Hore

Svetlo dajte na prvé miesto I.

Fotografiu som si obľúbil aj z dôvodu, že je rýchla. Kým niečo namaľujete, alebo uštrikujete, trvá to hodiny. Fotografii stačia väčšinou sekundy. Nastaviť, zamerať, stlačiť spúšť a obrázok je hotový. Zdá sa to byť jednoduché, ale nie je. Za tých pár sekúnd vedome i podvedome urobíe množstvo úkonov a hlavou vám prebehne množsto myšlienok. Skúsený fotograf pracuje intuitívne, mnohé úkony robí rutinne. Začiatočník to tak ľahké nemá. Mnohému sa len učí. Najväčšiu pozornosť venuje fotoaparátu. “Ako ho mám držať? Čo mám nastaviť? Ktorým tlačidlom? Kam zaostriť? Mám použiť blesk? Čo to tam na displeji bliká?” Ako má potom myslieť na kompozíciu a svetlo, keď je jeho mozog zaplavený desiatkami otázok?

Treba zvoľniť. Menej je niekedy viac. Technická stránka fotografie je dôležitá, ale dobrú fotografiu tvoria skôr tie umelecké prvky. Fotoaparáty sú také vyspelé, že aj začiatočníkovi umožňujú nafotiť technicky kvalitné fotografie. Rovnakú pozornosť, ako technickému procesu treba venovať kompozícii a svetlu. Kompozícia je tu vždy. Veď vzniká už tým, že vyberieme, čo fotíme a umiestníme to do rámčeku. To je len prvý krok. A teraz záleží na fotografovi, či bude kompozícia dobrá, alebo zlá. Tak, či tak, vznikne fotografia. Tej väčšinou niečo chýba, aj keď môže byť technicky a kompozične správna. Chýba jej svetlo. Tým nemyslím fotóny, či luxy. Chýba zaujímavé kvalitné svetlo. Často aj u skúsených fotografov, ktorí majú techniku a kompozíciu v malíčku. Svetlo sa pre všetky ostatné aspekty vzniku fotografie ocitá až na konci.

Zoči voči svetlu.

Profesionálne deformovaný sledujem ľudí s fotoaparátom pri fotení. Je jedno, či majú telefón, alebo drahú zrkadlovku. Zbadajú niečo zaujímavé a idú to odfotiť. Zapoja do fotenia to čo vidia, častokrát skôr to, čo nevedia. Nefotograf, keď zbadá niečo zaujímavé, hneď to odfotí. Myslí si, že stačí, že na fotografii je niečo pekné, niečo zaujímavé. Fotograf začne najprv premýšľať a hladať, akým spôsobom interpretuje skutočnosť tak, aby bola aj na fotografii zaujímavá. Fotografa uvidíte ako chodí okolo objektu a hľadá najlepší uhol záberu, kde kompozícia a svetlo najlepšie spolupracujú.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Martin8101
2015-03-09 10:56:50
Na paradu... rad si precitam aj technicke clanky, ale toto je dovod, preco sem chodim...
 
Daniel Urban
2015-03-09 15:06:39
príspevok od: Martin8101
Na paradu... rad si precitam aj technicke clanky, ale toto je dovod, preco sem chodim...
Presne tak. Karolove články si aj ja vždy veľmi rád prečítam.
 
blahoslav J B Art
2015-03-09 20:42:19
ked som sem rano nakukol, tesil som sa, aku podnetnu diskusiu si vecer precitam ... a teraz pozeram, ze asi vsetci vonku fotia a nikto nediskutuje ...
mozno keby dobre svetlo robil Nikon alebo Canon, bolo by tu na mraky prispevkov ...
a mozno dobre svetlo zaujima len malokoho, neda sa zmerat, DXO ho netestuje, neda sa vyjadrit ciselne ...
takze zaver: dobre svetlo nie je nic pre nas, technicky zameranych fotografov a podobne clanky su pre nas nanic ...
my chceme technofilske clanky ! ..........
... a stary dizajn uvodnej stranky ! .........
my si zaluzime istoty !
 
jehner
2015-03-09 20:56:52
Palec hore. Karol zlepšuješ sa. Technické články sú super (ako písal Martin) ale na takýto skvost treba aj trochu talentu. Pútaví, zaujímavé, poučné. Plus veľavravné obrázky. Super.
 
Laco62
2015-03-09 23:21:08
paráda ako vždy
 
Jerry C.
2015-03-09 23:30:56
Karol vďaka !
Vďaka tebe máme možnosť aj takto, po kúskoch študovať vysokú školu fotografie .
 
JanKurej
2015-03-10 14:13:29
Super clanok. Dakujem.
 
foxliska
2015-03-10 16:14:24
Super. Aj ja dakujem Karol !
 
Miro Sabo
2015-03-14 17:32:36
Veľmi dobre napísané. Svetlo je to, čo robí fotografiu zaujímavou.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované