Hore

Nikon D850 - video

Dopĺňame recenziu špičkového Nikonu D850 o video časť. Tú som nestihol, prvá zápožička bola krátka, ledva som otestoval ako novinka fotí. Nikon D850 je asi najlepšou zrkadlovkou na trhu, momentálne mu ťažko niečo konkuruje v obrazovej kvalite ale i funkčnej výbave.

Má však predpoklady byť na vrchole aj v oblasti videa. Konkurenciu treba hľadať vo svete bezzrkadloviek, najmä tých od Sony. 4K však zvládne aj Panasonic a Olympus. Títo dvaja hráči používajú menší Micro 4/3 snímač, menej citlivý s menším dynamickým rozsahom a dvojnásobnou hĺbkou ostrosti.

Špecifikácia

Nikon D850 je v prvom rade profesionálna zrkadlovka, v kategórii FF asi tá najlepšia na trhu. Na jej videoschopnosti sa tak trochu zabúda. Má však potenciál pre profesionálne nasadenie.

Prvou dobrou správou je, že Nikon D850 využíva pri snímaní 4K videa celú šírku snímača, vďaka čomu nedochádza k orezu horizontálneho uhla záberu. Výraznejší postprocesing umožňuje obrazový profil Flat, s ktorým fotoaparát zachytí veľký dynamický rozsah. Snímková frekvencia pri 4K rozlíšení je 24/25/30 FPS. Priaznivci spomaľovačiek si musia nastaviť Full HD rozlíšenie. Tam je k dispozícii frekvencia až 120FPS, čo umožňuje video prehrávať až 5x pomalšou rýchlosťou.

Video má svoje vlastné podmenu, kde sa dajú nastaviť parametre WB, ISO a obrazového profilu zvlášť pre video. To je výhoda, ak striedate režimy foto a video s rôznymi nastaveniami. Dokonca sa dajú nastaviť aj ovládacie prvky špeciálne pre video. Mňa potešilo, že ako Record môžem nastaviť aj spúšť, predsa len je ergonomickejšia ako malé červené tlačítko.

Ďalšie nastavenie funkcií súvisiacich s videom nájdete pod tlačidlom “i”. Zo špecialitiek je to napr. zobrazenie zebry a peaking levelu. Stláčaním tlačidla “info” prepínate medzi rôznymi zobrazeniami pomocných informácií (histogram, vodováha, pomocné čiary).

Je vidno, že s fotoaparátom sa počíta, ako so serióznou kamerou. U Panasonicu Lumix GH5 a  Sony A7sII/A7RII, ale nájdete video funkcií oveľa viac.

  • Formát videa: MOV, MP4, pokročilé kódovanie videa H.264/MPEG-4
  • Zvuk: Lineárne PCM, AAC
  • 3 840 × 2 160 (4K UHD); 30p (postupné riadkovanie), 25p, 24p
  • 1 920 × 1 080: 60p, 50p, 30p, 25p, 24p
  • 1 280 × 720: 60p, 50p
  • 1 920 × 1 080 (spomalený záznam): 30p x4, 25p x4, 24p x5
  • Možnosť voľby obrazového poľa FX aDX
  • Expozičné režimy P, S a A: Automatické nastavenie citlivosti ISO (ISO 64 až Hi 2) s voliteľným horným limitom. Expozičný režim M: automatické nastavenie citlivosti ISO (ISO 64 až Hi 2) k dispozícii s voliteľným horným limitom. Manuálny výber (ISO 64 až 25 600 s krokom 1/3, 1/2 alebo 1 EV), pri ktorom sú k dispozícii ďalšie možnosti ekvivalentné hodnotám približne 0,3, 0,5, 0,7, 1 alebo 2 EV (ekvivalent hodnoty ISO 102 400) nad hodnotou ISO 25 600.
  • ISO 64 až 25 600 s krokom 1/3, 1/2 alebo 1 EV. Možno nastaviť približne aj na 0,3, 0,5, 0,7 alebo 1 EV (ekvivalent hodnoty ISO 32) pod hodnotu ISO 64 alebo približne na 0,3, 0,5, 0,7, 1 alebo 2 EV (ekvivalent hodnoty ISO 102 400) nad hodnotu ISO 25 600. K dispozícii je automatické nastavenie citlivosti ISO.
  • Monitor s 8 cm (3,2-palcovou) uhlopriečkou, vyklápateľný dotykový monitor TFT LCD s pozorovacím uhlom 170°, pokrytím obrazového poľa približne 100 % a manuálnou reguláciou jasu monitora. Rozlíšenie: približne 2 359 000 bodov (XGA)
  • Zaostrovanie: Automatické zaostrovanie (AF): jednorazové automatické zaostrovanie (AF-S), nepretržité automatické zaostrovanie (AF-F), manuálne zaostrovanie (M). Automatické zaostrovanie s prioritou tváre, širokouhlé automatické zaostrovanie, normálne automatické zaostrovanie, automatické zaostrovanie na malé objekty, sledovanie objektu s automatickým zaostrovaním. Automatické zaostrovanie s detekciou kontrastu kdekoľvek v obrazovom poli (po výbere automatického zaostrovania s prioritou tváre alebo sledovania objektu s automatickým zaostrovaním fotoaparát automaticky vyberie zaostrovací bod).
  • Audio vstup: stereofónny minikonektor 3,5 mm
  • Audio výstup: stereofónny minikonektor 3,5 mm
  • Video výstup: HDMI

https://www.nikon.sk/sk_SK/product/digital-cameras/slr/professional/d850/camera-overview

Prax

Živý náhľad stále nie je pre DSLR Nikon prirodzeným režimom. Máme tu aspoň výklopný displej s vysokým rozlíšením a dotykovým ovládaním. Automatické zaostrovanie je však stále zúfalo pomalé. Nastavovať kontinuálne zaostrovanie AF-F ani nemá zmysel. Konkurenčný Canon s Dual Pixel technológiou je v zaostrovaní ďaleko napred. Nikonu D850 chýba stabilizovaný snímač, nie každý objektív má optickú stabilizáciu obrazu. Sony dokáže stabilizovať aj FF snímač, prečo nie Nikon? Viem, profíci to príliš neriešia. Upevnia foťák na rack, pripoja follow focus, mikrofón, externý monitor. Potom zaostrujú manuálne a pre stabilizáciu používajú statív, steadycam, či iné stabilizačné príslušenstvo. Pre amatérskeho kameramana/fotografa, ktorý chce svoj fotoaparát využiť aj ako kvalitnú kameru, to nie je pohodlná cesta.

Video som testoval v sete s objektívom AF-S 24-70/2,8 VR, ktorý patrí k tým najrýchlejším z ponuky Nikonu. Má naviac stabilizáciu obrazu. Vhodnejší základný zoom pre video asi nenájdete. Poctivo som však použil statív. Video je v rozlíšení 4K. Použil som profil FLAT, strih a základné úpravy iMovie.


Minimom pre slušné video, bez rušivých prvkov, je použitie statívu a AF-S zaostrovania. Trocha námahy sa vyplatí, pretože kvalita obrazového výstupu je špičková. D850 poskytuje najväčší dynamický rozsah v kategórii FF fotoaparátov, aj úrovňou šumu pri vysokých citlivostiach patrí medzi špičku. Vďaka tomu zvláda veľmi ťažké svetelné podmienky. Maximum vyťažíte pri použití profilu Flat. Následne však musíte video upraviť v počítači, inak by bolo bez kontrastu a saturovaných farieb.

Plusy a mínusy

+ 4K video s využitím celého snímača
+ veľký dynamický rozsah
+ Full HD 120 FPS
+ Flat profil
+ zebra, histogram, vodováha, peaking level
+ možnosť pripojenia ext. mikrofónu a slúchadiel
+ výklopný dotykový displej
+ samostatné video menu

- kontinuálne zaostrovanie je prakticky nepoužiteľné
- snímač by mohol byť stabilizovaný
- 4K max. 30 FPS
- chýbajú pokročilé funkcie, ktoré ponúka konkurencia od Sony a Panasonic, napr. Log vhodný pre prácu s LUT tabuľkami

Záver

Pred pá rokmi, keď Nikon konečne zapracoval na videu vo svojich DSLR a ťažko doháňal rýchlik od Canonu, ktorého Canon EOS 5D Mark II zmenil svet filmu a videa, to Nikon nezabudol poriadne spropagovať. Nikon D850 je najlepšou kamerou výrobcu, ale jeho videoschopnosti sa až tak nepropagujú. Pritom v správnych rukách je to nástroj na točenie profesionálnych videoklipov, dokumentov, reklám, TV programov a dokonca aj kinofilmov. Profíkom však predsa len budú nejaké funkcie chýbať. Sony a Panasonic sú tu napred implementovaním Log profilov, lepšej práce so zvukom a ďalších profesionálnych funkcií súvisiacich s videom.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia