Hore

Olympus Workspace

Olympus uvoľnil nový program pre organizáciu a spracovanie fotografií. Olympus Workspace je náhradou nie príliš vydareného Vieweru, ktorý je zúfalo pomalý a zastaralý.

Nový program má vyššie ambície, ako jeho predchodca. Má to byť program hodný spracovávať fotky z novej vlajkovej lode OM-D E-M1X. Program je zdarma, pre všetkých užívateľov bezzrkadloviek Olympus.

Program môžete stiahnuť z tejto adresy: https://support.olympus-imaging.com/owdownload/download Potrebné je zadať sériové číslo fotoaparátu a vybrať si, či chcete verziu pre OS Windows, alebo Mac OS.

http://app.olympus-imaging.com/olympusworkspace/cs/


Olympus Workspace využíva pri organizácii fotografií adresárovú štruktúru s možnosťou vytvárať kolekcie. Grafické rozhranie má klasické rozloženie, naľavo prieskumník a filter, v strede hlavná plocha s fotografiami a napravo panel s editačnými funkciami a metadátami. Rozloženie hlavnej plochy je nastaviteľné a podporovaný je aj režim dvoch monitorov.


Importný modul.


Olympus Workspace má tradičné rozloženie, aké používa viacero RAW konvertorov.

Organizácia

Fotografie môžete importovať dokonca aj bezdrôtovo z fotoaparátu, alebo jednoducho budete prechádzať adresármi, do ktorých ste uložili fotografie inou cestou. Adresáre, ktoré používate si môžete dať do skratiek, takže sa k nim rýchlo dostanete aj pri komplikovanej adresárovej štruktúre. Databázovo ich môžete organizovať v kolekciách. Nečakajte však tak prepracovanú organizáciu, akú má napr. Lightroom.

Program podporuje štandardné hodnotenie a značenie fotografií (systém hviezdičiek a farebných nálepiek), naviac umožňuje deliť fotografie do dvoch skupín (A a B). Pri posudzovaní fotografií medzi sebou môžete využiť Lightbox.

Pre prácu s metadátami slúži panel Details pripojený pod histogram. Môže byť plávajúci nad plochou programu, alebo zaparkovaný v pravom paneli. K dispozícii sú informácie z EXIF-u a k fotografiám môžete pridávať poznámky. Kľúčové slová chýbajú.


Režim náhľadov.


Panel pre prácu s metadátami môže byť plávajúci, alebo zaparkovaný v pravom paneli.

Editácia

Pri editácii si môžete pomáhať zobrazením prepalov a neprekreslených tieňov a pomocnou kompozičnou mriežkou. Pri fotografiách vo formáte RAW sa nastaví spracovanie obrazu (obrazový profil), aké bolo vo fotoaparáte, čo šetrí čas.


Aktivované je zobrazenie kompozičnej mriežky a varovanie pred prepalmi a neprekreslenými tieňmi.

Funkcie úprav

Panel úprav je rozdelený do niekoľkých záložiek. Obľúbené funkcie si môžete uložiť do záložky Favorites, to tiež urýchľuje používanie programu. Každá funkcia má zaškrtávacie políčko, čím sa dá rýchlo zapnúť alebo vypnúť. V siedmych záložkách nájdete všetko, čo potrebujete, vrátane populárnych funkcií Clarity a Dehaze. Vo fotoaparátoch Olympus nájdete prepracované umelecké efekty, vrátane Color Creatora, a nechýbajú ani tu. Naviac je tu funkcia farebných filtrov.


Výber obľúbených funkcií do záložky Favorites. Budete ich mať prehľadne na jednom mieste.

Panely úprav:

  • Orez a otočenie.
  • Korekcia expozície, vyváženie bielej, obrazový profil, nastavenie farieb, clarity, dehaze, krivky, svetlá a tiene, kontrast, saturácia, gradácia, farebný priestor.
  • Art filtre, farebné filtre, efekt vinetácie.
  • Korekcia vinetácie, aberácie, sférického skreslenia, skreslenia fish eye objektívu, keystone kompenzácia, stranové prevrátenie.
  • Ostrosť, doostrovacia maska, odšumovanie.
  • Klonovacia pečiatka.
  • Redukcia červených očí.


Art effects sú k dispozícii nielen vo fotoaparáte.


Fotografické filtre nenájdete ani vo fotoaparáte.

Program neponúka možnosť tvorby a ukladania presetov, ako to majú iné RAW konvertory. Vytvoriť si však môžete štyri sety (pamäte), funkčne porovnateľné s presetmi. Funguje tu aj prenos úprav pomocou copy a paste. Editovať môžete niekoľko fotografií naraz, alebo použiť dávkové spracovanie.

Workspace dokáže vytvárať Time Lapse film zo série fotografií a spájať panorámy.

Export, prezentácia a tlač

Export

Upravené fotografie sa dajú exportovať do formátov JPG a TIFF. Nechýba možnosť pridať na fotografiu podpis/vodoznak, textový alebo obrázok.


Nastavenie exportu s podpisom/vodoznakom.

Tlač

Program má zabudovaný tlačový modul pre tlač jednotlivých fotografií, index printu a kontaktného nátlačku.


Tlačový modul.


Kontaktný nátlačok.

Ďalšie funkcie

Slideshow

Workspace má zabudovaný jednoduchý modul pre prezentácie (slideshow). Nastaviteľné je časovanie a prezentáciu je možné podfarbiť hudbou.


Modul slideshow.

Prepojenie s inými programami

Priamo z programu môžete vyvolať Olympus Capture pre tethering a Olympus Camera updater pre nahranie nového firmvéru do fotoaparátu a objektívov, zálohovanie nastavení fotoaparátu a zálohovanie upravených obrazových profilov.

Záver

Program Olympus Workspace je náročný na výkon počítača. Na slabšom počítači je prekresľovanie náhľadu veľmi pomalé. Program je vo verzii 1.0.0 a keď programátori zapracujú na optimalizácii, môže to byť dobre použiteľný program, napr. pre inštaláciu na cestovný notebook. Ponúka všetky funkcie, ktoré pre úpravu RAW-ov potrebujete. Spolu s programom Olympus Capture bude dobre použiteľný v štúdiu, pri snímaní priamo do počítača. Nový Olympus OM-D E-M1X dokonca podporuje aj tethering cez WiFi. Workspace sa zíde pri predstavení nového fotoaparátu, pretože ostatným softvérovým firmám trvá zvyčajne týždne, kým sa v ich programoch objaví podpora nových fotoaparátov.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia