Na prvý pohľad je SB900 väčší ako ktorýkoľvek doterajší Nikon blesk. Znamená to viac miesta vo vašej taške a o 65 gramov viac na vašom ramene. Oplatí sa rezervovať si pre neho priestor a takmer 450 €?
Ak porovnáme parametre výkonu a funkcie, SB900 sa od menšieho blesku SB800 neodlišuje. No keď blesk chytíme do ruky a skúsime nastaviť základné módy fotografovania, zistíme, že ovládanie je oveľa rýchlejšie a užívateľsky príjemnejšie ako pri akomkoľvek blesku Nikon doteraz. Platí to obzvlášť vtedy, ak chceme blesk používať bezdrôtovo (v CLS - Creative Lightning System), ale aj pri bežnom používaní blesku na tele fotoaparátu.
Je to vďaka tomu, že sa Nikon rozhodol pre analógové nastavenie základných módov blesku. Prepínačom s malou páčkou môžete blesk v sekunde zapnúť a nastaviť do normálneho režimu fotografovania, alebo priamo do bezdrôtového režimu - do režimu „Master" alebo „Slave". V prvom slúži SB900 na odpálenie ďalších bleskov a v druhom je odpálený iným bleskom alebo riadiacou IR jednotkou SU800. CLS systému sa budeme podrobnejšie venovať neskôr vo fotoškole. Tu iba pripomenieme, že Nikon SB900 s týmto systémom kreatívneho osvetlenia je plne kompatibilný.
Pod displejom SB900 sa nachádza viac ovládacích prvkov. No nebojte sa, opäť ide iba o vylepšenie ovládania Do menu blesku nemusíte vstupovať viacnásobným stláčaním a pridŕžaním tlačidiel, ako to bolo zvykom doteraz. Výberové tlačidlá slúžia na aktivovanie funkcie podľa informácií na displeji. Otočným kolieskom (Žeby inšpirácia od Canonu?:) sa veľmi rýchlo nastavujú požadované hodnoty - režim blesku alebo výber hodnôt v jednotlivých režimoch.
Pokrok v ovládaní blesku je v porovnaní s predchodcami obrovský. Aj pre tieto zmeny v „užívateľskej prítulnosti" sa dá SB900 odporúčať.
Režimy a funkcie
SB900 podporuje množstvo režimov a funkcií, ktoré môže skúsený fotograf využiť.
iTTL - je najmodernejším spôsobom výpočtu sily záblesku spoločnosti Nikon. Blesk komunikuje s fotoaparátom a prenáša údaje o expozičných hodnotách z fotoaparátu. Pomocou týchto informácií a predzábleskov dokáže aparát presne dávkovať požadované množstvo svetla. Meranie, vyhodnocovanie a dávkovanie svetla sa uskutočňuje vo fotoaparáte. Tento režim je na súčasných digitálnych zrkadlovkách najčastejšie využívaný. Pozor, SB900 nie je kompatibilný s prístrojmi s D-TTL meraním a TTL meraním na filmových zrkadlovkách. Na starších prístrojoch preto nebude správne fungovať jeho automatické meranie.
Clonová automatika (Auto Aperture) - Pracuje podobným spôsobom ako iTTL. Medzi fotoaparátom a bleskom prebieha výmena informácií o citlivosti ISO, clone a vzdialenosti objektu, ale množstvo svetla je merané a regulované bleskom. Tento režim je zvlášť vhodný na to, ak chcete korigovať výkon blesku osobitne od fotoaparátu. Nemusíte tak vstupovať do menu fotoaparátu, ale korekciu nastavíte priamo na blesku.
Automatický záblesk bez TTL - Množstvo svetla je merané len senzorom blesku a iba blesk rozhodne, aké množstvo svetla vyžiari. Taktiež je vhodné na rýchlu a nezávislú korekciu výkonu blesku, alebo na odpálenie blesku aparátom, ktorý iTTL nepodporuje. Je tiež vhodné na korekciu záblesku osobitne od korekcie expozície fotoaparátu.
Priorita vzdialenosti - Fotograf vloží údaj o vzdialenosti objektu a blesk prispôsobí silu záblesku podľa clony použitej na objektíve.
Manuálny režim - fotograf určí výkon blesku manuálne (mení smerné číslo blesku) v zlomkoch od plného výkonu (1/1) až po 1/128 výkonu.
Opakovaný záblesk (stroboskop) - Fotograf určí frekvenciu a počet zábleskov na jednu expozíciu. Je tak možné dosiahnuť viacnásobnú expozíciu na jeden záber, napríklad štúdiu pohybu.
Okrem stroboskopu môžete blesk samozrejme synchronizovať na prvú aj druhú lamelu závierky (slow sync).
Ďalšie vlastnosti
Pohotovosť blesku
Blesk je po cca. 2,5 s po vyžiarení na plný výkon pripravený na opätovné vyžiarenie. Toto platí pri použití štyroch čerstvo nabitých NiMH batérií s kapacitou 2400mAh. Je to vynikajúci čas dobitia plne vyžiareného blesku a je približne rovnaký, aký dosahuje SB800 s piatimi NiMH batériami!
Vyklopenie a otočenie hlavy
Blesk má aj ďalšie vymoženosti, ktoré ho robia na trhu unikátnym. Jeho otočná a výklopná hlava sa dá skloniť o 11˚ nadol, vyklopiť o 90˚ nahor, alebo otočiť v obidvoch smeroch o 180˚. U SB800 to bolo iba o 7˚ nadol, 90˚ nahor a 180˚ doľava a 90˚ doprava. Je tu teda zlepšenie v sklopení hlavy, ale najmä v jej plnom otočení dozadu jedným alebo druhým smerom. Môže to byť zvlášť užitočné pri umiestnení blesku na statív a jeho bezproblémovom otáčaní na všetky strany - 360˚.
Termometer
Ďalšou novinkou, na ktorú sa niektorí fotografisti sťažujú, je termometer. Sleduje stupeň zahriatia blesku pri opakovanom vysokom výkone. Keď hrozí jeho poškodenie, blesk neodpáli, ale upozorní fotografa na prehriatie zvukovou a optickou signalizáciou. Táto funkcia sa dá vypnúť, ale to by som veľmi neodporúčal. Hoci to môže byť v určitých chvíľach iritujúce, táto funkcia predĺži životnosť blesku a zabráni poškodeniu v dôsledku prehriatia. Navyše sa pri našom teste obmedzovač nespustil ani raz.
Možnosť obnovenia firmvéru
Blesk je schopný, podobne ako digitálne fotoaparáty, obnoviť firmvér riadiaci záblesk a všetky funkcie blesku. Update sa vykonáva na fotoaparáte, do ktorého sa zasunie karta s novým firmvérom. Práve pomocou nového firmvéru Nikon odstránil problém s termometrom, ktorý bol nastavený na príliš nízku hodnotu zahriatia a „vypípal" fotografa aj vtedy, keď to nebolo nutné. :)
Automatický zoom
Moderné blesky majú automatické prispôsobenie uhla vyžarovania svetla podľa použitého ohniska, pričom bežný rozsah zoomu hlavy blesku je 24-105mm. SB900 pokrýva oveľa väčší rozsah a to 17-200mm (po prepočte na FF). Efektívnejšie tak využije silu záblesku najmä pri fotografovaní s teleobjektívmi a lepšie rozptýli svetlo na celý snímok pri fotografovaní s extrémne širokouhlými objektívmi.
Rozpoznanie farebných filtrov
Pod hlavou blesku je umiestnený malý senzor, ktorý na základe akéhosi kódu na želatínových filtroch rozpozná, ktorý filter ste použil. Podľa toho komunikuje s fotoaparátom, ktorý nastaví príslušnú hodnotu WB. Napríklad fotografujete pod žiarovkovým osvetlením. Ak by ste chceli v tomto prostredí použiť blesk, jeho svetlo pri vyvážení bielej na žiarovku by bolo príliš chladné a naopak. Ak by ste vyvážili bielu na blesk, pozadie osvetlené žiarovkou by bolo veľmi červené.
Riešením je použiť na blesk filter, ktorý by charakteristiku svetla blesku zmenil na farebne takú istú, ako má žiarovkové osvetlenie okolia. Vyváženie bielej je potrebné zmeniť na žiarovku. Pri takom nastavení dosiahneme farebne prirodzené okolité osvetlenie aj svetlo blesku. Vďaka rozpoznaniu filtra SB900-kou nie je potrebné manuálne meniť hodnotu WB. Jednoducho založíte filter na hlavu blesku a fotoaparát už vie, čo má urobiť s vyvážením bielej. Keď ho z blesku zložíte, WB sa znovu upraví na pôvodnú hodnotu.
Nikon D3X + SB900 cez priesvitný biely dáždnik sprava zdola + SB800 sprava zhora zozadu.
Obidva blesky v režime TTL korigované na +1/3 EV (SB900) a +1 EV (SB800)
V praxi
Blesk sme testovali za bežných podmienok, v ktorých podával konštantne spoľahlivý a presný výkon odhliadnuc od toho, či osvetľoval objekty napriamo, cez priesvitný dáždnik alebo odrazom od stropu či stien. Výborne fungovala synchronizácia s vysokými časmi závierky až po 1/8000s a blesk s fotoaparátom perfektne viazal expozíciu na aktívny zaostrovací bod. Čo ma však oslovilo najviac, bolo jeho použitie v systéme CLS. V bezdrôtovom systéme spolu s mojím SB800 a SB600 pracoval bez najmenšieho zaváhania a riadenie týchto dvoch zábleskových jednotiek pomocou SB900 bolo hračkou. Ovládanie je podobné ako u SU800 - infračerveného odpaľovača bleskov Nikon. SB900 dokázal odpáliť záblesky aj tam, kde IR odpaľovač bol už na hranici svojich možností - príliš veľká vzdialenosť fotoaparátu od zábleskov.
Nikon D3X + SB900 cez priesvitný biely dáždnik zdola + SB800 sprava zhora zozadu.
Obidva blesky v režime TTL korigované na +1/3 EV (SB900) a +1 EV (SB800)
Záver
Blesk Nikon SB900 prešiel všetkými testami na jedničku. Jeho jedinou nevýhodou môže byť nekompatibilita so staršími digitálnymi fotoaparátmi a filmovými zrkadlovkami, či jeho veľkosť. Pred koncom testovania som si myslel, že ako nevýhodu uvediem aj cenu blesku. No, po zvážení a odskúšaní všetkých jeho funkcií a inovácií si myslím, že cena iba odráža o aký pokročilý fotografický nástroj ide. Je to naozaj blesk, ktorý môžete využívať konvenčne na prístroji, alebo kreatívne mimo fotoaparátu v systéme CLS.
Nikon D3X + SB900 cez priesvitný biely dáždnik zdola sprava + SB800 zľava zozadu.
Obidva blesky v režime TTL. SB800 korigovaný na +2/3 EV