Hore

Bratislava - nový Starý most

Bratislava má novú kontroverznú dominantu. Odhliadnuc od polemík, nový Starý most je fotogenický. Kým nechodia po ňom električky, máte možnosť nerušene nafotiť aj centrálnu časť.

Nekonečné čakanie na nový Starý most sa skončilo. Peším a cyklistom je už pár týždňov dostupný. Nebudem teraz rozoberať humbuk okolo jeho návrhu, stavby a odovzdania do užívania. To je tragikomický nekonečný seriál, ktorý má ešte pár dielov pred sebou. Mohol byť iný, ale je aký je a väčšina je šťastná, že konečne tu vôbec je.

Ako taký je obnovenou dominantou Bratislavy a od otvorenia sa stal nielen vyhľadávaným miestom na prechádzky, ale zaujal aj fotografov. Bude to katastrofa, alebo bude most fotogenický, či už samotný, alebo ako kulisa?

Nový Starý most sa tvári, akoby ho všetok ten humbuk nezaujímal. Kľudne si stojí a hostí na svojich lávkach Bratislavčanov a turistov z blízka i ďaleka.

Z histórie

Starý most (pôvodne Most Františka Jozefa, Štefánikov most a Most Červenej armády) pochádzal z povojnového obdobia. Pôvodný most bol zničený ustupujúcou nemeckou armádou. Po tomto moste premávala nedávno zrekonštruovaná “viedenská električka”. Most, ako ho poznala väčšina z nás, postavila Červená armáda. Pôvodne provizórny most napokon vydržal až do roku 2013, kedy sa začalo s jeho demontážou.

Nový Starý most stojí na zrekonštruovaných pilieroch Starého mosta. Spája Staré mesto s Petržalkou, začína ako pokračovanie Štúrovej ulice a vyúsťuje Jantárovou cestou, ktorá sa tiahne ponad Einsteinovu. Most bol otvorený pre verejnosť 19.5.2016. Sprístupnený je však len pre pešiu a cyklistickú dopravu. Termín, kedy po ňom začnú premávať električky, zatiaľ nie je známy.

Viac na Wikipedii.


Pohľad na Šafárikovo námestie a Štúrovu ulicu.


Príjazd na most smerom zo Štúrovej ulice.


Prvá električková zástavka v Petržalke zatiaľ čaká na cestujúcich a električky.


Vyústenie na Jantárovú ulicu.

Pod mostom

Aktuálne ešte nie je pod mostom všetko sfinalizované, pokračuje sa v terénnych úpravách. Je však prístupný z obidvoch strán. Asi najzaujímavejší pohľad je smerom od parkoviska pri univerzite. V blízkosti sa nachádza mýtny domček, zo schodov, ktoré okolo neho vedú, je pekný skrytý výhľad.


Čistý výhľad na most je od parkoviska pri univerzite.


Pohľad zo schodov pri mýtnom domčeku.


Schody pri mýtnom domčeku.


Chodník spájajúci Euroveu s centrom mesta.


Detail konštrukcie mosta.

Na moste

Na obidvoch lávkach pre peších a cyklistov sú dve oddychové plošiny s lavičkami, kde si môžete oddýchnuť. Pre nás fotografov sú atraktívne výborným výhľadom.


Na každej strane sú dve vyhliadkové plošiny s lavičkami.


Lavičky sú na vyvýšenom pódiu, z ktorého je dobrý výhľad.


Pri fotení si dávajte pozor na cyklistov.

Časť, po ktorej budú prechádzať električky, bola pôvodne otvorená, momentálne má chodcov a cyklistov odradiť dopravné značenie.

Na rozdiel od starého mosta je ten nový prehnutý, takže už nevidno z jedného konca na druhý. Ale i tak sa dajú nafotiť pekné pohľady cez centrálnu časť, kde sa môžete vyhrať s perspektívou a opakujúcou sa štruktúrou.


Dopravné značenie, zakazujúce vstup chodcov do centrálnej časti mosta.


Nočný záber centrálnej časti mosta.


Aj cez deň môžete natrafiť na zaujímavé svetlo.

Pri prechádzke po moste si každé pozornejšie oko všimne, ako konštrukcia mosta rámuje pohľady na mesto. Určite sa budeme stretávať s množstvom záberov hradu, mosta Apollo, Eurovey a UFA zarámovaných do trojuholníkových a kosoštvorcových medzier v konštrukcii.


Zarámovať môžete takmer každú dominantu Bratislavy.

Vyhliadka

Nás fotografov teší, že výhľad z mosta je na obidve strany. Staručký most mal lávku len na strane otočenej k hradu, na druhej strane bola železničná trať.

Ak budete snímať s dlhými časmi, určite vás zaujíma, či sa most chveje. Veru chveje. Každý cyklista, každý chodec, ktorý okolo vás prejde viac či menej roztrasie fotoaparát na statíve. Preto treba mať trpezlivosť a čakať na prestávky, kedy okolo nikto nepôjde. A to ešte nechodia električky.


Nový pohľad na most Apollo z východnej lávky.


Zo západnej lávky je známy panoramatický výhľad na Most SNP a hrad.


Jeden z pohľadov na Euroveu.


Zo západnej lávky je pekný výhľad na nábrežie s budovami SPŠ Strojníckej, SNM a prístavu, v pozadí s hradom a podhradím.

Ak chcete nafotiť Starý most, odporúčam neváhať, kým nechodia električky a môžete nafotiť jeho centrálnu časť.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Roman Point
2016-06-08 07:18:49
Dočasný most vydržal do roku 2013. Vyzdvihujem dočasný. Som zvedavý ako vydrží tento.. Typ konštrukcie bude moderný lebo aj tu v Salzburgu sa každý jeden most aj ten bez lán ( ako má nový most ) trasie chveje. Pre nás čo máme radi fotenie je to veľké sklamanie
Fotky som videl už na fB a páčili sa mi.
Teším sa už na fotky od bratov Kováčovcov
 
milanF
 
zvonec
2016-06-08 10:53:07
Vdaka za clanocek, tie vibracie su dost vyrazne... Most je taky aky sme si zasluzili. Ale kedze na politiku su ine portaly, radsej to necham tak....

Na moste sa da najst vela super motivov. Jeden z oblubenych je aj tento:
www.ephoto.sk/galeria/k-clanku/1068/?index=2
 
marcus_labeo
2016-06-08 12:25:45
Pekné motívy, najviac sa mi páčia tie s rytmickým opakovaním architektonických prvkov.
Inak otázočka na Karola: fotil si RAW, alebo JPEGy? Lebo niektoré sa mi javia dosť presaturované, tak neviem, či je to Tvoja úprava, alebo OOC JPEG (ako to tipujem pri tom Olympuse).
 
Separovany_Odpad
2016-06-08 20:10:52
za posledné dni asi najfotografovanejší objekt v BA
 
lgsvgh
2017-11-29 12:13:25
príspevok od: zvonec
Vdaka za clanocek, tie vibracie su dost vyrazne... Most je taky aky sme si zasluzili. Ale kedze na politiku su ine portaly, radsej to necham tak....

Na moste sa da najst vela super motivov. Jeden z oblubenych je aj tento:
www.ephoto.sk/galeria/k-clanku/1068/?index=2
Ďakujem za TIP. V blízkej budúcnosti navštívim BA. Kedy nechodia električky?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-11-29 12:30:05
príspevok od: lgsvgh
Ďakujem za TIP. V blízkej budúcnosti navštívim BA. Kedy nechodia električky?
V noci Cez den sa da fotit normalne, pauzy medzi spojmi su dost dlhe. Otrasov sa bat nemusis, ak fotis z predmostia. S trochou trpezlivosti aj na moste.
 
lgsvgh
2017-11-30 09:07:07
príspevok od: Karol Srnec
V noci Cez den sa da fotit normalne, pauzy medzi spojmi su dost dlhe. Otrasov sa bat nemusis, ak fotis z predmostia. S trochou trpezlivosti aj na moste.
Ďakujem za informáciu...
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované