Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

kalibračnú sondu, alebo terč?

2008-08-10 22:05:12+02
Zdravím, fotím len pre zábavu, amatérsky. Monitor mám LG2000CP (S-IPS) panel. Chcem sa opýtať, čo by ste doporučili na kalibráciu monitora - neviem čo mi bude lepšie, či kalibračná sonda, alebo kalibračné terče (napr. od Kodaku). Pozerám na stránke prolaika, tak najlacnejšia sonda je cca. v rovnakej cene ako tie terče. Čo vybrať? Ja sa viac spolieham na oko. Navyše na stránke výrobcu som nevedel nájsť niečo ako zoznam podporovaných monitorov, tak neviem, či tá sonda "vie" nastaviť ľubovoľný monitor.
 
2008-08-10 23:43:07+02
sonda vie nastavit hociaky monitor k tomu mas soft ktory to podstate kalibruje, no je to dobre pre tlac ale ked nemas rovnaky farebny profil ako ty vo fotolabe teda ta tlaciaren tak to mozes mat nakalibrovane ale farby budu ine ked to das tlacit
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-08-10 23:53:08+02
Na oko sa nemozes spoliehat, do posudzovanie farieb totiz vstupuje aj psichologia. Kalibracna sonda ti vygeneruje presny profil monitoru, ktory koriguje jeho podanie farieb. Mozes mat lubovolny monitor, profil sa uklada do grafickej karty. U profesionalnych monitorov je kalibracia este dokonalejsia, uklada sa priamo v monitore a je 12-bitova narozdiel od 8-bitovej v grafike.
Kalibracne terce sluzia hlavne pri nastavovani tlacenych vystupov alebo pri snimani pre kontrolu nasledujucich uprav v pocitaci.
Proste kalibraciu od oka si radsej vyhod z hlavy, je ucinna tak na 25% (ak viec, co mas vobec nastavovat) oproti HW kalibracii. Pozri sa v clanku o kalibracii EIZO 2231, aky je obrovsky rozdiel po skalibrovani oproti tovarenskemu nastaveniu (a to je inak kvalitny monitor).
 
nacito
2008-08-15 22:35:25+02
na kalibráciu monitora ak ti stačí len kalibrácia tak ti postačuje napr. Eye-one Display od X-Rite. Bohužial cena ja okolo 500 USD čo je na amatérske používanie trošku priveľká investícia.
 
nacito
2008-08-15 22:35:42+02
na kalibráciu monitora ak ti stačí len kalibrácia tak ti postačuje
napr. Eye-one Display od X-Rite. Bohužial cena ja okolo 500 USD čo je na amatérske
používanie trošku priveľká investícia.

 
2008-08-15 23:19:43+02
eye one tym so kalibroval ja a pohodicka :)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-08-16 09:52:41+02
Spzder2 Express vychadza na necelych 3000,- Sk. Pri kupe lepsieho monitoru sa to urcite oplati.
 
nacito
2008-08-17 14:28:32+02
príspevok od: Karol Srnec
Spzder2 Express vychadza na necelych 3000,- Sk. Pri kupe lepsieho monitoru sa to urcite oplati.
Som ani netušil, že Spyder colorimetertre sú už za takú dobrú cenu. Už som s ním tiež pracoval asi 5 rokov dozadu a učite ti to bude stačiť. Otázka je na čo to vlastne chceš využívať. Pokiaľ nepracuješ v Pre-press tak neviem či to vôbec využiješ. Kalibrácia monitora ti v podstate doladí farby aby boly verné a potom ak sa chceš priblížiť výstupu vo fotolabe musíš vedieť vstupný profil daného fotolabu a s ním pracovať ako s pracovným priestorom.
 
nacito
2008-08-17 14:28:55+02
Som ani netušil, že Spyder colorimetertre sú už
za takú dobrú cenu. Už som s ním tiež pracoval asi 5 rokov dozadu a učite ti to bude
stačiť. Otázka je na čo to vlastne chceš využívať. Pokiaľ nepracuješ v Pre-press
tak neviem či to vôbec využiješ. Kalibrácia monitora ti v podstate doladí farby aby
boly verné a potom ak sa chceš priblížiť výstupu vo fotolabe musíš vedieť
vstupný profil daného fotolabu a s ním pracovať ako s pracovným priestorom.

 
attik2
2008-08-18 09:35:38+02
´ Kalibrácia monitora ti v podstate doladí farby aby boly verné a potom ak sa chceš priblížiť výstupu vo fotolabe musíš vedieť vstupný profil daného fotolabu a s ním pracovať ako s pracovným priestorom \´

A toto vidím momentálne ako najvačší problém. Vačšina minilabov je kalibrovaná na vlastný profil, ktorý sa diametrálne odlišuje od doma skalibrovaného monitora, nehovoriac o tom, že niektoré stroje upravujú dodanú predlohu automaticky a personál túto funkciu nedokáže zrušiť a niekedy o nej ani nevie.



V PRAXI: Existuje farebý testovací obrazec - niekde na www. prolaika sa dá stiahnuť. Tento si treba dať vyvolať do minilabu a podľa neho si vytvoriť profil na daný lab.

Tento test som dal vyvolať na 4 rôzne stroje a výsledky boli vždy odlišné, to znamená, že doma na super nakalibrovanom monitore upravené fotky vychádzajú na jednom stroji modré, na druhom stroji žlté, na inom zelené.
 
2008-08-18 21:31:13+02
Dík za radu, ja som si práve myslel, že keď budem mať skalibrovaný monitor, tak nebude problém. Dnes som sa pýtal na jeden pobočke firmy fotolab.sk čo u nich stojí terč + súbor do mailu, aby som si vedel porovnať doma a len na mňa čumeli že čo, odkázalôi ma na web, že sa mám opýtať, ale tam také ´zložitejšie´ info nie je...
 
nacito
2008-08-18 22:26:44+02
No neviem, ale ako by si chcel vytvoriť z toho vyvolaného chartu nejaký profil? Nemôžeš predsa robiť profil z nejakého chartu na ktorý je aplikovaný vstupný a výstupný profil. podľa mňa jediné riešenie je nájsť fotolab, v ktorom všetko funguje ako má. Ak taký niekto nájde dajte vedieť :o) Pôjdem sa postaviť do rady. Jediné riešenie vidím asi v tom, že si kúpim nejakú fototlačiareň a urobím si vlastný profil.
 
nacito
2008-08-18 22:30:03+02
príspevok od:
Dík za radu, ja som si práve myslel, že keď budem mať skalibrovaný monitor, tak nebude problém. Dnes som sa pýtal na jeden pobočke firmy fotolab.sk čo u nich stojí terč + súbor do mailu, aby som si vedel porovnať doma a len na mňa čumeli že čo, odkázalôi ma na web, že sa mám opýtať, ale tam také ´zložitejšie´ info nie je...
neviem čo očakávaš od brigádnikov, ktorý vedia iba zakladať kazetu s fotomateriálom a tlačiť tlačidlo. Pokiaľ by dokonale ovládal problematiku, tak by tam asi dávno nerobil za tých pár korún. :o)
 
2008-08-18 23:49:40+02
skusal si dakdo vypitat aj ten farebny profil toho labu do ktoreho chodite mozno by ho poskytli
 
attik2
2008-08-19 14:08:55+02
príspevok od: nacito
neviem čo očakávaš od brigádnikov, ktorý vedia iba zakladať kazetu s fotomateriálom a tlačiť tlačidlo. Pokiaľ by dokonale ovládal problematiku, tak by tam asi dávno nerobil za tých pár korún. :o)
No chlapče Ty si úplne mimo! Vieš o tejto problematike gule! S takýmito vedomosťami ako to tu opisuješ, brigádnik môže akurát vynášať smeti! Prečo si myslíš, že pri minilaboch pracujú samí imbecili? Pekne to tu napíš! A napíš aj to , že ako si synchronizuješ svoje farebné výstupy s fotkami z minilabu!

 
attik2
2008-08-19 14:10:24+02
príspevok od:
skusal si dakdo vypitat aj ten farebny profil toho labu do ktoreho chodite mozno by ho poskytli
Obávam sa, že by na Teba pozerali ako keby si prišiel z Marsu alebo prinajmenšom z lesa!
 
attik2
2008-08-19 14:19:23+02
príspevok od: nacito
No neviem, ale ako by si chcel vytvoriť z toho vyvolaného chartu nejaký profil? Nemôžeš predsa robiť profil z nejakého chartu na ktorý je aplikovaný vstupný a výstupný profil. podľa mňa jediné riešenie je nájsť fotolab, v ktorom všetko funguje ako má. Ak taký niekto nájde dajte vedieť :o) Pôjdem sa postaviť do rady. Jediné riešenie vidím asi v tom, že si kúpim nejakú fototlačiareň a urobím si vlastný profil.
Čo je to podľa Teba ´funguje ako má´ . To, že Ti vyrobia 9x13 fotku za 3.- Sk takú ako si si ju vysníval? No to si asi fakt kúp tlačiareň ako píše NACITO, skús si ju nakalibrovať na Tvoj monitor atď. a keď budeš mať šťastie tak si tú fotku 9x13 vyrobíš podľa svojich predstáv za dvacku a furt to bude iba tlač a nie trvanlivá fotka na fotopapieri.
 
attik2
2008-08-19 14:40:17+02
príspevok od: nacito
neviem čo očakávaš od brigádnikov, ktorý vedia iba zakladať kazetu s fotomateriálom a tlačiť tlačidlo. Pokiaľ by dokonale ovládal problematiku, tak by tam asi dávno nerobil za tých pár korún. :o)
Vychádza mi z toho, že kalibračná sonda pre Teba je zbytočná, investuj radšej do optiky. Nakalibrovať Ti môžu monitor aj chlapci z Prolaiky - finančne to hádam zvládneš, ale skutočnosť je taká, že si budeš musieť ´przdniť´ výsledky podľa minilabu kde si dáš vyvolať fotky!
 
attik2
2008-08-19 14:43:50+02
Čo sa týka Fotolabu, ich fotky sú podstatne ´žltejšie´ než nakalibrovaný monitor. Tá žltá je u nich stála už asi 2 roky. Mohol by som sem dať porovnanie, ale server mi to vrátil.
 
nacito
2008-08-19 20:01:44+02
Dobre a položme si otázku, prečo sú fotografie žltejšie? Ja som iba úplný začiatočník v colormanagmente a konkrétne s profilovaním fotolabu nemám žiadne skúsenosti. Nechce sa mi veriť že sa to nedá, keď sa dá v dnešnej dobe urobiť profil na lacnú RGB tlačiareň za 1500 Sk. Samozrejme na naexponovanie a následné vyvolanie fotografie vplýva neskutočné množstvo faktorov.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()