Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Do akej miery ovplyvnuje objektiv farby fotky, kontrast, celkove podanie a atmosferu??

psylo
psylo 2010-08-06 12:46:45+02
Caute pani, mam otazku Do akej miery ovplyvnuje objektiv farby, kontrast, celkove podanie a atmosferu?? Mam Canon 50D a Tamron 17-50 a zda sa mi ze fotky su dost nevyrazne, chladne farby, chybajuca atmosfera, hlbka, kontrast. Objektiv to je super, ostre fotky perfektne na urcite ucely ale asi nie na umelecke fotenie. Fotim klasicky do RAW sRGB, pouzivam Digital photo professional na render Raw, rozne nastavenia canon programov, a stale mam pocit ze fotkam chybaju zive farby, atmosfera, kontrast. Ak pouzijem aj saturaciu atd. stale nedosiahnem pozadovany efekt, je to stale take chchladne a gycovo prefarbene. Postproduckia v Photoshope to dakedy spravy ale stale tam je citit ten chladny original. Moze toto ovplyvnovat samotny objktiv??? Povodne som si myslel ze, objektiv ovplyvnuje len ostrost fotiek, bokeh, skreslenie, aberaciu atd. (plus samozrejme klasicke atributy sposobene zmenou ohn. vzdialenosti, clony atd.). Myslel som ze priesvitne sosovky objektivu nemozu ovplyvnovat farby, kontrast, atmosferu..... alebo mozu??? (ked som studoval viac o vyrobe objektivov a pouziti prisad o skiel atd. uz som si neni 100% isty :-D) Je to sposobene cipom a spracovavanim pixelov vo fotaku, alebo objektivom?? Na Canone som iny objektiv bohuzial nema, nikon D3000 a Olympus 45O s ktorymi som doteraz pracoval maju uplne ine podanie farieb, syte, prijemne, teple, atmosfericke ...fotky potom vyzeraju omnoho prijemnejsi, maju atmosferu... Takze do akej miery ovplyvnuje objektiv podanie farieb, kontrastu, a celkovej tmosfery fotky?? Dakujem za odpoved
 
jozkovicz
2011-10-09 10:13:33+02
príspevok od: transporti686
treba si uvedomiť ale aj jednu dôležitú vec, kedysi sa značky snažili pri konštrukcii objektívov dosiahnúť aj to, aby objektív podával farby verne, to znamená relatívne neutrálne, v dobe filmov boli týmto známe napr. objektívy nikkor, ktoré boli určitou skupinou používateľov veľmi cenené lebo farby boli verné, potom už len záležalo na použitom filme, filtroch atď, pri použití polarizáku sa farby napr. celkovo viac nasýtia, alebo sa používala fuji velvia, ktorá mala saturované farby, zásada bola nefotiť proti slnku, pozor na veľké plošné protisvetlo - odolnosť mc vrstiev bola rôzna, dnes je doba trochu iná........ja osobne mám pocit, že to čo vidíme často na serveroch a na internete je nereálne, všetky fotky žiaria, majú krásne farby, lebo keď svetlo nepraje, tak sa to upraví v PS, aby to bolo lepšie, lenže to sa kedysi na filme robiť nedalo, samozrejme aj odolnosť objektívov k protisvetlu pokročila, taktiež je známe že niektoré objektívy tejto doby napr. nedokážu dosť neutrálne podať pleťové farby, celkovo sú objektívy tejto doby väčšinou kontrastnejšie, čo však pri fotení určitých námetov taktiež nemusí byť úplne najvhodnejšie..........čiže je to tak ako už bolo spomenuté, ak niečo chcem fotiť a chem mať efekt, ktorý očakávam, tak musím mať vhodný objektív alebo to upraviť v PS, ale nemožno mať všetky vhodné objektívy, ak na ne človek nemá, takže bohužial je to o kompromisoch a fotiť častokrát iba za dobrého svetla.
tiez som si vsimol, ze mnoho fotiek z krajiniek je v nerealnych presaturovanych farbach .. ale ako som pisal, mne nevadi, ze tie fotky zobrazuju krajimu v pestrejsich farbach, ako je realita .. ale dalsia vec, ktora ma moze mylit, je monitor, na ktorom prezeram fotky .. ked ich pozeram na notebooku, tak niektore krajinky su take akurat, ale ked ich prezeram na starom crt monitore, tak su velmi presaturovane .... ale mam taku skusenost, ze ak si necham urobit foto v labe, tak na papiery sa fotka velmi priblizuje crt monitoru, preto aj na nom upravujem foto .. ale ked si potom pozriem foto na notebooku, tak je to mdle, bez kontrastu, svetle .. take nijake ...
 
transporti686
2011-10-09 10:41:13+02
príspevok od: jozkovicz
tiez som si vsimol, ze mnoho fotiek z krajiniek je v nerealnych presaturovanych farbach .. ale ako som pisal, mne nevadi, ze tie fotky zobrazuju krajimu v pestrejsich farbach, ako je realita .. ale dalsia vec, ktora ma moze mylit, je monitor, na ktorom prezeram fotky .. ked ich pozeram na notebooku, tak niektore krajinky su take akurat, ale ked ich prezeram na starom crt monitore, tak su velmi presaturovane .... ale mam taku skusenost, ze ak si necham urobit foto v labe, tak na papiery sa fotka velmi priblizuje crt monitoru, preto aj na nom upravujem foto .. ale ked si potom pozriem foto na notebooku, tak je to mdle, bez kontrastu, svetle .. take nijake ...
otázka monitorov taktiež kapitola sama o sebe, na notebooku fotky pozerať to je nič moc, treba mať slušnejší monitor a najlepšie naklibrovaný, niektoré monitory tiež nič moc, je pravda, že pri krajinách nevadí, ak sú farby saturovanejšie, je to samozrejme vec osobného vkusu, ale dnes je trend mať žiarivé farby aj keď tam neboli
 
PeCh
2011-10-09 13:14:52+02
Objektív samozrejme ovplyvňuje fotku, no dnes ju viacej ovplyvňuje softvér. Väčšina pekných fotiek dnes je výsledkom dosť silného postprocesu. Ak niekto fotí do jpegu, tak sa nesmie diviť, že fotky nie sú úplne podľa jeho vkusu. Najmä ak nepoužíva "picture styles". Čo sa týka studené podania tamronu, tak by som ako prvé odporúčal pohrať sa s vyvážením white balance. To ovplyvňuje farby viac ako čokoľvek iné. Ak si to ešte neskúšal, tak si pri vyvolávaní RAWu pozri jednotlivé predvoľby. Ja často používam iné, ako mi namerá fotoaparát.

Inak by to fakt chcelo ukážku.
 
susen
2015-10-20 21:00:36+02
príspevok od: Karol Srnec
Ak nie si spokojny s farbami, mozu byt dve priciny:
1. Fotoaparat ma ine podanie farieb, nez na ake si zvyknuty. Ak sa chces priblizit sktocnym realnym farbam, mozes si vytvorit vlastny RAW profil pomocou X-Rite Color Checker.
2. Ak by sa tia ani po kalibracii fotoaparatu farby nepozdavali, tak je chyba inde. Napr. v tom, ze ich zachytva realne a svet nie je taky farebnucky, ako by sme chceli na fotkach a vtedy treba pouzit postprodukciu (ci uz v pocitaci alebo vo fotaku), alebo fotit za dobreho svetla nie kedy nas napadne.
Ahoj ten X-Rite to je nejaky program,alebo je priamo vo fotaku kde by som si to kalibroval.Dakujem!
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-10-20 22:20:29+02
príspevok od: susen
Ahoj ten X-Rite to je nejaky program,alebo je priamo vo fotaku kde by som si to kalibroval.Dakujem!
Daj si do vyhladavania Colorchecker a najdes cely clanok. Na Youtube aj videa.
 
susen
2015-10-21 15:22:08+02
príspevok od: Karol Srnec
Daj si do vyhladavania Colorchecker a najdes cely clanok. Na Youtube aj videa.
Dakujem!
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()