Hore

Stanislav Stratený

Nick na ephoto: Strateny


Kto z nás aspoň raz nepodľahol  nutkaniu stlačiť spúšť pred týčiacimi sa končiarmi hôr, pred blížiacim sa pochmúrnym  búrkovým mrakom zastierajúcim horizont alebo starým osamoteným stromom rastúcim uprostred rozsiahlych polí... to všetko a veľa ďalšieho ponúka najvďačnejší motív pre hľadáčik fotografa - krajina.

Dnes som sa porozprával s človekom, ktorého krajinkárska fotografia doslova opantala. Vieme, že nestačí mať iba chuť a možnosť, ale musíte vlastniť dokonalé vypracované oko fotografa. Pri jeho fotografiách nepoviete len: " je to pekné", ale zostane vo vás pocit niečoho nevypovedaného. Niečoho, čo sála z fotografie k vám a tým utvorí medzi vami most, po ktorom prejdete doprostred scény. Na tvári cítite hrejivé účinky posledných lúčov zapadajúceho slniečka, počujete nevtieravú hádku lúčnych cvrčkov a tiché šumenie lesa, vidíte presne to, čo videl fotograf...akoby ste spúšť stlačili vy.

Rozhovor so známym krajinkárskym fotografom Stanislavom Strateným viedol Jozef Krajčo.

Stanko mohol by si sa predstaviť našim čitateľom?

Prepáčte, nerád sa predstavujem a prezrádzam o sebe osobné a dôverné informácie a už vôbec nie prostredníctvom internetu. Mnohí z členov e-phota ma poznajú osobne a potvrdia, že sa radšej držím v úzadí a nesnažím sa pútať pozornosť. Preto predstavenie len tak stručne:

Narodil som sa ešte v minulom storočí v Spišskej Novej Vsi, odkiaľ som mal blízko do Slovenského raja, po ukončení štúdií som zakotvil v Poprade, odkiaľ som mal bližšie do Vysokých Tatier.

Čo by som tak ešte o sebe povedal, nenapadá mi teraz rýchlo... :)

A vôbec - začudoval som sa, prečo redakčná rada e-phota oslovila na ďalší rozhovor práve mňa. Považujem sa za obyčajného turistu, nosiaceho po kopcoch fotoaparát za účelom zachytenia pekných scén. Ale takýchto podobných zanietencov je tu mnoho a redakcia je zrejme zaneprázdnená a nemala veľa času, keď vyberala... :)

Aké boli tvoje začiatky s fotením?

Bolo to tak dávno, že sa nepamätám... :) Žartujem (Stano sa zasmial a uškrnul sa...), bolo to tak, že som otcovi v siedmej triede ZDŠ-ky vzal zo skrine Flexaret a fotil som spolužiakov v triede. Po vyvolaní bol film celý čierny (clona, čas, citlivosť boli vtedy neznáme pojmy) a to ma tak nasrdilo, že som si bežal požičať do knižnice nejakú literatúru a potom to už išlo lepšie. A pomohlo tiež zapísanie sa do fotografického krúžku Okresného domu pionierov a mládeže (fakt vážne...). Nebudem vymenovávať všetky tie foťáčiky a foťáky, meranie expozimetrom, víkendy v tme , vône roztokov, zasúvanie filmov do cievky, tikanie časového spínača, špinavú vaňu od vývojky a pod. - mladším to nič nepovie a starší vedia...

Väčšinu krajinnej fotografie v galérii máš z regiónu Vysokých Tatier. Mimo nefotíš?

Mali by tam byť aj zo Slovenského raja, Nízkych a Západných Tatier...
Priznal som sa už niekoľkokrát, a teraz zoči - voči aj tebe, Jozef, že sa hanbím, že som ešte nebol na Rozsutci, na Choči, na Vtáčniku či Minčole a vymenovávanie kopcov a vrcholov krásnych slovenských hôr by ešte dlho pokračovalo. Ale sľubujem, zlepší sa to. Detí som sa už „zbavil", starostí a povinností voči rodine ubudlo a tak momentálne študujem mapu Veľkej Fatry, kam by som sa už v zime chcel vybrať a vyhliadnuť si pekné scenérie. Veľkej Fatre sa chcem venovať celý rok, potom preskočím cez dolinu ďalej, lákajú ma Poloniny.

Prezraď nám nejaké fotogenické miesta, ktoré by stáli určite za návštevu...

Nechcem ťa tu zdržať celý víkend vymenovávaním krásnych miest, preto len stručne - okolie obce Ždiar a Belianske Tatry.

Koho  berieš častejšie na turistiku? Manželku, fotoaparát, Heryho...? :)

Možno sa za túto odpoveď bude moja najdrahšia hnevať, ale manželku beriem najmenej často. Jej otázka: „Čo budem robiť ráno o tretej v lese?", neznie dobre v ušiach tomu, kto o tretej ráno v lese rád počúva to ticho a dýcha svieži vzdušík. A keďže Hery sa na podobné veci nepýta a tiež rád počúva ranné lesné ticho a rád behá po zarosených lúkach a zajkom a líškam pripravuje rannú rozcvičku, tak nemusíš dvakrát hádať, prečo je mojim častejším spoločníkom... :)

Fotoaparát a statív sú súčasťou batoha, podobne ako konzerva niečoho dobrého pre psíka a plechovica niečoho plzenského pre mňa... Ozaj, aké pivo piješ ty...? Žeby sme na jedno zašli...?

Stáva sa, že nespravíš po celodennej turistike ani jednu fotografiu?

To sa mi nestáva. Stáva sa mi, že ani jednu fotografiu neuložím do archívu, lebo všetky vymažem. Chodím na túry zavčasu, za tmy a až kdesi ďaleko v doline či na kopci, keď svitá, prídem na to, že dnes som si veru nevybral vhodný deň. Predpovediam počasia neverím a tak riskujem a idem. Sem - tam to nevyjde a tak sa  stáva, že sme so štvornohým spoločníkom zahrabaní v senníku a čakáme, či sa predsa len bude dať ten foťák vytiahnuť...

Čo je podľa teba najdôležitejšie pre krásnu fotografiu krajiny? Máš nejakú radu pre čitateľov, ktorí začínajú s fotením?

Poznám skvelých fotografov rôznych žánrov, u ktorých som ale nevidel peknú fotografiu krajiny. Jednoducho asi preto, že ku krajine nemajú vzťah. To je podľa mňa veľmi dôležité, aby takáto fotografia mohla vzniknúť. Ak sa istý autor vyberie večer na špicatý kopec nad Ružomberkom, prespí tam a ráno je tam hore pripravený fotiť východ slniečka a v hmle utopených sedmospáčov, tak bez takéhoto vzťahu by to zrejme nedokázal. Nemenoval som tohto autora, on iste bude vedieť, na koho myslím, ak si tieto slová prečíta a dúfam, že mi ich potvrdí...

Rada pre začínajúcich fotografov? Netrúfam si veľmi... Možno takáto strelená - Ak ťa fotografovanie neopantá tak, že sa iní na teba dívajú ako na šibnutého, tak to radšej nechaj tak... :)

Každý výlet do prírody je určite krásnym zážitkom, ale zažil si na svojom „fotolove" niečo, načo nikdy nezabudneš?

Nikdy nezabudnem na...  (Stano rozmýšľa a nevie si vybrať...).Asi by ti nestačila karta v diktafóne, či na čo to nahrávaš, keby som mal všetky vymenovať...

Ako vyzerá u teba postproces?

Jednoducho veru nie. Nie som zástancom fotografie (digitálnej) bez úprav. Fotografujem do formátu RAW a profilu AdobeRGB a takto by sa to prezentovať na nete veru nedalo. Na rozdiel od počiatkov, kedy bolo pre mňa zaujímavé vytvoriť foto veľmi zmenenú od pôvodnej, sa snažím postupne robiť úpravy tak, aby boli čo najmenej poznateľné. Ale aby bolo úpravy čo najmenej poznať, musím viac a viac študovať príslušnú literatúru, zdokonaľovať sa v ovládaní Photoshopu a ďalších fotosoftov. Ak raz dokážu modernejšie fotoaparáty zachytiť scénu úplne reálne a úpravy nebudú potrebné, budem tomu len rád...

Porozprávam ti o mojom postupe len tak stručne. Fotím prevažne krajinky a nepoužívam pritom žiadne filtre. Tie aplikujem až pri úpravách v PC, podľa toho, akú atmosféru scény chcem navodiť. Ešte predtým však retušujem a retušujem. Robím to často a rád sa zbavujem všetkých zbytočností a nepodstatných vecí, ktoré s motívom na foto nemajú nič spoločné. Často to aj mnohým v komentároch vytýkam, zrejme je to už taká moja deformácia...

Úpravy robím v TIFF formáte, do ktorého obrázky prekonvertujem z RAWu, pri 16-tich bitoch a profile AdobeRGB. Ak upravujem len v JPG formáte, poznať rôzne deformácie ako dôsledok použitia digitálnych filtrov a plug-inov. Po skončení úprav ukladám foto v TIFF formáte pre ďalšie použitie a až potom ho prevádzam do 8 bitového sRGB profilu a JPEG formátu a zmenšujem. Zmenšujem a doostrujem postupne, alebo pomocou softu Genuine Fractals.

Oj, rozkecal som sa (dáme ešte jedno pivko...?), ale keď k tejto téme veru je o čom rozprávať...

Myslíš, že použitá technika má podstatný vplyv na výslednú fotografiu? Akú techniku používaš?

Rodení profi-zrkadlovkári sa na mňa budú krivo pozerať, ale hravo vymenujem mnohých autorov, aj z tohto portálu, ktorí začínali kompaktmi a ich výsledky boli „prudko pozerateľné" a tieto výsledky boli lepšie ako tie profi-zrkadlovkové. A stále sú tu mnohí, ktorí kompakty ešte používajú a k ich tvorbe nemám žiadne výhrady a obdivujem ju. Chcel som týmto povedať, že nie som až tak celkom presvedčený o podstatnom vplyve použitej techniky na výslednú fotografiu. Profi technika produkuje „sedmičkové" fotografie technickej kvality, ale ešte tu máme kompozíciu a estetické cítenie a nepočul som zatiaľ o fotoaparáte, ktorý by tieto „veličiny" mal uvedené ako súčasť výbavy...

Dlhé roky som aj ja fotil kompaktom, kým som prešiel na zrkadlovku a tak z vlastnej skúsenosti dokážem posúdiť rozdiely, ktoré som po zmene zaznamenal - zlepšenie už spomínanej technickej kvality a možnosť komponovania scén, ktoré mi pevne zabudovaný objektív neumožňoval. Ale tiež zlepšenie kondície, dve kilečká v batohu navyše pri výstupe na kopec robia svoje (nože skús, čo to všetko váži...)... :)

Obľúbený fotograf?

Zvyknú sa uvádzať mená svetových autorov. Poznám aj ja zo svetových fotoportálov mnohých, na ktorých tvorbu  sa rád pozriem a obdivujem ju, ale tí obľúbení sa nachádzajú tu u nás doma, aj na e-photo. Nebudem ich menovať, nech na niekoho nezabudnem, ale oni iste vedia, na koho myslím.

Uvidíme niekedy aj fotografiu aktu od Strateného? :)

Predstava zakomponovania ženskej krásy do krásy krajiny, resp. ich zlúčenia, je pre mňa lákavá...

Už bežíš, Jozef? Tak šťastnú cestu, ja idem poplatiť tie pivká. Koľkože ich bolo...? :)

Ďakujeme za rozhovor.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Ultra TXF
2010-01-14 12:37:22
Krásne fotky.Až som nas....ý :)
 
sobul
2010-01-14 12:39:45
pekny clanok a tie fotecky jak winko
 
zajo
2010-01-14 12:43:56
Vyborne fotky, vzdy sa mi jeho fotky pacili :) skoda ze o sebe neprezradil viac:)

P.S.: Fotku ´Rozfukana obloha´ mate v clanku dvakrat
 
Tomyno
2010-01-14 12:46:56
...:DDD čo tu napísať veľmi vtipny rozhovor. Stanove fotky moc dobre poznam a s toho čo tu povedal je naozaj jasne ze do prírody vždy vyráža s radosťou či je škaredo alebo pekne :) a fotky jedna báseň. Nech sa darí aj naďalej Stano ;)

P.S:...koľko tých piveček bolo teda nakoniec? :D
 
DjLuke9
2010-01-14 13:19:32
Hehe...
Pekny rozhovor. Pan Stateny ma rad pivka, rozumel by si s mojim ocom, tiet ma rad Plzen:) CO tak niekedy stretnutie, pozyvam ta do Plzenskeho pivovaru na exkurziu (je naozaj veľmi poucna):)

Fotky su samozrejme pekne... Pan starteny foti dlhe roky a ide mu to... Je vsak uzasne ako spojil turistiku s fotenim...
 
xerion
2010-01-14 13:25:51
JJ Stratený má peknú tvorbu:)
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-14 13:28:40
Ta teraz už som celebrita... Dúfam, že aj Hery... :-)
Už som aj zabudol na tento rozhovor. Ďakujem, veď koho by to nepotešilo. A už nebudem podpichovať polnočných... :-)
 
Horal
2010-01-14 13:30:12
Je sa od koho učiť!
Prajem dobré svetlo, neskalené oko a otvorenú myseľ aj naďalej!
 
Laco62
2010-01-14 13:38:06
Parádny rozhovor od veľmi šikovného autora a veľmi šikovného fotografa. Obdivujem tvoju chuť na nočné potulky, ja by som to nedokázal. A tú manželkinu odpoveď akoby som už niekde počul...
Držím palce aj naďalej. Si jednička. Rád by som sa s Tebou tiež stretol, ale pivo nepijem, škoda.
Ešte raz ďakujem obom.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-14 13:49:48
Ďakujem za komentáre.
Chcel som len upozorniť, že toto mal byť rozhovor v sekcii Rozhovory a niekto omylom to pridal do rubriky Fotografi. Na to mám ešte času...
 
JanoP
2010-01-14 13:52:29
Jeee... Moj prvy fotograf na e-foto ulozeny do oblubenych :o). Ja sice pijem Kozla, ale ten rozhovor je dobry...
 
janot
2010-01-14 13:54:15
Gratulujem k oceneniu!Prajem veľa dobrého svetla na slov.horách.
Pekný rozhovor aj foto.
 
jozef.balara
2010-01-14 13:57:06
Naozaj krásne fotky a veľmi príjemný rozhovor.
Dosť ma prekvapilo že fotíte bez filtrov.
Nepoužívaťe ani polarizačný?
Zaujímalo by ma ešte či využívate bracketing a HDR

Prajem ešte veľa krásnych zážitkov pri fotení
 
Cako
ocenenie redakciou 2010-01-14 14:08:07
A Ja ti gratulujem k oceneniu ! A len ticho zavidim...Fakt mas krasne fotky,tak nech sa dari
 
Matej Rumanský
2010-01-14 14:18:51
Velmi pekny clanok, vratane znamych i menej znamych fotografii..
Prajem Stano vela uspechov do buducna!
 
Tono
2010-01-14 14:19:26
prima rozhovor Stano. Vela dobrych zaberov a hlavne viac dobrych predpovedi pocasia :).
 
zuzuliena
externý redaktor 2010-01-14 14:26:02
... prijemne citanie, obom pivarom vdaka. A hlavne Herymu, bez neho by tie potulky a nasledne fotky urcite neboli to prave orechove .-) ...
 
MajoC
2010-01-14 14:31:10
Dobrý článok,asi prvý,ktorý som si prečítal bez toho,že som niečo vynechal :-),asi to bude rovnakou záľubou.Prajem dobré svetlo a horám zdar :-).
 
Frola
2010-01-14 14:31:46
gratuluji :))
 
Ultra TXF
2010-01-14 14:39:26
:) No to som zvedavý :) Osobne sa mi najviac páči posledná fotka ´Postav dom ,zasaď strom.´ Geniálna .
 
markato1
2010-01-14 14:42:06
dobry a zabavny clanok,zelam nech sa dari aj nadalej:)
 
Jozef Krajčo
externý redaktor 2010-01-14 14:48:14
Uplne suhlasim s poslednym slovom!
Tym nazvom Stanko vniesol do fotografie neskutocnu myslienku, neskutocny dej..
To sa jednoducho nenaucis..

Stanislav je velmi zabavny chlapik, co vidiet aj z rozhovoru.. :) Tak nech mu to nadalej foti!

 
JaroD.
2010-01-14 14:50:02
Mne sa tvorba pána Strateného taktiež mimoriadne páči, ako začiatočník som ho preto + ďalších skúsenejších kolegov požiadal o nejaké informácie k jeho úpravám v postprocese.
Odpovedali mi a ochotne poradili všetci, musím žiaľ konštatovať, že od pána Strateného som sa odpovede do dnešného dňa nedočkal, takže pre mňa je tvorba úchvatná, k ostatnému sa radšej nevyjadrujem.
 
julo kotus
2010-01-14 15:06:06
:) nie každý má čas a keď sú tie úpravy rozsiahle, nie je reálne odpovedať :)
 
Dominik
2010-01-14 15:10:02
Gratulujem ;-)
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-14 15:18:15
Ahoj Jaro,
Normálne si dám ruku na srdce a môžem zodpovedne povedať, že som nikomu podobnú radu neodmietol. Nakoľko poštu nemažem, aby som sa k nej mohol neskôr vracať, tak som si pozrel všetky odkazy a naozaj ten tvoj neviem nájsť. Kedy si mi písal? Mažem upozornenia na reakcie od admina, tých mám v pošte kvantum, je celkom možné, že omylom som zmazal i tvoju správu.
Skús ešte raz preposlať... :-)
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-14 15:20:38
Som jeden z členov tohto portálu, volám sa Stano... :-)
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-14 15:24:41
Áno, fotím bez filtrov, nemám ani polarizačný. Zvykol som si... Ale zisťujem, že prechodový neutrálny by sa naozaj zišiel...
Radšej robím príslušné ´filtrové´ úpravy až v PC.
Bracketing a HDR mám rád, viď predposledná foto Rozfúkaná obloha...
Ďakujem za priania... :-)
 
staleusmiaty
2010-01-14 15:25:57
Výborný rozhovor, výborné fotky, viac takýchto článkov, prosím!
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-14 15:26:30
príspevok od: Tono
prima rozhovor Stano. Vela dobrych zaberov a hlavne viac dobrych predpovedi pocasia :).
S Tonom sme naposledy parádne zmokli, viď foto Upršaná dolina... Aj jednu hlavu sme rozbili... :-(
 
2010-01-14 15:28:11
Dobry clanok a Stano, gratulujem Ti k oceneniu !
 
DjLuke9
2010-01-14 15:40:37
príspevok od: Stratený Stano
Som jeden z členov tohto portálu, volám sa Stano... :-)
Tesi ma... Martin:)
 
lu_boss
2010-01-14 16:12:30
Vizualne su to velmi prijemne vysledky. Pri prvom nahlade som si vravel, ako to sakra ten chlap robi, ze tam ma presne to co treba ani o chlp viac :-)
Vysvetlenie prislo. Tvoju trpezlivost s retusou by som chcel mat :-) Absencia filtrov ma tiez prekvapila. Slova o vyzname techniky trefne.
Kazdopadne - vyjadrujem velke uznanie Tvojim vysledkom.
 
Jozef Sádecký
ocenenie redakciou 2010-01-14 16:57:08
Gratulujem =))
 
viator
2010-01-14 17:13:10
Toto je veľmi príjemné - ako fotky, tak aj článok. Je vidieť, že v redakcii majú pozorné ´oči´! Pri tvojom spôsobe exponovania a spracovania (ako som pochopil jedna exp. RAW, žiadne filtre) má pri technike určite význam dynamický rozsah aparátu ako i formátu pri spraovávaní. Ostatné je rozhodne o schopnostiach i možnostiach fotografa, no a aké ich máš Ty - z tvojich fotografií je to zjavné...
Mimochodom tá vlajočka Ti pristane :)
 
kovopeto
2010-01-14 17:38:25
Pohlad na galeriu dava jasnu odpoved na otazku ´prečo redakčná rada e-phota oslovila mna´

Tie fotky to je radost pozriet.
 
miriko
2010-01-14 17:46:48
takto by mali vyzerať príspevky na tomto portále. Gratulujem
 
noiseless
2010-01-14 17:54:07
túto tvorbu obdivujem už veľmi dlho ... fotka s apozná hneď v malom náhľade .. krásne fotky všetky ... prajem ešte mnoho viac takýchto ... potešil ma rozhovor ;)
 
balazovic.lubos
2010-01-14 18:11:18
nechcem sa opakovat, ako vsetci ostatny, ale tvoje fotky su dobre uz v nahlade. po rozkliku je vidiet, ze maju dusu. gratulujem, len tak dalej a dobre svetlo. mas super oko.
 
PATAK
2010-01-14 18:58:58
zanietencov nás je veľa ale nie každý z nás má ten dar vidieť hľadáčikom to čo vidíš Ty a to jen rozdiel .Ja osobne Ti ďakujem za Tvoje čarovne živé multimediálne zážitky ,veľmi rád by som Ťa niekedy stretol nikde pod ´Tvojimi končiarmi´ Robíš to nie profesionálne ale z lásky k prírodnej kráse. Som Tvoj žiak a obdivovateľ.S pozdravom Patak
 
slavmiro
2010-01-14 19:21:19
Ako autorom bloknuty uzivatel sa slusne pytam, ci je mozne niekde vidiet tieto digizabery aj na fotografii, t.j. na papieri v slusnom rozmere. Ako ano, kde/kedy?
Absencie alfa-omega (CPL & ND) a viditelne PS zasahy povazujem za svojsky rukopis autora - fototuristu, ako sa mne sympaticky sam oznacil. Otazka je ci je nutne vobec pouzivat stativ. ;)
O spominane lubive zasahy si krajinka prezentovana na webe koleduje, ale ci patria aj na real fotku neviem, myslim si ze skor nie, ale to je samozrejme vec individualneho pristupu. Nech sa dari! :)
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-14 19:41:06
Na slušnú otázku sa patrí slušne odpovedať a nikdy som s tým nemal problém... :-)
Moje digizábery mám samozrejme i vytlačené, nie všetky, ktoré mám prezentované na tomto portáli, ale postupne zbierku rozširujem. Je ich možné vidieť u mňa doma, keď ich vytiahnem zo skrine a poukladám okolo steny. Hery ich oňuchá a to mi k šťastiu celkom stačí. Vystavovatelia vo svetových metropolách sa zatiaľ o mňa netrhajú a nakoniec, ani sa nikdy nebudú... :-)
Použitie filtrov ovládam, k starému Sixu ich mám celkom dosť, ale digitál ma uchvacuje možnosťami úprav a tak som zatiaľ necítil potrebu ich použitia...
Statív poctivo vláčim, keď sa chcem odfotiť s Herym niekde na kopci... :-)
So mnou a mojimi zásahmi do fotografie je to asi tak - aj sviečkovicu mám rád až vtedy, keď si z nej urobím dobrý tatarák - a stále je to surové mäso... :-)
Ďakujem, želám podobne...
 
seifi
2010-01-14 20:26:42
Pekná tvorba. Hodne zdravia a hodne úspechov prajem.
 
Martin P
2010-01-14 20:31:14
je to fakt ja ranny spac nikdy nespravim taketo fotky lebo rano spim a tu take pekne hory niesu
tu je rovina a par kopcekov a sama civilizacia
to je dan ktoru platime za pohodlnejsi zivot
gratulujem k peknym fotkam a k peknemu zivotu v peknom prostredi s peknym psom
 
mirco
2010-01-14 20:55:23
autor, okrem toho, že ´umí´ vynikajúco fotiť, vie i vtipne písať a rozhovor s ním som si prečítal na jeden dúšok s úsmevom na perách :)) teraz zagágam ako trafená hus a potvrdím všetko, čo stano napísal, či sa to už týkalo vzťahu k prírode, postprocesu alebo celkovo vášne zvanej fotografovanie ;-)) a ešte si dovolím doplniť ho - žiadna fotografia, nech je akokoľvek dokonalá, sa nevyrovná pocitu byť tam hore, keď sa slnko vynára spoza tatier, všade je ticho a pokoj a dole sa prevaľujú ranné hmly a zabudnuté starosti... stano, v sobotu ráno o 05.00 h začína naša túra zo smrekovice na malinô brdo, pozývam ťa na spoznávanie malej fatry :)))))
 
Marcel Rebro
2010-01-14 20:58:34
gRatulujem stRateny. vyboRny clanok. kRasne digiciRkusove fotky vyRabas ;-)
 
Marcel Rebro
2010-01-14 21:03:43
slusne sa spytam : presiel (vratil) si (sa) na analog?

... ked raz budem velky, rad vy som sa stal aj ja fototuristom. na klub mienkotvornych seriovych autorov zial asi nemam náturu :(

p.s. co tak vyrazit si na túru? trebars aj na Turú
 
Tomáš Machara
2010-01-14 22:08:06
Stanko, skvely clanok a krasne fotky! Gratulujem k oceneniu a nech sa tak dari aj nadalej!
 
atiart
2010-01-15 00:16:46
.... mojé slova čo si tu odprezentoval : ak ťa fotografovanie neopantá tak ..... tak to nechaj tak :))) díky Stratený a najdený :))) prajem Ti mnoho zdravička , zbytok už iste zvládneš !!! :) .......
 
noik
ocenenie redakciou 2010-01-15 05:09:01
Ahoj Stano :)
...na slovo ´pekne´ ti to foti, poniektori fotografi reaguju zjezenim chlpov a obrannym mechanizmom :)
...neviem ako inac slovo PEKNE mam obkecat...
jednoducho...nachadzas na tom nasom Slovensku nadherne zakutia a suprovo ich prezentujes. Radost na tvoje fotky pozerat.

...a velmi dobre sa tento rozhovor cital :)

...ozaj Stano, kolko kliestov si rocne odstranis sebe a Herymu z tela...ked teda sa potulujes aj po senikoch? ;)

No a samozrejme ti zelam zas do dalsieho fotenia, vela skorych a vydarenych ran.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-15 06:51:46
Ahoj Jaro,
Chlpy sa mi nezježili, ale zvyknú sa Herymu, keď vidí mačku... :-)
Hej, kliešte sa nám sťahujú i na sever, ale nemáme problém. Heryho v tom čase častejšie kúpem s dobrým antikliešťovým šampónom, ktorého fľaštička stojí viac ako moja celoročná šampónová spotreba a čo sa mňa týka, po infarkte pred 12-timi rokmi som začal namiesto kvanta liekov každý deň užívať tobolku cesnakového výťažku, ktorý síce v dychu necítiť, ale kliešte to odpudzuje, nechytím za rok ani jedného...
Ďakujem za prianie i pochválenie, potešilo ma... :-)
 
margon
2010-01-15 07:42:52
Výborný a vtipne spracovaný rozhovor,veľmi pekné fotky.Stanovi gratulujem k zaslúženému oceneniu...
 
slavmiro
2010-01-15 10:04:51
cize si autor zatial bez vystavy, ak si odmyslime web? Ak to mas na papieri tak skoda to nevyuzit. Kamenna vystava Ta znova niekam dalej posunie. Sam mozno budes prekvapeny. Stoji to za to, trust me. Moja osobna zkusenost je taka, ze z kamennych vystav nidky nebol problem nieco predat ci vysutazit. Ale ziadny seriozny klient sa mi nikdy neprihlasil na zaklade webu..
 
JankoHrach
2010-01-15 12:44:50
Ahoj Stano, no co povedat, asi ako noik, ze pekne ti to foti :D
 
noik
ocenenie redakciou 2010-01-15 13:12:22
Clovece! :) Viem, ze ludia sa zvyknu z vnutra udit, pouzivanim klincekov do rakvicky.
Ty mas inu... cesnakovu metodu :) Este tak uvazujem: pridaj k tomu par zrniecok rasce... Potom budes mozno chutit, ako dobra klobaska :))
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-15 15:33:18
príspevok od: slavmiro
cize si autor zatial bez vystavy, ak si odmyslime web? Ak to mas na papieri tak skoda to nevyuzit. Kamenna vystava Ta znova niekam dalej posunie. Sam mozno budes prekvapeny. Stoji to za to, trust me. Moja osobna zkusenost je taka, ze z kamennych vystav nidky nebol problem nieco predat ci vysutazit. Ale ziadny seriozny klient sa mi nikdy neprihlasil na zaklade webu..
Nemám výstavné ambície... Stačí mi moja radosť a rozdané fotky pri rôznych výročiach a návštevách známych.
A prihlásili sa už skôr i veľmi seriózni klienti, ako sú napr. bankové inštitúcie a tak občas niečo neskutočne draho predám (lebo mám zásadu - buď nič, alebo balík...)... :-)
 
irstudio.cz
2010-01-16 06:49:42
Ahoj Stano,
vůbec se nedivím redakci, že si vybrala právě tebe. Tve fotky mají osobiteho ducha, rád je vyhledávám a prohlížím. Tvoje skromnost je mi rovněž sympatická. Přeju ti hodně povedených fotek, lesního ticha, svěžího vzdůšika..
 
Edu...
2010-01-16 16:29:05
Výborný fotograf + zaujímavé čítanie . Držím palce
 
jake
2010-01-16 17:16:39
vyborna zasada! plne suhlasim
 
slavmiro
2010-01-16 17:25:25
jasne, vzdy mozno curat proti vetru, t.j. podcenovat vlastne kamenne vystavy. Nakoniec to je dnes uz nemoderne, dnes musi stacit 5s slavy na webe.. :)
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-16 17:36:46
príspevok od: slavmiro
jasne, vzdy mozno curat proti vetru, t.j. podcenovat vlastne kamenne vystavy. Nakoniec to je dnes uz nemoderne, dnes musi stacit 5s slavy na webe.. :)
Slavmiro, ja ťa poznám z webu, z kamennej výstavy nie... :-(
Nebolo by lepšie založiť na túto tému vlákno vo fóre...?
Tu by som si chcel užiť svojich 5s slávy, mám ju tak rád... :-)
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-16 17:39:32
Jake evidentne myslel na zásadu - buď nič, alebo balík - takže naozaj sa tu nebavme o výstavách...
 
miro simko
2010-01-16 18:56:41
...nezameniteľný rukopis, vyhranený žáner a úchvatná atmosféra krajiniek, tak to si celý Ty ;-)
...blahoželám k zaslúženému oceneniu a nech sa Ti aj naďalej darí - \o/\o/\o/ -
...pokiaľ ide o akt, pamätáš sa, raz sme na túto tému už debatovali, takže – žeby?
 
beholder
2010-01-17 08:46:31
...kiežby fotografie iných vyzerali po úpravách tak, ako tie Tvoje......ale, poväčšine (ako si už pri Tvojich snímkoch všímam roky) sa k nim vyjadrujú práve tí, čo ich ani zďaleka tak ako Ty neovládajú a zostáva im k prezentácii žiaľ ´iba´ taký ten polotovar a možno aj kŕče od závisti:)....

...tak nech sa Ti darí Stano aj naďalej...
 
JankoHrach
2010-01-18 07:11:59
Ahoj Stano, zelam este mnoho peknych tatranskych zaberov :D
 
petersedo
2010-01-18 13:45:29
Stano, rád by som vedel z akého dôvodu si ma zablokoval, slušnosť je odpovedať na email...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-18 14:52:13
príspevok od: petersedo
Stano, rád by som vedel z akého dôvodu si ma zablokoval, slušnosť je odpovedať na email...
...pokiaľ je ten email slušne napísaný...
 
petersedo
2010-01-18 18:05:11
Stano, nezdá sa mi, že by som niekomu napísal neslušný mail, ale rozhodne za neslušné považujem ak niekto niekoho zablokuje a nevie mu povedať dôvod...
 
vorec
2010-01-18 18:36:15
Tak to uz ani nie pan Strateny, hadam ani nie Stanislav, ale rovno Maestro Strateny a najdeny :-) akurat minule som si tak vravel, ze kurnik, bolo by treba viac vyzistit o jeho dovernom vztahu ku klonovaciemu razitku a retusovacim stetcom a hybaj uz je to tu. Gratulujem! O to viac, ze fotocky este z cias kompaktneho nikonika su velkou skolou a vzorom ze aj tak sa to da a aj tak to ide. A zaroven aj dakujem za to ze zakopol aj o moje cvaky a dobrymi radami mi pomohol v case ked som sa pomaly odvazil nieco pustit aj na web ;-) Takze Stanislav, vsetko dobre, hlavne nech zdravicko sluzi a najst aj nejake tie stromky a linie aj inde ako pod Tatrami :-))
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-18 19:19:21
príspevok od: petersedo
Stano, nezdá sa mi, že by som niekomu napísal neslušný mail, ale rozhodne za neslušné považujem ak niekto niekoho zablokuje a nevie mu povedať dôvod...
Tak ako ja považujem za neslušné niekomu nasekať pod foto samé jednotky bez slovka vysvetlenia...
 
petersedo
2010-01-18 19:41:39
príspevok od: Stratený Stano
Tak ako ja považujem za neslušné niekomu nasekať pod foto samé jednotky bez slovka vysvetlenia...
ja som niekomu nasekal jednotky pod foto ??? Aha áno/pozrel som si všetky moje komentáre - hodnotenia 15 prípadov/, v jednom prípade som dal 1 za technickú kvalitu a v druhom prípade aj za impakt. Ak dovolíš, je to môj názor!!! A navyše, čo je Teba do toho, že som nejaké foto takto ohodnotil, pritom sa nejedná o Tvoje foto ? Určite sa od Teba môžeme veľa učiť od kompa cez myšlienku, ak sa to vôbec dá, ale to neznamená že len Tvoj názor je ten jediný... A ak trpíš nejakým komplexom, radšej sa prejdi po tatranskej prírode a poteš nás ďalším skvelým fotom. Prajem Ti veľa svetla a pevnú ruku
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-18 19:56:23
príspevok od: petersedo
ja som niekomu nasekal jednotky pod foto ??? Aha áno/pozrel som si všetky moje komentáre - hodnotenia 15 prípadov/, v jednom prípade som dal 1 za technickú kvalitu a v druhom prípade aj za impakt. Ak dovolíš, je to môj názor!!! A navyše, čo je Teba do toho, že som nejaké foto takto ohodnotil, pritom sa nejedná o Tvoje foto ? Určite sa od Teba môžeme veľa učiť od kompa cez myšlienku, ak sa to vôbec dá, ale to neznamená že len Tvoj názor je ten jediný... A ak trpíš nejakým komplexom, radšej sa prejdi po tatranskej prírode a poteš nás ďalším skvelým fotom. Prajem Ti veľa svetla a pevnú ruku
Keď sa tu už o tom debatuje - Zrejme si už zabudol, o ktorú moju foto sa jednalo a tak isto na to, že som prosil o vysvetlenie. Nedočkal som sa a tak už nie som zvedavý vôbec... Alebo ti niekto iný chodí pod tvojim menom na portál...?
No nič, idem si liečiť komplex, ale až zajtra, dnes je už tma... :-)
Želám podobne
 
petersedo
2010-01-18 20:27:19
Dúfam že si sa neurazil, na tom nemám záujem. Stano, znova som prešiel moje hodnotenia, ale Tvoje foto som žiadne nehodnotil, tam by sa dala hádam najhoršia 5-6 ! Hodnotil som tech. kv. 1 u autora m@to - miniaturka v kvapke a 1 za tech. kv. a impakt som dal u autora atiart - nebeszký orgazmus... Inde som žiadnu 1 nezadal. Pre pravdivosť mojich slov sa prihlás pod mojim nickom petersedo a heslo je peterson, toto si neskôr zmením. V mojich komentároch si nájdeš všetky hodnotenia...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-19 18:35:41
Sme si to s Petrom vysvetlili, ale len mailovo, nie dvomi - tromi po papuli, ako sa na Slovákov patrí... :-)
 
SteveS
ocenenie redakciou 2010-01-30 06:28:46
Čo ešte na záver dodať, keď všetko už bolo veľmi múdro, citlivo, povzbudzujúco aj závistlivo napísané?

Že je to o našom Stanovi tak ako ho všetci poznáme...
- o jemnocite komponovania výrezu fotografie
- o ezoterickej poetickosti jeho fotografií
- o atmosfére dýchajúcej smerom von až na diváka
- o úplnom vtiahnutí do deja a príbehoch, ktoré sa nám u jeho fotografií začínajú v mysli samé rozvíjať (môj okamžitý top ´Nerozluční´)
- o excelentne vyberaných a volených popisoch, ktorými neraz zdvojnásobňuje už aj tak vyššie spomínané prednosti (môj okamžitý top tu už spomínaný ´Postav dom, zasaď strom´)
- o tom ako sa neuspokojiť iba s emocionálnym vnímaním fotografie a zmyselnou tvorbou jej výrezu, ale ako sebazaprením a intenzívnym štúdiom moderných technológií povýšiť toto umenie následne v druhom rade aj do technicky vysoko kvalitného prevedenia a dosiahnuť výnimočný stav harmónie a súladu medzi silnými emóciami a ich vysoko kvalitnou technickou reprodukciou...
- a je v nemalej miere aj o osobnosti a charaktere autora, ktorý dokáže vtipnou a nenásilnou formou posúvať svoje vedomosti, názory a rady aj ostatným užívateľom, ktorý dokáže skromne vystupovať a držať sa na zemi aj po mnohých aplauzoch, chválach, umiestneniach v topoch a aj po ocenení redakciou, ktorý dokáže vlastným príkladom znevýhodňovania svojich fotografií bojovať proti polnočnej honbe za titulmi, bodmi a zneužívaní nespravodlivého systému vyhodnocovania fotografií, ktorému je (rovnako ako spomenul už Mirco a čo zdieľam aj ja) prvoradý ten pocit nadýchnutia sa a utretia si potu na čele tam hore, v tom tichu, majestátnosti a nadhľade nad všetkým čo zostalo dole, hlavne nad prekomercionalizovaným myslením a nevraživými medziľudskými vzťahmi.
- v neukončenom poradí aj o obrovskej láske k našej rodnej hrude a všeobecne k prírode z ktorej sme všetci vzišli, o obrovskom nadšení ju propagovať a otvárať oči aj tým, ktorý to všetko krásne naokolo pre duševnú nízko(hrubo)citnosť a komerčnú zaneprázdnenosť sami nedokážu objaviť...

Ked to všetko zhrniem, musím skonštatovať že výber adepta na rozhovor a jeho ocenenie bol úplne a absolútne opodstatnený. A tak Stano, reakcie zaslepených či závistlivých, ktorým do vienka Boh až toľko ako tebe nenadelil, si fakt nemusíš všímať. Vychutnávaj si život aj prírodu naďalej tak ako to tebe vyhovuje a páči sa, my si to budeme vychutnávať skrz tvojich fotografií následne s tebou.

A ospravedlňujem sa, že som tak zahltil priestor pod tvojím článkom, ale mal som to po prečítaní príspevkov zapotreby všetko napísať. Som tomuto rebelantskému článku v preumelenej digitálnej civilizácii a prehádaných skupinách za jednostranné zaslepené riešenia veľmi rád, lebo najlepším príkladom vo všetkých sporoch a mudrovaniach je názorná ukážka. A tá je u teba dostatočne, až excelentne rukolapná... ponúkaš názornú ukážku ako sa dá špičková a emotívna fotografia vytvoriť v každom počasí, na nížine či na horách, zrkadlovkou či kompactom, bez použitia desiatich filtrov na objektíve, ako sa dá brilantne skĺbiť umenie fotograficky vidieť s umením ovládania počítačového postprocesu ... a preto mi je o to viac tento článok sympatický, lebo sa s každou jeho staťou a každým názorom a postupom stotožňujem a z duše súhlasím.

Ostáva mi už len dodať, že už od počiatku spustenia prvých národných fotoportálov na nete som ako divák sledoval priebeh ich vývoja aj vývoja mnohých fotografov (fa,vivo) a uz dávno som zaregistroval aj teba ako výrazne sa fotograficky profilujúcu osobnoť. Prajem ti aby si aj naďalej nikdy nespyšnel a aj naďalej nech ti to fotí, myslí a hlavne cíti aspoň tak ako doteraz! Prajem dobré svetlo. A som veľmi rád, že som už aj ja konečne prekľučkoval ephotom až k tomuto článku. Vo chvíľke, keď sa upútavka na neho zjavovala v periférnom videní na titulke som si žiaľ nevedel nájsť na nerušené čítanie dosť času.
 
SteveS
ocenenie redakciou 2010-01-30 06:35:10

Ak by nahodou niekto na moj rozsiahly prispevok Stanovi Stratenému chcel reagovat, prosim nech nedava ´odpovedat´ a zbytocne nedupluje a nenabaluje priestor pod clankom, Ja sa raz za cas vratim aj kvoli novym komentom a vtedy si to precitam. Prípadne nech dá odpovedat na tento kratsi text.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-31 18:20:12
Števo, ďakujem za krátky a stručný príspevok... :-))
 
mlok
2010-03-27 16:27:02
pekný článok s ešte krajšími fotkami radosť čítať
 
Solitar
2010-03-27 20:50:39
príspevok od: JaroD.
Mne sa tvorba pána Strateného taktiež mimoriadne páči, ako začiatočník som ho preto + ďalších skúsenejších kolegov požiadal o nejaké informácie k jeho úpravám v postprocese.
Odpovedali mi a ochotne poradili všetci, musím žiaľ konštatovať, že od pána Strateného som sa odpovede do dnešného dňa nedočkal, takže pre mňa je tvorba úchvatná, k ostatnému sa radšej nevyjadrujem.
Mam obdobnu skusenost co sa tyka (ne)informacii od p.Strateneho.
 
seifi
2010-03-27 22:35:47
príspevok od: Solitar
Mam obdobnu skusenost co sa tyka (ne)informacii od p.Strateneho.
Na webe je všetko a prakticky zadarmo a potom hlad po vedomostiach sa dá uhasiť prihláškou do kurzov od výmyslu sveta, workshopov, apod. Tu už samozrejme za úhradu. Sťažovať sa v tomto smere je dosť netaktné.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-03-28 16:58:18
príspevok od: Solitar
Mam obdobnu skusenost co sa tyka (ne)informacii od p.Strateneho.
Prešiel som si celú poštu od začiatku môjho pôsobenia na e-photo a žiadnu správu, žiadnu žiadosť či prosbu od užívateľa Solitar neevidujem.
Možno si to poslal telepaticky, ale ja zatiaľ telepax doma nemám... :-)
 
Solitar
2010-03-28 18:57:56
príspevok od: Stratený Stano
Prešiel som si celú poštu od začiatku môjho pôsobenia na e-photo a žiadnu správu, žiadnu žiadosť či prosbu od užívateľa Solitar neevidujem.
Možno si to poslal telepaticky, ale ja zatiaľ telepax doma nemám... :-)
a mal si ruku na srdci??
 
buldocek
2010-08-29 21:32:26
ja ani neviem co povedat ... vem ze ako zaciatocnik nemam moc skusenosti ale na to aby som vydel na fotke to co ma pritiahne a zujme ... nemusim byt profik...... nadhera a uplne iny stil ako co som vydel pri ostatnych ale tie fotky?nemam co dodat len ze super ..... drzim palce
 
Zuzka Stulka
2011-02-07 19:42:45
Hmm, máme sa od koho učiť... Parádny rozhovor a k tomu úúúúúúžasné, oku lahodiace, fotečky. Radosť na ne pozerať, klobúk dole pán fotograf!!! Hneď by som si ich všetky povešala na stenu...
 
Cyril
2011-02-07 20:17:02
príspevok od: Zuzka Stulka
Hmm, máme sa od koho učiť... Parádny rozhovor a k tomu úúúúúúžasné, oku lahodiace, fotečky. Radosť na ne pozerať, klobúk dole pán fotograf!!! Hneď by som si ich všetky povešala na stenu...
Aj Heryho?
 
Nico 1
2011-02-07 20:59:32
Hodne dobrý a zaslúžený článok !Stanko dúfam že sa na mňa nehneváš za to ako som Ti slúbil že v druhom živote Ti budem šliapať na päty ?Lebo to myslím stále vážne! Tie Tvoje fotečky fakt balzam pre oči.A aby som aj ja nezabudol,moc Ti ďakujem za rady!!
 
mkosztura
2011-02-07 21:03:58
super , mam sa od koho a hlavne veľa učiť
 
DanyII
2011-02-07 21:51:41
som rád že tento rozhovor vďaka komentom vyplával na povrch a mohol som si tak spríjemniť večer dobrým čítaním a krásnymi fotkami. Oneskorene gratulujem, ďakujem a teším sa na ďalšiu tvorbu
 
Radovan
2011-02-07 23:42:53
Prijemny clanok, krasne fotografie.... Stano gratulujem
 
darklord
2011-02-08 08:13:51
a aj tak som sa nedozvedel kolko piviek vypili sakris
 
jaza
2011-02-08 09:53:10
Najskor dakujem za zaujimavy clanok a gratulujem Stanovi k oceneniu. Tesim sa na dalsiu Tvoju tvorbu aj z inych dolin, vrchov a kutov Slovenska...Dobre svetlo zelam...
 
apple
2011-02-08 10:03:46
výborné fotky a aj článok...
 
stteffi
2011-02-08 11:01:38
dobrý článok , gratulujem a prajim Ti do budúcna veľa zdravia a dobré svetlo . . .
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-02-08 13:48:59
A vy ste ma dáko spod zeme vyhrabali...
Dodatočne ešte raz vďaka všetkým neskôr sa zastavivším...
 
Koma
ocenenie redakciou 2011-02-08 14:46:45
tiež tu kopec vecí prehliadam ( v 2009 mi pol roka trvalo – kým som objavil, že je tu aj nejaké fórum ....fotky ma k sebe zrazu stiahnu a neviem sa od nich vymotať ...a rôzne rozhovory , fotoreporty a poučné články akoby obchádzam ....tak tiež ďakujem tomu čo novopridaným komentom tento rozhovor vytiahol znova na povrch a začal svietiť tam vpravo na boku – práve komentované. Pridávam sa ...a gratulujem autorovi dodatočne k redakčnému oceneniu...ten rozhovor je príma a sa skutočne príjemne a s úsmevom číta. A hovadsky si cením tú super radu pre začiatočníkov....myslím, že som na dobrej ceste....posledný rok a pol od najbližšej rodiny a priateľov – keď mi zbadajú fotiak v rukách – nič iné nepočujem - ,,len,, : no Koma – zasa Ti v hlave švitorí....cuká ťa?...máš cvakací absťák?
P.s. myslím, že k fotkám použitým v článku a k autorovej tvorbe celkovo - je hádam zbytočné sa už vyjadrovať
 
Koma
ocenenie redakciou 2011-02-08 14:48:46
príspevok od: mirco
autor, okrem toho, že ´umí´ vynikajúco fotiť, vie i vtipne písať a rozhovor s ním som si prečítal na jeden dúšok s úsmevom na perách :)) teraz zagágam ako trafená hus a potvrdím všetko, čo stano napísal, či sa to už týkalo vzťahu k prírode, postprocesu alebo celkovo vášne zvanej fotografovanie ;-)) a ešte si dovolím doplniť ho - žiadna fotografia, nech je akokoľvek dokonalá, sa nevyrovná pocitu byť tam hore, keď sa slnko vynára spoza tatier, všade je ticho a pokoj a dole sa prevaľujú ranné hmly a zabudnuté starosti... stano, v sobotu ráno o 05.00 h začína naša túra zo smrekovice na malinô brdo, pozývam ťa na spoznávanie malej fatry :)))))
Júúúúj tam som bol pred mnohými rokmi....skutočne som tam zažil svoju naj, naj, naj zimu ...nie tam ako sú tie vojenské zotavovne a vlek ....ale tam kúsok krížom cez lesík od spodnej stanice vleku - kde je taký menší hotelík a menší vlek v prudkom svahu a vedľa taká malá chatka asi cca. pre 10-15 ľudí – patrila celulózke Ružomberok ( na vrátnici vo fabrike sme si boli s kamošmi a deckami pre kľúče a návliečky) 5 otcovia s malými deťmi + 2 kamoši zatiaľ bez záväzkov – ,,S tebou mně baví svět,, - jak total vyšitý ....stojí ta chatka ešte vôbec ? bola taká ..no....neudržovaná – mierne povedané ...a ten krb dymil nie do komína ale do izby, keď boli otvorené okná dokorán – tak aj dymil kúsok cez komín Jeden rok sme posledné 2 km šlapali po tme v noci pod hviezdami hore k nej a taškami orali sneh – perfektná jasná tichá a mrazivá noc ( hotelový džíp terénny sa ďalej nedostal a parkoval tam nižšie na ,, križovatke,, ako sa cesta stáča k vojenským hotelíkom a ratrak bol pokazený tak nemohol tam pre nás prísť ..snehu bolo toľko – že som ani celý týždeň neotváral okno na izbe – no lebo bol až po strechu...takže cez okno som videl snehovú stenu Po dvoch dňoch zamestnanec spolu s ,,majiteľom,, - prevádzkarom hotela zohnali nejakú súčiastku do motora a opravili staručký ratrak – reku fajn, behneme dole do dediny k autám a donesieme hore konečne lyže a iné veci čo sme v rukách a na chrbtoch už nevládali odniesť v prvý večer - šofér bol tak rád a šťastný že mu ratračik ide, že sa fasa nacengal a začal sa na mieste na ňom od radosti točiť - a roztrhol pás .... keď sme tam po týždni končili musela nás a hlavne detská čo tam boli na hoteli na lyžovačke prísť vyhrabať od tade snehová fréza - taká super stará , ale naozaj parádička tie snehové mantinely pomaly dvojmetrové – celý deň sa k nám prehrabávala.... na druhý rok zas bola v chatke zamrznutá voda – no paráda – prvý večer ako sme potme prišli tak sme si topili sneh na čaj a kávu ..potom sme si už nosili na varenie v kýbloch z toho hotelíka – detská boli total vo vytržení – celý týždeň sa nemuseli umývať – ale mohli ak chceli, nikomu sme nezakazovali a nebránili – vyváľať sa vonku v snehovom kúpeli No a prvý krát v živote som tam stál na bežkách a kamoš ma ukecal....že poď so mnou nech nejdem sám...a já reku dobre.....a už keď som bol tak fajn ufučaný, chytal dych a nožnú frekvenciu, nezamotával sa furt sám sebe lyžami pod nohy - hovorím mu - reku:
,, Mišo - kam vlastne ideme? ,, A on: na Malinô Brdo ...a ja: no Ty Brďo! V polke som mal dosť..ale nie preto že som nevládal po prvý krát na bežkách...to určite niéééé...to len preto že mám hóódne vysokých kamošov a lyžiarske paličky som mal skoro vyše pliec...nohy ma neboleli – len ruky
P.s. Chovajú tam dole v Podsuchej – Bodege ešte tých pstruhov? – boli tam také chovné rybníčky pred pár rokmi...
 
Koma
ocenenie redakciou 2011-02-08 14:49:34
Jééžiškove husličky – prepáč Stano, že som Ti to Tu tunak tak strašne nepatrične zahltil, ospravedlňujem sa – to ,,len,, ten nával spomienok a emócií..sakriš...že mi huba musí stále tak mleť...šecko na seba poprezrádzam...hanbím sa a čevenám sa
 
brki
2011-02-08 14:51:17
gratulujem, navyše príjemný článok, ktorého hlavnou myšlienkou je to, že za dobrou krajinkárskou fotkou nestojí len technika, fotografické zručnosti a postproces, ale predovšetkým vzťah k horám, prírode...želám dobré svetlo
 
Anena
2011-02-08 16:48:19
Vyborny clanok a krasne fotky, Stanove fotky vedia zaujat a stale je na nich co obdivovat
 
Cerberus
2011-02-08 18:23:12
Gratulujem, vždy sa rád pozriem na tvorbu tohoto autora, jeho výborné krajinárske fotografie.
 
Buciak
2011-02-08 20:03:23
Stručne - najlepšie krajinky na \"éčku\".
Good luck.
 
Špagetka
2011-02-08 22:50:20
...preco sa mi tak velmi pacia Tvoje (hadam mozem tykat?) fotky? Najma kvoli ich noblese... dnes som v TV videla sot o novej knihe Filipa Kuliseva... jeho foto su lubive a atraktivne (lebo su z roznych koncin sveta), ale chyba im dusa...nic proti nemu, ale ovela viac by som sa potesila knihe s Tvojimi fotos a urcite by som si ju kupila... od Kuliseva nie...
 
Spravodlivy
2011-02-08 23:10:16
Od nového roka si poctivo píšem, koho som komentoval. Meno a bodku za komentár. Ak komentár vráti - prízvukujem, že komentár, nie body - tak si bodku zakrúžkujem. Ak mám u autora tri nezakrúžkované bodky, tak štvrtá už nebude.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-02-09 08:25:33
príspevok od: Spravodlivy
Od nového roka si poctivo píšem, koho som komentoval. Meno a bodku za komentár. Ak komentár vráti - prízvukujem, že komentár, nie body - tak si bodku zakrúžkujem. Ak mám u autora tri nezakrúžkované bodky, tak štvrtá už nebude.
Ale prečo si tu chlapci vytvárate falošné nicky, aby ste mi mohli vyjadriť svoj názor...? Pozrite sa, ja diskutujem otvorene, tvorba v portfóliu, reálna fotka v profile, kopec ľudí ma pozná osobne...
Ste posratí, ste zbabelí...? Nože sa chlapsky postavte za svoju osobu a budeme sa baviť na rovinu, do očí... Pokiaľ toto nezvládate - ja zbabelcov nemám rád a väčšinou sú to i ľudia zákerní a závistliví - tak ma láskavo neotravujte...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-02-09 08:32:38
príspevok od: Buciak
Stručne - najlepšie krajinky na \"éčku\".
Good luck.
Pochvala potešila, ďakujem, ale preháňať by si nemal...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-02-09 08:34:34
príspevok od: Špagetka
...preco sa mi tak velmi pacia Tvoje (hadam mozem tykat?) fotky? Najma kvoli ich noblese... dnes som v TV videla sot o novej knihe Filipa Kuliseva... jeho foto su lubive a atraktivne (lebo su z roznych koncin sveta), ale chyba im dusa...nic proti nemu, ale ovela viac by som sa potesila knihe s Tvojimi fotos a urcite by som si ju kupila... od Kuliseva nie...
Špagetka, značím si štvorček - to znamená, že výtlačok knihy bude grátis...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-02-09 08:38:49
príspevok od: Koma
Jééžiškove husličky – prepáč Stano, že som Ti to Tu tunak tak strašne nepatrične zahltil, ospravedlňujem sa – to ,,len,, ten nával spomienok a emócií..sakriš...že mi huba musí stále tak mleť...šecko na seba poprezrádzam...hanbím sa a čevenám sa
Ahoj Ľuboš - Koma bez obsiahleho príspevku by nebol Koma a my ťa tu takého chceme a máme radi...

K tvojmu - P.s. Chovajú tam dole v Podsuchej – Bodege ešte tých pstruhov? – boli tam také chovné rybníčky pred pár rokmi...
dodávam - áno, chovajú, občas sa cestou okolo zastavím a kúpim si také čerstvé, potom v lese na ohníku v alobale na rasci poopekám, nové zemiačky tiež mierne opečené k tomu - tam v lesíku to dobre chutná, aj Herymu...
 
b.a.f.o.a.r.t.
2011-02-09 09:14:10
príspevok od: Stratený Stano
Ale prečo si tu chlapci vytvárate falošné nicky, aby ste mi mohli vyjadriť svoj názor...? Pozrite sa, ja diskutujem otvorene, tvorba v portfóliu, reálna fotka v profile, kopec ľudí ma pozná osobne...
Ste posratí, ste zbabelí...? Nože sa chlapsky postavte za svoju osobu a budeme sa baviť na rovinu, do očí... Pokiaľ toto nezvládate - ja zbabelcov nemám rád a väčšinou sú to i ľudia zákerní a závistliví - tak ma láskavo neotravujte...
caf chlape ja sice nemam fotku realnu v profile ale mam v galerke aj na stranke ktoru mam uvedenu v profile to sa počíta ? Či ?a btw u mna si PÁN KRAJINKÁR a to ti nepotrebujem honit ego
 
Špagetka
2011-02-09 12:17:57
príspevok od: Stratený Stano
Špagetka, značím si štvorček - to znamená, že výtlačok knihy bude grátis...
...tesiiim sa uz dopredku...
 
slavmiro
2011-10-22 23:32:48
kedze ma autor blokuje uz nieco vyse roka, vyjadrim sa tu k fotke dna
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/238651/cesticka-lesnou-jesenou/?filter=top&type=1

Prosil by som si do kategorie typu zdoraznit montaz-kolaz a tiez poprosim odstranit nelogicke zalezitosti, ako je napr. vyrazne radialny tien smerujuci do LDR.
Nazov fotografie je na moj vkus prilis detinsky a celkove manipulacie s obrazom povazujem za nestastne, lebo su v duchu: chcem sa zapacit - foto dna vitane.

P.S. Vazim si kazdeho kto pod tu fotku nepraskol 21, resp. sa vobec nevyjadril (mrco, zolec u.v.a.).
 
Dodo PO
2011-10-23 01:33:29
príspevok od: slavmiro
kedze ma autor blokuje uz nieco vyse roka, vyjadrim sa tu k fotke dna
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/238651/cesticka-lesnou-jesenou/?filter=top&type=1

Prosil by som si do kategorie typu zdoraznit montaz-kolaz a tiez poprosim odstranit nelogicke zalezitosti, ako je napr. vyrazne radialny tien smerujuci do LDR.
Nazov fotografie je na moj vkus prilis detinsky a celkove manipulacie s obrazom povazujem za nestastne, lebo su v duchu: chcem sa zapacit - foto dna vitane.

P.S. Vazim si kazdeho kto pod tu fotku nepraskol 21, resp. sa vobec nevyjadril (mrco, zolec u.v.a.).
Mrzí ma, že si ma nevážiš, ale čo už, nejak to prežijem, hlavne aby dnes vyšlo slnko. Nemám problém udeliť sedmičku ani zolecovi, ani mrcovi. Za bratranicu by som dal aj viac …
Cením si Tvoje odborné rady, doporučenia v galérii, často mám nad čím premýšľať, len trošku mi teraz devalvuje pocit z dobrej spoločnosti nadšencov fotografie. Peknú, slnečnú nedeľu prajem.
 
fotografista
2011-10-23 03:09:49
príspevok od: slavmiro
kedze ma autor blokuje uz nieco vyse roka, vyjadrim sa tu k fotke dna
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/238651/cesticka-lesnou-jesenou/?filter=top&type=1

Prosil by som si do kategorie typu zdoraznit montaz-kolaz a tiez poprosim odstranit nelogicke zalezitosti, ako je napr. vyrazne radialny tien smerujuci do LDR.
Nazov fotografie je na moj vkus prilis detinsky a celkove manipulacie s obrazom povazujem za nestastne, lebo su v duchu: chcem sa zapacit - foto dna vitane.

P.S. Vazim si kazdeho kto pod tu fotku nepraskol 21, resp. sa vobec nevyjadril (mrco, zolec u.v.a.).
bohuzial sa obavam, ze musim s Tebou suhlasit.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-10-23 10:16:48
príspevok od: slavmiro
kedze ma autor blokuje uz nieco vyse roka, vyjadrim sa tu k fotke dna
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/238651/cesticka-lesnou-jesenou/?filter=top&type=1

Prosil by som si do kategorie typu zdoraznit montaz-kolaz a tiez poprosim odstranit nelogicke zalezitosti, ako je napr. vyrazne radialny tien smerujuci do LDR.
Nazov fotografie je na moj vkus prilis detinsky a celkove manipulacie s obrazom povazujem za nestastne, lebo su v duchu: chcem sa zapacit - foto dna vitane.

P.S. Vazim si kazdeho kto pod tu fotku nepraskol 21, resp. sa vobec nevyjadril (mrco, zolec u.v.a.).
Zloba v tebe neustále prebýva, ale všetci Viváci vedia svoje... Ako ťa odtiaľ za tvoje vulgárnosti a aroganciu hnali... Aj preto prvý môj krok na tomto portáli bolo zablokovanie tvojej osoby...
Čo sa týka foto a koláže, trafil si vedľa a doporučujem trochu sa ísť prejsť do jesenného lesa a neprskať jedovaté sliny doma z tepla za pecou... Toto ti stále ide dobre... A zrejme aj kradnutie kolíčkov na súťažiach...
 
slavmiro
2011-10-23 12:46:47
príspevok od: Stratený Stano
Zloba v tebe neustále prebýva, ale všetci Viváci vedia svoje... Ako ťa odtiaľ za tvoje vulgárnosti a aroganciu hnali... Aj preto prvý môj krok na tomto portáli bolo zablokovanie tvojej osoby...
Čo sa týka foto a koláže, trafil si vedľa a doporučujem trochu sa ísť prejsť do jesenného lesa a neprskať jedovaté sliny doma z tepla za pecou... Toto ti stále ide dobre... A zrejme aj kradnutie kolíčkov na súťažiach...
kradnutie stipcov? To nemyslis vazne, to je malicherna tema a viem kto ju dokaze otvarat po 5tich rokoch, lokalita MY, ze ano. Apropo, nikdy som nemal aspiracie na nejake umiestnenie sa na parkovych sutaziach, na to su tam ini, ja osobne som ziadne ocenenie z tychto podujati neodniesol. Som pomerne uspesny v inych typoch aktivit ako su fotoparky a to mi momentalne staci.

Co sa tyka Vivoa, jeho webelity mam v trubke, onehda hodenu rukavicu, aby dosli porovnat svoju tvorbu nazivo pred verejnostou do PN nezdvihol ani jeden. Vtedy som nasadil velky kaliber a dovolil som si na tom fotoparku vystavit formaty A0. Som bol prvy a zatial jediny co sa prezentoval v takom formate medzi amaterskou verejnostou v parku. Aspon co som za ostatnych 5 rokov vypozoroval.

Strateny, snad aj na Vivo si rovnako uspesny, podla mna ten portal podlieha vyrazne subjektivnemu managementu jeho spravcov, nevycitam, len konstatujem. Nikto nema rad kritiku, zvlast ked sa dlhodobo pohybuje v ovzdusi senzacnosti. Bol som medzi tymi par ludmi co si dovolili verejne pochybovat o autenticite fotografii autora Edu, za co som bol na Vive v nemilosti clenov a do mna si dovolila kopnut kazda fotolama. Cas ukazal, ze som mal pravdu, hoc patril Edu medzi ocenenych autorov aj tu, nakoniec bol usvedceny z podvodov a o prim oceneneho prisiel.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-10-23 12:59:04
príspevok od: slavmiro
kradnutie stipcov? To nemyslis vazne, to je malicherna tema a viem kto ju dokaze otvarat po 5tich rokoch, lokalita MY, ze ano. Apropo, nikdy som nemal aspiracie na nejake umiestnenie sa na parkovych sutaziach, na to su tam ini, ja osobne som ziadne ocenenie z tychto podujati neodniesol. Som pomerne uspesny v inych typoch aktivit ako su fotoparky a to mi momentalne staci.

Co sa tyka Vivoa, jeho webelity mam v trubke, onehda hodenu rukavicu, aby dosli porovnat svoju tvorbu nazivo pred verejnostou do PN nezdvihol ani jeden. Vtedy som nasadil velky kaliber a dovolil som si na tom fotoparku vystavit formaty A0. Som bol prvy a zatial jediny co sa prezentoval v takom formate medzi amaterskou verejnostou v parku. Aspon co som za ostatnych 5 rokov vypozoroval.

Strateny, snad aj na Vivo si rovnako uspesny, podla mna ten portal podlieha vyrazne subjektivnemu managementu jeho spravcov, nevycitam, len konstatujem. Nikto nema rad kritiku, zvlast ked sa dlhodobo pohybuje v ovzdusi senzacnosti. Bol som medzi tymi par ludmi co si dovolili verejne pochybovat o autenticite fotografii autora Edu, za co som bol na Vive v nemilosti clenov a do mna si dovolila kopnut kazda fotolama. Cas ukazal, ze som mal pravdu, hoc patril Edu medzi ocenenych autorov aj tu, nakoniec bol usvedceny z podvodov a o prim oceneneho prisiel.
Ujasni si pojem kritika a špekulácia... Blokoval som ťa aj preto, že nemám záujem a nie som zvedavý na tvoj názor...
Podobných špekulácii sa pod mojimi foto vyskytlo už niekoľko - zakaždým som pochybovačom poslal originálny raw súbor a títo si potom priznali omyl...
Mám dojem, že to ocenienie ti nielen u mňa pije krv, ak tak veľmi po ňom túžiš, kľudne ti ho prepustím... Pod podmienkou, že potom mi už dáš pokoj...
 
mato.draho
2011-10-23 14:15:23
Nechcem sa vám pliesť do debaty, ale pochybovať o autenticite fotky je v dnešnej dobe úplne normálne. Hlavne keď sa, Stano, sám netajíš rôznymi manipuláciami s obrazom

Už dávnejšie si zapochyboval o niektorých mojich fotkách - pohoda, vysvetlil som, aj keď neviem, či som ťa presvedčil
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-10-23 14:58:27
príspevok od: mato.draho
Nechcem sa vám pliesť do debaty, ale pochybovať o autenticite fotky je v dnešnej dobe úplne normálne. Hlavne keď sa, Stano, sám netajíš rôznymi manipuláciami s obrazom

Už dávnejšie si zapochyboval o niektorých mojich fotkách - pohoda, vysvetlil som, aj keď neviem, či som ťa presvedčil
Martin, áno, na niektorej tvojej foto sa mi niečo nezdalo a tak som sa ťa opýtal, ako to je... Podebatovali si, vysvetlili si...
Slavmiro žiada doplniť do foto kategóriu montáž, teda pokladá montovanie za hotovú vec, žiada odstrániť niečo, čo sa prieči jeho logike, útočí na úpravy, ktoré sú vraj v duchu "chcem byť foto dňa" a neváži si nikoho, kto má svoj vkus a vyjadril to plným bodovým prídelom...

Nezdá sa ti toto nie trochu, ale podstatne odlišný prístup...? Mne príde arogantný, i keď charakteristický pre "veľkého kalibra", pretože jeho pravda bola vždy tá jediná správna...

Ešte by som ťa Martin upozornil, že manipulácia a úprava je trochu rozdiel a taktiež je rozdiel medzi slovami pochybovať a tvrdiť...
 
transporti686
2011-10-23 15:01:34
príspevok od: mato.draho
Nechcem sa vám pliesť do debaty, ale pochybovať o autenticite fotky je v dnešnej dobe úplne normálne. Hlavne keď sa, Stano, sám netajíš rôznymi manipuláciami s obrazom

Už dávnejšie si zapochyboval o niektorých mojich fotkách - pohoda, vysvetlil som, aj keď neviem, či som ťa presvedčil
Fotograf určite musí mať cit pre fotku. Stano Stratený určite cit pre fotku má a jeho fotky sú naozaj veľmi pekné. Jediné, čo ja celkom nekvitujem a je jedno, či je to Stratený alebo niekto iný, že nie som veľmi zástancom nafotenia nejakej scény a potom z nej odstránim to alebo tamto, prípadne u niektorých časté javy - dám si tam vhodnejšiu oblohu. Digitálna fotografia umožnila veľkú manipuláciu s obrazom. Je mi jasné, že sa takto dajú vytvoriť scény, ktoré by na mieste nebolo možné urobiť a kompozične ich trebárs takto odladiť, no nie som veľmi zástancom tohto prístupu. JE TO ALE POHĽAD MŇA NA FOTKU a nech si každý robí, čo vyhovuje jemu. Určite bude veľa ľudí, čo bude súhlasiť, že fotka by mala byť fotkou a nie grafikou a veľa takých, čo bude oponovať. Kde je tá hranica medzi nech si každý zváži sám. A ešte jednu poznámku by som mal, niekedy sa tu operuje technikou, ako dokáže reálne zvládnuť fotografovanú scénu a hovorí sa, že reálne farby su lepšie ako to čo vypluje digi v RAWE, ale preboha ja chodím do prírody hodne často a tie farby, čo tu vidím na ephoto som videl občas, taká krásna zelená, svietiace kopce a vcholy. Sú situácie, keď to reálne je, ale ani okom ich často nevidíme tak ako tu na ephoto. Môj pes vidí iba čiernobielo, škoda, že to tiež nemôže potvrdiť
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-10-23 15:10:51
príspevok od: slavmiro
kedze ma autor blokuje uz nieco vyse roka, vyjadrim sa tu k fotke dna
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/238651/cesticka-lesnou-jesenou/?filter=top&type=1

Prosil by som si do kategorie typu zdoraznit montaz-kolaz a tiez poprosim odstranit nelogicke zalezitosti, ako je napr. vyrazne radialny tien smerujuci do LDR.
Nazov fotografie je na moj vkus prilis detinsky a celkove manipulacie s obrazom povazujem za nestastne, lebo su v duchu: chcem sa zapacit - foto dna vitane.

P.S. Vazim si kazdeho kto pod tu fotku nepraskol 21, resp. sa vobec nevyjadril (mrco, zolec u.v.a.).
Ešte niečo - pokiaľ vieš, že ťa užívateľ Stratený blokuje, teda si asi nežiada a nezaujíma ho tvoj názor, prečo silou-mocou máš potrebu vyjadrovať svoje myšlienky k jeho fotkám? Ešte raz opakujem - od tvojej osoby o to nestojím a láskavo ťa žiadam, aby pod týmto mojim príspevkom už tvoje meno nesvietilo... Dúfam, že som sa vyjadril dostatočne jasne...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-10-23 15:16:58
príspevok od: transporti686
Fotograf určite musí mať cit pre fotku. Stano Stratený určite cit pre fotku má a jeho fotky sú naozaj veľmi pekné. Jediné, čo ja celkom nekvitujem a je jedno, či je to Stratený alebo niekto iný, že nie som veľmi zástancom nafotenia nejakej scény a potom z nej odstránim to alebo tamto, prípadne u niektorých časté javy - dám si tam vhodnejšiu oblohu. Digitálna fotografia umožnila veľkú manipuláciu s obrazom. Je mi jasné, že sa takto dajú vytvoriť scény, ktoré by na mieste nebolo možné urobiť a kompozične ich trebárs takto odladiť, no nie som veľmi zástancom tohto prístupu. JE TO ALE POHĽAD MŇA NA FOTKU a nech si každý robí, čo vyhovuje jemu. Určite bude veľa ľudí, čo bude súhlasiť, že fotka by mala byť fotkou a nie grafikou a veľa takých, čo bude oponovať. Kde je tá hranica medzi nech si každý zváži sám. A ešte jednu poznámku by som mal, niekedy sa tu operuje technikou, ako dokáže reálne zvládnuť fotografovanú scénu a hovorí sa, že reálne farby su lepšie ako to čo vypluje digi v RAWE, ale preboha ja chodím do prírody hodne často a tie farby, čo tu vidím na ephoto som videl občas, taká krásna zelená, svietiace kopce a vcholy. Sú situácie, keď to reálne je, ale ani okom ich často nevidíme tak ako tu na ephoto. Môj pes vidí iba čiernobielo, škoda, že to tiež nemôže potvrdiť
Samuel, len krátko - nesnažím sa o reálne zachytenie pohľadu na krajinu. Buď sa snažím zvýrazniť to, čo uponáhľaný človek prehliada alebo ju pretvoriť na svoj obraz, ako by sa páčila mne, keby som ju mal vytvoriť nanovo. Nefotím žáner Dokument...
 
kovacmj
2011-10-23 15:19:18
Ako malí chlapci...
 
transporti686
2011-10-23 15:24:20
príspevok od: Stratený Stano
Samuel, len krátko - nesnažím sa o reálne zachytenie pohľadu na krajinu. Buď sa snažím zvýrazniť to, čo uponáhľaný človek prehliada alebo ju pretvoriť na svoj obraz, ako by sa páčila mne, keby som ju mal vytvoriť nanovo. Nefotím žáner Dokument...
Ja proti tomu ale u teba nič nemám, verejne sa tým netajíš, je to tvoj štýl a tvoj pohlad. Preto som písal, že tvoje fotky sa mi páčia. No mám rad aj reálny pohľad na krajinu. Mne ale často trhajú oči tie úpravy typu saturácia +50 superzelená atď........ a potom sa tu nad tým rozplýva aké krásne farby.......MNE SA TO NEPÁČI.........ostatným ich vkus neberiem. Súhlasím ale jednoznačne s tvojím príspevkom, že ak sa mi niečo nepozdáva, radšej sa najprv opýtam, ako hneď napísať, to je koláž atď..........
 
mato.draho
2011-10-23 15:38:02
príspevok od: Stratený Stano
Martin, áno, na niektorej tvojej foto sa mi niečo nezdalo a tak som sa ťa opýtal, ako to je... Podebatovali si, vysvetlili si...
Slavmiro žiada doplniť do foto kategóriu montáž, teda pokladá montovanie za hotovú vec, žiada odstrániť niečo, čo sa prieči jeho logike, útočí na úpravy, ktoré sú vraj v duchu "chcem byť foto dňa" a neváži si nikoho, kto má svoj vkus a vyjadril to plným bodovým prídelom...

Nezdá sa ti toto nie trochu, ale podstatne odlišný prístup...? Mne príde arogantný, i keď charakteristický pre "veľkého kalibra", pretože jeho pravda bola vždy tá jediná správna...

Ešte by som ťa Martin upozornil, že manipulácia a úprava je trochu rozdiel a taktiež je rozdiel medzi slovami pochybovať a tvrdiť...
Slavmirov prístup neriešim, reagoval som len na tie špekulácie pod fotkami a pochybovačov. Rozdielu medzi úpravou a manipuláciou som si vedomý, aspoň si to teda myslím. Aj preto som fanúšikom jemne vyladených jednocvakov
 
slavmiro
2011-10-23 18:11:26
príspevok od: Stratený Stano
Ujasni si pojem kritika a špekulácia... Blokoval som ťa aj preto, že nemám záujem a nie som zvedavý na tvoj názor...
Podobných špekulácii sa pod mojimi foto vyskytlo už niekoľko - zakaždým som pochybovačom poslal originálny raw súbor a títo si potom priznali omyl...
Mám dojem, že to ocenienie ti nielen u mňa pije krv, ak tak veľmi po ňom túžiš, kľudne ti ho prepustím... Pod podmienkou, že potom mi už dáš pokoj...
Stanko, rob co ta bavi a nech sa ti dari. Ctene publikum si ta tu uz naslo. Zda sa mi ze polemiku si velmi nerad pripustas, nuz zablokuj koho treba. Pripadne to vybalancuj s blokovanim aj prilisnych chvalicov, nech je v prirode rovnovaha. Podla mna mas vela peknych a malo dobrych fotografii. Ale neber to ako definitivum a nevkladaj mi do ust co som nevypovedal, t.j. ze moj nazor je absolutny, jediny a spravny. Budem rad ak sa mylim. Vdaka. Howgh!
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-10-23 18:30:38
príspevok od: slavmiro
Stanko, rob co ta bavi a nech sa ti dari. Ctene publikum si ta tu uz naslo. Zda sa mi ze polemiku si velmi nerad pripustas, nuz zablokuj koho treba. Pripadne to vybalancuj s blokovanim aj prilisnych chvalicov, nech je v prirode rovnovaha. Podla mna mas vela peknych a malo dobrych fotografii. Ale neber to ako definitivum a nevkladaj mi do ust co som nevypovedal, t.j. ze moj nazor je absolutny, jediny a spravny. Budem rad ak sa mylim. Vdaka. Howgh!
Ešte raz, lebo začínam mať dojem, že rád prekrúcaš: Zablokoval som ťa preto, lebo som bol a stále som znechutený tvojim správaním na portáli Vivo. Na portál ePhoto som chcel prísť už skôr, ale čakal som na zavedenie funkcie blokovania, práve kvôli tebe. To som aj urobil hneď v prvý deň príchodu. Takže žiadne nepripúšťanie si polemiky. Neblokujem nikoho za jeho kritický názor na moju tvorbu. Ak niekoho blokujem, tak za jeho správanie sa na portáli, resp. za jeho správanie sa voči mojej osobe, ktoré nemá s fotografiou nič spoločné (niektorí takýto členovia už boli z portálu jeho vedením vyškrtnutí, práve za ich správanie sa, viď napr. Gyrpe) - ale kvôli kritike som nikdy nikoho neblokoval a ani nebudem...
 
1970
2011-10-24 02:05:28
príspevok od: Stratený Stano
Ešte raz, lebo začínam mať dojem, že rád prekrúcaš: Zablokoval som ťa preto, lebo som bol a stále som znechutený tvojim správaním na portáli Vivo. Na portál ePhoto som chcel prísť už skôr, ale čakal som na zavedenie funkcie blokovania, práve kvôli tebe. To som aj urobil hneď v prvý deň príchodu. Takže žiadne nepripúšťanie si polemiky. Neblokujem nikoho za jeho kritický názor na moju tvorbu. Ak niekoho blokujem, tak za jeho správanie sa na portáli, resp. za jeho správanie sa voči mojej osobe, ktoré nemá s fotografiou nič spoločné (niektorí takýto členovia už boli z portálu jeho vedením vyškrtnutí, práve za ich správanie sa, viď napr. Gyrpe) - ale kvôli kritike som nikdy nikoho neblokoval a ani nebudem...
Celkom ma zaujala vasa debata, a pobavila hehe....

Toho slavmira som si uz za tie roky vsimol... vnimam ho ako radikalneho diskutera, s ktoreho niektorymi nazormi suhlasim, s niektorymi nie... K urcitym temam ma naozaj siroky rozhlad a fundovane nazory - zial (cest vynimkam), su to vacsinou iba technokraticke veci... (vid www.ephoto.sk/uzivatel/slavmiro/komentare/moje-komentare/) ... je ich vela chce to trpezlivost...

Ale co sa tyka "pridanej hodnoty fotografie" vacsinou s nim nesuhlasim, pretoze je prilis radikalny a viac-menej nestrpi iny nazor - o to zurivejsie svoj obhajuje... taky maly demagogicky fototaraj /fotoFICO/... Myslim si, ze mu unika samotny zmysel toho vsetkeho... a najma cit pre cokolvek esteticke-vytvarne-emotivne... Snazi sa kritizovat veci, ktorym vobec nerozumie, ktore neprecituje... vid. konkretne tvoj/aj moj zaner, krajina...

Dnes som si vyhradil hodinku na zhliadnutie jeho portfolia... Nejdem tu rozoberat jeho fotky, ani to nema zmysel, lebo ja tiez nie som nejaky vseved, robim chyby a mam slabsie/lepsie fotky - funguje vsak u mna urcita sebakritika - preto niektore prisernosti z karty zmazem sa od seba ...ale ak tento kritik (Miroslav Simek) jednoducho vo svojom portfoliu prezentuje fotky ako napr. toto: http://www.fotoklubgalanta.sk/PictureView.aspx?picture_id=3802&user_id=11 tak toho netreba brat vazne... Este asi neobjavil naco sluzi odpadkovy kos... V tomto pripade mame Stando este na saskovanie bohatuuuuuu rezervuuuu....
Stando, fot dalej ako to citis, ako to vidis, ked chces vidiet inak manipuluj, ak nie, nie (ja radsej bez, ale 'de gustibus non est disputandum'), ale hlavne, nenechaj sa znechutit tymito kuvicimi hlasmi... Drzim palce a tesim sa na dalsie tvoje fotky
Btw, mozno niekedy (ak bude cas/chut/ochota atd...) urobime ozajstny previan v portfoliach s ozajstnou autoritou, nazory ktorej si budeme cenit... je to na dobrej ceste... zatial fot a nemrhaj cas v tychto debatach... skoda casu...
 
Sieklik
2011-12-29 21:08:57
príspevok od: Stratený Stano
Ešte raz, lebo začínam mať dojem, že rád prekrúcaš: Zablokoval som ťa preto, lebo som bol a stále som znechutený tvojim správaním na portáli Vivo. Na portál ePhoto som chcel prísť už skôr, ale čakal som na zavedenie funkcie blokovania, práve kvôli tebe. To som aj urobil hneď v prvý deň príchodu. Takže žiadne nepripúšťanie si polemiky. Neblokujem nikoho za jeho kritický názor na moju tvorbu. Ak niekoho blokujem, tak za jeho správanie sa na portáli, resp. za jeho správanie sa voči mojej osobe, ktoré nemá s fotografiou nič spoločné (niektorí takýto členovia už boli z portálu jeho vedením vyškrtnutí, práve za ich správanie sa, viď napr. Gyrpe) - ale kvôli kritike som nikdy nikoho neblokoval a ani nebudem...
Nechápem čo tu rieši SLAVMIRO, ale asi si iba rieši komplexy z toho, že nemá také dokonalé foto-výsledky, ako máte vy ! ! !

Vaša tvorba sa mi neskutočne páči a budem sa snažiť priblížiť k vám aspoň na malinký krôčik.
 
Tunde
2011-12-29 23:04:09
Gratulujem Stratený, klobúk dole, čakala som že to raz bude a ono je to tu....rob to čo robíš vždy a stále, lebo si tu pre mnohých takou skalou v tých Ružomberských dolinách, keď sa nemajú o čo oprieť, tak si tu oporou......a kašli na nemenovaných komplexíkov BINGO !
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-12-30 09:34:43
Ahoj Denisa,
Pánečku, ďakujem... Už som bol nazvaný a prezývaný kadejako, ale skalou v Ružomberských dolinách veru ešte nie... musím sa ísť na ňu kuknúť... a jasné že aj odfotiť...
Pozdravujem, Stano.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-12-30 09:35:47
príspevok od: Sieklik
Nechápem čo tu rieši SLAVMIRO, ale asi si iba rieši komplexy z toho, že nemá také dokonalé foto-výsledky, ako máte vy ! ! !

Vaša tvorba sa mi neskutočne páči a budem sa snažiť priblížiť k vám aspoň na malinký krôčik.
Ďakujem a želám veľa dobrých výsledkov...
 
bubu1687
2011-12-30 19:39:04
príspevok od: Stratený Stano
Ďakujem a želám veľa dobrých výsledkov...
aaa tak toto si myslel???? mno popravde s tymto ja nemam nic a tu sa asi aj s tebou zhodnem aj keby co robim ja s fotkou: je to moje videnie sveta! bud sa nim niekto inspiruje, neikomu sa paci, neokomu nie, vyjadrim nazor k fotke ale trepat tu o cloveku? jak deti na pokeci..........myslim ze toto mal riesit dany pan postou a nie takto.....kazdopadne ani ja nemam rada krajinky ale co je pekne este vidim....uz ma nezaujima ako to vzniklo, proste niekto to urobil pekne a dal toho seba!!!! a toto je to co tu malo kto vidi...vidite LHR PHR, vinetaciu, sum, krivy dom strom a neviem co.....ale nevidite v tej fotke cloveka a jeho vnutorny pocit a svet.....ja som si vzdy myslela ze to je vyznam fotky... a aj dodnes sa toho drzim. preto take hluposti ako riesia tu ludia ani nechapem a len sa na tom zasmejem. aj keby si si tu krajinu celu vymyslel je to jedno!!!!! pretoze je to tvoja tvorba a toto sa naucte vsetci respektovat! clovek ma svoju tvorbu-bud lubivu pore kazdeho alebo aj len pre neho ale nieco tym vyjadri a cloveku vela krat odlahne ked zo seba nieco da.......nemyslim to v zlom ale zamyslite sa.
ps: stano fotky mas pekne a o tom nie je pochyb Bubu
 
Matt83
ocenenie redakciou 2012-07-17 16:33:17
fajny vtipny clanok, gratulujem
 
matus321
2012-08-22 00:18:24
Fakt super článok,aj keď napísaný pred časom,platí ako keby včera.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované