Hore

Pravidlá ČB fotografie

Aj vďaka digitálom je ČB fotografia veľmi populárna. Nestačí však len farebnú fotografiu desaturovať. Či zvoliť farby alebo ČB, na to treba mať cit. Rovnako dôležité je ovládať postprocesing. Bez neho budete úspešní len čiastočne.

Krátko z histórie

ČB fotografia vznikla z núdze. V počiatkoch fotografie jej priekopníci dokázali zaznamenať obraz len monochromaticky. Bolo to technicky oveľa ľahšie. Trvalo ešte pekných pár desiatok rokov, kým sa stala farebná fotografie bežne použiteľnou. Už od počiatkov fotografie tu bola túžba po farbe, čoho dôkazom je obľuba kolorovaných fotografií. Tie nie sú pravou farebnou fotografiou, pretože farby sú na fotografiu nanášané dodatočne štetcom. Rozmach farebnej fotografie nastal až v 70-tych a 80-tych rokoch a postupne vytlačoval ČB fotografiu na okraj záujmu. Venovali sa jej dokumentaristi, umeleckí fotografi a entuziasti, ktorých bavilo vyvolávanie fotografií. Komerčne však víťazila fotografia farebná.

ČB digitálne

Prechod na digitálnu fotografiu opätovne zvýšil záujem o čiernobielu fotografiu. Filmu a videu sa to nepodarilo, česť výnimkám, akými sú oskarový Artist, alebo umelecky ladené videoklipy. Pri fotení na film sa fotograf musí rozhodnúť, či použije farebný alebo ČB materiál. V digitálnej fotografii môže veselo fotiť farebne a fotografie kedykoľvek previesť do odtieňov šedej.

Prakticky v každom fotoaparáte nájdete monochromatický obrazový profil. Ak ho nastavíte, budete fotografovať čiernobielo. U fotoaparátov so živým náhľadom uvidíte ČB obraz už pri komponovaní, v prípade zrkadloviek až po odsnímaní záberu. Ak fotíte do formátu JPG, budú fotografie čiernobiele a farebné z nich už nespravíte. Pri formáte RAW, aj keď nastavíte monochromatický profil, budú fotografie farebné. Až pri spracovaní v počítači sa rozhodnete, či chcete fotografie farebné alebo čiernobiele. Môžete mať naraz oboje. To je obrovská výhoda digitálnej fotografie.

Či fotíte na film, alebo digitálne, platia rovnaké pravidlá pri rozhodovaní sa, či fotiť farebne alebo čiernobielo. To, že máme možnosť voľby, nám fotografovanie sťažuje, najmä začiatočníkom. Pokročilí fotografi sa často riadia inštinktom, ktorý si vypestovali za roky fotografovania. Začiatočníci si ich musia vypestovať, pomôcť im môže niekoľko základných pravidiel a odporúčaní.

Základné pravidlá a odporúčania

Inšpirujte sa

Začnite štúdiom klasikov zlatej éry ČB fotografie. Tí nemali na výber a tak pre ČB fotografiu dostali prirodzený cit. Rovnako sa dajte inšpirovať aj súčasnými fotografmi, nemusia to byť svetoznámi fotografi, nájdite si v internetových galériách svojich obľúbených autorov. Študujte ako pracujú s motívom, kompozíciou, svetlom, štruktúrami. Naučíte sa tak, u akých motívov ČB funguje. Pomôže vám to pri rozhodovaní, či fotiť farebne alebo ČB.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Hanigal
2017-11-28 17:41:32
Karol, vďaka za pekný článok...
 
Hanigal
2017-11-28 17:43:32
Opäť však ten istý problém s galériou a prezentáciou. Karol, nepokúsite sa to vylepšiť? Tak aby dole nebol ten pás a fotka bola na celú obrazovku...
 
milanF
2017-12-01 14:33:12
vďaka
 
Maťo Cibka
2017-12-01 19:07:57
Fundovane, jednoducho, zrozumiteľne napísané, palec hore Karol
 
seifi
2018-07-31 10:31:22
fajn článok
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia