Hore

Expozičný čas - zobrazenie, nastavenie, limity

Expozičný čas je jedným z troch parametrov expozičného trojuholníka (čas, clona, citlivosť). Neexistuje fotografia, pri ktorej by nebol čas prítomný. Expozičný čas určuje, po akú dobu bude svetlocitlivý prvok (film, papier, snímač…) vystavený svetlu. Nebudeme sa teraz venovať tomu, aký je ten správny čas pre expozíciu, či ako vplýva na zachytenie pohybu, ale ako sa nastavuje vo fotoaparáte.

Expozičný rad

Prv než sa pustíme do nastavovania času, mali by ste vedieť, že vo fotografii používame rad expozičných časov, rovnako ako používame rad clonových hodnôt a rad hodnôt citlivosti. V základe sú tieto rady rozdelené po 1 stupni EV. Rady sú dôležité pre to, aby sme vedeli ľahšie pracovať s nastavením expozície. Rozdelenie radov po 1 stupni EV je príliš hrubé. Veď rozdiel 1 EV znamená 2x menej, alebo 2x viac svetla. Pre presnejšie nastavenie expozície sú rady jemnejšie odstupňované po 1/2 alebo 1/3 EV. U pokročilejších prístrojov je to nastaviteľné. Aj keď je rad expozičných časov zaužívaný, môžeme sa stretnúť aj časmi inými. Najčastejšie je to u elektronických uzávierok.

Základný rad expozičných časov odstupňovaný po 1 EV:

1/32 000, 1/16 000,  1/8 000, 1/4 000, 1/2 000, 1/1 000, 1/500, 1/250, 1/125, 1/60, 1/30, 1/15, 1/8, /1/4, 1/2, 1, 2, 4, 8, 15, 30, 60 s. Expozičný rad odstupňovaný po 1/3EV by bol oveľa dlhší.

 Tu vidíte zaužívané expozičné hodnoty v tabuľke, ktorá ukazuje vzťah času a clony vzhľadom na množstvo svetla, pri štandardnom ISO 100. Zdroj: http://f128.info

Rozsah časov

Rozsah nastaviteľných expozičných časov je limitovaný možnosťami uzávierky, pri dlhých časoch je obmedzený najmä z hľadiska prehrievania snímača a elektroniky a z hľadiska výdrže batérie.

Väčšina fotoaparátov používa elektronicky riadenú mechanickú uzávierku, najčastejšie štrbinovú. Tá má svoje limity u veľmi krátkych časov. U zrkadloviek je to prepojené aj so schopnosťou rýchlo sklápať zrkadlo. V digitálnych fotoaparátoch nájdete uzávierky s najkratším časom 1/8 000 s. Pri tomto čase sa lamely pohybujú takmer rýchlosťou zvuku a aj pri nízkej hmotnosti tu pôsobia veľké sily. Konštrukcia uzávierky je nákladná a preto sa u nižších modelov stretnete s uzávierkami s najkratším časom 1/2 000 alebo 1/4 000 s. S dlhými časmi nie sú problémy a fotoaparáty s mechanickou uzávierkou ponúkajú bežne časy rádovo v desiatkach sekúnd, či minút. Niektoré modely zvládajú aj niekoľkohodinové expozície.

Čoraz častejšie sa vo fotoaparátoch…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Roman Point
2016-04-11 09:32:33
Chystas recenziu na Canon 80D? To by bolo fajn teda
Dedukujem na základe foto použitých v článku.
 
juraj07
2016-06-10 09:48:28
Prečo nemôžem v režime Bulb použiť samospúšť? Ja ju používam bežne a nepotrebujem dialkove ovladanie. Pri cca 10-15 minutovej expozicii ten kratky zachvev na konci, ked stlačím spušť pre ukončenie expozicie už nič nerozmaže.
 
mafto.maftovsky
2016-09-15 18:41:13
Ja v režime Bulb zapnem snímanie dotykom na LCD , plus 2s samospust a jemným dotykom na displej fotím a taktiež ukončím expozíciu.. Nepotrebujem diaľkové
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia