Hore

Rozhovor Ľuboš Žákovič

Ľuboš  sa narodil pred 41 rokmi v Bratislave a žije v nej celý život. Rád cestuje, takže časť svojho života prežil na cestách. S tým sa spája aj jeho vášeň pre hory a lezenie. Ale má rád akúkoľvek fyzickú aktivitu.

Od detstva vyrastal na fotografiách z National Geografic a vedel, že raz bude fotografovať. Prvý fotoaparát dostal do ruky až keď mal 24 – 25 rokov. Postupnosť bola nasledovná: začal liezť, to ho priviedlo k cestovaniu, nasledovalo samotné fotografovanie a odvtedy ho fotografia sprevádza v podstate stále. Ako sám hovorí, jeho obľúbeným fotografickým žánrom je fotografia momentu. Náročnosť tejto kategórie si isto vie predstaviť každý z nás. No nie je to len o vycibrenom oku, technike fotenia, ale aj o šťastí byť v správnej chvíli na správnom mieste. Aby ste však skutočne zaujali diváka, musíte do výsledku primiešať aj ďalší prvok – vlastnú interpretáciu.

Užívateľský účet: istvic

Ak ma pamäť neklame, tak som ešte nemal na rozhovor fotografa-dokumentaristu. Čo ťa na tomto žánre fotografie oslovuje?

Osobne sa necítim až tak dokumentárnym fotografom, ako skôr fotografom momentu. To znamená skôr reportážnym fotografom. Nie som typ, ktorý sa často vracia k jednej téme. Spravím záber situácie a idem ďalej. V mojom portfóliu sú rôzne témy a väčšinou fotím momentky. Aj keď, napríklad k téme festivalu Pohoda sa výnimočne vraciam každý rok. No zábery, ktoré som spravil na Pohode sú opäť skôr reportážne. Nejde o klasickú sériu.

Ako si sa dostal k reportážnej fotografii? Niekto ťa k tomu viedol, alebo si si prešiel kvetinkami,  krajinkami, portrétmi..?

Samozrejme že som nezačal hneď fotiť reportážnu fotografiu, ale ako väčšina fotografov som si prešiel klasickým vývojom. Aj ja som fotil krajinky, kvietky, kamienky, chrobáčiky, frajerky...ale postupne som začal zisťovať, že čo ma na fotografii najviac zaujíma, sú práve ľudia v najrôznejších situáciách. Fotil som hlavne na film. Takže mám doma plné krabice fotografií, ktoré si z času načas pozriem a musím konštatovať, že k súčasnému stavu som si prešiel tŕnistou cestou.

Najviac čo vždy vzbudilo záujem, boli na mojich fotografiách ľudia. Vždy tá fotka kde bol človek jednoducho viac zaujala. A mňa samého to aj viac bavilo a baví. Preto som pri tomto žánre už ostal.


Ťažká otázka, či ma niekto viedol...asi to boli hlavne slávni fotografi, ktorí ma ovplyvnili. Učil som sa a stále sa učím z kníh alebo z internetu. Vždy ma na fotografii zaujal príbeh, obsah a svetlo. Uprednostňujem výraz a atmosféru fotografie pred technickou dokonalosťou. Ovplyvnilo ma veľa fotografov, ktorí sa objavili alebo objavujú v mojom živote. Či už profesionálnych alebo amatérskych. Vždy je to o otvorenosti a inšpirácii.

Ale mňa ako fotografa ovplyvňuje v podstate všetko. Neustále samovzdelávanie je pre mňa dôležité.
Či už sú to knihy, hudba alebo akýkoľvek iný druh umenia, súčasné dianie alebo jednoducho každodenný život..a samozrejme internet, kde sa dá dnes nájsť naozaj všetko. To všetko sa prenesie do fotografie a to všetko ma posúva ďalej.

Prečo  v konečnom výsledku  tvoje fotografie čiernobiele? Farba reportážam nepristane?

Farba pristane reportážam, určite áno. Ale ja uprednostňujem čiernobielu fotografiu, na ktorej farba neodpútava pozornosť od príbehu. Dôležitý je príbeh a svetlo, a to všetko vynikne najviac na čiernobielej fotografii. Ale každý prechádza rôznymi obdobiami, mňa nevynímajúc. Mal som rôzne obdobia, keď som experimentoval s farbou. Časom ma to však omrzelo a vždy som sa vrátil k čiernobielej fotografii.


V galérii máš veľa fotografií, ku ktorým by mi pomohol popis, aby som sa zorientoval v tom čo vidím. Myslím, že by to aj ostatným divákom pomohlo a fotografii taktiež. Prečo neprihodíš pár slov? ;)

Úprimne povedané, vždy sa snažím o to, aby fotografia rozprávala sama za seba. Príbeh si môže dotvoriť každý sám. Fotka nemusí mať jednoznačný príbeh...je to na divákovi, na jeho skúsenostiach, na jeho pocite, aby si to dotvoril po svojom. Samozrejme, ak sú to fotografie z určitých akcií, tam sa to vždy hodí. A tam aj popis väčšinou mám. Ale ostatné fotky nechávam bez komentára, aby vyvolali emócie. Nie vždy sa to podarí. Častokrát som bol aktívnym účastníkom vášnivých debát ohľadom mojich fotografií, kde som sa snažil o vysvetlenie podstaty konkrétnej fotografie. Netvrdím, že sa mi to vždy podarilo, ale aj to človeka posúva ďalej. Čas preverí kvality tej či onej fotografie.

Na našom portáli dokumentárno - reportážne fotografie nie je príliš vidno. V čom vidíš príčinu?

Väčšina fotografov na tomto portáli začala fotiť len nedávno a prechádzajú si rovnakými štádiami. Okrem toho, dokumentárna fotografia ako žáner nie je ani vo svete veľmi rozšírená. Je to špecifický žáner, ktorý si od fotografa vyžaduje trochu viac. Treba byť odvážny a pristúpiť blízko k ľuďom. Dokumentárny fotograf by mal byť aj trochu psychológ a zároveň vedieť aj predvídať situáciu. Je to ťažký žáner.

Mnohí fotografi jednoducho nemajú potrebu fotiť niečo iné ako fotia a ja to akceptujem. Každý žáner má svoje čaro a každý žáner sa dá posunúť do dokonalosti.


Ako sa pozeráš na prípady, kedy žurnalista upravil fotografiu pridaním alebo odobraním určitého objektu kvôli dramatickosti, estetickosti...?

Podľa mňa toto ani tak nie je problém. Horšie je, že sa v dnešnej dobe často upravuje realita. Vo veľa prípadoch je to už doslova zinscenovaná fotografia. Niektoré fotky vytárajú dojem dramatickosti, pričom zachytávajú úplne iné situácie. Videl som napríklad zábery, ktoré vydali mnohé agentúry. Boli to zábery z Palestíny, ktoré boli fotené cielene ako zábery nepokojov, pričom záber jedného talianskeho fotografa, ktorý situáciu zachytil z iného pohľadu odhalil, že išlo o zinscenovanú pózu práve pre fotografov. Som zásadne proti takejto manipulácii. Neviem ktorý rok to bol, či tento alebo minulý, keď Paulo Pellegrini nafotil v sérii o násilí v ghete istého mesta aj muža so zbraňou v ruke ako vychádza z domu. S touto sériou bol laureátom World Press Photo. Muž zo spomínanej fotografie sa neskôr ozval s tým, že on išiel iba na športovú strelnicu a že jeho štvrť kde býva je absolútne bezpečná. Ľudia sa nezamykajú ani v bytoch a nezamykajú si dokonca ani autá. Aj slávny James Nichtway bol kritizovaný za dramatizáciu postprodukcie z 9/11/01 na úkor reality. Všetko je relatívne.


V profile máš vypísanú peknú zbierku aparátov. Ktorý však používaš najradšej a prečo?

Priebežne samozrejme používam každý zo svojich fotoaparátov, či to je stredoformát alebo klasický 30 mm. Ale najviac používam určite digitál. Je to rýchlejšie, čo sa týka spracovania, aj praktickejšie kvôli postprodukcii. Napriek tomu, že vlastním množstvo fotoaparátov, pre mňa technika nie je až taká dôležitá. Všetko je to len cesta k dosiahnutiu požadovaného cieľa, t.j. atmosféry a celkového dojmu z fotografie.


Vždy sa v rozhovore pýtam na obľúbených fotografov. No tentokrát ma zaujíma tvoja obľúbená fotografia, možno dve. ;)

Nemôžem povedať, že mám jednu – dve najobľúbenejšie fotky. Fotografií, ktoré som si obľúbil je naozaj veľa. Ale asi najviac mám rád fotky Elliotta Erwitta, aj keď nepatrí medzi klasických dokumentárnych fotografov.

Na záver sa chcem poďakovať portálu ePhoto za možnosť podeliť sa s mojimi názormi.

Taktiež ďakujeme a prajeme veľa ďalších vydarených fotografií momentu.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
LK1961
2013-10-07 06:25:00
Gratulujem a nech sa Ti darí
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-10-07 07:24:13
blahoželám, zaslúžené ocenenie.
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2013-10-07 07:26:24
Gratulujem, urcite potesil rozhovor nejedneho znas. Nech sa dari a vela uspešných momentiek !
 
nyco
2013-10-07 07:37:25
Rád pozerám Tvoju tvorbu, gratulujem!
 
Wombat
2013-10-07 08:00:41
pripajam sa...vsetko dobre
 
milanF
2013-10-07 08:20:58

všetko dobré
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-10-07 08:36:21
Gratulujem Lubo, všetko dobré želám a nech sa Ti darí.
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-10-07 08:42:24
dakujem vam panstvo
 
walde
ocenenie redakciou 2013-10-07 08:44:22
...Lubo, pripájam sa ku gratulantom...a teší ma, že aj tento žáner tu na stránke nebol vynechaný
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-10-07 08:45:28
Taktiez gratulujem k zasluzenemu oceneniu.
 
Matej Michalik
ocenenie redakciou 2013-10-07 08:51:17
Gratulujem! Máš výborné fotky, držím ti palce
 
brki
2013-10-07 09:13:21
Luboš, zaujímavý článok, Tvoju tvorbu i názory dobre poznám a preto ma veľmi potešilo, že vybrali práve Teba, navyše fotografa žánru, ktorý je aj mne najbližší. Gratulujem !!!
 
michal_b
2013-10-07 09:50:54
Ľuboš gratulujem a teším sa na tvoje ďalšie skvelé fotky.
 
Matúš Koprda
2013-10-07 10:05:06
Ľubo, gratulujem. Tvoja tvorba je inšpirujúca.
 
b.a.f.o.a.r.t.
2013-10-07 10:05:19
PÁÁÁÁÁÁÁNKO
 
martin.rehacek
2013-10-07 10:08:27
Super fotky robis, a preto ti zelam vela jedinecnych prilezitosti na fotenie
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-10-07 10:40:06
dakujem moc krat za vas cas
 
zdq
2013-10-07 10:43:31
Dobry vyber respondenta, bolo nacase! dokonca by mi nevadilo keby bol trochu dlhsi rozhovor. Boli to prave Lubosove fotografie ktore dakedy nastartovali aj moj zaujem o tento zaner.
 
zolec
ocenenie redakciou 2013-10-07 10:44:14
..gratulujem Lubo!
 
EphotoMichal
2013-10-07 11:00:57
Lubo, len nedávno som objavil Tvoje fotky na FB, a písal som ti, že len málokde je možné vidieť tak veľa dobrých fotiek pokope. Som rád, že Tvoja tvorba nezostala nepovšimnutá ani tu, lebo si "King of a moment" . Blahoželám a želám veľa ďalších skvelých zachytených momentov...

Michal
 
Tojotomi
2013-10-07 11:07:11
paráda Luboš
 
fanyka
2013-10-07 11:09:16
no ako ma toto potešilo..moc blahoželám
 
lubos hladky
2013-10-07 11:29:16
clanok dobry a fotky maximalne dobre !
prajem vela dalsich uspechov !
 
NIKA02
2013-10-07 11:30:19
Gratulujem!
 
sherpa
2013-10-07 12:58:40
ta oveckova je nadherna, jedinecny moment.
 
Marcel Rebro
 
ywap
2013-10-07 14:03:47
Potešil ma tento rozhovor. Luboš, gratulujem a prajem stále len tie správne momenty!
 
modraa
2013-10-07 14:13:03
Pripájam sa ku gratulantom a želám ešte veeeľa skvelých záberov..
 
sese
2013-10-07 14:46:54
ha ha, ephoto sa trafilo. Ocenili fotografa
 
Matej Rumanský
2013-10-07 15:00:37
fajna tvorba, blahozelam !!!
 
lubos hladky
2013-10-07 15:12:07
Reportazna fotografia asi nebude mat tu "vahu" ako vyfarbena krajinka ....
 
leadwell
ocenenie redakciou 2013-10-07 15:43:15
Gratulujem, zasluzis si ! Tvoju tvorbu mam velmi rad
 
lie
2013-10-07 15:46:11
fotky od autora poznám, páčia sa mi. Gratulujem a som rada ze som sa o autorovom pohlade na fotky dozvedela viac
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-10-07 16:11:26
dakujem
 
landdy
2013-10-07 16:23:36
Gratulujem
 
Pakistan
2013-10-07 18:36:54
tvoje fotky si vždy rád pozriem, gratulujem
 
mato.draho
2013-10-07 19:23:28
Príjemné čítanie a veľmi sympatický prístup k fotografii, hlavne čo sa podania reality týka. Tvoje fotky sú fajn spestrením v tunajšom mainstreame. Držím palce, nech ti to fotí aj ďalej takto
 
Azimut
2013-10-07 19:24:00
Pripájam sa ku gratulantom. Veľmi zaujímavá tvorba..
 
[tom]
ocenenie redakciou 2013-10-07 19:36:35
Super, gratulujem
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-10-07 19:49:34
dakujem vam vsetkym ,velmi prijemne ma prekvapila reakcia vas vsetkych dufam,ze sa bude mnozstvo fotografov,co fotia podobne veci len rozrastat
 
juko
2013-10-07 19:56:47
mňam vydarené
 
jerzi45
2013-10-07 20:08:28
dokument je aj mne po chuti a v tvojom podaní často aj s delikátnymi prílohami...blahoželám
 
seifi
2013-10-07 20:25:59
hodne zdravia a pohody prajem, Luboš
 
imtman
2013-10-07 20:54:40
super fotky mas, odfurt sa mi pacili, som rad tomuto clanko-rozhovoru .
 
cukor21
2013-10-07 21:12:30
Gratulujem Luboš.
Som rád že som ťa spoznal aj trošku inak ako cez tvoje fotografie na p... .eu.
Dobrééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééé.
 
noik
ocenenie redakciou 2013-10-07 22:04:42
Vdaka Lubo za tvoje fotky! A vdaka za rozhovor Nech sa Ti dari aj nadalej.
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-10-07 22:15:25
dakujem priatelia
 
Cerberus
2013-10-07 22:31:20
Si jeden z tých, ktorých fotografie mi pred časom otvorili oči. Ďakujem Luboš. A blahoželám.
 
zuzuliena
externý redaktor 2013-10-08 07:01:16
no konecne sa zacinaju naplnat moje predpovede ... zacina to rozhovormi ... pockam si ja na ten koniec .-). Gratulujem!
 
ruiger1
2013-10-08 18:32:15
gratulujem k clanku, mam rad tvoje fotografie !
 
Jerry C.
2013-10-08 22:47:05
alles super : istvič,článok i fotky
často ma inšpiruju tvoje obrázky ,díky !
 
DORRA
ocenenie redakciou 2013-10-09 06:17:18
skutočne zaslúžené ocenenie!...gratulujem ľuboš-istvic
 
kovopeto
2013-10-09 08:29:41
Skvelá vec, že dostal priestor aj tento žáner. Gratulujem!
 
tomasbencik
ocenenie redakciou 2013-10-09 09:15:41
Gratulujem silno zaslúžené. Tá so zástavou je perfektná Pekný deň
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-10-09 09:18:16
dakujem moc krat
 
ONEHALF
2013-10-14 19:46:53
Zaslúžené ocenenie ! Ešte budeme o Ľubkovi veľa počuť !
 
mariposa
ocenenie redakciou 2013-10-15 18:22:38
inšpiruješ
a to je asi najhlavnejšie...

fajn rozhovor
a nech sa darí.
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-10-15 18:42:36
Sonicka,Rado,velka vdaka
 
b0baz
2013-10-15 20:33:29
Gratulácia Luboši, tvoju tvorbu mám veľmi rád, sledujem a budem sledovať naďalej. Veľa dobrých momentov prajem.
 
alkaline
2013-10-16 14:54:14
...je tu vyjadrených toľko vecí...
...aj mňa tvoje obrázky informujú...
...všetko dobré...!!!...
...a gratulujem...


 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2013-11-17 20:46:42
Gratulujem pan ,,momentkar'', Tvoja tvorba sa velmi zlepsuje, vidno ze sa fotografii venujes a ze ta bavi. Strasne sa mi z tychto tu pacia Homolkovci pri bazene. je tam toho kopec oci cestuju po fotke a vyborne sa bavia. Proste si vychytal moment kedy stlacit spust a o tom to je. RESPECT!!!
 
mario b
2013-11-18 09:29:56
Fajn rozhovor, s fajn fotkami, s fajn fotografom! Gratulujem!
 
atiart
2013-11-18 15:34:25
... jednoznačne zaslúžené R-ko
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-11-18 17:26:28
Dakujem vam pekne )
 
SteveS
ocenenie redakciou 2014-02-28 15:33:11
Ľubo, teším sa s ostatnými a gratulujem k oceneniu ... ale ešte viac k tomu, že to čo robíš, robíš dobre a že ťa to baví a napĺńa ... každý obor má svoje muchy aj negatíva a je veľmi dobre že sa niekto venuje aj menej vďačnej a menej populárnej téme. Rob to aj nadalej so srdcom. O to viac sa teším ked vidím vydarené reportážne a dokumentačné fotografie, že su vo velkej menšine oproti tým ostatnym. Držím palce aj v dalšej tvorbe!
 
istvic
ocenenie redakciou 2014-03-01 17:49:10
príspevok od: SteveS
Ľubo, teším sa s ostatnými a gratulujem k oceneniu ... ale ešte viac k tomu, že to čo robíš, robíš dobre a že ťa to baví a napĺńa ... každý obor má svoje muchy aj negatíva a je veľmi dobre že sa niekto venuje aj menej vďačnej a menej populárnej téme. Rob to aj nadalej so srdcom. O to viac sa teším ked vidím vydarené reportážne a dokumentačné fotografie, že su vo velkej menšine oproti tým ostatnym. Držím palce aj v dalšej tvorbe!
Dakujem pekne Stevo,velmi ma Tvoje slova potesili:}
 
gastiv
2014-03-02 13:21:54
A inac este som zabudol,gratulujem k oceneniu a sorry ze som sem musel pisat koli inym.
 
noik
ocenenie redakciou 2014-10-25 15:06:45
príspevok od: Marcel Rebro
OSSS!
Dekóduj Marcel...
 
Marcel Rebro
2014-10-25 15:26:14
príspevok od: noik
Dekóduj Marcel...
Japonské slovíčko "Oss" je vlastne slovné spojenie, zložené a skrátené z japonských slov Oshi a Shinobu. Každé z týchto slov sa zapisuje dvomi kanji znakmi pričom zlúčením prvých znakov oboch slov dostávame onen výraz "Oss".

Prvý výraz Oshi sa prekladá do angličtiny ako : to push,pressure, authority, audacity.

Druhý výraz Shinobu sa prekladá do angličtiny ako : to conceal oneself, to hide, to endure.

Spolu sa tieto dva výrazy prekladajú do angličtiny ako "Endure and supress yourself" čo by sa do slovenčiny dalo preložiť ako "buď na seba tvrdý aby si potom vydržal" či "budem na seba tvrdý a vytrvám v úsilí".
 
noik
ocenenie redakciou 2014-10-25 15:35:44
príspevok od: Marcel Rebro
Japonské slovíčko "Oss" je vlastne slovné spojenie, zložené a skrátené z japonských slov Oshi a Shinobu. Každé z týchto slov sa zapisuje dvomi kanji znakmi pričom zlúčením prvých znakov oboch slov dostávame onen výraz "Oss".

Prvý výraz Oshi sa prekladá do angličtiny ako : to push,pressure, authority, audacity.

Druhý výraz Shinobu sa prekladá do angličtiny ako : to conceal oneself, to hide, to endure.

Spolu sa tieto dva výrazy prekladajú do angličtiny ako "Endure and supress yourself" čo by sa do slovenčiny dalo preložiť ako "buď na seba tvrdý aby si potom vydržal" či "budem na seba tvrdý a vytrvám v úsilí".
U nas v dedinskej posilnovni sme mali na stene "svarcenegrovske" : Bolest, namaha, pot - miluj to!
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia