niekoľkých desiatok portrait v dvoch radoch, nenájdete na nich dlhonohé silne prežehlené blondíny s výrazom šelmy v tvári...sú to "len" fotky z bežného života ľudí, ktorých si nevšímame, alebo nechceme vidieť. Matúš Zajac, ako si všímam jeho tvorbu na spracovanie týchto tém používa myslím 35 mm objektív a výborne pracuje s prirodzeným svetlom. Výsledkom sú pre mňa silne emočné fotky. Ak niekto v tých fotkách hľadá niečo iné ako silný obsah, príbehy neobyčajných obyčajných ľudí, je to na jeho škodu.
 
simo
2012-05-03 08:58:55
bol to príjemný podvečer včera strávený na vernisáži Matúšovej knihy. Mám tú česť poznať Matúša osobne a musím povedať jedno: Noske ho vystihol na 110%.
Odkaz pre BlackWolf-a: tieto fotky sa nepozerajú, tieto fotky sa čítajú.
 
brki
2012-05-03 09:05:49
príspevok od: simo
bol to príjemný podvečer včera strávený na vernisáži Matúšovej knihy. Mám tú česť poznať Matúša osobne a musím povedať jedno: Noske ho vystihol na 110%.
Odkaz pre BlackWolf-a: tieto fotky sa nepozerajú, tieto fotky sa čítajú.
poslednou vetou si to presne vystihol
 
BlackWolf
2012-05-03 09:05:56
príspevok od: noske
ak raz v zivote budes schopny sa na fotku pozriet ako matus, tak az potom budes schopny aj nejaku vytvorit. On by na tvojich fotkach hladal to dobre a snazil sa ich pochopit ...
kto povedal ze foti zle prave naopak napisal som ze po pozreti ostatnych fotiek som uznal ze ma peknu tvorbu a je dobry fotograf lena kurat tu zverejnene fotky mi prisli velmi suche ... je lepsie napisat pokritecky koment s pochlebovanim ale radsej napisat co si naozaj myslim aj mne sprdnu fotky a i ked ma to obcas nasere lebo som sklalopevne presvedceny ze je to super fotka a to co kritizuju bolo zamerom tak nakoniec si poviem "kolko ludi tolko chuti" no tak na buduce uz nenapisem ziadny zly koment zahryznem si do prsta a pomyslim si svoje

ale este raz opakujem tvorba fotografa je velmi zaujimava ale o autorovi som pred otvorenim tohto clanku nepocul a po zhliadnuti tychto fotiek ma to neoslovilo
 
BlackWolf
2012-05-03 09:09:41
príspevok od: istvic
a zhodou nahod prave tieto vybrate exemplare vyhrali Novinatsku cenu ako najlepsie reportazne photo za rok 2011,nuz pokrytci jedni v porote,,vsetci sa len pretvaruhu..Tomas,toto nie su ani nahodou nahodne cvaky

a co sa tyka tych knih,poznam zopar vynikajucich knih o foteni v ktorych nie je takmer ziadna fotka,takze sa nenechaj klamat pozlatkom
uprimne nie vzdy sa zhodujem prave s porotou a ich vybermi a po pravde vacsinou sa snimi nezhodujem to bude asi moj zivotny udel ... kazdopadne ako som pisal autora som pred otvorenim tohto clanku nepoznal a po zhliadnuti tychto fotiek ma to neposadilo na rit ale potom co som pozrel jeho ostatne fotky inde tak uznavam ze je to kvalitny fotograf a ma peknu tvorbu

Ku kniham - samozrejme aj ja poznam knihy o foteni bez fotiek ale skor som mal na mysli ten styl knih ako napriklad o HDR technologii otvorim knihu a pozriem fotky a knihu by som v ten moment premenoval na "ako HDR nerobit !" fotky s aurou uplne odrbane farby a tak vsak to pozname tie amaterske HDR fotografie samozrejme neporovnavam to s autorovimi fotkami ktore principialne nie su zle len proste mne pridu slabe

ospravedlnujem sa za svoj nazor
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-05-03 19:27:02
príspevok od: BlackWolf
uprimne nie vzdy sa zhodujem prave s porotou a ich vybermi a po pravde vacsinou sa snimi nezhodujem to bude asi moj zivotny udel ... kazdopadne ako som pisal autora som pred otvorenim tohto clanku nepoznal a po zhliadnuti tychto fotiek ma to neposadilo na rit ale potom co som pozrel jeho ostatne fotky inde tak uznavam ze je to kvalitny fotograf a ma peknu tvorbu

Ku kniham - samozrejme aj ja poznam knihy o foteni bez fotiek ale skor som mal na mysli ten styl knih ako napriklad o HDR technologii otvorim knihu a pozriem fotky a knihu by som v ten moment premenoval na "ako HDR nerobit !" fotky s aurou uplne odrbane farby a tak vsak to pozname tie amaterske HDR fotografie samozrejme neporovnavam to s autorovimi fotkami ktore principialne nie su zle len proste mne pridu slabe

ospravedlnujem sa za svoj nazor
a co vas to kua na tej skole potom ucia,ked si Matusa pred tymto clankom nepoznal?
 
spektrum
2012-05-03 22:05:49
Asi je aj zbytočné porovnávať tvorbu amatéra a profesionála v oblasti reportáže a sociálneho dokumentu, ten druhý má nielen väčšie možnosti zúčastniť sa rôznych projektov a spracovať ich ako cykly, ale zároveň ich takto aj prezentovať, pretože má profesionálne zázemie. Jednotlivo by sa také fotografie asi presadili omnoho ťažšie. Je absolútna pravda, že musí vedieť viesť dialóg, to musí vedieť každý, kto chce byť autentický. Ale práve tu som ten pocit dialógu vôbec nemala a práve to sa mi javilo ako výpoveď fotografa o realite, tá zmenšená schopnosť dialógu. Akoby tí ľudia vo svojej zraniteľnosti chceli zostať tak nejako osamote, bez priameho pohľadu, s čo najmenším kontaktom, je to zjavné z odvrátených tvárí, z pohľadu mimo. Myslím, že tu nejde o to, aby sme fotografa kritizovali alebo mu nadšene fandili, skôr o to, aby sme pochopili, prečo je to práve tak, ako to je...a potom si sami sebe odpovedali, čo nám to dalo.
 
slavmiro
2012-05-03 22:26:09
nutno suhlasit ze tu ocny kontakt chyba jak svina, je to pre mna na hranici paparazzi. A asi nie o moc lepsie foti Andrej Ban, mozno je to novy styl, who knows?

Fotografia casto rozprava prave cez oci, tu spomeniem nasho velikana Tibora Huszara, to je PPF, on ma svoje klucove fotografie vratane ocneho kontaktu, vratane pohrebu dietata v brazilskej favela-e!

http://files.kniznica-sgzp.webnode.sk/200001263-bcdd7bdd78/huszar_tibor_foto.jpg
http://www.skmagazine.eu/upload/images/292-293_CB_web.jpg
http://www.webumenia.sk/cedvuweb/image/SVK_SNG.UP-DK_1354-2.jpeg?id=SVK NG.UP-DK_1354-2
http://img.sk.prg.cmestatic.com/media/images/580xX/Nov2009/2108889.jpg

 
Kaiman81
2012-05-04 00:06:41
príspevok od: jozorybarik
Pekne fotky, len ma zaujalo, ze na vsetkych je nastavene ISO 640. Pri tych interierovych by som to este bral, ale aj v exterieri ? Ci taketo ISO ma pridat fotkam sum, ktory tomu doda specificku atmosferu ? Pytam sa bez ironie, p. Zajac urcite vie preco to tak nastavil, ale ja by som to chcel vediet tiez Ci je to len urcity styl pre Dokumentarnu fotografiu ?
To prečo fotí aj na vysokom ISO aj za dobrého svetla..!? Vzhladom na to že fotí hodne staručkým 1D a podla jeho slov je to jediný aparát ktorý sa šumom najviac podobá tomu klasickému filmovému zrnu,tak zámerne používa vyššie ISO
Dúfam že teraz budeš dobre spávať...
 
spektrum
2012-05-04 08:27:34
príspevok od: slavmiro
nutno suhlasit ze tu ocny kontakt chyba jak svina, je to pre mna na hranici paparazzi. A asi nie o moc lepsie foti Andrej Ban, mozno je to novy styl, who knows?

Fotografia casto rozprava prave cez oci, tu spomeniem nasho velikana Tibora Huszara, to je PPF, on ma svoje klucove fotografie vratane ocneho kontaktu, vratane pohrebu dietata v brazilskej favela-e!

http://files.kniznica-sgzp.webnode.sk/200001263-bcdd7bdd78/huszar_tibor_foto.jpg
http://www.skmagazine.eu/upload/images/292-293_CB_web.jpg
http://www.webumenia.sk/cedvuweb/image/SVK_SNG.UP-DK_1354-2.jpeg?id=SVK NG.UP-DK_1354-2
http://img.sk.prg.cmestatic.com/media/images/580xX/Nov2009/2108889.jpg

tu nielenže chýba očný kontakt ako pri paparazzi, ale niekde si oči dokonca aj zakrýva a pri tom chlapcovi sú oči prekryté rámom okna, to je proste vyhýbanie sa dialógu a preto som písala o zraniteľnosti, ktorá nechce byť konfrontovaná so svetom...nakoľko to bol uvedomelý zámer a teda nejaký štýl, to by som už asi nevedela odhadnúť, nepoznám natoľko jeho tvorbu, ale myslím si, že je to veľmi prirodzené a zodpovedá to psychológii, takže skôr by som v tom zámer nehľadala. Tie skupinové, čo si dal link, s očnými kontaktami, na mňa pôsobia istou spoločnou silou a tá akoby pri týchto chýbala, každý je viac menej vnútorne sám so svojou bolesťou.
 
Lama
2012-05-04 09:20:48
príspevok od: slavmiro
nutno suhlasit ze tu ocny kontakt chyba jak svina, je to pre mna na hranici paparazzi. A asi nie o moc lepsie foti Andrej Ban, mozno je to novy styl, who knows?

Fotografia casto rozprava prave cez oci, tu spomeniem nasho velikana Tibora Huszara, to je PPF, on ma svoje klucove fotografie vratane ocneho kontaktu, vratane pohrebu dietata v brazilskej favela-e!

http://files.kniznica-sgzp.webnode.sk/200001263-bcdd7bdd78/huszar_tibor_foto.jpg
http://www.skmagazine.eu/upload/images/292-293_CB_web.jpg
http://www.webumenia.sk/cedvuweb/image/SVK_SNG.UP-DK_1354-2.jpeg?id=SVK NG.UP-DK_1354-2
http://img.sk.prg.cmestatic.com/media/images/580xX/Nov2009/2108889.jpg

Ahoj ako sa dari ?
pocuj myslim ze si tymto uplne mimo. Nejdem ho tu obhajovat, ale prirovnat jeho k paparazzi je dost zabavne
A dat ako priklad inscenovany portret Lasicu a Satinskeho je uplne mimo.
pozri si tuna jeho veci http://www.zajacphoto.com/index.php?lang=sk&cat=2
a tuna portrety : http://www.zajacphoto.com/index.php?lang=sk&cat=3
a nieco ma aj tuna : http://www.phosphotos.sk/stories/photographer/matus-zajac/

vsetko dobre
 
Lama
2012-05-04 09:27:19
príspevok od: spektrum
tu nielenže chýba očný kontakt ako pri paparazzi, ale niekde si oči dokonca aj zakrýva a pri tom chlapcovi sú oči prekryté rámom okna, to je proste vyhýbanie sa dialógu a preto som písala o zraniteľnosti, ktorá nechce byť konfrontovaná so svetom...nakoľko to bol uvedomelý zámer a teda nejaký štýl, to by som už asi nevedela odhadnúť, nepoznám natoľko jeho tvorbu, ale myslím si, že je to veľmi prirodzené a zodpovedá to psychológii, takže skôr by som v tom zámer nehľadala. Tie skupinové, čo si dal link, s očnými kontaktami, na mňa pôsobia istou spoločnou silou a tá akoby pri týchto chýbala, každý je viac menej vnútorne sám so svojou bolesťou.
no myslim ze si mimo tiez , tu nejde o ocny kontakt ale o celkove rozpolozenie cloveka, jeho osobnosti a pocitov v priestore to je na dlhsiu debatu ale odporucam pozriet napr Raymonda Depardona, nie tie deti ale dospelych http://www.magnumphotos.com/C.aspx?VP3=ViewBox_VPage&VBID=2K1HZOF0HDZQV&CT=Search&DT=Image

vsetko dobre
 
spektrum
2012-05-04 09:28:31
príspevok od: Lama
no myslim ze si mimo tiez , tu nejde o ocny kontakt ale o celkove rozpolozenie cloveka, jeho osobnosti a pocitov v priestore to je na dlhsiu debatu ale odporucam pozriet napr Raymonda Depardona, nie tie deti ale dospelych http://www.magnumphotos.com/C.aspx?VP3=ViewBox_VPage&VBID=2K1HZOF0HDZQV&CT=Search&DT=Image

vsetko dobre
no ja nie som mimo, to bola reakcia, ja som odpovedala a zdôvodnila, prečo tam nie je očný kontakt
 
Lama
2012-05-04 09:46:02
príspevok od: spektrum
no ja nie som mimo, to bola reakcia, ja som odpovedala a zdôvodnila, prečo tam nie je očný kontakt
aha jasan oki sorac som bol mimo ja
 
Cyril
2012-05-04 10:40:03
príspevok od: slavmiro
nutno suhlasit ze tu ocny kontakt chyba jak svina, je to pre mna na hranici paparazzi. A asi nie o moc lepsie foti Andrej Ban, mozno je to novy styl, who knows?

Fotografia casto rozprava prave cez oci, tu spomeniem nasho velikana Tibora Huszara, to je PPF, on ma svoje klucove fotografie vratane ocneho kontaktu, vratane pohrebu dietata v brazilskej favela-e!

http://files.kniznica-sgzp.webnode.sk/200001263-bcdd7bdd78/huszar_tibor_foto.jpg
http://www.skmagazine.eu/upload/images/292-293_CB_web.jpg
http://www.webumenia.sk/cedvuweb/image/SVK_SNG.UP-DK_1354-2.jpeg?id=SVK NG.UP-DK_1354-2
http://img.sk.prg.cmestatic.com/media/images/580xX/Nov2009/2108889.jpg

Preco chces mat ocny kontakt v utulku? Veril by si viac tym fotkam? Myslim, ze ja nie. Paparazzi beriem, no taky, ktory dycha na krk a zaroven chce byt neviditelny, to je ovela tazsi "paparazzi". Celkom sa mu to podarilo. Infiltrovat sa do takehoto prostredia so sirokacom a byt "duchom", nie je jednoduche
Porovnavat dve celebrity a cigansku oslavu s tymto, je ozaj zabavne
 
slavmiro
2012-05-04 11:08:16
príspevok od: Cyril
Preco chces mat ocny kontakt v utulku? Veril by si viac tym fotkam? Myslim, ze ja nie. Paparazzi beriem, no taky, ktory dycha na krk a zaroven chce byt neviditelny, to je ovela tazsi "paparazzi". Celkom sa mu to podarilo. Infiltrovat sa do takehoto prostredia so sirokacom a byt "duchom", nie je jednoduche
Porovnavat dve celebrity a cigansku oslavu s tymto, je ozaj zabavne
bohuzial spominane foto z pohrebu vo favela-e som narychlo nenasiel. Prezentujem svoj subjektivny nazor, nikomu nevnucujem, tak preco Ta to drazdi?
 
Cyril
2012-05-04 11:13:16
príspevok od: slavmiro
bohuzial spominane foto z pohrebu vo favela-e som narychlo nenasiel. Prezentujem svoj subjektivny nazor, nikomu nevnucujem, tak preco Ta to drazdi?
Nedrazdi, tiez som sa vyjadril. Hovori sa tomu komunikacia
 
slavmiro
2012-05-04 11:16:16
príspevok od: Lama
Ahoj ako sa dari ?
pocuj myslim ze si tymto uplne mimo. Nejdem ho tu obhajovat, ale prirovnat jeho k paparazzi je dost zabavne
A dat ako priklad inscenovany portret Lasicu a Satinskeho je uplne mimo.
pozri si tuna jeho veci http://www.zajacphoto.com/index.php?lang=sk&cat=2
a tuna portrety : http://www.zajacphoto.com/index.php?lang=sk&cat=3
a nieco ma aj tuna : http://www.phosphotos.sk/stories/photographer/matus-zajac/

vsetko dobre
Dakujem, dari sa lepsie nez by som cakal. Moj nazor ako divaka je subjektivny, preco je mimo? Kludne zacitujem Ken-a ze zmatene CB fotografie chudobnych ludi jsou mylne povazovana za umeni. Aj to slovicko paparazzi som pouzil len na ostavenie, samozrejme to nemyslim doslovne, tak ako Kenov vyrok. Trocha zabavy je na mieste.

Matusovu tvorbu mam opoznanu, aj tvoju a dalsich okolo phos-u. Matus foti pre mna lepsie ako A.Ban, ale zatial este nedosiahol uroven T.Huszara, chce to cas. Len moj nazor, kazdy moze mat iny, nic v zlom, peace.

L+S bola len dalsia humoristicka vsuvka ,myslim si ze mladym tu treba davat rozhlad, pre mna je to jedna z mnohych etalonovych foto SK tvorby.
 
pkleiner
2012-05-04 16:58:34
Skvělá dokumentární serie. Kompozičně hodně dobře propracované. Něco mi tam ,ale schází. Na mě je to tak něk z dálky. Necítím tam zmiňovanou intimitu příběhu.....
Jen pro zajímavost a možnost porovnání přístupu uvádím fotografie z hospicu pro staré lidi od výborného fotografa Radka Kalhouse.....

http://www.kalhous.com/hospic/

Dobré světlo
 
BlackWolf
2012-05-04 19:18:09
príspevok od: istvic
a co vas to kua na tej skole potom ucia,ked si Matusa pred tymto clankom nepoznal?
chujoviny
 
spektrum
2012-05-04 19:45:59
príspevok od: slavmiro
Dakujem, dari sa lepsie nez by som cakal. Moj nazor ako divaka je subjektivny, preco je mimo? Kludne zacitujem Ken-a ze zmatene CB fotografie chudobnych ludi jsou mylne povazovana za umeni. Aj to slovicko paparazzi som pouzil len na ostavenie, samozrejme to nemyslim doslovne, tak ako Kenov vyrok. Trocha zabavy je na mieste.

Matusovu tvorbu mam opoznanu, aj tvoju a dalsich okolo phos-u. Matus foti pre mna lepsie ako A.Ban, ale zatial este nedosiahol uroven T.Huszara, chce to cas. Len moj nazor, kazdy moze mat iny, nic v zlom, peace.

L+S bola len dalsia humoristicka vsuvka ,myslim si ze mladym tu treba davat rozhlad, pre mna je to jedna z mnohych etalonovych foto SK tvorby.
ja som chcela len doplniť, že som dobre pochopila, ako si myslel slovo paparazzi a súhlasim s tou hranicou aj s tým, že nejde o porovnanie jeho tvorby ako takej...ja som sa k tomu dialógu, v súvislosti s ktorým povstala polemika okolo očného kontaktu, vyjadrila len preto, že ten článok nesie v názve potrebu dialógu...a práve to mi tu absentovalo v klasickom slova zmysle, preto aj ostatné tvoje odkazy chápem v tomto kontexte a súhlasím.
 
slavmiro
2012-05-04 20:36:32
este jedna vec udrie do oci, podobne ako fotografie Petra Ertla, aj tu v mnohych zaberoch je komponovane z nadhladu. Osobne preferujem fotografie z vysky oci pripadne z jemneho podhladu.
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-05-04 22:28:07
príspevok od: slavmiro
este jedna vec udrie do oci, podobne ako fotografie Petra Ertla, aj tu v mnohych zaberoch je komponovane z nadhladu. Osobne preferujem fotografie z vysky oci pripadne z jemneho podhladu.
neviem teda ,povedal by som ,ze az na jednu dve fotky ,je vsetko max vo vyske oci a nizsie
 
slavmiro
2012-05-04 22:49:57
príspevok od: istvic
neviem teda ,povedal by som ,ze az na jednu dve fotky ,je vsetko max vo vyske oci a nizsie
prve styri tu...
 
Lama
2012-05-05 16:12:23
príspevok od: slavmiro
Dakujem, dari sa lepsie nez by som cakal. Moj nazor ako divaka je subjektivny, preco je mimo? Kludne zacitujem Ken-a ze zmatene CB fotografie chudobnych ludi jsou mylne povazovana za umeni. Aj to slovicko paparazzi som pouzil len na ostavenie, samozrejme to nemyslim doslovne, tak ako Kenov vyrok. Trocha zabavy je na mieste.

Matusovu tvorbu mam opoznanu, aj tvoju a dalsich okolo phos-u. Matus foti pre mna lepsie ako A.Ban, ale zatial este nedosiahol uroven T.Huszara, chce to cas. Len moj nazor, kazdy moze mat iny, nic v zlom, peace.

L+S bola len dalsia humoristicka vsuvka ,myslim si ze mladym tu treba davat rozhlad, pre mna je to jedna z mnohych etalonovych foto SK tvorby.
Ken-a ? kto je Ken, myslis toho zo South Parku?

Peter Ertl?

Pocuj nejako Ti ide dnes

U Matusa si vnimavy divak odnesie vela veci v dalsom plane. Napr fotka toho tipka co mu ide ram dveri cez oci, to je jedina vec ktoru ste tam postrehli? Ved ta fotka je paradne vytvarna, vyborne nakomponovana, a ma tam kopec veci kde sa daju oci opriet, ceresnickou na torte su tie zdvojene nohy zostupujuce po schodoch. Videl som aj dalsiu verziu kde bol ocny kontakt , Matus si vybral tuto. Vsetko dobre priatelia.
 
slavmiro
2012-05-05 17:16:16
príspevok od: Lama
Ken-a ? kto je Ken, myslis toho zo South Parku?

Peter Ertl?

Pocuj nejako Ti ide dnes

U Matusa si vnimavy divak odnesie vela veci v dalsom plane. Napr fotka toho tipka co mu ide ram dveri cez oci, to je jedina vec ktoru ste tam postrehli? Ved ta fotka je paradne vytvarna, vyborne nakomponovana, a ma tam kopec veci kde sa daju oci opriet, ceresnickou na torte su tie zdvojene nohy zostupujuce po schodoch. Videl som aj dalsiu verziu kde bol ocny kontakt , Matus si vybral tuto. Vsetko dobre priatelia.
Akceptujem tvoje nazory a Matusovu tvorbu s mensimi vyhradami. Len nie je to uplne moja salka caju.
 
lamik
2012-05-05 18:02:01
príspevok od: slavmiro
Akceptujem tvoje nazory a Matusovu tvorbu s mensimi vyhradami. Len nie je to uplne moja salka caju.
už asi mierne po funuse, ako obvykle, ale rád by som sa zapojil do tejto diskusie niekoľkými postrehmi:
1. je úžasné, že na Slovensku existuje takéto fórum, kde si môžu milovníci fotografovania a fotografie (pozor, nie je to to isté! ) vymieňať názory, vrelá vďaka jeho tvorcom
2. je úžasné, že si ich vymeňajú takto relatívne kultivovane, zdá sa že s cieľom pochopiť druhého, resp. dostať sa bližšie k pravde, poklona diskutujúcim
3. je úžasné, že si ich vymeňajú nad takýmto báječným rozhovorom o skvelých fotkách evidentne mimoriadneho mladého človeka a pozoruhodného fotografa, poklona M.Z.
4. a teraz k meritu veci, čiže prečo áno, alebo prečo nie: ako som pochopil z interview, diskusie i toho čo o M.Z. viem, M.Z. má (na rozdial od nás )za sebou roky fotografického šúdia, roky praxe, roky uvažovania nad fotkou a svojou cestou fotografa dokumentaristu+umelca. Ten umelec je tam dôležitý, lebo byť dobrým umelcom znamená o.i. aj prichádzať s niečím novým a isť hlbšie, ako bežný pohľad. Kontrastné BW fotky od pása s očným kontaktom sú tým, čo sa akože má robiť a je to to správne, resp. IN. Matúš skúsil niečo iné, v súlade s konceptom tohto cyklu (pretože dnešné umenie je (žiaľ?) najmä konceptuálne) - a tu by som dal to posledné užasnutie: je totálne úžasné, že v dnešnej dobe konzumu a povrchnosti a šok-umenia sa na Slovensku našla porota, ktorá si všimla a ocenila "využitie svetla a kompozície" a " veľmi citlivé a intímne zachytenie príbehu a vybudovanie blízkeho vzťahu s fotografovaným subjektom". V kocke: "Prosto konečne boli v porote ľudia, ktorým nešlo o trend, ale o vizuál".
A verím, že čítaním takýchto rozhovorov, pozeraním kvalitných fotiek a uvažovaním nad nimi (ako, ale hlavne PREČO) a diskutovaním o tom sa môžeme všetci navzájom kultivovať, rásť a tým viac chápať a plnšie žiť. HOWGH!
sorry za obsiahlosť a pátos
 
seifi
2012-05-09 21:27:16
príspevok od: simo
bol to príjemný podvečer včera strávený na vernisáži Matúšovej knihy. Mám tú česť poznať Matúša osobne a musím povedať jedno: Noske ho vystihol na 110%.
Odkaz pre BlackWolf-a: tieto fotky sa nepozerajú, tieto fotky sa čítajú.
tých 110% je ako keď krava na Kube davala denne 100 litrov mlieka
 
Matúš Koprda
2012-05-09 21:58:45
príspevok od: pkleiner
Skvělá dokumentární serie. Kompozičně hodně dobře propracované. Něco mi tam ,ale schází. Na mě je to tak něk z dálky. Necítím tam zmiňovanou intimitu příběhu.....
Jen pro zajímavost a možnost porovnání přístupu uvádím fotografie z hospicu pro staré lidi od výborného fotografa Radka Kalhouse.....

http://www.kalhous.com/hospic/

Dobré světlo
k tomu linku - WAU! dík
 
brki
2012-09-25 10:12:27
Po čase som sa vrátil k tomuto rozhovoru i k diskusii pod ním. Vyprovokovali ma k tomu dojmy z víkendu, ktorý som strávil na workshope s Matúšom Zajacom. A ešte to, že je na škodu, že sa tomuto žánru venuje veľmi málo neprofesionálnych fotografov. Je to menšinový žáner. Tak, ako v kinách sú v menšine kvalitné filmy a valcujú ich vysokonákladové prvoplánové filmy postavené na lacných, aj keď finančne drahých efektoch. Rovnako TV, tlačené médiá...všetko je postavené na lacnom efekte. Už sa v tom tak topíme, že takmer nie sme schopní vnímať reálny život bez barličky tých lacných efektov...Debatovať so skromným Matúšom o fotkách je veľmi poučné. Za celý workshop sa ani raz nezaoberal tým, či je na fotke taká, alebo onaká expozícia, ISO, hĺbka ostrosti, aký postproces a v akom SW použiť, technika nie je pre neho cieľ, je to len nástroj...bavili sme sa o obsahu fotky, o jej čítaní a o tom, ako pracovať s fotoaparátom a scénou s ľuďmi pred objektívom, aby sa obsah, atmosféra, príbeh a emócie dostali do fotografie.
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-09-25 10:51:51
príspevok od: brki
Po čase som sa vrátil k tomuto rozhovoru i k diskusii pod ním. Vyprovokovali ma k tomu dojmy z víkendu, ktorý som strávil na workshope s Matúšom Zajacom. A ešte to, že je na škodu, že sa tomuto žánru venuje veľmi málo neprofesionálnych fotografov. Je to menšinový žáner. Tak, ako v kinách sú v menšine kvalitné filmy a valcujú ich vysokonákladové prvoplánové filmy postavené na lacných, aj keď finančne drahých efektoch. Rovnako TV, tlačené médiá...všetko je postavené na lacnom efekte. Už sa v tom tak topíme, že takmer nie sme schopní vnímať reálny život bez barličky tých lacných efektov...Debatovať so skromným Matúšom o fotkách je veľmi poučné. Za celý workshop sa ani raz nezaoberal tým, či je na fotke taká, alebo onaká expozícia, ISO, hĺbka ostrosti, aký postproces a v akom SW použiť, technika nie je pre neho cieľ, je to len nástroj...bavili sme sa o obsahu fotky, o jej čítaní a o tom, ako pracovať s fotoaparátom a scénou s ľuďmi pred objektívom, aby sa obsah, atmosféra, príbeh a emócie dostali do fotografie.
vyborne si napiusal,iba mam jednu poznamku..dokumentarna fotka je vacsinovou zalezistostou,to len na amaterskych portaloch je prekryta balastom lacnych efektovych fotografii..az osemdesiat percent fotiek vytvorenych vo svete spada do dokuntacno repoatazneho zanru..
Tiez som absolvoval pred nejakou dobou tento workshop,s Matusom sme si vyborne pokecali a musim povedat ,ze ma nakopol a vyhecoval,aby som pokracoval vo svojej ceste a ostal sam sebou
 
brki
2012-09-25 11:33:35
príspevok od: istvic
vyborne si napiusal,iba mam jednu poznamku..dokumentarna fotka je vacsinovou zalezistostou,to len na amaterskych portaloch je prekryta balastom lacnych efektovych fotografii..az osemdesiat percent fotiek vytvorenych vo svete spada do dokuntacno repoatazneho zanru..
Tiez som absolvoval pred nejakou dobou tento workshop,s Matusom sme si vyborne pokecali a musim povedat ,ze ma nakopol a vyhecoval,aby som pokracoval vo svojej ceste a ostal sam sebou
presne tak Lubo, myslel som tú menšinovosť z hľadiska galérií na týchto fotoportáloch a tém diskusií. Žiaľ, ephoto nie je výnimka. Mne tu tento žáner veľmi chýba, ľudí, ktorí oň majú záujem a pokúšajú sa o čosi podobné je žalostne málo. Na strane druhej ma aspoń potešila bohatá diskusia pod Matúšovým článkom. Takže nie som predsa len sám
 
ph_photo
2012-09-25 12:13:56
Cez 5 rokov sa temer denne pohybujem v prostredi velmi podobnom tomu, kde fotil M. Zajac a fotke sa venujem 10 krat dlhsie. Takze viem, mozno viac, nez ktokolvek iny, ake zlozite a narocne je pohybovat sa v tomto prostredi s malickym kompaktom, nieto este so zrkadlom a vsetkym, co k nemu nalezi.
Predmetny clanok/prispevok som na ephoto registroval uz v maji, ked bol uverejneny. Priznam sa, mal som (a mam aj po opakovanom zhliadnuti) z mnohych tych fotiek rovnaky pocit aky prezentuje BlackWolf. Ze som sa nevyjadril uz vtedy bolo tym, ze som sa drzal svojho „ze nemusim predsa vsetkemu rozumiet...“ BlackWolf vsak sposobil, ze sa vyjadrit musim. A to, ze sa aj v „socialne narocnom terene“ daju urobit presvedcive a „vypovedajuce“ zabery dokumentuje prave tvorba spominaneho A. Bana.
 
ph_photo
2012-10-11 23:01:37
príspevok od: ph_photo
Cez 5 rokov sa temer denne pohybujem v prostredi velmi podobnom tomu, kde fotil M. Zajac a fotke sa venujem 10 krat dlhsie. Takze viem, mozno viac, nez ktokolvek iny, ake zlozite a narocne je pohybovat sa v tomto prostredi s malickym kompaktom, nieto este so zrkadlom a vsetkym, co k nemu nalezi.
Predmetny clanok/prispevok som na ephoto registroval uz v maji, ked bol uverejneny. Priznam sa, mal som (a mam aj po opakovanom zhliadnuti) z mnohych tych fotiek rovnaky pocit aky prezentuje BlackWolf. Ze som sa nevyjadril uz vtedy bolo tym, ze som sa drzal svojho „ze nemusim predsa vsetkemu rozumiet...“ BlackWolf vsak sposobil, ze sa vyjadrit musim. A to, ze sa aj v „socialne narocnom terene“ daju urobit presvedcive a „vypovedajuce“ zabery dokumentuje prave tvorba spominaneho A. Bana.
Toto su fotky na ktorych viediet i citit, ze fotograf je in...
http://bratislava.sme.sk/c/6562601/z-vystavy-moj-domov-je-ulica.html
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2012-10-11 23:12:40
par kuskov je umna velmi perfektných.. palec hore !
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované