Hore


Dôležité a menej dôležité parametre systémových fotoaparátov I.

Je to už 20 rokov, čo sa naplno rozbehla digitalizácia fotografie. Vtedy bolo najsledovanejším parametrom rozlíšenie snímača.

Niet sa čo čudovať, prvé komerčne predávané fotoaparáty nemali ani jeden megapixel. To sa rýchlo menilo. Začali sa sledovať aj iné parametre, ako typ snímača, druh a výdrž batérie, veľkosť a rozlíšenie displeja…

Megapixelmi sa dnes už trápiť nemusíme, sú ale stále sledovaným parametrom. Čo je dôležité na parametroch súčasných zrkadloviek a bezzrkadloviek?

Aj keď je na trhu veľa pekných kompaktov, zanietený fotograf si kúpi systémový fotoaparát, kvôli jeho univerzálnosti a prispôsobivosti. Medzi systémové fotoaparáty radíme zrkadlovky a bezzrkadlovky. Majú množstvo funkcií a parametrov. Informácie sú dobre dostupné a tak nie je problém porovnávať jednotlivé modely. To je ale tabuľkové porovnávanie a nemusí byť vždy objektívne. Pri výbere si preto naštudujte aj recenzie, čítajte fóra (s rezervou) a najlepšie bude, ak si vybrané modely obzriete v predajni alebo na predvádzacej akcii. Nezabudnite, že si nekupujete len fotoaparát, ale vyberáte celý systém.

Typ fotoaparátu

Medzi systémové, modulárne, fotoaparáty radíme bezzrkadlovky a zrkadlovky. Vo fotoškole o nich píšeme veľa. Zrkadlovky, ktoré sú na trhu dlhšie, sú na vrchole. Je k ním najviac príslušenstva. Budúcnosť však patrí bezzrkadlovkám, tie aktuálne zrkadlovky silne vytláčajú z trhu. Že je tomu tak nedokazujú len predajné čísla a záujem fotografov, ale aj prehľad nových fotoaparátov predstavených za posledný rok. Z hľadiska obrazovej kvality rozdiel medzi DSLR a CSC nie je. Je to v tom, čo umožňuje permanentný živý náhľad bezzrkadloviek. Aktuálne je čas, kedy sa stále oplatí kúpiť zrkadlovku, ale treba zvážiť, či do budúcna nie je lepšie kúpiť bezzrkadlovku.

Amatérska zrkadlovka Canon EOS 250D (vľavo) a bezzrkadlovka Sony a6400. Dva systémové fotoaparáty s výborným obrazovým potenciálom. Líšia sa konštrukciou, ergonómiou a čiastočne aj funkcionalitou.

Snímač

Typ snímača

Dnes sú v systémových fotoaparátoch rozšírené tri druhy snímačov. Najrozšírenejší je CMOS v rôznych verziách. Je na trhu dlho a fotografi sú naň zvyknutí, dobre poznajú jeho vlastnosti. Je to stávka na istotu. Fujifilm používa vo svojich bezzrkadlovkách snímač X-Trans, ktorý v niektorých parametroch CMOS prekonáva, ale niektoré programy majú problém s demozaikovaním RAW-u. Nie je to žiadna tragédia, dá sa to zvládnuť a nemusíte kvôli tomu Fujifilm vyraďovať z užšieho výberu. Tretím typom snímača je Foveon, používa ho značka Sigma. Poskytuje najostrejší obraz, produkuje ale veľa šumu aj pri relatívne nízkych citlivostiach. Hlavne však Sigma nevie jeho vývoj dotiahnuť do…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia