Nástupca obľúbeného Nikonu D5000 exceluje v obrazovej kvalite a prináša vylepšené snímanie videa.
Nikon D5000 mal rovnaký snímač ako Nikon D90 a tak každý očakával, že D5100 bude mať snímač z D7000. Očakávanie sa naplnilo a preto o kvalite výstupu netreba pochybovať. A čo ostatné parametre?
Základné predstavenie
Tak tu si ušetrím prácu a do bodky ho skopírujem z oficiálnych stránok. Lepšie by som to nezhrnul. Ale zvyšok už je z môjho pera, vlastne klávesnice.
16,2-megapixlový obrazový snímač CMOS formátu DX: poskytuje realistické snímky so živými farbami, zníženým šumom a jemným stupňovaním odtieňov.
Vysoká citlivosť ISO (100 – 6 400) – manuálne rozšíriteľná až na ISO 25 600 pomocou nastavenia Hi2. Umožňuje kratšie časy uzávierky na vytvorenie snímok s jemnými detailmi a minimálnym šumom pri snímaní rýchlo sa pohybujúcich objektov alebo pri nízkej hladine osvetlenia. Obsahuje automatické nastavenie citlivosti ISO.
Systém na spracovanie obrazu EXPEED 2: optimalizuje technológie fotoaparátu na dosiahnutie vynikajúceho výkonu a maximálnej kvality snímok.
7,5 cm (3“) vyklápací a otočný LCD monitor s 921 000 bodmi a širokým pozorovacím uhlom: umožňuje zachytiť jedinečné zábery z ľubovoľného uhla. Pýši sa bočným otváracím mechanizmom, ktorý uľahčuje snímanie autoportrétov alebo používanie statívu.
Funkcia D-Movie a videosekvencie s rozlíšením Full HD (1080p): špeciálne tlačidlo pre záznam videosekvencií sa nachádza hneď vedľa tlačidla spúšte a uľahčuje stabilné držanie fotoaparátu pri prepínaní medzi záznamom statických snímok a videosekvencií. Režim nepretržitého automatického zaostrovania zabezpečuje dokonalé zaostrenie všetkých objektov. Vyklápací a otočný monitor a režim špeciálnych efektov umožňujú zachytenie jedinečných snímok. Fotoaparát podporuje používanie externého mikrofónu a ponúka rýchlosť snímania 30p, 25p a 24p.
Živý náhľad s automatickým výberom motívových programov: uľahčuje komponovanie snímok použitím vyklápacieho a otočného monitora LCD. Funkcia automatického výberu motívovových programov vyberie najlepší režim pre motív a objekt, ktoré chcete zachytiť. Vyznačuje sa ľahkým výberom režimov automatického zaostrovania vrátane režimu automatického zaostrovania s detekciou tváre, ktorý rozpoznáva a sleduje tváre v záberu.
Systém ostrého 11-bodového automatického zaostrovania: ponúka rýchle a presné automatické zaostrovanie na obrazovom poli. Štyri režimy činnosti zaostrovacích polí vrátane automatického zaostrovania s funkciou trojrozmerného sledovania zaručujú ostré výsledky, či už sa objekt nachádza mimo stredu, pohybuje sa rýchlo, alebo úplne nepredvídateľne.
Sériové snímanie rýchlosťou 4 snímky za sekundu: umožňuje zachytiť rýchlo sa pohybujúcu akciu rýchlosťou štyri snímky za sekundu.
Režim špeciálnych efektov: pomocou špeciálneho efektu môžete zhotovovať osobité statické snímky a videosekvencie. Ponúka množstvo efektov vrátane farebnej skice, efektu zmenšeniny, nočného videnia a výberu farby, ktorý umožňuje zvýrazniť až tri vybraté farby a zvyšok snímky zmeniť na monochromatický.
Režimy motívových programov automaticky upravia nastavenia fotoaparátu vrátane nastavení obrazu (Picture Control) a aktívnej funkcie D-Lighting, čím pomáhajú riešiť zložité situácie pri fotografovaní a zaručujú optimálne výsledky. K najčastejšie používaným režimom získate prístup otočením voliča režimov do polohy SCENE. Na displeji sa zobrazia vzorové fotografie, ktoré pomáhajú vybrať správny režim.
Obrazový režim vysokodynamického rozsahu (HDR): poskytuje znamenite detailné snímky scén s vysokým kontrastom. Jedným stlačením spúšte sa zhotovia dva zábery, ktoré vytvoria snímku s mimoriadne širokým dynamickým rozsahom, nízkou úrovňou šumu a bohatým stupňovaním farieb.
Rozsiahla integrovaná ponuka retušovania: umožňuje upravovať a vylepšovať fotografie a videosekvencie priamo vo fotoaparáte. Ponúka rôznorodé fotografické efekty a filtre vrátane ovládania perspektívy, mäkkého filtra a omaľovánky, pomocou ktorej môžete fotografiu premeniť na perokresbu.
Dva integrované protiprachové systémy: systémy čistenia obrazového snímača a kontroly toku vzduchu zrkadlovým boxom udržiavajú prach v dostatočnej vzdialenosti od obrazového snímača fotoaparátu, čím sa dosahujú zreteľné snímky bez bodiek.
Kompatibilita s televízormi s vysokým rozlíšením: fotoaparát je vybavený vstavaným konektorom HDMI s podporou štandardu HDMI-CEC, pomocou ktorého možno sledovať fotografie a videosekvencie na ľubovoľnom televízore s vysokým rozlíšením a ovládať prehrávanie pomocou diaľkového ovládača televízora.
Predný a zadný infračervený prijímač: pomáha predísť rozmazaniu snímky pri zhotovovaní makrosnímok a autoportrétov.
Stereofónny zvuk: voliteľný stereofónny mikrofón ME-1 spoločnosti Nikon špeciálne navrhnutý pre digitálne jednooké zrkadlovky umožňuje nahrávať videosekvencie s vysokokvalitným stereofónnym zvukom a bez nežiaduceho šumu pri automatickom zaostrovaní. Dodáva sa s protiveternou ochranou a mäkkým puzdrom.
Prvé dojmy
Prvé čo som si na Nikone D5100 všimol bola zmena umiestnenia kĺbu otočného displeja a iné rozloženie tlačidiel. Inak je to typický Nikon tisíckovej rady. Ani veľký ani malý ale kvôli konštrukcii displeja pomerne hrubý. Aj keď som zvyknutý na väčšie fotoaparáty, tak počas testovania som nepociťoval útlejšiu konštrukciu ako veľký hendikep. Hľadáčik s 11-timi AF bodmi je mi po rokoch dôverne známy a nemusel som ani frfľať nad displejom, ktorý má konečne poriadne rozlíšenie.
Na tlačidlá je vyvedených len minimum funkcii a preto mnohé z nich treba nastavovať cez informačný displej. Osobne si vystačím s časom, clonou, ISO-m a občas potrebujem nastaviť režim AF, WB a sériové zábery. Tlačidlo Fn som naprogramoval na ISO a tak som sa k informačnému displeju dostal menejkrát, než som očakával.
Zvedavý som bol na snímanie videa. To sa ukázalo ako zatiaľ najpríjemnejšie zo všetkých Nikonov. Možno už ďalšia generácia bude rovnako svižná ako mirrorless fotoaparáty.
Ergonómia
Oproti predchodcovi doznal tento model menšie ergonomické úpravy, vynútene zmenou umiestnenia kĺbu otočného displeja. Ale poďme pekne po poriadku. Nikon D5100 patrí medzi menšie, ale nie malé zrkadlovky. Z toho dôvodu bude pre “veľkorukých” horšie držateľný. Ale nie je to žiadna tragédia, grip je pomerne veľký, pri držaní ale odporúčam maximum váhy podoprieť ľavou rukou pod objektívom.
Nemá stavový displej na hornej časti, hlavný displej je otočný a výklopný. Z hľadiska ovládania je dôležité spomenúť, že má len jeden otočný volič pre nastavovanie expozičných parametrov.
Pri pohľade spredu sa nachádza na gripe čidlo IR ovládania (jedno je aj vzadu), blízko gripu je pomocné svetlo automatického zaostrovania. Z druhej strany kovového bajonetu je poistka bajonetu a nad ňou dvojica tlačidiel. Tlačidlo vysunutia blesku a korekcie blesku je nad tlačidlom samospúšte, ktoré je možné ale uživateľský nastaviť na niektorú z častejšie používaných funkcii. Ja som si ho naprogramoval na zmenu ISO.
Vrchu dominuje výklopný blesk a hot shoe sánky pre príslušenstvo. Na vrchole gripu je tlačidlo spúšte, okolo ktorého je otočný prepínač ON/OFF. Kúsok za ním je červené tlačidlo Record pre snímanie videa a tlačidlo korekcie expozície, ktoré v režime M slúži ako shift pre nastavenie clony. Tretie tlačidlo info slúži na zapnutie zobrazenia údajov na displeji.
Volič programov je otočný a k jeho funkcii sa ešte vrátim. Po jeho boku je páčka zapínania Live View režimu.
Dostávame sa k zadnej časti fotoaparátu, ktorému dominuje otočný výklopý displej. Kĺb je umiestnený na ľavej strane, u staršieho modelu bol na spodnej časti. Zmenu si vyžiadali samotní užívatelia. Následkok zmeny umiestnenia kĺbu bolo nutné inak rozložiť ovládacie tlačidlá. Pre mňa najnezvyklejšie je umiestnené tlačidlo menu, ktoré sa nachádza po ľavej strane hľadáčika. Po pravej strane je tlačidlo -i-, ktoré slúži pre prístup k najčastejšie používaným nastaveniam, tak aby užívateľ nemusel vstupovať do menu a nahrádza tlačidlá, ktoré bežne nájdeme u vyšších modelov. Vedľa neho je pamäť ostrenia a expozície (AE-L, AF-L) a viacúčelový otočný volič.
Po pravej strane displeja sa nachádza tlačidlo prehrávania (PLAY), viacsmerový volič s potvrdzovacím tlačidlom OK, pod ním tlačidlá lupy a DELETE.
Na hľadáčiku je nasadená snímateľná gumená očnica. Hľadáčik má vstavanú dioptrickú korekciu.
Konektory mikrofónového vstupu, GPS, USB, HDMI a AV výstupu sú schované pod gumenou záslepkou na boku prístroja. Z opačnej strany je slot pre pamäťovú kartu SD/SDHC/SDXC. K priestoru batérie je prístup zo spodu.
Nastavenia
Spôsob a možnosti nastavení sa nelíšia od ostatných nikoňáckych modelov, čo je len dobré. Menu je pre túto značku tradičné. K základným funkciám sa dá dopracovať cez displej. Tu by ale Nikon mohol od Panasonicu obkukať dotykové ovládanie. Zrýchlilo by to nastavovanie a využitie by to prinieslo aj pri práci v Live View, kde by sa jedným dotykom dal vybrať bod zaostrovania, či nastaviť rovina ostrosti v efektovej funkcii miniatúra.
Snímač a procesor
CMOS senzor formátu APS-C (crop faktor 1,5x) má rozlíšenie 16,2 Mpix a procesor Expeed 2 spracováva signál z 14 bitového A/D prevodníku. Toto duo sa osvedčilo u oceňovaného modelu Nikon D7000.
Redukcia prachu
Okrem tradičného oklepávania snímača je špecialitou tohto a aj niektorých iných Nikonov riadená cirkulácia vzduchu vo vnútri zrkadlovej šachty, ktorá smeruje nečistoty mimo snímač.
Závierka
Elektronicky riadená štrbinová závierka pracuje v rozsahu časov 1/4000 s až 30 s a v režimoch B a T. Synchronizačný čas pre prácu s bleskami ej 1/200 s. Príjemnou funkciou pre snímanie v tichom prostredí je režim Quiet, kedy je činnosť zrkadla rozdelená do dvoch fáz, výsledkom je menej hluku.
Sériové zábery
Pri časoch kratších ako 1/250 s. je maximálna frekvencia 4 obr./s. To pre amatérov postačuje aj na akčnejšie fotografovanie. V galérii nájdete niekoľko fotografii cyklistov pred SND, ako dôkaz, že D5100 s akčným fotografovaním nemá problémy.
Meranie expozície
Pokročilé TTL s 420 RGB senzormi pracujúce v režimoch 3D Matrix II, integrálnom so zvýhodneným stredom a bodovým meraním. Rozsah merania je 0-20 EV. Korekcia expozície je možná v rozsahu +/- 5EV.
Hľadáčik
Dostatočne veľký a svetelný, až kým sa nepozriete do Nikonu D7000. Ale je to kvalitný kompromis a pri testovaní som s ním bol spokojný a príliš sa nelíši ani od vyššieho modelu Nikon D90. Hľadáčik je typu pentamirror, čiže lepený zo zrkadiel, u vyšších modelov býva pužitý sklenený hranol s lepšími optickými vlastnosťami. Pokrýva 95% snímanej scény pri zväčšení 0,78x.
Displej
3” LCD displej si zaslúži pochvalu. Nielen za otočnú konštrukciu ale hlavne za kvalitu zobrazenia a vysokú rozlíšenie 921 000 bodov. Kĺb je umiestnená na ľavej strane. U Nikonu D5000 bol na spodnej strane, presne v osi obejktívu. To malo z logického hľadiska svoje opodstatnenie, ale v praxi sa užívatelia sťažovali na to, že majú problém pri upevnení fotoaparátu na statív, kde dochádzalo ku kolízii displeja a statívovej hlavy. Kvalitou obrazu nezaostáva za drahšími modelmi Nikonu.
Vstavaný blesk
Vstavaný blesk je vyklápaný automaticky alebo pomocou elektronického tlačidla. Smerné číslo je 12 (pri ISO 100). Nedokáže pracovať v režime Commander, ako riadiaca jednotka pre diaľkové ovládanie externých systémových bleskov. Tie je možné ovládať len pomocou externého blesku s funkciu master/commander alebo riadiacou jednotkou SU-800.
Automatické zaostrovanie
11-bodové zaostrovanie (Multi-CAM 1000) využíva jeden stredový krížový senzor a 10 pomocných čiarových. Tento amatérsky fotoaparát využíva dedičstvo po legendárnom Nikone D90. Zaostrovacie body sú zobrazované priamo na matnici a pri potvrdení zaostrenia sa rozsvietia.
Automatické zaostrovanie má štyri režimy: AF-I - autoamaticky výber spôsobu zaostrovania, AF-S - zaostrovanie na nepohybujúce sa objekty, AF-C - kontinuálne zaostrovnie (aj 3D), AF-F - zaostrovanie pre režim videa.
Vďaka krížovému voliču na zadnej strane fotoaparátu je výber zaostrovacích bodov rýchly a pohodlný. Celkovo patrí zaostrovanie medzi prednosti tohto prístroja.
Automatické zaostrovanie podporuje len objektívy s vlastným zaostrovacím motorčekom. Objektívy AF-D preto nebudú na D5100 automaticky zaostrovať, aj keď ostatné funkcie sú podporované.
Live View
Aj vďaka otočnému výklopnému displeju s vysokým rozlíšením je práca v režime živého náhľadu príjemnejšia, než u iných modelov. Rýchlosť zaostrovania sa stále nevyrovná ani bežným kompaktom, ale je rýchlejšia než u iných modelov. Pri práci využijete pomocnú kompozičnú mriežku a aj možnosť zväčšenia ľubovoľnej časti obrazu.
V režime Live View vie fotoaparát využiť informácie s meracieho senzora a snímača, na detekciu fotografovanej scény. Rozozná fotografovaný motív a následne tomu prispôsobí nastavenie expozície, zaostrovania, WB a riadenie záblesku.
Live View režim sa prepína veľkou páčkou pri voliči programov.
Expozičné programy
Začnem tými pokročilejšími, PSAM tu kompletne nemôžu chýbať. Programová automatika je aj vrátane shift funkcie posunu expozičnej krivky.
Zelená automatika je určená úplným začiatočníkom, rovnako aj scénické programy. Tie najobľúbenejšie majú samostatné ikonky, zvyšok nájdete pod záložkou SCENE. Všetky tieto programy sú tradične už roky vo fotoaparátoch tejto triedy. Novinkou a zároveň súčasným trendom sú efektové programy, ktoré majú za úlohu napodobňovať určité fotografické techniky na ktoré je potrebné poznať zložité postupy alebo nutné vlastniť drahé príslušenstvo. Jedná sa vlastne o postprocesing nasnímaných záberov. V Live View režime je pozorovateľný v reálnom čase na displeji. Niektoré efekty sú výpočtovo náročné a obraz je trhaný. Dobrou správou je, že niektoré tieto efekty je možné aplikovať aj dodatočne na nafotené zábery. Najpopulárnejšia bude určite funkcia miniatúry, napodobujúca Tilt efekt špeciálne konštruovaných objektívov.
D-Lightning a HDR
Nikon ma asi najlepšie zvládnutú funkciu “digitálneho blesku”. Ten má za úlohu predchádzať vzniku prepalov a zabezpečiť lepšie prekreslenie tmavých partii obrazu. Táto funkcia je tým viac účinnejšia, čím je senzor lepší z hľadiska dynamického rozsahu. Každému, kto fotografiuje do JPG odporúčam mať trvale aktivovaný D-Lightning, najlepšie v režime Auto.
Ak si z dynamickym rozsahom scény nedokáže D-Lightning poradiť treba použiť funkciu HDR, ktorá skombinuje dva zábery, nasnímané v rýchlom slede. Pri použití tejto funkcie sa odporúča statív.
Picture control
Tradičná funkcia nielen Nikonov. Ovplyvňuje fotografiu podobným spôsobom, ako keď si fotograf vyberal film, podľa jeho charakteristickému podaniu kontrastu a farieb. Digitálna technológia má viac možností. Užívateľ si môže vybrať z viacerých predpripravených profilov, ktoré si naviac môže upraviť. Neutral, standard, landscape, monochrome, portrait, vivid. Každý z týchto profilov má inak nastavenu saturáciu, kontrast, doostrovanie a aj podanie farieb.
Vyváženie bielej
S vyváženám bielej som nemal žiaden problém a je charakteristické pre Nikony vyrobené v posledných rokoch. Nebudem tu vymenovávať všetky nastavenia, nájdete ich v tabuľke parametrov.
Citlivosť ISO
Štandardne je na výber rozsah ISO 100 - 6400, užívateľsky rozšíriteľný až na ISO 25 600. Asi je to vysokým rozlíšením, ale jemný šum je pozorovateľný aj pri nižších citlivostiach. O to lepšie si ale fotoaparát počína pri vysokých hodnotách ISO. Aj pri ISO 6400 je na fotografiách stále dostatok jemných detailov. Ak som u môjho Nikonu D80 mal, pri fotografovaní svadieb, hranicu použiteľnosti ISO 640-800, u tohto modelu by som sa nebál ju posunúť až na ISO 3200.
Video
Práve funkcia videa sa vyvíja najrýchlejšie a keďže je D5100 najnovším modelom, má ju najlepšie prepracovanú. Full HD 1080p rozlíšenie so snímkovou frekvenciou 30p, 25p a 24p, stereo zvuk, možnosť pripojenia mikrofónu, samostatné tlačidlo nahrávania, AF-F režim zaostrovania v Live View. To sú benefity, ktoré uspokoja aj náročnejších domácich filmárov. Doplním, že súbory sú ukladané do formátu MOV (H.264/MPEG-4) s PCM zvukom. Zvuk je monofónny, stereo záznam je možný len s externým mikrofónom.
Zaostrovanie patrí medzi najrýchlejšie v kategórii pravých zrkadloviek, aj keď, práve toto je parameter, ktorý si vyžaduje stále poriadne vylepšenie.
Ak chcete natočiť niečo “funy”, nastavte si efekt miniatúry. Fotoaparát zníži snímkovú frekvenciu ale to kompenzuje zhustením do kratšieho času. Výsledkom je video ako z grotesky.
S Nikonom D5100 si môžete užiť kopec srandy.
A jedno serióznejšie video.
Kvalita fotografii, RAW, JPG
U nedávno testovaného FujiFilmu Finepix X100 ma prekvapila kvalita záberov snímaných do formátu JPG. Nikon D5100 je na tom ešte lepšie. Nadpriemerný dynamický rozsah snímača podporený funkciou D-Lightning a neagresívnym spracovaním výstupu z A/D prevodníku vedie k JPG súborom s výborne prekreslenými svetlami a tieňmi. Šum je pritom potláčaný s citom, aj doostrovanie nie je agresívne a spolu tak nepotláčajú detaily a ani nezvýrazňujú neduhy JPG formátu. Fotografie vyvolané z RAW-u sú ale ostrejšie.
Nikon nechcel užívateľov ochudobniť o kvalitu a votografie v RAW-e sú v 14 bitovej hĺbke.
Osobne ma veľmi prekvapil dynamický rozsah JPG záberov a to som zistil, že som ani nemal aktivovanú funkciu D-Lightning.
Bohaté sú možnosti spracovania fotografii a videa priamo vo fotoaparáte. Okrem vyvolania RAW fotografii bude asi najviac využívaná funkcia efektov, ktoré nemusíte použiť pri fotografovaní, ale dodatočne ich aplikujete na nasnímane fotografie, pričom originál zostane zachovaný.
Vstupy a výstupy
Okrem tradičného USB 2.0 konektoru nájdete na fotoaparáte najmä multimediálne konektory, konkrétne HDMI a audio pre pripojenie externého mikrofónu. Pre pripojenie k staršiemu televízoru sa hodí tradičný A/V výstup. Potešujúci je konektor pre pripojenie káblovej spúšte, aj keď má fotoaparát senzory pre infračervenú spúšť. Cestovatelia možno ocenia konektor pre pripojenie GPS jednotky, ktorá dodá do exifu fotografii údaje o zemepisnej polohe.
Plusy
- dynamický rozsah, nízka úroveň šumu
- osvedčený 11-bodový AF
- kvalitný otočný výklopný displej
- efektové programy
- video
- prehľadné menu a široké možnosti nastavenia
Mínusy
- rozmiestnenie tlačidiel
- absencia stavového displeja
- nepodporuje diaľkové ovládanie externých bleskov
- absencia vstavaného motorčeka ostrenia pre staršie AF objektívy
- horšia ergonómia držania
Zhrnutie
Nikon D5100 má jeden z najlepších výstupov v triede APS-C zrkadloviek. Vysoké rozlíšenie, nízka úroveň šumu a veľký dynamický rozsah dávajú amatérom do ruky možnosti, o ktorých pred pár rokmi mohli snívať aj profesionáli. Tieto parametre už nebudú zohrávať v budúcnosti taký význam ako doteraz. Pri rozhodovaní sa o kúpe bude zohrávať hlavnú úlohu ergonómia a funkčná výbava.
D5100 je najmultimediálnejšia zrkadlovka od Nikonu a kto chce vo väčšej miere snímať video, je to momentálne najlepšia voľba. Otočný výklopný displej, najrýchlejšie zaostrovanie v Live View, Full HD rozlíšenie a možnosť pripojenia externého smerového stereo mikrofónu, doplnené o efektové funkcie aj vo videorežime, robia z tohto fotoaparátu zaujímavý nástroj pre snímanie vlastných filmov s “cinemalookom”.
Aj keď je Nikon D5100 vynikajúco fotiacou zrkadlovkou, neupgradli konštruktéri výraznejšie jej možnosti, oproti svojmu predchodcovi tak, ako sa to stalo u Nikonu D7000, ako nástupcu D90. Ak opomenieme ergonómiu ovládania určenú skôr pre začiatočníkov, bude mnohým chýbať kompletná podpora CLS a vstavaný zaostrovací motorček. Ak sú pre vás prednostné práve tieto funkcie, zvoľte radšej model D90, ktorý nemá tak dobré video, ale je funkčne a ergonomický bližší profesionálnym modelom.
Hlavným plusom oproti predchádzajúcemu modelu D5000 je kvalitnejší snímač, ale poteší aj lepšie video, displej, nové efektové programy a pár ďaľších malých vylepšení.
A čo Nikon D3100? Určite by postačoval mnohým budúcim majiteľom D5100. Obrazový rozdiel medzi obidvomi snímačmi je malý a pre amatéra nepodstatný. Prečo sa potom rozhodnúť pre drahší model? Pre lepšie možnosti snímania videa, kvalitnejší displej a lepšie zaostrovanie.
Objektívy
Osobne by som sa vyhol kúpe najlacnejších setových objektívov 18-55 a 55-200, na fotoaparát s takýmto snímačom nepatria. Minimom je AF-S 18-105VR, ale keď chcete skutočne využiť obrazový potenciál tohto prístroja tak siahnite po AF-S 16-85VR alebo AF-S 18-200VR II.
Rovnako by aj teleobjektív mal splňovať vysoké kvalitatívne kritéria. Ako ideálny sa ponúka AF-S 70-300VR.
Pre snímanie za horších svetelných podmienok odporúčam AF-S 35/1,8G DX a čoskoro sa snáď dočkáme aj nového záklaďáku AF-S 50/1,8G, ktorý sa stane určite veľkým hitom. Okrem práce v ťažších svetelných podmienkach dávajú tieto objektívy možnosť kreatívnejšie pracovať s hĺbkou ostrosti. Najmä 50-ka je vhodná aj pre portrétnu fotografiu.
Priaznivci makra sa budú rozhodovať medzi AF-S 60/2,8G a AF-S 105/2,8G VR. Prvý objektív je najlacnejším objektívom s nanokryštáľovými antireflexnými vrstvami. Obidva podávajú špičkový výkon, ale pre portrétnu fotografiu a makro plachého hmyzu je vhodnejšia 105-ka.
Zabudnúť nesmieme ani na superširokouhlé objektívy. Nikon AF-S 12-24/4G DX je určený pre najnáročnejších, cenovo výhodnejší AF-S 10-24/3,5-4,5G DX je neprávom v jeho tieni, pretože opticky si počína veľmi dobre.
Odporúčané príslušenstvo
IR diaľkové ovládanie ML-L3 je vďaka dvom senzorom lepšie využiteľné, keď nemusíte mieriť na prednú časť fotoaparátu. Pokročilejší ale skôr využijú káblovú spúšť. Ideálnym bleskom je model Speedlight SB-700, ktorý uspokojí aj veľmi náročných fotografov. Výrazne zlešenie zvuku zabezpečí externý mikrofón ME-1. Cestovatelia možno využijú aj GPS jednotku GP-1.
Typ |
Digitálna jednooká zrkadlovka |
Bajonet objektívu |
Bajonet Nikon F (s kontaktmi na automatické zaostrovanie) |
Efektívny obrazový uhol |
Približne 1,5-násobok ohniskovej vzdialenosti objektívu (formát Nikon DX) |
Efektívny počet pixlov |
16,2 milióna |
Obrazový snímač |
Snímač CMOS 23,6 x 15,6 mm |
Celkový počet pixlov |
16,9 milióna |
Systém na odstránenie prachu |
Čistenie obrazového snímača, systém kontroly toku vzduchu zrkadlovým boxom, referenčné údaje na odstránenie vplyvu prachu na snímku (vyžaduje sa voliteľný softvér Capture NX 2) |
Veľkosť snímok (pixle) |
4928 x 3264 (L), 3696 x 2448 (M), 2464 x 1632 (S) |
Formát súborov |
NEF (RAW): 14-bitový, komprimovaný JPEG: kompatibilné s formátom JPEG-Baseline s vysokou (približne 1 : 4), normálnou (približne 1 : 8) alebo základnou (približne 1 : 16) kompresiou NEF (RAW) + JPEG: jedna snímka sa zaznamená vo formáte NEF (RAW) aj JPEG |
Systém nastavenia obrazu (Picture Control) |
Štandardné, Neutrálne, Živé, Monochromatické, Portrét a Krajina; vybraté nastavenie obrazu možno upraviť; možno uložiť vlastné nastavenia obrazu |
Médiá |
Pamäťové karty SD (Secure Digital), SDHC a SDXC |
Systém súborov |
DCF (Design Rule for Camera File System) 2.0, DPOF (Digital Print Order Format), Exif 2.3 (Exchangeable Image File Format pre digitálne fotoaparáty), PictBridge |
Hľadáčik |
Hľadáčik s optickým členom typu „pentamirror“ v rovine očí pre jednooké zrkadlovky |
Pokrytie obrazového poľa |
Približne 95 % v horizontálnom aj vertikálnom smere |
Zväčšenie |
Približne 0,78-násobné (objektív 50 mm, f/1,4 zaostrený na nekonečno, –1,0 m–1) |
Vzdialenosť oka od hľadáčika |
17,9 mm (–1,0 m–1) |
Dioptrická korekcia |
–1,7 až + 0,7 m–1 |
Zaostrovacia matnica |
BriteView Clear Matte Mark VII typu B |
Zrkadlo |
Automaticky vratné |
Clona objektívu |
Okamžitý návrat, elektronicky ovládaná |
Kompatibilné objektívy |
Automatické zaostrovanie je dostupné s objektívmi AF-S a AF-I. Automatické zaostrovanie nie je dostupné pri ostatných objektívoch typu G a D, objektívoch AF (objektívy IX NIKKOR a objektívy pre fotoaparáty F3AF nie sú podporované) a objektívoch AI-P. Objektív bez vstavaného procesora možno používať v režime M, nebude však fungovať expozimeter fotoaparátu. * Elektronický diaľkomer možno používať s objektívom, ktorého maximálna svetelnosť je f/5,6 alebo vyššia. |
Typ |
Elektronicky ovládaná štrbinová uzávierka s vertikálnym chodom |
Čas uzávierky |
1/4 000 – 30 sekúnd s krokom 1/3 alebo 1/2 EV, režim Bulb, Time (vyžaduje použitie voliteľného diaľkového ovládača ML-L3) |
Rýchlosť synchronizácie blesku |
X = 1/200 s; synchronizácia s časom uzávierky 1/200 s alebo dlhším |
Režim spúšte |
Jednotlivé snímky, sériové snímanie, samospúšť, oneskorené diaľkové ovládanie, okamžité diaľkové ovládanie, tiché snímanie |
Rýchlosť snímania |
Až 4 snímky za sekundu (manuálne zaostrovanie, režim M alebo S, čas uzávierky 1/250 s alebo kratší a implicitné hodnoty všetkých ostatných nastavení) |
Samospúšt |
2 s, 5 s, 10 s, 20 s; 1 až 9 expozícií |
Meranie expozície |
Meranie expozície TTL pomocou 420-pixlového snímača RGB |
Spôsob merania expozície |
Maticové: meranie expozície 3D Color Matrix II (objektívy typu G a D), meranie expozície Color Matrix II (ostatné objektívy so vstavaným procesorom). Integrálne meranie expozície so zdôrazneným stredom: 75 % citlivosti merania sa sústredí do kruhovej plochy s priemerom 8 mm v strede obrazového poľa. Bodové meranie expozície: Meria kruhovú plochu s priemerom 3,5 mm (približne 2,5 % obrazového poľa) v mieste vybratého zaostrovacieho bodu. |
Dosah (ISO 100, objektív f/1,4, 20 °C) |
Maticové alebo so zdôrazneným stredom: 0 – 20 EV; bodové meranie expozície: 2 – 20 EV |
Prípojka na expozimeter |
Procesor |
Režim |
Automatické režimy (automatický, automatický s vypnutým bleskom), flexibilná programová automatika (P), clonová automatika (S), časová automatika (A), manuálny režim (M), režimy motívových programov (portrét, krajina, dieťa, šport, makrosnímky, nočný portrét, nočná krajina, večierok/interiér, pláž/sneh, západ slnka, súmrak/úsvit, portrét domáceho zvieraťa, svetlo sviečky, kvet, jesenné farby, jedlo), režimy špeciálnych efektov (nočné videnie, farebná skica, efekt zmenšeniny, efekt výberu farby, silueta, efekt preexponovania a efekt podexponovania) |
Korekcia expozície |
–5 až +5 EV s krokom 1/3 EV alebo 1/2 EV |
Stupňovanie |
Stupňovanie expozície: 3 snímky s krokom 1/3 alebo 1/2 EV; stupňovanie vyváženia bielej farby: 3 snímky s krokom 1; stupňovanie aktívnej funkcie D-Lighting: 2 snímky |
Expozičná pamäť |
Expozičné parametry možno zablokovať pomocou tlačidla AE-L/AF-L |
Citlivosť ISO (odporúčaný expozičný index) |
ISO 100 – 6 400 s krokom 1/3 EV. Možnosť nastavenia v krokoch 0,3, 0,7, 1 alebo 2 EV (ekvivalent hodnoty ISO 25 600) nad hodnotu ISO 6 400. K dispozícii je automatické nastavenie citlivosti ISO. |
Aktívna funkcia D-Lighting |
Automatická, veľmi vysoká, vysoká, normálna, nízka alebo vypnutá |
Automatické zaostrovanie |
Modul snímača automatického zaostrovania Nikon Multi-CAM 1000 s fázovou detekciou TTL, 11 zaostrovacích bodov (vrátane jedného krížového snímača) a pomocné svetlo AF (rozsah približne od 0,5 do 3 m) |
Detekčný rozsah |
–1 až +19 EV (ISO 100, 20 °C) |
Režimy zaostrovania |
Automatické zaostrovanie (AF): jednorazové automatické zaostrovanie (AF-S), kontinuálne automatické zaostrovanie (AF-C), automatický výber nastavenia AF-S/AF-C (AF-A), prediktívne zaostrovanie automaticky aktivované podľa stavu objektu. Manuálne zaostrovanie (MF): možno používať elektronický diaľkomer. |
Zaostrovací bod |
Možno vybrať z 11 zaostrovacích bodov |
Režim činnosti zaostrovacích polí |
Jednobodové automatické zaostrovanie, dynamická voľba zaostrovacích polí, automatické zaostrenie s automatickým výberom poľa, trojrozmerné sledovanie (11 bodov) |
Pamäť zaostrenia |
Pamäť zaostrenia možno aktivovať polovičným stlačením tlačidla spúšte (v režime jednorazového automatického zaostrovania) alebo stlačením tlačidla AE-L/AF-L |
Vstavaný blesk |
Automatický, portrét, dieťa, makrosnímky, nočný portrét, večierok/interiér, portrét domáceho zvieraťa, farebná skica: automatická aktivácia blesku s automatickým vyklopením; režimy P, S, A, M, jedlo: manuálne vyklopenie pomocou tlačidla spúšte |
Smerné číslo |
Približne 12/39, 13/43 s manuálnym bleskom (m/stopy, ISO 100, 20 °C) |
Riadenie záblesku |
TTL: doplnkové riadenie záblesku vyvažované meraním i-TTL a štandardný záblesk s meraním i-TTL pre digitálne jednooké zrkadlovky používajúce 420-pixlový snímač RGB sú k dispozícii pri používaní vstavaného blesku a zábleskovej jednotky SB-900, SB-800, SB-700, SB-600 alebo SB-400 (doplnkový záblesk vyvažovaný meraním i-TTL je dostupný, ak je vybraté maticové meranie alebo meranie expozície so zdôrazneným stredom). Automatická clona: k dispozícii pri používaní zábleskovej jednotky SB-900, SB-800 a objektívov so vstavaným procesorom. Automatický režim bez merania TTL: medzi podporované zábleskové jednotky patria SB-900, SB-800, SB-80DX, SB-28DX, SB-28, SB-27 a SB-22S. Manuálny režim s prioritou vzdialenosti: k dispozícii pri zábleskových jednotkách SB-900, SB-800 a SB-700. |
Zábleskový režim |
Automatický, automatická aktivácia blesku s predzábleskom proti červeným očiam, automatická aktivácia blesku vrátane synchronizácie s dlhými časmi uzávierky, automatická aktivácia blesku vrátane synchronizácie s dlhými časmi uzávierky s predzábleskom proti červeným očiam, doplnkový záblesk, predzáblesk proti červeným očiam, synchronizácia s dlhými časmi uzávierky, synchronizácia s dlhými časmi uzávierky a predzábleskom proti červeným očiam, synchronizácia blesku s dlhými časmi uzávierky a druhou lamelou uzávierky, synchronizácia blesku s druhou lamelou uzávierky, vypnutý |
Korekcia zábleskovej expozície |
–3 až +1 EV s krokom 1/3 alebo 1/2 EV |
Indikátor pripravenosti blesku |
Svieti pri plnom nabití vstavaného blesku alebo voliteľnej zábleskovej jednotky SB-900, SB-800, SB-700, SB-600 alebo SB-400, bliká 3 sekundy po odpálení záblesku pri plnom výkone |
Drážka na príslušenstvo |
Drážka ISO 518 s kontaktmi na synchronizáciu a prenos údajov a bezpečnostným zámkom |
Systém kreatívneho osvetlenia Nikon (CLS) |
Funkcia Advanced Wireless Lighting (Pokročilé bezdrôtové osvetlenie) je podporovaná pri zábleskových jednotkách SB-900, SB-800 alebo SB-700 vo funkcii hlavného blesku alebo pri zábleskovej jednotke SU-800 vo funkcii riadiaceho blesku; prenos hodnoty farebnej teploty blesku je podporovaný pri používaní vstavaného blesku a všetkých zábleskových jednotiek kompatibilných so systémom CLS |
Synchronizačný konektor |
Adaptér synchronizačného konektora AS-15 (k dispozícii samostatne) |
Vyváženie bielej farby |
Automatické, žiarovka, žiarivka (7 druhov), priame slnečné svetlo, blesk, oblačno, tieň, vlastné manuálne nastavenie – všetko okrem vlastného manuálneho nastavenia s jemným doladením. |
Režimy zaostrovania |
Automatické zaostrovanie (AF): jednorazové automatické zaostrovanie (AF-S), nepretržité automatické zaostrovanie (AF-F); manuálne zaostrovanie (MF) |
Režim činnosti AF |
Automatické zaostrovanie s prioritou tváre, širokouhlé automatické zaostrovanie, normálne automatické zaostrovanie, sledovanie objektov s automatickým zaostrovaním |
Automatické zaostrovanie |
Automatické zaostrovanie s detekciou kontrastu kdekoľvek na zábere (po výbere automatického zaostrovania s prioritou tváre alebo sledovania objektu s automatickým zaostrovaním fotoaparát automaticky vyberie zaostrovací bod) |
Automatický výber motívového režimu |
Dostupný v automatickom režime a s vypnutým bleskom |
Meranie expozície |
Meranie expozície TTL pomocou hlavného obrazového snímača |
Spôsob merania expozície |
Maticové |
Veľkosť snímok (pixle) a rýchlosť snímania |
1920 x 1080, 30 p/25 p/24 p, vysoká/normálna 1280 x 720, 30 p/25 p/24 p, vysoká/normálna 640 x 424, 30 p/25 p, vysoká/normálna. Frekvencia 30 p (skutočná rýchlosť snímania 29,97 snímky za sekundu) je dostupná pri použití režimu videovýstupu NTSC. Frekvencia 25 p je dostupná pri použití režimu videovýstupu PAL. Ak je vybratá možnosť 24 p, skutočná rýchlosť snímania je 23,976 snímky za sekundu. |
Formát súborov |
MOV |
Kompresia videa |
Pokročilé kódovanie videa H.264/MPEG-4 |
Formát záznamu zvuku |
Lineárne PCM |
Zariadenie na záznam zvuku |
Vstavaný monofónny alebo externý stereofónny mikrofón s nastaviteľnou citlivosťou |
Monitor |
Vyklápací a otočný 7,5 cm/3“ monitor TFT LCD z nízkoteplotného polykryštalického kremíka, približne 921 000 bodov (VGA),pozorovací uhol 170°; pokrytie obrazového poľa približne 100 %, regulácia jasu |
Prehrávanie |
Prehrávanie na celej obrazovke a prehrávanie miniatúr (4, 9 alebo 72 snímok, alebo kalendár) so zväčšením výrezu snímky, prehrávanie videosekvencií, prezentácie, zobrazenie histogramu a preexponovaných oblastí, automatické otáčanie snímok a komentár k snímkam (max. 36 znakov) |
USB |
Hi-Speed USB |
Videovýstup |
NTSC, PAL |
Výstup HDMI |
Minikonektor HDMI typu C |
Konektor pre príslušenstvo |
Diaľková spúšť: MC-DC2 (k dispozícii samostatne), jednotka GPS: GP-1 (k dispozícii samostatne) |
Vstup zvuku |
Stereofónny minikonektor (s priemerom 3,5 mm) |
Podporované jazyky |
Angličtina, arabčina, čeština, čínština (zjednodušená a tradičná), dánčina, fínčina, francúzština, holandčina, indonézština, japončina, kórejčina, nemčina, nórčina, poľština, portugalčina, ruština, španielčina, švédčina, taliančina, thajčina, turečtina |
Batéria |
Jedna nabíjateľná lítium-iónová batéria EN-EL14 |
Sieťový zdroj |
Sieťový zdroj EH-5b, vyžaduje napájací konektor EP-5A (k dispozícii samostatne) |
Závit na pripojenie statívu |
1/4 palca (ISO 1222) |
Rozmery (Š x V x H) |
Približne 128 x 97 x 79 mm |
Hmotnosť |
Približne 510 g (len telo fotoaparátu); približne 560 g s batériou a pamäťovou kartou, ale bez krytu bajonetu |
Teplota |
0 – 40 °C |
Vlhkosť |
Menej ako 85 % (bez kondenzácie) |
Dodávané príslušenstvo |
Nabíjateľná lítium-iónová batéria EN-EL14 (s krytom kontaktov), nabíjačka batérie MH-24, remienok fotoaparátu AN-DC3, kábel audio/video EG-CP14, kábel USB UC-E6, krytka okulára hľadáčika DK-5, kryt sánok na príslušenstvo BS-1, gumený okulár DK-20, kryt bajonetu BF-1B, disk CD-ROM ViewNX 2, užívateľská príručka |
Foto: Karol Srnec, Nikon Europe
Nikon D5100 si môžete zakúpiť v predajnom štúdiu www.ephotoshop.sk
Nikon D5100 + AF-S 18-55 mm f/3,5-5,6G DX VR
Nikon D5100 + AF-S 18-105 mm f/3,5-5,6G DX VR
Nikon D5100 + AF-S 18-55 mm f/3,5-5,6G DX VR + AF-S 55-200 mm f/4-5,6G DX VR
Nikon D5100 + AF-S 18-55 mm f/3,5-5,6G DX VR + AF-S 55-300 mm f/4,5-5,6G DX ED VR