Hore

Olympus OM-D Live Time

Koncepcia fotoaparátov typu CSC umožňuje naplno využívať prednosti živého náhľadu. Olympus OM-D naznačuje, že možnosti nie sú zďaleka vyčerpané. Režim Bulb pozná každý trochu skúsenejší fotograf. Po stlačení spúšte sa otvorí závierka a po jej pustení sa zatvorí. Najdlhší expozičný čas je obmedzený len parametrami fotoaparátu a u niektorých modelov to môžu byť až hodiny. V bežnej praxi nám postačujú desiatky sekúnd alebo minút. Expozíciu určuje fotograf poväčšine odhadom. Výsledok uvidí až po odexponovaní.


Režim Bulb je k dispozícii v manuálnom režime expozície ako posledná možnosť po najdlhšom expozičnom čase. Olympus OM-D E-MP má za B-čkom ešte jednu položku: Live Time. Tá funguje podobne ako režim Bulb. Fotograf stlačí spúšť a otvorí závierku, ak stlačí spúšť druhýkrát, závierka sa zatvorí. Na tom by nebolo nič úžasné, keby sa počas expozície miesto čierneho obrazu na displeji nezačal objavovať postupne exponovaný objekt. Fotograf tak môže sledovať postupné exponovanie záberu a ukončiť snímanie v momente, kedy sa mu expozícia pozdáva najlepšie.


Live Time je aj výbornou didaktickou pomôckou, pomocou ktorej možno začiatočníkom ukázať ako prebieha exponovanie záberov. Názorne sa dá ukázať maľovanie svetlom, luminografia, viacnásobné použitie blesku a mnohé ďalšie experimenty.

Možnosti Life Time sú zatiaľ obmedzené. Fotoaparát dokáže zatiaľ vykresliť len niekoľko prvých sekúnd. Na mnoho experimentov je to ale postačujúce. Expozícia pokračuje aj po ukončení vykresľovania, až kým ju fotograf neukončí.


Vyskúšali sme tri rôzne fotografické postupy:

  1. Expozícia trvalým svetlom
  2. Maľovanie svetlom
  3. Luminografiu

Expozícia trvalým svetlom

Najjednoduchší postup. Objekt bol osvetlený pilotnou žiarovkou cez softbox. Na displeji som sledoval ako sa autíčko exponuje, expozíciu som stopol, keď bolo exponované podľa mojej predstavy. Postup dobre použiteľný na niekoľkosekundové nočné zábery.


Maľovanie svetlom

Mojim objektom bolo už známe autíčko. Jediným svetlom bola mala LED batérka, ktorou som postupne svietil na rôzne časti “korvety”. Sledoval som pri tom displej, kde som pekne videl, ktoré časti už má naexponované a ktoré treba dosvietiť.


Luminografia

Jednoduchý experiment, ktorý spočíva v zachytení pohybu bodového zdroja svetla. Najčastejšie je ním baterka, v mojom prípade opäť malá LED-ka. Zavesil som ju na špagát a rozhúpal. Bolo super pozorovať ako sa postupne na displeji vykresľujú svetelné krivky. K pohybu svetelného kyvadla som pridal aj pohyb fotoaparátu, ktorý som držal v rukách. Obmedzujúci bol obmedzený čas vykresľovania. Po spomínaných niekoľkých sekundách prebiehala expozícia už bez živého náhľadu.



Pre názornú ukážku, ako prebieha vykresľovnie obrazu sme nasnímali obraz na displeji.

Záver

Funkcia Live Time, ako ju predstavil Olympus, je využiteľná už teraz. Obmedzený čas vykresľovania ale nedovoľuje sledovať exponovanie dlhodobejších javov s ich súčasným pozorovaním, po uplynutí vykreslovacej sekvencie. Môžme však predpokladať, že v modeloch ktoré prídu, bude čas vykreslovania dlhší. Touto funkciou zatiaľ disponuje výhradne model OM-D E-M5.

Ukázali sme si len niektoré z možností využitia. Určite sami prídete na ďalšie možnosti uplatnenia tejto zaujímavej funkcie.

Recenzia fotoaparátu Olympus OM-D E-M5.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
majster333
2012-08-03 09:26:31
koľko to dokýže vykreslovať v sekundách??
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-08-03 09:37:47
príspevok od: majster333
koľko to dokýže vykreslovať v sekundách??
Cas je neobmedzeny ale vykresli len 24 obrazkov. Mozes to sledovat na vlozenom videu na displeji je informacia "pocet zobrazeni".
 
Kiwes
2012-08-03 13:07:16
Presne tak, pri ISO 200 je k dispozicii 24 nahladov expozicie a cas medzi jednotlivymi nahladmi sa da nastavit na akukolvek pozadovanu hodnotu, napriklad ked si nastavis 7s tak 24x7s=168s....24x15s=360s...atd..najdlsia expozicia ktoru som tymto sposobom robil bola okolo 10minut. Pri vyssom ISO sa pocet nahladov zmensuje a pri ISO1600 je ich okolo 5
 
majster333
2012-08-03 16:57:20
čoo tak to je ppč!!! ja to viem robiť maximálne cez multiexpozíciu (mám iba 9 násobnú) sa mi tiež zobrazí obraz, ale keby chcem zastaviť ten krátky náhľad, musel by som sa dotknúť toťák ( pohnúť ho) a nemám ani výklopný displej. Riadne to namakali súdruhovia.
Počas toho intervalu napr 7s stále svieti displej, či zhasína ako úspora batérií???
 
Kiwes
2012-08-03 17:06:32
pocas nahladu displej svieti, je to naozaj zaujimava a uzitocna funkcia, konecne to niekoho napadlo, popri roznych somarinach co trepu vyrobcovia do fotakov konecne nieco pouzitelne
 
maTTo_corp
2012-08-03 18:16:10
ak sa to dotiahne aby to bolo fakt "live", tak to je bomba vec
 
lacoslav
2012-08-03 19:43:17
Konečne didžitál s tajmerom. A ešte aj ukazuje ako to robí! Ďalší dôvod pre OM-D!
 
Klucna
2012-08-05 00:08:02
Včera som v predajni vyskúšal Zuiko 12-60 SWD cez adaptér MMF-2 na OM-D. Zaostrovalo to okolo jednej sekundy. Potom Zuiko 70-300 asi dve sekundy a aj to zaostrilo zle.
Nepríde niekto na to, ako to nastaviť, aby to šlapalo ako na E-450 alebo ako s M.Zuiko 14-50?
Prípadne či to nerieši nový adaptér MMF-3.
Niekde som čítal poznámku, že so živým náhľadom pracujú iba novšie objektívy, napr. 14-54 II. Možno že s tým to pôjde lepšie.
Inak na pohľad tá kombinácia s obidvomi objektívmi na moje prekvapenie vyzerala veľmi dobre.
 
Dano Leitman
2012-08-05 09:30:06
ma nejaky specificky nazov (medzinarodny) technika svetelnym malovanim ? mal by som zaujem experimentovat s portretom zaobera sa tim niekto ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-08-05 10:11:17
príspevok od: Dano Leitman
ma nejaky specificky nazov (medzinarodny) technika svetelnym malovanim ? mal by som zaujem experimentovat s portretom zaobera sa tim niekto ?
Light painting. Ale je to skor na nepohyblive objekty, kedze osvetlovanie trva od sekund, po minuty. Najcastejsie sa to pouziva na zatisia, zasujimave interiery, ale videl som tak nasvietene aj molo pri mori.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-08-05 10:14:33
príspevok od: Dano Leitman
ma nejaky specificky nazov (medzinarodny) technika svetelnym malovanim ? mal by som zaujem experimentovat s portretom zaobera sa tim niekto ?
Dodam, ze nazov Light Painting sa dnes trochu mylne pouziva na aplikovanu luminografiu (svetelne stopy). Skus pozriet toto: http://lightpainting.org
 
Dano Leitman
2012-08-05 10:26:08
príspevok od: Karol Srnec
Dodam, ze nazov Light Painting sa dnes trochu mylne pouziva na aplikovanu luminografiu (svetelne stopy). Skus pozriet toto: http://lightpainting.org
hej tiez mi naslo furt luminografiu ale o to nemam zaujem . napadlo ma ze postava by sa dala odzadu "fixnut" ako kedysi sa zvyklo pri portretoch aby sa objekt nehybal .. za pokus to stoji a dakujem za link stranku nepoznam snad posunie vpred
 
dajopajo
2012-09-19 22:42:47
no zaujimave, ale ako casto to clovek vyuzije a ci ta cena bude stat za to? Zrkadlo je proste zrkadlo!
 
Paulie
2012-09-20 03:34:22
príspevok od: dajopajo
no zaujimave, ale ako casto to clovek vyuzije a ci ta cena bude stat za to? Zrkadlo je proste zrkadlo!
Máš trochu "zpoždění".
 
b.a.f.o.a.r.t.
2012-09-20 06:39:35
príspevok od: Paulie
Máš trochu "zpoždění".
nezastavujem
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované