Hore

Canon RF 28-70 mm/2 L USM

Tento objektív je dôkazom snahy Canonu predstaviť potenciál nového systému EOS R.

Zatiaľ čo prvý fotoaparát EOS R patrí do strednej triedy a nijako zvlášť nešokuje, Canon RF 28-70/2 L USM rúbe tak vysoko, ako žiaden iný profesionálny plnoformátový zoom základného rozsahu. Rozsah je štandardný, povedal by som, že o niečo menší, na aký sme dnes zvyknutí. Veď začína na 28 mm, štandardom je ale 24 mm. Zato svetelnosť je ohurujúca. Štandard je F2.8, tu je F2, čím sa blíži pevným objektívom so svetelnosťou F1.8. S takýmito parametrami je jasné, že objektív patrí do najvyššej kategórie, čo dokazuje aj červený pásik, poukazujúci na príslušnosť do prémiového radu “L”. Kvalita spracovania je prvotriedna, objektív je samozrejme utesnený. Zaostrovanie zabezpečuje bezhlučný USM motorček. Clona s kruhovým otvorom je tvorená 9-timi lamelami. Optickú sústavu tvorí 19 prvkov v 13 skupinách (1x Ultra-Low Dispersion 4x asférické, 2x Super UD). Predný a zadný člen je vybavený fluórovou vrstvou odpudzujúcou tekutiny a nečistoty. Antireflexné vrstvy sú typu Air Sphere Coating.





Schéma tesniacich prvkov.

Vysoká svetelnosť a optimalizácia, pre plnoformátový snímač s kratšou vzdialenosťou bajonetu od snímača, si vybrala daň na náraste hmotnosti a veľkosti, oproti tomu, na čo sme zvyknutí. Tu rozhodne neplatí, že bezzrkadlovky musia byť automaticky spájané s diétou objektívov. Objektív má hmotnosť neskutočných 1430 gramov. O veľkých rozmeroch svedčí priemer filtra 95 mm.





Dizajn objektívu je podľa mňa veľmi vydarený. Pôsobí moderne, pritom ale klasicky. Za červeným dekoračným pásikom je chytrý prstenec, ktorý majú všetky objektívy RF a dokonca aj jeden z adaptérov. Môžete mu v menu fotoaparátu prideliť nejakú funkciu, mne najviac vyhovovala korekcia expozície. Za ním je prstenec manuálneho zaostrovania s elektronickým prenosom. Najbližšie bajonetu je prstenec transfokácie. Prijal by som ho vpredu, kde by sa ovládal pohodlnejšie a objektív by pekne sadol do dlane. Takto som si pripadal ako blondínka po nalepení gélových nechtov, strachujúca sa o to, že si ich poškodí. Objektív nemá zabudovanú stabilizáciu obrazu, preto je na ňom len jediný prepínač a to AF/MF. Nachádza sa tu aj zámok transfokácie, keďže sa predný tubus pri zoomovaní vysúva. Ja som ho nepoužíval, ani vyššia hmotnosť optiky nespôsobovala samovoľne vysúvanie. Nestalo sa mi ani, aby sa predný tubus vysunul pri vyberaní z brašne.

Filtrová obruba má 95 mm. A to som si myslel, že 82 mm je veľký priemer. Filtre sa budú ťažko zháňať a lacné nebudú. K objektívu je dodávaná plastová tvarovo optimalizovaná clona s poistkou.

  • bajonet: RF
  • ohnisková dĺžka: 28-70 mm
  • svetelnosť: F2 v celom rozsahu
  • uhol záberu: 75° – 34°
  • konštrukcia objektívu (prvky/skupiny): 19/13
  • antireflexné vrstvy: Air Sphere Coating + fluórové vrstvy na prednom a zadnom člene
  • počet lamiel clony: 99
  • najkratšia zaostrovacia vzdialenosť: 0,39 m 0,28 na americkej stránke
  • maximálne zväčšenie: 0,18x
  • zaostrovací motorček: USM


https://www.canon.sk/lenses/canon-rf-28-70mm-f-2l-usm-lens/

Objektív v praxi

Objektív som testoval na fotoaparáte EOS R. Chvalabohu som ho mal s prídavným gripom. Aj keď je samotný fotoaparát ľahký, s objektívom, gripom a dvomi batériami vážila zostava cez 2 kg. To sa podpisovalo na rýchlej únave môjho zápästia. Kvôli umiesteniu prstenca transfokátora som musel mať spodok dlane opretý o grip, alebo hranu fotoaparátu, pri fotení na výšku. Stabilnejšie by bolo, ak by som mal objektív pekne položený v dlani.

Zaostrovanie je rýchle a spoľahlivé. Veľmi dobre funguje aj za zlých svetelných podmienok a v protisvetle. Takmer v úplnej tme si fotoaparát pomáhal pomocným prisvetlením, ktoré do veľkej miery tienil rozmerný objektív. Stačilo to ale, aby so zaostrovaním nebol problém.





Parametre predurčujú objektív na využitie v portrétnej a reportážnej fotografii. Na ohnisku 70 mm, pri clone f/2, sa už blíži portrétnemu špeciálu 85/1,8. Takže to nie je len nejaký provizórny portréťak. Obeťou svetelnosti je najširšia ohnisková dĺžka 28 mm, zvyknutí sme na 24 mm. 4 mm sa vám možno zdajú ako nepatrný rozdiel. Pri teleobjektíve by tomu tak bolo, ale tu je to veľký rozdiel v uhle záberu. 28 mm má uhol záberu cca 75°, 24 mm až 84°. V praxi je to veľký rozdiel, pri fotení architektúry a interiérov.

Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 39 cm od roviny snímača. To umožňuje fotografovať detaily so zväčšením 0,18x. Na šírku snímača tak nafotíte objekt dlhý približne 20 cm. Na svadobné prstienky budete potrebovať makroobjektív. Pri fotení portrétov však môžete robiť slušné detaily, pravé portrétne objektívy zaostrujú z väčšej vzdialenosti a s menším zväčšením.


Close-up na 70 mm ohnisku. Mierka zväčšenia takmer 1:4.

Optická kvalita

Na ohnisku 28 mm sú rohy výborne ostré, aj pri plne otvorenej clone. Vtedy je v rohoch pomerne silná vinetácia. Tu výrazne potlačíte priclonením na f/3,5 a od f/5,6 sa ňou už nemusíte trápiť. Sférické skreslenie je tu mierne súdkovité.

Na 35 mm platí prakticky to isté. Veľmi dobrá ostrosť v rohoch aj pri plne otvorenej clone, vinetáciu výraznejšie potlačíte priclonením na f/3,5. Sférické skreslenie je tu len veľmi malé.

V ospevovaní ostrosti pokračujeme aj na ohniskovej dĺžke 50 mm. Opäť tu máme vinetáciu v krajných rohoch, ktorá ustupuje od f/3,5. Sférické skreslenie sa tu preklápa do mierne poduškovitého.

Na 70 mm je ostrosť v rohoch tiež nadpriemerne dobrá, vinetácia je menšia, ale stále výrazná. Objektív tu má malé poduškovité skreslenie.


Porovnanie MTF grafov objektívov Canon RF 28-70/2 L USM, EF 24-70/2,8L II USM a EF 24-70/4L IS USM.


V celom rozsahu sa v rohoch prejavuje vinetácia. Na jej potlačenie treba pricloniť na f/3,5m, alebo ju korigovať v počítači.


Dva oficiálne sample zábery.

Pri fotení detailov s otvorenou clonou je obraz mäkší, odporúčam pricloniť aspoň na f/2,8.

Výborne je korigovaná chromatická chyba. Len výnimočne sa objavia nepatrné náznaky fialových obrysov. Špičková je antireflexná úprava. Ak sa vám páčia na fotkách lens flary, budete ich musieť dorábať v Photoshope. Výborný je prenos kontrastu.


Antireflexné vrstvy sú typu Air Sphere Coating sú špičkové.

Bokeh, vzhľadom na dobrú svetelnosť, vie byť aj pekne hladký, aký spájame s pevnými svetelnými objektívmi.


Ukážka bokehu pri fotení detailov.

Záver

Canon RF 28-70/2 L USM je profesionálny nadmieru svetelný zoom štandardného rozsahu, navrhnutý pre nový bezzrkadlovkový systém EOS R. Jeho hodnotenie je u mňa rozdelené na objektívnu a subjektívnu časť. Tá objektívna potvrdzuje špičkovú kvalitu spracovania aj kvalitu optickej sústavy. Objektív si vedie výborne v celom rozsahu ohnísk. Na plnú dieru poskytuje veľmi dobrú ostrosť aj v najkrajnejších rohoch. Väčšia je len vinetácia, ale tá sa spolu s malým sférickým skreslením dá ľahko korigovať v počítači. Na ohnisku 70 mm, pri clone f/2 sa už blíži portrétnemu špeciálu 85/1,8 a vie poskytnúť pekný hladký bokeh.

Teraz k tej subjektívnej časti hodnotenia. Chápem, že sa Canon chcel predviesť pri štarte nového systému a všetkých ohúriť objektívom, ktorý ukazuje na jeho potenciál. Nadpriemerná svetelnosť je super! Umožňuje fotografovať za horších svetelných podmienok a bokeh je blízky svetelným pevným objektívom. Lenže objektív je dosť nepraktický. Začína to najširším ohniskom 28 mm. 24 mm by sa zišlo pri fotení architektúry a krajiny. Viem, že je to reportážny a portrétny objektív, ale aj pri reportáži využijete širší uhol záberu. Prijal by som, aby mal aj svetelnosť F2.8, vďaka čomu by bol menší a ľahší. Pri manipulácii s objektívom mám strach, že my vypadne z ruky. Vysoká hmotnosť spôsobuje skorú únavu. Nepáči sa mi ani umiestnenie prstenca transfokácie blízko bajonetu. Mal by byť vpredu, aby objektív sedel v podpornej dlani a zoom sa ľahko ovládal dvomi prstami zospodu. Prijal by som, keby bol objektív stabilizovaný. Niekto si povie načo, keď je tak svetelný? Stabilizácia posúva možnosti snímania z ruky a je dôležitá pri videu. No a nakoniec je tu cena, tá oficiálna je 3 280€, to je o 1300€ viac ako “zrkadlovkový” EF 24-70/2,8 L USM II. Menej svetelný objektív by bol určite lacnejší.

Testovaný objektív hodnotím ako vynikajúci, dosahuje kvalitu inak vyhradenú pevným sklám. Je dôkazom potenciálu nového systému R a toho, čo konštruktéri Canonu dokážu. Je to špička medzi transfokátormi, ale menej praktická. Od nás získava najvyššie ocenenie TOP redakcie.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blahoslav J B Art
2019-03-26 08:37:19
Veľmi kvalitna objektivotehla, kto nechce nosiť pevné objektívy, stačí mu tento jeden. Človek nemusí chodiť ani do posilky, zatrenuje si s týmto. Na druhú stranu, pri tej cene by mu už asi neostalo na permanentku. Kto si zvykol na zoom od 24mm, tie 4 mm budú chýbať.
 
MagickVamp
2019-03-26 09:19:13
Toto nie je objektiv, ktory si kupi clovek pokukujuci po RP a myslim ze aj k R si ho kupi velmi malo ludi. Myslim ze je to skor len ukazka toho, co sa da robit so svetelnostou zmenou bajonetu. Myslim ze objektiv ako taky je stratovy, skor je to ich reklama a prislub prichodu profi tela. Co sa tyka stabilizacie, podla rumorov Canon na nej uz pracuje a v profi R uz by byt mala. Takze nestabilizovane objektivy prestanu byt problem.

Mne osobne pri tomto objektive 4mm nechybaju, patentovane uz maju myslim aj sklo RF 24-70F2,8 IS...28-70 ma byt skor portretne sklo myslim. Uplne v pohode by som bral aj 35-70 keby konecne niekto spravil.
 
seifi
2019-03-26 15:54:49
váha toho objektívu je neskutočná, ako čítam 1430 gr. ; to nebude na reportáž ani na street; skôr by ma zaujímal pohľad na RF 24-70/2,8 ... k tomu IS
 
Tibor78
2019-03-26 20:44:22
Tak mne i 24mm je malo, hl.pri reportazi....a preto pouzivam 16-35mm a potomaz 70-200...mal som isty cas zaroven aj 24-70 na 3.tele....ale nepouzival som to vobec....len ma to zatazovalo....
 
Pixel9
2019-03-27 11:38:58
Delo objektív !
 
smarek
2019-03-27 17:02:58
ano vaha vaha a opat vaha spolu s velkostou su fakt problem a cena urcite nie je nizka inak v celku dostacujuci rozsah a F2 je super ...
 
markato1
2019-03-27 17:44:42
zaujimavy objektiv,ale nie pre moju penazenku.Ale kto ma a chce tak si ho kupi ,urcite by som ho rad vyskusal,aj napriek vahe.. Inak v galerii my chyba aspon jedno portretne foto..a v popise objektivu je namiesto 9 lamiel 99,ale to len detail
 
blahoslav J B Art
2019-03-27 18:40:14
príspevok od: markato1
zaujimavy objektiv,ale nie pre moju penazenku.Ale kto ma a chce tak si ho kupi ,urcite by som ho rad vyskusal,aj napriek vahe.. Inak v galerii my chyba aspon jedno portretne foto..a v popise objektivu je namiesto 9 lamiel 99,ale to len detail
su tam portrety soch
 
Realogic
2019-03-28 13:00:38
príspevok od: blahoslav J B Art
su tam portrety soch
 
sharkyyy
2020-08-20 20:50:10
Pouziva realne niekto obkektiv na svadbach? V pohode ho mate “na sebe” celu svadbu s nasadeným bleskom?
 
MagickVamp
2020-08-21 07:22:58
príspevok od: sharkyyy
Pouziva realne niekto obkektiv na svadbach? V pohode ho mate “na sebe” celu svadbu s nasadeným bleskom?
Co ta vedie k 28-70F2 miesto RF 24-70F2,8? Len svetelnost?
 
Porubo
2020-08-21 08:23:41
To si netreba vsimat, to je vsade na forach, taka ludska vlastnost ze nic nie je dost dobre:
Najprv ludia sa stazuju ze chcu svetelnejsi objektiv. Pravda kedze plocha kruhu rastie kvadraticky od priemeru tak na 2 viac svetla ak sa zanedba rozdiel medzi F a T cislom, tak treba spravit priemer clony odmocinina z 2 krat vacsi co je zhruba 1,4. A potom ludia frflu ze objektiv je tazky.
Ja to vidim tak, clovek si musi uvedomit fyzikalne limity a podla toho vybrat. Kto chce mat F2 zoom na FF tak tomu musi rozumiet a objektiv mu nesmie pripadat tazky, lebo vzhladom na sucasne technologie nie je. A komu pripada "neznesitelne" tazky, ci z objektivnych pricin ako zdravotne problemy, ci subjektivnych ako pohodlnost, tak nech siahne po menej svetlom zoome alebo pevnom ohnisku.
 
Porubo
2020-08-21 08:51:55
P.S. To som napisal tak preventivne pre tych co sa budu stazovat na hmotnost, nech potom nemusim!
 
blahoslav J B Art
2020-08-21 08:52:59
Ako hovorí vietnamské príslovie ... viac bokeh, viac fotogtaf
 
MagickVamp
2020-08-21 09:07:34
príspevok od: blahoslav J B Art
Ako hovorí vietnamské príslovie ... viac bokeh, viac fotogtaf
Boze tie tvoje kecy. Ty nemas sajnu o kvalite, nevidis rozdiel medzi mobilom a fotakom. A tvojim riesenim je vzdy prisposobit prostredie tak aby to ako tak zvladla tvoja technika, co nezvlada nefotis, ked sa to neda tak upravit tak nefotis. Keby si fotil wildlife a na mobile by si este nemal zoom tak sa naucis rychlo behat a tie zvery by si ubehal a keby uz lezali unavene na trave tak by si ich fotil z blizka mobilom. No ale potom mas ludi co chcu nieco fotit a nasledne si kupia techniku ktora im to co najviac umozni ci ulahci.
 
sharkyyy
2020-08-21 09:53:34
príspevok od: Porubo
To si netreba vsimat, to je vsade na forach, taka ludska vlastnost ze nic nie je dost dobre:
Najprv ludia sa stazuju ze chcu svetelnejsi objektiv. Pravda kedze plocha kruhu rastie kvadraticky od priemeru tak na 2 viac svetla ak sa zanedba rozdiel medzi F a T cislom, tak treba spravit priemer clony odmocinina z 2 krat vacsi co je zhruba 1,4. A potom ludia frflu ze objektiv je tazky.
Ja to vidim tak, clovek si musi uvedomit fyzikalne limity a podla toho vybrat. Kto chce mat F2 zoom na FF tak tomu musi rozumiet a objektiv mu nesmie pripadat tazky, lebo vzhladom na sucasne technologie nie je. A komu pripada "neznesitelne" tazky, ci z objektivnych pricin ako zdravotne problemy, ci subjektivnych ako pohodlnost, tak nech siahne po menej svetlom zoome alebo pevnom ohnisku.
O com pises?
 
sharkyyy
2020-08-21 09:58:05
príspevok od: MagickVamp
Boze tie tvoje kecy. Ty nemas sajnu o kvalite, nevidis rozdiel medzi mobilom a fotakom. A tvojim riesenim je vzdy prisposobit prostredie tak aby to ako tak zvladla tvoja technika, co nezvlada nefotis, ked sa to neda tak upravit tak nefotis. Keby si fotil wildlife a na mobile by si este nemal zoom tak sa naucis rychlo behat a tie zvery by si ubehal a keby uz lezali unavene na trave tak by si ich fotil z blizka mobilom. No ale potom mas ludi co chcu nieco fotit a nasledne si kupia techniku ktora im to co najviac umozni ci ulahci.
Ano. Iba svetelnost. Fotim pevnými sklami, ale laka ma mat na sebe len jedno telo a tento objektiv. Nafotim tym vsetko,a ako bonus 50 f2 sa zíde skoro stale bez nutnosti menit objektivy. 50 F1.4 aj tak colník na F1.8 (ale je tam ostrejšia ako 50 STM c1.8). Rovnako by som získal 28 mm f2. Ono na ramene to v pohode udržím 15 hodin (100-400 tak nosim cely den a nie je problem). Skor sa bojim zápästia po cca 10 hodinach fotenia s nasadeným bleskom. Aj ked je pravda na svadbe sa nefotí nonstop. Asi si ho prenajmem na jednu svadbu a uvidim.
Ty pises k veci a konštruktívne.
Ale 90% príspevkov je hatevacich somarín od veci na ľudskú osobu . Ale to sme my Slováci.
 
francesco
2020-08-21 10:07:19
Chudobny vedec a fotovtipalek su na spestrenie diskusie. Neviem ci vobec tu niekto aktivne pouziva tento objektiv. Kazdopadne mas zaujimavy postoj, vacsinou sa vsetci uberame opacnym smerom (mensie, lahsie). Daj vediet ak si ho vyskusas. Tych 28mm by mne na svadby urcite bolo malo.
 
Porubo
2020-08-21 10:13:44
príspevok od: blahoslav J B Art
Ako hovorí vietnamské príslovie ... viac bokeh, viac fotogtaf
Moje oblubene co sa hodi aj na fotografiu je:
Có công mài sắt có ngày nên kim.
 
Porubo
2020-08-21 10:27:01
príspevok od: francesco
Chudobny vedec a fotovtipalek su na spestrenie diskusie. Neviem ci vobec tu niekto aktivne pouziva tento objektiv. Kazdopadne mas zaujimavy postoj, vacsinou sa vsetci uberame opacnym smerom (mensie, lahsie). Daj vediet ak si ho vyskusas. Tych 28mm by mne na svadby urcite bolo malo.
Ak tym chudobnym vedcom myslis mna, tak sa mi velmi paci ta prezyvka a som jej rad, lebo
- byt chudobny nie je cnost ani necnost (nerest), je to neutralne slovo
- vedec ma vela pozitivnych konotacii a byt vedcom je lichotive kedze sa jedna o mudrych a nadmieru uzitocnych ludi
Dakujem.
 
blahoslav J B Art
2020-08-21 10:34:53
príspevok od: Porubo
Ak tym chudobnym vedcom myslis mna, tak sa mi velmi paci ta prezyvka a som jej rad, lebo
- byt chudobny nie je cnost ani necnost (nerest), je to neutralne slovo
- vedec ma vela pozitivnych konotacii a byt vedcom je lichotive kedze sa jedna o mudrych a nadmieru uzitocnych ludi
Dakujem.
njeeee ... ty si ftipalek a ja som prepytujem vedec
 
Porubo
2020-08-21 10:47:22
príspevok od: blahoslav J B Art
njeeee ... ty si ftipalek a ja som prepytujem vedec
Skoda a uz som sa tesil. Teraz Ti len ticho zavidim. Budem musiet zaujat postoj ako radil zenovy majster v znamom zenovom koane zahradikovi ktory chcel vyhubit pupavu na zahrade. Veru nic ine mi neostava!
Aj ked je pravda ze rad vtipkujem, tak malo ludi vidi ze casto sa snazim pisat tak, aby text mal ako exotericky tak aj ezotericky vyznam (nie moderny skomoleny vyznam - nabozenske mumbo jumbo, ale myslene tak ako je to vo Filozofii vid. napr. ako sa da citat Platonova alegoria o jaskyni). Ale ludia casto vidia len ten exotericku semantiku. A pravda tuto pisem len tak obcas vzletmo, a nedavam to tam vzdy.
 
Porubo
2020-08-21 10:57:27
príspevok od: MagickVamp
Boze tie tvoje kecy. Ty nemas sajnu o kvalite, nevidis rozdiel medzi mobilom a fotakom. A tvojim riesenim je vzdy prisposobit prostredie tak aby to ako tak zvladla tvoja technika, co nezvlada nefotis, ked sa to neda tak upravit tak nefotis. Keby si fotil wildlife a na mobile by si este nemal zoom tak sa naucis rychlo behat a tie zvery by si ubehal a keby uz lezali unavene na trave tak by si ich fotil z blizka mobilom. No ale potom mas ludi co chcu nieco fotit a nasledne si kupia techniku ktora im to co najviac umozni ci ulahci.
Super napad, minimalne zo zdravotneho hladiska! Pozeral som dokumentoch a domorodych Africanoch a Oni bezne konzistentne dokazali ustvat zver a tak ju lovit. Vtedy som premyslal ci nie sme evolucne na to prisposobeny, na dlhodobu fyzicku namahu ako napriklad beh, a ci preto nie je zdrave trenovat behanie. Fotograficky sice ustvana zver neposobi az tak esteticky, ale aspon by Blahoslav bol, asi aj svetovym nielen slovenskym, vo "mobile wildlife" zanri.

Inak svojho casu som mal podobne priekopnicky napad, suvisiaci s vysokou rozvodovostou a rozvodom ako zavrsenim manzelstva kde svadba je pociatkom: Stat sa prvym slovenskym rozvodovym fotografom!
Nasiel som lepsi sposob obzivy, tak vklude si moje prvenstvo preberte a fotte rozvody!
 
MagickVamp
2020-08-21 11:32:06
príspevok od: sharkyyy
Ano. Iba svetelnost. Fotim pevnými sklami, ale laka ma mat na sebe len jedno telo a tento objektiv. Nafotim tym vsetko,a ako bonus 50 f2 sa zíde skoro stale bez nutnosti menit objektivy. 50 F1.4 aj tak colník na F1.8 (ale je tam ostrejšia ako 50 STM c1.8). Rovnako by som získal 28 mm f2. Ono na ramene to v pohode udržím 15 hodin (100-400 tak nosim cely den a nie je problem). Skor sa bojim zápästia po cca 10 hodinach fotenia s nasadeným bleskom. Aj ked je pravda na svadbe sa nefotí nonstop. Asi si ho prenajmem na jednu svadbu a uvidim.
Ty pises k veci a konštruktívne.
Ale 90% príspevkov je hatevacich somarín od veci na ľudskú osobu . Ale to sme my Slováci.
A chces kupit R6 alebo R5? Ja som totalne v dileme 😃 Mam objednanu RF 24-70F2,8...priame zrovanie s 28-70F2 som nasiel len na www.the-digital-picture.com a tam mi to nepride nic zaco by som chcel este dokladat 500 eur. Presnejsi by bol photozone.de ale tam zas nemaju otestovanu 28-70F2. Deto Dxomark kde zas nemaju otestovanu RF24-70. Nasiel som zrovania kde porovnavali RF24-70 vs EF 24-70..ta RF bola ovela lepsia. Nasiel som zrovanie RF28-70 vs EF24-70. Zas RF lepsi. Ale navzajom len jedno debilne porovnanie na youtube. Ale stale neviem ci R6 + RF zoom. Alebo R5 + pevne skla. Alebo R5 + zoom? Ide o to ze ked pozeras photozone.de tak s pevnym sklom budes mat na R5 mozno o tretinu viac detailov ako so zoomom a ci nebude lepsie potom racej tak a obcas zoom nahradit vyrezom. A tu sa dostavam k dileme ci R6 + zoom alebo R5 + pevne sklo. Alebo ako rozmyslas ty v tomto smere? Davat na R5 zoom mi pride skoda.
 
MagickVamp
2020-08-21 11:32:59
príspevok od: Porubo
Super napad, minimalne zo zdravotneho hladiska! Pozeral som dokumentoch a domorodych Africanoch a Oni bezne konzistentne dokazali ustvat zver a tak ju lovit. Vtedy som premyslal ci nie sme evolucne na to prisposobeny, na dlhodobu fyzicku namahu ako napriklad beh, a ci preto nie je zdrave trenovat behanie. Fotograficky sice ustvana zver neposobi az tak esteticky, ale aspon by Blahoslav bol, asi aj svetovym nielen slovenskym, vo "mobile wildlife" zanri.

Inak svojho casu som mal podobne priekopnicky napad, suvisiaci s vysokou rozvodovostou a rozvodom ako zavrsenim manzelstva kde svadba je pociatkom: Stat sa prvym slovenskym rozvodovym fotografom!
Nasiel som lepsi sposob obzivy, tak vklude si moje prvenstvo preberte a fotte rozvody!
ty si riadny filozof
 
photox
2020-08-21 12:11:41
príspevok od: MagickVamp
ty si riadny filozof
Ako keby si napisal, netreba fotit zrodenie fotte smrt... Clovek ktory ma radost z tej svadby si ju nafoti, tak isto kto ma radost z fotenia nepozera na vahu.
 
blahoslav J B Art
2020-08-21 12:12:30
príspevok od: Porubo
Skoda a uz som sa tesil. Teraz Ti len ticho zavidim. Budem musiet zaujat postoj ako radil zenovy majster v znamom zenovom koane zahradikovi ktory chcel vyhubit pupavu na zahrade. Veru nic ine mi neostava!
Aj ked je pravda ze rad vtipkujem, tak malo ludi vidi ze casto sa snazim pisat tak, aby text mal ako exotericky tak aj ezotericky vyznam (nie moderny skomoleny vyznam - nabozenske mumbo jumbo, ale myslene tak ako je to vo Filozofii vid. napr. ako sa da citat Platonova alegoria o jaskyni). Ale ludia casto vidia len ten exotericku semantiku. A pravda tuto pisem len tak obcas vzletmo, a nedavam to tam vzdy.
Ono nebyť nás vedcov, tak svadobní a wildlife fotografi doteraz fotia uhlikmi na steny jaskýň
 
sharkyyy
2020-08-21 12:19:53
príspevok od: MagickVamp
A chces kupit R6 alebo R5? Ja som totalne v dileme 😃 Mam objednanu RF 24-70F2,8...priame zrovanie s 28-70F2 som nasiel len na www.the-digital-picture.com a tam mi to nepride nic zaco by som chcel este dokladat 500 eur. Presnejsi by bol photozone.de ale tam zas nemaju otestovanu 28-70F2. Deto Dxomark kde zas nemaju otestovanu RF24-70. Nasiel som zrovania kde porovnavali RF24-70 vs EF 24-70..ta RF bola ovela lepsia. Nasiel som zrovanie RF28-70 vs EF24-70. Zas RF lepsi. Ale navzajom len jedno debilne porovnanie na youtube. Ale stale neviem ci R6 + RF zoom. Alebo R5 + pevne skla. Alebo R5 + zoom? Ide o to ze ked pozeras photozone.de tak s pevnym sklom budes mat na R5 mozno o tretinu viac detailov ako so zoomom a ci nebude lepsie potom racej tak a obcas zoom nahradit vyrezom. A tu sa dostavam k dileme ci R6 + zoom alebo R5 + pevne sklo. Alebo ako rozmyslas ty v tomto smere? Davat na R5 zoom mi pride skoda.
Ta rf 28-70 je brutálna. Vykreslí aj 100 mpix. Testoval som ju a brutal ostra. Akurat pozor na lemom (mäkké kúsky)- vraj sa nájde. Rf 24-70 bude na tom podla mna podobne (videl som zrovnanie tiez len s ef a rf 28-70 bola omnoho citeľne a viditeľne lepsia ako ef (to nepreháňam - ale brutálny rozdiel).
24 mm by sa zišlo ale sirokac aj tak budem mat (zatial mam 16-35 f4) cize staci 28. Mna odrádza len ta vaha, kedze stabilizácia mi nechyba - ale aj tak je v nových telách a účinnosť. S 28-70 je 7 alebo 8 ev na papieri.

Stale vaham r5 alebo r6. Leby som nefotil wildlife, urcite by som bral r6- rozlisenie je viac ako dostatočne. 30 mpix je na hrane pri nafoteni 3000 foto na svadbe.
Rovnako vaham a cakam na realne testy f 100-500. Je tomdost penazi. Ak bude citeľne slabšia ako 100-400 , dokúpim extender na ef 2x a vezmem r6. . A kopec ušetrím.
Ak by som bral 100-500 , tak by som kupoval extender 1.4x a asi tiez r6. Radsej najorv pokúpim skla, tiesni budu držať cenu a o par rokov prehupnem z r6 na nieco okolo 30 mpix . R5 je dost draha a je to “len” telo.
 
MagickVamp
2020-08-21 13:45:50
príspevok od: sharkyyy
Ta rf 28-70 je brutálna. Vykreslí aj 100 mpix. Testoval som ju a brutal ostra. Akurat pozor na lemom (mäkké kúsky)- vraj sa nájde. Rf 24-70 bude na tom podla mna podobne (videl som zrovnanie tiez len s ef a rf 28-70 bola omnoho citeľne a viditeľne lepsia ako ef (to nepreháňam - ale brutálny rozdiel).
24 mm by sa zišlo ale sirokac aj tak budem mat (zatial mam 16-35 f4) cize staci 28. Mna odrádza len ta vaha, kedze stabilizácia mi nechyba - ale aj tak je v nových telách a účinnosť. S 28-70 je 7 alebo 8 ev na papieri.

Stale vaham r5 alebo r6. Leby som nefotil wildlife, urcite by som bral r6- rozlisenie je viac ako dostatočne. 30 mpix je na hrane pri nafoteni 3000 foto na svadbe.
Rovnako vaham a cakam na realne testy f 100-500. Je tomdost penazi. Ak bude citeľne slabšia ako 100-400 , dokúpim extender na ef 2x a vezmem r6. . A kopec ušetrím.
Ak by som bral 100-500 , tak by som kupoval extender 1.4x a asi tiez r6. Radsej najorv pokúpim skla, tiesni budu držať cenu a o par rokov prehupnem z r6 na nieco okolo 30 mpix . R5 je dost draha a je to “len” telo.
Ja na wildlife ostavam s 90D. Je to ta maceta co do lesa chcem. len ilustracne jedna nudna foto ktoru nikde inde nedavam pre Blahoslava. ISO1600 a 1/60s. Pre mna hranicne svetelne podmienky u APSC. Ale 90D to zvlada dobre, mam ju v brasni so 100-400vkou, hodenu v skrinke, idem von a nemusim nic prehadzovat. Neriesim baterku. Mam to aj miesto dalekohladu. Druha foto len miesto kde to bolo fotene aby bolo vidno svetelne podmienky. Ano s R5 by som mohol fotit este asi o 20 minut dlhsie. A da urcite viac moznosti ale aj tie nervy s baterkou a dlhsie prebudzanie a otazka ako by zaosrila, lebo pri R na vyssej clone prave v takych podmienkach sa stava ze to zacne haprovat. R5 + 100-500 ale bude urcite silnejsi kaliber, len neviem ci za tu cenu neostanem este par rokov pri tomto pre mna uspokojivom rieseni. :-P A maximalizovat nebudem len pracovne veci.
 
MagickVamp
2020-08-21 13:48:28
*budem
 
sharkyyy
2020-08-24 08:41:16
Toto je iso 25600, Eos R je pouzitelne v krajonom pripade na iso 40 000 .
 
MagickVamp
2020-08-24 14:28:30
príspevok od: sharkyyy
Toto je iso 25600, Eos R je pouzitelne v krajonom pripade na iso 40 000 .
No v zavisloti od velkosti fotiek je velkost ISO polemizovatelna. Pre mna na R je maximum toho co sa mi paci ISO3200 na 6D to bolo 12800 a na 5DmkIV to bolo 6400
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2020-09-28 11:31:23
príspevok od: sharkyyy
Pouziva realne niekto obkektiv na svadbach? V pohode ho mate “na sebe” celu svadbu s nasadeným bleskom?
Ja som na svadbách používal Nikon D4 + Nikkor 50mm f/1.8G + Nikon SB700 spolu s Nikonom D850 + Nikkor 24-70 f/2.8G + Nikon SB910 a v pohode. Na svadbe fotograf rieši iné problémy a váhu fotovýbavy ani nepociťuje. Pri lovení záberu sledujem len miesto, kde sa optimálne postaviť, čas, clonu, iso a to ostatne ani nevnímam. Myslím si, že váhu objektívu riešia len ľudia za počítačom. V reálnom svete, kde človek potrebuje zarobiť váhu vôbec nerieši. Kvalitný objektív nebude mať nikdy váhu smartfónu.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia