Hore

RAW po 10 rokoch

Niekoľkokrát sme vo fotoškole preberali výhody RAW-u. Jednou z nich je možnosť vrátiť sa k úprave fotografie.

Ja fotografujem digitálne prakticky, odkedy sa objavil prvý komerčne predávaný digitálny fotoaparát. Do RAW-u to bolo podstatne neskôr, ale aj tak je to už vyše 10 rokov. Aj ja som začínal s JPG-om a upravoval som ho vtedy dostupných programoch, najmä Zoneri a Photoshope, ktorý som mal v práci. Už vtedy som celkom dobre ovládal postprocesing, takže som pri úpravách veľa chýb nenarobil. Tie ktoré som urobil, sa už nedajú opraviť. Ak upravíte JPG (TIFF, BMP), úpravy už nevrátite späť. A kto z vás si odložil originálne neupravené fotografie?

U RAW-u je to iné. Ten zostáva bez zmeny, len ho môžete vyvolať iným spôsobom. Ak si RAW-y nechávate, robíte dobre. Prečo? Sú tu dva hlavné dôvody:

1. Softvér sa vyvíja a vy s ním viete lepšie pracovať

Softvér sa vyvíja a dokáže RAW spracovať lepšie ako v minulosti. Pribúdajú aj nové funkcie. 10-ročnú fotografiu z RAW-u vyvoláte lepšie. Už v základe budete mať lepší dynamický rozsah a menší šum. Počas rokov sa vylepšujú všetky funkcie a pribúdajú nové, ktoré môžu zásadne ovplyvniť, čo sa dá s fotografiami urobiť. Stačí spomenúť funkciu Dehaze, nájdete ju vo viacerých editoroch, ktorá významne ovplyvňuje úpravy krajinárskych fotografií. Dnes sa dajú zachrániť fotografie, ktoré by ste (a možno aj ste) pred rokmi vymazali.

V roku 2009 sa kamarátka Zuzka vrátila z Nepálu s mnohými krásnymi fotkami, našlo sa ale aj pár nepodarkov. Podarilo sa mi Zuzku presvedčiť nech vymaže len skutočne zlé fotografie. Po rokoch sa tak môže vrátiť k úprave vtedy len ťažko upraviteľných fotografií. Na jednej, ktorú s obľubou používam na workshopoch, si ukážeme, ako rastie obrazový potenciál RAW-u.

Fotografia v roku 2009, po naimportovaní do Lightroomu (procesná verzia 2) vyzerala takto. Zuzka ju chcela okamžite vymazať. Už vtedy sa však dala slušne zachrániť.

Zapnuté zvýraznenie prepalov a neprekreslených tieňov odhalí veľké plochy bez kresby.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia