Hore

Adobe Lightroom Classic CC - tri cesty k ČB

Lightroom je príkladne vybavený pre konverziu farebných fotografií do ČB. V našej fotoškole sme si prevod farebnej fotografie do ČB už prebrali. Lightroom sa ale vyvíja, pribúdajú nové funkcie a niektoré súvisia práve s ČB fotografiou.

Predpríprava

Na začiatku máme farebnú fotografiu, na konci čiernobielu. U obidvoch verzií by sme vykonali nejaké úpravy, niektoré spoločné. Je na vás, či ich urobíte na začiatku, alebo na konci. Doladiť ich môžete kedykoľvek. Na poradí krokov nezáleží. Nechám to na vašich zvyklostiach. Ja urobím niektoré úpravy ešte pred prevodom do ČB.

Orezanie na širokouhlejší formát 3:2.

Retuš kameňov na ceste.

Zvýraznenie oblohy pomocou prechodového filtra.

Fotografia je pripravená na prevod do ČB.

1. Black & White mix

Od počiatku Lightroomu je užívateľom k dispozícii prevod farieb do odtieňov šedej pomocou miešania farieb. Je to účinný spôsob, ako mať prevod pod plnou kontrolou, pritom nie je náročný, ak pochopíte jeho princíp. Ten spočíva v tom, že prevod ovládate pomocou farieb. Určujete ich jas v odtieňoch šedej. Pri fotografovaní na film sa to robí pomocou farebných filtrov. Ak chcete, aby nejaká farba bola na ČB fotografii reprodukovaná svetlo, použijete filter rovnakej farby, ak tmavo, tak komplementárnej. Nevýhodou je, že máte pod kontrolou len jednu, max. dve farby. V digitálnej fotografii ich máte pod kontrolou všetky a to zároveň.

Farebnú fotku do odtieňov šedej prevediete tak, že stlačíte klávesu “V”, alebo cez Menu/Settings/Convert to Black & White, alebo v paneli Basic zmeníte Treatment na Black & White. Lightroom prevedie fotografiu do ČB, použije obrazový profil Adobe Monochrome a automaticky nastaví mixovanie farieb. Bohužiaľ, od istého času sa nedá v…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia