Hore

Systémové blesky - kanály a skupiny

Ak fotografujete so systémovými bleskami v štýle strobist, musíte dobre ovládať prácu so skupinami a kanálmi. Inak bude pre vás fotenie frustrujúce.

Funkcionalita moderných systémových bleskov je komplikovaná. Nemyslím tým ich používanie, ale bohatú funkčnú výbavu. Jednou z funkcií, ktorú nájdeme u pokročilejších modelov, je možnosť diaľkového odpaľovania. Fotoaparát so vstavanou alebo nasadenou riadiacou jednotkou (môže to byť aj blesk s touto funkciou), dokáže ovládať odpaľovanie externých bleskov. Fotoaparát a blesky medzi sebou komunikujú opticky, rádiovo, prípadne aj v kombinácii s káblami.

Čo je to riadiaca jednotka?

Prv ako sa budem venovať kanálom a skupinám, vysvetlíme si čo je to riadiaca jednotka. Riadiaca jednotka je zariadenie, ktoré diaľkovo ovláda jeden alebo viacero externých bleskov. Riadiacou jednotkou môžu byť rôzne zariadenia:

Vstavaný blesk fotoaparátu - niektoré fotoaparáty dokážu pomocou vstavaného blesku ovládať kompatibilné externé blesky.Externý blesk nasadený na fotoaparáte - tento blesk musí mať funkciu riadiacej jednotky v režime master alebo commander.Optický alebo rádiový vysielač - nasadzuje sa na fotoaparát.

Pri niektorých fotoaparátoch funguje ako riadiaca jednotka vstavaný blesk, alebo malý externý blesk napájaný priamo s fotoaparátu.

Profesionálny blesk nasadený na fotoaparáte dokáže pracovať ako riadiaca jednotka a ovládať externé blesky.

Najsofistikovanejším riešením ovládania bleskov je použitie špeciálnej riadiacej jednotky. Na obrázku Nikon Speedlight SU-800, ktorá…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia