Hore

Rozhovor Milan Kánya

Nick na ephoto: minomino 
Web stránka: www.milankanya.com

Milan Kánya je fotograf živej prírody. Prináša nám pohľad na divú zver v ich prirodzenom prostredí. V jeho galérii, ktorú priebežne dopĺňa na svojich cestách po svete, môžeme nájsť zachytené pestré ekosystémy od savany až po dažďový prales.  Vo fotografiách nájdeme nádherné svetlo spojené so zaujímavými momentmi. Fotografie wildlife, ako túto kategóriu často nazývame aj na Slovensku, si vyžadujú obrovskú dávku trpezlivosti a znalosti okolitej prírody, v ktorej sa fotograf pohybuje. V neposlednom rade, aby vznikla kvalitná fotografia, tu musia byť aj fotografické zručnosti, ktoré umožnia napríklad zachytiť dravého vtáka, rútiaceho sa vysokou rýchlosťou tesne ponad vodnú hladinu za svojou korisťou. Toto všetko Milan zvláda bravúrne a ocenenie redakcie za kvalitnú tvorbu mu preto právom náleží.


Milan, odkiaľ pochádzaš?

Pochádzam z Trnavy. Okrem malých rybníkov na okraji mesta tu nie je žiadna lokalita, kde by sa dalo fotografovať zaujímavé zvieratá. Preto aj fotografovanie pre mňa vždy znamenalo nutnosť presúvať sa mimo mesto. Minulý rok som sa ale konečne presťahoval na „vidiek“ do tesnej blízkosti Orešanskej prírody. Tu aj vďaka mojej krásnej a tolerantnej priateľke mám oveľa väčšie možnosti a priestor na fotografovanie. Pár pre mňa veľmi cenných fotografií som už spravil dokonca na svojej záhrade.


Tvojou parketou je fotografia wildlife. Ako si sa k tomu dostal?

Moja cesta k wildlife fotografií bola dosť neštandardná. Pri chove teraristických zvierat som sa začal zaujímať o hady a jašterice žijúce u nás. Pri prechádzkach prírodou som pociťoval nutkanie zachytiť  tieto zážitky a podeliť sa tak o ne s ľuďmi. Cez prvý ultrazoon Panasonic FZ5 (mám ho dodnes, od roku 2005 myslím), som sa dostal postupne k zrkadlovkám Nikon. Neskôr kvôli absencií vhodného dlhého skla som bol nútený prejsť na Canon a tejto značke som ostal verný dodnes. Prešlo mi cez ruky viacero tiel až som súhrou viacerých okolností zakotvil u 1D MKIV.


Srí Lanka, Kostarika, Brazília sú krajiny, kde si fotil. Boli to všetko súkromné výpravy alebo súviseli aj s tvojou prácou?

Všetko to boli osobné cesty nesúvisiace s mojou prácou. Začalo to Brazíliou, ktorá bola skôr výletom ako fotografickou výpravou. Neskôr Kostarika a Srí Lanka boli už čisto zamerané na fotografovanie. Brazíliu a Kostariku som si komplet organizoval sám. Na Srí Lanku som sa nechal ukecať kamarátom, ktorý zabezpečil kompletnú organizáciu. Vždy som bral tieto cesty aj ako dovolenky, kde si idem hlavne oddýchnuť a načerpať novú energiu. Všeobecne nepatrím k ľuďom, čo urobia pre fotku všetko a často krát aj na úkor prírody.


Keď si vyberáš fotenie wildlife, rozmýšľaš o krajine alebo živočíchovi?

Pri fotografovaní na Slovensku a v blízkom okolí rozmýšľam iba o konkrétnom živočíchovi. Pri cestách do trópov skôr o viacerých druhoch, ktoré by som chcel zachytiť. Keďže aj v trópoch je príroda nevypočítateľná, nekladiem si veľké ciele aby som neostal sklamaný. Naopak teším sa z každej fotografie a každého stretnutia so zaujímavým zvieraťom.


Ktorú fotografiu považuješ za svoju najcennejšiu a prečo?

Toto je veľmi ťažká otázka. Mám viacero fotografií, ktoré vo mne zanechali silný zážitok. Časom však aj tá najobľúbenejšia fotografia v mojich očiach zovšednie a tlačí ma k tomu vyfotografovať to zasa o niečo lepšie, prípadne trochu inak.

Silné zážitky vo mne zanechali stretnutia s jaguárom v Brazílii, leopardom na Srí Lanke, ťažko „vybojované“ sú fotografie krakle belasej z Maďarska, káne močiarnej, ale aj trio kamzíkov zo Slovenska. Ale dúfam, že najcennejšiu fotografiu ešte len spravím.


Fotografi živej prírody sa ťahajú s desiatkami kilogramov techniky. Koľko toho nosíš ty?

Pri ceste na Srí Lanku som mal asi 22 kg fototechniky a len 5kg ostatnej batožiny.  Mám toho viac ale 90% fotografií v poslednej dobe robím pomocou Canon EOS 1D mark IV + Canon EF 500mm f/4L IS USM.


Nikdy si nemal problém pri cestovaní s batožinou?

Musím si zaklopať, ale zatiaľ sa nič vážne nestalo.  Na Srí Lanke kamaráta nechceli pustiť s príliš ťažkou príručnou batožinou na palubu lietadla, ale my sme si zatiaľ natlačili väčšinu techniky do rybárskej vesty. Takže ja som už prešiel v pohode.


Podľa exotických miest kam cestuješ, techniky, ktorú používaš to vyzerá, že wildlife je veľmi drahá záležitosť. Čo potrebuje začínajúci fotograf wildlife?  Dá sa vôbec venovať tejto fotografii v rozumných cenových reláciách priemerne zarábajúceho človeka?

Určite dá. Nikdy som neplánoval prejsť na takto profesionálne techniku ako mám. Proste sa to časom samé takto vyvinulo. Postupne ,keď som narazil pri fotografovaní na hranice svojej techniky, pristúpil som k jej upgradu až som sa dopracoval k tomu čo mám. Myslím, že na dlhšiu dobu ostanem pri tom čo mám.

Technika ako taká je ale pri wildlife fotografií druho až treťoradá. Videl som neskutočné fotografie spravené amatérskymi fotoaparátmi niekedy dokonca kompaktmi. Tento druh fotografovania je hlavne o znalostiach prírody, množstve voľného čase a veľkej dávke šťastia. Technika vám pomôže spraviť kvalitnejší snímok ale bez toho ostatného je vám na nič.

Preto si myslím, že dnes sa dá kúpiť dostatočne kvalitná fototechnika za ceny prístupné skoro každému.

Čo sa týka ciest, je to podobné. Ak si nepotrpíte na 5* hotely a all inclusive stravu, tak ste schopný spraviť takéto výpravy sami alebo s niekým kto sa vyzná, v cenách podobným bežným dovolenkám v Egypte alebo Chorvátsku.


A čo charakterové a vôľové vlastnosti človeka? Neviem si predstaviť seba ako sedím niekoľko hodín v stane s bzučiacimi komármi... :D

Trpezlivosť, vytrvalosť, skromnosť, láska k prírode, pokora a niekedy silná dávka sebazaprenia.

Napríklad krakľu belasú som fotografoval v Maďarsku v stane, na ktorý 4 hodiny svietilo priame slnko. V ten deň padol 50 rokov starý rekord, keď namerali v tieni 39,5 stupňa Celzia :-). Niekto chodí do sauny, niekto zasa fotografuje.

Wildlife fotografovanie je ako droga. Častokrát len ten pocit vidieť divú zver, v rôznych zaujímavých momentoch, zanecháva v človeku úžasné pocity.


Kam sa chystáš najbližšie a čo tam budeš fotiť?

Tento rok sa chcem konečne intenzívne venovať fotografovaniu našej prírody. Kde je podľa mňa stále mnoho zaujímavého. Ak sa však všetko podarí ako má na prelome roka by som sa chcel vrátiť do trópov. Pravdepodobne pôjdem opäť do Kostariky, kde som nestihol zrealizovať viacero nápadov.

Ďakujem za rozhovor.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Štefan Káčer
2013-04-08 08:18:31
Milan, gratulujem ...
Netušil som, že budem mať kamaráta "profesionála" oceneného na ephoto, aj keď som presvedčený, že zaslúžene. To si budem musieť prípadný ďalší čas strávený spolu niekde v stane vážiť ešte viac
 
Retko
2013-04-08 08:34:22
Blahoželám Milan. Zaslúžené.
 
alexei
2013-04-08 08:45:39
Veľká vďaka za rozhovor redakcii i tebe, Milan (ak ťa môžem takto oslovovať)!
Fotky sú nádherné... Prajem veľa zdaru a dobré svetlo!
 
spektrum
2013-04-08 10:00:33
nádhera, gratulujem, tá krakľa, je super
 
milanF
2013-04-08 10:26:52
super, gratulujem
 
kozakm
2013-04-08 11:13:08
Průměrné fotky, které s odpovídající techniku zvládne každý. Nic, co by si zasloužilo rozhovor kdekoli.
 
pampúch
2013-04-08 11:31:09
makáč.....rešpekt
 
jerry
2013-04-08 12:28:57
nemam nic proti autorovi ani nechcem hodnotit jeho tvorbu ,len je trochu cudne od redakcie hodnotit niekoho kto uz 2 roky nepridal ziadnu fotku.Je tu myslim si viacero autorov ,ktory pravidelne pridavaju svojou tvorbu na tuto stranku
 
Minomino
ocenenie redakciou 2013-04-08 19:57:05
Dakujem za reakcie.
Jeery: napisem do redakcie aby vyberali ludi do rozhovorov podla poctu "kvantity" pridanych fotografii, ok? Alebo este lepsie tych co napisu najviac komentarov? co ty nato?
 
milanF
2013-04-08 20:59:35
príspevok od: Minomino
Dakujem za reakcie.
Jeery: napisem do redakcie aby vyberali ludi do rozhovorov podla poctu "kvantity" pridanych fotografii, ok? Alebo este lepsie tych co napisu najviac komentarov? co ty nato?
skús to zobrať tak, že je škoda že si za ten čas nič nepridal, na stránke máš veľa fotiek, čo mohli potešiť aj tento portál dobré svetlo
 
Minomino
ocenenie redakciou 2013-04-08 21:09:08
príspevok od: milanF
skús to zobrať tak, že je škoda že si za ten čas nič nepridal, na stránke máš veľa fotiek, čo mohli potešiť aj tento portál dobré svetlo
priznavam ze som sem dlhsie nezavital ale za posledne dva roky som prestal chodit aj na dalsie dva portaly kde som predtym prispieval. poslednu dou uz vlastne davam foto len na FB profil a na web nejaku suvislu temu. dovod je asi kazdemu jasny, strata objektivity hodnotenia, ludia si hodnotia len fotky ich kamaratov a tych ktori im hodnotili ich, nehladiac na kvalitu.
ale napravil som to, pridal som zopar mne cennych fotiek sem, tak snad potesia.
 
RichPhoto
2013-04-08 22:20:16
super, gratulujem
fotky su krasne
 
djpali
2013-04-08 23:53:13
paci sa mi ze tie fotky nie su presaturovane, ale ze ta praca vyzera realne ako vystup z fotaku, co asi aj je... pekne
 
jerry
2013-04-08 23:58:24
príspevok od: Minomino
Dakujem za reakcie.
Jeery: napisem do redakcie aby vyberali ludi do rozhovorov podla poctu "kvantity" pridanych fotografii, ok? Alebo este lepsie tych co napisu najviac komentarov? co ty nato?
Nie, myslel som tych, co maju pravidelne fotky v topke a poniektori z nich maju pocet fotiek dna tolko, ako ty vsetkych pridanych na ephote.Ze davas svoje fotky na facebook,si myslim je tu nepodstatne,nech ta ocenia tam.K teme kamaratsva ,len tolko,ze niekto ma priatelov u uzivatelov a niekto v redakcii . Nech sa ti dari aj nadalej a prajem ti dobre svetlo
 
Jozi Mačutek
2013-04-09 06:54:25
skvele fotky ... je pravda že by som uvítal viac tvojích fotiek aj na ephoto ... lebo stoja zato
 
Minomino
ocenenie redakciou 2013-04-09 08:51:39
príspevok od: jerry
Nie, myslel som tych, co maju pravidelne fotky v topke a poniektori z nich maju pocet fotiek dna tolko, ako ty vsetkych pridanych na ephote.Ze davas svoje fotky na facebook,si myslim je tu nepodstatne,nech ta ocenia tam.K teme kamaratsva ,len tolko,ze niekto ma priatelov u uzivatelov a niekto v redakcii . Nech sa ti dari aj nadalej a prajem ti dobre svetlo
s nikym z redakcii som sa nikdy nestretol, pred tym rozhovorom som si ani s nikym z redakcie nepisal ani inak nekomunikoval.....
 
miske77
2013-04-09 22:27:19
príspevok od: kozakm
Průměrné fotky, které s odpovídající techniku zvládne každý. Nic, co by si zasloužilo rozhovor kdekoli.
Kritizovat vie kazdy ,asi hlave ty borec.
 
kozakm
2013-04-10 06:27:06
príspevok od: miske77
Kritizovat vie kazdy ,asi hlave ty borec.
A chválit taky. Co tam máš dál?
 
eMKaPhotography
2013-05-11 18:38:25
Tak Miňa poznám osobne je to skvelý človek a jeho fotografie sú úžasné je mojim veľkým vzorom a tento rozhovor si zaslúžila a Kozakm pochváľ sa ty svojimi fotkami a dokáž to čo on a potom kritizuj
 
LuKaphoto
2013-07-01 22:50:34
príspevok od: kozakm
Průměrné fotky, které s odpovídající techniku zvládne každý. Nic, co by si zasloužilo rozhovor kdekoli.
Najskôr som si myslel,že takýto komentár je od niekoho,kto tu nemá žiadnu fotku a len prudí,potom som si pozrel Vaše fotky a fakt fajn,no neodpustím si reakciu-o WL fotografovaní viete veľké HVNo-technika ja jedna vec,v tejto kategórii je nevyhnutná,ale znalosti o jednotlivých druhoch,o ich správaní,o maskovaní,trpezlivosti, čakaní,nepohodlí,príšernej zime,či teplu,komároch,blate........ Podľa mňa rozhodne náročnejšia disciplína,ako fotiť šport /i keď dobre fotiť šport isto tiež nie je jednoduché/.Niektoré z autorových fotiek sú hodné NATGEO pozornosti,u mň sú skvelé
 
Komi
2013-07-02 06:32:14
Gratulujem pekné fotky...
 
rylo
2017-01-05 09:45:38
príspevok od: jerry
Nie, myslel som tych, co maju pravidelne fotky v topke a poniektori z nich maju pocet fotiek dna tolko, ako ty vsetkych pridanych na ephote.Ze davas svoje fotky na facebook,si myslim je tu nepodstatne,nech ta ocenia tam.K teme kamaratsva ,len tolko,ze niekto ma priatelov u uzivatelov a niekto v redakcii . Nech sa ti dari aj nadalej a prajem ti dobre svetlo
Dobre vieme, že pokiaľ nefotíš akty, alebo krajinky, tak na ephoto bude wildlife fotka v TOP raz, maximálne dvakrát za rok. Ephoto nie je portál fotografov prírody, pretlak tu jednoznačne majú holé baby a kopce.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia