Hore

Soft efekt niekoľkokrát inak I.

Páčia sa vám jemné fotografie s akoby zasnenou atmosférou? My si ukážeme ako dosiahnuť soft efekt bez filtrov alebo špeciálneho objektívu. V prvej časti si ukážeme spôsoby postprocesingové, zvládnu ich aj začiatočníci

Páčia sa vám jemné fotografie s akoby zasnenou atmosférou? Tá býva dosiahnutá difúzovaním svetla. Kedysi sa na to používali filtre. Ba dokonca je na to aj pár špeciálnych objektívov. Filtre, ktoré mali rôzny povrch, ktorý spôsoboval lom svetla. Niesli rôzne označenie, napr. soft, difuse, dream atď. Dnes sa prakticky nepoužívajú, nahradilo ich počítačové spracovanie obrazu.

Kto v minulosti nemal špeciálne filtre alebo objektív, mohol použiť niektorý z kutilských trikov. Napríklad natiahnuť dámsku silonovú pančuchu na objektív.

My si ukážeme ako dosiahnuť soft efekt bez filtrov alebo špeciálneho objektívu. V prvej časti si ukážeme spôsoby postprocesingové, zvládnu ich aj začiatočníci.

Potenciál fotografie

Prv ako sa pustíme do softovania, musíme si povedať niečo o výbere motívu. Nie každá fotografie je vhodná pre aplikovanie soft efektu. Prvým predpokladom je motív. Vhodné sú jemné motívy, ako portréty detí a žien, svadobné fotografie, fotografie kvetov, zátišia… Výber motívu sám o sebe nestačí. Potrebujeme aj dobré svetlo. Malo by byť mäkké, nebudeme predsa bojovať proti tvrdému kontrastnému svetlu. Najlepšie je, ak fotografia už pôsobí jemne a mi tú jemnosť len zdôrazníme. Dôležitá je aj tonalita fotografií, pri vytváraní soft efektu sa využíva difúzovanie svetlých tónov.

Fotografia by mala byť pre úpravu vhodná motívom i tonalitou.

 Po pridaní soft efektu.

Adobe Lightroom

Tento postup je najjednoduchší. Je tak jednoduchý, že stačí na neho len jedno potiahnutie myšou. Zopakujem len, že fotografia musí mať pre “soft” úpravu predpoklady. Nie je nič ľahšie ako vyskúšať to.

Na dosiahnutie soft efektu použijeme funkciu Clarity. Nájdete ju v paneli Basic, časť Presence. Clarity pracuje s mikrokontrastom a väčšina ju používa na jeho zvýšenie. Ak Clarity nastavíme na plusové hodnoty, zvýšenie mikrokontrastu spôsobí, že sa nám bude fotografia javiť ostrejšia. Viac vyniknú farby, hrany, štruktúry a textúry.

 

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
JohanM
2016-06-09 15:31:37
Pekný článok. Ďakujem!
 
drecpy©photo
2021-02-01 09:39:00
Nik už nie je zdarma
 
mllpo
2021-02-01 10:00:00
príspevok od: drecpy©photo
Nik už nie je zdarma
Článok je z archívu. Pravdepodobne z roku 2016. V tom čase zdarma bol.
 
fatality
2021-02-01 11:56:29
príspevok od: mllpo
Článok je z archívu. Pravdepodobne z roku 2016. V tom čase zdarma bol.
+starsie verzie zdarma stale su..
 
blahoslav J B Art
2021-02-01 13:37:52
ja pouzivam starsi Nik coll, ked bol este zdarma a zdarma starsi Zoner 17, kde na zmakcenie je Dream portait filter, s moznostou nastavenia miery zosoftenia
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované