Hore

S JPG na jesenné farby

Jeseň klope na dvere a my sa vraciame k obľúbenému ročnému obdobiu, ktoré nás teší ešte príjemnými teplotami, ale hlavne krásnymi teplými farbami.

Formát JPG po rokoch zatracovania opäť získava na popularite. Dôvodov je hneď niekoľko. V prvom rade je za tým celkový pokrok v snímačoch a v spracovaní obrazu. Popularite prospeli aj vydarené obrazové profily a efektové filtre v niektorých fotoaparátoch, najmä bezzrkadlovkách. Čoraz viac fotografov sa naviac spolieha na to, že všetko urobí fotoaparát, bez nutnosti spracovávať fotografie v počítači. Dupľovane, keď vďaka WiFi, ktoré má takmer každý foťák, a chytrému telefónu môže ísť fotka okamžite na internet.

Paleta jesenných farieb.

Aby ste pri fotení do JPG neboli sklamaní, že sa fotoaparátu nepodarilo zachytiť dostatočne atraktívne krásy jesene, musíte pre to niečo urobiť. Čo od jesenných fotiek očakávame? Sú to teplé saturované farby.

Takto si jesenné farby nepredstavujeme, bez nastavenia fotoaparátu nám ich ale takto naservíruje.

Prv ako si popíšeme odporúčané nastavenia fotoaparátu pri snímaní do formátu JPG, musím spomenúť odporúčané príslušenstvo. Je ním polarizačný filter. Jeho funkciou je eliminovať odrazené, polarizované svetlo. Na listoch sa odráža obloha. Tá je v prípade pekného počasia modrá, v prípade zlého počasia šedá. Tak, či onak, sú to studené farby, ktoré teplú jesennú atmosféru nepodporujú. Bez polarizačného filtra sa stáva, že sa na listoch odráža studená obloha, čím do určitej miery potlačí teplé farby, ktoré tak chceme. Účinok polarizačného filtra v tomto prípade nenapodobníte žiadnym nastavením ani postprocesingom.

Najužitočnejší filter - polarizačný.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blahoslav J B Art
2017-09-19 18:01:43
na jesenne farby ... jedine s Fuji Velviou ... a hotove Jpegy padaju rovno z fotaku
 
marijn
2017-09-19 19:53:03
adobe RGB - viac farieb, ale matnejších
http://www.kenrockwell.com/tech/adobe-rgb.htm
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-09-20 06:35:51
príspevok od: marijn
adobe RGB - viac farieb, ale matnejších
http://www.kenrockwell.com/tech/adobe-rgb.htm
Matnejsich, to je vec materialu a nie teorie farieb?. Adobe RGB obsahuje viac farieb ako sRGB a urcite nie su matnejsie. Problem je s interpretaciou Adobe RGB v prehliadacocj, ktore nemaju podporu colormanagementu. Fotka v Adobe RGB vyzera sediva, menej saturovana i ked tomu tak nie je.
 
marijn
2017-09-21 11:30:36
K tej prvej vete: slovo "matný" má viacero významov, napr. nevýrazný (farba), nejasný(spomienka).
http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=matn%C3%BD

V akom význame som to slovo použil je predsa jasné.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia