Hore

Niekoľko tipov pre ČB fotografiu

V našej Fotoškole sme sa podrobne venovali tomu, ako máme mať nastavený fotoaparát a ako spracovať surový farebný RAW. 

V tejto časti doplníme teóriu o kompozičné elementy, ktoré v ČB fotografii využívame. Farby fungujú veľmi dobre. Vnímame krásnu modrú oblohu, sviežu jarnú zeleň, výraznú červenú kvetov ruží i harmonické teplé farby jesennej krajiny. O tento prvok v ČB fotografii prichádzame. Je to plus, ale i mínus. Čiernobiele spracovanie, vďaka absencii farieb, dá vyniknúť iným prvkom. Na druhú stranu ich musí ale fotograf objaviť a využiť. Tým, že akúkoľvek fotografiu prevediete do odtieňov šedej, z nej lepšiu fotografiu nedostanete. Fotografovaná scéna musí mať potenciál pre ČB fotografiu. Ak sa naučíte rozoznávať prvky, ktoré dobre fungujú, budú vaše ČB fotografie kvalitné.

Nešetrite na monitore

Aby ste mohli fotografie dobre upraviť, potrebujete vidieť kvalitný obraz na monitore. Pri ČB fotografii je to obzvlášť dôležité, pretože potrebujete vidieť najjemnejšie poltóny v tmavých a svetlých plochách. Potrebujete grafický monitor s IPS alebo S-PVA panelom a dobrým podsvietením. 24" EIZO kúpite už od 300€. Vyplatí sa monitor nastaviť pomocou kalibračnej sondy. Až potom máte istotu, že je dobre nastavený.

Fotografujte do RAW

RAW poskytuje maximum obrazových informácií. Tie využijete pri prevode do odtieňov šedej. Postprocesing je kľúčovou zložkou vzniku dobrej ČB fotografie a to aj keď fotoaparáty zvládajú fotenie do ČB (JPG) veľmi dobre. Vždy však budú mať obmedzené možnosti, funkciami aj samotným stratovým komprimovaným formátom JPG.

RAW môžete vyvolať rôznými spôsobmi, to je výhodou proti ČB fotografii vo formáte jPG, priamo z fotoaparátu.

Využívajte monochromatický živý náhľad

Tento tip sa týka viac užívateľov bezzrkadloviek, ako zrkadloviek. Ak si vo fotoaparáte nastavíte monochromatický obrazový profil, bude obraz v hľadáčiku a na displeji čiernobiely. Pomôže to tým, ktorí nemajú vycvičené fotografické videnie a nevedia si predstaviť, ako bude fotografovaná scéna vyzerať čiernobielo. Ak si monochromatický profil nastavia majitelia zrkadloviek, môžu si kontrolovať už nafotené zábery a učiť sa z nich.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jan.zitniak
2018-08-10 06:30:57
Parádne fotky a skvelý, inšpirujúci článok. Kvôli týmto vynikajúcim a praktickým informáciam som si ePhoto opäť predplatil. Ďakujem.
 
pa10
2018-08-12 12:14:10
super!
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia