Hore

Nikon ambasádor Joel Marklund: Počas olympiády sa na dva týždne svet zastaví

Fotografický svet je pestrý. A to nemyslím len žánrovo, ale aj vďaka jedinečnosti pohľadu každého fotografa. Skvele sa dopĺňajú a vytvárajú pestrú mozaiku života na Zemi. K pestrosti medzi ambasádormi značky Nikon prispieva určite aj fotograf Joel Marklund.

Joel je vynikajúci fotograf športu, ktorý pokrýva tie najväčšie športové podujatia. V jeho pracovnom kalendári je poznačený Wimbledon, letné aj zimné Olympiády, hokejové šampionáty a ďalšie. Patrí k najlepším európskym športovým fotografom.

Ešte počas štúdia vo švédskom Bodene sa rozhodol stať reportérom. Mal 16 rokov, keď pre miestne noviny začal písať o videohrách. Postupne začal písať spravodajstvo zo zábavných a hudobných festivaloch, z ktorých bolo treba priniesť aj obrazový materiál. Po skončení školy ho čakala fotografická stáž.Práca pre noviny mu otvorila obzory. Mohol fotografovať správy, šport či módu a hlavne sa postupne učiť. Pracoval v malom tíme a kedykoľvek sa mohol obrátiť na ostatných fotografov. Chyby neznamenali koniec sveta, ale návod ako sa zlepšovať. Objavil svoj talent na fotografovanie športu. Využíval pri ňom svoje skúsenosti z detstva, keď sa venoval ľadovému hokeju, hádzanej či basketbalu. Čoskoro si jeho prácu všimli aj v najväčšom švédskom denníku Aftobladet a ponúkli mu prácu.Po niekoľkých mesiacoch sa stal členom najväčšej švédskej fotografickej agentúry Bildbyrån. „Miloval som spravodajskú fotografiu a adrenalín pri love príbehov.“ Po pol roku prišla obrovská príležitosť – Olympiáda v Pekingu 2008. Po nej bolo rozhodnuté, že pri športovej fotke už zostane. „Počas olympiády sa na dva týždne svet zastaví a točí sa len okolo jej udalostí. Je to ako mnoho majstrovstiev sveta naraz. Až po čase vám dôjde, čoho ste boli svedkami. Ako keď v 2008 Usain Bolt prekonal svetový rekord na 100 m. Až po niekoľkých týždňoch mi došlo, že som bol pri tom!“Joel sa prepracoval na hlavného fotografa Bildbyrånu. Práca športového fotografa spolu s manažovaním ďalších fotografov je veľmi vyčerpávajúca a časovo náročná. Preto Joel intenzívne pracovné nasadenie strieda s prestávkami v športovej fotke. Približne raz za dva roky vyskúša robiť niečo úplne iné, iný druh fotografie, aby si oddýchol. Vychádza zo svojej komfortnej zóny a hľadá inšpiráciu v módnej, dokumentárnej, reklamnej fotke, či v umení.

Svoj pracovný čas delí medzi Štokholm a New York. Prijal príležitosť spracovávať pre švédske noviny udalosti v USA a Kanade, venuje sa tu ľadovému hokeju, boxu, ale aj iným úlohám. „Do New Yorku ma to vždy ťahalo. Je to fantastické mesto plné kreativity a energie. Je to úplne iné prostredie na fotografovanie. Súťaživé, trochu drsné, užívam si jeho výzvy.“

Momentálne Joel fotografuje vlajkovým mirrorless modelom Nikon Z 9.

Nikon ambasádora Joela Marklunda môžete sledovať:

Web: www.joelmarklund.com

Instagram: @joelmarklund

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované