Hore

Adobe Lightroom CC - ČB dokumentárny vzhľad

Dokument, väčšina z nás si predstaví fotografie z knižiek Tibora Husára, Josefa Koudelku, Alana Hyžu, Martina Martinčeka, Jozefa Mravca, Karola Kallaya a ďalších. Väčšina z nich je fotená na film. I keď sa námetmi a kompozíciou líšia, odzrkadľujúc videnie jednotlivých autorov majú niečo spoločné. Film ako médium je charakteristické svojim vzhľadom a oproti digitálu limitované. Dokumentárne fotografie často vznikajú za ťažkých svetelných podmienok. Dokumentaristi išli často cez technické limity techniky a materiálu. Dôležitý bol obsah, technická kvalita druhoradá. Dokumentárne fotografie sú často neostré, zrnité, s neprekreslenými tieňmi a svetlami. Táto nedokonalosť má však niečo do seba. Dnešné fotoaparáty sú oveľa vyspelejšie, fotografovi pomáha automatické zaostrovanie, snímače dokážu snímať za oveľa horších svetelných podmienok. Fotografie sú technicky kvalitnejšie. Mnohým ale chýba práve tá nedokonalosť filmu. Zvykli sme si na ňu, veď nás sprevádzala desiatky rokov a aj dnes, keď obdivujeme fotografie dokumentaristov filmovej éry.

Počítačové spracovanie digitálnej fotografie nám umožňuje napodobniť vzhľad fotografií nasnímaných na film a vyvolaných v tmavej komore. Aby sme to mohli urobiť, musíme definovať charakteristické znaky vzhľadu dokumentárnych fotografií fotených na film.

Dukumentaristi najradšej používali ČB filmy. Farba v dokumente väčšinou odpútava pozornosť od toho hlavného. Filmové materiály nie sú príliš citlivé. V dokumentárnej fotografii sa blesk prakticky nepoužíva, alebo len v núdzi. Fotografi si často pomáhali tzv. push procesom a rôznymi trikmi v tmavej komore. Výsledkom sú vysokokontrastné fotografie s výrazným zrnom a prirodzenou svetelnou atmosférou. Objektívy neboli tak dokonalé ako dnes. Preto sa na fotografiách objavuje vinetácia, difúzovanie svetla, sférické skreslenie a iné optické chyby. Fotografi používali objektívy s pevnou ohniskovou dĺžkou. Pre dokumentárnu fotografiu sú charakteristické najmä mierne širokouhlé ohniská. Vzhľadom na ponuku objektívov boli fotografi vybavení pevnými objektívmi 20, 24, 35, 50 mm, prípadne aj portrétnym objektívom 85 - 135 mm. Fotografi často pracovali s väčšou hĺbkou ostrosti, na presné zaostrovanie nebol vždy čas.

Mnohé z toho, čo platilo pre fotografovanie dokumentu v minulosti, platí aj dnes. Len to máme technicky oveľa jednoduchšie. Pre napodobnenie vzhľadu filmových dokumentárnych fotografií potrebujete podklady, nasnímané obdobným spôsobom. Vo fotografiách musí byť potenciál. Dokumentárna fotografia nie je moja parketa a tak som si požičal fotografie Zuzany Minarovičovej z exotického Nepálu.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
seifi
2017-05-22 13:11:05
fajn; aj keď pridanej vinetácii je dnes na fotografiách na ephoto skôr viac ako menej
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia