Hore

Canon EOS R10 - slušná výbava v malom tele

V malom tele APS-C bezzrkadlovky sa ukrýva slušná funkčná výbava, zaujímavé parametre a naviac má prekvapivo dobrú ergonómiu.

Predstavenie

Canon EOS R10 je druhý najnižší APS-C model radu R. Telo je z kombinácie horčíkovej zliatiny a plastu, nie je utesnené. Pod ním je nedávna novinka, EOS R50. Ak máte prehľad o DSLR Canon EOS, R10 by sme mohli prirovnať napríklad k EOS 850D. Akurát, vďaka bezzrkadlovej konštrukcii, sú niektoré parametre podstatne lepšie.

Ak prechádzate zo zrkadloviek EOS s bajonetom EF/EF-S, môžete použiť objektívy pre ne určené, stačí si zadovážiť adaptér EF-EOS R. Adaptér podporuje automatické zaostrovanie, ovládanie clony i optickú stabilizáciu obrazu.

Fotoaparát je osadený 24,2 Mpx APS-C snímačom (faktor orezu 1,6x), ktorý nemá IBIS stabilizáciu. Dopĺňa ho procesor DIGIC X. Ponúkané formáty fotografií sú Dual Pixel RAW,HEIF, JPG, Compact RAW a HDR.


Snímač je veľkosti APS-C, bajonet je plnoformátový RF.

Zaostrovanie využíva technológiu Dual Pixel CMOS AF II, s 1053 oblasťami AF pri automatickom výbere, celkov 5 655 pixelov AF. Užívateľ si môže vyberať z 651 skupín, pokrytie je 100%, citlivosť -4EV. Meranie expozície: je 384-zónové.

Mechanická uzávierka má rozsah 30 – 1/4000 s, elektronická Bulb, 30 – 1/16000 s, X-Sync je 1/200 s., 1/250 s elektronickou 1. clonou. Rýchlosť sériových záberov je 15 snímok/s. (460 JPEG alebo 29 RAW), alebo 23 snímok/s. el. uzávierka (70 JPEG alebo 21 RAW).

Elektronický hľadáčik s 2,36 miliónom bodov má zväčšenie 0,95x, s voliteľnou obnovovacou frekvenciou 60/120 snímok/s.. Režim OVF Assist simuluje optický hľadáčik. 7,5 cm dotyková obrazovka typu vari-angle má rozlíšenie 1,04 miliónom bodov.

Prístroj má vstavaný výklopný blesk so smerným číslom 6. Podporuje E-TTl II riadenie záblesku.


Vstavaný blesk sa už tak často nevidí.

Video je v rozlíšení 4K/30p, prevzorkované z 6K, 4K/60p (s orezom) a Full HD/100p.

Napájanie zabezpečuje batéria LP-E17 s kapacitou pribl. 430 snímok (cez LCD), pribl. 260 snímok (cez EVF). Je možné ju dobíjať aj v tele fotoaparátu.

Fotografie a videá sa ukladajú na karty typu SD/SDHC/SDXC (UHS-II), k dispozícii je jeden slot. USB je typu 2 s C konektorom. HDMI je typu D. Okrem toho na fotoaparáte nájdete 3,5 mm audio vstup a vstup pre diaľkovú spúšť RS-60E3. Nechýba WiFI a BlueTooth.

Hmotnosť tela fotoaparátu je 426 g, rozmery sú 123 x 88 x 83 mm.

Podrobnú špecifikáciu nájdete na https://www.canon.sk/cameras/eos-r10/

Dizajn a ergonómia

Napriek malým rozmerom je ergonómia držania dobrá a hlavne bezpečná. Grip je dostatočne veľký. Na malé telo sa Canonu podarilo umiestniť dostatok mechanických ovládacích prvkov, vďaka čomu sa prístroj dobre ovláda. Mechanické ovládanie dobre dopĺňa ovládanie dotykom. Užívatelia si ovládanie môžu prispôsobiť. V tejto triede nie je bežné, aby mal fotoaparát joystick a tlačidlo AF-ON. Za to palec hore. Programy sa volia štandardným otočným voličom. Parametre expozície a ďalšie funkcie sa ovládajú dvojicou rollerov.

Menu je typické pre Canon. Dá sa ovládať aj dotykovo a užívateľ si najpoužívanejšie nastavenia môže uložiť do svojho menu. Menu je odlišné pre režim fotografovania a pre režim videa.


Osvedčený dizajn s dobrou ergonómiou držania. Kvitujem mechanický prepínač AF/MF.


ON/OFF sa ovláda palcom, nechýba dvojica rollerov a slušne zaplnený volič programov.


V tejto triede joystick a tlačidlo AF-ON nebývajú bežné. Väčšinu dôležitých nastavení nájdete v rýchlom menu, po stlačení tlačidla Q.

Výbava

Programová výbava umožňuje využívať fotoaparát úplným začiatočníkom i skúsenejším amatérom. Tým prvým fotoaparát napovie grafickou nápoveďou, na čo ktorý program slúži. Je možné ju vypnúť. Pre začiatočníkov sú určené scénické režimy a zelená plná automatika. Medzi scénickými režimami nájdete selfie, portrét, skupinový portrét, krajina, panoráma, šport, deti, panning, detail, jedlo, nočný portrét, nočná scéna, HDR v protisvetle, tichá uzávierka. Kreatívne filtre napodobňujú rôzne techniky. Napríklad zrnitý ČB film, soft efekt, efekt rybieho oka, akvarel, toy kameru, efekt miniatúry a dva HDR efekty.


Ukážka niektorých kreatívnych efektov..

V ponuke pokročilých programov nájdete špecialitu Canonu, flexibilný program Fv a samozrejme aj tradičné programy P/Av/Tv/M a B. Okrem toho aj dva užívateľsky nastaviteľné programy C1 a C2.

https://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/uzivatelsky-expozicny-program/

Medzi vychytávky patrí režim RAW burst, čo je funkcia sériových záberov s frekvenciou 30 obr./s., ale s orezom, dvojexpozícia a focus bracketing. Ten uľahčuje snímanie podkladov pre skladané zábery s veľkou hĺbkou ostrosti.

Fotoaparát v praxi

Ako som písal už vyššie, prístroj sa prekvapujúco dobre drží a ovláda. Nad tým nebude frflať ani náročnejší fotograf. Hľadáčik je pomerne malý, do malého tela sa asi väčší nezmestil. Na druhú stranu ale preto nevadí rozlíšenie 2,36 Mpx. Obraz je dostatočne jemný. Plne otočný displej je veľkým plusom pri kompozícii z netradičných uhlov, pri videu i snímaní selfie.


Plne otočný displej využijete aj pri selfie záberoch.

Zaostrovanie je rýchle, detekcia objektov funguje dobre. Je to úplne iný level, oproti ekvivalentnej zrkadlovke. Nadpriemerne bohatá je možnosť voľby rôzne veľkých zón. Vítanou pomocou je detekcia objektov, konkrétne ľudí, zvierat, vtákov a dopravných prostriedkov (motorky a automobily). U ľudí, zvierat a vtákov dokáže detekovať aj oko. Citlivosť AF je veľmi dobrá, aj s málo svetelným objektívom dokáže zaostriť v takmer úplnej tme, i keď pomalšie.

Mechanická uzávierka je hlučnejšia, jej limit 1/4000 bude väčšine stačiť. V prípade potreby stačí prepnúť na el. uzávierku s najkratším časom 1/16000 s. Pozor, pri fotografovaní panningu sa prejavuje rolling shutter efekt.

Plne postačujúca je rýchlosť sériového snímania, veď 15 obr./s. mali donedávna len tie najdrahšie zrkadlovky na trhu. V režime el. uzávierky je to až 23 obr./s. Buffer je dostatočne veľký na to, aby ste nemuseli po pár záberoch skončiť a čakať kým sa vyprázdni. Určitú lenivosť som spozoroval pri meraní expozície a WB, začiatočník si to však ani nemusí všimnúť.


S EOS R10 sa nemusíte báť ani pohybových záberov.

Programová výbava obsahuje programy pre začiatočníkov i pokročilých. Pri scénických režimoch a obrazových efektoch zamrzí, že do nich môže užívateľ zasahovať len minimálne. U pokročilých programov niet čo riešiť, nič tu nechýba. Naviac je tu dvojica užívateľsky nastaviteľných programov C1 a C2. Pre mňa veľké plus. Môžem si nastaviť komplexné režimy pre špecifické situácie, alebo žánre. Prijal by som, keby medzi vychytávkami boli špeciálne režimy, ako je tomu u OM SYSTEM/Olympus, ktoré uľahčujú fotografovanie technicky náročnejších žánrov. Pre amatérskych fotografov by to bola vítaná pomoc.

Z vychytávok som vyskúšal panoramatický režim, ktorý funguje podobne, ako na telefónoch. Používa sa jednoducho a pokiaľ na scéne nie je pohyb, je spájanie panorámy kvalitné.


Kontinuálne skladaná panoráma.

Praktickú časť zakončím zhodnotením výdrže batérie. Tá je malá a jej výdrž je podpriemerná. Podľa spôsobu práce 200-300 záberov. Preto počítajte s tým, že k fotoaparátu si hneď budete musieť dokúpiť aspoň jednu náhradnú batériu LP-E17. Ak fotografujete s prestávkami, môžete batériu dobíjať z powerbanky.

Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

Fotoaparát sa ponúka s dvomi objektívmi, 18-45 a 18-150. Ja som mal k dispozícii 18-150. Kompaktný univerzálny travelzoom s optickou stabilizáciou obrazu. S ňou som na ohnisku 100 mm udržal časy so 1/2 sekundy.


Napriek veľkému rozsahu, je objektív kompaktný a ľahký.

Na svoju triedu poskytuje nadpriemernú obrazovú kvalitu a to v celom rozsahu. Plusom je schopnosť snímať detaily v mierke približne 1:2. Na fotografovanie kvetov, či väčšieho hmyzu nemusíte kupovať makroobjektív.


Na detailoch veže Michalskej brány sa presvedčíte o veľmi dobrej ostrosti objektívu.

Kvalita fotografií

Rozlíšenie snímača 24 Mpx je akurátne pre amatérske využitie. Umožňuje tlač fotiek výstavného formátu, kľudne aj okolo 1 metra dlhšia strana.

Pri fotografovaní do RAW je snímač schopný zachytiť veľký dynamický rozsah. Pri úprave tieňov a podexponovaných fotografií oceníte len malý nárast šumu a žiaden banding (pásiky). Mierny šum sa začína objavovať pri ISO 800. Do ISO 6400 vrátane, je miera šumu plne akceptovateľná. ISO 12800 je núdzovo použiteľné. V tomto si fotoaparát vedie priemerne, nepatrí medzi lídrov v kategórii APS-C.


ISO 12 800.

Video

EOS R10 dobre poslúži ako rodinná alebo vlogerská kamera. Dĺžka videa nie je obmedzená na 30 minút, dajú sa nahrávať až 2-hodinové vystúpenia. Pri 4K/30p je video bez orezu, prevzorkované z rozlíšenia 6K, vďaka čomu je detailné. 4K/60p je ale už s orezom. Ak máte kompatibilný televízor alebo monitor, môžete snímať aj  HDR. V rozlíšení Full HD je k dispozícii aj 4x spomalené video. Prístroj má 3,5 mm vstup pre externý mikrofón, výstup na slúchadlá chýba. Vlogerov a Youtuberov poteší funkcia streamovania na YouTube.

EOS R10 nie je určený pre náročných videotvorcov, ktorým by chýbal Log, Flat profil, IBIS a ďalšie funkcie. Prístroj nemá IBIS stabilizáciu, preto odporúčam vyberať z objektívov s IS. Je možné použiť elektronickú stabilizáciu, ale pri nej dochádza k orezu.

Záver

Canon EOS R10 ťaží z bezzrkadlovej konštrukcie. Oproti ekvivalentnej zrkadlovke, napr. EOS 850D, poskytuje lepšie parametre zaostrovania a sériových záberov. Disponuje prekvapivo dobrou ergonómiou držania i ovládania. Telo je robustné, nie však utesnené. Veľmi dobrá je funkčná výbava a možnosti personalizácie. Hľadáčik je menší, ale dostatočne jemný. Plne otočný displej je praktický pri komponovaní i pri selfie záberoch.

Canon EOS R10 je veľmi dobrý fotoaparát pre začínajúcich fotografov, ktorí s ním môžu rásť. Poteší aj skúsenejších fotografov, ktorí hľadajú niečo kompaktné na cesty. Je to plnohodnotná rodinná kamera, vhodná aj pre začínajúcich vlogerov. Náročným filmárom budú chýbať pokročilé video funkcie.

Obrazová kvalita je veľmi dobrá, hlavne dynamický rozsah, miera šumu je skôr priemerná.

Mínusom je absencia IBIS stabilizácie obrazu, pomalé USB 2.0 a slabá výdrž batérie. Niekedy by prístroju prospel suverénnejší prejav.

Ak vás EOS R10 zaujal, odporúčam ho v kombinácii s testovaným objektívom 18-150 mm, ktorý sa ukázal ako nadpriemerne kvalitný a pritom kompaktný.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
smart
2023-02-28 10:02:22
Tento fotacik pouzivam vdaka skvelemu AF na fotenie wildlife. Nema podporu pre battery grip, pre lepsie drzanie pomoze cage napr. black mamba. Ma sice 4k/50fps, ale robi velky crop a dlzka nahravania v tomto formate je obmedzena kvoli prehrievaniu. Pri pouziti elektronickej zavierky ma, zial, velky rollingshutter. S EF objektivmi dostanete pomocou speedboostra Viltrox takmer plnoformatovy ekvivalent.
 
gytheio
2023-03-07 11:24:40
Kupil som si na ruksak drziak na fotoaparat a raz som si tam pripol R5 + 70-200 f2,8... po desiatich kilometroch som musel dat fotoaparat do ruksaku, tie kila tahali ten ruksak do strany, bolo to neprijemne. Tento clanok mi nedal pokoja, neviem ako na Slovensku, v Nemecku boli tieto fotoaparaty vypredane, v sobotu som sa dostal na radu hned som ho kupil v kite s 18-150 a nebanujem. Uz dva tyzdne je tu zamracene prsi snezi, treba mierne zvysit ISO ale myslim, ze to vobec tym fotografiam nevadi, za slnecneho pocasia si myslim bude zabava.
 
gytheio
2023-03-11 17:31:19
Ta zostava Canon R10 + 18-150 foti velmi dobre. Oproti R5 je to trochu prispate, stlacenie spuste aby to cele zaostrilo niekedy ako by to driemalo, oproti tej vyssej triede to aj funguje ako lacna zostava. Mozno, ze to je prave tym objektivom ktory potrebuje plny slnecny svit, potom to ostri rovnako rychlo ako R5.
Foti to naozaj excelentne.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované