Hore

Panasonic Lumix DC-GH6

Rad fotoaparátov GH je zameraný na video. Dá sa povedať, že medzi filmármi sa GH-čka stali legendou, hoci sú postavené na menšom Micro 4/3 snímači. Vždy to však boli predovšetkým hybridné prístroje, rovnako dobre fungujúce ako fotoaparát, aj ako kamera. Model GH6 je iný, jeho schopnosti prevážili využitie predovšetkým na nakrúcanie videa.

Predstavenie

Lumix GH6 je kompletne novo navrhnutý prístroj. Nový je 25,2 Mpx Micro 4/3 snímač, vďaka ktorému sa stáva MTF bezzrkadlovkou s najvyšším rozlíšením. Zároveň je to prvý MTF Lumix s podporou Apple ProRes a slotom pre karty typu CFexpress typu B. Prvenstvo má aj vo videu s 10-bitovým nahrávaním 60p/50p s rozlíšením 5,7K. Video v 4K/C4K nie je časovo limitované. Aby užívatelia nelimitovanú dĺžku skutočne aj využili, má prístroj aktívne chladenie.

Nový procesor Venus Engine rýchlejšie spracováva dáta, vďaka čomu je video v C4K/4K rozlíšení až s frekvenciou 120FPS. Minimalizovaný je rolling shutter efekt a v režime sériových záberov s el. uzávierkou dokáže snímať rýchlosťou až 75 obr./s. (bez sledovania objektu).

O tom, že je GH6 viac kamerou ako fotoaparátom, svedčí, že nemá niektoré fotografické funkcie, napr. 4K/6K PHOTO.





Dizajn fotoaparátu je pre rad Lumix typický. Oproti GH5 II je však telo o niečo hranatejšie a vpredu pribudli dve tlačidlá. To červené poteší vlogerov pri nakrúcaní samých seba.

Pridanie chladenia sa podpísalo na nadmernej hrúbke tela. Najväčšou dizajnovou zmenou oproti GH5 je iné umiestnenie tlačidla Record a to, že zadný roller nie je zapustený do tela.

Oproti GH5 II sú ovládacie prvky pozmenené. Viacero z nich si našlo iné miesto. Vľavo hore pribudol zámok “lock”.

Prístroj má vzorovú konektivitu.

Najdôležitejšie novinky a vylepšenia

  • Nový 25,2 Mpx snímač bez AA filtra, vo videu využíva technológiu Dual ISO.
  • Tiché aktívne chladenie.


Ako prvý z radu GH má aktívne chladenie.

  • Maximálne rozlíšenie videa je 5,7/5,8K.
  • Full HD video s variabilnou frekvenciou až 300FPS.
  • Displej je výklopný, ale aj otočný okolo kĺbu. Užívateľ môže využívať výhody obidvoch konštrukcií.
  • High Res Shot z ruky s rozlíšením 100 Mpx.
  • Podpora anamorfického formátu s využitím celého snímača.
  • 5-osá stabilizácia Dual I.S. 2 s vylepšenou účinnosťou. Kombinuje stabilizáciu v objektíve a IBIS. Účinnosť je až 7,5 EV.
  • Power Delivery umožňuje prístroj súčasne nabíjať aj napájať.
  • Okrem SD typu UHS-II je k dispozícii aj rýchlejší slot CFexpress typu B.

Špecifikácia

  • Telo: horčíková zliatina, utesnené proti prachu a striekajúcej vode, mrazuvzdorné do -10°C
  • Snímač: 25,21Mpx Live MOS
  • Procesor: nový procesor Venus Engine
  • Zaostrovanie: DFD s detekciou kontrastu, detekcia ľudí a zvierat, 315 AF bodov
  • Stabilizácia obrazu: Dual I.S. 2 s účinnosťou až 7,5 krokov
  • Uzávierka: mechanická 60 -1/8000 s + B, elektronická do 1/32 000 s.
  • Sériové snímanie: 14 obr./s. v režime mech. uzávierky, až 75 obr./s. (s AF-S) v režime elektronickej uzávierky
  • Video: 5,8 K 29.97p, 5,7K 59.94p, 4,4K 59.94p, C4K 119.88p, 4K 119.88p, FHD 239.76p, V-Log
  • Formát videa: MOV: H.264/MPEG-4 AVC, H.265/HEVC, Apple ProRes alebo MP4: H.264/MPEG-4 AVC, H.265/HEVC
  • Citlivosť: ISO 100-25600, Dual Gain ISO
  • Displej: 3” otočný s rozlíšením 1,84 Mpx
  • Hľadáčik: 3,68 Mpx OLED, 120 FPS
  • Konektivita: USB Type-C (SuperSpeed USB 10 Gb/s (USB 3.2 Gen2)), HDMI Type-A, φ 2,5 mm konektor pre diaľkové ovládanie, φ 3,5 mm audio vstup a výstup
  • Bezdrôtová konektivita: Bluetooth® v5.0, WiFi
  • Pamäťové médiá: 1x CFexpress Type B, SD (UHS-I/UHS-II UHS Speed Class 3)
  • Napájanie: Lítium-iónová batéria (7,2 V, 2 200 mAh, 16 Wh), USB napájanie, USB nabíjanie, USB Power Delivery
  • Rozmery: 138,4 × 100,3 × 99,6 mm
  • Hmotnosť: 739 g (iba telo)


https://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/fotoaparaty-lumix-g-dslm/dc-gh6.html

Lumix DC-GH6 v praxi

Ergonómia a ovládanie

Čo si nejde nevšimnúť je, že prístroj je akýsi “tehotný”. V páse pribral kvôli aktívnemu chladeniu. Ak by sme ho brali ako fotoaparát, asi by to nepotešilo. Ale kameramani sa určite tešia. Nakrúcanie bez kompromisov, žiadne výpadky kvôli prehrievaniu, žiadne po domácky zmajstrované chladenie.

Fotoaparát je skutočne veľký, väčší ako mnohé plnoformátové bezzrkadlovky. Dobre sa drží vystupujúci displej, pod ktorým je chladenie. Ovládanie fotoaparátu vychádza z predchádzajúcich modelov, ale je ešte viac prispôsobené potrebám videotvorcov. Viacero ovládacích prvkov zmenilo svoje miesto a nejaké aj pribudli. Tu si GH6 zobrala príklad z modelov radu Lumix S. Oproti GH5 II je ovládanie lepšie. Menu je podobné ako u ostatných súčasných Lumixov.

Hľadáčik a displej

Hľadáčik je priemerný, taký štandard. Videotvorcovia aj tak budú viac používať displej, alebo externý monitor. Aj keď podporuje 120FPS, nie je bez blackoutov.

Na displeji si konštruktéri dali záležať. Má štandardnú 3" uhlopriečku a rozlíšenie 1,84 Mpx. Vôbec po prvýkrát má však duálnu konštrukciu polohovania. Dá sa vyklápať smerom nahor a zároveň aj otáčať okolo kĺbu. Spája tak výhody obidvoch konštrukcií, čo oceníte, ak sú k prístroju pripojené káble z externého príslušenstva.

Funkčná výbava

Funkčná výbava je bohatá, ako sa na profesionálny fotoaparát patrí. Z pohľadu fotografa vám nič chýbať nebude. Okrem tradičných programov P/A/S/M si môžete vytvoriť aj 4 užívateľské programy.

Vzhľadom na vysokú snímkovú frekvenciu tu nenájdete režimy 4K a 6K PHOTO, sú zbytočné. Novinkou je 100 Mpx režim High Res Shot z ruky. Využijete ho oveľa častejšie, pretože za dobrých svetelných podmienok nepotrebujete dávať fotoaparát na statív. Zrýchlenie skladania záberov zmenšuje problém s artefaktami, ktoré vznikajú pri fotografovaní pohybu.

Zaostrovanie

Panasonic stále nevyužíva fázovú detekciu, svoj systém detekcie kontrastu DFD ale posunul na vyššiu úroveň. Zaostrovanie je suverénnejšie. Výborne pracuje detekcia objektov. Bolesťou DFD bolo kontinuálne zaostrovanie, pri ktorom dochádzalo k nepríjemnému jemnému preostrovaniu tam a späť. Tento neduh sa podarilo minimalizovať. Stále nie je AF-C tak suverénne ako u fotoaparátov s fázovou detekciou, ale už sa im približuje.

Sériové zábery

Výrobca musel kvôli zlepšeniu videa zvýšiť rýchlosť čítania dát zo snímača a sériové zábery z toho ťažia. V režime mechanickej uzávierky je to “len” 14 obr./s., ale v režime elektronickej až 75 obr./s., bez kontinuálneho zaostrovania. V sérii dokáže fotoaparát urobiť až 60 záberov vo formáte RAW, potom sa snímanie spomalí.

Stabilizácia obrazu

GH6 má zatiaľ najúčinnejšiu stabilizáciu obrazu zo všetkých Lumixov. Podporuje duálnu stabilizáciu druhej generácie, pričom účinnosť je až 7,5 EV. V praxi môžete smelo fotografovať časmi do 1 sekundy a skúsenejší aj dlhšími.

Konektivita

Fotoaparát môžete ovládať z počítača, prostredníctvom aplikácie LUMIX Tether. Umožňuje zmeniť rôzne nastavenia fotoaparátu, vykonať vzdialené nahrávanie a uložiť vzdialene zaznamenané obrázky do počítača. Pre ovládanie z chytrého zariadenia slúži aplikácia LUMIX Sync.

USB-C konektor podporuje Power Deliwery, čiže môžete fotoaparát súčasne napájať i nabíjať batériu. HDMI má plnú veľkosť, nemusíte zháňať špeciálne káble alebo redukcie.

Obrazová kvalita

GH6 je predovšetkým kamera, ale funkcie fotoaparátu nie sú nijako ochudobnené. A tak som vyskúšal, čo dokáže nový snímač. Nárast rozlíšenia, oproti doteraz používanému 20 Mpx snímaču, nie je veľký. Poteší však pri menších orezoch. Ako je to ale s dynamickým rozsahom a šumom?

Výhody nových technológií sa viac prejavujú vo videu. Ale u fotiek poteší lepší dynamický rozsah.


Snímač veľmi dobre zvláda vysoký dynamický rozsah.

Musím pochváliť dynamický rozsah pri ISO 100. Dobre sú zachytené scény s veľkým dynamickým rozsahom. Vylepšenie kresby v tieňoch sprevádza len malý nárast šumu. Odporúčam ale exponovať presne. Pri výraznejšej expozícii je nárast šumu už výrazný. Odporúčam dokonca miernu preexpozíciu. Fotoaparát má vo svetlách slušnú rezervu.

Do ISO 800 sa netreba šumom zaoberať, ten sa objaví až pri ISO 1600. Až do ISO 6400 je šum na pomerne nízkej úrovni. Pri ISO 6400 začína rušivo vplývať na detaily v tieňoch. ISO 12 800 je použiteľné pre tlač fotografií menšieho formátu. ISO 25 600 je už nepoužiteľné, šum prekrýva obrazové informácie, dochádza aj k posunu farieb.


ISO 6400.

Video

GH6 ponúka najvyššie rozlíšenie 5,7K, 5,8K v anamorfickom formáte. V Panasonicu sa nedali zlákať na 8K rozlíšenie, ktoré má od štandardu zatiaľ ďaleko, ale rozumne zvolili nižšie rozlíšenie. 5,7K ponúka možnosť využiť o niečo väčšie rozlíšenie ako 4K na softvérovú stabilizáciu, švenkovanie a zoomovanie. Alebo na zvýšenie ostrosti detailov pri zmenšení na 4K.

Prístroj ponúka širokú škálu 10-bitových režimov nahrávania ALL-Intra pre špičkové úpravy, takže môžete snímať videá s rozlíšením FHD 240p/200p HFR a FHD 240 sním./s VFR (premenlivá frekvencia snímania). Vďaka možnosti VFR môžete nahrávať až 12,5-násobne mimoriadne spomalené video (10-bitové FHD 24p/300 sním./s).

GH6 je prvý fotoaparát LUMIX, ktorý ponúka interné nahrávanie 10-bitových videí s rozlíšením C4K/4K 60p/50p 4:2:2. Ak sa používa pri odporúčanej prevádzkovej teplote, poskytuje neobmedzený čas nahrávania. Pri tom mu pomáha aktívne chladenie. To je ideálne pre malé produkčné tímy a náročné podmienky, kde je mobilita a vysoká kvalita nutnosťou. Takisto umožňuje súčasné interné nahrávanie a externé nahrávanie cez výstup HDMI.

Pomocou karty CFexpress typu B (MOV, 5,7K, 5728 × 3024, 29,97p/25,00p/24,00p) môžete interne nahrávať videá s kodekmi ProRes 422 HQ a ProRes 422. Tento profesionálny priemyselný štandard poskytuje vysokú kvalitu obrazu pri nízkej kompresii.

Nový procesor Venus Engine poskytuje približne dvojnásobný výpočtový výkon ako predtým, čo umožňuje vysokorýchlostné spracovanie vyššieho počtu pixlov nového snímača a videí s vyšším rozlíšením a vyššou bitovou rýchlosťou. Nová funkcia Intelligent Detail Processing ponúka vyššie rozlíšenie a nová 2D a vysokovýkonná 3D redukcia šumu (pre videá) optimalizuje redukciu šumu. Funkcia Dual 3D Color Control dosahuje zlepšenú reprodukciu farieb (jas, sýtosť a odtieň).

Pri snímaní videa môžete využívať obrazové profily, vrátane cinamatických (Flat/Cinelike D2/ Cinelike V2/Like709), ako aj V-Log a Hybrid Log Gamma.

GH6 má štandardné 3,5 konktory audia, jeden pre externý mikrofón, druhý pre slúchadlá. Pomocou adaptéra DMW-XLR1 je možné pripojiť XLR mikrofóny alebo iné zdroje zvuku.

Videotvorcovia si určite naštudovali parametre GH6 hneď po jeho predstavení. Najznámejší Yotuberi prišli s reviews a previewes. Ja som predovšetkým fotograf a výkon môjho počítača je pre najvyššiu kvalitu videa nedostatočný. Som vlastne rád, že nemá 8K rozlíšenie, pretože jeho testovanie by som musel asi odmietnuť. Snímal som z ruky v rozlíšení 4K 60P, obrazový profil FLAT. K dispozícii som mal objektívy Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25mm f/1.7 ASPH a Panasonic Leica DG Vario-Summilux 25-50mm f/1.7 Aspherical.

Musím pochváliť vylepšené zaostrovanie i stabilizáciu obrazu. Nevyhovovalo mi tlačidlo Record na hornej strane, je dosť nešťastne umiestnené. Ako Record však slúži aj spúšť a tak sa všetko vyriešilo. Čo na prístroji chýba je rýchle prepínanie S&Q, čiže spomaleného a zrýchleného videa. Na volič programov by sa jedna ikonka naviac určite zmestila.

Aktívne chladenie som nevyskúšal, pri mojom spôsobe snímania krátkych klipov by sa asi nespustilo ani na Sahare.


Záver

Panasonic Lumix GH6 je kamera. Kupovať si ho ako fotoaparát nedáva príliš zmysel, hoci mu vlastne nič nechýba a ako fotoaparát sa dá používať. Čistokrvným fotografom odporúčam počkať si na nástupcu Lumixu G9, ktorý by mohol mať nový snímač a ďalšie nové technológie.

Oproti predchodcom prináša nový snímač so zatiaľ najvyšším rozlíšením, výkonnejší procesor, účinnejšiu stabilizáciu, vylepšené zaostrovanie, kratší čas el. uzávierky, rýchlejšie sériové snímanie a CF Express slot. Ako prvý má aj displej s kombinovaným polohovaním. Vylepšila sa aj konektivita. Video je teraz v rozlíšení až 5,7K/5,8K. 4K video zvláda s frekvenciou až 120FPS a FHD až 300FPS. Okrem štandardných formátov podporuje aj  Apple ProRes. Nesmiem zabudnúť na aktívne chladenie. Panasonic kompletne posunul video schopnosti radu GH.

Mínusom je nárast veľkosti a hmotnosti, ako aj len priemerný hľadáčik.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Johnnny
2022-06-02 08:20:09
Vyzera to byt solidne telo pre ludi ktori fotak vyuzivaju primarne na video. Sklamany som len z AF kde som asi cakal vacsi posun. Uprimne dufam, ze pre teoreticku foto-verziu (G10) maju v tomto smere pripravene nieco lepsie.

Panasonic to imho s AF vie, ich tela maju spickovu ergonomiu, ale to DFD ich zda sa pochova.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2022-06-02 12:51:47
Všetci fotografi u nových tiel bezzrkadloviek riešia rýchlosť autofokusu, ale i napriek tomu si Panasonic ide stále tou istou cestou. Kontrastné zaostrovanie DFD u značky Panasonic sa síce zlepšuje, ale čo v prípade zhoršených svetelných podmienok? Predpokladám ale, že Panasonic sa u profesionálnych tiel zameriava výhradné na video a tam to až tak moc nevadí. Ja osobne vnímam značku Panasonic skôr ako výrobcu prístrojov na video než na fotografiu. Svadobný a športový fotografi si asi zvolia inú značku. Osobne skúseností s ľudmi, ktorý sa venujú videu a fotografií to iba potvrdzujú. Oceňujem ale, že Panasonic sa neustále snaží zlepšovať svoje DFD ostrenie. Prístroj ma síce snímač Micro 4/3, ale vzhľadom k tomu, že Panasonic predstavil nové vysokosvetelné objektívy Panasonic Leica DG VARIO-SUMMILUX 10-25mm f/1.7 ASPH a Panasonic Leica DG Vario-Summilux 25-50 mm f/1,7 ASPH mi to až tak nevadí.
 
JohnNewton
2022-06-02 14:17:43
A znovu tie bludy o Mpx v hľadáčiku 😜
 
Johnnny
2022-06-02 16:35:34
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Všetci fotografi u nových tiel bezzrkadloviek riešia rýchlosť autofokusu, ale i napriek tomu si Panasonic ide stále tou istou cestou. Kontrastné zaostrovanie DFD u značky Panasonic sa síce zlepšuje, ale čo v prípade zhoršených svetelných podmienok? Predpokladám ale, že Panasonic sa u profesionálnych tiel zameriava výhradné na video a tam to až tak moc nevadí. Ja osobne vnímam značku Panasonic skôr ako výrobcu prístrojov na video než na fotografiu. Svadobný a športový fotografi si asi zvolia inú značku. Osobne skúseností s ľudmi, ktorý sa venujú videu a fotografií to iba potvrdzujú. Oceňujem ale, že Panasonic sa neustále snaží zlepšovať svoje DFD ostrenie. Prístroj ma síce snímač Micro 4/3, ale vzhľadom k tomu, že Panasonic predstavil nové vysokosvetelné objektívy Panasonic Leica DG VARIO-SUMMILUX 10-25mm f/1.7 ASPH a Panasonic Leica DG Vario-Summilux 25-50 mm f/1,7 ASPH mi to až tak nevadí.
Panasonic patri medzi spicku vo videu, ale ich GH5 mala aj imho velmi vydarenu fotoverziu G9 a ta si urcite lepsie ostrenie zasluzi. Svojim sposobom to bol fantasticky fotak trochu nedoladeny v prkotinach. A samozrejme to ostrenie. Pritom Panasonic v ramci vyvoja aj ostrenia prisiel so zaujimavymi inovaciami a boli tusim vobec prvi ktori dokazali detekovat zvierata. Je zaujimave si predstavi co by dokazali vytlct z PDAF.

Tiez predstavili imho velmi vydareny objektiv Leica 9mm f1.7 s cenovkou 500eur. Za to velky palec hore
 
blahoslav J B Art
2022-06-02 18:38:45
príspevok od: JohnNewton
A znovu tie bludy o Mpx v hľadáčiku 😜
keby len v hladaciku ... ale aj udaj pri zadnom displeji je v bodoch a nie px
 
Vixen
2022-06-04 05:58:48
Foto č.12 žena s Ukrajinskou vlajkou, tam bolo kde ostrené? Na zástavu?
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia