Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Polarizačný filter

vincenzo
2008-04-16 11:58:09+02
Rád by som vedel aký je rozdiel medzi lineárnym a cirkulárnym polarizačným filtrom,prípadne kedy ktorý použiť.
 
bear
- moderator
2008-04-16 12:26:56+02
Linearny poarizacny filter moze robit problemy autofocusu, prepusta len polarizovane svetlo pod urcitym uhlom a pri nevhodnom uhle polarizacie sa svetlo neodrazi na zrkadlach a budes mat prilis tmavy hladacik a AF nebude mat dost svetla pre zaostrenie. Pri kompaktocha a manualnych pristrojoch by to nemalo robit problem, ale na zrkadlovku by som linearny filter nekupoval.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-04-16 12:36:52+02
Dnes sa na 99% predavaju a pouzivaju polarizaky s kruhovou polarizaciou. Ked si obidva druhy das vedla seba, neuvidis medzi nimi rozdiel a aj ich ucinok je rovnaky.
K lineranemu filtru sa dnes dostanes vacsinou ak kupis v sekaci nejaky stary 30 rocny filte.
 
julo kotus
2008-04-16 12:37:43+02
lineárny filter môže afektovať akýkoľvek AF, súhlas s Bearom, cirkulárny má ešte jednu vrstvu, ktorá určité množstvo svetla prepúšťa s amplitúdou vo všetkých smeroch, resp. s amplitúdami do kruhu. Pomocou tohto svetla môže aparát zmerať expozíciu aj správne zaostriť.
 
vincenzo
2008-04-16 15:55:35+02
Nenašiel by sa nejaký link na ktorom je porovnanie filtrov rôznych výrobcov?(Marumi,Cokin,Fomei,Hama)Najlepšie slovenský slebo český,prípadne linky hodnotiace týchto výrobcov jednotlivo.
 
Fotograf77
2008-04-16 17:09:03+02
Cez google najdes linkov velaaaa :-)
 
vincenzo
2008-04-16 20:38:56+02
Fotograf - si ma rozveselil:-))Ja som to skúsil ale po hodine a pol ma prestalo baviť sledovanie inzerátov.Mal som na mysli niečo seriózne.
 
vincenzo
2008-04-16 21:07:11+02
Fotograf-tak som niečo našiel ale na českých stránkach.
 
p3eek
2008-04-18 12:37:43+02
vincenzo: no a nepodelis sa?
 
p3eek
2008-04-18 12:39:15+02
ma zmysel si kupovat tie najdrahsie polarizacne a UV filtre? alebo staci nejaky priemer? co by si odporucil na sigmu 10-20 a canon 17-40 f4L? dik
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-04-18 12:52:16+02
príspevok od: p3eek
ma zmysel si kupovat tie najdrahsie polarizacne a UV filtre? alebo staci nejaky priemer? co by si odporucil na sigmu 10-20 a canon 17-40 f4L? dik
Na 10-20 budes potrebovat slim filter a ten je najdrahsi. UV by v kazdom pripade malo by kvalitne, lebo sa pouziva aj na fotenie v protisvetle, kde mozu vznikat odlesky a difuzovanie. Pouzitie polarizaku na 10-20 je trochu na zvazenie, pretoze tav vznika problem nerovnomernej polarizacie (o tom je tu uz tema). Polarizak by mal byt aspon strednej triedy s viacvrstvovou antireflexnou upravou.
 
p3eek
2008-04-18 15:25:27+02
príspevok od: Karol Srnec
Na 10-20 budes potrebovat slim filter a ten je najdrahsi. UV by v kazdom pripade malo by kvalitne, lebo sa pouziva aj na fotenie v protisvetle, kde mozu vznikat odlesky a difuzovanie. Pouzitie polarizaku na 10-20 je trochu na zvazenie, pretoze tav vznika problem nerovnomernej polarizacie (o tom je tu uz tema). Polarizak by mal byt aspon strednej triedy s viacvrstvovou antireflexnou upravou.
cize UV filter by som si mal kupit kvalitnejsi a polarizak staci aj strednej triedy ...tak napriklad od BW by stacil aj v NC kvalite namiesto MRC?Keby som si ten polarizak vyberal len na ten canon 17-40 tak potom by mozno nemusel byt ani v slim verzii ale uvazujem o tom ze kedze polarizacny filter by som nepouzival stale by som si najprv nasroboval UV kvoli ochrane objektivu a k nemu pridaval polarizak ked potrebujem predpokladam ze v takom pripade by uz mali byt oba v slim verzii ...dakum evelmi pekne za odpoved
:-)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-04-18 15:46:43+02
Kombinovat dva filtre moc neodporucam, proste UV dole a POL nahodit.
Ja by som to kupil takto:
Na 10-20 UV Hoya Pro1, na 17-40 Hoya alebo B+W HMC normalny a B+W POL normal HMC.
 
p3eek
2008-04-18 18:00:12+02
vdaka za radu
 
vincenzo
2008-04-18 20:12:58+02
p3eek.
Samozrejme podelím.Tu je link:www.ine.sk/2005/06/21/polarizacne_filtre_polarizacni_filtry/
Je tam viac článkov,ak ich všetkých prečítaš budeš múdrejší ako ja lebo ja som ich ešte všetky neprečítal
 
p3eek
2008-04-23 16:34:45+02
vdaka idem na to :-)
 
koren
2008-05-14 13:40:06+02
ake su polarizaky HAMA? su kvalitativne porovnatelne s HOYA alebo KENKO?
 
koren
2008-05-14 13:57:30+02
mam na mysli HTMC s 4vrstvovou povr. upravou
 
bear
- moderator
2008-05-14 13:59:30+02
príspevok od: koren
ake su polarizaky HAMA? su kvalitativne porovnatelne s HOYA alebo KENKO?
kupe prvej zrkadlovky kupil jeden polarizacny HAMA filter (bez antireflexnych uprav) a nie je to nic moc. Radsej asi zainvestujem do jedneho lepsieho (najvacsi rozmer, aky budem potrebovat a na ostatnych objektivoch ho budem pouzivat s redukciou.
 
sankiakis
ocenenie redakciou 2009-01-05 22:42:19+01
Nema niekto skusenosti s touto strankou http://www.fotofilter.sk/28-hoya-pro-1--digital-pol-circular/ ? Chcel by som ti tam kupit polarizak na setak canon 18-55. Alternativu som nasiel este http://www.aqt.sk/eshop/action/productdetail/oc/301/order/301.xhtml Ehm, jedna sa tu o ravnake filtre?
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()