Hore

Krátka história veľkoformátovej tlače

Veľkoformátové tlačiarne sú jedny z najužitočnejších nástrojov v reklamnej branži, ale nielen v nej. Využívajú sa pri takmer všetkých marketingových aktivitách, na vizuálnu komunikáciu, interiérový a exteriérový dizajn, ale aj pri tlači veľkých dokumentov, tapiet a polepov.


Čo sú veľkoformátové tlačiarne?

Veľkoformátové tlačiarne sú jedny z najužitočnejších nástrojov v reklamnej branži, ale nielen v nej. Využívajú sa pri takmer všetkých marketingových aktivitách, na vizuálnu komunikáciu, interiérový a exteriérový dizajn, ale aj pri tlači veľkých dokumentov, tapiet a polepov. Tu všade sa môžeme stretnúť s veľkoformátovou tlačou.  Povieme si niečo, čo stálo za jej vznikom a kam smeruje.

Ako to všetko začalo?

Vznik veľkoformátových tlačiarní je spojený so vznikom digitálnej tlače ako takej. Prvá firma na veľkoformátové tlačiarne Nash Editions vznikla v Kalifornii v roku 1991. Ich tlačiareň bola oproti dnešným tlačiarňam extrémne jednoduchá a stála závratných 126 tisíc $.

Tlačiareň s názvom IRIS 3047 komunikovala cez rozhranie s počítačom, z ktorého prijímala vstupy a tlačila ich síce farebne, ale v nízkej kvalite, ktorá navyše dlho nevydržala. Komerčnému úspechu tlačiarne pomohol hudobník Graham Nash, ktorý spolu so svojím tour manažérom v tlačiarni videli silný potenciál na poli reprodukcie výtvarných diel.

Prvé roky veľkoplošných tlačiarní

Ďalší vývoj veľkoplošných tlačiarní pokračoval v roku 1994 tlačiarňou vyrobenou spoločnosťou Durst. Bola to prvá RGB laserová tlačiareň na báze halogenidov striebra určená na veľkoplošnú tlač. Keď sa v tom istom roku sa spojila s farebnou tlačiarňou Epson Stylus, vznikla prvá tlačiareň, ktorá tlačila vo foto kvalite. Epson nevyrábal veľkoplošné tlačiarne, toto spojenie však ukázalo ďalšie smerovanie technológie veľkoplošnej tlače.

Prvá veľkoplošná atramentová tlačiareň Iris Graphic, ktorá bola vyrobená v roku 1997, opäť raz ukázala šikovnosť a inovatívnosť vývojárov spoločnosti Nash Editions. V nasledujúcich rokoch sa objavovali ďalšie zlepšenia a inovácie, ktoré posúvali dopredu rovnako ako veľkoplošnú tlač, tak aj foto tlač.

Súčasnosť veľkoplošnej tlače

Od prvej dekády tohto storočia až do dnešných dní sa technológia neustále zlepšuje aj keď v posledných rokoch badať znaky ustálenia a postupnej štandardizácie technologických procesov vo firmách, ktoré využívajú veľkoformátovú tlač na čokoľvek, čo sa to týka reklamy a Out-of-home (OOH) komunikácie. Medzi najkvalitnejších výrobcov veľkoplošných tlačiarní patria Hewlett-Packard, Canon a Oce.

Spoločnosti, ako Imagewell, v ktorej sa tlačia aj obrazy pre Imageposter, používajú najmodernejšie stroje od vyššie spomenutých výrobcov a posúvajú tak každým rokom význam slov ako vysoké rozlíšenie, farebnosť, jasnosť a trvácnosť, do nových rozmerov. Pre bližšie informácie o akýchkoľvek z týchto tlačiarní a možností tlače, ktoré ponúkajú, môžete kontaktovať špecialistu na veľkoplošnú tlač, spoločnosť Imagewell s.r.o. na emailovej adrese obchod@imagewell.eu.

K tomuto článku nie je možné pridávať komentáre

Ďalší článok z kategórie

Inzercia