Hore

Nikon D5100

Nástupca obľúbeného Nikonu D5000 exceluje v obrazovej kvalite a prináša vylepšené snímanie videa.

 

Nikon D5000 mal rovnaký snímač ako Nikon D90 a tak každý očakával, že D5100 bude mať snímač z D7000. Očakávanie sa naplnilo a preto o kvalite výstupu netreba pochybovať. A čo ostatné parametre?

 

 

Základné predstavenie

Tak tu si ušetrím prácu a do bodky ho skopírujem z oficiálnych stránok. Lepšie by som to nezhrnul. Ale zvyšok už je z môjho pera, vlastne klávesnice.

16,2-megapixlový obrazový snímač CMOS formátu DX: poskytuje realistické snímky so živými farbami, zníženým šumom a jemným stupňovaním odtieňov.

Vysoká citlivosť ISO (100 – 6 400) – manuálne rozšíriteľná až na ISO 25 600 pomocou nastavenia Hi2. Umožňuje kratšie časy uzávierky na vytvorenie snímok s jemnými detailmi a minimálnym šumom pri snímaní rýchlo sa pohybujúcich objektov alebo pri nízkej hladine osvetlenia. Obsahuje automatické nastavenie citlivosti ISO.

Systém na spracovanie obrazu EXPEED 2: optimalizuje technológie fotoaparátu na dosiahnutie vynikajúceho výkonu a maximálnej kvality snímok.

7,5 cm (3“) vyklápací a otočný LCD monitor s 921 000 bodmi a širokým pozorovacím uhlom: umožňuje zachytiť jedinečné zábery z ľubovoľného uhla. Pýši sa bočným otváracím mechanizmom, ktorý uľahčuje snímanie autoportrétov alebo používanie statívu.

Funkcia D-Movie a videosekvencie s rozlíšením Full HD (1080p): špeciálne tlačidlo pre záznam videosekvencií sa nachádza hneď vedľa tlačidla spúšte a uľahčuje stabilné držanie fotoaparátu pri prepínaní medzi záznamom statických snímok a videosekvencií. Režim nepretržitého automatického zaostrovania zabezpečuje dokonalé zaostrenie všetkých objektov. Vyklápací a otočný monitor a režim špeciálnych efektov umožňujú zachytenie jedinečných snímok. Fotoaparát podporuje používanie externého mikrofónu a ponúka rýchlosť snímania 30p, 25p a 24p.

Živý náhľad s automatickým výberom motívových programov: uľahčuje komponovanie snímok použitím vyklápacieho a otočného monitora LCD. Funkcia automatického výberu motívovových programov vyberie najlepší režim pre motív a objekt, ktoré chcete zachytiť. Vyznačuje sa ľahkým výberom režimov automatického zaostrovania vrátane režimu automatického zaostrovania s detekciou tváre, ktorý rozpoznáva a sleduje tváre v záberu.

Systém ostrého 11-bodového automatického zaostrovania: ponúka rýchle a presné automatické zaostrovanie na obrazovom poli. Štyri režimy činnosti zaostrovacích polí vrátane automatického zaostrovania s funkciou trojrozmerného sledovania zaručujú ostré výsledky, či už sa objekt nachádza mimo stredu, pohybuje sa rýchlo, alebo úplne nepredvídateľne.

Sériové snímanie rýchlosťou 4 snímky za sekundu: umožňuje zachytiť rýchlo sa pohybujúcu akciu rýchlosťou štyri snímky za sekundu.

Režim špeciálnych efektov: pomocou špeciálneho efektu môžete zhotovovať osobité statické snímky a videosekvencie. Ponúka množstvo efektov vrátane farebnej skice, efektu zmenšeniny, nočného videnia a výberu farby, ktorý umožňuje zvýrazniť až tri vybraté farby a zvyšok snímky zmeniť na monochromatický.

Režimy motívových programov automaticky upravia nastavenia fotoaparátu vrátane nastavení obrazu (Picture Control) a aktívnej funkcie D-Lighting, čím pomáhajú riešiť zložité situácie pri fotografovaní a zaručujú optimálne výsledky. K najčastejšie používaným režimom získate prístup otočením voliča režimov do polohy SCENE. Na displeji sa zobrazia vzorové fotografie, ktoré pomáhajú vybrať správny režim.

Obrazový režim vysokodynamického rozsahu (HDR): poskytuje znamenite detailné snímky scén s vysokým kontrastom. Jedným stlačením spúšte sa zhotovia dva zábery, ktoré vytvoria snímku s mimoriadne širokým dynamickým rozsahom, nízkou úrovňou šumu a bohatým stupňovaním farieb.

Rozsiahla integrovaná ponuka retušovania: umožňuje upravovať a vylepšovať fotografie a videosekvencie priamo vo fotoaparáte. Ponúka rôznorodé fotografické efekty a filtre vrátane ovládania perspektívy, mäkkého filtra a omaľovánky, pomocou ktorej môžete fotografiu premeniť na perokresbu.

Dva integrované protiprachové systémy: systémy čistenia obrazového snímača a kontroly toku vzduchu zrkadlovým boxom udržiavajú prach v dostatočnej vzdialenosti od obrazového snímača fotoaparátu, čím sa dosahujú zreteľné snímky bez bodiek.

Kompatibilita s televízormi s vysokým rozlíšením: fotoaparát je vybavený vstavaným konektorom HDMI s podporou štandardu HDMI-CEC, pomocou ktorého možno sledovať fotografie a videosekvencie na ľubovoľnom televízore s vysokým rozlíšením a ovládať prehrávanie pomocou diaľkového ovládača televízora.

Predný a zadný infračervený prijímač: pomáha predísť rozmazaniu snímky pri zhotovovaní makrosnímok a autoportrétov.

Stereofónny zvuk: voliteľný stereofónny mikrofón ME-1 spoločnosti Nikon špeciálne navrhnutý pre digitálne jednooké zrkadlovky umožňuje nahrávať videosekvencie s vysokokvalitným stereofónnym zvukom a bez nežiaduceho šumu pri automatickom zaostrovaní. Dodáva sa s protiveternou ochranou a mäkkým puzdrom.

Prvé dojmy

Prvé čo som si na Nikone D5100 všimol bola zmena umiestnenia kĺbu otočného displeja a iné rozloženie tlačidiel. Inak je to typický Nikon tisíckovej rady. Ani veľký ani malý ale kvôli konštrukcii displeja pomerne hrubý. Aj keď som zvyknutý na väčšie fotoaparáty, tak počas testovania som nepociťoval útlejšiu konštrukciu ako veľký hendikep. Hľadáčik s 11-timi AF bodmi je mi po rokoch dôverne známy a nemusel som ani frfľať nad displejom, ktorý má konečne poriadne rozlíšenie.

 

Na tlačidlá je vyvedených len minimum funkcii a preto mnohé z nich treba nastavovať cez informačný displej. Osobne si vystačím s časom, clonou, ISO-m a občas potrebujem nastaviť režim AF, WB a sériové zábery. Tlačidlo Fn som naprogramoval na ISO a tak som sa k informačnému displeju dostal menejkrát, než som očakával.

Zvedavý som bol na snímanie videa. To sa ukázalo ako zatiaľ najpríjemnejšie zo všetkých Nikonov. Možno už ďalšia generácia bude rovnako svižná ako mirrorless fotoaparáty.

Ergonómia

Oproti predchodcovi doznal tento model menšie ergonomické úpravy, vynútene zmenou umiestnenia kĺbu otočného displeja. Ale poďme pekne po poriadku. Nikon D5100 patrí medzi menšie, ale nie malé zrkadlovky. Z toho dôvodu bude pre “veľkorukých” horšie držateľný. Ale nie je to žiadna tragédia, grip je pomerne veľký, pri držaní ale odporúčam maximum váhy podoprieť ľavou rukou pod objektívom.

Nemá stavový displej na hornej časti, hlavný displej je otočný a výklopný. Z hľadiska ovládania je dôležité spomenúť, že má len jeden otočný volič pre nastavovanie expozičných parametrov.

 

Pri pohľade spredu sa nachádza na gripe čidlo IR ovládania (jedno je aj vzadu), blízko gripu je pomocné svetlo automatického zaostrovania. Z druhej strany kovového bajonetu je poistka bajonetu a nad ňou dvojica tlačidiel. Tlačidlo vysunutia blesku a korekcie blesku je nad tlačidlom samospúšte, ktoré je možné ale uživateľský nastaviť na niektorú z častejšie používaných funkcii. Ja som si ho naprogramoval na zmenu ISO.

 

 

Vrchu dominuje výklopný blesk a hot shoe sánky pre príslušenstvo. Na vrchole gripu je tlačidlo spúšte, okolo ktorého je otočný prepínač ON/OFF. Kúsok za ním je červené tlačidlo Record pre snímanie videa a tlačidlo korekcie expozície, ktoré v režime M slúži ako shift pre nastavenie clony. Tretie tlačidlo info slúži na zapnutie zobrazenia údajov na displeji.

Volič programov je otočný a k jeho funkcii sa ešte vrátim. Po jeho boku je páčka zapínania Live View režimu.

 

 

 

 

 

Dostávame sa k zadnej časti fotoaparátu, ktorému dominuje otočný výklopý displej. Kĺb je umiestnený na ľavej strane, u staršieho modelu bol na spodnej časti. Zmenu si vyžiadali samotní užívatelia. Následkok zmeny umiestnenia kĺbu bolo nutné inak rozložiť ovládacie tlačidlá. Pre mňa najnezvyklejšie je umiestnené tlačidlo menu, ktoré sa nachádza po ľavej strane hľadáčika. Po pravej strane je tlačidlo -i-, ktoré slúži pre prístup k najčastejšie používaným nastaveniam, tak aby užívateľ nemusel vstupovať do menu a nahrádza tlačidlá, ktoré bežne nájdeme u vyšších modelov. Vedľa neho je pamäť ostrenia a expozície (AE-L, AF-L) a viacúčelový otočný volič.

Po pravej strane displeja sa nachádza tlačidlo prehrávania (PLAY), viacsmerový volič s potvrdzovacím tlačidlom OK, pod ním tlačidlá lupy a DELETE.

Na hľadáčiku je nasadená snímateľná gumená očnica. Hľadáčik má vstavanú dioptrickú korekciu.

 

 

 

Konektory mikrofónového vstupu, GPS, USB, HDMI a AV výstupu sú schované pod gumenou záslepkou na boku prístroja. Z opačnej strany je slot pre pamäťovú kartu SD/SDHC/SDXC. K priestoru batérie je prístup zo spodu.

 

 

 

Nastavenia

Spôsob a možnosti nastavení sa nelíšia od ostatných nikoňáckych modelov, čo je len dobré. Menu je pre túto značku tradičné. K základným funkciám sa dá dopracovať cez displej. Tu by ale Nikon mohol od Panasonicu obkukať dotykové ovládanie. Zrýchlilo by to nastavovanie a využitie by to prinieslo aj pri práci v Live View, kde by sa jedným dotykom dal vybrať bod zaostrovania, či nastaviť rovina ostrosti v efektovej funkcii miniatúra.

 

 

Snímač a procesor

CMOS senzor formátu APS-C (crop faktor 1,5x) má rozlíšenie 16,2 Mpix a procesor Expeed 2 spracováva signál z 14 bitového A/D prevodníku. Toto duo sa osvedčilo u oceňovaného modelu Nikon D7000.

 

 

 

Redukcia prachu

Okrem tradičného oklepávania snímača je špecialitou tohto a aj niektorých iných Nikonov riadená cirkulácia vzduchu vo vnútri zrkadlovej šachty, ktorá smeruje nečistoty mimo snímač.

 

Závierka

Elektronicky riadená štrbinová závierka pracuje v rozsahu časov 1/4000 s až 30 s a v režimoch B a T. Synchronizačný čas pre prácu s bleskami ej 1/200 s. Príjemnou funkciou pre snímanie v tichom prostredí je režim Quiet, kedy je činnosť zrkadla rozdelená do dvoch fáz, výsledkom je menej hluku.

 

 

Sériové zábery

Pri časoch kratších ako 1/250 s. je maximálna frekvencia 4 obr./s. To pre amatérov postačuje aj na akčnejšie fotografovanie. V galérii nájdete niekoľko fotografii cyklistov pred SND, ako dôkaz, že D5100 s akčným fotografovaním nemá problémy.

 

Meranie expozície

Pokročilé TTL s 420 RGB senzormi pracujúce v režimoch 3D Matrix II, integrálnom so zvýhodneným stredom a bodovým meraním. Rozsah merania je 0-20 EV. Korekcia expozície je možná v rozsahu +/- 5EV.

 

Hľadáčik

Dostatočne veľký a svetelný, až kým sa nepozriete do Nikonu D7000. Ale je to kvalitný kompromis a pri testovaní som s ním bol spokojný a príliš sa nelíši ani od vyššieho modelu Nikon D90. Hľadáčik je typu pentamirror, čiže lepený zo zrkadiel, u vyšších modelov býva pužitý sklenený hranol s lepšími optickými vlastnosťami. Pokrýva 95% snímanej scény pri zväčšení 0,78x.

 

Displej

3” LCD displej si zaslúži pochvalu. Nielen za otočnú konštrukciu ale hlavne za kvalitu zobrazenia a vysokú rozlíšenie 921 000 bodov. Kĺb je umiestnená na ľavej strane. U Nikonu D5000 bol na spodnej strane, presne v osi obejktívu. To malo z logického hľadiska svoje opodstatnenie, ale v praxi sa užívatelia sťažovali na to, že majú problém pri upevnení fotoaparátu na statív, kde dochádzalo ku kolízii displeja a statívovej hlavy. Kvalitou obrazu nezaostáva za drahšími modelmi Nikonu.

 

 

Vstavaný blesk

Vstavaný blesk je vyklápaný automaticky alebo pomocou elektronického tlačidla. Smerné číslo je 12 (pri ISO 100). Nedokáže pracovať v režime Commander, ako riadiaca jednotka pre diaľkové ovládanie externých systémových bleskov. Tie je možné ovládať len pomocou externého blesku s funkciu master/commander alebo riadiacou jednotkou SU-800.

 

Automatické zaostrovanie

11-bodové zaostrovanie (Multi-CAM 1000) využíva jeden stredový krížový senzor a 10 pomocných čiarových. Tento amatérsky fotoaparát využíva dedičstvo po legendárnom Nikone D90. Zaostrovacie body sú zobrazované priamo na matnici a pri potvrdení zaostrenia sa rozsvietia.

Automatické zaostrovanie má štyri režimy: AF-I - autoamaticky výber spôsobu zaostrovania, AF-S - zaostrovanie na nepohybujúce sa objekty, AF-C - kontinuálne zaostrovnie (aj 3D), AF-F - zaostrovanie pre režim videa.

Vďaka krížovému voliču na zadnej strane fotoaparátu je výber zaostrovacích bodov rýchly a pohodlný. Celkovo patrí zaostrovanie medzi prednosti tohto prístroja.

Automatické zaostrovanie podporuje len objektívy s vlastným zaostrovacím motorčekom. Objektívy AF-D preto nebudú na D5100 automaticky zaostrovať, aj keď ostatné funkcie sú podporované.

 

Live View

Aj vďaka otočnému výklopnému displeju s vysokým rozlíšením je práca v režime živého náhľadu príjemnejšia, než u iných modelov. Rýchlosť zaostrovania sa stále nevyrovná ani bežným kompaktom, ale je rýchlejšia než u iných modelov. Pri práci využijete pomocnú kompozičnú mriežku a aj možnosť zväčšenia ľubovoľnej časti obrazu.

V režime Live View vie fotoaparát využiť informácie s meracieho senzora a snímača, na detekciu fotografovanej scény. Rozozná fotografovaný motív a následne tomu prispôsobí nastavenie expozície, zaostrovania, WB a riadenie záblesku.

Live View režim sa prepína veľkou páčkou pri voliči programov.

 

Expozičné programy

 

 

Začnem tými pokročilejšími, PSAM tu kompletne nemôžu chýbať. Programová automatika je aj vrátane shift funkcie posunu expozičnej krivky.

Zelená automatika je určená úplným začiatočníkom, rovnako aj scénické programy. Tie najobľúbenejšie majú samostatné ikonky, zvyšok nájdete pod záložkou SCENE. Všetky tieto programy sú tradične už roky vo fotoaparátoch tejto triedy. Novinkou a zároveň súčasným trendom sú efektové programy, ktoré majú za úlohu napodobňovať určité fotografické techniky na ktoré je potrebné poznať zložité postupy alebo nutné vlastniť drahé príslušenstvo. Jedná sa vlastne o postprocesing nasnímaných záberov. V Live View režime je pozorovateľný v reálnom čase na displeji. Niektoré efekty sú výpočtovo náročné a obraz je trhaný. Dobrou správou je, že niektoré tieto efekty je možné aplikovať aj dodatočne na nafotené zábery. Najpopulárnejšia bude určite funkcia miniatúry, napodobujúca Tilt efekt špeciálne konštruovaných objektívov.

 

D-Lightning a HDR

Nikon ma asi najlepšie zvládnutú funkciu “digitálneho blesku”. Ten má za úlohu predchádzať vzniku prepalov a zabezpečiť lepšie prekreslenie tmavých partii obrazu. Táto funkcia je tým viac účinnejšia, čím je senzor lepší z hľadiska dynamického rozsahu. Každému, kto fotografiuje do JPG odporúčam mať trvale aktivovaný D-Lightning, najlepšie v režime Auto.

Ak si z dynamickym rozsahom scény nedokáže D-Lightning poradiť treba použiť funkciu HDR, ktorá skombinuje dva zábery, nasnímané v rýchlom slede. Pri použití tejto funkcie sa odporúča statív.

 

Picture control

Tradičná funkcia nielen Nikonov. Ovplyvňuje fotografiu podobným spôsobom, ako keď si fotograf vyberal film, podľa jeho charakteristickému podaniu kontrastu a farieb. Digitálna technológia má viac možností. Užívateľ si môže vybrať z viacerých predpripravených profilov, ktoré si naviac môže upraviť. Neutral, standard, landscape, monochrome, portrait, vivid. Každý  z týchto profilov má inak nastavenu saturáciu, kontrast, doostrovanie a aj podanie farieb.

 

Vyváženie bielej

S vyváženám bielej som nemal žiaden problém a je charakteristické pre Nikony vyrobené v posledných rokoch. Nebudem tu vymenovávať všetky nastavenia, nájdete ich v tabuľke parametrov.

 

Citlivosť ISO

Štandardne je na výber rozsah ISO 100 - 6400, užívateľsky rozšíriteľný až na ISO 25 600. Asi je to vysokým rozlíšením, ale jemný šum je pozorovateľný aj pri nižších citlivostiach. O to lepšie si ale fotoaparát počína pri vysokých hodnotách ISO. Aj pri ISO 6400 je na fotografiách stále dostatok jemných detailov. Ak som u môjho Nikonu D80 mal, pri fotografovaní svadieb, hranicu použiteľnosti ISO 640-800, u tohto modelu by som sa nebál ju posunúť až na ISO 3200.

 

Video

Práve funkcia videa sa vyvíja najrýchlejšie a keďže je D5100 najnovším modelom, má ju najlepšie prepracovanú. Full HD 1080p rozlíšenie so snímkovou frekvenciou 30p, 25p a 24p, stereo zvuk, možnosť pripojenia mikrofónu, samostatné tlačidlo nahrávania, AF-F režim zaostrovania v Live View. To sú benefity, ktoré uspokoja aj náročnejších domácich filmárov. Doplním, že súbory sú ukladané do formátu MOV (H.264/MPEG-4) s PCM zvukom. Zvuk je monofónny, stereo záznam je možný len s externým mikrofónom.

 

Zaostrovanie patrí medzi najrýchlejšie v kategórii pravých zrkadloviek, aj keď, práve toto je parameter, ktorý si vyžaduje stále poriadne vylepšenie.

 

Ak chcete natočiť niečo “funy”, nastavte si efekt miniatúry. Fotoaparát zníži snímkovú frekvenciu ale to kompenzuje zhustením do kratšieho času. Výsledkom je video ako z grotesky.

 

S Nikonom D5100 si môžete užiť kopec srandy.

 

 

A jedno serióznejšie video.

 

 

Kvalita fotografii, RAW, JPG

U nedávno testovaného FujiFilmu Finepix X100 ma prekvapila kvalita záberov snímaných do formátu JPG. Nikon D5100 je na tom ešte lepšie. Nadpriemerný dynamický rozsah snímača podporený funkciou D-Lightning a neagresívnym spracovaním výstupu z A/D prevodníku vedie k JPG súborom s výborne prekreslenými svetlami a tieňmi. Šum je pritom potláčaný s citom, aj doostrovanie nie je agresívne a spolu tak nepotláčajú detaily a ani nezvýrazňujú neduhy JPG formátu. Fotografie vyvolané z RAW-u sú ale ostrejšie.

Nikon nechcel užívateľov ochudobniť o kvalitu a votografie v RAW-e sú v 14 bitovej hĺbke.

 

Osobne ma veľmi prekvapil dynamický rozsah JPG záberov a to som zistil, že som ani nemal aktivovanú funkciu D-Lightning.

 

Bohaté sú možnosti spracovania fotografii a videa priamo vo fotoaparáte. Okrem vyvolania RAW fotografii bude asi najviac využívaná funkcia efektov, ktoré nemusíte použiť pri fotografovaní, ale dodatočne ich aplikujete na nasnímane fotografie, pričom originál zostane zachovaný.

 

Vstupy a výstupy

Okrem tradičného USB 2.0 konektoru nájdete na fotoaparáte najmä multimediálne konektory, konkrétne HDMI a audio pre pripojenie externého mikrofónu. Pre pripojenie k staršiemu televízoru sa hodí tradičný A/V výstup. Potešujúci je konektor pre pripojenie káblovej spúšte, aj keď má fotoaparát senzory pre infračervenú spúšť. Cestovatelia možno ocenia konektor pre pripojenie GPS jednotky, ktorá dodá do exifu fotografii údaje o zemepisnej polohe.

 

Plusy

- dynamický rozsah, nízka úroveň šumu

-  osvedčený 11-bodový AF

-  kvalitný otočný výklopný displej

-  efektové programy

-  video

-  prehľadné menu a široké možnosti nastavenia

 

Mínusy

-  rozmiestnenie tlačidiel

-  absencia stavového displeja

-  nepodporuje diaľkové ovládanie externých bleskov

-  absencia vstavaného motorčeka ostrenia pre staršie AF objektívy

-  horšia ergonómia držania

 

Zhrnutie

Nikon D5100 má jeden z najlepších výstupov v triede APS-C zrkadloviek. Vysoké rozlíšenie, nízka úroveň šumu a veľký dynamický rozsah dávajú amatérom do ruky možnosti, o ktorých pred pár rokmi mohli snívať aj profesionáli. Tieto parametre už nebudú zohrávať v budúcnosti taký význam ako doteraz. Pri rozhodovaní sa o kúpe bude zohrávať hlavnú úlohu ergonómia a funkčná výbava.

D5100 je najmultimediálnejšia zrkadlovka od Nikonu a kto chce vo väčšej miere snímať video, je to momentálne najlepšia voľba. Otočný výklopný displej, najrýchlejšie zaostrovanie v Live View, Full HD rozlíšenie a možnosť pripojenia externého smerového stereo mikrofónu, doplnené o efektové funkcie aj vo videorežime, robia z tohto fotoaparátu zaujímavý nástroj pre snímanie vlastných filmov s “cinemalookom”.

Aj keď je Nikon D5100 vynikajúco fotiacou zrkadlovkou, neupgradli konštruktéri výraznejšie jej možnosti, oproti svojmu predchodcovi tak, ako sa to stalo u Nikonu D7000, ako nástupcu D90. Ak opomenieme ergonómiu ovládania určenú skôr pre začiatočníkov, bude mnohým chýbať kompletná podpora CLS a vstavaný zaostrovací motorček. Ak sú pre vás prednostné práve tieto funkcie, zvoľte radšej model D90, ktorý nemá tak dobré video, ale je funkčne a ergonomický bližší profesionálnym modelom.

Hlavným plusom oproti predchádzajúcemu modelu D5000 je kvalitnejší snímač, ale poteší aj lepšie video, displej, nové efektové programy a pár ďaľších malých vylepšení.

A čo Nikon D3100? Určite by postačoval mnohým budúcim majiteľom D5100. Obrazový rozdiel medzi obidvomi snímačmi je malý a pre amatéra nepodstatný. Prečo sa potom rozhodnúť pre drahší model? Pre lepšie možnosti snímania videa, kvalitnejší displej a lepšie zaostrovanie.

 

 

Objektívy

Osobne by som sa vyhol kúpe najlacnejších setových objektívov 18-55 a 55-200, na fotoaparát s takýmto snímačom nepatria. Minimom je AF-S 18-105VR, ale keď chcete skutočne využiť obrazový potenciál tohto prístroja tak siahnite po AF-S 16-85VR alebo AF-S 18-200VR II.

Rovnako by aj teleobjektív mal splňovať vysoké kvalitatívne kritéria. Ako ideálny sa ponúka AF-S 70-300VR.

 

Pre snímanie za horších svetelných podmienok odporúčam AF-S 35/1,8G DX a čoskoro sa snáď dočkáme aj nového záklaďáku AF-S 50/1,8G, ktorý sa stane určite veľkým hitom. Okrem práce v ťažších svetelných podmienkach dávajú tieto objektívy možnosť kreatívnejšie pracovať s hĺbkou ostrosti. Najmä 50-ka je vhodná aj pre portrétnu fotografiu.

 

Priaznivci makra sa budú rozhodovať medzi AF-S 60/2,8G a AF-S 105/2,8G VR. Prvý objektív je najlacnejším objektívom s nanokryštáľovými antireflexnými vrstvami. Obidva podávajú špičkový výkon, ale pre portrétnu fotografiu a makro plachého hmyzu je vhodnejšia 105-ka.

 

Zabudnúť nesmieme ani na superširokouhlé objektívy. Nikon AF-S 12-24/4G DX je určený pre najnáročnejších, cenovo výhodnejší AF-S 10-24/3,5-4,5G DX je neprávom v jeho tieni, pretože opticky si počína veľmi dobre.

 

Odporúčané príslušenstvo

IR diaľkové ovládanie ML-L3 je vďaka dvom senzorom lepšie využiteľné, keď nemusíte mieriť na prednú časť fotoaparátu. Pokročilejší ale skôr využijú káblovú spúšť. Ideálnym bleskom je model Speedlight SB-700, ktorý uspokojí aj veľmi náročných fotografov. Výrazne zlešenie zvuku zabezpečí externý mikrofón ME-1. Cestovatelia možno využijú aj GPS jednotku GP-1.

 

Brožúra v PDF

 

Typ

Digitálna jednooká zrkadlovka

Bajonet objektívu

Bajonet Nikon F (s kontaktmi na automatické zaostrovanie)

Efektívny obrazový uhol

Približne 1,5-násobok ohniskovej vzdialenosti objektívu (formát Nikon DX)

Efektívny počet pixlov

16,2 milióna

Obrazový snímač

Snímač CMOS 23,6 x 15,6 mm

Celkový počet pixlov

16,9 milióna

Systém na odstránenie prachu

Čistenie obrazového snímača, systém kontroly toku vzduchu zrkadlovým boxom, referenčné údaje na odstránenie vplyvu prachu na snímku (vyžaduje sa voliteľný softvér Capture NX 2)

Veľkosť snímok (pixle)

4928 x 3264 (L), 3696 x 2448 (M), 2464 x 1632 (S)

Formát súborov

NEF (RAW): 14-bitový, komprimovaný JPEG: kompatibilné s formátom JPEG-Baseline s vysokou (približne 1 : 4), normálnou (približne 1 : 8) alebo základnou (približne 1 : 16) kompresiou NEF (RAW) + JPEG: jedna snímka sa zaznamená vo formáte NEF (RAW) aj JPEG

Systém nastavenia obrazu (Picture Control)

Štandardné, Neutrálne, Živé, Monochromatické, Portrét a Krajina; vybraté nastavenie obrazu možno upraviť; možno uložiť vlastné nastavenia obrazu

Médiá

Pamäťové karty SD (Secure Digital), SDHC a SDXC

Systém súborov

DCF (Design Rule for Camera File System) 2.0, DPOF (Digital Print Order Format), Exif 2.3 (Exchangeable Image File Format pre digitálne fotoaparáty), PictBridge

Hľadáčik

Hľadáčik s optickým členom typu „pentamirror“ v rovine očí pre jednooké zrkadlovky

Pokrytie obrazového poľa

Približne 95 % v horizontálnom aj vertikálnom smere

Zväčšenie

Približne 0,78-násobné (objektív 50 mm, f/1,4 zaostrený na nekonečno, –1,0 m–1)

Vzdialenosť oka od hľadáčika

17,9 mm (–1,0 m–1)

Dioptrická korekcia

–1,7 až + 0,7 m–1

Zaostrovacia matnica

BriteView Clear Matte Mark VII typu B

Zrkadlo

Automaticky vratné

Clona objektívu

Okamžitý návrat, elektronicky ovládaná

Kompatibilné objektívy

Automatické zaostrovanie je dostupné s objektívmi AF-S a AF-I. Automatické zaostrovanie nie je dostupné pri ostatných objektívoch typu G a D, objektívoch AF (objektívy IX NIKKOR a objektívy pre fotoaparáty F3AF nie sú podporované) a objektívoch AI-P. Objektív bez vstavaného procesora možno používať v režime M, nebude však fungovať expozimeter fotoaparátu. * Elektronický diaľkomer možno používať s objektívom, ktorého maximálna svetelnosť je f/5,6 alebo vyššia.

Typ

Elektronicky ovládaná štrbinová uzávierka s vertikálnym chodom

Čas uzávierky

1/4 000 – 30 sekúnd s krokom 1/3 alebo 1/2 EV, režim Bulb, Time (vyžaduje použitie voliteľného diaľkového ovládača ML-L3)

Rýchlosť synchronizácie blesku

X = 1/200 s; synchronizácia s časom uzávierky 1/200 s alebo dlhším

Režim spúšte

Jednotlivé snímky, sériové snímanie, samospúšť, oneskorené diaľkové ovládanie, okamžité diaľkové ovládanie, tiché snímanie

Rýchlosť snímania

Až 4 snímky za sekundu (manuálne zaostrovanie, režim M alebo S, čas uzávierky 1/250 s alebo kratší a implicitné hodnoty všetkých ostatných nastavení)

Samospúšt

2 s, 5 s, 10 s, 20 s; 1 až 9 expozícií

Meranie expozície

Meranie expozície TTL pomocou 420-pixlového snímača RGB

Spôsob merania expozície

Maticové: meranie expozície 3D Color Matrix II (objektívy typu G a D), meranie expozície Color Matrix II (ostatné objektívy so vstavaným procesorom). Integrálne meranie expozície so zdôrazneným stredom: 75 % citlivosti merania sa sústredí do kruhovej plochy s priemerom 8 mm v strede obrazového poľa. Bodové meranie expozície: Meria kruhovú plochu s priemerom 3,5 mm (približne 2,5 % obrazového poľa) v mieste vybratého zaostrovacieho bodu.

Dosah (ISO 100, objektív f/1,4, 20 °C)

Maticové alebo so zdôrazneným stredom: 0 – 20 EV; bodové meranie expozície: 2 – 20 EV

Prípojka na expozimeter

Procesor

Režim

Automatické režimy (automatický, automatický s vypnutým bleskom), flexibilná programová automatika (P), clonová automatika (S), časová automatika (A), manuálny režim (M), režimy motívových programov (portrét, krajina, dieťa, šport, makrosnímky, nočný portrét, nočná krajina, večierok/interiér, pláž/sneh, západ slnka, súmrak/úsvit, portrét domáceho zvieraťa, svetlo sviečky, kvet, jesenné farby, jedlo), režimy špeciálnych efektov (nočné videnie, farebná skica, efekt zmenšeniny, efekt výberu farby, silueta, efekt preexponovania a efekt podexponovania)

Korekcia expozície

–5 až +5 EV s krokom 1/3 EV alebo 1/2 EV

Stupňovanie

Stupňovanie expozície: 3 snímky s krokom 1/3 alebo 1/2 EV; stupňovanie vyváženia bielej farby: 3 snímky s krokom 1; stupňovanie aktívnej funkcie D-Lighting: 2 snímky

Expozičná pamäť

Expozičné parametry možno zablokovať pomocou tlačidla AE-L/AF-L

Citlivosť ISO (odporúčaný expozičný index)

ISO 100 – 6 400 s krokom 1/3 EV. Možnosť nastavenia v krokoch 0,3, 0,7, 1 alebo 2 EV (ekvivalent hodnoty ISO 25 600) nad hodnotu ISO 6 400. K dispozícii je automatické nastavenie citlivosti ISO.

Aktívna funkcia D-Lighting

Automatická, veľmi vysoká, vysoká, normálna, nízka alebo vypnutá

Automatické zaostrovanie

Modul snímača automatického zaostrovania Nikon Multi-CAM 1000 s fázovou detekciou TTL, 11 zaostrovacích bodov (vrátane jedného krížového snímača) a pomocné svetlo AF (rozsah približne od 0,5 do 3 m)

Detekčný rozsah

–1 až +19 EV (ISO 100, 20 °C)

Režimy zaostrovania

Automatické zaostrovanie (AF): jednorazové automatické zaostrovanie (AF-S), kontinuálne automatické zaostrovanie (AF-C), automatický výber nastavenia AF-S/AF-C (AF-A), prediktívne zaostrovanie automaticky aktivované podľa stavu objektu. Manuálne zaostrovanie (MF): možno používať elektronický diaľkomer.

Zaostrovací bod

Možno vybrať z 11 zaostrovacích bodov

Režim činnosti zaostrovacích polí

Jednobodové automatické zaostrovanie, dynamická voľba zaostrovacích polí, automatické zaostrenie s automatickým výberom poľa, trojrozmerné sledovanie (11 bodov)

Pamäť zaostrenia

Pamäť zaostrenia možno aktivovať polovičným stlačením tlačidla spúšte (v režime jednorazového automatického zaostrovania) alebo stlačením tlačidla AE-L/AF-L

Vstavaný blesk

Automatický, portrét, dieťa, makrosnímky, nočný portrét, večierok/interiér, portrét domáceho zvieraťa, farebná skica: automatická aktivácia blesku s automatickým vyklopením; režimy P, S, A, M, jedlo: manuálne vyklopenie pomocou tlačidla spúšte

Smerné číslo

Približne 12/39, 13/43 s manuálnym bleskom (m/stopy, ISO 100, 20 °C)

Riadenie záblesku

TTL: doplnkové riadenie záblesku vyvažované meraním i-TTL a štandardný záblesk s meraním i-TTL pre digitálne jednooké zrkadlovky používajúce 420-pixlový snímač RGB sú k dispozícii pri používaní vstavaného blesku a zábleskovej jednotky SB-900, SB-800, SB-700, SB-600 alebo SB-400 (doplnkový záblesk vyvažovaný meraním i-TTL je dostupný, ak je vybraté maticové meranie alebo meranie expozície so zdôrazneným stredom). Automatická clona: k dispozícii pri používaní zábleskovej jednotky SB-900, SB-800 a objektívov so vstavaným procesorom. Automatický režim bez merania TTL: medzi podporované zábleskové jednotky patria SB-900, SB-800, SB-80DX, SB-28DX, SB-28, SB-27 a SB-22S. Manuálny režim s prioritou vzdialenosti: k dispozícii pri zábleskových jednotkách SB-900, SB-800 a SB-700.

Zábleskový režim

Automatický, automatická aktivácia blesku s predzábleskom proti červeným očiam, automatická aktivácia blesku vrátane synchronizácie s dlhými časmi uzávierky, automatická aktivácia blesku vrátane synchronizácie s dlhými časmi uzávierky s predzábleskom proti červeným očiam, doplnkový záblesk, predzáblesk proti červeným očiam, synchronizácia s dlhými časmi uzávierky, synchronizácia s dlhými časmi uzávierky a predzábleskom proti červeným očiam, synchronizácia blesku s dlhými časmi uzávierky a druhou lamelou uzávierky, synchronizácia blesku s druhou lamelou uzávierky, vypnutý

Korekcia zábleskovej expozície

–3 až +1 EV s krokom 1/3 alebo 1/2 EV

Indikátor pripravenosti blesku

Svieti pri plnom nabití vstavaného blesku alebo voliteľnej zábleskovej jednotky SB-900, SB-800, SB-700, SB-600 alebo SB-400, bliká 3 sekundy po odpálení záblesku pri plnom výkone

Drážka na príslušenstvo

Drážka ISO 518 s kontaktmi na synchronizáciu a prenos údajov a bezpečnostným zámkom

Systém kreatívneho osvetlenia Nikon (CLS)

Funkcia Advanced Wireless Lighting (Pokročilé bezdrôtové osvetlenie) je podporovaná pri zábleskových jednotkách SB-900, SB-800 alebo SB-700 vo funkcii hlavného blesku alebo pri zábleskovej jednotke SU-800 vo funkcii riadiaceho blesku; prenos hodnoty farebnej teploty blesku je podporovaný pri používaní vstavaného blesku a všetkých zábleskových jednotiek kompatibilných so systémom CLS

Synchronizačný konektor

Adaptér synchronizačného konektora AS-15 (k dispozícii samostatne)

Vyváženie bielej farby

Automatické, žiarovka, žiarivka (7 druhov), priame slnečné svetlo, blesk, oblačno, tieň, vlastné manuálne nastavenie – všetko okrem vlastného manuálneho nastavenia s jemným doladením.

Režimy zaostrovania

Automatické zaostrovanie (AF): jednorazové automatické zaostrovanie (AF-S), nepretržité automatické zaostrovanie (AF-F); manuálne zaostrovanie (MF)

Režim činnosti AF

Automatické zaostrovanie s prioritou tváre, širokouhlé automatické zaostrovanie, normálne automatické zaostrovanie, sledovanie objektov s automatickým zaostrovaním

Automatické zaostrovanie

Automatické zaostrovanie s detekciou kontrastu kdekoľvek na zábere (po výbere automatického zaostrovania s prioritou tváre alebo sledovania objektu s automatickým zaostrovaním fotoaparát automaticky vyberie zaostrovací bod)

Automatický výber motívového režimu

Dostupný v automatickom režime a s vypnutým bleskom

Meranie expozície

Meranie expozície TTL pomocou hlavného obrazového snímača

Spôsob merania expozície

Maticové

Veľkosť snímok (pixle) a rýchlosť snímania

1920 x 1080, 30 p/25 p/24 p, vysoká/normálna 1280 x 720, 30 p/25 p/24 p, vysoká/normálna 640 x 424, 30 p/25 p, vysoká/normálna. Frekvencia 30 p (skutočná rýchlosť snímania 29,97 snímky za sekundu) je dostupná pri použití režimu videovýstupu NTSC. Frekvencia 25 p je dostupná pri použití režimu videovýstupu PAL. Ak je vybratá možnosť 24 p, skutočná rýchlosť snímania je 23,976 snímky za sekundu.

Formát súborov

MOV

Kompresia videa

Pokročilé kódovanie videa H.264/MPEG-4

Formát záznamu zvuku

Lineárne PCM

Zariadenie na záznam zvuku

Vstavaný monofónny alebo externý stereofónny mikrofón s nastaviteľnou citlivosťou

Monitor

Vyklápací a otočný 7,5 cm/3“ monitor TFT LCD z nízkoteplotného polykryštalického kremíka, približne 921 000 bodov (VGA),pozorovací uhol 170°; pokrytie obrazového poľa približne 100 %, regulácia jasu

Prehrávanie

Prehrávanie na celej obrazovke a prehrávanie miniatúr (4, 9 alebo 72 snímok, alebo kalendár) so zväčšením výrezu snímky, prehrávanie videosekvencií, prezentácie, zobrazenie histogramu a preexponovaných oblastí, automatické otáčanie snímok a komentár k snímkam (max. 36 znakov)

USB

Hi-Speed USB

Videovýstup

NTSC, PAL

Výstup HDMI

Minikonektor HDMI typu C

Konektor pre príslušenstvo

Diaľková spúšť: MC-DC2 (k dispozícii samostatne), jednotka GPS: GP-1 (k dispozícii samostatne)

Vstup zvuku

Stereofónny minikonektor (s priemerom 3,5 mm)

Podporované jazyky

Angličtina, arabčina, čeština, čínština (zjednodušená a tradičná), dánčina, fínčina, francúzština, holandčina, indonézština, japončina, kórejčina, nemčina, nórčina, poľština, portugalčina, ruština, španielčina, švédčina, taliančina, thajčina, turečtina

Batéria

Jedna nabíjateľná lítium-iónová batéria EN-EL14

Sieťový zdroj

Sieťový zdroj EH-5b, vyžaduje napájací konektor EP-5A (k dispozícii samostatne)

Závit na pripojenie statívu

1/4 palca (ISO 1222)

Rozmery (Š x V x H)

Približne 128 x 97 x 79 mm

Hmotnosť

Približne 510 g (len telo fotoaparátu); približne 560 g s batériou a pamäťovou kartou, ale bez krytu bajonetu

Teplota

0 – 40 °C

Vlhkosť

Menej ako 85 % (bez kondenzácie)

Dodávané príslušenstvo

Nabíjateľná lítium-iónová batéria EN-EL14 (s krytom kontaktov), nabíjačka batérie MH-24, remienok fotoaparátu AN-DC3, kábel audio/video EG-CP14, kábel USB UC-E6, krytka okulára hľadáčika DK-5, kryt sánok na príslušenstvo BS-1, gumený okulár DK-20, kryt bajonetu BF-1B, disk CD-ROM ViewNX 2, užívateľská príručka

 

Foto: Karol Srnec, Nikon Europe

 

Nikon D5100 si môžete zakúpiť v predajnom štúdiu www.ephotoshop.sk

Nikon D5100 + AF-S 18-55 mm f/3,5-5,6G DX VR

Nikon D5100 + AF-S 18-105 mm f/3,5-5,6G DX VR

Nikon D5100 + AF-S 18-55 mm f/3,5-5,6G DX VR + AF-S 55-200 mm f/4-5,6G DX VR

Nikon D5100 + AF-S 18-55 mm f/3,5-5,6G DX VR + AF-S 55-300 mm f/4,5-5,6G DX ED VR

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blasi
2011-06-14 11:01:08
dobry clanok. Dobre napisany
 
MartinH
2011-06-14 11:25:55
fuj ale je skaredy jak noc!
 
Jerry C.
2011-06-14 11:37:27
obsiahly článok,len nerozumiem,prečo ked odporúčaš objektív 18-200,prečo ho nemáte v sete vo vašom eshope,nenašiel som ho ani u nikoho iného .
všetci ho ponúkajú v sete len s D90 alebo D7000 ....
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-06-14 11:40:52
príspevok od: Jerry C.
obsiahly článok,len nerozumiem,prečo ked odporúčaš objektív 18-200,prečo ho nemáte v sete vo vašom eshope,nenašiel som ho ani u nikoho iného .
všetci ho ponúkajú v sete len s D90 alebo D7000 ....
Cenovo zvyhodnene sety zalezia na cenniku Nikon. Tento set tam nieje, ale to neznamena, ze nemozem tento objektiv, k tomuto telu odporucit.
 
Jerry C.
2011-06-14 11:53:45
trocha sme sa nepochopili,napísal som že nerozumiem prečo nie je set a nie prečo ho odporúčaš ,to mi je jasné že odporúčaš ,čo je podľa tvojich skúseností dobre
myslel som ,že sety si tvoria predajcovia aj sami pre podporu predaja,ale asi to tak nie je bohužiaľ,predáva sa len to čo ponúka importér...
ja pôsobím v trocha inej oblasti a tak som zvyknutý vyjsť zákazníkovi v ústrety a pri kupovaní viacerých položiek naraz má vždy lepšiu cenu,ako keď to kupuje samostatne
k fotoaparátu - strašne mi tam chýba priame nastavovanie WB,ISO,voľba zaostrovania i režim expozície - kvôli všetkému musíš ísť do menu - asi som rozmaznaný
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-06-14 12:00:00
príspevok od: Jerry C.
trocha sme sa nepochopili,napísal som že nerozumiem prečo nie je set a nie prečo ho odporúčaš ,to mi je jasné že odporúčaš ,čo je podľa tvojich skúseností dobre
myslel som ,že sety si tvoria predajcovia aj sami pre podporu predaja,ale asi to tak nie je bohužiaľ,predáva sa len to čo ponúka importér...
ja pôsobím v trocha inej oblasti a tak som zvyknutý vyjsť zákazníkovi v ústrety a pri kupovaní viacerých položiek naraz má vždy lepšiu cenu,ako keď to kupuje samostatne
k fotoaparátu - strašne mi tam chýba priame nastavovanie WB,ISO,voľba zaostrovania i režim expozície - kvôli všetkému musíš ísť do menu - asi som rozmaznaný
Sety vyrobcu su cenovo zvyhodnene aj pre predajcu. Ceny predajcu su zvyhodnene len pre zakaznika. Predajca trati. Pri dnesnych marzach je to neekonomicke. Obchod musi z niecoho zit.
 
JOK3R
2011-06-14 12:12:54
Pekná recenzia, ale túto vetu som teda nepochopil:
"Zaostrovanie patrí medzi najrýchlejšie v kategórii pravých zrkadloviek, aj keď, práve toto je parameter, ktorý si vyžaduje stále poriadne vylepšenie."
 
Marcel Rebro
2011-06-14 12:13:10
príspevok od: Jerry C.
trocha sme sa nepochopili,napísal som že nerozumiem prečo nie je set a nie prečo ho odporúčaš ,to mi je jasné že odporúčaš ,čo je podľa tvojich skúseností dobre
myslel som ,že sety si tvoria predajcovia aj sami pre podporu predaja,ale asi to tak nie je bohužiaľ,predáva sa len to čo ponúka importér...
ja pôsobím v trocha inej oblasti a tak som zvyknutý vyjsť zákazníkovi v ústrety a pri kupovaní viacerých položiek naraz má vždy lepšiu cenu,ako keď to kupuje samostatne
k fotoaparátu - strašne mi tam chýba priame nastavovanie WB,ISO,voľba zaostrovania i režim expozície - kvôli všetkému musíš ísť do menu - asi som rozmaznaný
Sety telo + objektiv(y) dava priamo Nikon. Predajca si k tomu moze pridat tak handricku na cistenie, balonik, plastovy tripod, zlavu na skolenia alebo 4 cistenia zdarma ...
 
ASTRALEK
2011-06-14 12:20:51
príspevok od: JOK3R
Pekná recenzia, ale túto vetu som teda nepochopil:
"Zaostrovanie patrí medzi najrýchlejšie v kategórii pravých zrkadloviek, aj keď, práve toto je parameter, ktorý si vyžaduje stále poriadne vylepšenie."
Ide o zaostrovanie v rezime liveview, nie cez hladacik. Rychlost zaostrovania cez zivy nahlad este stale nedosahuje uroven kompaktov a mirrorles
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-06-14 12:21:35
príspevok od: JOK3R
Pekná recenzia, ale túto vetu som teda nepochopil:
"Zaostrovanie patrí medzi najrýchlejšie v kategórii pravých zrkadloviek, aj keď, práve toto je parameter, ktorý si vyžaduje stále poriadne vylepšenie."
Medzi DSLR je to spicka (v Live View), ale na mirrorless alebo kompakty zatial zrkadlovky nemaju. Spokojny budem, az sa topriblizi rychlosti standardneho AF zaostrovania.
 
Dodo PO
2011-06-14 12:23:23
príspevok od: Jerry C.
trocha sme sa nepochopili,napísal som že nerozumiem prečo nie je set a nie prečo ho odporúčaš ,to mi je jasné že odporúčaš ,čo je podľa tvojich skúseností dobre
myslel som ,že sety si tvoria predajcovia aj sami pre podporu predaja,ale asi to tak nie je bohužiaľ,predáva sa len to čo ponúka importér...
ja pôsobím v trocha inej oblasti a tak som zvyknutý vyjsť zákazníkovi v ústrety a pri kupovaní viacerých položiek naraz má vždy lepšiu cenu,ako keď to kupuje samostatne
k fotoaparátu - strašne mi tam chýba priame nastavovanie WB,ISO,voľba zaostrovania i režim expozície - kvôli všetkému musíš ísť do menu - asi som rozmaznaný
Prístup k ISO by som si naprogramoval: „Tlačidlo vysunutia blesku a korekcie blesku je nad tlačidlom samospúšte, ktoré je možné ale užívateľský nastaviť na niektorú z častejšie používaných funkcii. Ja som si ho naprogramoval na zmenu ISO.“
Pri častej zmene WB, nie je možné fotiť v režime „P“? …a to teda nemyslím „P“ ako Professional.
 
izzino
2011-06-14 12:40:12
Fajn clanok. Vyborne video - Ako rozbit detske ihrisko.
A tenisky su tiez paradne - tie nosi aj Rytmus.
 
johnyba
2011-06-14 12:52:14
Moc pekny clanok na ktory som sa tesil. Momentalne fotim na ultrazoom a chcel by som prejst na zrkdalovku a tento Nikon je moj favorit. Chcem si ho kupit v sete a podla hodnoteni objektivov vychadza najlepsie set Nikon D5100 + AF-S 18-105 mm f/3,5-5,6G DX VR. Je to tak?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-06-14 12:53:03
príspevok od: izzino
Fajn clanok. Vyborne video - Ako rozbit detske ihrisko.
A tenisky su tiez paradne - tie nosi aj Rytmus.
Ved ty este budes nieco chciet!!!
 
wikislav
2011-06-14 13:05:39
Zaujímalo ma aké sú skúsenosti so spätným rázom - "kopaním" zrkadla pri fotení. Aký čas je možné udržať z ruky?
 
DeepGirl
2011-06-14 13:09:22
Ďakujem za skvelý článok - o to viac sa na foťáčik teším (mám ho objednaný a netrpezlivo vyčkávam každý deň - bude to moja prvá zrkadlovka.
 
Jerry C.
2011-06-14 13:10:24
príspevok od: Marcel Rebro
Sety telo + objektiv(y) dava priamo Nikon. Predajca si k tomu moze pridat tak handricku na cistenie, balonik, plastovy tripod, zlavu na skolenia alebo 4 cistenia zdarma ...
ten balónik by ma asi najviac potešil ,hlavne ak by nebol ofukovací ale nafukovací
ozaj a tie čistenie ti kde zrealizujú ,len v Prolaike ,alebo sú na to aj iné servisy,kde si to môžeš uplatniť ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-06-14 13:11:46
príspevok od: Jerry C.
ten balónik by ma asi najviac potešil ,hlavne ak by nebol ofukovací ale nafukovací
ozaj a tie čistenie ti kde zrealizujú ,len v Prolaike ,alebo sú na to aj iné servisy,kde si to môžeš uplatniť ?
Zoznam je na strankach Nikonu v sekcii Technicka podpora.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-06-14 13:13:18
príspevok od: wikislav
Zaujímalo ma aké sú skúsenosti so spätným rázom - "kopaním" zrkadla pri fotení. Aký čas je možné udržať z ruky?
Fotak je prekvapujuco tichy, na "kopanie" zrkadla mozes zabudnut.
 
Marcel Rebro
2011-06-14 13:19:10
príspevok od: Karol Srnec
Fotak je prekvapujuco tichy, na "kopanie" zrkadla mozes zabudnut.
Potom nechapem co spravili sudruhovia zle na D7000 ... som s nej na nervy ... ak potrebujem dlhsie casy, neostava mi nic ine ako pouzit Q ... inak to neudrzim
 
xaxaxa
2011-06-14 13:33:52
Dve otazky:
1) ako funguje AF pri videu? Pocut ho? stiha preostrovat, netriafa prehnane mimo?
2) je skutocne AF-S 18-200VR II. vyrazne lepsia ako setova 18-105mm? Lebo tak mi to vyznelo z toho odporucania.

Este by som odporucil dat prec tu info "stereo zvuk" - je to mono, stereo je len pri externom
mikrofone (ako zatial u kazdom doterajsom Nikone).
 
xaxaxa
2011-06-14 13:38:06
príspevok od: Jerry C.
obsiahly článok,len nerozumiem,prečo ked odporúčaš objektív 18-200,prečo ho nemáte v sete vo vašom eshope,nenašiel som ho ani u nikoho iného .
všetci ho ponúkajú v sete len s D90 alebo D7000 ....
Neviem ako to je teraz ale napr. Nikon D7000 sa oficialne v nasom regione zo zaciatku (a mozno stale) predaval len v kombinacii s 18-105mm. Vsetky ostatne kombinacie boli neoficialne (cize bud dovezene predajcom zo zahranicia kde ho Nikon ponukal aj v inej kombinacii, alebo dobalene inym objektivom na vlastnu past Sk predjacom a tym padom aj s urcitym rizikom pri reklamacii)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-06-14 13:46:07
príspevok od: xaxaxa
Dve otazky:
1) ako funguje AF pri videu? Pocut ho? stiha preostrovat, netriafa prehnane mimo?
2) je skutocne AF-S 18-200VR II. vyrazne lepsia ako setova 18-105mm? Lebo tak mi to vyznelo z toho odporucania.

Este by som odporucil dat prec tu info "stereo zvuk" - je to mono, stereo je len pri externom
mikrofone (ako zatial u kazdom doterajsom Nikone).
O zvuku je pisane v sekci Video.

Zatial som nevidel jediny fotoapart, ktory by "netriafal mimo". Osobne vyuzivam pri natacani pamat ostrenia.
 
wayne
2011-06-14 13:51:25
príspevok od: xaxaxa
Dve otazky:
1) ako funguje AF pri videu? Pocut ho? stiha preostrovat, netriafa prehnane mimo?
2) je skutocne AF-S 18-200VR II. vyrazne lepsia ako setova 18-105mm? Lebo tak mi to vyznelo z toho odporucania.

Este by som odporucil dat prec tu info "stereo zvuk" - je to mono, stereo je len pri externom
mikrofone (ako zatial u kazdom doterajsom Nikone).
Este by som odporucil citat recenziu poriadne.

"Zvuk je monofónny, stereo záznam je možný len s externým mikrofónom."
 
Jerry C.
2011-06-14 15:29:40
príspevok od: xaxaxa
Neviem ako to je teraz ale napr. Nikon D7000 sa oficialne v nasom regione zo zaciatku (a mozno stale) predaval len v kombinacii s 18-105mm. Vsetky ostatne kombinacie boli neoficialne (cize bud dovezene predajcom zo zahranicia kde ho Nikon ponukal aj v inej kombinacii, alebo dobalene inym objektivom na vlastnu past Sk predjacom a tym padom aj s urcitym rizikom pri reklamacii)
nerozumiem,prečo by to malo mať vplyv na reklamáciu - veď predsa na foťák aj na objektív bude samostatný záručný list ,keď si predajca vytvorí takýto set sám
hádam dám aj nejaké linky aby ste mi verili :

http://www.digimarket.sk/fotoaparat/nikon-d7000-18-200-vr-ii.php
http://www.megafoto.sk/Nikon/d7000-18-200
a nakoniec aj celkom blízko shop.ephoto.sk/nikon-d7000-af-s-18-200-mm-f-3-5-5-6g-dx-ed-vr-ii.html
 
Jerry C.
2011-06-14 15:34:35
príspevok od: Karol Srnec
Zoznam je na strankach Nikonu v sekcii Technicka podpora.
dík idem pozrieť ,či je niečo nablízku ...
 
stanina5
2011-06-14 16:28:09
Pred par dňami som som položila otázku na fóre: Aký objektív/objektívy na makro a panorámu na D5100? Až po prečítaní tohto článku môžem povedať, že som dostala, ako začiatočník, vyčerpávajúcu odpoveď a naviac s mnohými variantami, čo sa výberu týka. Ďakujem veľmi pekne.
 
seifi
2011-06-14 16:57:52
príspevok od: Jerry C.
trocha sme sa nepochopili,napísal som že nerozumiem prečo nie je set a nie prečo ho odporúčaš ,to mi je jasné že odporúčaš ,čo je podľa tvojich skúseností dobre
myslel som ,že sety si tvoria predajcovia aj sami pre podporu predaja,ale asi to tak nie je bohužiaľ,predáva sa len to čo ponúka importér...
ja pôsobím v trocha inej oblasti a tak som zvyknutý vyjsť zákazníkovi v ústrety a pri kupovaní viacerých položiek naraz má vždy lepšiu cenu,ako keď to kupuje samostatne
k fotoaparátu - strašne mi tam chýba priame nastavovanie WB,ISO,voľba zaostrovania i režim expozície - kvôli všetkému musíš ísť do menu - asi som rozmaznaný
To bolo za starých čias, že výrobca počúval o čo prejavil záujem trh. Dnes predajca musí predávať tak, aby zákazník pochopil, že potrebuje práve to, čo sa mu strká pod nos a dokonca ani nevedel, že bez toho nemôže žiť. Neštandarty nezapadajú do masových systémov výroby a predaja / marketingu predaja.
 
stancok
2011-06-14 18:18:05
príspevok od: wayne
Este by som odporucil citat recenziu poriadne.

"Zvuk je monofónny, stereo záznam je možný len s externým mikrofónom."
hmm tak to je sklamanie, pre mna,kedze som sa velmi tesil na D5100ku ,kedze casto nahravam videa,musim povedat ze uz aj niektore kompakty maju stereo mikrofon zabudovany..
 
stancok
2011-06-14 18:35:00
no zaroven pri tom obrazovom vystupe mi doslova padla sanka, uzasne ostre foto to robi ,klobuk dole tento nikon sa po tejto stranke vydaril ,chcelo by to fakt set s objektivom 18-200mm ,takto mi ostava len zobrat set 18-105mm (ak by som sa rozhodol-co sa asi aj stane pre tento model som viac-menej rozhodnuty-aj ked to bude otazka casu kedy,zalezat bude aj na aktualnej cene a ponuke predajcov),kedze to bude moje prve zrkadlo, doteraz som dost zvazoval kupu aj D3100 ,no ten vyklopny displej pri D5100 mi viac ucaroval a samotna kvalita foto je minimalne o level vyssia ,este som zvazoval aj z canonov 1100D a D550/600 ,no tento nikon ma presvedcil,bez debat hoci fakt skoda toho mono videa :-/
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-06-14 19:04:03
príspevok od: stancok
hmm tak to je sklamanie, pre mna,kedze som sa velmi tesil na D5100ku ,kedze casto nahravam videa,musim povedat ze uz aj niektore kompakty maju stereo mikrofon zabudovany..
Takze si nahras vsetok ten rachot a hucanie vetra stereo. To je teda vyhra. Bez kvalitneho externeho mikrofonu so smerovou charakteristikou, nikdy poriadny zvuk nenahras. Kto to mysli vazne vie, ze vstavany mikrofon, aj keby bol 5.1, na dobry zvuk stacit nebude.

Zrejme nie si az taky narocny.
 
mirosz
2011-06-14 21:09:23
príspevok od: Karol Srnec
Cenovo zvyhodnene sety zalezia na cenniku Nikon. Tento set tam nieje, ale to neznamena, ze nemozem tento objektiv, k tomuto telu odporucit.
Mozem sa spytat aky bajonet ma ta 18-200? Kovovy alebo plastovy? Nejak sa mi nedari to vygooglit.
Vdaka.
 
wayne
2011-06-14 21:13:42
príspevok od: mirosz
Mozem sa spytat aky bajonet ma ta 18-200? Kovovy alebo plastovy? Nejak sa mi nedari to vygooglit.
Vdaka.
kovovy, obe verzie, aj 18-200 VR, aj 18-200 VR II
 
mirosz
2011-06-14 21:14:50
príspevok od: wayne
kovovy, obe verzie, aj 18-200 VR, aj 18-200 VR II
diky, to bola rychlofka
 
wayne
2011-06-14 21:20:37
príspevok od: mirosz
diky, to bola rychlofka
priznam sa, dost mi pomohol goole http://bit.ly/m7mjEm hoci dost po tom objektive pokukujem tak uz ho mam prestudovany
 
mirosz
2011-06-14 21:25:13
príspevok od: wayne
priznam sa, dost mi pomohol goole http://bit.ly/m7mjEm hoci dost po tom objektive pokukujem tak uz ho mam prestudovany
presne tak som to aj hladal - images na google, ale asi som nenatrafil na dobry obrazok. Ja mam zatial 18 - 105 a 50ku a rozmyslam nad nejakym zoomom. Laka ma Tamron 17-50, ale je mi luto toho rozsahu. Nejake tele zatial asi neplanujem. Toto by bol slusny kompromis co by mi postacoval. Ale tak to uz je na ine vlakno fora. Viem sam ze zakladne zoomy tu boli rozoberane asi 2 x denne
Dik este raz.
 
Retko
2011-06-14 22:04:37
príspevok od: mirosz
Mozem sa spytat aky bajonet ma ta 18-200? Kovovy alebo plastovy? Nejak sa mi nedari to vygooglit.
Vdaka.
Kovový. Mám ho k mojej D5000.
 
Jerry C.
2011-06-14 22:19:39
príspevok od: seifi
To bolo za starých čias, že výrobca počúval o čo prejavil záujem trh. Dnes predajca musí predávať tak, aby zákazník pochopil, že potrebuje práve to, čo sa mu strká pod nos a dokonca ani nevedel, že bez toho nemôže žiť. Neštandarty nezapadajú do masových systémov výroby a predaja / marketingu predaja.
to je strašné ako človek nevie zabudnúť na staré časy
 
xaxaxa
2011-06-14 22:23:03
príspevok od: wayne
Este by som odporucil citat recenziu poriadne.

"Zvuk je monofónny, stereo záznam je možný len s externým mikrofónom."
Ja citam, a skusim teda zacitovat:
"Práve funkcia videa sa vyvíja najrýchlejšie a keďže je D5100 najnovším modelom, má ju najlepšie prepracovanú. Full HD 1080p rozlíšenie so snímkovou frekvenciou 30p, 25p a 24p, stereo zvuk.."
uvadzat stereo zvuk v hl.popise videa v prvej vete a potom dovysvetlit ze sterao ano ale len s ext.mikrofonom je trochu zavadzanie. to mozes rovnoo napisat ze ma 400mm zoom, a potom niekde dalej napisat ze ho sice ma ale len s primeranym prislusenstvom. To je cela pointa. Detail, len som na to chel autora upozorinit aby niekoho nezmiatol, mne osobne je to jedno.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-06-14 22:29:46
príspevok od: xaxaxa
Ja citam, a skusim teda zacitovat:
"Práve funkcia videa sa vyvíja najrýchlejšie a keďže je D5100 najnovším modelom, má ju najlepšie prepracovanú. Full HD 1080p rozlíšenie so snímkovou frekvenciou 30p, 25p a 24p, stereo zvuk.."
uvadzat stereo zvuk v hl.popise videa v prvej vete a potom dovysvetlit ze sterao ano ale len s ext.mikrofonom je trochu zavadzanie. to mozes rovnoo napisat ze ma 400mm zoom, a potom niekde dalej napisat ze ho sice ma ale len s primeranym prislusenstvom. To je cela pointa. Detail, len som na to chel autora upozorinit aby niekoho nezmiatol, mne osobne je to jedno.
Netusim, co je na mojom popise zavadzajuce, ked v tom istom odstavci je vysvetlene za akych podmienok? To niekto cita len kazdy druhy riadok? Keby som napisal, ze zvuk je monofonny, ale s mikrofonom stereo, tak to nebude zavadzajuce? Co ak mi tu potom niekto vynada, ze degradujem schopnosti tohto fotoaparatu?
 
xaxaxa
2011-06-14 22:42:14
príspevok od: Karol Srnec
Netusim, co je na mojom popise zavadzajuce, ked v tom istom odstavci je vysvetlene za akych podmienok? To niekto cita len kazdy druhy riadok? Keby som napisal, ze zvuk je monofonny, ale s mikrofonom stereo, tak to nebude zavadzajuce? Co ak mi tu potom niekto vynada, ze degradujem schopnosti tohto fotoaparatu?
ten externy mikrofon je v zakladnej vybave fotaku?
 
Mattvo
2011-06-14 23:11:17
Neviem mne osobne sa veľmi nepáči... Mám D5000 a tak som hneď po prvých informáciách o vydaní jeho nástupcu čakal čo to bude zač. A nedalo mi trochu si ho vyskúšať i keď len krátko. Kvalita vnútorností je fakt perfektná aj výstup z nich. Čo sa mi tiež páči je väčšia pohyblivosť displeja oproti 5000. Ale čo ma absolútne zarazilo bol presun tlačidiel na pravú stranu, čo dosť pripomína Canon a aj rozloženie tlačidiel je tak ako je uvedené v recenzii nie moc ok. Okrem toho osobne som čakal, že aj AF body nejak zmnožia ( keďže pri D7000 sa tak udialo ), nestalo sa tak. Neviem ako pri D7000 spravili z D90 podľa mňa dosť veľký upgrade tu skôr by som povedal, že tomu len vychytali muchy a pridali modernejšiu techniku. V Nikone sa mohli trochu viac pohrať
 
hombreee
2011-06-15 00:25:28
príspevok od: xaxaxa
ten externy mikrofon je v zakladnej vybave fotaku?
Samozrejme ze nie treba zvlast dokupit.
 
stancok
2011-06-15 00:48:50
chcem sa opytat daju sa v pripade ak by som vzal len telo, k D5100ke dokupit aj ine objektivy, mam na mysli ine znacky ako original nikon(tie su dost drahe,co som pozeral azda najdrahsie spomedzi vsetkych znaciek), napr od sigmy abo tamronu?mam na mysli hlavne rozsahy 18-200 ,prip 18-250 napr tento http://www.najnakup.sk/Porovnaj_fotoobjektivy_TAMRON-AF-18-200mm-f-3-5-6-3-XR-Di-II-LD_61072.html asi nie,co?
 
Jerry C.
2011-06-15 01:10:05
príspevok od: stancok
chcem sa opytat daju sa v pripade ak by som vzal len telo, k D5100ke dokupit aj ine objektivy, mam na mysli ine znacky ako original nikon(tie su dost drahe,co som pozeral azda najdrahsie spomedzi vsetkych znaciek), napr od sigmy abo tamronu?mam na mysli hlavne rozsahy 18-200 ,prip 18-250 napr tento http://www.najnakup.sk/Porovnaj_fotoobjektivy_TAMRON-AF-18-200mm-f-3-5-6-3-XR-Di-II-LD_61072.html asi nie,co?
ten nekupuj ,nemá stabilizáciu - musíš mať označenie VC - vibration control ,taký zoom z ruky bez stabilizácie neudržíš - jedine potom statív
 
stancok
2011-06-15 01:22:48
príspevok od: Jerry C.
ten nekupuj ,nemá stabilizáciu - musíš mať označenie VC - vibration control ,taký zoom z ruky bez stabilizácie neudržíš - jedine potom statív
ok len som sa pytal resp overoval si ci hej abo ne, diki, no co som si mal moznost vsimnut tak ani jeden od sigmy a ani od tamronu nemaju VR,prip VC ,cize asi ich nebude mozne pouzit ,kedze su bez motorceka, cize zial ostava len kupit drahy objektiv od nikonu alebo ist do canonu 550/600D
 
Jerry C.
2011-06-15 01:45:43
príspevok od: stancok
ok len som sa pytal resp overoval si ci hej abo ne, diki, no co som si mal moznost vsimnut tak ani jeden od sigmy a ani od tamronu nemaju VR,prip VC ,cize asi ich nebude mozne pouzit ,kedze su bez motorceka, cize zial ostava len kupit drahy objektiv od nikonu alebo ist do canonu 550/600D
neviem koľko máš euráčov ,ale za nejakých 450 je k dostaniu nový tamron ,so stabilizáciou i ostriacim motorčekom ,celkom dobrý - tu máš aj jeho porovnanie s nikonom,myslím ,že je aj na ephotoshope za celkom dobrú cenu
 
Jerry C.
2011-06-15 01:46:30
príspevok od: stancok
ok len som sa pytal resp overoval si ci hej abo ne, diki, no co som si mal moznost vsimnut tak ani jeden od sigmy a ani od tamronu nemaju VR,prip VC ,cize asi ich nebude mozne pouzit ,kedze su bez motorceka, cize zial ostava len kupit drahy objektiv od nikonu alebo ist do canonu 550/600D
a ešte ten link http://makofoto.cz/nikon/objektivy/Tamron_18_270/Tamron_18_270.htm
 
stancok
2011-06-15 05:23:37
príspevok od: Jerry C.
a ešte ten link http://makofoto.cz/nikon/objektivy/Tamron_18_270/Tamron_18_270.htm
no dikes ani som o tomto modeli nevedel, kedze tu na eshop velmi nechodim a na inych som ho nenasiel, ako fakt super cena ,pecka objetiv ,univerzalny zoom ,za takyto podobny nikonacky by som zacvakal o cca 2 stovky navyse ,este raz moc diki
 
stancok
2011-06-15 05:35:54
príspevok od: Jerry C.
a ešte ten link http://makofoto.cz/nikon/objektivy/Tamron_18_270/Tamron_18_270.htm
tak predsa sa mi ho podarilo najst aj v nasom eshope za celkom fasa cenu http://www.najnakup.sk/Porovnaj_fotoobjektivy_TAMRON-18-270mm-F-3-5-6-3-Di-II-VC-AF_200532.html
 
anderalex
2011-06-15 15:40:42
na stránke dxomark.com vychádza tento fotak (resp. jeho cip) v porovnani lepsie ako cip fullformatu canon EOS 5D MarkII. Zatial sa tomu nerozumiem, pravdepodobne tu ide len o tie parametre, ktore sa porovnavaju, ale celkove predsa musi byt fullformat lepsi, ci nie?
 
wayne
2011-06-15 15:55:10
príspevok od: anderalex
na stránke dxomark.com vychádza tento fotak (resp. jeho cip) v porovnani lepsie ako cip fullformatu canon EOS 5D MarkII. Zatial sa tomu nerozumiem, pravdepodobne tu ide len o tie parametre, ktore sa porovnavaju, ale celkove predsa musi byt fullformat lepsi, ci nie?
hodnoti sa cip. nehodnotia sa vsetky tie male chrobaciky (integrovane obvody a A/D prevodniky), ktore su hned v obvode za nim. ked mas 2 rovnake krajce chleba, a namazes jeden mastou a das si nan cibulu, bude chutit inak ako ten na ktory das maslo a dzem, hoci pojde prekvapivo o tie iste 2 krajce.
 
shunter
2011-06-15 16:19:56
Prosím ťa, ako je to s výdržou batérie??? A akú pamäťovú kartu by si odporučil na nahrávanie videa??? Ďakujem
 
bear
2011-06-15 16:41:59
príspevok od: anderalex
na stránke dxomark.com vychádza tento fotak (resp. jeho cip) v porovnani lepsie ako cip fullformatu canon EOS 5D MarkII. Zatial sa tomu nerozumiem, pravdepodobne tu ide len o tie parametre, ktore sa porovnavaju, ale celkove predsa musi byt fullformat lepsi, ci nie?
dxomark ma asi dobre zoprimalizovany raw processing na Nikon. Porovnavanie fotakov na zaklade score s DxO ma vyznam len ak pouzivas ich raw konvertor. Ak nie, chyba merania moze byt ovela vacsia ako rozdiel v score medzi fotoaparatmi.
 
mirecmu
2011-06-15 16:56:57
Môžete mi vysvetlit prečo je stavovy displej minus a tak isto aj motor v tele? Tak isto to bolo tuším aj pri teste D5000. Pokial viem je to zrkadlo nižšej triedy pre začiatočníkov... keby tam dal vyrobca všetko čo davate mínus nemusel by robit D7000 nemyslíte? v tejto kategorii sa to očakava, teda podla mna... Ten komu to chyba zrejme nie je začiatočník a automaticky ide do vyšších modelov (D90, D7000, prip. D300 a viac).
Dost ma to štve... Ale zase zaspím koli tomu ...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-06-15 17:34:17
príspevok od: mirecmu
Môžete mi vysvetlit prečo je stavovy displej minus a tak isto aj motor v tele? Tak isto to bolo tuším aj pri teste D5000. Pokial viem je to zrkadlo nižšej triedy pre začiatočníkov... keby tam dal vyrobca všetko čo davate mínus nemusel by robit D7000 nemyslíte? v tejto kategorii sa to očakava, teda podla mna... Ten komu to chyba zrejme nie je začiatočník a automaticky ide do vyšších modelov (D90, D7000, prip. D300 a viac).
Dost ma to štve... Ale zase zaspím koli tomu ...
1. Motorcek v tele by prave zaciatocnikom umoznil kupovat a pouzivat starsie AF objektivy. Navyse sa este vyraba niekolko objektivov bez motorceka. Preco by mali byt o ne ochudobneni?
2. Nemyslim si, ze stavovy displej je luxus, ci nieco co amater nepotrebuje. Ved zobrazuje prehladne to najdolezitejsie, co fotograf potrebuje. Expozicne data.
 
stancok
2011-06-15 18:55:07
chcem sa opytat odfotim resp dostanem takyto obrazovy vystup,ako su fotky v recenzii aj s objektivom tamron 18-270mm?(ak by som teda nebral nikonacky original objektiv 18-200,prip set,ale telo+ten tamron)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-06-15 19:04:40
príspevok od: stancok
chcem sa opytat odfotim resp dostanem takyto obrazovy vystup,ako su fotky v recenzii aj s objektivom tamron 18-270mm?(ak by som teda nebral nikonacky original objektiv 18-200,prip set,ale telo+ten tamron)
Tento objektiv som netestoval, preto neviem.
 
mirecmu
2011-06-15 21:43:34
príspevok od: Karol Srnec
1. Motorcek v tele by prave zaciatocnikom umoznil kupovat a pouzivat starsie AF objektivy. Navyse sa este vyraba niekolko objektivov bez motorceka. Preco by mali byt o ne ochudobneni?
2. Nemyslim si, ze stavovy displej je luxus, ci nieco co amater nepotrebuje. Ved zobrazuje prehladne to najdolezitejsie, co fotograf potrebuje. Expozicne data.
Problem je v tom že vela totalnych začiatočnikov nema šajnu čo znamenaju skratky ako iso, wb a pod... Mam s nimi skusenosti, netrepem len tak. A keby to všetko foťák mal, cena vyrazne stupne... a ako som už písal keby to naozaj niekto potreboval ide automaticky do vyššych modelov...
Cena začína na cca 630 €, kolko by stala keby mala taku vybavu ako napr. D7000?
Ratajme stavovy displej, motor, odpalovanie bleskov... Určite to nespravia ani za 50 ani za 100 €...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-06-15 21:56:14
príspevok od: mirecmu
Problem je v tom že vela totalnych začiatočnikov nema šajnu čo znamenaju skratky ako iso, wb a pod... Mam s nimi skusenosti, netrepem len tak. A keby to všetko foťák mal, cena vyrazne stupne... a ako som už písal keby to naozaj niekto potreboval ide automaticky do vyššych modelov...
Cena začína na cca 630 €, kolko by stala keby mala taku vybavu ako napr. D7000?
Ratajme stavovy displej, motor, odpalovanie bleskov... Určite to nespravia ani za 50 ani za 100 €...
Ako zaznelo v jednom filme "Neuc dedka chrchlat"
 
xaxaxa
2011-06-16 12:35:44
príspevok od: shunter
Prosím ťa, ako je to s výdržou batérie??? A akú pamäťovú kartu by si odporučil na nahrávanie videa??? Ďakujem
ja pouzivam na trochu vyssom modeli Pretec (class 10) a s videom no problem.
 
Horak Martin
2011-06-23 20:46:33
Ahojte. Položím stručnú otázku a ak by bolo možné poprosil by som o stručnú odpoveď.

Kúpiť Nikon D90 alebo Nikon D5100.

A teraz čo chcem. Hlavne kvalitnú fotografiu, video nepovažujem za prioritu. Som majiteľom Nikonu D5000 a chcem zmenu. Ďakujem za odpoveď.
 
hombreee
2011-06-23 21:00:41
príspevok od: Horak Martin
Ahojte. Položím stručnú otázku a ak by bolo možné poprosil by som o stručnú odpoveď.

Kúpiť Nikon D90 alebo Nikon D5100.

A teraz čo chcem. Hlavne kvalitnú fotografiu, video nepovažujem za prioritu. Som majiteľom Nikonu D5000 a chcem zmenu. Ďakujem za odpoveď.
Ak chces zmenu tak D90, alebp este lepsie D7000.
 
wayne
2011-06-23 21:11:23
príspevok od: Horak Martin
Ahojte. Položím stručnú otázku a ak by bolo možné poprosil by som o stručnú odpoveď.

Kúpiť Nikon D90 alebo Nikon D5100.

A teraz čo chcem. Hlavne kvalitnú fotografiu, video nepovažujem za prioritu. Som majiteľom Nikonu D5000 a chcem zmenu. Ďakujem za odpoveď.
ani jedno. novy objektiv.
 
Dodo PO
2011-06-23 23:43:33
„Lúskam“ si manuál a tak mi napadla otázka, používate základné „fabrické“ nastavenie, alebo hneď po vybalení prestavujete foťák? Samozrejme, ak idem do krajiny a chcem fotku tlačiť, hneď prestavujem: Kvalita obrazu – RAW, Farebná priestor – Adobe RGB, ...
 
pridalamichal
2011-07-20 14:13:23
Zdravím.Ja len jedna otázka. Canon 550D alebo Nikon D5100 ?
Pozeral som veľa recenzíí ,porovnaní, fotiek a videí, ale aj tak sa neviem stále rozhodnúť.
Ide mi o viac o fotenie , ale aj o tvorbu rôznych vlastných videí.Vopred vďaka za odpoveď.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-20 14:43:09
príspevok od: pridalamichal
Zdravím.Ja len jedna otázka. Canon 550D alebo Nikon D5100 ?
Pozeral som veľa recenzíí ,porovnaní, fotiek a videí, ale aj tak sa neviem stále rozhodnúť.
Ide mi o viac o fotenie , ale aj o tvorbu rôznych vlastných videí.Vopred vďaka za odpoveď.
Taketo otazky patria do fora a s velkou pravdepodobnostou je to tam uz prediskutovane.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-07-20 15:47:47
príspevok od: pridalamichal
Zdravím.Ja len jedna otázka. Canon 550D alebo Nikon D5100 ?
Pozeral som veľa recenzíí ,porovnaní, fotiek a videí, ale aj tak sa neviem stále rozhodnúť.
Ide mi o viac o fotenie , ale aj o tvorbu rôznych vlastných videí.Vopred vďaka za odpoveď.
kup si nikon v amaterskom segmente je asi trochu lepší a bezproblemovejší čo sa týka objektívov. Canon má zas o niečo lepšie video aj ked tu treba riešiť skor EOS 600D kvoli vyklonemu LCD.
 
DeepGirl
2011-07-20 16:08:32
Nadšený výkrik majiteľky prvej zrkadlovky - je to skvelý foťáčik Ľúbim ho
 
Jerry C.
2011-07-20 18:12:45
príspevok od: DeepGirl
Nadšený výkrik majiteľky prvej zrkadlovky - je to skvelý foťáčik Ľúbim ho
to ti až teraz prišiel ?veď si pred mesiacom písala ,že ho máš objednaný ...
ja už som aj zabudol,kde som ho kupoval,teraz riešim nejaký fotobatoh,keďže som k nemu kúpil 70-300 VR a ten sa mi do kúpenej brašny ledva vtrepe
tak si ho riadne uži !!!
 
DeepGirl
2011-07-21 08:01:55
príspevok od: Jerry C.
to ti až teraz prišiel ?veď si pred mesiacom písala ,že ho máš objednaný ...
ja už som aj zabudol,kde som ho kupoval,teraz riešim nejaký fotobatoh,keďže som k nemu kúpil 70-300 VR a ten sa mi do kúpenej brašny ledva vtrepe
tak si ho riadne uži !!!
Objednávala som ho 5.6. a dostala som ho 29.6. (a to som bola na tom dobre, lebo vedľa mňa chlapík, čo ho preberal, čakal od polovice mája). Krátko na to som však išla na dovolenku, takže reálne si ho začínam užívať až teraz... aj keď dovolenka bola super, tešila som sa domov, kvôli foťáku Nebrala som ho so sebou, keď ledva viem nastaviť ISO Na dovolenke poslúžil zatiaľ ešte ultrazoom, ale v auguste do Álp už beriem Nikona
 
FoXo
2011-07-25 11:03:19
21.6.2011 som objednaval tusim ja s tym ze dostupnost 2 tyzdne. Po 2 tyzdnoch som pisal mail ako to vyzera. Odpoved prisla ze v polovici tohto mesiaca by mali byt. 21.7.2011 som posielal mail ako to teda vyzera. Odpoved prisla ze tento tyzden by sa mali objavit dake kusky.
Som trosku sklamany ale co uz budem musiet pockat. Len ma prekvapilo to, ze som nedostal ziadny mail o info ale musel som ja stale mailovat ako to vyzera.
A je teda dost mozne ze ho nemusim mat ani tento tyzden.
 
FoXo
2011-07-28 13:57:37
Dneska mi volali, ze moj set D5100 s 18-105 bude az niekedy v Auguste
s 18-55 v utorok pripadne zobrat 18-55 + 55-200 no na ten 55-200 som pocul ze radsej ten 18-105

Alebo zobrat D90 18-105? Absolutne neviem co spravit Cakat sa mi velmi nechce uz pred 2 tyzdnami bolo neskoro
 
belolop
2011-07-31 09:49:32
Mám otázku. Neviem prečo ale v režime live view mi to nechce vôbec zaostrovať.priblíži zaostrí a následne oddiali a obraz rozostrí. Neviem či som náhodou niečo neprestavil. Pokial však fotím cez hladáčik nie je žiaden problém.
 
SK_8er
2011-07-31 10:13:56
príspevok od: belolop
Mám otázku. Neviem prečo ale v režime live view mi to nechce vôbec zaostrovať.priblíži zaostrí a následne oddiali a obraz rozostrí. Neviem či som náhodou niečo neprestavil. Pokial však fotím cez hladáčik nie je žiaden problém.
nemas nahodou nastavene ostrenie na AF-C ? nastav si AF-S
 
belolop
2011-07-31 10:46:16
príspevok od: SK_8er
nemas nahodou nastavene ostrenie na AF-C ? nastav si AF-S
Myslím že som skúšal aj to. Nevieš v čom by to ešte mohlo byť?
 
SK_8er
2011-07-31 10:54:51
príspevok od: belolop
Myslím že som skúšal aj to. Nevieš v čom by to ešte mohlo byť?
poslal som ti spravu
 
Mustang9003
2011-09-03 17:03:52
Chcem sa opýtať tých, čo D5100 majú alebo ju mali v ruke. Nie je tam voľná krytka na pamäťovú kartu? Po zatvorení tam ostane mini štrbina a klepká o telo. Skúste na ňu poťukať, či drží pevne alebo klepká. Vopred dík za odpovede.
 
vaskos
2011-09-22 10:55:21
ahojte , zaujimalo by ma ci Vam robi D5100 v rezime P to iste co mne. Pokial chcem prepnut expoziciu otacanim prikazoveho volica , dochadza nahodne k dvom stavom. Prvy je ze sice otacam volicom doprava - dolava, ale cas ani clona sa vobec nemeni..- fotoaparat by to akoby ignoroval a sam si voli aj cas aj clonu..Druhy pripad je ze sice po otoceni sa volba P prepne na P* a upravuje hodnoty casu a clony podla expozicnej krivky , ale mam problem sa vratit spat do default P rezimu. Musim prepnut volbu na A , S a vratit sa spat do P.
 
palo17
2011-10-06 19:05:01
príspevok od: vaskos
ahojte , zaujimalo by ma ci Vam robi D5100 v rezime P to iste co mne. Pokial chcem prepnut expoziciu otacanim prikazoveho volica , dochadza nahodne k dvom stavom. Prvy je ze sice otacam volicom doprava - dolava, ale cas ani clona sa vobec nemeni..- fotoaparat by to akoby ignoroval a sam si voli aj cas aj clonu..Druhy pripad je ze sice po otoceni sa volba P prepne na P* a upravuje hodnoty casu a clony podla expozicnej krivky , ale mam problem sa vratit spat do default P rezimu. Musim prepnut volbu na A , S a vratit sa spat do P.
je to pisane v manuali.. otacanim toho kolecka posuvas krivku programovej automatiky ci nieco podobne, no osobne vzdy radsej pouzivam rezimy priority clony alebo casu. programovu automatiku pouzivam iba ked chcem nastavit vlastne ISO alebo hodnoty ktore v plnej automatike nepustia a ostatne nechat na fotak.
 
tibike
2011-11-14 22:24:59
kupil som si d5100 ale vsetky fotografie sa mi zdali neostre. skusal som rozne objektivy: tamron 17-50, nikon 50 1.8 afs, ako aj micro 40 afs. vyskusal som pod 45-stupnovym uhlom fotit na papieri nakreslene pravitko a zistil som, ze vsetko je ostre nie na mieste kde som ostril ale az za miestom ostrenia. Chcem sa opytat, je to chyba objektivov alebo fotaku? Je to na reklamaciu?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-11-14 22:29:14
príspevok od: tibike
kupil som si d5100 ale vsetky fotografie sa mi zdali neostre. skusal som rozne objektivy: tamron 17-50, nikon 50 1.8 afs, ako aj micro 40 afs. vyskusal som pod 45-stupnovym uhlom fotit na papieri nakreslene pravitko a zistil som, ze vsetko je ostre nie na mieste kde som ostril ale az za miestom ostrenia. Chcem sa opytat, je to chyba objektivov alebo fotaku? Je to na reklamaciu?
Daj si vyhladat back focus, front focus. Ale este pre istotu skis den pofotit so stativom., ostrit ako sa ma a clonit ako sa ma.
 
tibike
2011-11-14 22:34:58
praveze tie testovacie fotky som robil so stativom, skusal som hladat na googli backfocus pri tomto fotaku ale nic konkretne som nenasiel
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-11-14 22:54:21
príspevok od: tibike
praveze tie testovacie fotky som robil so stativom, skusal som hladat na googli backfocus pri tomto fotaku ale nic konkretne som nenasiel
Normalne fotky, nie testovacie. Tie si skusal?
 
otello
2011-12-16 18:26:37
Zdravim ,prosim vas vedel mi niekto z vas poradit kupu objektivu k Nikonu D5100 nakolko mam len zakladny setak 18-55 s o stabilizatorom. ci mam uvazovat o kupe AF-S 16-85mm VR poprpade si priplatit na sirokouhlac 10-24od orig.výrobcu popripade sigma ci tamron.Fotim krajinu.A teraz to dolezite kolko zan. moj rozpocet je 500-700€ popripade ten sirokouhlac ,aleten je dost srahy
diki za odpovede
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-12-16 18:40:33
príspevok od: otello
Zdravim ,prosim vas vedel mi niekto z vas poradit kupu objektivu k Nikonu D5100 nakolko mam len zakladny setak 18-55 s o stabilizatorom. ci mam uvazovat o kupe AF-S 16-85mm VR poprpade si priplatit na sirokouhlac 10-24od orig.výrobcu popripade sigma ci tamron.Fotim krajinu.A teraz to dolezite kolko zan. moj rozpocet je 500-700€ popripade ten sirokouhlac ,aleten je dost srahy
diki za odpovede
Vsetko je zodpovedane vo fore. Prekonaj lenivost.
 
otello
2011-12-16 22:44:23
Nie som lenivý uz mesiac sedim nad knihami a forami ohladom aky vybrat spravny objektiv a toto forum uz viem naspamet .sak som sa len slusne spytal na radu,ale kde nie je vola nie je cesta
 
Budy
2011-12-16 23:08:58
príspevok od: otello
Nie som lenivý uz mesiac sedim nad knihami a forami ohladom aky vybrat spravny objektiv a toto forum uz viem naspamet .sak som sa len slusne spytal na radu,ale kde nie je vola nie je cesta
Ok Ok.. precitaj si toto: http://digiarena.e15.cz/nikon-proti-nikonu-ktery-univerzalni-objektiv-je-lepsi , zistis ake super sklo mas a namiesto vysedavania za kompom treba ist fotit, fotit a fotit a ucit sa, ucit sa ucit sa v TERENE. PS: Ale makaj kym to Karol nezmaze, bo je to na konkurencnom portali
 
otello
2011-12-16 23:50:21
ok dik to vysedavanie za kompom je po nociach a fotit chodim stale, stalim fotenim som dospel k jeho výmene
 
SK_8er
2011-12-17 06:46:29
príspevok od: otello
ok dik to vysedavanie za kompom je po nociach a fotit chodim stale, stalim fotenim som dospel k jeho výmene
a k comu si dospel ? preco ho chces vymenit ? co ti na nom nesedi ? co si zistil ze potrebujes ?
 
otello
2011-12-17 09:16:00
nakolko fotografujem krajinu tak setak 18-55mm so stabilizaciou ma dost velke problemy so zaostrovanim .dlhsie mu to trva a aj niektore fotky su rozmazane aj pri pouziti stativu a ma slabsiu kresbu tak preto ho chcem vymenit ato som sa aj pýtal vid vissie ze ci je lepsi oproti mojmu setaku ten 16-85 alebo kupit podstatne drahsi sirokac 10-24/3.5-4.5G DX nakolko som spominane skla nemal moznost drzat vruke a recenzii a for je vela tak som chcel vediet nazor nikoho kto snimi ma skusenosti
 
otello
2011-12-17 09:18:55
a zabudol som ze ci je vhodný ten sirokac le k 5100? ci to nie je luxus na taky fotoaparat
 
SK_8er
2011-12-17 10:33:31
príspevok od: otello
nakolko fotografujem krajinu tak setak 18-55mm so stabilizaciou ma dost velke problemy so zaostrovanim .dlhsie mu to trva a aj niektore fotky su rozmazane aj pri pouziti stativu a ma slabsiu kresbu tak preto ho chcem vymenit ato som sa aj pýtal vid vissie ze ci je lepsi oproti mojmu setaku ten 16-85 alebo kupit podstatne drahsi sirokac 10-24/3.5-4.5G DX nakolko som spominane skla nemal moznost drzat vruke a recenzii a for je vela tak som chcel vediet nazor nikoho kto snimi ma skusenosti
na akej clone fotis hrajinu ? myslis ze pri krajinke potrebujes rychle ostrenie ? tam ti nema co utiect , akurat tak zlata hodinka ti moze uplynut sirokac je dobra vec ale nie vzdy sa hodi, ja teda krajinkar vobec niesom ani sa do toho nevyznam, ale myslim ze ak sa chces zbavit setaku, 16-85 je objektiv, ktory velmi dobre sluzi ludom co nepotrebuju svetelnost, a fotia ( naaapoveda - na vyssich clonach ) krajinky. Ma dobry rozsah, aj siroky aj dlhy, co sa ti urcite bude hodit, a sirokac si z neho spravis sam, tym ze urobis 5 fotiek vedla seba a spravis si panoramu.

Sirokac na d5100 nieje luxus, preco by bol ? ani 70-200 vr II nieje luxus na d5100.
Kupil si si telo, sice jedno z tych lacnejsich ale to vobec nevadi, to telo ma vybornu obrazovu kvalitu. Na objektivoch nesetri, lebo budes kupovat viackrat a nikdy nebudes spokojny. Kup raz ale poriadne. Nikkor 16-85 ti dobre posluzi ako zakladny zoom a nebudes mat dovod ho vymienat. Uvidis ze neskor dokupis aj sirokac, ale zatial sa nelimituj len na ultra wide.
 
otello
2011-12-17 10:44:02
Diki za rady a to ze mi uplynie zlata hodinka mi vobec nevadi nekedy ulznu aj dve tri aj 10h som zvyknuty a fotim na vyssich clonach od 8 vyssie zrejme kupim tu 16-85 a dosetrim a potom 10-24 dik za cenne rady prajem dobre svetlo
 
mmichalm
2012-01-09 11:48:24
Rozmyslam kupit D5100 a chcem sa vyhnut kupe setoveho objektivu 18-55, s ktorým sa tento stroj bezne predava, pricom rozmyslam k telu kupit 16-85 alebo 18-200. Ak by sa dalo, rad by som sa vyhol zasielkovemu predaju z internetovych obchodov. Ktory predajca ponuka takuto kombinaciu, t.j. D5100+16-85 alebo D5100+18-200? Dakujem za rady.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-01-09 12:05:38
príspevok od: mmichalm
Rozmyslam kupit D5100 a chcem sa vyhnut kupe setoveho objektivu 18-55, s ktorým sa tento stroj bezne predava, pricom rozmyslam k telu kupit 16-85 alebo 18-200. Ak by sa dalo, rad by som sa vyhol zasielkovemu predaju z internetovych obchodov. Ktory predajca ponuka takuto kombinaciu, t.j. D5100+16-85 alebo D5100+18-200? Dakujem za rady.
Oficialny cennik pre CR a SR kity s 16-85 alebo 18-200 neobsahuje. Rovnako neobsahuje ani samostatne telo fotoaparatu. Cize predajca ti moze jedine individualne poskladat kit tak, ze z povodneho vyhodi 18-55. Cenovo to ale nedokaze zvyhodnit tak , ako vyrobca. Takze je to len na ochote konkretneho predajcu. Myslim, ze pojdu do toho len velmi neradi. Co s 18-55 co im zostane? Pre predajcu je to nevyhodne.
 
mmichalm
2012-01-09 12:17:44
príspevok od: Karol Srnec
Oficialny cennik pre CR a SR kity s 16-85 alebo 18-200 neobsahuje. Rovnako neobsahuje ani samostatne telo fotoaparatu. Cize predajca ti moze jedine individualne poskladat kit tak, ze z povodneho vyhodi 18-55. Cenovo to ale nedokaze zvyhodnit tak , ako vyrobca. Takze je to len na ochote konkretneho predajcu. Myslim, ze pojdu do toho len velmi neradi. Co s 18-55 co im zostane? Pre predajcu je to nevyhodne.
do akej miery je shop.ephoto.sk ochotne takyto kit poskladat a (individualne) ponuknut?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-01-09 13:16:51
príspevok od: mmichalm
do akej miery je shop.ephoto.sk ochotne takyto kit poskladat a (individualne) ponuknut?
Ja som redaktor. Treba sa spytat v obchode.
 
salves
2012-01-09 14:15:16
príspevok od: pridalamichal
Zdravím.Ja len jedna otázka. Canon 550D alebo Nikon D5100 ?
Pozeral som veľa recenzíí ,porovnaní, fotiek a videí, ale aj tak sa neviem stále rozhodnúť.
Ide mi o viac o fotenie , ale aj o tvorbu rôznych vlastných videí.Vopred vďaka za odpoveď.
Bez mihnutia oka N5100, ešte keby si napísal 600D nepoviem ale obraz a objektív základný je u Nikonu určite lepší...
 
pridalamichal
2012-01-09 14:29:12
príspevok od: salves
Bez mihnutia oka N5100, ešte keby si napísal 600D nepoviem ale obraz a objektív základný je u Nikonu určite lepší...
tak diki .. ale už mám v ruke od kamaráta D5000 s 18-105 ťkou .pre mňa ako začiatočníka je úplne v poho a navyše to bola výhodná kúpa...inak by som ale išiel do tej 5100fky .
 
zuzenka33
2012-01-09 14:41:26
Môže mať chybné ostrenie? Lebo mám taký problém na D 5100, raz zaostrí bezchybne, a niekedy úplne inde ako som sa zamerala. Čím to môže byť?
 
salves
2012-01-27 08:49:17
príspevok od: salves
Bez mihnutia oka N5100, ešte keby si napísal 600D nepoviem ale obraz a objektív základný je u Nikonu určite lepší...
presvedčil som sa osobne, kúpil som D5100 - nebanujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-01-27 08:51:24
príspevok od: zuzenka33
Môže mať chybné ostrenie? Lebo mám taký problém na D 5100, raz zaostrí bezchybne, a niekedy úplne inde ako som sa zamerala. Čím to môže byť?
Zvládnutím ovládania?
 
Tomika
2012-01-27 11:31:02
Nevie tu náhodou niekto kedy by mali byť obnovené dodávky Nikonu? Už mesiac sa snažím kúpiť D5100, ale jediné ktoré som našiel boli minimálne o tretinu predražené :-/
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-01-27 12:00:58
príspevok od: Tomika
Nevie tu náhodou niekto kedy by mali byť obnovené dodávky Nikonu? Už mesiac sa snažím kúpiť D5100, ale jediné ktoré som našiel boli minimálne o tretinu predražené :-/
Podla vyjadrenia Nikonu ma byt vyroba 100% obnovena v marci.

Last October, Nikon confirmed that its factory in Thailand, which produces most of the firm's consumer and advanced digital SLRs, was shut down as a result of the country's worst floods in 50 years.

Now, the firm estimates that it will be able to resume its operations in January 2012. "Water pumping-out by the Rojana Industrial Park authority around Nikon Thailand has completed on 26 November," says Nikon in a statement. "Following this development, we are putting all our energy into restoring infrastructure and production equipment of the factory aiming for some part of factory operation to resume from January 2012."
However, Nikon adds that alternative and limited production at partner factories in Thailand "has started earlier than expected, and we have started shipment of certain digital SLR cameras and interchangeable lenses since 30 November."
Nikon now plans to resume full production of DSLRs and interchangeable lenses by the end of March 2012. However, Nikon expects that the flood will "push down net sales by 65 billion yen and operational income by 25 billion yen due to sales opportunity loss."
 
PRINST
2012-01-27 17:10:05
príspevok od: Tomika
Nevie tu náhodou niekto kedy by mali byť obnovené dodávky Nikonu? Už mesiac sa snažím kúpiť D5100, ale jediné ktoré som našiel boli minimálne o tretinu predražené :-/
Tu je link na e-shop :

http://www.edigital.sk/SLR_fotoaparaty/Nikon_D5100_digitany_fotoaparat_telo_s_3_rocnou_zarukou-p246599.html

kde ho deklarujú ako skladom - v cene =579,12€ vrátane dopravy

dúfam, že Vám to pomôže.
 
mmichalm
2012-01-31 21:22:10
aké objektívy boli použité vo fotogalérii? profizoomy alebo niečo pevné?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-01-31 21:40:17
príspevok od: mmichalm
aké objektívy boli použité vo fotogalérii? profizoomy alebo niečo pevné?
Vsetky fotky obsahuhu EXIF z ktoreho je mozne vycitat objektiv, ohnisko, a expozicne parametre.

Vacsina zaberov je snimana s 18-200VR, par s 50/1,4G.
 
mmichalm
2012-02-01 08:56:09
príspevok od: Karol Srnec
Vsetky fotky obsahuhu EXIF z ktoreho je mozne vycitat objektiv, ohnisko, a expozicne parametre.

Vacsina zaberov je snimana s 18-200VR, par s 50/1,4G.
Pytal som sa len preto, ze napr. kacica na vode (obr. 140; DSC_0738) ma v exife F2.8 a 200.00mm. Objektiv 18-200VR, ktory si tu spomenul ma F 3,5-5,6. Myslel som si, ze mensie cislo ako udava tato charakteristika objektivu, nie je mozne nastavit. Mozes mi vysvetlit? Mylil som sa?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-01 09:25:18
príspevok od: mmichalm
Pytal som sa len preto, ze napr. kacica na vode (obr. 140; DSC_0738) ma v exife F2.8 a 200.00mm. Objektiv 18-200VR, ktory si tu spomenul ma F 3,5-5,6. Myslel som si, ze mensie cislo ako udava tato charakteristika objektivu, nie je mozne nastavit. Mozes mi vysvetlit? Mylil som sa?
Pri niektorych zaberoch som okrem dodanej 18-200 pouzil aj moje vlastne objektivy. Kedze si nepamatam, co som pred 1/ 2 rokom presne pouzil, odkazujem na exif.
 
branislavP
2012-02-03 09:30:13
zdravim vas.
potrebujem nazor odbornika preto sa na vas obraciamtouto formou. pri fotrni nikonomD5100 s objektivom tamron18-200mm sa mi na niektorych zaberoch objavili čierne rohy. fotil som v protisvetle s nasadenym uv a polarizačnym filtrom, bez slnečnej clony/clona brani pri otačani filtra./ ale ten isty jav sa mi prejavil aj na jednom zabere po slnku. nikdy predtym ani po tom sa mi tato vada neprejavila.
 
branislavP
2012-02-03 09:35:37
príspevok od: Tomika
Nevie tu náhodou niekto kedy by mali byť obnovené dodávky Nikonu? Už mesiac sa snažím kúpiť D5100, ale jediné ktoré som našiel boli minimálne o tretinu predražené :-/
neviem ako inde, ale napr. v prešove je nikonD5100 možno kupit volne so zakladnym objektivom v troch predajňach. NAY, ELEKTRO WORD a v maxe vo FOTOLABE.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-03 09:48:32
príspevok od: branislavP
zdravim vas.
potrebujem nazor odbornika preto sa na vas obraciamtouto formou. pri fotrni nikonomD5100 s objektivom tamron18-200mm sa mi na niektorych zaberoch objavili čierne rohy. fotil som v protisvetle s nasadenym uv a polarizačnym filtrom, bez slnečnej clony/clona brani pri otačani filtra./ ale ten isty jav sa mi prejavil aj na jednom zabere po slnku. nikdy predtym ani po tom sa mi tato vada neprejavila.
Vinetacia, pouzivaj len jeden filter.
 
branislavP
2012-02-03 10:21:11
príspevok od: Karol Srnec
Vinetacia, pouzivaj len jeden filter.
vdaka. mal som ten dojem ,že je to odrazom rozptyleneho svetla od snehu.ktory sa lame medzi filtrami inač.
 
tibor22
2012-02-04 10:28:59
pred dvoma tyzdnami soms i kupil nikon D5100 a som s nim maximalne spokojný, keďže som ešte len začiatočník, časom už len dokupiť supr objektiv a všetko bude dobre
 
mmichalm
2012-02-19 21:35:58
mam doma tento stroj - zohnal som ho s objektivom 16-85. rozmyslam dokupit dlhsi objektiv, pricom ako prvy v poradi do uvahy pripada nikkor AF-S 70-200/2,8 G ED VR II, o ktorom si myslim, ze je lepsi ako v clanku spomenuty AF-S 70-300VR. Tento objektiv (myslim 70-200) by som chcel casom doplnit o telekonvertor (zrejme TC-20E Ⅲ Teleconverte)
ako tento objektiv spolupracuje so snimacom na D5100? ake su vase doterajsie skusenosti?
 
svito
2012-05-10 10:55:08
Myslite si ze D3200 s expeed3 bude lepsia v kvalite full HD videa ako D5100 s expeed2? Neviem ci mam cakat na testy alebo rovno kupit D5100.
 
Thirring
2012-06-09 16:56:52
Prechádzal som zatiaľ : Canon 400D > Nikon d80 > Nikon d5100.. Keďže som kvôli kúpe tela d5100 musel predať Nik.50mm a Tam.70-300 (oba základné) ostal mi len 18-55, ktorý je celkom dobrý a to som od lacného seťáku naozaj nečakal. V lete po brigáde kúpim pravdepodobne 70-300 od Sigmy a 35mm od Nikonu. Tak a čo by som k d5100 povedal. Výborné kvalita fotiek (aj pri vysokej hodnote ISO) a videí. šum je aj nad 1000iso naozaj malý. TAk isto, ako je malé aj samotné telo Mám veľké ruky, takže to nie je moc pohodlné. Ale chcel som kvalitné fotky a videá a do 500€ tela si určite nemôžem sťažovať. Ďalej mi z d80 veľmi chýba nastavovací display navrchu. Ďalej mám takýto problém. Väčšinou fotím v "M"ku. A stále mi tam blikoce ISO-A a aj keĎ si nastavím iso také, aké chcem fotí si to samo a ignoruje to moje nastavenia. Dá sa to nejak vypnúť ? Dík za rady. D5100 inak naozaj odporúčam aj viac ako začiatočníkom, je to skvelý foťák a v tejto kategórií mu môžu konkurovať len 650D od Kanónu a 3200 od Nikonu. Moja ďalšia štafeta (o rok) bude d7000ka. Už teraz sa teším Peace
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-06-09 17:36:54
príspevok od: Thirring
Prechádzal som zatiaľ : Canon 400D > Nikon d80 > Nikon d5100.. Keďže som kvôli kúpe tela d5100 musel predať Nik.50mm a Tam.70-300 (oba základné) ostal mi len 18-55, ktorý je celkom dobrý a to som od lacného seťáku naozaj nečakal. V lete po brigáde kúpim pravdepodobne 70-300 od Sigmy a 35mm od Nikonu. Tak a čo by som k d5100 povedal. Výborné kvalita fotiek (aj pri vysokej hodnote ISO) a videí. šum je aj nad 1000iso naozaj malý. TAk isto, ako je malé aj samotné telo Mám veľké ruky, takže to nie je moc pohodlné. Ale chcel som kvalitné fotky a videá a do 500€ tela si určite nemôžem sťažovať. Ďalej mi z d80 veľmi chýba nastavovací display navrchu. Ďalej mám takýto problém. Väčšinou fotím v "M"ku. A stále mi tam blikoce ISO-A a aj keĎ si nastavím iso také, aké chcem fotí si to samo a ignoruje to moje nastavenia. Dá sa to nejak vypnúť ? Dík za rady. D5100 inak naozaj odporúčam aj viac ako začiatočníkom, je to skvelý foťák a v tejto kategórií mu môžu konkurovať len 650D od Kanónu a 3200 od Nikonu. Moja ďalšia štafeta (o rok) bude d7000ka. Už teraz sa teším Peace
Auto ISO je mimo nastavenia bezneho ISO v menu ako zvlastna polozka. Treba to vypnut. Nazov yb mal byt ISO snditivity auto control, treba dat na OFF. Hladaj v podmenu s ikonkou fotaciku ISO Sensitivity settings.
 
Thirring
2012-06-10 17:43:03
príspevok od: Karol Srnec
Auto ISO je mimo nastavenia bezneho ISO v menu ako zvlastna polozka. Treba to vypnut. Nazov yb mal byt ISO snditivity auto control, treba dat na OFF. Hladaj v podmenu s ikonkou fotaciku ISO Sensitivity settings.
Už som to našiel asi 5 minút na to. Dík za radu aj tak
 
TheOne
2012-09-09 21:39:15
Ahoj. Mam otazku. Pisu tu, ze teplota od 0 do 40 stupnov .... a v zime fotit nemozem ?
 
Ejo
2013-02-12 18:28:10
Zdravím, plánujem si o pár mesiacov kúpiť zrkadlovku. Svoj výber po rôznych článkoch, ceny a podobne som zúžil na NIkon D5100 a D5200. Plánuje sa takýto skvelý článok aj D5200? Diky moc.
 
roakmorg
2013-03-26 22:08:04
príspevok od: Ejo
Zdravím, plánujem si o pár mesiacov kúpiť zrkadlovku. Svoj výber po rôznych článkoch, ceny a podobne som zúžil na NIkon D5100 a D5200. Plánuje sa takýto skvelý článok aj D5200? Diky moc.
Skvele telo tota moja D5100 tak nato kvalitny objektiv a paradicka .. nakupis casom dobre objektivy a mas vystarane.. akurat moju predavam aj s gripom, prechadzam na D800
 
Lowrider
2013-05-03 12:37:26
co poviete na objektiv k tomuto nikonu ,ake by bolo foto?atd Tamron 70-300 mm f/4-5.6 DI N/AF LD Nikon
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-05-03 12:43:07
príspevok od: Lowrider
co poviete na objektiv k tomuto nikonu ,ake by bolo foto?atd Tamron 70-300 mm f/4-5.6 DI N/AF LD Nikon
Jeden z najlacnejsich a najhorsich. Teleobjektivy pre Nikon DX su podrobne preberane vo fore.
 
Lowrider
2013-05-03 12:54:58
príspevok od: Karol Srnec
Jeden z najlacnejsich a najhorsich. Teleobjektivy pre Nikon DX su podrobne preberane vo fore.
chcem sa teda opytat som zacinajuci fotograf momentalne mam vybrany Nikon D5100 alebo popripade co by ste mi doporucil ako profesional a plus mi poradili nejaky objektiv ,Nemam moc financii preto som pozeral po takom objektive.Dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-05-03 12:56:48
príspevok od: Lowrider
chcem sa teda opytat som zacinajuci fotograf momentalne mam vybrany Nikon D5100 alebo popripade co by ste mi doporucil ako profesional a plus mi poradili nejaky objektiv ,Nemam moc financii preto som pozeral po takom objektive.Dakujem
Opakujem svoje odporucanie na forum. AJ mojich prispevkov na tuto temu je tam dost. Moj nazor na D5100 a aj ine modely Nikon mas v recenziach. Vo fore alebo komentare toho urcite viac nenapisem.
 
Lowrider
2013-05-03 13:00:36
príspevok od: Karol Srnec
Opakujem svoje odporucanie na forum. AJ mojich prispevkov na tuto temu je tam dost. Moj nazor na D5100 a aj ine modely Nikon mas v recenziach. Vo fore alebo komentare toho urcite viac nenapisem.
Chcel som iba radu neviem sa tu v tom vobec pohybovat mozte mi aspon linky poslat alebo co
 
Lowrider
2013-05-08 11:52:30
príspevok od: Lowrider
Chcel som iba radu neviem sa tu v tom vobec pohybovat mozte mi aspon linky poslat alebo co
Chcem sa este opýtať na začiatok som zvolil objektív nikon 18-105 je to dobrá volba, a chcem radu čo sa s týmto objektívom dá prevažne fotiť ďakujem
 
Lowrider
2013-05-08 12:48:44
príspevok od: Karol Srnec
Opakujem svoje odporucanie na forum. AJ mojich prispevkov na tuto temu je tam dost. Moj nazor na D5100 a aj ine modely Nikon mas v recenziach. Vo fore alebo komentare toho urcite viac nenapisem.
Kúpil som si teda nikon 5100 a chcel by som vedieť či objektív 18-105 ktorý som si kúpil k nemu je na začiatok dobrý. A este sa chcem opýtať na čo väčšinou sa používa myslím tým fotenie
 
snoopyE30
2013-05-08 14:53:55
príspevok od: Lowrider
Kúpil som si teda nikon 5100 a chcel by som vedieť či objektív 18-105 ktorý som si kúpil k nemu je na začiatok dobrý. A este sa chcem opýtať na čo väčšinou sa používa myslím tým fotenie
na zaciatok urcite dobry.. skusal som 18-55, 18 - 105 atd.. mam Nikon 5100- 18 -105 a som spokojny.. som velmi rad, ze som si nekupil 18 - 55 lebo ten zoom je tam dost slaby.. gratulujem k novemu fotaku
 
Lowrider
2013-05-08 15:07:32
príspevok od: snoopyE30
na zaciatok urcite dobry.. skusal som 18-55, 18 - 105 atd.. mam Nikon 5100- 18 -105 a som spokojny.. som velmi rad, ze som si nekupil 18 - 55 lebo ten zoom je tam dost slaby.. gratulujem k novemu fotaku
Dik a ake je to s nim fotit prdsa je to produkt roka 2012 v digi amaterskych zrkadlovkach,a ten objektiv?na co sa prevazne pouziva na fotenie coho?
 
snoopyE30
2013-05-08 15:17:52
príspevok od: Lowrider
Dik a ake je to s nim fotit prdsa je to produkt roka 2012 v digi amaterskych zrkadlovkach,a ten objektiv?na co sa prevazne pouziva na fotenie coho?
fotenie coho? urcite vhodny na party/rodinne oslavy, autosalon a pod., kludne aj sport a hlavne ako si nastavis parametre..urcite by som nefotil dake brutalne makro potom uz ma problemy s ostrenim.
treba skusat a skusat ..potom sam najlepsie zistis co je najlepsie..
 
fotomarlenka
2013-05-26 18:30:24
Dobrý deň,
chcela by som si zakúpiť tuto zrkadlovku, ale chcela by som sa spytat ci ma manualne nastavovanie casu uzavierky. Ďakujem
Marlenka
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2013-05-26 18:57:44
príspevok od: fotomarlenka
Dobrý deň,
chcela by som si zakúpiť tuto zrkadlovku, ale chcela by som sa spytat ci ma manualne nastavovanie casu uzavierky. Ďakujem
Marlenka
ano pravdaže má ako každá digitálna zdrkadlovka, (Inak tento bol dobrý!
 
Tony824
2013-05-27 22:07:32
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, ak by som kúpil blesk sb-700 ako je to z jeho odpaľovaním na diaľku? Potrebujem kúpiť aj nejakú diaľkovú spúšť? ďakujem
 
pepka76
2013-05-29 06:17:13
Dobrý den, chcel by som ta niekoho poprosit . Ja neznašam formát fotografie 3:2. Stále hladám spôsob a neviem ako to mám nastavit na formát 4:3. Taký formát mám najradšej. Chcem len trvalo použivat. Ak nie je pomer 4:3, fotoaparát automaticky predám.
 
martinX34
2013-05-29 08:48:15
príspevok od: pepka76
Dobrý den, chcel by som ta niekoho poprosit . Ja neznašam formát fotografie 3:2. Stále hladám spôsob a neviem ako to mám nastavit na formát 4:3. Taký formát mám najradšej. Chcem len trvalo použivat. Ak nie je pomer 4:3, fotoaparát automaticky predám.
Fotenie do 4:3 formatu sa na D5100 nastavit neda. Vzdy sa foti na cely senzor, ktory je 3:2.
Da sa len v editovacom menu orezat fotka na 4:3. Ale v editore na pocitaci je to pohodlnejsie.
Ak budes kupovat dalsi fotak, tak odporucam nastudovat dopredu, ci dany fotak tebou vyzadovanu funkciu (teda fotenie do 4:3 formatu) ma
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-05-29 08:49:06
príspevok od: pepka76
Dobrý den, chcel by som ta niekoho poprosit . Ja neznašam formát fotografie 3:2. Stále hladám spôsob a neviem ako to mám nastavit na formát 4:3. Taký formát mám najradšej. Chcem len trvalo použivat. Ak nie je pomer 4:3, fotoaparát automaticky predám.
Nikony ani Canony a ani Sony a Pentax DSLR neponukaju pomer 4:3. Ten maju len kompakty a fotaky 4/3 systemu (Olympus, Panasonic). Format 4:3 je pomerne neprakticky, pretoze sa blizi stvorcu a tazsie sa don komponuje. V case sirokouhlych TV a monitorov je dokonca aj 3:2 menej prakticky a coraz viac fotografov voli format 16:9.
Vela uzivatelov fotakov 4:3 sa na rozdiel od teba snazi fotit do 3:2. Fotku samozrejme mozes v pocitaci orezat na akykolvek format.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-05-29 08:50:29
príspevok od: Tony824
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, ak by som kúpil blesk sb-700 ako je to z jeho odpaľovaním na diaľku? Potrebujem kúpiť aj nejakú diaľkovú spúšť? ďakujem
Blesk sa da ovladat vstavanym bleskom modelov od D90 vyssie, inym systemovym bleskom s funkciou commander alebo master a riadiacou jednotkou ST-U800. Dalsia moznost je pouzit radiove odpalovace.
 
wewitta
2013-06-06 11:07:08
Neviem, ci sa to tu už spomínalo ale chcela by som zistiť ako sa dá nastaviť dlhšia samospúšť teda tých 20 sek? Mám prednastavených 10 a neviem to nikde nájsť. Vopred ďakujem!
 
Honda
2013-06-06 12:20:08
10 sek. je max,ak chceš dlhšiu samospúšť dokúp si diaľkové ovládanie môžeš snímať kedy ťa napadne ,ja ho mám a je to pohodlné....
 
Ejo
2013-06-12 18:29:20
Dnes mi konečne prišiel Nikon D5100 + 18-105 + 50 1,8. Nemám v podstate žiadnu otázku. Len som sa chcel podeliť o radosť
 
EvaGuzy
2013-06-13 09:05:17
Vlastním ho tiež a borím sa zaostrovaním...nieje to čo chcem . Možno je chyba v tom , že ho neviem presne nastaviť aby boli fotky ostrejšie..
 
fotomarlenka
2013-06-16 22:19:21
príspevok od: Ejo
Dnes mi konečne prišiel Nikon D5100 + 18-105 + 50 1,8. Nemám v podstate žiadnu otázku. Len som sa chcel podeliť o radosť
....ja som si ju kúpila ako odmenu za červený diplom ...pred týždňom ...teším sa s tebou !!!
 
Ejo
2013-06-16 23:42:39
príspevok od: fotomarlenka
....ja som si ju kúpila ako odmenu za červený diplom ...pred týždňom ...teším sa s tebou !!!
Môj bol modrý, ale odmenil som sa rovnako dúfam, že máš rovnakú radosť z neho ako ja
 
fotomarlenka
2013-06-17 20:31:05
no presne tak ... ...pocuj, napiš mi správu ...
 
djrio
2013-09-02 11:44:18
ahojte,tento týžden sa ho chystám íst kúpiť akurát sa neviem stále rozhodnúť či k nemu zobrat 16-85 alebo radsej setak 18-105 + nejaku 50-ku pevnu
 
BoNoBo
2013-09-02 11:58:32
príspevok od: djrio
ahojte,tento týžden sa ho chystám íst kúpiť akurát sa neviem stále rozhodnúť či k nemu zobrat 16-85 alebo radsej setak 18-105 + nejaku 50-ku pevnu
Ahoj, ja ho mam v kombinacii 18-105 + pevnu 50tku f1,4 a som velmi spokojny, ale zalezi na tom, co budes fotit - ta 18-105 je celkom fajn, co sa tyka pomeru cena/vykon
o 16-85 nemam ziadne info ani skusenosti, ale mozno potom radsej kupit nejaky pevny sirokouhly
 
Marcel Rebro
2013-09-02 12:04:47
príspevok od: BoNoBo
Ahoj, ja ho mam v kombinacii 18-105 + pevnu 50tku f1,4 a som velmi spokojny, ale zalezi na tom, co budes fotit - ta 18-105 je celkom fajn, co sa tyka pomeru cena/vykon
o 16-85 nemam ziadne info ani skusenosti, ale mozno potom radsej kupit nejaky pevny sirokouhly
Aky pevny sirokouhlejsi objektiv ako 16mm mas konkretne na mysli?
 
BoNoBo
2013-09-02 12:12:38
príspevok od: Marcel Rebro
Aky pevny sirokouhlejsi objektiv ako 16mm mas konkretne na mysli?
nijaky - nepisal som sirokouhlejsi, ale ze ak potrebuje ohnisko pod 18mm tak mozno radsej nejaky sirokouhly pevny a nie 16-85. ale ja s tym skusenosti velmi nemam, takze to bol len moj skromny nazor. vyjadrit sa mozem len k tomu 18-105. zavisi od kazdeho poziadaviek
 
yquinox
2013-09-02 12:22:51
príspevok od: djrio
ahojte,tento týžden sa ho chystám íst kúpiť akurát sa neviem stále rozhodnúť či k nemu zobrat 16-85 alebo radsej setak 18-105 + nejaku 50-ku pevnu
Ak to bude tvoj prvy serioznejsi fotak, tak by som ti na zaciatok poradil tu 18-105. Za tie prachy robi vynikajucu sluzbu a trosku sa na nom "otukas". 16-85 sa mi zda kontrastnejsi a robi mi mensie "prasiatka" - zvaz, ci stoji za ten narast ceny. Ak aj svetelny, tak ja osobne sa skor priklanam k 35mm ako k 50mm. Ak ides do kamennej predajne, osahaj si ho, ci ti nebude maly. Ja som ho aj z tohto dovodu menil za d7000.
 
Marcel Rebro
2013-09-02 12:25:07
príspevok od: BoNoBo
nijaky - nepisal som sirokouhlejsi, ale ze ak potrebuje ohnisko pod 18mm tak mozno radsej nejaky sirokouhly pevny a nie 16-85. ale ja s tym skusenosti velmi nemam, takze to bol len moj skromny nazor. vyjadrit sa mozem len k tomu 18-105. zavisi od kazdeho poziadaviek
hmmm ... cize 14mm/2.8 ... zaujimava volba na D5100. alebo poznas aj nieco ine? okrem rybacin samozrejme ...
 
djrio
2013-09-02 19:54:02
príspevok od: yquinox
Ak to bude tvoj prvy serioznejsi fotak, tak by som ti na zaciatok poradil tu 18-105. Za tie prachy robi vynikajucu sluzbu a trosku sa na nom "otukas". 16-85 sa mi zda kontrastnejsi a robi mi mensie "prasiatka" - zvaz, ci stoji za ten narast ceny. Ak aj svetelny, tak ja osobne sa skor priklanam k 35mm ako k 50mm. Ak ides do kamennej predajne, osahaj si ho, ci ti nebude maly. Ja som ho aj z tohto dovodu menil za d7000.
áno bude to moja prvá zrkadlovka ,prešiel som s kompaktu na ultrazoom a teraz chcem ísť zasa o kúsok ďalej,rád cestujem a venujem sa turistike takže asi prevažná časť foto budú krajinky a potom portréty a taká ta klasika dovolenky a pod.preto sa mi pozdáva ta 18-105 ako slušný univerzál na začiatok a na tie portréty skôr ten pevný,prípadne ešte váham aj nad tamronom 70-300 na pokrytie vačších ohnísk len ešte uvidím ako to pustia finačne. No a telo d-5100 má známy a už som ho bol ošahať aj v obchode a úplne som sa zaľúbil
 
yquinox
2013-09-02 20:29:26
príspevok od: djrio
áno bude to moja prvá zrkadlovka ,prešiel som s kompaktu na ultrazoom a teraz chcem ísť zasa o kúsok ďalej,rád cestujem a venujem sa turistike takže asi prevažná časť foto budú krajinky a potom portréty a taká ta klasika dovolenky a pod.preto sa mi pozdáva ta 18-105 ako slušný univerzál na začiatok a na tie portréty skôr ten pevný,prípadne ešte váham aj nad tamronom 70-300 na pokrytie vačších ohnísk len ešte uvidím ako to pustia finačne. No a telo d-5100 má známy a už som ho bol ošahať aj v obchode a úplne som sa zaľúbil
Nuz D5100 + 18-105 som mal asi rok, mne sluzil dobre. Kym neprisla ponuka na d7000 + 16-85 . Nejdem ta presviedcat o zmene vyberu, ale dam ti do pozornosti veci, ktore mi postupne zacali na D5100 vadit a casom mozno budu aj tebe: zakazdym otacat display (niekedy otrava), kvoli kazdej prkotine musis liezt do menu a tam to nastavit (najvacsia mega otrava), male telicko (zle sa mi drzalo), maly hladacik, nema stavovy display (to si uz ani neviem bez neho fotak predstavit) atd. Na druhej strane je maly, lahky, spratny, vyklopny display sa niekedy hodil. Ak sa planujes venovat foteniu serioznejsie, zachvilu budes pozerat po vyssej rade no d5100 ta mnohemu nauci, mnohe na nej pochopis ako ja a budes potom presnejsie vediet, kam posunut upgrade. Neviem, do akej miery si nakloneny kupe veci na inzerat, ale mozes vela usetrit a mozno kupit nieco lepsie ako to co planujes za rovnaku cenu. Nudzovy portret nafotis aj na 18-105 na dlhom konci a otvorenej clone. Skus sa vyhrat s tym setakom chvilu a nechaj si veci v hlave vychladnut.
 
Džema
2013-09-02 20:39:52
príspevok od: yquinox
Nuz D5100 + 18-105 som mal asi rok, mne sluzil dobre. Kym neprisla ponuka na d7000 + 16-85 . Nejdem ta presviedcat o zmene vyberu, ale dam ti do pozornosti veci, ktore mi postupne zacali na D5100 vadit a casom mozno budu aj tebe: zakazdym otacat display (niekedy otrava), kvoli kazdej prkotine musis liezt do menu a tam to nastavit (najvacsia mega otrava), male telicko (zle sa mi drzalo), maly hladacik, nema stavovy display (to si uz ani neviem bez neho fotak predstavit) atd. Na druhej strane je maly, lahky, spratny, vyklopny display sa niekedy hodil. Ak sa planujes venovat foteniu serioznejsie, zachvilu budes pozerat po vyssej rade no d5100 ta mnohemu nauci, mnohe na nej pochopis ako ja a budes potom presnejsie vediet, kam posunut upgrade. Neviem, do akej miery si nakloneny kupe veci na inzerat, ale mozes vela usetrit a mozno kupit nieco lepsie ako to co planujes za rovnaku cenu. Nudzovy portret nafotis aj na 18-105 na dlhom konci a otvorenej clone. Skus sa vyhrat s tym setakom chvilu a nechaj si veci v hlave vychladnut.
Co ti vadi na vyklopnom display?Otocis ho tak aby si ho mal pod hladacikom(ako ostatne zrkadlovky)Toto negativum nechapem,Dalej male telo.Neexistuje batery grip?Vyriesene.Mam ho..Zbytok nejak nepocitujem ,ze by mi to vadilo...Ak to bude jeho 1 zrkadlovka, nech sa uci na nej..
Sice je pravda, ze mne uz nestaci
 
yquinox
2013-09-02 20:54:09
príspevok od: Džema
Co ti vadi na vyklopnom display?Otocis ho tak aby si ho mal pod hladacikom(ako ostatne zrkadlovky)Toto negativum nechapem,Dalej male telo.Neexistuje batery grip?Vyriesene.Mam ho..Zbytok nejak nepocitujem ,ze by mi to vadilo...Ak to bude jeho 1 zrkadlovka, nech sa uci na nej..
Sice je pravda, ze mne uz nestaci
Nechcel som si display doskrabat (kedze vsetko sa riesi na nom), tak som ho otacal a aj po roku aktivneho pouzivania nebol na nom ani skrabancek (cena za to bolo neustale otacanie). Ochrannu foliu som vtedy nezohnal. Pokial nevadia skrabance, tak ok, no ja som pedant ohladom techniky. A chcel som ho zachovat v povodnom stave kvoli neskorsiemu predaju . Na d7000 mam GGS sklo + plastovy kryt (istota je gulomet).

Battery grip existuje, vyriesi hlavne problem fotenia na vysku. Vlacit ho so sebou na turistiku je potom kazdeho osobna volba. V mojej ruke sa ten fotak trosku "utopil".

Dal som mu tipy co si vsimnut a co by mu mohlo vadit. Ak si este nepracoval s inym fotakom, tak tie nedostatky tak nevnimas. Na dobre sa totiz rychlo zvyka. Ako som uz pisal, nauci sa na nej pracovat, no zaroven sa pri dnesnych cenach jazdenych veci nacrta otazka ci rovno nesiahnut vyssie.
 
Džema
2013-09-02 21:00:15
Ved jasne,inak aj ja mam to ggs sklo z ebayu ..preto to mam neustale otocene tak ako ma byt.Ci sa rozhodne sam, alebo da radu na druhych.Je to jeho vec.Pytal sa na nazor a tu ma odpovede.
 
BoNoBo
2013-09-03 11:31:23
príspevok od: Marcel Rebro
hmmm ... cize 14mm/2.8 ... zaujimava volba na D5100. alebo poznas aj nieco ine? okrem rybacin samozrejme ...
nie nepoznam, kukal som ze je pevna 16tka, ale nemam so sirokouhlymi vobec skusenosti, ja som zaciatocnik a este sa fotografovanim dost preluskavam a neviem ani aka je vhodna kombinacia sirokouhleho objektivu a DX ako je d5100
 
Marcel Rebro
2013-09-03 13:02:35
príspevok od: BoNoBo
nie nepoznam, kukal som ze je pevna 16tka, ale nemam so sirokouhlymi vobec skusenosti, ja som zaciatocnik a este sa fotografovanim dost preluskavam a neviem ani aka je vhodna kombinacia sirokouhleho objektivu a DX ako je d5100
Tka luskaj dalej. Ta pevne 16ka je fisheye
 
Lucky Lac
2013-12-22 23:35:49
príspevok od: Karol Srnec
Blesk sa da ovladat vstavanym bleskom modelov od D90 vyssie, inym systemovym bleskom s funkciou commander alebo master a riadiacou jednotkou ST-U800. Dalsia moznost je pouzit radiove odpalovace.
No ale mne to predsa len SB700 odpáli aj vstavaný blesk na diaľku. len treba nastaviť SB700 na REMOTE. s bleskom sa ešte len zoznamujem a toto ma práve prekvapilo- príjemne, že to je možné takto
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-12-23 07:09:03
príspevok od: Lucky Lac
No ale mne to predsa len SB700 odpáli aj vstavaný blesk na diaľku. len treba nastaviť SB700 na REMOTE. s bleskom sa ešte len zoznamujem a toto ma práve prekvapilo- príjemne, že to je možné takto
Ale to je sposob, akm mozes odpalovat hociaky lacny bazarovy blesk s pripojenim cidlom. Taketo ovladanie je bez podpory TTL a HSS.
 
Lucky Lac
2013-12-23 08:03:15
To je mi už jasné, no aj to je vcelku potešiteľné. Lepšie aspoň niečo ako nič. Prajem príjemné Vianočné sviatky, pohodu a zdravie. No a samozrejme to správne svetlo
 
fotopro
2014-01-17 12:20:28
dobrý deň, ...

chcel by som sa spýtať:
1. video na Nikone D5100 - v akej maximálnej dlžke je možné zaznamenať video pri fullHD 1920 x 1080/25p ?
2. kolko takých video sekvencíí za sebou je možné nahrať - bez prehriatia procesoru a automatického vypnutia?
3. aké doporučujete záznamové médiá na zaznamenania takéhoto videa?

ďakujem za upresnenie údajov.

S pozdravom

Peter

 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-01-17 12:47:22
príspevok od: fotopro
dobrý deň, ...

chcel by som sa spýtať:
1. video na Nikone D5100 - v akej maximálnej dlžke je možné zaznamenať video pri fullHD 1920 x 1080/25p ?
2. kolko takých video sekvencíí za sebou je možné nahrať - bez prehriatia procesoru a automatického vypnutia?
3. aké doporučujete záznamové médiá na zaznamenania takéhoto videa?

ďakujem za upresnenie údajov.

S pozdravom

Peter

Videoekvencie byvaju obmedzene prakticky u vsetkych fotoapaatov na max 29 minut (kvoli autorskym pravam) alebo max. 4GB velkost suboru.

Ak potrebujes nieco snimat radovo v desiatkach minut, odporucam videokameru miesto fotaku.
 
Sibil2
2014-05-10 06:17:17
Sestra má Nikon d510 a chcem sa opýtať či bude vedieť fungovať s bleskami Nikon SB-900 a SB-910? Je 5100 kompatibilná so systémom CLS Nikonu?
 
Jerry C.
2014-05-11 00:27:57
príspevok od: Sibil2
Sestra má Nikon d510 a chcem sa opýtať či bude vedieť fungovať s bleskami Nikon SB-900 a SB-910? Je 5100 kompatibilná so systémom CLS Nikonu?
Asi myslíš D 5100 .. a s tým to bude určite fungovať - odskúšané na dcérinej D 5100
 
guitartab
2014-06-05 21:48:04
príspevok od: Jerry C.
Asi myslíš D 5100 .. a s tým to bude určite fungovať - odskúšané na dcérinej D 5100
PROSÍM pekne potreboval by som poradit s týmto foťákom......zo začiatku mi pekne prepínalo medzi režimamy ako su napriklad makro alebo sekcia efekty aleba scene a ostatné ale zrazu neviem ako mi vobec nejdu efekty zapnut ani scena a vyberá mi len režimi z PSAM a neviem čo s tým a ked krutim koliečkom nad šípkami tak mi ide zrzau nastavovat aj clona a predtým mi to nešlo a vobec neviem čo som prepol PROSÍM ak by ste niečo vedeli tak poradit
 
ondrej272
2019-10-25 12:18:58
Dobrý deň. Mám otázku. K Nikonu D5100 mám od zakúpenia objektív AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR. Chcel by som dokúpiť pevnú 50-tku. Hlavne kvôli vyššej svetelnosti (aspoň F1,8 pre fotenie v interiéri) a jej vhodnosť na portréty. D5100 má podľa parametrov CMOS senzor formátu APS-C (crop faktor 1,5x). Mám si teda kúpiť 35mm objektív aby som prenásobením crop faktorom 1,5 dosiahol ohnisko 52,5? Ak by som kúpil 50 mm objektív bude sa vlastne na tomto tele správať ako 75 mm?
Ďakujem za odpoveď
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-10-25 12:24:14
príspevok od: ondrej272
Dobrý deň. Mám otázku. K Nikonu D5100 mám od zakúpenia objektív AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR. Chcel by som dokúpiť pevnú 50-tku. Hlavne kvôli vyššej svetelnosti (aspoň F1,8 pre fotenie v interiéri) a jej vhodnosť na portréty. D5100 má podľa parametrov CMOS senzor formátu APS-C (crop faktor 1,5x). Mám si teda kúpiť 35mm objektív aby som prenásobením crop faktorom 1,5 dosiahol ohnisko 52,5? Ak by som kúpil 50 mm objektív bude sa vlastne na tomto tele správať ako 75 mm?
Ďakujem za odpoveď
Presne tak, kazdy objektiv prepocitavas 1,5x, je jedno ci je formatu FX alebo DX. Robis to kvoli zisteniu realneho uhla zaberu. Nezabudni, ze potrebujes objektiv AF-S, aby zaostroval automaticky.
 
kevo7
2019-10-25 12:58:23
príspevok od: ondrej272
Dobrý deň. Mám otázku. K Nikonu D5100 mám od zakúpenia objektív AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR. Chcel by som dokúpiť pevnú 50-tku. Hlavne kvôli vyššej svetelnosti (aspoň F1,8 pre fotenie v interiéri) a jej vhodnosť na portréty. D5100 má podľa parametrov CMOS senzor formátu APS-C (crop faktor 1,5x). Mám si teda kúpiť 35mm objektív aby som prenásobením crop faktorom 1,5 dosiahol ohnisko 52,5? Ak by som kúpil 50 mm objektív bude sa vlastne na tomto tele správať ako 75 mm?
Ďakujem za odpoveď
keď si nastavíš na NIKKOR 18-105mm ohnisko 50 mm, presne toľko budeš vidieť cez pevnú 50-ku. Ale inak presne tak ako Karol píše.
 
ondrej272
2019-10-25 14:24:24
príspevok od: Karol Srnec
Presne tak, kazdy objektiv prepocitavas 1,5x, je jedno ci je formatu FX alebo DX. Robis to kvoli zisteniu realneho uhla zaberu. Nezabudni, ze potrebujes objektiv AF-S, aby zaostroval automaticky.
Ďakujem pekne. Mám vytipované 2 objektívy. Takže objektív AF-S DX NIKKOR 35 mm f/1,8G bude napriek tomu, že tam píše DX reálne ohnisko 52,5 mm a objektív AF-S NIKKOR 50 mm f/1,8G ako 75-tka. Ešte otázka. Pri oboch píše, že nemajú optickú stabilizáciu naproti tej 18-105 čo mám. Je to dôležité pri pevnom zrkadle? A môžem použiť aj objektívy iných značiek (bude pasovať mechanizmus)? Resp. viete mi prosím poradiť s výberom?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-10-25 14:30:59
príspevok od: ondrej272
Ďakujem pekne. Mám vytipované 2 objektívy. Takže objektív AF-S DX NIKKOR 35 mm f/1,8G bude napriek tomu, že tam píše DX reálne ohnisko 52,5 mm a objektív AF-S NIKKOR 50 mm f/1,8G ako 75-tka. Ešte otázka. Pri oboch píše, že nemajú optickú stabilizáciu naproti tej 18-105 čo mám. Je to dôležité pri pevnom zrkadle? A môžem použiť aj objektívy iných značiek (bude pasovať mechanizmus)? Resp. viete mi prosím poradiť s výberom?
Drviva vacsina pevnych objektivov stabilizaciu nema. Je to dobra vec, ale fotografi sa bez nej zaobisli viac ako 100 rokov. Objektivy inych znaciek pasuju. Je ale dobre kupovat novsie modely, ktore nemaju problem s kompatibilitou. Hlavne si zisti, ci ma objektiv vstavany motorcek.
Inak je to tu vo fore preberane milionkrat.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia