Hore

Skylum Luminar 4 - jarná krajina

Jar je za dverami a čoskoro budete potrebovať upraviť fotografie jarnej krajiny. Pozrime sa na to, ako to urobiť v programe Luminar 4, ktorý je zaujímavou alternatívou k programom Adobe Lightroom Classic CC, Capture One a pod.

Vybral som staršiu fotografiu nasnímanú Nikonom D800E a objektívom Nikkor AF-S 85/1,8G. Pri clone f/16 mi na zábere “vyskočili” fľaky, spôsobené nečistotami na snímači. Takže okrem úpravy kontrastu a farebnosti, sa budem musieť postarať aj o ne. Ale to až na konci.

Surový RAW.

Presety

Úplný začiatočník, ktorý vôbec neovláda postprocesing, ale rozhodol sa fotografovať do formátu RAW, môže využiť presety. V Luminari sa im hovorí “looks”. Presety sú vlastne makrá úprav, ktoré pre užívateľa niekto predpripravil, alebo si ich urobil sám. Presety zobrazíte tak, že kliknete v hornej lište na “looks”. Zobrazia sa v spodnej lište. Sú rozdelené do skupín, medzi nimi nájdete aj skupinu Landscape. V nej sú presety určené pre krajinárske fotografie. Ja som si vybral “Warm Sunset”. Asi mi dáte za pravdu, že fotografia je prakticky hotová, až na nečistoty. Ak by som mal čistý snímač, bola by to úprava jedným klikom, ktorú by neodmietol ani skúsený užívateľ, ktorý si fotografie upravuje sám.

Presety sú najjednoduchšou cestou k úprave fotografií.

Ja som zvolil Warm Sunset zo skupiny Landscape.

Manuálna úprava

Luminar 4 využíva strojové učenie, čo je budúcnosť editácie fotografií. Fotografia vo formáte RAW je vždy šedivá, pretože na ňu nie je použitý posprocesing. V prvom rade musíme pridať kontrast a zvýrazniť farby. V inom programe by som automaticky siahol po funkciách nastavenia expozície, kontrastu a farieb. Nie však v Luminari, i keď tieto funkcie má. Využijem strojové učenie AI.

V pravom paneli Esentials využijem funkcie AI Enhance (vylepšenia). Sú tu dve funkcie AI Accent a AI Sky Enhancer. Prvá je celkové automatické vylepšenie záberu. Druhá slúži na vylepšenie oblohy. Nastavte ich podľa vášho vkusu. Ja som zvolil AI Accent 100% a AI Sky Enhancer 30%.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia