Hore

Luminar

Macphun je softvérová firma, ktorá si urobila dobré meno vydareným programom pre HDR fotografie - Aurora HDR a snáď ešte lepším editorom ČB fotografií Tonality.

Nedávno bol predstavený ďalší program, tentokrát univerzálnejší. Nie je to typický RAW konvertor, na to mu chýba organizačná časť. Vyskúšal som ho pod operačným systémom Mac OS, je ale aj vo verzii pre Windows. V Mac OS funguje aj ako plugin pre natívny fotoeditor Photos (fotky). Tým je vyriešená organizácia fotografií. Luminar funguje aj ako plugin pre Photoshop, Lightroom a ďalšie programy. Program podporuje aj formát RAW, úpravy sú nedeštruktívne. V prípad, že ste majiteľom Macbooku Pro s Touch Barom, poteší vás jeho podpora.

GUI

Grafické rozhranie je navrhnuté ergonomicky a netrvá dlho sa v ňom zorientovať. Uprostred je fotografia, pod ňou náhľady presetov a vpravo bočný panel úprav. Panely sa dajú skryť. Nechýbajú klávesové skratky pre zrýchlenie práce s programom.


Grafické rozhranie je prehľadné a čisté. Rýchlo sa v ňom zorientujú aj menej skúsení fotografi.

Presety

Podobne ako u ostatných programov od Macphunu, stavia aj Luminar na presetoch. Je ich k dispozícii niekoľko desiatok od univerzálnych po špecializované, podľa žánru fotografie. Stačí si vybrať náhľad, ktorý sa vám páči, kliknúť na jeho náhľad a fotku máte upravenú. Priamo na náhľade môžete nastaviť účinnosť presetu od 0-100%. Tento spôsob úprav bude vyhovovať najmä začiatočníkom. Pokročilejší môžu presety využiť ako štartovací bod úprav. Užívateľ si samozrejme môže vytvárať aj vlastné presety.


Presety sa zobrazujú v spodnom páse, úplne vpravo sa vyberajú skupiny presetov.


Zo stránok Macphun si môžete stiahnuť ďalšie presety a textúry, niektoré sú zadarmo, iné platené.

Funkcie úprav

Panel úprav má veľa spoločného s tým, ktorý poznáme z Lightroomu. Funkcie úprav sú zoradené za sebou, takže rýchlo prechádzate z jednej na druhú. Funkcionalita je dokonca bohatšia ako v Lightroome. Dá sa pracovať s vrstvami, maskami a režimami prelínania.

Funkcie úprav sa tu volajú Filtre. Filtre sú zoskupené do niekoľkých Workspacov, napr. Essentials, B&W, Landscape atď. Môžete mať tak v paneli úprav len tie, ktoré aktuálne potrebujte. Kedykoľvek môžete ďalšie úpravy pridať a naviac si môžete uložiť aj vlastné sety (workspace).


Napravo je panel úprav, tzv. workspace. Pripravených je niekoľko setov podľa žánrov, ktoré môžete dopĺňať o ďalšie filtre úprav. Vytvoriť si môžete aj vlastný workspace.

Neviem ako vy, ale ja nemám rád automatické úpravy. Väčšinou to nedopadne dobre a po pár nezdaroch autoúpravy asi nepoužíva nikto. Automatiky väčšinou pracujú len s histogramom jednotlivých farebných kanálov. Stačí ak sa jeden z histogramov výraznejšie líši od ostatných dvoch a už tu máte katastrofu. Nie tak v Luminari. Automatika tu používa pokročilú umelú inteligenciu, ktorá komplexne analyzuje a upraví záber. Funkcia sa volá Accent AI Filter. Funguje veľmi dobre a naviac môžete plynule nastaviť jej účinnosť, podľa vlastného vkusu. U dobre exponovaných fotografií stačí už len pridať saturáciu, či clarity a máte hotovo.


Vďaka umelej inteligencii funguje automatika veľmi dobre.

Luminar má silné nástroje pre úpravu fotografií rôznych žánrov, farebných i čiernobielych. Samozrejmosťou je práca s expozíciou, svetlami a tieňmi, krivkami, kontrastom, doostrovanie, odšumovanie atď. Nechýbajú ani pokročilé úpravy, prechodové filtre, split toning, clarity. Dokonca v ponuke nájdete aj Dehaze, efekty hmly a zlatej hodinky, Ortonov efekt, či efekt polarizačného filtra. A to som stále nevymenoval všetko.


Až na prácu s archívom sa rýchlosťou,. akou môžete upravovač fotografie, vyrovná Luminar aj Lightroomu. Fotografiu dokážete upraviť za pár sekúnd.

Pokiaľ nechcete skúšať trial verziu, ale chcete vidieť program v akcii, odporúčam pozrieť nasledujúce videotutoriály:





Záver

Program odporúčam začínajúcim fotografom, ktorí ešte neovládajú všetky taje postprocesingu. Na začiatku využijú vydarené presety, vďaka ktorým rýchlo upravia fotografie. Na svoje si prídu aj skúsení editori, funkčne si program nezadá s pokročilými RAW konvertormi a množstvom funkcií úprav mnohé aj prekonáva. Rýchlemu workflow prospieva to, že funkcie úprav sú sústredené v jednom bočnom paneli, podobne ako v Lightroome.

Program určite stojí minimálne za vyskúšanie, stiahnuť si môžete plne funkčnú 15-dňovú trial verziu. Plná verzia stojí 69€, čo poteší tých, čo nemajú radi predplatné. Luminar je šikovný editor s bohatými možnosťami úprav, ale nie je preplácaný zbytočnými funkciami. Pre mňa je Luminar príjemným prekvapením. Na mieste začiatočníka a bežného amatéra by som mu dal určite šancu.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
smartin
2017-08-28 21:55:23
Ten softver je len pre Mac, co?
 
-rs-
2017-08-28 22:12:31
príspevok od: smartin
Ten softver je len pre Mac, co?
"Vyskúšal som ho pod operačným systémom Mac OS, je ale aj vo verzii pre Windows."
Na stranke je dostupna aj verzia pre Win.
 
jardodo
2017-08-29 01:58:13
príspevok od: smartin
Ten softver je len pre Mac, co?
Asi zatiaľ len Mac...
 
55pali
2017-08-29 11:22:56
Verzia Beta pre Win

https://macphun.com/beta

Luminar je prvý profesionálny editor fotografií, ktorý zjednodušuje úpravu obrázkov. Jednoduché, zábavné a dostupné pre každého fotografa. Pomocou skúšobnej verzie Luminar pre Windows môžte pomôcť tvarovať náš softvér a urobiť konečné vydanie vhodné pre každého.
 
smartin
2017-09-02 22:20:58
príspevok od: jardodo
Asi zatiaľ len Mac...
Ano, pri asi tretom citani som si to vsimol i ja
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované