Hore

S mobilom na cestách

Máme tu leto a čas dovoleniek. Mobilné telefóny sú najrozšírenejším typom fotografického zariadenia. Sprevádzajú nás na každom kroku, vrátane ciest za oddychom a spoznávaním.

Chytré telefóny vytlačili kompaktné fotoaparáty. Výkon fotoaparátov v mobiloch sa rok od roka zlepšuje. Obrazovou kvalitou prekonávajú lacné kompakty. Prečo sú mobily také obľúbené? Pretože mobil máte pri sebe a je to viacúčelové zariadenie. Fotografie hneď môžete upraviť a publikovať.

Aktuálnym trendom je použitie dvoch, či dokonca troch, fotoaparátov v jednom zariadení. Podľa modelu sa tým rieši zlepšenie obrazovej kvality, alebo absencia zoomu. Populárne je softvérové napodobňovanie bokehu, pri ktorom sa tiež zvykne používať dvojica fotoaparátov.

V porovnaní s ostatnými typmi fotografických zariadení je najväčšou nevýhodou mobilov absencia zoomu s väčším rozsahom, aby ste si mohli priblížiť vzdialené objekty. Tomu treba prispôsobiť prácu s kompozíciou. V minulosti tu boli pokusy zabudovať do mobilov zoom, ale toto riešenie sa nestretlo s dobrým ohlasom zo strany užívateľov. Prístroje s optickým zoomom, napr. Samsung Galaxy K Zoom (10x optický zoom) boli hrubé. Užívatelia dávajú prednosť tenkým prístrojom. Aktuálne sa ku koncepcii väčšieho optického zoomu hlási len Lenovo, ktoré pokračuje v dizajne, ktorý vyvinula Motorola, fotoaparát so zoomom je riešený ako prídavný modul, ktorý sa pricvakne na chrbát telefónu. Zaujímavé, ale bohužiaľ drahé riešenie.

Kvôli nepraktickosti sa neosvedčili optické predsádky, ani prapodivné nacvakávacie fotomoduly.

Lenovo Moto Mods - Hasselblad True Zoom. Rozširujúci modul pre Lenovo Moto Z s 10-násobným optickým zoomom.

Ak teda za svoj dovolenkový fotoaparát vyberiete mobil, počítajte s tým, že má len pevný širší uhol záberu, najvyššie nové modely niekedy disponujú 2x optickým priblížením.

V rámci pokroku je Huawei P20 Pro vybavený až trojicou fotoaparátov. Toto je cesta, ako zlepšiť fotografické schopnosti a pritom mobil zostáva tenký.

S výberom fotomobilu vám pomôže stránka dxomark.com, ktorá je známa porovnávaním fotomodulov v telefónoch. Aktuálne k najlepším modelom patria Iphone 8, Iphone X, Huawei P20/P20 Pro, Samsung Galaxy S9/S9 Plus, LG G7 ThinQ, Xiaomi Mi 8 atď.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované