Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Stredný formát

HUGO7
HUGO7 2009-05-11 08:31:00+02
Fotí tu niekto na film v strednom formáte? Akú používate techniku, filmy, aké mate skúsenosti s fotením a spracovaním? Dik
 
Lama
2009-11-04 13:06:44+01
Este jedna vec, na to aby si to cele pochopil treba vliezt do komory a urobit si fotku na barytovy papier. Ale robenie fotiek v komore to je dalsi zdlhavy proces. Priprav sa na trpezlivost :) Nechcem Ta odradzat, to nie ale mozno by si mal zajst za niekym kto v tvojom okoli s niecim takym foti. Alebo niekde kde robia rucne fotky, tak si dat nazvacsovat.
 
lu_boss
2009-11-04 13:12:47+01
Mam sice Psix,ale nepouzivam ho, mal by byt funkcny. To mi chlapik pribalil k objektivom, co som od neho kupoval (MC Flektogon 4 / 50, MC Biometar 2,8 / 80, Sonnar 2,8 / 180). A tie pouzivam na ukrajinskom Kiev-e. CB filmy si vyvolavam sam. Fotim na 6x6, kazetu na 4,5x6 nemam. A skenujem to na Canoscan8800. Z negativu 6x6 vie vyjst riadny subor :-)
BTW, ak by ten Psix niekto chcel,
 
lu_boss
2009-11-04 13:13:43+01
sorry... toto som zabudol zmazat:
BTW , ak by ten Psix niekto chcel,
 
Robert Simeg
2009-11-04 13:16:08+01
príspevok od: Lama
Este jedna vec, na to aby si to cele pochopil treba vliezt do komory a urobit si fotku na barytovy papier. Ale robenie fotiek v komore to je dalsi zdlhavy proces. Priprav sa na trpezlivost :) Nechcem Ta odradzat, to nie ale mozno by si mal zajst za niekym kto v tvojom okoli s niecim takym foti. Alebo niekde kde robia rucne fotky, tak si dat nazvacsovat.
mam stym uz nejake skusenosti, robil som fotky v kupelni :)ale bol to len kinofilm,no ale trpezlivost bola na mieste :), stredoformat som este ale neskusal, ale chcel by som tie fotky aj scanovat, aby som ich dostal aj do compu. Digital mam tiez, ale stale ma to taha k tomu analogu, ten stredoformat je uplne o niecom inom aj ked stym sa bude dat fotit skor len portret a ine nepohybujuce sa objekty :). Expoziciu si tiez merias digitalom?
 
Robert Simeg
2009-11-04 13:17:55+01
a stym kievom mas ake skusenosti?:)
 
Lama
2009-11-04 13:23:31+01
príspevok od: Robert Simeg
mam stym uz nejake skusenosti, robil som fotky v kupelni :)ale bol to len kinofilm,no ale trpezlivost bola na mieste :), stredoformat som este ale neskusal, ale chcel by som tie fotky aj scanovat, aby som ich dostal aj do compu. Digital mam tiez, ale stale ma to taha k tomu analogu, ten stredoformat je uplne o niecom inom aj ked stym sa bude dat fotit skor len portret a ine nepohybujuce sa objekty :). Expoziciu si tiez merias digitalom?
mam externy expozimeter Sverdlovsk 4, velmi dobry za malo penazi, meraci uhol ma nejakych 10 stupnov. Na tvojom mieste by som mozno nieco kupil z ebayu, nejaku staru mamiyu alebo pentaxa, mozno zenzu bronicu a mas po problemoch ktore seru uzivatelov Psix TL.
 
Robert Simeg
2009-11-04 13:43:50+01
chapem, lenze na tu mamcu by bolo treba asi aj kazety ze, budem si musiet o tom este pozistovat nejake veci. Kazdopadne dakujem kazdemu za postrehy :)
 
lu_boss
2009-11-04 13:46:21+01
príspevok od: Robert Simeg
a stym kievom mas ake skusenosti?:)
:-) foti to. No, ja som spokojny, kedze som Hasselbladom nikdy nefotil :-)
Je to cisty manual. Akurat na meranie expozicie, tam treba bateriu (mam ho vo verzii s TTL). Osvedcilo sa mi trosku preexponovat. Je to taky neohrabany kus zeleza, musis davat pozor na postupnost krokov pri foteni (nastavit si spravne ISO podla fimu na merani expozicie,vytiahnut ocelovu vsuvku z kazety, potom nastavit clonu, potom natiahnut zavierku, potom nastavit cas podla merania, zaostrit, cvaknut..., po foteni vsunut ocelovu vsuvku naspat do kazety.) Zabudni na pohotovost, zabudni na zbrklost. Chybny krok a odpalis zavierku. Co je na tom sila ? To hranie sa, musis rozumiet tomu co robis, objektivy su ciachovane, su tam zaznacene hlbky ostrosti, clonis rucne otocenim prstenca, vsetko nastavenie si ´precitas´ z objektivu, zavierky a ked sa fakt neseknes, tak to na tom filme je :-)
 
Don Martinello
2009-11-04 14:10:50+01
Zapojim sa do diskusie. Nedavno som kupil ´retro kit´ P SIX + 80/2.8 (a k nemu objednal ARAX SHIFT redukciu na Nikon). Ceny klesaju a laka ma aj mamca + digitalny zadok :). Fotenie na taketo masiny dostava uplne iny rozmer.
 
spam82
2009-11-04 14:19:15+01
pridam i ja svoju kvapku.. stredoformat/film/ pouzivam ale ako krmivo do svojich ´pinholiek´ a o skusenosti s ´lubitelom´ sa asi nema zmysel delit /iked v plane je zadovazenie si yashiky/ :o) spracovanie B&W v domacich podmienka absolutne bezproblemove sken na prisernom skeneri a je to ... no je no :o)
 
Corvus
2009-11-04 14:30:05+01
ja mam pozicany flexaret 6 aby som zistil ci z vymenenych stran v TLR nezosaliem a ked nie, tak kupim nejaku inu slusnu TLR (taku, kde sa pri foteni nebudem citit ako by som pozeral do pivnice :) )
CB filmy si volam sam, zatial len 35mm ale stredoformat je to iste.
Sixa by som nechcel, uz len pre tu nespolahlivost, tmavy hladacik a plieskajuce zrkadlo...
co sa tyka scanov tak to je problem.... domace scanery su az na vynimku nic moc a specialy su drahe... inak skusal som fotit negativ makro objektivom na digital (tak ako som videl na jednej stranke) ale vysledky zatial velmi ubohe, ale mozno by to pri troche snahy slo.
 
Don Martinello
2009-11-04 14:38:49+01
O (ne)spolahlivosti P SIXu som toho uz cital vela, zatial nemozem suhlasit. Ten moj slape ako hodinky :). Tiez ma zarazilo to tvoje zhodnotenie tmavosti hladacika, lebo sam mam Flexaretu VII a ked do toho kukam, tak je to tmavsie nez pri P SIXe. No sam si to zhodnotil, jak pozerat do pivnice :D.
 
Corvus
2009-11-04 14:57:14+01
ja sixa nevlastim, takze sa s tebou samozrejme nebudem vadit. ale net je roznych strasidelnych informacii o nom plny :D
a naozaj si neviem predstavit nieco tmavsie ako je ten flex... :D
 
Mishike
2009-11-04 16:36:11+01
http://araxfoto.com/ toto by mohla byt pre niekoho zaujimava stranka.
 
Martin P
2009-11-04 17:08:36+01
príspevok od: Robert Simeg
Mal si na myslin tuto lupu? Tu by mal mat asi kazdy ten fotoaparat zabudovanu nie? Bude to asi dost haluz s tym fotit :) ale tie fotky sa mi velmi pacia.Ty uz s tym nefotis?
nie toto nie je lupa v tom ponimani ako som to myslel ja toto je sucast standardneho vybavenia fotaku od novoty lupa som mal na mysli toto ako prislusenstvo
tento fotak som daaaavno predal fotim uz dost dlho tak sa u mna premleo vela apratov
haluz to pre mna nikdy nebola a dokonca som s tym fotil aj reportaz to bol dost supa ale to bolo v zaciatkoch.
 
Martin P
2009-11-04 17:32:33+01
príspevok od: Robert Simeg
A je vobec potrebny ten pen.hranol?Ked hovoris ze je to aj tak dost nepohodlne, neviem si to nejako predstavit teraz.
pohodlne to nieje a je to relativne ale ked mas nieco fotit co je vysoko a ty musis dat fotak co najvyssie na stativ a lebo v ruke tak vtedy sa to hodi jedine ze by so sebou nosil rebrik a obcas si privrzol naradie na nom a potom by si bol fotograf sopranista
 
Don Martinello
2009-11-04 17:53:40+01
príspevok od: Mishike
http://araxfoto.com/ toto by mohla byt pre niekoho zaujimava stranka.
Akurat, ze mne namiesto F-Mount verzie poslali P SIX Canon verziu :). Hoops, chybicka se vloudila...
Ale som sa zapotil ked mi to neslo narvat do Nikona :). ARAX Foto, vsak reaguje rychlo a bezproblemovo,
takze nema problema.
 
Martin P
2009-11-04 18:03:31+01
takze sa s nimi komunikuje v pohode to rad pocujem
diky

 
Don Martinello
2009-11-04 19:19:56+01
Yop... Gevorg (vlastnik) je mily chlapik -> http://www.araxfoto.com/gevorg/ .
 
Martin P
2009-11-04 19:26:37+01
príspevok od: Don Martinello
Yop... Gevorg (vlastnik) je mily chlapik -> http://www.araxfoto.com/gevorg/ .
bomba to rad pocujem
mam rad tento web a aj ine podobneho zamerania a proveniencie
pravidelne ho navstevujem a tesim sa a spominam na stare komousske casy ked sovietsky zvaz vladol nasimi zivotmi a osudmi a my sme o svete vedeli akurat to ze lenin je vecne zivy aj ked je mrtvy.
 
Strana 2 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()