Hore

Canon RF 85mm F2 Macro IS STM

Canon akoby s príchodom systému EOS R chytil pri navrhovaní objektívov druhý dych. A myslel pri tom aj na amatérov. Príjemným prekvapením bol už RF 35 mm F1,8 Macro IS STM. Som rád, že nebol výnimkou a Canon pokračuje v tomto smere. Chce ponúknuť amatérom objektívy so zaujímavými parametrami, pridanou hodnotou v podobe makra a to za atraktívnu cenu.

Špecifikácia

Canon RF 85mm F2 Macro IS STM kombinuje hneď dva žiadané objektívy, portrétny a a makroobjektív. Fotografi často používajú makroobjektívy aj na portrétovanie. U nich je ale primárnou funkciou makro. U tohto objektívu sú rovnocenné obidve funkcie a to sa mi páči viac.

Objektív je určený pre plnoformátové bezzrkadlovky Canon EOS radu R s bajonetom RF. Optická sústava sa skladá z 12 prvkov v 11 skupinách. Šošovky sú potiahnuté antireflexnými vrstvami Super Spectra. Clona je 9-lamelová s kruhovým otvorom. Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 35 cm, mierka zväčšenia je pri nej 0,5x (1:2). Objektív je vybavený optickou stabilizáciou obrazu s účinnosťou až 5 krokov. Priemer filtrovej obruby je 67 mm. Zaostrovanie zabezpečuje krokový motorček STM. Rozsah zaostrovania možno ovplyvniť limiterom. V prednej časti objektívu je multifunkčný prstenec Control Ring, ktorým môžete nastavovať rôzne parametre, napríklad korekciu expozície, alebo citlivosť ISO.

Rozmery objektívu sú 78 x 90,5 mm, hmotnosť je približne 500 gramov. Slnečná clona ET-77 nie je súčasťou balenia, je nutné si ju dokúpiť.


Na objektíve sa nachádzajú tri prepínače, ON/OFF stabilizácie, AF/MF a limiter zaostrovacej vzdialenosti. V prednej časti je multifunkčný prstenec Control Ring.


Slnečná clona ET-77 nie je súčasťou balenia, je nutné si ju dokúpiť.

https://www.canon.sk/lenses/canon-rf-85mm-f2-macro-is-stm/

Zaostrovanie

Zaostrovanie zabezpečuje krokový motorček STM. Rýchlosť zaostrovania je dobrá, nie však najlepšia, akú Canon u RF objektívov ponúka. Je to dané tým, že je to pravý makroobjektív. Trvá mu dlhšie, kým preostrí väčší rozsah. Potom už je zaostrovanie rýchle. Aby objektív zbytočne nepreostroval tam kam nemá, je vybavený limiterom. Predná časť objektívu sa vysúva minimálne, len pri zaostrovaní v makrorozsahu. Zaostrovanie ale nie je úplne tiché, bzučanie je dosť počuteľné. To sa zmení pri videu, kedy rýchlosť zaostrovania klesne, aby bolo plynulé a je prakticky bezhlučné.

Limiter

Objektív má zabudovaný limiter rozsahu zaostrovacej vzdialenosti. Ten má tri polohy: 0,5 m až nekonečno, 0,35 m až nekonečno a 0,35 až 0,5 m. Limiter zabezpečuje, že objektív nebude zbytočne preostrovať na vzdialenosť, v ktorej sa nenachádza objekt, ktorý fotografujete. To pri fotení zdržiava, najmä u makroobjektívu, kde je rozsah vzdialeností väčší. Osobne by som ale limiter nastavil inak. Makrorozsah by som rozšíril na 0,35 až 0,8 m a portrétny na 0,8 m až nekonečno.

Stabilizácia

Objektív má zabudovanú stabilizáciu obrazu, ktorú ocenia najmä majitelia EOS R a RP, ktoré nemajú stabilizáciu pohybom snímača (IBIS). Ja som objektív testoval s EOS R6. Dostal som sa na čas 1 sekunda s oporou, čo je výborný výsledok. Bez opory bol bezpečný čas okolo 1/5 sekundy.


0,5 sekundy z ruky, zľahka opretý o mrežu.

Objektív v praxi

Portrét

Parametre objektívu sú takmer zhodné s portrétnou klasikou 85 mm F1,8. Svetelnosť je nepatrne horšia, čo sa na fotkách ani nemôže prejaviť. Že s týmto objektívom môžete ísť bližšie, oceníte aj pri portréte. Napríklad pri fotení svadby, kde bez výmeny objektívu urobíte detail na svadobný prsteň na ruke nevesty, alebo pri detaile, kde bude v zábere len tvár.

Pri portrétovaní vám bude pomáhať aj funkcia Eye Focus, ktorá u Canonov EOS R5 a R6 funguje výborne.

Makro

Klasická 85-ka zaostruje zhruba od 80 cm. Testovaný objektív to dokáže od 35 cm a vďaka tomu sníma detaily v mierke 1:2. Nie je to “pravé” makro 1:1, ale makristi vám potvrdia, že túto mierku zväčšenia používajú pomerne málo.

Pri mierke 1:2 zachytíte plochu veľkú cca 72x48 mm. To postačuje na snímanie väčšieho hmyzu, kvetov, na väčšinu produktovej fotografie. U makra si musíte dávať pozor. Pri f/2 je hĺbka ostrosti veľmi malá, na čo som párkrát doplatil, zvyknutý z Olympusu fotografovať makro na plnú dieru.

Ostatné

Objektív využijete aj pri fotení v meste, či prírode. Niekde využijete výbornú ostrosť pri záberoch s veľkou hĺbkou ostrosti, inde sa vyhráte s malou DOF, pri fotení detailov.


Staromestské nábrežie Dunaja, clona f/13.


Detail Vespy, clona f/2.


Socha na Ondrejskom cintoríne, clona f/2.

Optická kvalita

Sférické skreslenie je mierne poduškovité. Pri plne otvorenej clone má objektív pomerne silnú vinetáciu, výrazne ju eliminujete od f/3,5. Antireflexné vrstvy odvádzajú, výbornú prácu pri eliminácii reflexov. Ak je slnko blízko formátu záberu, bez slnečnej clony sa to prejaví jemným závojom, ktorý zníži kontrast. Výborné je korigovaná chromatická chyba, jej náznaky objavíte len výnimočne a aj to pri 200% zväčšení.

Ostrosť je veľmi dobrá aj pri plne otvorenej clone a to aj v rohoch obrazu. Vynikajúca je ostrosť od f/3,5 do f/13. Prekvapujúco nízka je difrakcia pri vysokých clonových číslach. Aj pri f/20 je ostrosť stále veľmi dobrá, čo poteší najmä makristov. Stávka na nový RF bajonet sa Canonu vyplatila, ocenia ju hlavne užívatelia, pretože majú k dispozícii lepšie objektívy.

   
Nekorigovaný záber vľavo, korigovaný vpravo. Clona f/2. Vinetácia aj sférické skreslenie sa ľahko korigujú, hlavná je ale veľmi dobrá ostrosť aj v rohoch záberu.


Na reflexy objektív nachytáte len ťažko.


Je ale citlivý na bodové svetlo tesne mimo záberu, ktoré vytvára závoj. Tomu ľahko predídete dokúpením slnečnej clony. Ja som v prípade potreby clonil rukou a fungovalo to výborne.


Portrét snímaný s plne otvorenou clonou. Lepšiu ostrosť si ani nemusíte priať.

Objektív nesklamal ani po stránke bokehu. Čudoval by som sa, keby áno. Na základe parametrov má všetky predpoklady uspokojiť, po tejto stránke aj náročného fotografa. Pri detailných záberoch je bokeh krásne hladký. Aj pri záberoch z odstupu je tu vidieť tendenciu pre zamatový bokeh. Aj keď je pozadie členité, bokehové krúžky nemajú ostré okraje, ale sú difúzované. Bokeh samozrejme nie je tak zamatový ako u 85/1,4, ale na jeho estetickú kvalitu sa myslím nebude nikto sťažovať.


Bokeh pri close-up zábere je zamatový, bez ohľadu na pozadie.


Aj pri členitom pozadí, kedy zvyknú vznikať bokehové krúžky, je vidno, že objektív má stále tendenciu produkovať zamatový bokeh.

Všetky zábery v galérii sú bez softvérovej korekcie chýb objektívu. Portréty som fotografoval pri clone f/2, aby ste videli max. potenciál rozostrenia pozadia, ale aj mierne priclonený.




Záver

Canon RF 85mm F2 Macro IS STM  má všetky predpoklady stať sa veľmi populárnym objektívom. Kombinuje portrétny objektív s makroobjektívom i keď “len” s mierkou 1:2. To ale mnohým stačí. Prevedenie je kvalitné, optická kvalita je výborná. Plusom je účinná optická stabilizácia obrazu a limiter zaostrovacej vzdialenosti. Daňou za makro je pomalšie zaostrovanie v porovnaní s ostatnými RF objektívmi s USM. Mínusom je aj hlučnejší AF v režime foto a to, že slnečná clona nie je v balení. Objektív si výborne vedie v obidvoch režimoch, portrétnom aj makro. Samozrejme využiteľný je aj pri fotení iných žánrov, kde sa uplatní jeho uhol záberu, perspektíva, prípadne bokeh. Canon dokázal vyrobiť výborný objektív 2 v 1, čo poteší každého šporovlivého fotografa. Mali by si z neho zobrať príklad aj ostatní výrobcovia objektívov.

Na záver chcem poďakovať Radke Stefansdóttir, ktorá mi aj so svojim opereným kamarátom ochotne zapózovala.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Štefan Káčer
2020-09-29 06:58:22
celkom zaujimave by bolo, keby si mal par identickych zaberov aj s objektivom Canon 100 L F2,8 IS Macro, cenovo porovnatelne, vystupom neviem ... Co by si si vybral radsej?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-09-29 07:39:21
príspevok od: Štefan Káčer
celkom zaujimave by bolo, keby si mal par identickych zaberov aj s objektivom Canon 100 L F2,8 IS Macro, cenovo porovnatelne, vystupom neviem ... Co by si si vybral radsej?
To je objektiv pre zrkadlovky a je to specialista hlvane na makro. Canon pre EF nema plne porovnatelny objektiv. SKor by som ho porovnaval s EF 85/1,8 USM a v tomto porovnani, nema EF sancu.
 
Štefan Káčer
2020-09-29 07:52:52
príspevok od: Karol Srnec
To je objektiv pre zrkadlovky a je to specialista hlvane na makro. Canon pre EF nema plne porovnatelny objektiv. SKor by som ho porovnaval s EF 85/1,8 USM a v tomto porovnani, nema EF sancu.
porovnavat s 85/1,8 urcite nema vyznam, ale ked nasadim cez adapter tu 100-vku, tak v makro je urcite lepsia a vie velmi slusne aj portrety a aj "klasicke" foto - krajinu, mesto, .... Preto som to napisal, zrejme to stoji za to vyskusat.
 
Budy
2020-09-29 14:42:13
príspevok od: Karol Srnec
To je objektiv pre zrkadlovky a je to specialista hlvane na makro. Canon pre EF nema plne porovnatelny objektiv. SKor by som ho porovnaval s EF 85/1,8 USM a v tomto porovnani, nema EF sancu.
A čo v porovnaní so zetkovým Nikkorom 85 1.8S?
 
marcus_labeo
2020-09-29 16:32:30
Malý offtopic: Zaujalo ma islandské meno modelky, ako k nemu prišla? Stefansdóttir je Štefanova dcéra, tak by sa volala Islanďanka. Ale slovenské meno indikuje inak a svadbou meno s prívlastkom -dottir nezíska.
 
sharkyyy
2020-09-30 09:12:29
príspevok od: marcus_labeo
Malý offtopic: Zaujalo ma islandské meno modelky, ako k nemu prišla? Stefansdóttir je Štefanova dcéra, tak by sa volala Islanďanka. Ale slovenské meno indikuje inak a svadbou meno s prívlastkom -dottir nezíska.
Co ti je na tom zvlastne? Svedske mena maju rovnaky princip, Larsson, Donaldson... to znamena ze Donaldov syn, Larsov syn atd...
 
marcus_labeo
2020-09-30 09:53:38
príspevok od: sharkyyy
Co ti je na tom zvlastne? Svedske mena maju rovnaky princip, Larsson, Donaldson... to znamena ze Donaldov syn, Larsov syn atd...
Zvláštne je to, že je to asi Slovenka, ale priezvisko má ako rodená Islanďanka, teda Stefanova dcéra. Takéto priezvisko sa získava narodením, nie svadbou (a neviem si predstaviť inú situáciu, ako by Slovenka prišla k islandskému priezvisku).
 
bobo222
2020-09-30 10:53:21
A možno sa narodila Slovenke, čo sa vydala na Island a tá jej dala slovenské krstné meno...
 
Rofo
2020-10-11 04:38:56
Mna by zaujimalo aky je tento objektiv v porovnani s Canon EF 85mm F1.4 L IS USM pre ucel portretu, nasadeny na tele EOS R/R5/R6 pomocou adapteru. Predsa len tento recenzovany objektiv je specialne navrhnuty na bajonet RF, tak mozno tam bude nejaka lepsia synergia.... Ergonomia, ani prstenec navyse ma az tak nezaujimaju, verim tomu ze v tomto je tento RF objektiv jednoznacne pouzitelnejsi. Skor ma zaujima ostrost, bokeh, presnost a rychlost autofocusu, a geometricke skreslenie.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované