Hore

Rozhovor s Rafalom Milachom

Rafal Milach:  „Neustále hľadanie je čistá radosť”

Rafala Milacha možno bez obáv z preháňania zaradiť k najvýznamnejším poľským fotografom súčasnosti. Absolvoval Akadémiu umení v Katoviciach a Inštitút tvorivej fotografie v Opave, kde už pár rokov aj prednáša. Je zakladajúcim členom medzinárodného kolektívu fotografov Sputnik Photos. Jeho fotografie a knihy získali množstvo svetových ocenení, World Press Photo, Pictures of the Year International, Magnum Expression Awards, Photography Book Now a New York Photo Festival Awards.

Vo svojej tvorbe používaš a mixuješ rôzne fotografické techniky. Začínal si klasickou 35mm zrkadlovkou, čiernobielo. S farbou prišiel stredný formát, neskôr veľký, potom polaroid a nakoniec iPhone a digitál. Si skvelý dokumentarista, a zároveň si úspešný aj v komerčnej fotografii. Pre mňa si príkladom toho, že fotografov netreba škatuľkovať podľa starých schém. Mám chuť ťa nazvať „ekuménom“ fotografie. Súhlasil by si?

Pre mňa to bolo intenzívne desaťročie experimentovania s fotografiou. Skúšal som rozličné veci. Fotografia je extrémne bohaté médium, takže nevidím dôvod, prečo sa držať len jedného druhu vizuálneho jazyka v rámci tohto média. Vždy je tam nejaký príbeh na rozprávanie a fotografia má rôzne nástroje, ako to vyjadriť. Vždy sa snažím vybrať taký, ktorý sa zdá byť najvhodnejší pre konkrétny príbeh. Je to zábavné.


Na tvojom blogu ma zaujali skice, ktorými si krátiš čas na svojich cestách. Mám ich veľmi rád. Nikdy si nemal dilemu, ktorým smerom ísť? Vždy si chcel byť fotografom?

Milujem kreslenie. Bola to moja prvá vášeň, ešte pred nástupom na fotografiu. Vyštudoval som výtvarné umenie a to je moje pozadie. Bohužiaľ, nemám toľko času na kreslenie, ako by som si želal. Pri každom mojom fotografickom projekte sa snažím udržovať malý skicár, kde kreslím a vkladám polaroidy. Mám rád fyzické objekty a teší ma fakt, že viem tvoriť rukami.

Ako vyzerá tvoj deň, keď si  v teréne niekde v Rusku alebo napríklad na Islande?

Pri každom projekte je to dosť odlišné. Na projekte „7 izieb” som napríklad pracoval viac ako 6 rokov a nebol som v zhone, nefotil som ako blázon intenzívne každý deň. Projekt bol tichý, takže som zámerne pracoval pomaly, povedal by som, že moje dni v Rusku vyzerali trochu ako každodenné nudné rituály, ktoré som vlastne miloval. Myslím si, že som vtedy žil normálnejší alebo pravidelnejší život. Zakaždým, keď sa vrátim do Varšavy, mám toľko vecí na práci, že nemám pocit ubiehajúceho času, beží tak rýchlo. Ale keď som bol v Rusku, ocenil som dlhé chvíle nudy a pokoja. „Čierne more betónu“ bola iná situácia. Bola to super intenzívna práca od súmraku do úsvitu. Dva týždne cestovania s ustaľovačom, snahou dodržať harmonogram, a zároveň improvizujúc... To malo tiež svoje vlastné čaro.


Do akej miery sa spoliehaš na intuíciu?

Do istej miery všetka moja práca je založená na intuícii. Aj keď je práca navrhnutá alebo starostlivo naplánovaná, intuícia je vždy zapojená.

Ako by si sa sám charakterizoval? Napriek tomu, že som ťa nazval „ekuménom“ fotografie, kam by si sám seba zaradil? Čo alebo kto ťa pri tvojom fotografickom vývine najviac ovplyvnil?

Ťažká otázka. Ako bolo povedané na začiatku, nemám miesto, kam by som patril vo fotografii. Dnes môžem použiť dokument, ale možno zajtra zabočím do tvorivého prístupu, alebo niečoho úplne iného. Snažím sa nedržať jedného či druhého. Takto sa cítim slobodný, nemusím a nechcem nasledovať chodníčky, po ktorých som už raz išiel, hoci aj boli úspešné. Snažím sa byť otvorený a dúfam, že to zostane tak aj naďalej. Neustále hľadanie je čistá radosť.


Viem, že pri svojich projektoch používaš výlučne analóg, no v komerčnej „dennej“ fotografii digitál. Myslíš, že toto striktné delenie budeš dodržiavať aj naďalej?

Na film fotím svoje súkromné projekty, pretože väčšinou nemám horúcu uzávierku. Upokojuje ma to a robí ma to oveľa sústredenejším.

Keď na tvojej stránke kliknem na COMMERCIAL a pozerám si módnu kampaň pre House, teším sa, ako sa ti podarilo do komerčnej fotografie dostať toľko voľnosti, radosti, energie a ozajstnosti. Ako to vznikalo? Asi si mal dosť voľnú ruku. (Analóg či digitál?)

Bola to úžasná a dosť jedinečná úloha. Dostal som veľa slobody a klient do mňa vložil veľkú dôveru vzhľadom  na skutočnosť, že som nebol módny fotograf. Pracoval som s „House”  sedem sezón a vždy to bola veľká zábava. Navyše som požiadal klienta, aby zverejnil výročnú fotoknihu s fotografiami, ktoré neboli publikované v hlavnej kampani. Takže sme urobili dohromady tri knihy. Bolo to jednoducho skvelé. Prial by som si, aby viac komerčných klientov malo taký otvorený postoj.

Myslíš, že podobné skúsenosti ti pomáhajú aj v tvojej voľnej tvorbe?

Absolútne!  Takéto práce financujú moju osobnú tvorbu.


Zo svojich posledných projektov si paralelne vytvoril aj krátke filmy. Baví a napĺňa ťa to rovnako ako príprava výstavy či knihy?

V poslednej dobe mojim hlavným záujmom sú fotoknihy, ale baví ma tiež pracovať na výstavách a videách, pokiaľ sa v nich človek neopakuje. V najbližších mesiacov budem pracovať na krátkom dokumentárnom filme a som z toho naozaj nadšený.

Ako to stíhaš? To prepínanie. Že ťa jedno neodpútava od druhého. Pred rokmi sme sa bavili s Martinom Kollárom, či sa dá zároveň fotiť farebne aj čiernobielo, bol presvedčený, že sa to nedá a dodal teraz už známu historku, že keď je fotografom, používa jedno oko a ako kameraman druhé.

Nevidím v tom rozdiel. Môžete si vybrať nástroj, ktorý vie vyjadriť vaše myšlienky a nápady najlepším možným spôsobom. Je to tiež otázka správnej rovnováhy. Páči sa mi mať niekoľko alternatív zároveň, pretože mi to dáva pocit slobody. S každým projektom niečo iné beriem, niečo sa naučím a niečo iné zničím. Pozerám sa na to ako na ucelený proces a vždy sa snažím rozšíriť hranice toho, čo robím. Niektoré z týchto vecí sa dejú súčasne, ale aj takýto multitasking (robenie viacerých vecí zároveň) je len otázkou dobrého hospodárenia s časom. Angažovanosť a nadšenie zostáva rovnaké.


S tvojou priateľkou, grafickou dizajnérkou Aniou Naleckou ste vytvorili knižky s výnimočným dizajnom.  Ako vzniká knižka Rafala Milacha?

Je to určite tímová práca a ja som naozaj šťastný, že mám po boku takú osobu ako Ania. Diskutujeme veľa. Ania mi pomáha s editovaním a so sekvenciami a ja sa snažím komentovať nápady dizajnu. Myslím si, že je to úžasná výmena myšlienok. Za posledné 3 roky sme spolupracovali na viac ako 10 knihách a všetky naše rozhovory boli pre mňa veľmi inšpirujúce. Ania má úžasnú schopnosť analýzy a štruktúrovania každej knihy, miluje výzvy a každý grafický prvok musí byť premyslený. Nie sú tam žiadne prvky navyše a každý malý detail má svoj význam. Myslím si, že zdieľame rovnakú lásku k minimalizmu. O niektorých knihách sme diskutovali vyše roka, iné boli len iskrou a boli urobené veľmi rýchlo.


Myslím, že niečo podobné bude aj obsahovou náplňou workshopu, ktorý budeš lektorovať v rámci tohtoročného Mesiaca fotografie v Bratislave. Chcel by si niečo doplniť ako pozvánku na tvoj masterclass?

Myslím si, že tým najlepším pre účastníkov budú veľmi praktické rady o procese výroby knihy a o práci na dlhodobých projektoch, vrátane prípravy a propagácie, ktoré sú tiež dôležitou súčasťou tvorby. Naozaj to chcem urobiť čo najpraktickejšie. A toto nie je jednoduchý proces, akoby sa niekedy zdalo. Pokúsim sa podeliť o všetko, čo o tejto oblasti viem.

Ktorú zo svojich kníh si najviac ceníš?

Každá z nich bola iný zážitok. „Sedem izieb" bola moja prvá publikácia a naučil som sa pri tom veľa, takže bola veľmi dôležitá, ale nemôžem povedať, že bola najcennejšia. Každá kniha je ako moje dieťa, každej som rovnako oddaný.


V poslednej dobe si sa začal intenzívne venovať výučbe fotografie. Okrem workshopov organizovaných kolektívom SPUTNIK PHOTOS vyučuješ aj na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave. Aký je to pocit, vrátiť sa do svojej školy nie ako študent, ale ako pedagóg?

Oh, to je naozaj zvláštny pocit! Obzvlášť, keď niektorí z mojich súčasných študentov boli predtým moji spolužiaci. Vždy som bol proti myšlienke učiť na rovnakej škole, ktorú si vyštudoval. V tomto prípade si myslím, že som úplne iný človek z pohľadu fotografie po desaťročí, ktoré uplynulo od ukončenia štúdia. Myslím si, že sa mi podarilo zabudnúť takmer na všetko, čo som sa predtým v ITF naučil. Vždy opúšťaš  školu s nejakou stigmou a potom sa jej musíš zbaviť, aby si sa mohol stať sám sebou. Myslím si, že som prešiel týmto procesom. Keby som bol požiadaný prednášať hneď po skončení štúdia, bol by som to odmietol. Milujem učiť a diskutovať o tvorbe s mladými talentovanými fotografmi, ktorých je na ITF dostatok. Udržuje ma to sviežeho.

Kam podľa teba smeruje súčasná fotografia?

Neviem.


Tento november budeš v Bratislave viac ako doma. Okrem spomínaného workshopu budeš mať v poľskom inštitúte aj výstavu. Na ktorý projekt sa môžeme tešiť?

Budem vystavovať „Čierne more betónu“, čo je pomerne starý projekt (2008 – 2009), ale získal druhý život. Práve vlani v apríli som publikoval knihu na vlastné náklady a show začala cestovať po tom, čo bola galériou zablokovaná na niekoľko rokov.

Posledná, obligátna otázka, čo nové pripravuješ?

V súčasnej dobe pracujem na novom projekte venovanom propagande predovšetkým v krajinách post-sovietskeho bloku. Moja nasledujúca kniha by mala byť publikovaná začiatkom budúceho roka. Som veľmi nadšený, pretože je to úplne nové dielo a nová skúsenosť.

Ďakujem za rozhovor.

Mesiac fotografie, výstava: Rafal Milach - Dnešok pri Čiernom mori

Miesto konania: Poľský kultúrny inštitút

Termín: 10. 11. - 29. 11. 2013

Tvorivá dielňa: „Self-made”

Termín: 9. – 10. 11. 2013
Cena: 150 eur
Budeme hovoriť o tom, ako pracovať s nápadmi, ako robiť prieskum, ako získať financie a napokon aj o tom, ako vyrobiť a propagovať výsledok (knihu, výstavu).

Tento workshop by mal byť praktickou príručkou pre mladých fotografov.

Viac informácií tu.

Kurz sa koná v anglickom jazyku.

Zdroj: Fotonoviny 25/2013

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Ultra TXF
2013-10-25 08:19:53
Na tých foitkách hneď vidno ,že je študovaný. Tá posledná je úplne famózna.
 
Tibor78
2013-10-25 14:20:12
Aby sa mi tie fotky pacili, musel by som byt asi studovany.Nevidim v tom nic vynimocne,
 
Tibor78
2013-10-25 14:22:21
a ze 150e za jeho seminar toto je prituhy tabak teda...
 
mirosz
2013-10-25 14:49:02
príspevok od: Tibor78
Aby sa mi tie fotky pacili, musel by som byt asi studovany.Nevidim v tom nic vynimocne,
Suhlas.
 
j.a.r.o.
2013-10-25 15:43:09
Takýto druh ponímania fotografie mi "nereže".
 
bandy
2013-10-25 16:16:20
príspevok od: Ultra TXF
Na tých foitkách hneď vidno ,že je študovaný. Tá posledná je úplne famózna.
Ktora je to ta posledna famozna?
 
oksyd
2013-10-25 17:05:38
Bohuzial toto neni ten gicik ktory vy "ephotaci" tak zerete...
 
Marcel Rebro
2013-10-25 17:12:48
príspevok od: oksyd
Bohuzial toto neni ten gicik ktory vy "ephotaci" tak zerete...
 
haffen
2013-10-25 17:43:08
Nabudúce budem vedieť, že mám pri fotení blesk vyhuliť naplno.
 
tomatito
ocenenie redakciou 2013-10-25 19:01:38
super kuul trapas..ale no ano ..je studovany mal ist radsej za autoopravara
 
Marcel Rebro
2013-10-25 19:06:25
príspevok od: haffen
Nabudúce budem vedieť, že mám pri fotení blesk vyhuliť naplno.
Alebo pred fotenim pohulit.
 
Ultra TXF
2013-10-25 19:21:11
príspevok od: bandy
Ktora je to ta posledna famozna?
Tá posledná veľká, biela, čo tam sedí tá tankistka a pozoruje horizont.

Inak aby som mu nekrivdil , tak na svojej stránke v sekcii Commercial má pre spomínaný House fakt väčšinou skvelé fotky . I keď aj tam je pre mňa pár úletov ťaažko pochopiteľných.
Tento výber tu na ephote nie je práve najlepší .
 
Ultra TXF
2013-10-25 19:22:49
príspevok od: Marcel Rebro
Alebo pred fotenim pohulit.
Mám známeho , umelca, ktorý tento spôsob - pohuilit , hodnotí ako najpodstatnejší k nakopnutiu "múzou" Vtedy vraj tvorí jak na páse.
 
Ultra TXF
2013-10-25 19:24:04
Inak aj ten potápač ...typický charakterový portrét .
 
Ultra TXF
2013-10-25 19:25:31
príspevok od: Marcel Rebro
Ano , vidím, že máš vkus Bohovský záber .
 
tomatito
ocenenie redakciou 2013-10-25 20:21:32
aj h16 by nevedela nic vytvorit keby ich hnacou silou nebola trava
 
haffen
2013-10-25 20:50:51
príspevok od: Marcel Rebro
Alebo pred fotenim pohulit.
Napríklad...
Niektoré zábery ale silne pripomínajú cvaky môjho otca (ten pes, alebo ženská za stolom), keď si kúpil blesk, nevedel si ho nastaviť a záblesky šli naplno. Hádam to nepomazal a má to niekde zálohované. Možno to bude na vernisáž.
P.S. Ale aspoň viem, že je to ako pri maľbách. Čim väčšia vtákovina, tým väčšie umelecké dielo.
 
haffen
2013-10-25 20:52:41
príspevok od: Marcel Rebro
A ja že odkiaľ mi je povedomý tento záber...
Podobnú foto má jeden MT "expert"...
 
Wlady
2013-10-25 23:33:16
príspevok od: haffen
A ja že odkiaľ mi je povedomý tento záber...
Podobnú foto má jeden MT "expert"...
Tychto martincanov registrujem aj ja
 
zdq
2013-10-26 12:26:43
Tak skuste Rafalovi poradit ako to ma robit to bude zaujimavejsie citanie ako tento hejt. Niezeby som tomuto stylu fotky nejak fandil, skor naopak, ale nasiel som si par fotiek co ma zaujali napr. ta v krcme je skvela.
A je fajn ze je tu aj takyto clanok reakcie su dokazom. :!)
 
misko_znp
2013-10-26 16:37:47
toto je praca studovaneho fotografa.. ja som cely ten cas zil v omyle, ako vypada kvalitna fotografia Vypocul by som si prednasku k jeho tvorbe, kde by o fotografiach povedal viac napriklad ta posledna s tou lampou
 
Marcel Rebro
2013-10-26 21:07:34
príspevok od: misko_znp
toto je praca studovaneho fotografa.. ja som cely ten cas zil v omyle, ako vypada kvalitna fotografia Vypocul by som si prednasku k jeho tvorbe, kde by o fotografiach povedal viac napriklad ta posledna s tou lampou
za 150 EUR mas moznost
 
spektrum
2013-10-27 16:15:12
žiaľ ani fotky ani článok ma nezaujali
 
Cako
ocenenie redakciou 2013-10-27 17:57:50
no čo ti ja viem... Ešteže som stolár a neštudoval som fotografiu
 
Jerry C.
2013-10-27 18:10:40
príspevok od: Cako
no čo ti ja viem... Ešteže som stolár a neštudoval som fotografiu
štúdium ti je nanič ,keď nemáš fotografické videnie ...
podaktorí si to pletieme s vidinami
 
Ferdo
2013-10-28 08:10:27
Pripajam sa k tym, ktori nepochopili fotografov studiom vyslachteny talent nepaci sa mi to..
 
Ultra TXF
2013-10-28 12:32:48
Po prečítaní takých takýchto rozhovorov a brouzdání po fotografických časopisoch človek nutne musí prísť k záveru,že čím väčšia absurdita a bezvýznamnosť,totálna stupídnosť, tým väčšie umenie. Nech mi niekto vysvetlí výnimočnosť napr.prvej foto so zimnou krajinou a napr.zmysel a kúzlo fotografie tých čiernych závesov.
Fakt by som bol rád keby niekto "fundovane" zhodnotil tie čierne závesy .Chcel by som si to prečítať. Prípadne tú tankistku. Budem veľmi vďačný. Je možné ,že mi niečo uniká a ja to nevidím.
 
Marcel Rebro
2013-10-28 12:53:07
príspevok od: Ultra TXF
Po prečítaní takých takýchto rozhovorov a brouzdání po fotografických časopisoch človek nutne musí prísť k záveru,že čím väčšia absurdita a bezvýznamnosť,totálna stupídnosť, tým väčšie umenie. Nech mi niekto vysvetlí výnimočnosť napr.prvej foto so zimnou krajinou a napr.zmysel a kúzlo fotografie tých čiernych závesov.
Fakt by som bol rád keby niekto "fundovane" zhodnotil tie čierne závesy .Chcel by som si to prečítať. Prípadne tú tankistku. Budem veľmi vďačný. Je možné ,že mi niečo uniká a ja to nevidím.
Chce to kvalitny matros a hned pochopis a uvidis.
 
Ultra TXF
2013-10-28 13:24:12
Marcel .....kua ......ja neviem,čo by som si musel šľahnúť,aby som pri pohľade na tie závesy dostal nutkanie a zhodnotil to ako jedinečný záber. To, že on to vyfotil,to mi je jedno, to môže hocikto,ale to že z toho nejaký kritik spraví umenie,tak to považujem za absurdné.
Ja som tu kedysi postol článok s názvom "Kultúrny podvod" ,ktorý pojednával práve o takomto pseudoumení.Je to začarovaný kruh pseudoumelcov, kritikov,ktorý z toho vyrobia umenie a dokážu to predať ako vrchol umenia a nakoniec konzument,event.kupec,ktorý tomu uverí .
Ja neviem,ja tomu proste neverím, môžu ma tu mať za kultúrneho barbara, je mi to jedno. 
Ultra TXF
2013-10-28 13:37:02
príspevok od: Marcel Rebro
Chce to kvalitny matros a hned pochopis a uvidis.
http://afinabul.blog.cz/1301/velky-kulturny-podvod
 
Ultra TXF
2013-10-28 13:39:21
Kto by chcel v originále ....

http://www.aeonmagazine.com/world-views/roger-scruton-fake-culture/
 
Blackman
2013-10-28 16:30:14
Mohol by nas aspon autor clanku uviest na spravnu cestu a objasnit cim su uverejne fotografie vynimocne, lebo takto to vyzera, ze hadzete perly sviniam.
 
Kejval
2013-10-28 19:49:06
Cim vacsia chujovina, tym vacsie umenie. Len musis najst dostatok ludi ktorych o tom presvedcis.
 
Jozi Mačutek
2013-10-30 09:04:41
príspevok od: Kejval
Cim vacsia chujovina, tym vacsie umenie. Len musis najst dostatok ludi ktorych o tom presvedcis.
presne ... je to kus smutne že niekto má fotku po každej stranke parádnu skvele svetlo , prostredie atd.... a ma 1000 krát nižšiu cenu ako toto za 3.890.500 dolarov http://www.pluska.sk/fotogaleria/?foto=fotky2.jpg&clanok=677774 ... fuck
 
Ultra TXF
2013-10-30 09:26:36
príspevok od: Jozi Mačutek
presne ... je to kus smutne že niekto má fotku po každej stranke parádnu skvele svetlo , prostredie atd.... a ma 1000 krát nižšiu cenu ako toto za 3.890.500 dolarov http://www.pluska.sk/fotogaleria/?foto=fotky2.jpg&clanok=677774 ... fuck
Hm...tak to je riadny humáč tie fotky.
 
Blackman
2013-10-30 09:45:10
príspevok od: Ultra TXF
Hm...tak to je riadny humáč tie fotky.
Otazne co za ludi su ochotni zaplatit miliony $$$ za fotky, ktore priemerni fotografi mazu hned na mieste alebo ich maju v LR ulozene v galerii Odpad, pripadne Na Vymaz.
 
Jozi Mačutek
2013-10-30 10:04:17
príspevok od: Blackman
Otazne co za ludi su ochotni zaplatit miliony $$$ za fotky, ktore priemerni fotografi mazu hned na mieste alebo ich maju v LR ulozene v galerii Odpad, pripadne Na Vymaz.
keby niekto taku halušku prida na ephoto tak by si tu fotku ani nikto nevšimol maximalne okritizoval ju
 
Blackman
2013-10-30 10:09:40
príspevok od: Jozi Mačutek
keby niekto taku halušku prida na ephoto tak by si tu fotku ani nikto nevšimol maximalne okritizoval ju
Taketo "skvosty" sa tu uz ani nekritizuju
 
Ultra TXF
2013-10-30 10:11:02
príspevok od: Blackman
Otazne co za ludi su ochotni zaplatit miliony $$$ za fotky, ktore priemerni fotografi mazu hned na mieste alebo ich maju v LR ulozene v galerii Odpad, pripadne Na Vymaz.
3.000.000 dolárov za nejaké stupídne regále v nejalom Tescu zaplatí len stupídny ..... ,ktorý vyvalením tej sumy dá všetkým naokolo najavo ako rozumie umeniu a akí sú tí ostatní burani.
 
Jozi Mačutek
2013-10-30 10:11:32
príspevok od: Blackman
Taketo "skvosty" sa tu uz ani nekritizuju
no , keby idu na burzu tie "skvosty" tak na slovensku by pribudli milionári
 
Blackman
2013-10-30 10:20:16
príspevok od: Ultra TXF
3.000.000 dolárov za nejaké stupídne regále v nejalom Tescu zaplatí len stupídny ..... ,ktorý vyvalením tej sumy dá všetkým naokolo najavo ako rozumie umeniu a akí sú tí ostatní burani.
A co uz povedat na uchvatneho Andrea Serrana, ktory nafotil kolekciu hovien (mimo inymi aj bull shit) a nehanbil sa vyse metrove printy vystavovat v galerii. Tato vystava mala dokonca velky uspech. Kam tento svet speje?!? Video z vystavy: http://www.youtube.com/watch?v=t1X4tkpP_F0
 
Ultra TXF
2013-10-30 10:30:34
príspevok od: Blackman
Otazne co za ludi su ochotni zaplatit miliony $$$ za fotky, ktore priemerni fotografi mazu hned na mieste alebo ich maju v LR ulozene v galerii Odpad, pripadne Na Vymaz.
Už som o tom písal. Hlavnú úlohu zohráva nejaký renomovaný kritik,ktorý z toho najprv musí spraviť "umenie" a následne to tak podať nejakému magorovi,kltorý to zožere. Podstatný článok je ten recenzent alebo kritik,ktorý má z predaja tej patlaniny určite viac ako autor, pretože on je ten ,ktorý z toho spravil veľdielo, bez neho by na to nikto nereflektoval.Je to biznis založený na ochote bohatých dementných psychopatov zaplatiť majland za hocijakú sprostosť , o ktorej im niekto nahovorí ,že je nebetyčné umenie. Tí kritici z toho žijú a jeho úlohou je len nájsť nejakého vymetenca s prachmi,ktorý to kúpi. Je to nepochopiteľné.
 
Ultra TXF
2013-10-30 10:45:25
príspevok od: Blackman
A co uz povedat na uchvatneho Andrea Serrana, ktory nafotil kolekciu hovien (mimo inymi aj bull shit) a nehanbil sa vyse metrove printy vystavovat v galerii. Tato vystava mala dokonca velky uspech. Kam tento svet speje?!? Video z vystavy: http://www.youtube.com/watch?v=t1X4tkpP_F0
Je to choré. je to možno rok,dva,čo tu bol nejaký článok o propagácii mladých fotografov,študentov ,tuším niekde v električkách to vystavovali. Boli tam rôzne "diela" typu
zasranej dvojplotničky na kuchynskej linke ,o nič menej zasranej a podobné shity.
Bolo to podané ako bohovské umenie,skrátka nás tam nevzdelancov zvozili .
Vtedy som napísal ,že tu už niekto spraví umenie aj z hovna vysraného na chodnníku .
A ejhle ono to už bolo predtým Proste nestíhame ísť s dobou.Táto výstava hovien mi ušla.
Inak tá fotka s názbom "matkine hovno" je fakt skvelé
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-10-30 11:15:27
Bla.bla.bla.. a karavana ide dalej....paci sa mi ta nasa slovanska prajnost a radost z uspechu ineho fotografa.vsetci ste tu vystudovani kunshistorici,fotografi..presne ohraniceni mantinelmi svojho malomestskeho kratkozrakeho sveta a pohlad za horizont vas priam desi .A pritom staci tak malo..otvorit si poriadne oci,mysel a srdce .Byt renesacnym clovekom,skumat,badat,hladat .Byt otvoreny myslienkam,napadom a vyzvam.

Takyto plac .aky sa tu spustil je trapnosmiesny.Navzajom si ..nechcem napisat neslusne slovo,aj ked by sa mi sem velmi hodilo..mastite ega na cloveku,co vam ukazuje chrbat,pretoze je daleko pred vami.
 
Paladin25
2013-10-30 11:29:49
príspevok od: istvic
Bla.bla.bla.. a karavana ide dalej....paci sa mi ta nasa slovanska prajnost a radost z uspechu ineho fotografa.vsetci ste tu vystudovani kunshistorici,fotografi..presne ohraniceni mantinelmi svojho malomestskeho kratkozrakeho sveta a pohlad za horizont vas priam desi .A pritom staci tak malo..otvorit si poriadne oci,mysel a srdce .Byt renesacnym clovekom,skumat,badat,hladat .Byt otvoreny myslienkam,napadom a vyzvam.

Takyto plac .aky sa tu spustil je trapnosmiesny.Navzajom si ..nechcem napisat neslusne slovo,aj ked by sa mi sem velmi hodilo..mastite ega na cloveku,co vam ukazuje chrbat,pretoze je daleko pred vami.
Súhlasím s istvicom. Pozrel som si fotky autora o ktorom je článok. Jasné že samo o sebe nemusia pôsobiť perfektne ale ak ste čítali článok tak tie zábery sú súčasťou celkových projektov... A tento pán si podľa mňa takú "odbornú" kritiku nezaslúži
 
Ultra TXF
2013-10-30 11:32:31
príspevok od: istvic
Bla.bla.bla.. a karavana ide dalej....paci sa mi ta nasa slovanska prajnost a radost z uspechu ineho fotografa.vsetci ste tu vystudovani kunshistorici,fotografi..presne ohraniceni mantinelmi svojho malomestskeho kratkozrakeho sveta a pohlad za horizont vas priam desi .A pritom staci tak malo..otvorit si poriadne oci,mysel a srdce .Byt renesacnym clovekom,skumat,badat,hladat .Byt otvoreny myslienkam,napadom a vyzvam.

Takyto plac .aky sa tu spustil je trapnosmiesny.Navzajom si ..nechcem napisat neslusne slovo,aj ked by sa mi sem velmi hodilo..mastite ega na cloveku,co vam ukazuje chrbat,pretoze je daleko pred vami.
Istvič nestrápňuj sa , ty si ten pravý otvorený renesačný človek a všetci ostatní sme obmedzení malomeštiaci a " pohľad za horizont nás desí " . Doteraz som ťa bral ako normálneho človeka,ale fakt neviem na základe čoho sa situuješ do postavenia pokrokového a otvoreného človeka vidiaceho za horizont ? Fotografie búrania bazénu ? Nebuď smiešny . Nerob zo seba niečo čo nie si. Čo je vidíš za horizontom ? Niečo podobné ako na vyššie uvedenom linku? Výstavu hovien? Alebo čierne plachty ?
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-10-30 11:37:51
príspevok od: Ultra TXF
Istvič nestrápňuj sa , ty si ten pravý otvorený renesačný človek a všetci ostatní sme obmedzení malomeštiaci a " pohľad za horizont nás desí " . Doteraz som ťa bral ako normálneho človeka,ale fakt neviem na základe čoho sa situuješ do postavenia pokrokového a otvoreného človeka vidiaceho za horizont ? Fotografie búrania bazénu ? Nebuď smiešny . Nerob zo seba niečo čo nie si. Čo je vidíš za horizontom ? Niečo podobné ako na vyššie uvedenom linku? Výstavu hovien? Alebo čierne plachty ?
Strapnovat sa pred clovekom s takymto postojom je pre mna ctou. )
 
oksyd
2013-10-30 11:42:21
príspevok od: istvic
Bla.bla.bla.. a karavana ide dalej....paci sa mi ta nasa slovanska prajnost a radost z uspechu ineho fotografa.vsetci ste tu vystudovani kunshistorici,fotografi..presne ohraniceni mantinelmi svojho malomestskeho kratkozrakeho sveta a pohlad za horizont vas priam desi .A pritom staci tak malo..otvorit si poriadne oci,mysel a srdce .Byt renesacnym clovekom,skumat,badat,hladat .Byt otvoreny myslienkam,napadom a vyzvam.

Takyto plac .aky sa tu spustil je trapnosmiesny.Navzajom si ..nechcem napisat neslusne slovo,aj ked by sa mi sem velmi hodilo..mastite ega na cloveku,co vam ukazuje chrbat,pretoze je daleko pred vami.
Koneceneeee. Dakujem
Pekne, slusne a inteligentne napisany prispevok. Ja som sa pri pisani vzdy dostal k neslusnostiam tak som to radsej vzdy vymazal.
 
Ultra TXF
2013-10-30 12:10:42
príspevok od: istvic
Strapnovat sa pred clovekom s takymto postojom je pre mna ctou. )
Istvič , nafotil si nejakú sériu búrania bazénu. Ty si ju nenafotil nejakou stupídnou zrkadlovkou, to by bolo tak obyčajné a sprosté ,ty si ju nafotil smartfónom. To je strašne coolové a pokrokové. A keby obyčajným smartfonom, nejakým samsungom alebo LG , to by bolo trápne ! Ty si ju nafotil iPhonom. Ty si tak strašne in , normálne mi cvrklo ,keď si uviedol,že si majiteľom iPhonu. Fakt si nám všetkým ukázal chrbát , ty si už dávno za horizontom, za ktorý mi nikdy neuvidme.
Tak mi ty vrchol pokroku a renesancie napíš čo je na čiernych závesoch zaujímavé .Pouč nás .Alebo na tej vypálenej tankistke . Daj si tú námahu a vysvetli mne chudákovi čím sú tie fotky také bohovské a čo tam ty vidíš. Máš tu metál na ePhote,tak daj nejakú renesančnú myšlienku.
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-10-30 12:28:12
Uz som napisal.co som chcel na tuto temu..osobnym invektivam sa radsej vyhybam,najtrafenejsia his zagagala najhlasnejsie a najpromtnejsie.To .ze ti lezi v zaludku moja seria o buracich pracach nir je moj problem.To.ze si nevidis na spicku nosa tiez.Zi si aj nadalej vo tvoom miktosvete.


Na temu preco je tak ocenovany tento clovek.napis porotcom World Press Photo ci clenom Magnumu.s pozdravom Lubos
 
Ultra TXF
2013-10-30 12:35:43
príspevok od: istvic
Uz som napisal.co som chcel na tuto temu..osobnym invektivam sa radsej vyhybam,najtrafenejsia his zagagala najhlasnejsie a najpromtnejsie.To .ze ti lezi v zaludku moja seria o buracich pracach nir je moj problem.To.ze si nevidis na spicku nosa tiez.Zi si aj nadalej vo tvoom miktosvete.


Na temu preco je tak ocenovany tento clovek.napis porotcom World Press Photo ci clenom Magnumu.s pozdravom Lubos
Ale však nebuď škrob , zhodnoť tie čierne závesy, neschovávaj sa za WPF a Magnum .
Mne je tvoja séria ukradnutá,to je to posledné čo mi leží v žalúdku Otvor mi oči, nech vidím ďalej ako na špičku nosa. Alebo ak nie,tak aspoň netrep kraviny a nehraj sa na renesečného umelca za horizontom
 
phototomas
2013-10-30 12:42:03
príspevok od: istvic
Bla.bla.bla.. a karavana ide dalej....paci sa mi ta nasa slovanska prajnost a radost z uspechu ineho fotografa.vsetci ste tu vystudovani kunshistorici,fotografi..presne ohraniceni mantinelmi svojho malomestskeho kratkozrakeho sveta a pohlad za horizont vas priam desi .A pritom staci tak malo..otvorit si poriadne oci,mysel a srdce .Byt renesacnym clovekom,skumat,badat,hladat .Byt otvoreny myslienkam,napadom a vyzvam.

Takyto plac .aky sa tu spustil je trapnosmiesny.Navzajom si ..nechcem napisat neslusne slovo,aj ked by sa mi sem velmi hodilo..mastite ega na cloveku,co vam ukazuje chrbat,pretoze je daleko pred vami.
vieš ja som otvorený pokusom a novým technikám. No pri všetkej úcte si myslím že tento tvoj názor vyšiel iba z toho, že si tým obhajuješ aj svoju, niekedy pre mňa nepochopenú fotografiu. Samozrejme tým nemyslím všetko čo robíš ale ty vieš čo myslím.

Ak je moderné popierať základné fakty fotografie, techniku nasvecovania,kompozíciu - tak potom som asi ten nechápavý zadubený fotograf.
No foto v kancli a záves, to je niečo, čo by ma ani nenapadlo cvaknúť, nie to ešte nechať v PC či vystavovať.
Umenie bohužiaľ nie je to čo sa ľudom páči ale to čo si ľudia myslia že by sa im malo páčiť. Keby tu fotku závesu dal na kritiku niekto ephoťákom neznámy tak si o to nikto ani bicykel neoprie. No ak by to tam dal niekto publikom uznávaný, s XY sledovaniami a XY ephoto kamarátmi, možno by z toho bolo foto dňa.
Každý má právo vyjadriť sa ku článku, že sa to tu zvrhlo na bezbožnú kritiku je trochu smutné ale aspoň to tu trochu ožilo, keď už je fórum mŕtve.

Nech otváram oči a mysel čo sa dá, nevidím za tým závesom nič iné len záves. Asi som slepý
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-10-30 12:55:40
príspevok od: phototomas
vieš ja som otvorený pokusom a novým technikám. No pri všetkej úcte si myslím že tento tvoj názor vyšiel iba z toho, že si tým obhajuješ aj svoju, niekedy pre mňa nepochopenú fotografiu. Samozrejme tým nemyslím všetko čo robíš ale ty vieš čo myslím.

Ak je moderné popierať základné fakty fotografie, techniku nasvecovania,kompozíciu - tak potom som asi ten nechápavý zadubený fotograf.
No foto v kancli a záves, to je niečo, čo by ma ani nenapadlo cvaknúť, nie to ešte nechať v PC či vystavovať.
Umenie bohužiaľ nie je to čo sa ľudom páči ale to čo si ľudia myslia že by sa im malo páčiť. Keby tu fotku závesu dal na kritiku niekto ephoťákom neznámy tak si o to nikto ani bicykel neoprie. No ak by to tam dal niekto publikom uznávaný, s XY sledovaniami a XY ephoto kamarátmi, možno by z toho bolo foto dňa.
Každý má právo vyjadriť sa ku článku, že sa to tu zvrhlo na bezbožnú kritiku je trochu smutné ale aspoň to tu trochu ožilo, keď už je fórum mŕtve.

Nech otváram oči a mysel čo sa dá, nevidím za tým závesom nič iné len záves. Asi som slepý
Dakujem ti za prispevok..len jednu vec.ten zaves..to ze si ho editor tohotp clanku vybral a dal tp semspolu s dalsimi pracami.za to nemoze fotograf
Stale tu utocite na tu z vasho pohladu najslabsiu vec a nepisete nic o tych lepsich fotlach.Ako napisali chalani vyssie.Su to fragmenty vytrhnute z celkom, z komplexnych prpjektov.Vzdy sa tam da najst nieco co ta posunie dalej.To mas ako vode.pozeras na modnu prehliadku spickovych navrharov a si zhnuaeny..toto si aj niekto oblecie? Ved je to hnus...ale vsetci naokolo ich zacnu kopirovat.;vyberaju si detaily,nove techniky.,nove pristupy,odvazne strihy.Nekopiruju to natvrdo.ale mensi tvorca si vyberie to .co ho uputalo na kolekcoach velkych a prisposobi to tak aby to bolo nositelne aj pre bezneho cloveka A by to bolo lubilve,prijemne na omak i ma pohlad to je ten pokrok
 
LukiK
2013-10-30 13:00:41
nejako sa to tu rozburilo. Svoje osobne osocovanie si mozete nechat. Ale tiez sa pripajam k tomu, aby niekto fundovany autorove fotografie rozobral. Ani ja im moc nerozumiem. A mozno ani nemusim, ale ked uz to zavesite na portal tak by bolo dobre nieco k tomu aj dodat.
Napr. Autor clanku by to mohol doplnit. On tie fotografie vyberal a ani v interview nesetril slovami chvaly. Tak asi tomu rozumie viac...
 
dalay-lamma
2013-10-30 13:12:52
príspevok od: istvic
Bla.bla.bla.. a karavana ide dalej....paci sa mi ta nasa slovanska prajnost a radost z uspechu ineho fotografa.vsetci ste tu vystudovani kunshistorici,fotografi..presne ohraniceni mantinelmi svojho malomestskeho kratkozrakeho sveta a pohlad za horizont vas priam desi .A pritom staci tak malo..otvorit si poriadne oci,mysel a srdce .Byt renesacnym clovekom,skumat,badat,hladat .Byt otvoreny myslienkam,napadom a vyzvam.

Takyto plac .aky sa tu spustil je trapnosmiesny.Navzajom si ..nechcem napisat neslusne slovo,aj ked by sa mi sem velmi hodilo..mastite ega na cloveku,co vam ukazuje chrbat,pretoze je daleko pred vami.
Aj ked fotografiam tohto pana tiez uplne nerozumiem, pripajam sa k nazoru. Tu su vacsinou oblubene hlavne technicky dokonale a lubive foto. Myslim ale, ze prave aj roznorodost je na fotografii zaujimava. Niekoho tvorba nemusi oslovit kazdeho a nemalo by to byt ani cielom...
 
Ultra TXF
2013-10-30 13:18:04
príspevok od: istvic
Dakujem ti za prispevok..len jednu vec.ten zaves..to ze si ho editor tohotp clanku vybral a dal tp semspolu s dalsimi pracami.za to nemoze fotograf
Stale tu utocite na tu z vasho pohladu najslabsiu vec a nepisete nic o tych lepsich fotlach.Ako napisali chalani vyssie.Su to fragmenty vytrhnute z celkom, z komplexnych prpjektov.Vzdy sa tam da najst nieco co ta posunie dalej.To mas ako vode.pozeras na modnu prehliadku spickovych navrharov a si zhnuaeny..toto si aj niekto oblecie? Ved je to hnus...ale vsetci naokolo ich zacnu kopirovat.;vyberaju si detaily,nove techniky.,nove pristupy,odvazne strihy.Nekopiruju to natvrdo.ale mensi tvorca si vyberie to .co ho uputalo na kolekcoach velkych a prisposobi to tak aby to bolo nositelne aj pre bezneho cloveka A by to bolo lubilve,prijemne na omak i ma pohlad to je ten pokrok
To nie je len záves, to je vypálený kancel,hneď prvá krajina, žena s pudlom vypálená snáď 10timi bleskami. Ak si prečítaš moje komenty ,jasne som napísal , že na svojej stránke má v sekcii Commercial pre House podľa mňa fantastické fotky. Skvelé. To však nič nemení na fakte,že odmietam robiť umenie z úletov vybraných tu v článku,ktorých je väčšina a ako si si všimol ,je to názor 95% prispievateľov. Že by všetci nevideli za horozont ? To hádam nie.Preto ťa žiadam , zhodnoť niektorú z tých fotografií,radi sa povznesieme nad horizont.
 
Ultra TXF
2013-10-30 13:54:59
Zneužijem link jedného prispievateľa a poviem len toľko:

http://www.youtube.com/watch?v=t1X4tkpP_F0

....väčšina tých ľudí na "hovnovej výstave" , a že ich je tam hodne, sa určite považuje za pokrokových osvietencov s otvorenou mysľou ,ktorých neobmedzujú mantinely malomeštiackeho
suchára a obmedzenca. Je dosť možné,že ich tam pár išlo len tak zo zvedavosti,určite si však nedovolili otvorene povedať svoj názor,pretože by sa automaticky vyčlenili zo spoločnosti
umeleckých fajnšmekrov. Týchto fajnšmekrov by ani nenapadlo ,že práve oni sú ten morálny odpad a stoka spoločnosti , vrátane autora fotografií . Je to úbohé a svedčí to o úpadku spoločnosti a nie videniu za horizont. A tento humus ,prachsprostú pózu nejakých pseudomelcov
tu ešte je niekto schopný považovať za umenie . Smutné .
 
LukiK
2013-10-30 14:36:42
príspevok od: Ultra TXF
To nie je len záves, to je vypálený kancel,hneď prvá krajina, žena s pudlom vypálená snáď 10timi bleskami. Ak si prečítaš moje komenty ,jasne som napísal , že na svojej stránke má v sekcii Commercial pre House podľa mňa fantastické fotky. Skvelé. To však nič nemení na fakte,že odmietam robiť umenie z úletov vybraných tu v článku,ktorých je väčšina a ako si si všimol ,je to názor 95% prispievateľov. Že by všetci nevideli za horozont ? To hádam nie.Preto ťa žiadam , zhodnoť niektorú z tých fotografií,radi sa povznesieme nad horizont.
to nech zhodnoti autor clanku. Vsak on tie fotografie vyberal - tak asi vie aj preco zrovna take vybral a nie tie zo sekcie Commercial. S vyberom nema Istvic nic spolocne. Ale samozrejme aj on moze napisat svoje vnimanie tychto fotografii, ktore boli vybrane.
 
LukiK
2013-10-30 14:38:21
príspevok od: Ultra TXF
Zneužijem link jedného prispievateľa a poviem len toľko:

http://www.youtube.com/watch?v=t1X4tkpP_F0

....väčšina tých ľudí na "hovnovej výstave" , a že ich je tam hodne, sa určite považuje za pokrokových osvietencov s otvorenou mysľou ,ktorých neobmedzujú mantinely malomeštiackeho
suchára a obmedzenca. Je dosť možné,že ich tam pár išlo len tak zo zvedavosti,určite si však nedovolili otvorene povedať svoj názor,pretože by sa automaticky vyčlenili zo spoločnosti
umeleckých fajnšmekrov. Týchto fajnšmekrov by ani nenapadlo ,že práve oni sú ten morálny odpad a stoka spoločnosti , vrátane autora fotografií . Je to úbohé a svedčí to o úpadku spoločnosti a nie videniu za horizont. A tento humus ,prachsprostú pózu nejakých pseudomelcov
tu ešte je niekto schopný považovať za umenie . Smutné .
skor si myslim, ze ti na tom videu sa prisli pozriet na vystavu hlavne zo zvedavosti. Vsak sa pozri ako sa na tych fotkach rehocu. Takze im to pride skor funny ako umelecke.
 
Ultra TXF
2013-10-30 15:07:42
príspevok od: LukiK
skor si myslim, ze ti na tom videu sa prisli pozriet na vystavu hlavne zo zvedavosti. Vsak sa pozri ako sa na tych fotkach rehocu. Takze im to pride skor funny ako umelecke.
No neviem či stáť pred fotografiou s kopčekom v supernadživotnej veľkosti s názvom "matkine hovno" je funny . Pre mňa nie. A asi ani pre väčšinu normálnych ľudí.
 
LukiK
2013-10-31 07:33:52
príspevok od: Ultra TXF
No neviem či stáť pred fotografiou s kopčekom v supernadživotnej veľkosti s názvom "matkine hovno" je funny . Pre mňa nie. A asi ani pre väčšinu normálnych ľudí.
Citaj pozorne! Nenapisl som mne, ale ze IM (teda navstevnikom vystavy) to pride funny. Ja by som si v zivote nedovolil (a ani by ma to nenapadlo) fotit si vykaly moich rodicov. Je to nie len zvrhle, ale chyba tam akakolvek ucta.
 
Ultra TXF
2013-10-31 08:23:45
príspevok od: LukiK
Citaj pozorne! Nenapisl som mne, ale ze IM (teda navstevnikom vystavy) to pride funny. Ja by som si v zivote nedovolil (a ani by ma to nenapadlo) fotit si vykaly moich rodicov. Je to nie len zvrhle, ale chyba tam akakolvek ucta.
Ja som to aj tak myslel, nevzťahoval som to k tebe.
 
Blackman
2013-10-31 08:47:23
Bezproblemov sa to da prirovnat ku kave. Kopi Luwak je kava ktorej kavovu ceresnu zozerie cibetka. Ceresna prebehne traviacim traktom a vybehne prirodzene von. Kava sa povazuje za uchvatnu,exkluzivnu,vynimocnu, len vdaka tomu, ze celosvetova rocna produkcia je len okolo 700kg. Cena za 1kg je 300-500Eur. Basnicka otazka....je to este kava, alebo ti blazni co to kupuju piju kavu z hovna? Vysvetlenie od Valeriana Hralu http://www.youtube.com/watch?v=qGRyBhA4Rok
 
dDawson
2013-10-31 09:00:28
Trochu off topic, ale k tejto téme sa ideálne hodí kniha The Postmodern Scene. Má úžasný podtitul - Excremental Culture and Hyper-Aesthetics.
 
Ultra TXF
2013-10-31 09:44:25
príspevok od: Blackman
Bezproblemov sa to da prirovnat ku kave. Kopi Luwak je kava ktorej kavovu ceresnu zozerie cibetka. Ceresna prebehne traviacim traktom a vybehne prirodzene von. Kava sa povazuje za uchvatnu,exkluzivnu,vynimocnu, len vdaka tomu, ze celosvetova rocna produkcia je len okolo 700kg. Cena za 1kg je 300-500Eur. Basnicka otazka....je to este kava, alebo ti blazni co to kupuju piju kavu z hovna? Vysvetlenie od Valeriana Hralu http://www.youtube.com/watch?v=qGRyBhA4Rok
Nasmial som sa, dobré video Dobrá je tá narážka na slona Tam by sa jeden "bobek" mohol predávať ako rodinné balenie kávy . Práskneš jeden kilový bobek do 5 litorv vody a celá rodina pije cibetkovú "kávu" aj s návštevou ostošesť .
 
Ultra TXF
2013-11-13 13:09:40
príspevok od: Marcel Rebro
Chce to kvalitny matros a hned pochopis a uvidis.
http://www.aktuality.sk/clanok/240048/najdrahsia-flasa-coca-coly-ma-slovensky-podpis-warholovo-dielo-vydrazili-za-57-2-miliona-dolarov/

...vrátil som sa späť k článku, keď som to dnes čítal, asi o tomto hovorí Scrutton v tom článku .
 
Pallio
2013-11-13 13:32:15
Ako byt uspesny, tak podla mna mas na to dve moznosti.
Bud fotis vyborne, tym padom si ta vsimaju a hovoria o tebe.
Alebo fotis....povedzme velmi atypicky az divnô, pre co nema vacsina ludi pochopenie a podla reakcii budes ohovarany. Lenze zas si tym len slavny, lebo si ta ludia vsimaju a zas len hovoria o tebe. Ktorou cestou sa vybres, je na tebe..
 
bubu1687
2013-11-14 07:32:06
príspevok od: Tibor78
Aby sa mi tie fotky pacili, musel by som byt asi studovany.Nevidim v tom nic vynimocne,
suhlas
 
Ros
2014-01-30 13:15:43
som rád že je tu zaradený tento príspevok , presne takto sa dnes uberá moderný trend fotografie, obsahová , konceptuálna fotografia , pre našincov ePhota to musí byť šok
 
Ros
2014-01-30 14:02:25
Na hornej lište ePhota by som si vedel predstaviť kolonku "inšpiračné zdroje" , niečo podobné ako má fotoportál fstop.cz, kde by tento board bol prístupní učastníkom a kam by mohli podávať odkazy a informácie o súčastnej fotoscéne.
Domnievam sa že prehľad čo sa deje ne svetovej fotografickej scéne, by bol pre tunajšiu mainstreamovú kultúru v mnohom poučný.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia