Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Ostriace body

buliak
2010-05-15 21:36:20+02
Tí, ktorí ste skúsenejší, poraďte, načo viacej ostriacich bodov, lebo aj tak vo všeobecnosti a prakticky sa ostrí na stred čiže na jeden. U panningu je to trošku iné, tam je potreba snáď viacej bodov, ale 11 alebo ešte viacej sa mi zdá trochu zbytočné. Vysvetlite mi, k čomu je potreba viacej ostriacich bodov. O.i. mne stačí jeden max. tri. Ďakujem za radu a vysvetlenie.
 
jake
2010-05-15 21:47:21+02
http://www.fotografovani.cz/art/hp_foto/rom_focus1.html
 
viking81
2010-05-15 21:51:13+02
preto lebo ked mas vysokosvetelne sklo a pouzijes metodu zaostri...prekomponuj a fot..tak ti to co by si chcelmat ostre vybehne mimo hlbku ostrosti :) preto :) teda pokial nekopmonujes zasadne na stred :D
 
Peetii
2010-05-15 21:52:29+02
Mas tri, stacia ti tri. Viac ich budes mat bud tak, ze si ich dokreslis na displej, alebo kupis poriadny stroj. Budes mat viac, nebudes chciet mat menej. Chapes? :)
Teraz vazne. Viac bodov(a hlavne krizovych) sa ti hodi najma pri reportazi, ked nemas cas komponovat tak aby ti prekryval bod hlavny subjekt na fotke. A duplom ak pouzivas kontinualne ostrenie, tam sa to hodi azda najviac. Nenadarmo ma Niko n D300+(plus ako vyssie modely ako D300 vratane) 45 bodov alebo Canon EOS 1D 45 bodov ;) A dolezitejsie ako to kolko mas, je to kde ich mas- rozlozenie. Taky 1D ich ma skoro po celej ploche hladacika :)
Casto ludia aj s D700 vkami pouzivaju stredovy, ale su radi ze maju na vyber z dalsich 44 bodov. Ver ci nie, hodi sa to :)
 
marcelfilo
2010-05-15 21:52:51+02
Nechápem, prečo by sa malo ostriť len na stred. Ja stredový AF bod používam tak možno v 5%. Skús si pri pevnom skle pod f2,0 focus&recompose a pochopíš, načo sú okrajové body.
 
gloryman
2010-05-15 21:53:23+02
heh.....no ostrenie na stred je oničom....to uplne kazi kompoziciu fotky aspon v 90% pripadoch....portrety,zver,priroda,architektura a vlastne VSETKO sa foti inak ako na STRED.....stredove fotky su fakt ojedinele a robia sa hlavne vtedy ked je LAVA aj PRAVA strana fotky ,,ROVNAKA,, a v strede je POINTA fotky...ja mam 9 ostriacich bodov a vyuzivam hlavne 5 z nich...stredny,horny,dolny,lavy a pravy....teda mi to umoznuje urobit kompoziciu fotky tak, aby predmet fotenia bol napriklad napravo alebo nalavo a bol ostrý....pokial ale chces mat vsetky fotky na stred tak prosím...:)
 
Peetii
2010-05-15 21:53:28+02
Ked sa mylim, prosim opravte ma. Dakujem
 
buliak
2010-05-15 22:10:51+02
príspevok od: marcelfilo
Nechápem, prečo by sa malo ostriť len na stred. Ja stredový AF bod používam tak možno v 5%. Skús si pri pevnom skle pod f2,0 focus&recompose a pochopíš, načo sú okrajové body.
Ja fotím iba statiku, pohyb veľmi málo, takže ten jeden bod mi úplne stačí. Vyskúšam aj dynamické zábery a s viacerými bodmi, som zvedavý na výsledok. Je pravda, že pri kompozícií sa vyplatí využívať viaceré body, ale ja som zatiaľ využil iba stred.
 
dodo_bb
2010-05-15 23:25:12+02
príspevok od: Peetii
Ked sa mylim, prosim opravte ma. Dakujem
Mýliš sa, Patrik - NIKON D300 ich má 51 :-)))
 
jarosujo
2010-05-15 23:39:53+02
Ja fotim 90% na stred a nemam problem. Dokonca ani pri f/1.4 skle. Taky Ascough, spickovy svadobny fotograf, foti tiez len na stred a pritom takmer vyhradne pouziva len svetelne pevne objektivy. Je to vec preferencie, ked mas dost casu nie je problem si prepnut na bod, ktory prave chces. Ked je casu malo, nemas sancu. Kym to prepnes, zaber je fuc.
 
javelin
2010-05-16 00:09:27+02
Zaostrím stredovým bodom na predmet , ktorý chcem mať OK...spúšť ponechám namáčknutu, zvolím kompozíciu a dotlačim....a to čo som zaostril vôbec nemám na stred....:)))
 
Cyril
2010-05-16 00:11:52+02
príspevok od: marcelfilo
Nechápem, prečo by sa malo ostriť len na stred. Ja stredový AF bod používam tak možno v 5%. Skús si pri pevnom skle pod f2,0 focus&recompose a pochopíš, načo sú okrajové body.
Asi ako hovori Marcelfilo, na stredovom a prekomponovani som sa par x popalil.
Pocas kompozicie prepinam ostriaci bod uz priamo v hladaciku (400D) a tam ich je sakra malo.
 
Eriček123
2010-05-16 00:26:09+02
Mysím že by mali dávať iba jeden stredový :D Dúfam že D400 či nový EOS bude mať len jeden a je po probléme :)
 
Cyril
2010-05-16 00:34:44+02
príspevok od: Eriček123
Mysím že by mali dávať iba jeden stredový :D Dúfam že D400 či nový EOS bude mať len jeden a je po probléme :)
Neviem ako nikon, ale canon mi pri zaostreni stredoveho a naslednom prekomponovavani robieval psie kusy. Som dost slepy a zavisly na ostriacich bodoch. Preto som pisal, co som pisal, ze som radsej az po kompozicii ostril.
 
dodo_bb
2010-05-16 00:35:49+02
príspevok od: Eriček123
Mysím že by mali dávať iba jeden stredový :D Dúfam že D400 či nový EOS bude mať len jeden a je po probléme :)
Alebo žiadny :-))))))
 
dodo_bb
2010-05-16 00:37:27+02
príspevok od: Cyril
Neviem ako nikon, ale canon mi pri zaostreni stredoveho a naslednom prekomponovavani robieval psie kusy. Som dost slepy a zavisly na ostriacich bodoch. Preto som pisal, co som pisal, ze som radsej az po kompozicii ostril.
Neviem ako Canon, ale ak na NIKONe zaostríš a dáš AL, ostane zaostrené a môžeš pohybovať foťákom ako chceš.
 
Eriček123
2010-05-16 00:39:02+02
príspevok od: Cyril
Neviem ako nikon, ale canon mi pri zaostreni stredoveho a naslednom prekomponovavani robieval psie kusy. Som dost slepy a zavisly na ostriacich bodoch. Preto som pisal, co som pisal, ze som radsej az po kompozicii ostril.
Súhlasím s tebou... aj ja som mal canon a myslím že ked zaostríš a chceš prekomponovať musíš stlačiť uzamknutie AF to je myslím tá hviezdička (tlačidlo kde si približuješ alebo oddialuješ pri prezeraní fotky)
 
Cyril
2010-05-16 00:42:28+02
Malo by to tak teoreticky fungovat ak stlacis do polovice spust, v reale to tak bolo len na 50 %, no na to som prisiel, az ked som ich pozeral v laptope. Samozrejme, ze najlepsie boli zle :DD
 
javelin
2010-05-16 00:43:31+02
príspevok od: Eriček123
Súhlasím s tebou... aj ja som mal canon a myslím že ked zaostríš a chceš prekomponovať musíš stlačiť uzamknutie AF to je myslím tá hviezdička (tlačidlo kde si približuješ alebo oddialuješ pri prezeraní fotky)
Musite mat na Canone aj také že pokial držím namáčknute tak nepreostruje....neviem ako sa to u vás volá....mal by to byť jeden z troch režimov AF....inak ja sa priznám, ako som po vybalení nastavil stredový bod , tak tam aj zostal...:)
 
Cyril
2010-05-16 00:46:40+02
príspevok od: Eriček123
Súhlasím s tebou... aj ja som mal canon a myslím že ked zaostríš a chceš prekomponovať musíš stlačiť uzamknutie AF to je myslím tá hviezdička (tlačidlo kde si približuješ alebo oddialuješ pri prezeraní fotky)
Ano, tym gombikom beham jednotlivo po ostriacich bodoch, v hladaciku si najdem v najvhodnejsi, no uz musim zasa v kompe troska robit kompromis. Preto mi chyba viac bodov.
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()