Hore

Canon EOS 5D mark2

Keď CANON v auguste 2005 predstavil Canon EOS 5D, vytvoril novú generáciu fotoaparátov, v ktorej sám bez konkurencie, kraľoval 3 roky.

 

Kompaktné telo s fullframe senzorom a prijateľnejšou cenou pre amatérov. Fullframe telo bez integrovaného vertikálneho gripu si našlo veľa priaznivcov. Po troch rokoch sa dočkal konkurencie vo forme Nikon D700 a Sony A900, na čo Canon reagoval uvedením novej verzie 5D, ktorú označil ako 5D mark II.

Očakávania boli veľké, keďže  konkurencia vstúpila do boja s prístrojmi, ktoré starého kráľa prekonávali vo viacerých oblastiach.

 

Ako sa javí 5D mark II v súčasnej tvrdej konkurencii?

 

EOS 5D sa v priebehu 3 rokov dočkal mnohých vylepšení

 

 

 

Senzor
CMOS senzor s rozlíšením 21 megapixlov - je modifikovaný senzor z 1Ds mark III s drobnými vylepšeniami. Oproti predchádzajúcej verzii 5D je nárast rozlíšenia o 8MP a tým znížená plocha bodov vykompenzovaná menšími medzerami medzi bodmi a novšou elektronikou. Vďaka vylepšeniam, aj napriek menšej ploche bodov, produkuje nový senzor menej šumu ako jeho predchodca.

Procesor

O 2 generácie novší procesor DiGIC 4 prináša množstvo noviniek: 

 • Režimy SRAW1 a SRAW2 s nižším rozlíšením ušetria miesto na kartách a čas a výkon potrebný na spracovanie   RAW, ak nie je potrebné plné rozlíšenie, ale nechceme sa vzdať flexibility RAW formátu.
 • LiveView s 3 režimami zaostrovania
  • Použitie zaostrovacích senzorov vyžaduje sklopenie zrkadla a spôsobí na moment stratu obrazu na LCD. 
   Tento spôsob zaostrovania je najrýchlejší.
  • Zaostrenie pomocou kontrastu príde vhod pri práci na statíve, alebo v neprirodzených uhloch pri fotografovaní cez LiveView.
  • Zaostrenie na tváre detekuje v obraze tváre a umožňuje zaostriť na vybranú tvár pomocou detekcie kontrastu (užitočné v prípade, že vám objekt nepózuje staticky a klasická detekcia kontrastu by mohla zaostriť na pozadie)
 • FullHD video 1080p a VGA video s 30 fps H. 264 kodekom
 • ISO rozsah 100 - 6400 s možnosťou SW rozšírenia na ISO 50 - 25600
 • Automatické ISO (100 - 3200) so zohľadnením ohniskovej vzdialenosti
 • Prehľadnejšie menu a možnosť nadefinovať 6 skratiek pre vlastné menu
 • Sériové snímanie 3.9 obr./s
 • Rýchlejší štart (0.1s)

Konštrukcia

Okrem kozmetických zmien, ktoré si vyžiadal väčší LCD (nové tlačidlá a senzory) je najpodstatnejšou zmenou utesnenie proti prachu a vlhkosti. Je potrebné súčasne použiť aj utesnený objektív. Canon ich má v ponuke dostatok. Utesnenie nie je na takej úrovni ako u triedy 1D/1Ds, ale dážď by mu prekážať nemal (podľa špecifikácii 10mm zrážok za 3 minúty).

Takže ak plánujete ísť fotiť demonštráciu, kde bude hroziť použitie vodného dela, radšej si zaobstarajte ešte dodatočnú ochranu, alebo 1D. Osobne som 5D mark II. použil na fotografovanie námorného jachtingu z motorového člna a neraz dostal fotoaparát sprchu morskej vody, nezaznamenal som však žiadne komplikácie.

LCD

3" LCD s antireflexnými úpravami, vysokým rozlíšením (920.000 bodov) umožňuje presné zaostrenie cez LiveView a aj spoľahlivú kontrolu zaostrenia odfotografovaných záberov. Vedľa LCD je umiestnený senzor intenzity okolitého osvetlenia, ktorý reguluje intenzitu podsvietenia. Intenzite podsvietenia je možné pridať kompenzáciu expozície, alebo vypnúť automatickú reguláciu a nastaviť konštantnú intenzitu podsvietenia. Na nový displej som si veľmi rýchlo zvykol
a jeho výhody som naplno pocítil pri občasnom používaní staršej generácie LCD.

Drobnosti, ktoré potešia

 • odolnejšia uzávierka (cca 150.000 obrázkov) vhodná aj pre profesionálne použitie
 • stále zobrazenie ISO v hľadáčiku a na stavovom LCD
 • 3 vlastné režimy, ktoré je možné prispôsobiť podľa vlastných potrieb
 • mierne vylepšený hľadáčik 98% pokrytie pri zväčšení 0.71x
 • IR port pre diaľkové ovládanie (kompatibilné s diaľkovým ovládaním pre xxxD radu)
 • podpora zvuku (interný monomikrofón, reproduktor, vstup pre externý stereomikrofón a zvukový výstup)
 • podpora UDMA CompactFlash
 • tichší chod zrkadla oproti pôvodnej 5D (už nespôsobuje také silné vibrácie)
 • RAW obsahuje JPG v plnom rozlíšení s väčšou kompresiou a je kvôli tomuto náhľadu o cca 4% väčší (DiGIC2 a DiGIC3 obsahovali JPG v 1/4 rozlíšenia a pri kontrolovaní obrázku po odfotení nebolo možné spoľahlivo posúdiť presnosť zaostrenia)
 • RAW je dostupný aj v plne automatickom režime (zelený štvorček)
 • možnosť vybrať akúkoľvek kombináciu RAW/JPEG rozlíšenia

 

 

Dizajn a ergonómia

 
Kompaktné telo (bez vstavaného vertikálneho gripu) z magnéziovej zliatiny sa od svojho predchodcu líši na prvý pohľad len v detailoch, ale všetky zmeny sú k lepšiemu. Na prednej strane pribudol senzor pre infračervené diaľkové ovládanie.

 

 

 
Na vrchnej strane sa zmenilo usporiadanie funkcii na tlačidlách pri stavovom displeji (ergonomicky lepšie usporiadanie), rovnaké - až na polohu tlačidla pre podsvietenie displeja - ako je na 40D, 50D. Poloha ovládania ISO je kompatibilná 
s ovládaním 450D, 500D a 1000D.

Na 5D, oproti nižším triedam fotoaparátov od Canonu, sa nenachádza interný blesk, ktorý prepustil miesto väčšiemu hľadáčiku. Na kruhovom voliči nenájdete scénické režimy, ktoré zostali naďalej výsadou nižších modelov. 

 

Režimy na kruhovom voliči

 

Automatický mód

Plná automatika v štýle kompaktov a obmedzenými možnosťami nastavenia v menu

Creative auto

v podstate priorita clony s nápovedou a  ovládaním cez LCD (tento režim tu je asi omylom)

   

Program

Plná automatika bez blokovania funkcií v menu s možnosťou ovplyvniť pomer clona/čas otočným ovládačom

Tv - priorita času

 

Av - priorita clony

 

M - manuálny režim

 

B - bulb režim

 

C1, C2, C3

Nastaviteľné užívateľské režimy. Ja osobne som si nastavil:
C1: krajinky/statív (priorita clony F13, ISO 100, 2s časovač, predsklopenie zrkadla)
C2: štúdio (manuálny režim, WB: blesk, 1/200s, F5.6, ISO 100, AF: ONE SHOT)
C3: pohotový režim (priorita clony F4, ISO: AUTO, AI SERVO, sériové snímanie, stredový zaostrovací bod)
Po uspatí fotoaparátu, alebo prepnutí do iného režimu sa vrátia vždy prednastavené nastavenia

 


Na zadnej strane dominuje 3" LCD displej s 920.000 bodmi a automatickou reguláciou intenzity podsvietenia podľa okolitého svetla (senzor snímajúci intenzitu osvetlenia je na pravej strane pod LCD). Pre automatickú reguláciu sú
k dispozícii 3 stupne kompenzácie, alebo je možné automatiku vypnúť a nastaviť intenzitu podsvietenia manuálne.

V pravom hornom rohu LCD sa nachádza reproduktor.

Hľadáčik

Hľadáčik má veľký a jasný obraz. 100% pokrytie zostalo doménou profi triedy 1D a 1Ds, pokrytie 98% a zväčšenie 0.71x sú tiež veľmi dobré parametre. Veľkou výhodou je možnosť jednoduchej výmeny matnice užívateľom (netreba chodiť do servisu). Alternatívne matnice sa predávajú za prijateľnú cenu, aj keď na Slovensku ich v kamenných obchodoch kúpite len na objednávku. Osobne som si kúpil matnicu Eg-S pre presné manuálne zaostrovanie, ale je k dispozícii aj matnica
s pomocnou mriežkou.

Obraz v hľadáčiku je pri matnejších matniciach tmavší, ale oblasti obrazu, ktoré nie sú zaostrené, sú oveľa zreteľnejšie rozostrené a manuálne zaostrenie je potom jednoduchšie. Pre pevné svetelné objektívy s veľmi malou hĺbkou ostrosti
a tilt-shift objektívy môžem Eg-S matnicu vrelo odporučiť. Výmena matnice je veľmi jednoduchá a trvá asi minútu. Po výmene je potrebné zmeniť nastavenie Custom Func. IV-5 (Focusing Screen), aby sa výpočet expozície upravil pre novú matnicu.

 

Prax

 
Autofocus

Zaostrovací senzor zostal rovnaký ako u predchodcu. Jeden presný krížový zaostrovací bod, 8 periférnych bodov
a 6 skrytých bodov pomáhajúcich pri sledovaní pohyblivých objektov. Pôvodný senzor je riadený novou elektronikou
s väčšou rýchlosťou, citlivosťou v slabších svetelných podmienkach. Pribudla aj možnosť doladenia roviny ostrosti pre telo a až pre 20 objektívov individuálne, čo ušetrí mnohým užívateľom návštevu servisu kvôli kalibrácii objektívov.

Citlivosť v slabšom svetle je vďaka novej elektronike lepšia ako u predchodcu. Stredový bod je výborný, citlivý, presný rýchly. Poloha periférnych bodov je príliš blízko stredu, takže často limitujú lepšiu kompozíciu. Aj v silnom svetle so svetelným objektívom na ostrom slnku občas blúdia a nevedia sledovať zaostrovaný objekt. Periférne body v nižšej rade (40D a 50D) fungujú oveľa spoľahlivejšie a ich rozmiestnenie je tiež použiteľnejšie.
 
Zaostrovacie body sú v takej blízkosti stredu, že aj pri stredovej kompozícii sú často limitujúce.

 

 

Šport

Pri použití stredového bodu v režime AF SERVO je zaostrovanie bezproblémové. Aj sledovanie pomocou skrytých asistenčných bodov funguje výborne. Ak sa ale zvolí iný ako stredový zaostrovací bod, okolité zaostrovacie body sa nepoužívajú a občas sa zaostrenie stratí - fotoaparát ho hľadá nanovo. Ak nepotrebujete plné rozlíšenie, zaostrujte na stredový bod a kompozíciu dotiahnite neskôr orezom. Bodov na senzore je na orez dostatok.

Lietajúce vtáky

Ako náročnejší test som bol testovať predvádzanie letu dravcov. Dravce lietajú rýchlo a málokedy vieme dopredu odhadnúť akú trasu si vyberú, často prekvapia aj samotných sokoliarov. Režim AI SERVO so štartom na stredovom bode a zapnutými pomocnými AF bodmi (Cf. III-7) ma príjemne prekvapil a úspešnosť presne zaostrených záberov
(pri 100% zväčšení)  bola cca 50% (keď som trafil dravca do obrazu).

 

Pri podobnom teste v minulosti som nepochodil s 350D (rovnaký AF senzor ako má 1000D, ale 350D má starší procesor) a s 40D bola úspešnosť asi 10-20%. Všetky fotoaparáty som testoval s objektívom Canon 70-200/4L IS USM. Percentá treba brať s veľkou rezervou, lebo časom sa aj moja technika fotenia tréningom trocha zlepšila a som si istý, že
s trochou cviku sa dajú tieto percentá u všetkých prístrojov zvýšiť. V každom prípade je 5D Mark II schopný zaostrovať
a sledovať veľmi rýchle objekty. Aby ste jeho potenciál naplno využili, budete potrebovať aj kvalitné objektívy s rýchlym USM zaostrovaním.

Ak ale nepotrebujete 21MP rozlíšenie a bude vám stačiť 10MP (ako na 1D Mark III), môžete používať len stredový zaostrovací bod a s následným výrezom. Budete mať pokrytú podobne veľkú zaostrovaciu oblasť, ako pokrýva zaostrovací senzor na 1D Mark III. Spolu s asistenčnými a periférnymi zaostrovacími bodmi bude pokrytá oblasť dokonca výrazne väčšia.

Aj po takomto drastickom oreze má obrázok stále dostatočné rozlíšenie aj na väčší výtlačok (9.3 MP).

 

 

V režime LiveView sú k dispozícii 3 režimy zaostrovania. Zaostrovanie v režime LiveView sa aktivuje pomocou tlačidla AF-ON. Quick mode používa po sklopení zrkadla štandardné zaostrovacie senzory a počas zaostrovania sa stratí obraz na zadnom LCD. Live mode používa detekciu kontrastu na hlavnom senzore. Ako zaostrovaciu oblasť je možné vybrať ktorúkoľvek časť obrazu. Zaostrenie môže trvať niekoľko sekúnd (zvyčajne 2-5). "Live mode" zaostruje na tvár rozpoznanú v obraze. Ak je v obraze rozoznaných viacero tvárí, je možné medzi nimi vybrať pomocou smerového voliča.

 

 

Picture styles

Ak fotografujete do JPEG, alebo máte radi čiernobiele fotografie, pravdepodobne využijete Picture styles, ku ktorým máte priamy prístup vyhradeným tlačidlom pod tlačidlom menu.  Osobne by som privítal, ak bolo možné na toto tlačidlo navoliť inú funkciu. K dispozícii je 9 štýlov. Z toho 6 preddefinovaných (štandardný, portrét, krajina, neutrálny, verný, monochromatický) + 3 užívateľské nastavenia.

Monochromatický obsahuje možnosť ovplyvniť spôsob prevodu do čiernobielej (filtre: žiadny, žltý, oranžový, červený, zelený) a tónovanie (žiadne, sépiové, modré, fialové, zelené). V režime LiveView sa vybraný štýl hneď aplikuje
a výsledok vidieť na LCD, čo má význam hlavne pri výbere vhodného filtra pri prevode do ČB.

 

 

Video

Prvenstvo zrkadlovky s možnosťou zaznamenávať video, získal Nikon D90. 5D Mark II je však prvá zrkadlovka ponúkajúca možnosť zaznamenávať Full HD video v 1080p a zároveň je to prvá fullframe zrkadlovka s videom.

Možnosti videa sú v porovnaní s fotografovaním veľmi obmedzené. Na prehratie a strih videa v takejto kvalite je už potrebný pomerne silný počítač. K dispozícii je aj oveľa menej náročný režim s rozlíšením 640x480, ktorý zvládne prehrať aj bežný počítač a ako bežný videozáznamník je praktickejší a hlavne produkuje výrazne menšie súbory. 
Ak si chcete video len prehrať na TV, vystačíte si aj s fotoaparátom a HDMI výstupom. Na tele fotoaparátu nájdete mini HDMI (typ C) konektor, ale kábel na prepojenie s TV si budete musieť dokúpiť (mne sa to podarilo v prvom obchode
s elektronikou).

 

 

Obrazová kvalita video výstupu je výborná. V šere (pri diskotékovom osvetlení) je už šum viditeľný, ale s bežnou kamerou by ste si pri takýchto svetelných podmienkach bez prídavného svetla neporadili. Keďže nasnímaný signál je neprekladaný, pri prehrávaní na PC alebo plochej obrazovke je obraz čistý bez zúbkovaných hrán (zdroje prekladaného signálu vyžadujú dodatočné filtrovanie, pri ktorom sa stráca rozlíšenie).
 
Ukážka videa pri diskotékovom "osvetlení", live view som nemal prepnuté do movie mode, čo spôsobilo tmavý začiatok (metering začal s nesprávnou expozíciou), ale expozícia sa rýchlo napravila.

                            Po kliknutí na obrázok sa zobrazí video vo formáte *.mov (Quicktime) 32,5 MB

 

 

Video s novým firmwarom ISO 3200, F4.5, 1/60s (to spôsobilo kmitanie osvetlenia - svetlá blikali 50Hz) - vo videu nemám ešte prax :-(

 

                                Po kliknutí na obrázok sa zobrazí video vo formáte *.mov (Quicktime) 13,5 MB

 

 

Video bolo pri uvedení produktu pridané narýchlo ako odpoveď na video v Nikon D90. Firmware neumožňoval rozumným spôsobom ovládať clonu a ISO. To spôsobilo, že prvý celovečerný film nafilmovaný pomocou digitálnej zrkadlovky, bol paradoxne nafilmovaný pomocou Canon 5D Mark II a Nikkor objektívmi s prstencom na ovládanie clony. Našťastie už Canon vypočul naliehanie používateľov a nový firmware  umožnuje manuálny režim (nastavenie času, clony a ISO).

Nový firmware má vraj priaznivý vplyv aj na kvalitu obrazu v horších svetelných podmienkach (ukážkové video
z diskotéky je ešte so staršou verziou firmware).

Počas nahrávania videa je možné kedykoľvek vyhotoviť aj fotografiu v plnom rozlíšení. Na zhotovenie záberu sa použije režim P s automatickým ISO bez ohľadu na to, v ktorej pozícii je kruhový volič režimov. Vo videu bude cca 1s pauza, počas ktorej bude zastavený obraz. Počas nahrávania videa je možné aktivovať LiveView zaostrovanie, alebo zaostrovanie s detekciou tvárí pomocou tlačidla AF-ON, ale menej rušivé bude manuálne zaostrovanie. To si však vyžaduje cvik.

Rýchlosť

Rýchlosť sériového snímania 3.9 obrázkov za sekundu je len o málo lepšia ako pri základných modeloch, ale pre väčšinu užívateľov postačujúca. Buffer dokáže absorbovať 14-17 RAW snímok (v závislosti od rýchlosti karty) a pri fotografovaní do JPG na hranicu nenarazíte. Ak by vám 3.9 fps nestačilo, video má rozlíšenie 2 megapixely, čo je na web a do novín použiteľné rozlíšenie a pri 30 fps budete mať na výber dostatok záberov. Budete sa však musieť vzdať rýchleho zaostrovania.

Batéria

Nová Li-Ion batéria LP-E6 s integrovaným čipom prináša presnejšiu informáciu o svojom stave a zároveň fotoaparát rozlišuje jednotlivé batérie a pamätá si ich posledný stav. Kapacita batérie by mala podľa CIPA testu postačovať na 850 obrázkov (pri 20°C). Nová batéria priniesla nutnosť novej nabíjačky. Integrovaný čip komplikuje situáciu výrobcom alternatívnych batérií (originálna nabíjačka nie je ochotná nabiť inú, ako originálnu batériu). Tento postup volí dnes už viac výrobcov. Nevýhodou je tiež problematická kúpa originálnej rezervnej batérie.

 

 

Software

V balení nájdete 4CD/DVD (Manuály, video-prezentácie objektívov, SW). SW je k dispozícii len pre Windows a OS X,
žiaľ na Linuxe som "obišiel zkrátka". Aspoň EOS utility by prišla vhod.

Na pribalenom CD nájdete nasledovné programy:

» Digital Photo Professional - prezeranie a editovanie RAW a JPG
» EOS Utility - ovládanie fotoaparátu cez USB - http://www.ephoto.sk/tip-redakcie/fotografovanie-cez-usb/
» Picture Style Editor
» WFT E1/E2/E3/E4 utility - nastavenie komunikačných vlastností voliteľného WFT-E4 gripu
» Zoom Browser EX - organizácia fotografii
» PhotoStich - skladanie panorám
» Original Data Security Tool - overenie pravosti fotografii

 

Obrazová kvalita

 
"Setový objektív" Canon EF 24-105/4L IS USM

Tento objektív je zatiaľ jediný, ktorý sa s 5D Mark II predáva v sete za zvýhodnenú cenu. 

Ide o profesionálny objektív. Canon má 2 rady profesionálnych zoom objektívov, ktoré pokrývajú bežne používané rozsahy. Trieda s konštantnou svetelnosťou 2.8 je reprezentovaná trojicou 16-35/2.8L USM mk2,
24-70/2.8L USM a 70-200/2.8L (IS) USM. Lacnejšia trieda s konštantnou svetelnosťou 4 a nižšou hmotnosťou obsahuje objektívy 17-40/4L, 24-105/4L IS USM a 70-200/4L (IS) USM.

Rozsahom je to veľmi praktický štandardný objektív s utesnením proti prachu a vlhkosti. Zabudovaný stabilizátor čiastočne kompenzuje nižšiu svetelnosť. Canon udáva účinnosť stabilizátora 3 expozičné kroky (8x dlhší čas ako
s vypnutým stabilizátorom) a pri (ne)stabilite mojich rúk sa to aj potvrdilo. Stabilizátor neobsahuje mode 2 pre panning ako stabilizátory na teleobjektívoch. Chod stabilizátora je oveľa tichší ako pri teleobjektívoch (napr. 70-200/4L IS). Tichší chod je v kombinácii s videom vítaný.

Farebné podanie a kontrast sú výborné. V protisvetle so svetelným zdrojom v zábere sa občas objavia slabšie odlesky.

Vinetácia je pri 24mm dosť výrazná. Zaclonením sa problém len zmierni, ale nepotlačí. Pri ostatných ohniskách je problém miernejší a zaclonením sa eliminuje. Fotoaparát dokáže vinetáciu korigovať, takže ak nefotíte do RAW (RAW vedia korigovať vinetáciu tiež), nemusíte sa tým zaťažovať.

 

Silná vinetácia na širokom konci je dosť výrazná.

 

                                                                              24.0 mm - F4.0

 

  

Bokeh je na zoom objektív veľmi dobrý, kruhový tvar sa v rohoch obrazu podobá skôr na elipsu, ale na zoom je to aj tak nadpriemerný výsledok.

 

 

Keďže Canon použil v novej 5D svoj najlepší senzor, obrazová kvalita je výborná až do ISO 1600 a pre väčšinu aplikácii a správnej expozícii použiteľná až do ISO 6400! ISO 12800 a 25600 už nie sú pre veľké plagáty, ale pre bežné formáty fotografií by kvalita mala postačovať. Nikon D3x a Sony A900 síce ponúkajú ešte vyššie rozlíšenie (o 3MP, alebo o 7.7% viac lineárnych bodov), ale za oveľa vyššiu cenu (D3x), alebo vyšší šum pri vyššom ISO (A900). Samozrejme, takéto vysoké rozlíšenie kladie veľké nároky na kvalitu objektívov a mnohé staršie objektívy nemajú dostatočnú rozlišovaciu schopnosť.

Aj keď Digic4 produkuje kvalitný výstup v JPG, naplno sa potenciál využije pri spracovaní RAW formátu (prípona CR2).

 

ISO 50 ISO 100 ISO 200 ISO 400
ISO 800 ISO 1600 ISO 3200 ISO 6400

< td>

ISO 12800 ISO 25600

 

Farebné podanie v rôznych farebných štýloch:

 

Štýl: Standard (štandardný) Štýl: Faithful (verný) Štýl: Landscape (krajina)
Štýl: Neutral (neutrálny) Štýl: Portrait (Portrét) Štýl: Monochrome
Filter: None
Toning: None
 

Monochromatický režim umožňuje použitie filtrov a farebného tónovania výslednej fotografie:

 

Štýl: Monochrome
Filter: None
Toning: Blue
Štýl: Monochrome
Filter: None
Toning: Green
Štýl: Monochrome
Filter: None
Toning: Purple
Štýl: Monochrome
Filter: None
Toning: Sepia

Štýl: Monochrome
Filter: Green
Toning: None

Štýl: Monochrome
Filter: Orange
Toning: None
Štýl: Monochrome
Filter: Red
Toning: None
Štýl: Monochrome
Filter: Yellow
Toning: None

 

Z RAW sa dajú často ešte zachrániť detaily v prepaloch (farby "vytiahnuté" z preexponovaných oblastí nemusia byť správne):

 

 

Redukcia šumu (na ukážke na úrovni štandard) potlačí so šumom aj jemnejšie detaily a pri zapnutej redukcii šumu sa zmenší veľkosť RAW buffra, takže ak fotografujete do RAW, nechávam redukciu šumu vypnutú.

 

 

 

Záver

 
Očakávania na nástupcu legendárneho Canon 5D boli vysoké. S príchodom konkurencie bude mať 5D Mark II na trhu náročnejšiu pozíciu ako jeho predchodca. Obrazová kvalita je na špičkovej úrovni a vo svojej cenovej hladine poskytuje najviac (vysoké rozlíšenie aj nízky šum pri vysokom ISO). Jediný nedostatok sú slabšie periférne zaostrovacie body.  Záujem o fotoaparát je vysoký a aj po vyše roku po predstavení je nedostatkovým tovarom.

Plusy

 - obrazová kvalita
 - obrovské rozlíšenie - tlač veľkých formátov, alebo orez
 - kvalitný displej s automatickou reguláciou jasu podľa intenzity okolitého svetla
 - kvalitné video
 - vstup pre externý mikrofón
 - automatické ISO v rozsahu 100-3200 so zohľadnením ohniskovej vzdialenosti
 - možnosť fotografovať do sRAW ak nie je potrebné plné rozlíšenie
 - SW pre vzdialené ovládanie fotoaparátu cez USB je súčasťou dodávky
 - najširšia ponuka objektívov

Mínusy

 - všetky AF body sú príliš blízko stredu
 - obmedzená použiteľnosť periférnych AF bodov
 - veľké rozlíšenie je náročné na objektívy, schopnosti fotografa, výkon a kapacitu počítača

 

EF70-200mm f/4L IS USM
200.0 mm (35 mm equivalent: 195.2 mm)
1/640 - F5.0 - ISO 400
TS-E90mm f/2.8
1/4000 - F2.8 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
24.0 mm
1/6 - F12.9 - ISO 100

TS-E90mm f/2.8
1/320 - F5.0 - ISO 200

EF100mm f/2.8 Macro USM
100.0 mm (35 mm equivalent: 97.6 mm)

1/400 - F6.4 - ISO 100

EF17-40mm f/4L USM
23.0 mm (35 mm equivalent: 22.4 mm) 1/40 - F14.1 - ISO 200

RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
191.0 mm

1/2000 - F4.6 - ISO 400

RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
200.0 mm

1/320 - F5.7 - ISO 200

RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
85.0 mm
1/160 - F9.9 - ISO 100
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
200.0 mm
1/500 - F9.9 - ISO 100
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
105.0 mm
1/320 - F11.3 - ISO 100
RAW - BibblePro 5
EF100mm f/2.8 Macro USM
100.0 mm
1/320 - F6.4 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF100mm f/2.8 Macro USM
100.0 mm
1/160 - F11.3 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF100mm f/2.8 Macro USM
100.0 mm
1/160 - F9.9 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF100mm f/2.8 Macro USM
100.0 mm
1/20 - F8.0 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
150.0 mm
1/1250 - F4.6 - ISO 800
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
200.0 mm
1/320 - F9.9 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
144.0 mm
1/3200 - F4.0 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
111.0 mm
1/60 - F16.0 - ISO 100
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
200.0 mm
1/500 - F8.0 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
32.0 mm
1/250 - F8.0 - ISO 100
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
70.0 mm
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
200.0 mm
1/1000 - F9.1 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF17-40mm f/4L USM
17.0 mm
1/200 - F11.3 - ISO 100
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
40.0 mm
1/250 - F5.7 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
99.0 mm
1/250 - F7.0 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
47.0 mm
1/125 - F7.0 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
50.0 mm
1/80 - F8.0 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
35.0 mm
1/800 - F9.1 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
35.0 mm
1/500 - F9.1 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
24.0 mm
1/250 - F9.1 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
50.0 mm
1/15 - F4.0 - ISO 3200
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
24.0 mm
1/200 - F4.0 - ISO 3200
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
105.0 mm
1/640 - F5.0 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
47.0 mm
1/1600 - F5.7 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
70.0 mm
1/1250 - F5.7 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
70.0 mm
1/4000 - F4.0 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
192.0 mm
1/1250 - F4.0 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
200.0 mm
1/1250 - F4.0 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
200.0 mm
1/1250 - F4.0 - ISO 200
EF24-105mm f/4L IS USM
67.0 mm (35 mm equivalent: 65.4 mm)
1/250 - F4.0 - ISO 3200
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
95.0 mm
1/125 - F5.7 - ISO 1600
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM +
Kenko Pro 300 1.4x
261.0 mm
1/1600 - F6.4 - ISO 400
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
200.0 mm
1/1600 - F5.0 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
200.0 mm
1/100 - F9.9 - ISO 50
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
200.0 mm
1/1600 - F5.7 - ISO 200
Bibble 5 Preview
EF100mm f/2.8 Macro USM
100.0 mm
1/500 - F8.0 - ISO 800
Bibble 5 Preview
EF100mm f/2.8 Macro USM
1/200 - F7.0 - ISO 100
EF70-200mm f/4L IS USM
200.0 mm (35 mm equivalent: 195.2 mm)
1/1000 - F5.0 - ISO400
Bibble 5 Preview
EF100mm f/2.8 Macro USM
TC 1.4x KenkoPro 300
12mm medzikrúžok 1/200 - F12.9 - ISO 200
Bibble 5 Preview
EF100mm f/2.8 Macro USM
TC 1.4x KenkoPro 300
12mm medzikrúžok 1/200 - F12.9 - ISO 200
EF24-105mm f/4L IS USM
40.0 mm (35 mm equivalent: 39.0 mm)
1/80 - F9.9 - ISO 400
RAW - BibblePro 5
EF17-40mm f/4L USM
17.0 mm
1/200 - F12.9 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
93.0 mm
1/200 - F9.9 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
155.0 mm
1/1250 - F6.4 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
24.0 mm
0.4 - F12.9 - ISO 100
RAW - BibblePro 5
EF24-105mm f/4L IS USM
105.0 mm
1/250 - F9.9 - ISO 100
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
200.0 mm
1/4000 - F4.0 - ISO 200
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
147.0 mm
1/2000 - F6.4 - ISO 400
RAW - BibblePro 5
EF70-200mm f/4L IS USM
155.0 mm
1/640 - F9.1 - ISO 200

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
2009-07-10 09:07:36
cakal som, kedy sa tato avizovana recenzia objavi a je vidiet, ze to pisal prakticky pouzivatel...dakujem za krasne zhodnotenie, Michal a verim, ze budes v takychto testoch len pokracovat...
 
MarianG
2009-07-10 11:18:04
Zaujimava a dobre napisana recenzia. O kvalite fotoaparatu hovoria prilozene fotky. Zial len zacinam fotit so zrkadlovkou (500D), takze takato masinka nie je pre mna vhodna. Mozno o dalsie 3 roky, ked budem uvazovat o kupe FF, bude na trhu aj MkIII. Dovtedy sa ale mosim naucit robit dobre fotky. Este raz diky za recenziu Bear.
 
kralik_j
2009-07-10 11:45:31
koncne po dlhom case poriadna recenzia, super pracicka
 
IO-NR
2009-07-10 12:02:22
Super recenzia aj fotky.
Ja, ako sportak mam v hladaciku EOS 1D MkIV, no pri pohlade na niektore dobre zaostrene akcne fotky z tejto 5D mozno nakoniec usetrim,....bude to tazke rozhodovanie...lebo FF je velke lakadlo....
 
Strhak
2009-07-10 13:23:28
Je to vynikajúca zrkadlovka a recenzia tiež. V rukách dobrého fotografa je to silní nástroj pre tvorbu
 
dramatiq
2009-07-10 13:54:10
pekna robota! esteze si siel na ten letecky :D

Automatické ISO (100 - 3200) so zohľadnením ohniskovej vzdialenosti (ako je to myslene s tym zohľadnením ohniskovej vzdialenosti )

mimochodom ta tretia foto od zaciatku - nedalo sa na nej spravit korekcia aberacie?
 
Kusko
2009-07-10 13:55:49
Rezencia velmi fajn. Sum tohto Canonu ale horsi ako Nikon D3/D700.
 
lu_boss
2009-07-10 13:59:13
...chystam sa kupit si tento fotoaparat, ale v kombinacii 5DMII + 24-70/f2,8. Uz len dat dohromady poslednu tisicku :-)
 
bear
2009-07-10 14:18:34
dramatiq: do recenzie upravujem fotky len minimalne, vsetky fotky som vyberal take, aby boli bez orezu ak su na fotkach chyby sposobene objektivom, alebo senzorom, tak ich nebudem retusovat. Samozrejme, ked idem fotku tlacit, alebo ju niekomu dat, tak na nech technicke nedostatky opravim.
Kusko: ano, ale za cenu nizsieho rozlisenia a redukcie sumu priamo na senzore, ktoru nemozes vypnut ani v RAW
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-07-10 15:42:20
Fotoaparat zohladnuje, aky cas je potrebny pre fotografovanie z ruky pri konkretnom ohnisku. Ine ISO nastavi, pri sirokaci, kde mu stacia dlhsie casy a in pri teleobjektive, kde su potrebne kratsie casy.
 
eiger33
2009-07-10 17:27:37
príspevok od: Karol Srnec
Fotoaparat zohladnuje, aky cas je potrebny pre fotografovanie z ruky pri konkretnom ohnisku. Ine ISO nastavi, pri sirokaci, kde mu stacia dlhsie casy a in pri teleobjektive, kde su potrebne kratsie casy.
A zohladni aj to ci ma objektiv (zapnutu) stabilizaciu?
 
bear
2009-07-10 17:38:38
príspevok od: eiger33
A zohladni aj to ci ma objektiv (zapnutu) stabilizaciu?
Nie, stabilizator v objektive to nezohladnuje. Riadi sa podla jednoducheho vzorca, CAS
 
krokos666
2009-07-11 00:02:32
a kedy bude konecne v obchodoch? :DDD
 
bear
2009-07-11 08:06:50
príspevok od: krokos666
a kedy bude konecne v obchodoch? :DDD
Obcas sa niekde objavi skladom, ale dlho sa tam neohreje. Neviem ci canon pre krizu obmedzil vyrobu, alebo uz dnes ziadny obchodnik nechce brat nic na sklad, ale s canon objektivmi je to este horsie, aj po tom ako si ich objednas musis cakat cca 1-2 mesiace.
 
wilier
2009-07-11 11:37:25
Veru veru, dostupnost je katastrofalna. Skoro rok po uvedeni a stale je velky problem zohnat ho. Mne dosiel asi 2 tyzdne dozadu, cakal som nan asi mesiac. A to som ho objednaval z Nemecka, objednavky ktore som mal zavesene na hej.sk a bestcena.sk su 2 mesiace bez odozvy, cize v SR je to s dostupnostou este horsie.
 
jake
2009-07-11 12:16:26
nad tymto fotakom som velmi dlho vahal, skvela masinka a dokonca som mal zajednany jeden z prvych troch kusov co dosli do Europy - nakoniec som sa kvoli kvalitnejsej optike, AF a fps rozhodol presedlat na Nikon ale tento aparat nema chybu, vrele doporucujem a rychlo ho zohnat je stale tazke lebo je prilis velky zaujem
 
Strhak
2009-07-11 15:12:41
Minule som len tak náhodou zablúdil do Fax Copy v BB a tam ho mali vystavený v regále ihneď k odberu. Že aká náhoda???
 
Gino
2009-07-12 15:21:37
Super recenzia a mam otazku: naco je kedy komu ISO 25600 je neaka situacia kedy je to naozaj potrebne ???
 
tomcat
2009-07-12 15:43:37
Super clanok!!ale Mohlo byt aj video :o)
 
bear
2009-07-12 18:08:10
príspevok od: Gino
Super recenzia a mam otazku: naco je kedy komu ISO 25600 je neaka situacia kedy je to naozaj potrebne ???
Ked uvidis Yetiho osvetleneho len mesacnym svitom a nebudes mat so sebou blesk, alebo ho nebudes moct pouzit. Je vela miest, kde je pouzitie blesku zakazane, alebo nevhodne. Tam sa vyssie ISO zide.
 
Gino
2009-07-12 20:18:05
Inak len telo stoji okolo 62 000 kc a je to v triede poloprofi, tak nechcem vidiet fotografie profi zrkadloviek ...
 
bear
2009-07-12 20:36:56
príspevok od: Gino
Inak len telo stoji okolo 62 000 kc a je to v triede poloprofi, tak nechcem vidiet fotografie profi zrkadloviek ...
1Ds ma kvalitu fotografii rovnaku (senzor v 5D mark2 je takmer rovnaky). Profi trieda ma lepsie utesnenie, lepsi autofocus, rychlejsie seriove snimanie, sloty na 2 karty, 100% pokrytie hladacika, zvukove poznamky k fotkam a vo firmware zopar funkcii navyse.
 
Zbojnik
2009-07-12 20:39:05
Mňa osobne veľmi zaujalo kratke video natocene Vincentom Laforetom, ktore bolo urcene na prezentaciu 5D mkII. Tu je link :
http://www.youtube.com/watch?v=cO9JqzWyRbs&feature=related
 
IO-NR
2009-07-12 21:17:12
jj, videá má fantastické,...lepšie, než z kamier za 2-3 násobnú cenu (vďaka veľkosti snímača)...
K porovnaniu s 1Ds - nový EOS 5D MkII má 2 výhody: nižší šum od cca ISO 800 a pri 3200 je rozdiel už výrazný a druhá výhoda je spomínané video.... kvôli AF a prispôsobivosti by som si aj tak radšej vybral 1Ds....no nie za cenu akú ma momentálne na trhu....
 
2009-07-14 09:59:02
Chcela by som sa spytat, aky velky rozdiel je v kvalite fotky mezi 5D Mark II a 1Ds. Ma niekto skusenost?
 
julo kotus
2009-07-14 10:19:00
príspevok od:
Chcela by som sa spytat, aky velky rozdiel je v kvalite fotky mezi 5D Mark II a 1Ds. Ma niekto skusenost?
Myslíš teraz na prvú verziu 1Ds? Ak áno, kvalita fotografie 5D markII je vyššia aj čo sa týka rozlíšenia detailov aj intenzity šumu v menej priaznivých svetelných podmienkach (pri vyššej citlivosti ISO). 1Ds má kvalitnejšie telo, ale aj nová 5D II je už na tom lepšie ako I.
 
2009-07-14 11:43:27
príspevok od: julo kotus
Myslíš teraz na prvú verziu 1Ds? Ak áno, kvalita fotografie 5D markII je vyššia aj čo sa týka rozlíšenia detailov aj intenzity šumu v menej priaznivých svetelných podmienkach (pri vyššej citlivosti ISO). 1Ds má kvalitnejšie telo, ale aj nová 5D II je už na tom lepšie ako I.
Mala som na mysli 5D Mark II a 1Ds Mark III. Ak pouzijem dobry svetelny objektiv, urobi to o moc lepsiu fotku? Mal si to v ruke?
To 1Ds je na trhu uz od roku 2007, cize je to dvojrocny fotak. Nevies, neplanuju ho updatnut?
Pytam sa informativne, lebo ma to zaujima. Za danych okolnosti je asi 3Dx lespi, lebo je ovela novsi, ze?

Dakujem za odpoved.
Silvia
 
bear
2009-07-14 12:10:11
1Ds mark3 som nemal v ruke, ale z toho co som cital, tak rozdiel v senzore je len vo farebnych filtroch pred fotobunkami. 1Ds mark3 ma silnejsie filtre, ma vdaka tomu trocha lepsie odseparovane jednotlive farby (cervena a modra menej zasahuje do zelenej a naopak). 5D mark 2 ma vdaka slabsim filtrom vyssiu citlivost v slabsom svetle a tam pomaha aj novsi procesor.
 
pe3k
2009-07-14 12:16:57
dik za recenziu vsetko je super, ale tesil som sa aj na video :) 1 min videa je viac ako 4stranky textu :)
 
skokanix
2009-07-16 16:09:35
hodnotenie je super no odtestovaných mohlo byť viac obj. ináč O.K.
 
bear
2009-07-16 16:18:46
príspevok od: skokanix
hodnotenie je super no odtestovaných mohlo byť viac obj. ináč O.K.
Canon nezapozical na test nic, aj recenziu som mohol spravit az po tom ako som si fotak kupil. Komentar k 24-105 som napisal len koli tomu, ze je to obejktiv co sa s 5D predava v kite. Na testy objektivov nemam technicke vybavenie a na objektivy co mam je uz na internete dost testov.
 
MartinHlavac-Adonis
2009-07-17 00:47:23
mam ho doma,jsem spokojenej,sice v interieru musim tahat za vyvážení bílé,pač to tahá furt do jednoho začervenalého odstínu,ale jinak vše ostatní,vysoký nadprůměr. Jsem spokojenej
 
MartinHlavac-Adonis
2009-07-17 00:52:27
jinak video to je úžasná záležitost,ale pozor,musíte ostřit pořád ručně a za normálních rodinných záběrů se moc nechytáte,třesete záběrem a rozostřujete zcény. Na připravené záběry,zvlášť ze stativu,nenajdete i dražších aparátech konkurenci. Jak to fotí,tak to v podtatě filmuje .-)
 
Vidicon
2009-07-23 22:19:29
Recenzia sa mi paci!

Je zaujimave, ze v Europe je problem ho zohnat a v Hong-Kongu ho boli plne regale. Problem je v dovozcoch, nie vo vyrobcovy. Asi to odtial zacnem dovazat, tam ho kupim za 2000 dolarov a tu ho strelim za 3000 :-)
 
martin r1
2009-09-05 04:10:23
mam nejake otasky,,,pre nejakeho odbornika,,pysal som uz na chat kde bol nikon d700,,,hladam viac nazorou a viac za a proti medzy nikon d700 vs canon 5d m2,,,mal som uz doma nikon d700,,,ale vratil som ho lebo ma kamarat presvedcil ze canon 5d m2 je omnoho lepsi,,ale cim viac tu studujem na nete o tom,,,tak uz nie som si tym isty,,,a uz mam aj canon 5d m2+lens 24-105 na ceste z ups,,,takze este ras prosim nejake rady,,,nechcem to potom lutovat,,,vo pred pekne dakujem,,,nehladam tu nejaky vysmech,ale ozaj radu za a proti,,,,,
 
Marcel Rebro
2009-09-05 08:18:19
príspevok od: martin r1
mam nejake otasky,,,pre nejakeho odbornika,,pysal som uz na chat kde bol nikon d700,,,hladam viac nazorou a viac za a proti medzy nikon d700 vs canon 5d m2,,,mal som uz doma nikon d700,,,ale vratil som ho lebo ma kamarat presvedcil ze canon 5d m2 je omnoho lepsi,,ale cim viac tu studujem na nete o tom,,,tak uz nie som si tym isty,,,a uz mam aj canon 5d m2+lens 24-105 na ceste z ups,,,takze este ras prosim nejake rady,,,nechcem to potom lutovat,,,vo pred pekne dakujem,,,nehladam tu nejaky vysmech,ale ozaj radu za a proti,,,,,
ked maz zase otasku napysem ti medzy namy odbornikmy kamaratsku radu,,,neblbni a vrat aj ten 5d m2,,,inak budes lutovat,,,a objednaj si olimpus 520 kit,,,pokecaj o tom s obornykom,,,vola sa ´olympus E-520´ aka kozmonaut Milan Balis

www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-galeria/profil-uzivatela/?id=6238

P.S. : naozajstní používatelia, naozajstných Olympusov ... nič osobného priatelia ;-)))
 
javelin
2009-09-05 09:22:04
príspevok od: martin r1
mam nejake otasky,,,pre nejakeho odbornika,,pysal som uz na chat kde bol nikon d700,,,hladam viac nazorou a viac za a proti medzy nikon d700 vs canon 5d m2,,,mal som uz doma nikon d700,,,ale vratil som ho lebo ma kamarat presvedcil ze canon 5d m2 je omnoho lepsi,,ale cim viac tu studujem na nete o tom,,,tak uz nie som si tym isty,,,a uz mam aj canon 5d m2+lens 24-105 na ceste z ups,,,takze este ras prosim nejake rady,,,nechcem to potom lutovat,,,vo pred pekne dakujem,,,nehladam tu nejaky vysmech,ale ozaj radu za a proti,,,,,
Usudzujem že si velmi bohatý....:))) dôvody mám na to hneď dva.....zvažuješ dva modely , ktoré už čosi stoja....a opustit základnú školu s gramatikusom aký sí nam tu predviedol, chcelo podplatiť kompletne učitelský zbor danej školy..:))))
 
Bobo3313
2009-09-17 00:44:41
... len taka zaujimavost :) : http://vimeo.com/4946315
 
Gino
2009-09-17 21:52:55
príspevok od: Bobo3313
... len taka zaujimavost :) : http://vimeo.com/4946315
neviem preco ale asi to je videoportalom to video ako keby davalo malo FPS inak moc pekne podivanie...
 
bear
2009-10-21 09:25:20
Canon vcera predstavil novy wifi grip WFT-E4 II, ktory umoznuje pouzivanie GPS cez bluetooth (ako wifi grip pre 7D). Co je uz konecne pouzitelne (GPS co vysi na USB kabliku z fotoaparatu podla mna pouzitelne nebolo).
 
valec86
2009-11-08 18:30:23
velmi dobry stroj v spojeni s 24-70 L TO JE UZ RIADNA HRACKA. velmi som len sklamany s rychlosti. cakal som ze bude trosinku rychlejsi. prechadzal som s 40d na 5D mark II. viem ze to nieje priorita tohto fotaku ale zdasami ze je pomalsi ako priatelkina 400D. video je ties cool skusal som aj iso 6400 proste bomba.
 
valec86
2009-11-08 18:32:53
este ps : k zhananiu fotaku no comment. nakoniec som si ho splasil s mimo europy. kupit ho unas je prakticky ´na hlavu´ nechapem Canon ako to ze je tak vysoka ponuka a nedokazu nanu reagovat
 
lu_boss
2009-11-08 18:45:45
príspevok od: valec86
este ps : k zhananiu fotaku no comment. nakoniec som si ho splasil s mimo europy. kupit ho unas je prakticky ´na hlavu´ nechapem Canon ako to ze je tak vysoka ponuka a nedokazu nanu reagovat
Ja som ho kupoval v auguste a bral som ho s 24-70/2,8. Mal som stastie, mailom som sa pytal vo faxcopy na dostupnost a chlapik mi dal obratom vediet, ze ho ma a ak ho chcem, preda mi ho. Na samotne telo bol poradovnik, o set s tymto objektivom az taka bitka nebola.
 
valec86
2009-11-08 22:28:15
ako si s nim zatial spokojny? ja nadmieru predal som aj ef-sa dokupil nan 24-70 kresli to krasne. akurat mam velmi blbu skusenost vybuchla mi alternativna bateria v nabijacke. mi tak odlahlo ze to nebolo v gripe alebo v tele. alternative nikdy viac. a to ich mam v 40D asi 4 alternativne
 
vincko
2009-11-09 11:36:21
Tak chlapi, ta 7D mi pekne zamotala hlavu..
Ja vlastne FF nepotrebujem, takze teraz rozmyslam aj Nad 7D okrem 5DMII.
Laka ma novy AF na 7D, nove funkcie, hladacik.
Vie mi niekto realne porovnat zo skusenosti obraz z tychto fotakov?
Lebo niekde tu 7D chvalia do nebies, niekde zasa 5DMII.
Je ten autofokus na 5D dost rychly aj pri sportoch?
Vdaka
 
bear
2009-11-09 11:48:35
5D zaostruje dobre v robrom svetle s dobrym objektivom (napr 70-200/4L IS), v slabsom svetle, protisvetle a pri objektivoch s malou hlbkou ostrosti (135/2L), alebo starsimi objektivmi (100-400) je uspesnost akcneho zaostrovania slabsia. V obrazovej kvalite je na tom, ale 5D mark2 stale o nieco lepsie ako 7D aj ked podla testov je 7D najlepsi APS-C.
 
Martin P
2009-11-09 12:07:07
5d je pomalsia voci 7d
obraz je neporovnatelne lepsi pri 5d kvoli velkosti chipu hlavne DOf a klud v obraze klud v obraze nieje taky nervozny dost tazko opisatelne - tak ako kedysi stredny format voci kinofilmu
viem porovnat vid diskusia oktober november
autofokus je zatial velka otazka ale snad to vyriesia ked funguje je to parada
na sport 7d a na kludnejsie prace s dorazom na kvalitu obrazu 5d
ine sa neda napisat
 
lu_boss
2009-11-09 21:27:51
príspevok od: valec86
ako si s nim zatial spokojny? ja nadmieru predal som aj ef-sa dokupil nan 24-70 kresli to krasne. akurat mam velmi blbu skusenost vybuchla mi alternativna bateria v nabijacke. mi tak odlahlo ze to nebolo v gripe alebo v tele. alternative nikdy viac. a to ich mam v 40D asi 4 alternativne
Ak otazka patrila mne, tak ja som velmi spokojny :-)
Ja to poviem takto - myslim, ze po technickej stranke fotografovaniu rozumiem, napriek tomu fotak mnohonasobne prekracuje moje naroky a mnohe technicke ficurie zostanu nevyuzite. Co ja povazujem za dolezite je FF a kvalita obrazu. AF neriesim, mne bohate, bohate staci stredovy bod. A bol by som spokojny aj keby som musel ostrit vyhradne rucne. Trosku mi robi problem ergonomia (v manual rezime je koliesko pri spusti a koliesko na zadnej strane, jednym sa nastavuje cas, druhym clona, vecne sa v nich mylim). Ale je to prijemny pristroj, nesetrim ho, vlacim po dazdi, po prasnych cestach, utriem, ofuknem, vycistim optiku a je vybavene. Pre mna nie je ani prilis velky, ani prilis maly.
Nahradnu bateriu som kupil rovno s fotakom (aj s dialkovou spustou). Vsetko Canon. Raz som kupil Hamu ako nahradnu bateriu do 400D. Blblo to, vyreklamoval som, kupil Canon a odvtedy kupujem znackove prislusenstvo.
Teraz s nim pouzivam 24-70/2,8, okrem toho 28-105/3,5-4,5. Planujem dokupit 16-35/2,8 a nieco dlhsie aspon do 200, to este presne neviem co. A potom budem ako tak spokojny :-)
 
valec86
2009-11-09 22:19:09
to vinco :

autofokus a seriove snimanie je podla mna na 5D M II pomalsi ako na 40d a 400d. dufam ze niekoho nepohnevam iba odskusane umna doma na 24-70 f2.8 L. rychle kontunualne fotenie 5D urcite nieje vhodna a ani nanu konstruovana nebola. tam je max kvalita.
 
vincko
2009-11-09 22:54:57
Tak chlapi vdaka.
Ked ma 5DI pomalsi AF ako 40D, tak je to krok spat.
7D ma laka stale svojimi prednostami.
kvalita obrazu ok, ale mat najpomalsi fotoaparat, to zasa nie.
Asi skusim 7D ..
Ma niekto realne dobr skusenosti s tymto pristrojom?
 
vincko
2009-11-09 22:58:14
chcem fotit aj reportaz, co je narocnejsie na AF ako krajinka.
aj svetelne podmienky su niekedy horsie.
 
Martin P
2009-11-09 23:06:16
realne mam zle skusenosti ale je to na dobrej ceste ked to firmwarom doladia bude to spica
ale to som tu uz pisal asi tristo krat.
 
duroslav
2009-11-09 23:15:29
Čo z toho, keď máme medzi sebou jednoho nemenovaného kolegu, ktorý dookola zase zdôrazňuje, aký je ten AF na 7D vynikajúci :-)
 
Martin P
2009-11-09 23:25:50
príspevok od: duroslav
Čo z toho, keď máme medzi sebou jednoho nemenovaného kolegu, ktorý dookola zase zdôrazňuje, aký je ten AF na 7D vynikajúci :-)
preto sa treba vyprdnut na rady skusenejsich a mudrejsich a ist si to vyskusat do obchodu potazmo pozicat na test ak sa da
vlastma skusenost je najdolezitejsia
 
vincko
2009-11-09 23:26:08
neviem koho myslis, ja to nie som, som skor z toho mimo :)
nevadi.
rozhodnutie pride v najblizsich dnoch...
ak upgradnu firmware, tak to bude spica, mi na rozhodovani nepridavaju.. :)
vdaka za nazory. dam vediet.
 
Martin P
2009-11-09 23:37:40
ono to je spica uz teraz s objektivami najnovsimi co su v recenzii tu na ephoto spominane
so starsimi to nefunguje
ja uz neviem ako to mam povedat
opakujem sa ako papagaj
tak to uz niekto citajte poriadne alebo kur,, neotravujte
 
vincko
2009-11-09 23:39:57
Pochopil som!!!!!!
vdaka este raz.
dam vediet.
 
Granko
2010-05-26 12:20:44
new firmware 2.0.7
http://web.canon.jp/imaging/eosd/firm-e/eos5dmk2/firmware.html
 
jvigas
2010-07-19 23:50:01
Ahoj dovolím si reagovať na tesnosť konštrukcie, žiaľ práce som sa vrátil z masters of rock, kde 5D po dvoch dňoch skončilo svoju životnú púť :-( nespadlo, nezmoklo ale len teplo, vysoká vlhkosť a pot okolitých ľudí a môj, tesnosť konštrukcie je o ničom a dopadol horšie ako starý, dobrý S2IS ktorý prežil a fotil. Zostáva mi len dúfať, že mi uzná Canon reklamáciu keďže je v záruke lebo predajca sa tak netváril aj napriek tomu, že nikde v návode nie je ani zmienka že ho je potrebné nejak špeciálne chrániť. Takže pán boh mi pomáhaj ...
 
valec86
2010-07-20 06:39:36
5D predane. nikdy som telo nepredal tak skoro po kupe:(
 
werdza
2010-10-20 15:52:15
príspevok od: jvigas
Ahoj dovolím si reagovať na tesnosť konštrukcie, žiaľ práce som sa vrátil z masters of rock, kde 5D po dvoch dňoch skončilo svoju životnú púť :-( nespadlo, nezmoklo ale len teplo, vysoká vlhkosť a pot okolitých ľudí a môj, tesnosť konštrukcie je o ničom a dopadol horšie ako starý, dobrý S2IS ktorý prežil a fotil. Zostáva mi len dúfať, že mi uzná Canon reklamáciu keďže je v záruke lebo predajca sa tak netváril aj napriek tomu, že nikde v návode nie je ani zmienka že ho je potrebné nejak špeciálne chrániť. Takže pán boh mi pomáhaj ...
Ako to dopadlo? Lebo ja prave po nom tuzim a hlavne kvoli koncertom a festivalom, tak ma tvoj prispevok moc nepotesil. Teraz mam 450D a v pohode prezil somnou toto leto dva horuce festivaly
 
jvigas
2010-10-23 13:23:39
príspevok od: werdza
Ako to dopadlo? Lebo ja prave po nom tuzim a hlavne kvoli koncertom a festivalom, tak ma tvoj prispevok moc nepotesil. Teraz mam 450D a v pohode prezil somnou toto leto dva horuce festivaly
Našťastie to dopadlo tak, že napriek doslova buzeracii zo strany servisu a do poslednej chvíle ich tvrdeniam, že som ho zatopil z nich nakoniec vyliezlo, že problém bol v spúšti a tak ju vymenili ... ak tak mi to nedalo a písal som priamo do Canonu že čo sú to za spôsoby a hlavne, že celá ich odolnosť do najťažších podmienok je len zbožné prianie ... žiaľ mi to potvrdili tým, že sa vyhovorili na to, že síce je uvedené že je odolný ale nikde v dokumentácii nie je presne uvedená reálna odolnosť parametrami napr. do 5 mm zrážok ... no comment ... priznám sa, že Canon som pokladal za serióznu značku a týmto sa u mňa zaradili medzi tuctových marketingových podvodníkov ktorí zavádzajú zákazníka
 
Minoslav
2011-06-09 16:53:01
Nová batéria priniesla nutnosť novej nabíjačky. Integrovaný čip komplikuje situáciu výrobcom alternatívnych batérií (originálna nabíjačka nie je ochotná nabiť inú, ako originálnu batériu). Tento postup volí dnes už viac výrobcov. Nevýhodou je tiež problematická kúpa originálnej rezervnej batérie.

No nie je to tak celkom pravda, kupil som si baterku z Ciny za par supiek a v pohode ju akceptuje ako fotak tak aj nabijacka
 
bear
2011-06-09 17:02:27
príspevok od: Minoslav
Nová batéria priniesla nutnosť novej nabíjačky. Integrovaný čip komplikuje situáciu výrobcom alternatívnych batérií (originálna nabíjačka nie je ochotná nabiť inú, ako originálnu batériu). Tento postup volí dnes už viac výrobcov. Nevýhodou je tiež problematická kúpa originálnej rezervnej batérie.

No nie je to tak celkom pravda, kupil som si baterku z Ciny za par supiek a v pohode ju akceptuje ako fotak tak aj nabijacka
Pozri si datum recenzie. Trvalo velmi dlho, kym prisli kompatibilne alternativne baterie (cca 1-1.5 roka po uvedeni 5D mark II)
 
valec86
2011-06-09 17:54:42
mne zase cinska baterka vybuchla v nabijacke. ak mk III pridaju konecne lepsie ostrenie a lepsi autofocus, moze byt s toho konecne fotak aj pre inych ako portretnych a krajinkarskych fotografov
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-12-27 08:18:34
Canon EOS 5D Mark II oficálne ukončená výroba.
http://photographylife.com/canon-5d-mark-ii-discontinued?fb_source=pubv1
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia