Hore

Lightroom CC alebo Pixelmator Photo?

Už roky využívam chytré zariadenia s iOS aj s Androidom. Obidve platformy sú do veľkej miery rovnocenné a dávno preč sú časy, keď bol iOS rádovo lepší ako Android.

iOS si však stále ponecháva niekoľko výhod. V prvom rade je to úzke prepojenie celého systému Apple, synchronizácia medzi zariadeniami, Air Drop pre jednoduché prenášanie súborov atď. Pre mňa ako fotografa je ale najpresvedčivejším argumentom softvér. Väčšina najlepších programov pre prácu s fotografiami a videom sú pre iOS. Ak chcete chytré zariadenie využívať ako digitálnu komoru, je najlepšou voľbou Apple. To platí, ak chcete “pravé” chytré zariadenie a nie hybrid v podobe tabletu s OS Windows, akým je Surface od Microsoftu. Nič proti nemu nemám, len si myslím, že je to skôr notebook bez pevnej klávesnice, ako tablet. Väčšie výhrady mám proti samotnému OS Windows. Vráťme sa však k chytrým zariadeniam typu tablet. V tejto kategórii Apple kraľuje. Minulý rok predstavil cenovo dostupný iPad s podporou dotykového pera, takže nemusíte nutne kupovať drahý iPad Pro. Tohto roku dokonca pribudla podpora klávesnice. Ak ale chcete takmer plnohodnotne nahradiť notebook, odporúčam iPad Pro. Argumentov prečo je viacero, ale jeden z najdôležitejších je USB-C konektor. Ten umožňuje pripojenie rôznych zariadení, vrátane fotoaparátu, alebo externého monitoru. Nedávno bol predstavený nový operačný systém, optimalizovaný pre tablety. iPad OS 13 prináša množstvo vylepšení, jedným z nich je konečné otvorenie vstupu, takže k tabletu môžete pripojiť disky, USB kľúče atď.

iPad od Applu je najlepším tabletom pre fotografov, pretože sú pre neho k dispozícii najlepšie aplikácie pre spracovanie fotografií. Tomu sa inak výborné tablety s Androidom (napr. Samsung Galaxy Tab S6)m nemôžu rovnať. Iným riešením, ako Apple, ostáva Surface od Microsoftu, ten ale používa plnohodnotný Windows a je to teda skôr počítač, ako tablet.

Čoraz viac fotografov nahradilo notebook tabletom. Operačný systém navrhnutý pre tablety má výhody aj nevýhody. Jednou z nevýhod je, že určité veci sa na tablete nedajú robiť tak komfortne. Veď to poznáte, na počítači si otvoríte niekoľko programov a neustále sa medzi nimi pohodlne prepínate. Pri práci vám pomáha klávesnica a myš a keď potrebujte, máte k počítaču veľký monitor. K dispozícii máte veľký diskový priestor, ktorý ľahko zväčšíte. Pri tablete sa musíte naučiť pracovať iným spôsobom.

Ak chcete tablet ako digitálnu komoru, chcete v ňom mať softvér na pokročilé spracovanie fotografií. Niekto chce editor typu Photoshop, inému vyhovuje viac RAW konvertor. Osobne nepovažujem tablet za plnohodnotnú náhradu notebooku, ale len alternatívu k nemu a som si vedomý určitých kompromisov. Preto mi vyhovuje, že aplikácie sú optimalizované pre dotykové ovládanie a systém pre…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia