Hore

Rok 2011 - rok (ne)splnených očakávaní

Uplynulý rok bol z pohľadu fotografickej techniky veľmi zaujímavým rokom. Mohli by sme ho do istej miery nazvať aj „čakateľským“ rokom. Očakávali sa nové fotoaparáty, nové koncepcie ako aj nové príslušenstvo naprieč rôznymi segmentami. Niekotré očakávania sa naplnili iné nie.

Nové dostupné Full Frame telo neprišlo.

V tomto segmente pre náročnejších zákazníkov sa v tomto roku takmer nič vážne neudialo. Nikonisti očakávali nové telo, ktoré by nahradilo Nikon D700. Niežeby tomuto modelu niečo vážne chýbalo, sám som si ho nakoniec pod stromček doprial, no niektorí užívatelia by chceli pridať funkciu nahrávania videa, iní by chceli senzor s vyšším rozlíšením... Uvidíme čo nám prinesie rok 2012, no podľa neoverených informácií na http://nikonrumors.com/ je na pláne predstavenie modelu Nikon D800 ktorý má veľmi, veľmi zaujímavú predpokladanú technickú špecifikáciu. Nástupca vlajkovej reportážnej lode Nikon D3s tiež zostal jasným kráľom vo svojej kategórii a jeho výmena (ak vôbec??) príde až v roku 2012.Takto by mohol vyzerať nový Nikon D800 podľa internetových jasnovidcov.

V tábore Canon sa očakával príchod nástupcu EOS 5D Mark II s vylepšeným AF modulom, čo sa tiež nestalo a asi si na zmenu musíme počkať až v tomto roku. Najdostupnejším profesionálnym štúdiovým fotoaparátom z dielne Canon stále zostáva veľmi úspešný model EOS 5D MarkII. Áno bol predstavený Full Frame model EOS 1DX s 18Mpx. rozlíšením, ale ten je cenou jasne určený pre profesionálne použitie a siahne po ňom len veľmi dobre zabezpečený fotoamatér. Navyše nižším rozlíšením stráca na prvý pohľad na atraktivite v porovnaní s modelom 5D MkII alebo 1Ds MkIII pre veľkú časť používateľov.

Fotografi z fanklubu Sony tiež nedostali nástupcu A900, takže si budú musieť počkať na to či im niečo prinesie nový rok 2012. Môžeme len špekulovať o tom, že pôjde o konkurenciu k zatiaľ pomyselnému Nikonu D800...

Full Frame sme niektorí možno čakali aj od Pentaxu, no ten prišiel na trh so stredoformátovým super telom 645D, ktoré je pochopiteľne rozlíšením aj ďalšími parametrami niekde ale úplne inde


Skvelý obraz za dobrú cenu, to sú dnešné amatérske zrkadlovky.

Amatérsky DSLR segment plný noviniek

V amatérskom fotografickom svete to podľa môjho názoru v tomto roku priam vrelo. Predstavenie modelov ako Nikon D5100 a Canon EOS 600D sa muselo potešiť veľké množstvo používateľov. Tieto fotoaparáty sú perfektne funkčne ako aj obrazovo vybavené a sú neporovnateľne dospelejšie ako modely spred piatich rokov. Zvládajú vynikajúco vyššie citlivosti ISO a majú aj výborný dynamický rozsah. Dovolím si povedať, že obrazovou kvalitou sa už prakticky ani nelíšia od profesionálnych alebo prístrojov ktoré sú o triedu vyššie. V Sony krúžku nás potešil dostupný model A65 s vysokým rozlíšením a zaujímavým videom či rýchlostnými parametrami. Pentax predával cenovú bombu Pentax K5, ktorá vzhľadom k obrazu a výbave ponúka naozaj veľa aj najnáročnejšiemu fotografovi. Nešťastie v Japonsku, ktoré spôsobila havária japonskej jadrovej elektrárne Fukušima, a katastrofické záplavy v Thajsku sa odzrkadlili aj na predvianočných odkladoch objednávok, kedy boli niektoré produkty dlhodobo nedostupné.

CSC segment expandoval nebývalým spôsobom

Mirorrless fotoaparáty hrali v tomto roku prím. Najprekvapivejším obratom bolo predstavenie Nikonu 1, ktorý by mal byť nový štandardom v svete malých systémových fotoaparátov. Prišiel na trh s menším senzorom no dobrou cenou a vydarenou optikou, ktorá bude istotne doplnená o množstvo ďalších objektívov.

Podstatne menší senzor ako má konkurencia, menšie objektívy a nová koncepcia dizajnu, to je systém Nikon 1

Obnovenie modelových rád nastalo zas v už zabehnutom Olympuse sériou trojice nových PENov s extrémne rýchlym AF a tiež aj nových objektívov. Boli predstavené zaujímavé lahôdky ako 1 Olympus M.Zuiko Digital ED 12mm 1:2 či Olympus M.Zuiko Digital 45mm 1:1.8 a tiež boli obnovené vydarené zoomy Olympus M.Zuiko Digital 14-42mm 1:3.5-5.6 II R a  Olympus M.Zuiko Digital ED 40-150mm 1:4-5.6 R. Najzaujímavejšia novinka ZUIKO si na nás počkala až na záver roka v podobe univerzálneho zoomu Olympus M. ED 12-50mm f3.5-6.3 EZ, ktorý je ako stvorený pre natáčanie videa vďaka motorickému zoomu.

Podobne aj v ostatných táboroch sme sa dočkali oživenia. Panasonic predstavil okrem miniatúrneho tela GF3 aj nový malý základný zoom s elektronickým transfokátorom a aj tele zoom Panasonic Lumix G X Vario PZ 45-175mm F4.0-5.6 ASPH OIS. Novinkou bol aj pevný objektív Leica Sumilux DG 25mm F1,4, ako ekvivalent svetelnej 50tky – čoby základného objektívu.


Špička v segmente CSC fotoaparátov s 24Mpx rozlíšením - Sony NEX 7

Sony dostalo zase druhý dych a predstavilo model NEX-7 ktorému nemôže zatiaľ žiadne CSC konkurovať. Nielen funkcionalitou, ale aj cenou. Ako dostupnejšiu verziu predstavila vybavený no lacnejší model NEX-5N a „budgetovku“ NEX-C3 pre široké masy. Posledný spomínaný model má navyše bezkonkurenčne najlepší pomer obrazovej kvality a ceny na trhu vďaka veľkému a modernému APS-C senzoru.

Samsung ako univerzálny výrobca všetkého od chladničiek cez televízory autá a lode, nemohol zostať v pozadí ani v oblasti foto produktov , tak prišiel na trh rovno s 20Mpx modelom Samsung NX200. Samotné rozlíšenie by až tak nezaujalo, keby nebolo v tak kvalitne spracovanom malom kovovom tele a doplnené dobrými objektívmi s novým funkčným tlačidlom priamo na tubuse objektívu.

Vody rozčeril aj Pentax, ktorý predstavil nový Q systém. Pentax Q je nový systém na ktorý čakali niektorí používatelia zrkadloviek a dočkali sa ho v júni 2011. Malé objektívy, miniatúrne telo, objektívy za zaujímavé ceny no malý senzor. Uvidíme ako sa bude tomuto exotickému strojčeku dariť. Každopádne je dnes najmenší a časom hádam aj najdostupnejší čo sa týka ceny... V ponuke výrobcov sa začínajú objavovať tiež redukcie všetkých druhov, pomocou ktorých pripojíte rôzne aj staršie objektívy k CSC fotoaparátom, čo je tiež veľmi príjemné.

Aký bol teda rok 2011 z pohľadu fototechniky?

Zdôrazniť treba niekoľko skutočností. Pribudli CMOS senzory aj v tých najlacnejších zrkadlovkách. Takýmto spôsobom už aj amatéri majú prístup k výbornej obrazovej kvalite a môžu fotiť aj na vyššie citlivosti ISO a mať rovnako technicky kvalitné fotografie ako z profesionálnych fotoaparátov. Túto problematiku rieši Karol Srnec vo svojom príspevku o tom, že sa už nemôžeme vyhovárať na slabší obraz amatérskych zrkadloviek http://www.ephoto.sk/ephoto/redakcny-blog/koniec-vyhovorkam-uz-je-to-len-na-vas/.

Ďalej je tu citeľný ústup používateľov od ultrazoomov. Potvrdzuje to aj málo otázok týkajúcich sa tohto segmentu v našom fóre. Niekoľko otázok sa počas roka na túto tému síce objavilo, no bolo ich nepomerne menej ako tomu zvyklo byť po minulé roky.

Tento rok tiež potvrdil trendy aj ohľadom prezentovania a archivovania fotografického výstupu. Tlačilo sa pravdepodobne opäť o niečo menej fotiek a o niečo viacej fotokníh a tiež aj  kalendárov.


Preblýskali sme sa až do roku 2012...

Sme tiež svedkami pokračujúceho a rastúceho záujmu o fotografovanie s externými bleskami v štýle Strobist. Na trhu sú dostupné také rádiové odpaľovače, softboxy, odrazky, dáždniky, adaptéry, statívy a rôzne ďalšie prípravky pre tento štýl fotografovania o ktorých sa nám pred niekoľkými rokmi ani len nesnívalo.


Lomo v novej verzii s fisheye optikou a v novom atraktívnom šate.

Filmové materiály a spracovanie v klasickom ponímaní v komerčnom sektore naďalej stagnujú, niektoré druhy filmov sa už nevyrábajú a nie je ľahké ich už zohnať ani po expirácii. Uplatnenie a svojich stúpencov stále má v umeleckom a amatérskom samozrejme stále čiernobiely film ako aj klasický mokrý proces zväčšovania fotografií. No o komerčných výsledkoch je ťažké hovoriť. Chemikálie a vybavenie fotokomory sú stále dostupné, aj keď čo sa týka vybavenia ide skôr o bazárovú ponuku. Darí sa však čím ďalej viacej Lomografii, ktorá oslovila najmä mladých a kreatívnych fotografov, ktorí hľadajú oddych od digitálnych zariadení ktorými sú obklopení na každom kroku.


Photoshop optimalizovaný pre použitie v tabletoch je jednnou z noviniek roku 2011

Tablety

Ústup tlačovín, okrem novín mám na mysli aj knihy, je viditeľný v rastúcom počte elektronických publikácií a klesajúcich nákladoch tlačených periodík. O tento stav sa podpísali aj tablety a čítačky kníh, ktoré zaberú podstatne menej miesta v taškách s prakticky neobmedzeným počtom digitálnych publikácií, ktoré si môžete v nich uložiť. Pribudli tiež aplikácie ako grafické editory či internetové galérie pre tablety. Tablety budú aj podľa môjho názoru ťažiskovým zariadením v segmente spotrebnej elektroniky v roku 2012. O obľúbenosti tabletov vo fotografickej obci hovorí aj záujem spoločnosti Adobe o optimalizovanie svojich nárast dopytu po tabletoch sprevádza ústup lacných netbookov, ktoré pomaly miznú z trhu.

Pred nami je celý rok 2012 a ďalšie očakávania

V tomto roku sa podľa všetkého budeme mať na čo tešiť. Teoreticky by mal prísť dlho očakávaný nový Full Frame od Nikonu, Canonu, Sony a ktovie možno aj od iného výrobcu. Malé fotoaparáty s výmennými objektívmi typu CSC budú hrať prím čo sa týka noviniek. Všetci čo pochybovali o tabletoch si ich pravdepodobne v tomto roku kúpia (vrátane mňa) a budú na nich čítať tutoriály a prezentovať svoje fotografie. Sú to optimistické vyhliadky do začínajúceho roka...

Prajem všetkým len pekné svetlo v roku 2012!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2012-01-02 08:04:44
Jeden fullframe predsalen v roku 2011 predstaveny bol. Canon 1D X.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-02 09:38:14
príspevok od: bear
Jeden fullframe predsalen v roku 2011 predstaveny bol. Canon 1D X.
ano ale nástupca 5D a D700 ani jeden ono 1DX je veľmi zvláštne telo asi tak pre športákov, do atelieru je ten deficit MPX nevysvetliteľný nijako - uvidime aky obraz z neho polezie , navyše tá cena je na slovenske pomery a do zacinajucej poriadnej krizy paradna
 
bear
2012-01-02 09:49:37
príspevok od: Jozef Peniak
ano ale nástupca 5D a D700 ani jeden ono 1DX je veľmi zvláštne telo asi tak pre športákov, do atelieru je ten deficit MPX nevysvetliteľný nijako - uvidime aky obraz z neho polezie , navyše tá cena je na slovenske pomery a do zacinajucej poriadnej krizy paradna
Pises: V tomto segmente pre najnáročnejších zákazníkov sa v tomto roku takmer nič vážne neudialo
..... Nástupca vlajkovej reportážnej lode Nikon D3s tiež zostal jasným kráľom vo svojej kategórii.

Medzi 18 a 21MP je rozdiel len 8% v linearnom rozliseni, to mi ako deficit MP nepripada. (18MP vs 12MP je rozdiel 22.5%)
 
marcus_labeo
2012-01-02 09:52:01
príspevok od: Jozef Peniak
ano ale nástupca 5D a D700 ani jeden ono 1DX je veľmi zvláštne telo asi tak pre športákov, do atelieru je ten deficit MPX nevysvetliteľný nijako - uvidime aky obraz z neho polezie , navyše tá cena je na slovenske pomery a do zacinajucej poriadnej krizy paradna
Je to novinka roka 2011? Je. Naviac je to vlajková loď najpredávanejšieho výrobcu foťákov na svete, okrem toho nahrádza naraz dva špičkové foťáky Canonu: 1D a 1Ds. Jeho opomenutie je dosť veľkou chybou článku. .
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-01-02 09:53:15
Mam pocit, ze opadava zaujem o HDR typu "vymalovanka" a zostanu len ti, co tuto funkciu pouzivaju s rozumom. To je pre mna jdno z pozitiv roku 2011. Do noveho roku by som fotografickej verejnosti, z hladiska technickych noviniek, prial:
1. Koniec ultrazoomov tak ako ich pozname. Navrat ku korenom. Ubrat z rozsahu aj rozlisenia.
2. Novu kategoriu fotoaparatov. Myslim, ze mnohi nepotrebuju na mirrorlessoch vymenny objektiv. Stacil by nejaky pevny s praktickym rozsahom a dobrou svetelnostou.
3. Aby sa Canon a Nikon viac zaoberali slusnymi objektivami pre amaterov nez cenovo nedostupnymi profi masinami. Dlhuju nam to uz roky.
4. Zabudujte radio do bleskov, prosim.
 
bear
2012-01-02 10:02:00
príspevok od: marcus_labeo
Je to novinka roka 2011? Je. Naviac je to vlajková loď najpredávanejšieho výrobcu foťákov na svete, okrem toho nahrádza naraz dva špičkové foťáky Canonu: 1D a 1Ds. Jeho opomenutie je dosť veľkou chybou článku. .
Trocha flame: Nadpis clanku je z pohladu Nikonistov
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-02 10:09:12
príspevok od: marcus_labeo
Je to novinka roka 2011? Je. Naviac je to vlajková loď najpredávanejšieho výrobcu foťákov na svete, okrem toho nahrádza naraz dva špičkové foťáky Canonu: 1D a 1Ds. Jeho opomenutie je dosť veľkou chybou článku. .
ospravedlnujem sa vsetkým Canonistom ale uvaha je písana y pohľadu náročneého slovenského amatéra s priškrteným rozpočtom, na 1Dx som teda uplne zabudol...to je krásne vsetko okolo 1Dx - ano bol predstavený ale nikto sním nefotil nikto nevie aký bude mať AF...a uplne posledná vec- no napriek tomuto perfektnému a drahému modelu som celý Canon predal a kupil si Nikon D700, takže radšej sa už ani nebudem o tom ďalej rozpisovať...

ja proste nie som cieľovka pre 1Dx mna vôbec neoslovili pre mna akoby nebol práve kvoli 18mpx a cene
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-02 10:10:10
príspevok od: bear
Trocha flame: Nadpis clanku je z pohladu Nikonistov
ano to je asi tým, že som Nikonista už
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-02 10:12:31
príspevok od: marcus_labeo
Je to novinka roka 2011? Je. Naviac je to vlajková loď najpredávanejšieho výrobcu foťákov na svete, okrem toho nahrádza naraz dva špičkové foťáky Canonu: 1D a 1Ds. Jeho opomenutie je dosť veľkou chybou článku. .
už som to tam trochu opravil vyznelo to inak ako som to myslel čo sa holt občas stane...
 
marcus_labeo
2012-01-02 10:58:52
príspevok od: Jozef Peniak
ospravedlnujem sa vsetkým Canonistom ale uvaha je písana y pohľadu náročneého slovenského amatéra s priškrteným rozpočtom, na 1Dx som teda uplne zabudol...to je krásne vsetko okolo 1Dx - ano bol predstavený ale nikto sním nefotil nikto nevie aký bude mať AF...a uplne posledná vec- no napriek tomuto perfektnému a drahému modelu som celý Canon predal a kupil si Nikon D700, takže radšej sa už ani nebudem o tom ďalej rozpisovať...

ja proste nie som cieľovka pre 1Dx mna vôbec neoslovili pre mna akoby nebol práve kvoli 18mpx a cene
Tu nejde o to, čoho cieľová skupina si Ty alebo ja (ak nie si cieľovka 1Dx, o to menej si cieľovka pre Pentax 645D a predsa ho spomínaš). Článok je o významných novinkách za r. 2011, tak ich treba dať všetky bez ohľadu na sympatie.
 
marcus_labeo
2012-01-02 11:04:00
príspevok od: Karol Srnec
Mam pocit, ze opadava zaujem o HDR typu "vymalovanka" a zostanu len ti, co tuto funkciu pouzivaju s rozumom. To je pre mna jdno z pozitiv roku 2011. Do noveho roku by som fotografickej verejnosti, z hladiska technickych noviniek, prial:
1. Koniec ultrazoomov tak ako ich pozname. Navrat ku korenom. Ubrat z rozsahu aj rozlisenia.
2. Novu kategoriu fotoaparatov. Myslim, ze mnohi nepotrebuju na mirrorlessoch vymenny objektiv. Stacil by nejaky pevny s praktickym rozsahom a dobrou svetelnostou.
3. Aby sa Canon a Nikon viac zaoberali slusnymi objektivami pre amaterov nez cenovo nedostupnymi profi masinami. Dlhuju nam to uz roky.
4. Zabudujte radio do bleskov, prosim.
Ad 2.: presne tak, mnohí by brali foťák s väčším čipom ako 1/1,7" (optimálne taký CX alebo M4/3) a nepotrebujú šachovať s objektívmi, stačí im slušný základný zoom. Medzi Fuji X10 s 2/3" čipom a foťákmi typu Leica či Fuji X100 s APS-C zíva veľká medzera, ktorá by sa mohla vyplniť.
A človek by sa vyhol zbytočnému prachu na čipe a nadávkam ako ja, ako mu prach pokazil viacero záberov silvestrovského ohňostroja.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-02 11:08:51
príspevok od: marcus_labeo
Tu nejde o to, čoho cieľová skupina si Ty alebo ja (ak nie si cieľovka 1Dx, o to menej si cieľovka pre Pentax 645D a predsa ho spomínaš). Článok je o významných novinkách za r. 2011, tak ich treba dať všetky bez ohľadu na sympatie.
ano ďakujem za upozornenie ved píšem že som to už upravil

ale zas ide vo veľkej miere aj o mňa lebo je to moj blogový príspevok za mna ako osobu a nie za celu redakciu, Karol alebo Bear môžu rok 2011 vnímať úplne opačne.

a zas ten Pentax 645D ma oslovil oveľa viacej, ako 1Dx, proste ten Pentax je jasne skvelá vec do štúdia a pod. použitie
 
kulkovsky
2012-01-02 11:13:26
super článok zaujal ma hlavne ten photoshop pre tablet ....skvelá vecička
 
balazovic.lubos
2012-01-02 13:01:48
príspevok od: Jozef Peniak
ospravedlnujem sa vsetkým Canonistom ale uvaha je písana y pohľadu náročneého slovenského amatéra s priškrteným rozpočtom, na 1Dx som teda uplne zabudol...to je krásne vsetko okolo 1Dx - ano bol predstavený ale nikto sním nefotil nikto nevie aký bude mať AF...a uplne posledná vec- no napriek tomuto perfektnému a drahému modelu som celý Canon predal a kupil si Nikon D700, takže radšej sa už ani nebudem o tom ďalej rozpisovať...

ja proste nie som cieľovka pre 1Dx mna vôbec neoslovili pre mna akoby nebol práve kvoli 18mpx a cene
Aha, ďalší, čo prezliekol za žlté tričko
 
Laco62
2012-01-02 13:29:34
Jozef, nedaj sa!
 
IceDive1
2012-01-02 15:20:36
príspevok od: Jozef Peniak
ano ďakujem za upozornenie ved píšem že som to už upravil

ale zas ide vo veľkej miere aj o mňa lebo je to moj blogový príspevok za mna ako osobu a nie za celu redakciu, Karol alebo Bear môžu rok 2011 vnímať úplne opačne.

a zas ten Pentax 645D ma oslovil oveľa viacej, ako 1Dx, proste ten Pentax je jasne skvelá vec do štúdia a pod. použitie
Jozef si ma dost prekvapil ze si presiel k zltym a na D700 co ma pre tvoje potreby len 12Mpx,
 
valec86
2012-01-02 15:54:42
Jozef a ja som predal 1D mk IV kvoli 1Dx ktore mozno uvidim za pol roka. aj ked ho vyuzijem tak na 25 perc xem ho lepsie ako tie peniaze prepit. Kolko ludi ma BMW M5 a ani nevie naco ma samosvor pod napravnicou A canon vs Nikon? volim audi quattro tdi
 
Dano Leitman
2012-01-02 16:37:21
príspevok od: Karol Srnec
Mam pocit, ze opadava zaujem o HDR typu "vymalovanka" a zostanu len ti, co tuto funkciu pouzivaju s rozumom. To je pre mna jdno z pozitiv roku 2011. Do noveho roku by som fotografickej verejnosti, z hladiska technickych noviniek, prial:
1. Koniec ultrazoomov tak ako ich pozname. Navrat ku korenom. Ubrat z rozsahu aj rozlisenia.
2. Novu kategoriu fotoaparatov. Myslim, ze mnohi nepotrebuju na mirrorlessoch vymenny objektiv. Stacil by nejaky pevny s praktickym rozsahom a dobrou svetelnostou.
3. Aby sa Canon a Nikon viac zaoberali slusnymi objektivami pre amaterov nez cenovo nedostupnymi profi masinami. Dlhuju nam to uz roky.
4. Zabudujte radio do bleskov, prosim.
svata pravda akoby svoje myslienky citam .... vela nadsenych amaterov by sa timto ideam potesili
 
markato1
2012-01-02 16:44:04
príspevok od: Jozef Peniak
ano to je asi tým, že som Nikonista už
si momentalne in
 
markato1
2012-01-02 16:45:06
príspevok od: valec86
Jozef a ja som predal 1D mk IV kvoli 1Dx ktore mozno uvidim za pol roka. aj ked ho vyuzijem tak na 25 perc xem ho lepsie ako tie peniaze prepit. Kolko ludi ma BMW M5 a ani nevie naco ma samosvor pod napravnicou A canon vs Nikon? volim audi quattro tdi
1D x tu do olympiady urcite bude..
 
markato1
2012-01-02 16:47:11
lepsie povedane,dostatocne pred olympiadou..
 
valec86
2012-01-02 16:51:00
jo len kym ho zasypu najprv vyvolenym chvilku to potrva. nevadi pockam si nan
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-02 18:04:12
príspevok od: IceDive1
Jozef si ma dost prekvapil ze si presiel k zltym a na D700 co ma pre tvoje potreby len 12Mpx,
kvoli svadbam... A af,meraniu, bleskom
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-02 18:05:38
príspevok od: markato1
si momentalne in
in je fuji x100
 
planco
2012-01-02 21:56:17
príspevok od: markato1
1D x tu do olympiady urcite bude..
ano pre profesionalov a agentury, ktory nim budu prednostne vybavani prave koli olympiade normalny uzivatel si este pocka..
 
xmartankox
2012-01-03 00:27:11
príspevok od: valec86
Jozef a ja som predal 1D mk IV kvoli 1Dx ktore mozno uvidim za pol roka. aj ked ho vyuzijem tak na 25 perc xem ho lepsie ako tie peniaze prepit. Kolko ludi ma BMW M5 a ani nevie naco ma samosvor pod napravnicou A canon vs Nikon? volim audi quattro tdi
Tvoj Leon sa teraz mohol velmi vazne urazit... Daj pozor aby si aj nastartoval rano
 
valec86
2012-01-03 00:35:08
on otom uz davno vie v roku 2002 bol Fr fajn no dnes uz nie ps : nezmesti sa mi tam hokej vystroj


 
izzino
2012-01-03 11:58:25
príspevok od: Jozef Peniak
ospravedlnujem sa vsetkým Canonistom ale uvaha je písana y pohľadu náročneého slovenského amatéra s priškrteným rozpočtom, na 1Dx som teda uplne zabudol...to je krásne vsetko okolo 1Dx - ano bol predstavený ale nikto sním nefotil nikto nevie aký bude mať AF...a uplne posledná vec- no napriek tomuto perfektnému a drahému modelu som celý Canon predal a kupil si Nikon D700, takže radšej sa už ani nebudem o tom ďalej rozpisovať...

ja proste nie som cieľovka pre 1Dx mna vôbec neoslovili pre mna akoby nebol práve kvoli 18mpx a cene
To bude tym denno dennym 8 hodinovym ovplyvnovanim tvojej osobnej zony.
Po tolkych hodinach stravenych spolu by presvedcil aj korytnacku ze ten N je Naj.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-03 19:21:27
príspevok od: izzino
To bude tym denno dennym 8 hodinovym ovplyvnovanim tvojej osobnej zony.
Po tolkych hodinach stravenych spolu by presvedcil aj korytnacku ze ten N je Naj.
Klincek po hlavicke
 
Darkness
2012-01-03 20:28:16
ja sa tesim na jesen na novy olympus E-P4 a na novy objektiv lumix 12-35mm 2.8f to bude moja nova zostava. uz len cakat
 
IceDive1
2012-01-04 12:24:31
príspevok od: Jozef Peniak
kvoli svadbam... A af,meraniu, bleskom
D700 na akcie typu svadba naozaj vyborny fotak. Len ma u teba prekvapil prechod na vyrazne nizsi Mpx a taktiez si mi v minulosti pisal o narocnejsom postprocese.
 
bear
2012-01-04 12:30:43
príspevok od: IceDive1
D700 na akcie typu svadba naozaj vyborny fotak. Len ma u teba prekvapil prechod na vyrazne nizsi Mpx a taktiez si mi v minulosti pisal o narocnejsom postprocese.
Izzino to par prispevkov vyssie vysvetlil
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-04 12:32:30
príspevok od: IceDive1
D700 na akcie typu svadba naozaj vyborny fotak. Len ma u teba prekvapil prechod na vyrazne nizsi Mpx a taktiez si mi v minulosti pisal o narocnejsom postprocese.
modu už nefotím ako by som chcel (a dufal ze to pojde), teraz ma trošku viac baví report a na moje veci mi "stačí" D700, AF 5D II nielen na svadbu je dosť nekomfortný a navyše chcel som kuštik lepší 24-70. taže som zabil dve muchy jednou ranou,
no a ked budu tie prašule kupim D3x alebo D800 nebodaj ak bude mať viac tých mpx.
 
IceDive1
2012-01-04 12:44:13
príspevok od: bear
Izzino to par prispevkov vyssie vysvetlil
Ak to bola na narazka na Karola tak som si myslel ze ten migruje k SONY ne?
 
izzino
2012-01-04 13:16:01
príspevok od: IceDive1
Ak to bola na narazka na Karola tak som si myslel ze ten migruje k SONY ne?
Pomalicky ano, ale to som nechcel Jozovi pisat, ze on este ani netusi ze mozno sa z neho nakoniec stane aj Sonak.
 
izzino
2012-01-04 13:16:32
Ja im potom budem musiet pozicavat objektivy. Aby vedeli co si maju kupovat.
 
bear
2012-01-04 14:32:38
Karol prechadza na Sony, tak z Jozefa spravil noveho Nikonaka, aby mal komu predat svoje Nikon objektivy
 
IceDive1
2012-01-04 15:40:16
príspevok od: bear
Karol prechadza na Sony, tak z Jozefa spravil noveho Nikonaka, aby mal komu predat svoje Nikon objektivy
Miso ty si vdaka 400vke zakotvil u canooonu uz na veky.
 
bear
2012-01-04 16:46:32
príspevok od: IceDive1
Miso ty si vdaka 400vke zakotvil u canooonu uz na veky.
S miniaturizaciou univerzalne pouzivanych procesorov budu podla mna do 2-3 rokov na trhu redukcie pre SLR objektivy, co ich dovilia nasadit aj na mirrorless system inej znacky a budu vediet prekladat komunikaciu medzi fotakom a objektivom.
Preskakovat medzi Canon/Nikon koli vlastnostiam jedneho konkretneho digitalneho tela je podla mna blbost. Situaca sa kazdych par rokov meni. Do 2007 bol na vrchole Canon, poton Nikon. Dnes je to Canon 1D X a v piatok mozno pride Nikon D4. Aj tak spravi cestovatel so zakladnou DSLR lepsie fotky ako workoholik, co mu sedi 1D X doma na policke a nafoti s nou 100 zaberov rocne.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-04 17:08:24
príspevok od: bear
Karol prechadza na Sony, tak z Jozefa spravil noveho Nikonaka, aby mal komu predat svoje Nikon objektivy
Ja som teraz taký Fujikoňák hm - takže Sony!
 
Paulie
2012-01-04 17:55:55
príspevok od: Jozef Peniak
Ja som teraz taký Fujikoňák hm - takže Sony!
Že Fujikoňák, a čo potom ten čo fotí s PEN?
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-05 08:13:53
príspevok od: Paulie
Že Fujikoňák, a čo potom ten čo fotí s PEN?
Peňák?
 
IceDive1
2012-01-05 09:34:17
príspevok od: bear
S miniaturizaciou univerzalne pouzivanych procesorov budu podla mna do 2-3 rokov na trhu redukcie pre SLR objektivy, co ich dovilia nasadit aj na mirrorless system inej znacky a budu vediet prekladat komunikaciu medzi fotakom a objektivom.
Preskakovat medzi Canon/Nikon koli vlastnostiam jedneho konkretneho digitalneho tela je podla mna blbost. Situaca sa kazdych par rokov meni. Do 2007 bol na vrchole Canon, poton Nikon. Dnes je to Canon 1D X a v piatok mozno pride Nikon D4. Aj tak spravi cestovatel so zakladnou DSLR lepsie fotky ako workoholik, co mu sedi 1D X doma na policke a nafoti s nou 100 zaberov rocne.
1D X je najlepsia ale zatial len papierovo.
A inak suhlas. Treba fotit a neriesit ftakoviny. No a co hovoris na porovnanie vystupov podvodnych fotiek EPL vs. D7000? Stoji to za to alebo nie?
 
bear
2012-01-05 09:39:51
príspevok od: IceDive1
1D X je najlepsia ale zatial len papierovo.
A inak suhlas. Treba fotit a neriesit ftakoviny. No a co hovoris na porovnanie vystupov podvodnych fotiek EPL vs. D7000? Stoji to za to alebo nie?
mrco mi zatial neposlal ziadne RAW a zo zmensenych JPG na webe mi to vyjde na rovnako Pokial si nespravim vlastne vodotesne puzdro na Canon, tak mi bude E-PL1 ako podvodny fotak stacit. Problem nie je vo fotoaparate, ale slabom vykone olympus bleskov v TTL rezime. Na makro to staci, ale pri foteni ludi som musel riadit vykon maunalne, potom to uz bolo lepsie.
 
IceDive1
2012-01-05 09:42:55
príspevok od: bear
mrco mi zatial neposlal ziadne RAW a zo zmensenych JPG na webe mi to vyjde na rovnako Pokial si nespravim vlastne vodotesne puzdro na Canon, tak mi bude E-PL1 ako podvodny fotak stacit. Problem nie je vo fotoaparate, ale slabom vykone olympus bleskov v TTL rezime. Na makro to staci, ale pri foteni ludi som musel riadit vykon maunalne, potom to uz bolo lepsie.
Som myslel ze si rawka videl uz v Dahabe ale Marcel ti ocividne nedovolil nacriet pod poklicku.
Prave to ma zaujima ci to pri upravach zacina sumiet ako pri EPL alebo je to lepsie.
 
CSA
2012-01-05 10:53:53
príspevok od: valec86
Jozef a ja som predal 1D mk IV kvoli 1Dx ktore mozno uvidim za pol roka. aj ked ho vyuzijem tak na 25 perc xem ho lepsie ako tie peniaze prepit. Kolko ludi ma BMW M5 a ani nevie naco ma samosvor pod napravnicou A canon vs Nikon? volim audi quattro tdi
konecne rozumny nazor na C-N wars
 
quaq
2012-01-05 13:08:53
toľko zbytočných kecov pre nič.....
 
wikislav
2012-01-05 13:14:43
Je tu Nikon D4? Asi ano...

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1021&message=40236558
http://photo-cult.com/tests/ReponsesPhoto239-p6.jpg
http://photo-cult.com/tests/ReponsesPhoto239-p7.jpg

 
lacoslav
2012-01-06 10:26:05
príspevok od: Jozef Peniak
ano ďakujem za upozornenie ved píšem že som to už upravil

ale zas ide vo veľkej miere aj o mňa lebo je to moj blogový príspevok za mna ako osobu a nie za celu redakciu, Karol alebo Bear môžu rok 2011 vnímať úplne opačne.

a zas ten Pentax 645D ma oslovil oveľa viacej, ako 1Dx, proste ten Pentax je jasne skvelá vec do štúdia a pod. použitie
Odstavec druhý ??
hore je, že radakčný blog?????????????
 
lacoslav
2012-01-06 10:27:12
príspevok od: Jozef Peniak
Peňák?
Po slovensky : peniak!!!!!!!!!!!!
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované