Hore

Canon EF-S 10-18/4,5-5,6 IS STM

Keď som začal fotografovať s digitálnou zrkadlovkou, zohnať cenovo dostupný širokouhlý objektív bolo nemožné. Dieru na trhu neskôr zaplátali Tokiny. Canonu a Nikonu trvalo pomerne dlho, kým začali vyrábať lacné superširokouhlé objektívy. Jeden som si mohol vyskúšať. Bude to veľký kompromis, alebo príjemné prekvapenie.

Špecifikácia

Canon EF-S 10-18/4,5-5,6 IS STM je superširokouhlý transfokátor základnej triedy, pre APS-C zrkadlovky EOS. Rozsah ohnísk 10-18 mm je ekvivalentom plnoformátového objektívu 16-29 mm. Uhol záberu je 107°30′ – 74°20′. Optická sústava sa skladá z 14 prvkov v 11 skupinách. Použité sú Super Spectra antireflexné vrstvy. Clona je 7-lamelová. Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 0,22 m, zväčšenie je 0,15x. Zaostrovanie je vnútorné, pomocou tichého STM motorčeka. Predný člen s 67 mm závitom pre filter sa pri zaostrovaní neotáča. Objektív je vybavený optickou stabilizáciou obrazu s účinnosťou až 4EV stupne. Rozmery objektívu sú 4,6 x 72,0 mm, hmotnosť je 240g.

https://www.canon.sk/lenses/ef-s-10-18mm-f-4-5-5-6-is-stm-lens/

Objektív v praxi

Objektív má plastovú konštrukciu, ale nepôsobí lacným dojmom. Naopak je solidný, čakal som pri jeho cene horšie prevedenie. Že je to model základného radu prezrádza plastový bajonet.

Veľkosť objektívu sa pri zoomovaní mení len nepatrne, cca 3 mm. Zoomovací prstenec je široký a dobre sa s ním pracuje. Zaostrovací prstenec je pomerne úzky a je v prednej časti objektívu. Majiteľ tohto objektívu ho bude potrebovať minimálne. Nie je priamo pripojený na optiku, ale pracuje sa s ním dobre.

Objektív som testoval na Canone EOS 90D. S ním je STM zaostrovanie bleskové a absolútne tiché. Príjemným prekvapením je optická stabilizácia obrazu, ktorá u superširokouhlých objektívov nebýva bežná. V kostole sa mi darilo fotografovať s časmi okolo 0,3 sekundy. Začiatočníci asi taký čas neudržia, ale keď si mierne zdvihnú citlivosť ISO, môžu fotografovať v tmavých priestoroch so slušnou technickou kvalitou.


0,3 sekundy z ruky pri ISO 100. Ostrý záber bez šumu. To je výsledok pomoci optickej stabilizácie obrazu.

Canon EF-S 10-18/4,5-5,6 IS STM je superširokouhlý transfokátor pre APS-C zrkadlovky Canon. Tie majú faktor orezu 1,6x. Ekvivalentný rozsah je 16-29 mm. Uhol záberu je 107°30′ – 74°20′. To, ako praktický je takto široký uhol záberu, si začiatočníci často neuvedomujú. Že im chýba, väčšinou zistia na prvej dovolenke, keď sa im u setového objektívu nezmestí do záberu celá pamiatka, alebo panoráma krajiny.


Fotenie budov bude s týmto objektívom hračka. Málokedy sa vám niečo nezmestí do záberu.


Ešte máte aj priestor pre korekciu padajúcich línií.

Svetelnosť objektívu je len priemerná. Nie je určený na fotografovanie reportáží v interiéroch. Svetelnosť je premenlivá. Priebeh svetelnosti je nasledujúci: 10 mm - f/4,5, 12 mm - f/5, 14 mm - f/5, 16 mm - f/5,6, 18 mm - f/5,6. S výraznejším rozostrením počítajte len pri fotení detailov zblízka. Vtedy bokeh nie je škaredý, ale ani neohuruje. Toto je objektív určený pre fotenie s veľkou hĺbkou ostrosti.


S bokehom a malou DOF môžete pracovať len pri snímaní zblízka. 18 mm ohnisko, clona f/5,6.

Obrazová kvalita

Skúsení fotografi vedia, že práve takéto objektívy mávajú množstvo chýb, ktoré sa ťažšie korigujú. Špeciálne šošovky niečo stoja. Superširokáče často sprevádza silné sférické skreslenie, chromatická chyba a citlivosť na protisvetlo. Superširokouhlý objektív za necelých 250€, čo od neho očakávať?

Canon EOS 90D nemá zabudovanú korekciu chýb objektívov vo formáte RAW. To nám umožňuje vidieť, aký objektív v skutočnosti je.

Veľmi príjemným prekvapením je malé sférické skreslenie. To je dôležité, pretože pri korekcii stratíte len malú časť fotografie. A navyše sa nedeformujú rohy. Veľmi dobre je korigovaná vinetácia.


10 mm ohnisko. Bez korekcie skreslenia a vinetácie.


S korekciou skreslenia a vinetácie v Lightroome.

Chromatická chyba je veľmi dobre korigovaná a na fotkách ju uvidíte len niekedy a aj to v náznakoch. Ani ju netreba korigovať, ale prečo to neurobiť, keď to ide jedným klikom myši? Objektív je odolný na protisvetlo, reflexy sa na fotkách objavujú, ale v prijateľnej miere. Videl som niekoľkonásobné drahšie objektívy, ktoré produkovali výrazne viac reflexov.


Na to, že poludňajšie svetlo svieti priamo do objektívu, je reflexov málo.

V celom rozsahu, pri plne otvorenej clone, je stred obrazu ostrý a ostrosť smerom ku krajom postupne klesá. Ale aj v najkrajnejších rohoch vždy nájdete kresbu. Žiadna mazanica sa nekoná. Odporúčam kvôli kresbe pricloniť aspoň na f/7,1. Ani priclonenie neurobí z tohto objektívu špičkový objektív s ostrou kresbou od rohu po roh. Smerom ku krajom je kresba vždy horšia, ako v strede. Pri tej cene to ani nie je možné očakávať.


Ohnisková dĺžka 15 mm, f/11. S takouto ostrosťou musí byť začiatočník a mierne pokročilý fotograf spokojný.

Sú situácie, kedy sa objektív správa neštandardne a ani ja nechápem, čím to je. Aj po poctivom priclonení a presnom zaostrení sú niekedy kraje obrazu výraznejšie neostré. Pritom stred a aj rohy naznačujú, že všetko máte nastavené správne.


Ohnisková dĺžka 10 mm, f/10, zaostrené na budovu. Veľkú hĺbku ostrosti potvrdzuje zábradlie po stranách.


Detail budovy naľavo. Nie je dôvod prečo by nemala byť ostrá, ako zvyšok fotografie.

Fotografie v galérii sú vyvolané z RAW, bez zapnutej korekcie chýb objektívov, vrátane odstránenia chromatickej chyby.


Záver

Objektív má uplatnenie pri fotení architektúry (exteriér aj interiér) a krajiny. Tam vôbec nevadí priemerná svetelnosť, pretože u týchto motívov bude fotograf využívať stredné a vyššie clonové čísla. Odporúčaná MOC je príjemných 249€. V cene máte aj tvarovanú slnečnú clonu. V danej cenovej relácii mu takmer niet čo vytknúť. Mechanické spracovanie je kvalitné i keď plastové. Osobne mi nevadí ani plastový bajonet. Zaostrovanie je rýchle a tiché. 67 mm filter patrí k tým cenovo dostupnejším. Viacero chýb objektívov je dobre korigovaných. Nie je to objektív, ktorý by vás ohúril britvovo ostrou kresbou od rohu po roh. Pri publikovaní na internete a pri tlači do formátu A3 sa akékoľvek chyby ostrosti stratia. V niektorých situáciách dochádza k tomu, že časť obrazu je výraznejšie menej ostrá, ako zvyšok. To je asi jediná výraznejšia slabina objektívu, kvôli ktorej ho zo svojho výberu vylúčia náročnejší fotografi, ktorí chcú vidieť perfektnosť pri 100% priblížení a chcú tlačiť veľkoformátové fotografie.

Canon EF-S 10-18/4,5-5,6 IS STM dobre poslúži začiatočníkom a mierne pokročilým, ktorí si nemôžu dovoliť investovať do drahších objektívov. Je to doplnok k štandardnému setovému objektívu 18-55 STM a telezoomu 55-250 STM.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jan21
2020-07-06 08:18:02
Tento objektív je aj dosť používaný pre video a cez redukcie aj na iné štandarty
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované