Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Stredný formát

HUGO7
HUGO7 2009-05-11 08:31:00+02
Fotí tu niekto na film v strednom formáte? Akú používate techniku, filmy, aké mate skúsenosti s fotením a spracovaním? Dik
 
Robert Simeg
2009-11-05 10:44:01+01
a vedel by si mi prosim ta poradit, ze ako sa potom vybera ten film z pentaconu ked sa vyfoti cely,( aby som ho neosvietil) cital som nejaky anglicky manual co som nasiel na nete ale
neviem ci som to spravne pochopil.
 
Corvus
2009-11-05 11:10:52+01
príspevok od: Mishike
http://araxfoto.com/ toto by mohla byt pre niekoho zaujimava stranka.
tie vytunovane kievy vyzeraju naozaj celkom zaujimavo... hmmm...
 
lu_boss
2009-11-05 13:37:32+01
príspevok od: Corvus
tie vytunovane kievy vyzeraju naozaj celkom zaujimavo... hmmm...
Uz skor som pisal ze mam Kiev. Nechcelo sa mi vysvetlovat, ze mam upgrade kievu pod oznacenim ARAX. Kupil som to tento rok vo februari, vsetko v pohode, chlapik je naozaj spolahlivy a vsetko prislo pekne krasne zabalene, neposkodene, mam aj tie tilt/shift redukcie z bajonetu Psix na Canon.
Akurat s colnikmi bol lahulinky problem, ktory celu zasielku predrazil. Posiela to z Ukrajiny a Ukrajina nie je clen EU, takze sa o to colnici zivo zaujimaju...
 
Corvus
2009-11-05 13:41:45+01
a ktory mas? ja mam k tymto medium format SLR respekt lebo sa bojim ze v nich bude strasne mlatit zavierka/zrkadlo a nic z ruky neudrzim. ako su na tom tie kievy?
uvazoval som preto o niecom bez zrkadla, cize bud TLR alebo rangefinder.
 
Don Martinello
2009-11-05 18:21:08+01
Bezcolny styk z Ukrajinou je do 200 dolcov, takze sa treba dohodnut aby to tak poslali za nejakych 100 ojro na colnej deklaracii a je pokoj. Zabky tomu aj tak prd rozumeju :).
 
Don Martinello
2009-11-05 18:26:02+01
Pravdu mas, este si zivo pamatam oslavy oktobrovej revolucie v novembri, pochodovanie v sedych tesilakoch po namesti a podobne srandy :). Vtedy som fotil s cinkou (ZEŇIT) na krku, hehe.

Ku Gevorgovej cti treba povedat, ze po par mailoch a odpustenom revansi postovneho mi rovno poslal nahradu redukciu bez cakania kym mu ta nespravna dojde spat. Takyto sympaticky pristup som uz dlho nezazil, nice :).
 
miki33
2009-11-05 19:53:44+01
kukam prispevky - mate niekto skusenosti s kvalitou arax-ov (kiev)? Volakde som cital ze je to iba kopia hasselbladov - ale nic moc. Totiz uvazoval som nad strednym formatom, rozhodoval som sa medzi mamiya 645 vs. kiev 88. Vytaz bola mamiya. Kiev ma zase dobre ceny,
 
Martin P
2009-11-05 20:48:00+01
no tak toto si budem musiet spomenut
vravim uz som ho davno predal
kuknem na to a dam zajtra vediet
nebudem tu zavadzat a davat nepravdive info
zajtra ti sem napisem
alebo popis co tam bolo napisane popr daj text sem alebo mne do spravy a poradime si nejako
 
lu_boss
2009-11-05 20:48:00+01
Mam tento.
Foti sa s tym tazkopadne. Samotny aprat je dost tazky (je to kus zeleza) takze buchot zavierky nevidim ako problem. Zrkado sa da predsklopit.
 
Martin P
2009-11-05 20:50:21+01
dakujem idem do toho
tolko pozitivnych sprav na jedneho cloveka musi byt povzbudzujuce pre kazdeho dlho som vahal a chodil okolo horucej kase ale teraz nema problema
 
lu_boss
2009-11-05 20:53:05+01
príspevok od: Don Martinello
Bezcolny styk z Ukrajinou je do 200 dolcov, takze sa treba dohodnut aby to tak poslali za nejakych 100 ojro na colnej deklaracii a je pokoj. Zabky tomu aj tak prd rozumeju :).
No tak moje zabky tomu rozumeli dost :-) Nechali ma to vybalit (urcite to mali minimalne zoskenovane) a potom , ked som ten fotak drzal v ruke sa ma spytali, ci si naozaj myslim, ze si myslia, ze to stoji 100 USD :-)
Ale boli vcelku mili, lebo ked som im na otazku, kolko ma stoji tento moj konicek povedal, ze uz len moja zena ma stoji viac, hladali sposob ako sa dohodnut :-)
 
Martin P
2009-11-05 20:57:03+01
jaaaj uz som si spomenul ked dofotis 12 obrazok
na niektore filmy sme vedeli nafotit aj 13 tak nalavo zo zadupod volicom casov je taky kruzok a ten lavym palcom posunies dolava a drzis a pretacas jak o dusu packou az kym to neprestane klast odpor a ide to lahko
potom otvoris zadne dvierka a film opatrne vyberies aby sa ti nerozmotal a nie na priamom slnku
oslinis ten lepiaci pruzok a zalepis ak si to takto pamatam je to spravne dufam ze to nebolo na inom fotaku
lebo som ich mal fakt vela a uz sa mi to zacina zlievat do jedneho velkeho orgazmu celozivotneho fotografickeho
 
2009-11-05 21:00:22+01
klasicky vyfotis a potom este natiahned zo 3 krat otvoris vyberes prelepis paskou ktora je tam , ( ten film zacina asi tak po 30cm papiera a taky isty kusok je ´navyse´ aj na konci
 
Martin P
2009-11-05 21:01:52+01
príspevok od:
klasicky vyfotis a potom este natiahned zo 3 krat otvoris vyberes prelepis paskou ktora je tam , ( ten film zacina asi tak po 30cm papiera a taky isty kusok je ´navyse´ aj na konci
ano je to takto ako hovori svaco
zta moja pamat uz sa mi to miesa
pardon
 
lu_boss
2009-11-05 21:12:03+01
príspevok od: miki33
kukam prispevky - mate niekto skusenosti s kvalitou arax-ov (kiev)? Volakde som cital ze je to iba kopia hasselbladov - ale nic moc. Totiz uvazoval som nad strednym formatom, rozhodoval som sa medzi mamiya 645 vs. kiev 88. Vytaz bola mamiya. Kiev ma zase dobre ceny,
Kievy sa vseobecne vyznacuju mizernou kvalitou danou faktom, ze na kvalitu sa akosi v zavode velmi nehladi... Ten ARAX robi lokalna firma z novych fotoaparatov KIEV tak, ze ich zosteluje, niektore dielce nahradi, ak chces obtiahnu to kozou, supnu Ti tam menovku a za nejakych 600 USD Ti to potom poslu. Dalsi fakt je ten, ze konstrukcne je zavierka urobena tak, ze NESMIES nastavit cas pred natiahnutim uzavierky /alebo opacne ? :-)/. Ak to urobis, pokazi sa. Takze si clovek musi davat velky pozor na postupnost krokov, ale to uz som tu niekde pisal. Vady Kievov su napriklad svetelne netesnosti (reflexy na filme), zla kvalita kaziet, nepresna zavierka (odchylka casu od nastaveneho - nastavis napriklad 1/500 a ona realne tresne 1/300)... Tie ARAXy tym az tak netrpia. Daju sa u nich kupit aj bud ukrajinske alebo ruske objektivy. Niektore su uznavane ako kvalitne o inych sa tvrdi, ze su mizerne. Dnes uz su povacsine v ponuke len repasovena, lebo nove sa uz nevyrabaju. Co je teda vyhoda tohto systemu ? CENA ! Je to zlomok ceny Hasselbladu. Vcelku popularne boli KIEVY v USA, donedavna sa dal aj v Nemecku kupit pod oznacenim B.I.G.Six. (Ponukal, mozno ich este aj ponuka Brenner, ich katalog sa dal kupit napriklad na OMV pred par rokmi). A pokial sa niekto chce naozaj hrat so stredoformatom, tato alternativa je za danu cenu prijatelna. Jaj a este jedna vec - KIEV/ARAX sa da kupit s roznymi bajinetmi, ak si kupis s bajonetom Psix, zozenies po bazaroch kila vybornych objektivov s Psix bajonetom.
 
miki33
2009-11-05 21:20:17+01
príspevok od: lu_boss
Kievy sa vseobecne vyznacuju mizernou kvalitou danou faktom, ze na kvalitu sa akosi v zavode velmi nehladi... Ten ARAX robi lokalna firma z novych fotoaparatov KIEV tak, ze ich zosteluje, niektore dielce nahradi, ak chces obtiahnu to kozou, supnu Ti tam menovku a za nejakych 600 USD Ti to potom poslu. Dalsi fakt je ten, ze konstrukcne je zavierka urobena tak, ze NESMIES nastavit cas pred natiahnutim uzavierky /alebo opacne ? :-)/. Ak to urobis, pokazi sa. Takze si clovek musi davat velky pozor na postupnost krokov, ale to uz som tu niekde pisal. Vady Kievov su napriklad svetelne netesnosti (reflexy na filme), zla kvalita kaziet, nepresna zavierka (odchylka casu od nastaveneho - nastavis napriklad 1/500 a ona realne tresne 1/300)... Tie ARAXy tym az tak netrpia. Daju sa u nich kupit aj bud ukrajinske alebo ruske objektivy. Niektore su uznavane ako kvalitne o inych sa tvrdi, ze su mizerne. Dnes uz su povacsine v ponuke len repasovena, lebo nove sa uz nevyrabaju. Co je teda vyhoda tohto systemu ? CENA ! Je to zlomok ceny Hasselbladu. Vcelku popularne boli KIEVY v USA, donedavna sa dal aj v Nemecku kupit pod oznacenim B.I.G.Six. (Ponukal, mozno ich este aj ponuka Brenner, ich katalog sa dal kupit napriklad na OMV pred par rokmi). A pokial sa niekto chce naozaj hrat so stredoformatom, tato alternativa je za danu cenu prijatelna. Jaj a este jedna vec - KIEV/ARAX sa da kupit s roznymi bajinetmi, ak si kupis s bajonetom Psix, zozenies po bazaroch kila vybornych objektivov s Psix bajonetom.
vdaka za vycerpavajucu odpoved.
 
Don Martinello
2009-11-05 21:31:37+01
Lu_boss, tak toto bol vyrok vecera :)))))... dobre som za zasmial... !
 
caretatra
2009-11-06 17:42:04+01
Ja som už niekoľko mesiacov spokojným majiteľom PENTAXu 645 (starý bez AF) a ´dvojdňovým´ prešťastným majiteľom PENTAXu 645N (s AF). K tomu originál 645 bez AF asi toľkoto: je to krásna technika - dobre sa drží, je to ťažké, ale sedí to v ruke oveľa lepšie ako, dajme tomu, filmová SLR bez BP s ľahkým telezoom objektívom. Mám tieto objektívy: 45mm (AF), 75mm (MF), 120mm macro (MF) a 200mm (MF). Pre všetky MF objektívy platí, že ich vypracovanie je FANTASTICKÉ - bez preháňania. Jemnosť s akou sa točia ostriace prstence je jednoducho zážitkom ´vždy a znova´. Autofokusový 45mm má tiež celokovovú konštrukciu (slnečná clona je plastová), ale ten zaostrovací prstenec už nemá tak dobrý/dlhý/jemný chod ako manuálne objektívy, ale stále dosť dobrý. Z originál 645 mám zatiaľ len fotky z jedného filmu (PRO 160C) a som nadšený. Fotil som na zvitok/dia s Pentaconom Six a to bolo trápenie. Fotil som na dia/negatívy so skvelými kinofilmovými AF sklami od Pentaxu, ale výsledky zo 645 sú jednoducho neporovnateľné s jedným či druhým. Je ale potrebné mať dostatočne stabilný statív + káblovú spúšť. K nevýhodám tohto tela rátam matnicu, ktorá pri použití 120mm makroobjektívu na blízkom zaostrení neumožňuje presné zaostrenie v strede obrazu. Ďalšou nevýhodou je hlučné prevíjanie filmu/sklápanie zrkadla a menej prehľadné ovládanie - ale nie zas toľko, aby to malo niekoho odradiť. Film som si dal vyvolať do Creative labu v Prahe, rovnako ako kinofilmy. Kvalita je veľmi dobrá/výborná aj keď jemne kolíše - najmä pri doobjednávkach. Naposledy sa vyskytol problém aj s dlhým zhotovením objednávky - údajne mali pokazený stroj. Chcem tomu veriť. Problémom je predražené poštovné - vinou Slov. pošty - tá si účtuje cca 200,- Sk pri doručení zásielky. Tomu sa dá vyhnúť, ak sa zaplatí v pobočkách ČSOB.
Ako som napísal, už dva dni mám doma prekrásny PENTAX 645n s automatickým zaostrovaním. Tento foťák sedí v ruke ešte lepšie ako manuálny. AF je s jediným mojim AF objektívom 45mm (35EQ 28mm) rýchly a dostatočne spoľahlivý. Ovládanie je jednoduché a jasné. Bohužiaľ, aj pre tento aparát platí, že má hlučné prevíjanie filmu a sklápanie zrkadla. Asi toľko zatiaľ k mojim skúsenostiam. Plánujem si dať vyvolať zvitkové filmy a zhotoviť skeny do Bratislavy do www.fujifoto.sk, na ktorý som dostal dobré referencie, ale stále sa k tomu neviem dostať. Potešilo by ma, ak by niekto napísal svoje skúsenosti, kde na Slovensku dávať vyvolávať zvitkové dia/farebné negatívy (doma v kúpeľni to neprichádza do úvahy, lebo mám malého syna, takže mám veľmi málo voľného času).
 
Don Martinello
2009-11-11 09:59:34+01
Taak, ARAX SHIFT adapter dorazil v zdravi, mozete sa kuknut na prvu testovaciu fotku co som mal na stole (cajnik + petrolejka). Ten Biometar 80/2.8 sa mi zacina pacit :). A potom nas budu presviedcat, ze nove skla su lepsie... (su lebo maju AF a lepsie MC, len to plati iba o tych spickovych)

http://dl.dropbox.com/u/645474/D700_CZJ_Biometar_80%3A2.8.jpg
 
Martin P
2009-11-11 10:13:35+01
jediny vyvolavaci lab na diaky v Bratislave je fotoservis na nezabudkovej ulici ked mam ja nejake diaky tak davam tam
kvalita je 100% a cena to sa dozvies od nich.
treba najst v zozname a pytat sa na pana Firáka alebo na pana Lička
 
Strana 3 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()