Hore

Pixelmator Photo

Dnes vám predstavíme novinku z oblasti pokročilej editácie fotografií na tabletoch iPad. Medzi užívateľmi počítačov Apple je program Pixelmator dobre známy.

Je to slušná, cenovo dostupná, konkurencia Photoshopu. Z počítačov sa dostal aj na tablety iPad. Musím podotknúť, že v pomerne zjednodušenej verzii, ktorá je dobrá pre základné úpravy a pridávanie efektov. Novou aplikáciou pre tablety je Pixelmator Photo, ktorá mieri na skúsenejších užívateľov. Rozhranie i funkcionalita sú profesionálnejšie. Do určitej miery je to konkurencia Lightroomu CC (pre chytré zariadenia). Fotografie sa do aplikácie importujú, vie ich ukladať do pamäte zariadenia aj do cloudu. Aplikácia vie upravovať aj fotografie vo formáte RAW. Úpravy sú nedeštruktívne a využívajú aj strojové učenie.

Podporovaných je cez 500 fotoaparátov snímajúcich do RAW, zoznam nájdete tu: https://support.apple.com/cs-cz/HT208967

Pixelmator Photo bol navrhnutý výhradne pre iPad, s plným využitím jeho veľkého displeja a 64-bitovej architektúry. Využíva technológie iOS, ako sú Metal, Core ML 2 a Core Image.

Podporované modely:

  • iPad Pro 12,9” (3. generácia)
  • iPad Pro 11”
  • iPad Pro 12,9” (2. generácia)
  • iPad Pro 10,5”
  • iPad Pro 9,7”
  • iPad Pro 12,9”
  • iPad Air (3. generácia)
  • iPad mini (5. generácia)
  • iPad (6. generácia)
  • iPad (5. generácia)


Prednosťou aplikácie je praktické užívateľské rozhranie. Sú tu dva moduly, prehliadač a editor. Prehliadač vám nebudem bližšie predstavovať, pozrieme sa bližšie na to, ako sa dajú upravovať fotografie.


Prostredie prehliadača.


Nakonfigurovať si môžete, ktoré zdroje chcete vidieť, lokálne aj v cloude.

Editácia

Po otvorení fotografie sa môžete vybrať niekoľkými cestami úprav. Ovládacie panely zobrazíte kliknutím na ikony v hornej lište. Pri úpravách môžete použiť automatickú úpravu, využívajúcu strojové učenie vyškolené na 20 miliónoch fotografiách, presety a pokročilú editáciu s použitím individuálnych funkcií úprav.

ML-enhanced

Spomínaná funkcia úprav pomocou strojového učenia má v hornej lište ikonu “magickej paličky”. Automaticky nastaví expozíciu, vyváženie bielej, komplexne i individuálne upraví farby. Každý parameter však môžete individuálne upraviť.

      
Vľavo pred a vpravo po aplikovaní automatickej úpravy ML-enhanced. Je to dobrý štartovací bod pre ďalšie úpravy.

Presety

Pre rýchle úpravy slúžia presety. Sú rozdelené do niekoľkých skupín (Black & White, Cinematic, Classical films, Moder films, Landscape, Vintage, Urban, Night, Pixelmator Pro) a nájdete ich v spodnej lište. Môžete ich kombinovať so strojovými úpravami (ML) a rozšírenými úpravami. Uložiť si môžete aj vlastné presety.


Presety sú v spodnej lište.

Presety sú podľa mňa dobre navrhnuté a poslúžia minimálne ako štartovací bod, od ktorého sa môžete pri úpravách odpichnúť. Na ukážku niekoľko fotografií nasnímaných do formátu RAW a upravených pomocou presetov.








Rozšírené nastavenia

Dostávame sa k podrobným pokročilým úpravám. Panel môžete pretiahnutím umiestniť napravo alebo naľavo, ako vám to lepšie vyhovuje. Všetky funkcie úprav sú pod sebou, podobne ako v Lightroome. Úpravy sú rozdelene do skupín. Niektoré majú možnosť nastaviť automatické úpravy pomocou strojového učenia ML.




Je na vás, či budete mať tablet otočený na šírku alebo na výšku a či panel bude napravo alebo naľavo.

V ponuke nájdete všetky základné funkcie pre úpravu RAW a iných formátov, rozdelené do týchto skupín: Vyváženie bielej, Posun farieb a saturácia, Expozícia, Vyváženie farieb, Selektívne farby, Úrovne, Krivky, Zámena farieb, Čierna a biela, Farebný monochrom, Sépia, Vyblednutie, Miešanie farieb, Invertovanie, Doostrovanie a Efekt zrna.


Pridanie efektu filmového zrna.

Iné funkcie

V ponuke funkcií nechýba orez. Prekvapujúco využíva aj Core-ML pre automatický orez s lepšou kompozíciou. To pomôže vylepšiť fotky začiatočníkom nielen expozične a farebne. Okrem orezu môžete fotografie preklápať, korigovať perspektívne skreslenie a narovnávať horizont. Pripravené sú najpoužívanejšie pomery strán, alebo môžete zvoliť individuálny orez.


Aj funkcia orezu vie využívať strojové učenie ML.

Nečistoty, či objekty, ktoré na fotografiách nechcete, môžete odstrániť nástrojom patch tool.


Z tejto fotografie odstránim malú stodolu naľavo od stromu..


Detail po aplikovaní patch tool.


Zobraziť si môžete základné informácie z EXIF-u.

Upravené fotografie môžete exportovať do viacerých formátov, okrem tradičného JPG/PNG, je to aj TIFF a HEIF. Mínusom je absencia priameho zdieľania fotografií na sociálnych sieťach.


Nastavenie exportu.

Záver

Pixelmator Photo vďaka Core-ML dokáže jedným klikom upraviť fotografie. K dispozícii sú vydarené presety. Veľkým plusom je podpora RAW-u z viac ako 500 fotoaparátov. Aby sa Pixelmator Photo stal ešte väčšou konkurenciou Lightroomu CC, musia do neho pribudnúť editačné funkcie ako Clarity, Dehaze, Vignetting a lokálne úpravy (štetec, prechodový filter).

Aplikácia je nová a tak občas zamrzne, alebo spadne. Dúfam v čoskorú aktualizáciu, ktorá bugy opraví. Na App store stojí 5,49€, ak autori pridajú nové funkcie, bude to viac ako dobrá alternatíva k Lightroomu CC s mesačným predplatným. Zatiaľ je program vo verzii 1.0, tak je tu perspektíva pre výrazne zlepšenie. Už teraz je to dobre použiteľný program.

https://www.pixelmator.com/photo/

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia