Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

Macro krúžky - Nikon Z6

Michalgasparek
2021-10-22 11:52:11+02
Ahojte. Má tu niekto skúsenosti s "Macro" krúžkami na Nikon Z6 ?
Našiel som tieto 2 tipy a neviem ktorý vybrať.

https://www.amazon.com/Meike-MK-Z-AF1-Extension-Adapter-Cameras/dp/B07VTPBQGT

https://www.amazon.com/VILTROX-Metal-Extension-Mirrorless-Camera/dp/B082W2Z5F4

Meike má predĺženie 11mm+18mm . Viltrox má 12mm+24mm.

Budem to používať na Nikon Z6 (mk1) + 24-70 F4.
Na objektíve udáva výrobca najkratšiu zaostriteľnú vzdialenosť 0,3 m od obrazovej roviny bez ohľadu na nastavenie priblíženia.
 
duroslav
2021-10-23 21:44:36+02
Ja mám tie Meike. Kúpil som ich v podstate "na hranie".
S krúžkami sa ti najkratšia zaostrovacia vzdialenosť zmenší a zároveň nebudeš vedeť zaostriť na nekonečno. Takisto sa ti zmenší svetelnosť celej optickej sústavy.

Napr. keď som ich skúšal s 35mm pbjektívom, a použil som oba (11 + 18) tak najväčšia zaostriteľná vzdialenosť bola tak asi 10cm od konca objektívu. Možno ani to nie. Samozrejme so zväčšujúcou sa ohniskovou vzdialenosťou objektívu klesá účinok medzikrúžkov, takže s rovnakou hrúbkou medzikrúžku bude pri 85mm efekt výrazne menší než pri 35mm.
 
Michalgasparek
2021-10-24 13:47:36+02
príspevok od: duroslav
Ja mám tie Meike. Kúpil som ich v podstate "na hranie".
S krúžkami sa ti najkratšia zaostrovacia vzdialenosť zmenší a zároveň nebudeš vedeť zaostriť na nekonečno. Takisto sa ti zmenší svetelnosť celej optickej sústavy.

Napr. keď som ich skúšal s 35mm pbjektívom, a použil som oba (11 + 18) tak najväčšia zaostriteľná vzdialenosť bola tak asi 10cm od konca objektívu. Možno ani to nie. Samozrejme so zväčšujúcou sa ohniskovou vzdialenosťou objektívu klesá účinok medzikrúžkov, takže s rovnakou hrúbkou medzikrúžku bude pri 85mm efekt výrazne menší než pri 35mm.
Presne to je dôvod kúpy. Chcem sa začať hrať . S makro fotografiou zatial nemám žiadne skúsenosti a investovať vyše 1000 eur do MC 105 od Nikonu by bola pre mňa ako amatéra asi moc vysoká suma. Ten 24-70 f4 dokáže zaostriť už od 30 cm od snímača. Zaujimalo by ma, akú mierku zväčšenia by dokázal s týmito krúžkami...
Inak, ak tomu správne rozumiem tak tie od Viltrox ( keďže sú hrubšie (12+24)) by mali byť teoreticky lepšie?
 
duroslav
2021-10-25 09:02:10+02
S tými krúžkami Viltrox by si mal vedieť zaostriť ešte o niečo bližšie než s Meike.
Prikladám jednu fotku na ukážku čo som odfotil s 35mm objektívom a nasadenými oboma medzikrúžkami. Fotka je orezaná iba horizontálne na štvorec - na výšku je pôvodná veľkosť. Čiže z toho si môžeš odhadnúť aké bolo približne zväčšenie.
Čo sa pamätám, tak minca bola vzdialená tak cca. 1-2 cm od slnečnej clony (bol použitý Z-kový pevný 35mm objektív) a len tak tak že sa podarilo zaostriť na vzdialený okraj mince.
 
JohnNewton
2021-10-25 11:56:24+02
príspevok od: Michalgasparek
Presne to je dôvod kúpy. Chcem sa začať hrať . S makro fotografiou zatial nemám žiadne skúsenosti a investovať vyše 1000 eur do MC 105 od Nikonu by bola pre mňa ako amatéra asi moc vysoká suma. Ten 24-70 f4 dokáže zaostriť už od 30 cm od snímača. Zaujimalo by ma, akú mierku zväčšenia by dokázal s týmito krúžkami...
Inak, ak tomu správne rozumiem tak tie od Viltrox ( keďže sú hrubšie (12+24)) by mali byť teoreticky lepšie?
Častý prípad, že začiatočník vyskúša všetko od makrokrúžkov až po reverzne nasadený objektív a to niekedy úplne zbytočnče, len aby pochopil, že potrebuje makro objektív, že automatické ostrenie a aj stabilizácia má svoj význam. Okrem toho sú makro objektívy často dobre použiteľné aj ako portrétne a opticky patria väčšinou ku špičke. Ten Nikkor 105 som ja predával za 350 €.
 
duroslav
2021-10-25 13:01:21+02
príspevok od: JohnNewton
Častý prípad, že začiatočník vyskúša všetko od makrokrúžkov až po reverzne nasadený objektív a to niekedy úplne zbytočnče, len aby pochopil, že potrebuje makro objektív, že automatické ostrenie a aj stabilizácia má svoj význam. Okrem toho sú makro objektívy často dobre použiteľné aj ako portrétne a opticky patria väčšinou ku špičke. Ten Nikkor 105 som ja predával za 350 €.
Človek neznalý problematiky by mohol z tohoto príspevku nadobudnúť dojem že použitie medzikrúžkov sa nejako vzájomne vylučuje s automatickým ostrením prípadne stabilizáciou.
 
JohnNewton
2021-10-25 15:53:35+02
príspevok od: duroslav
Človek neznalý problematiky by mohol z tohoto príspevku nadobudnúť dojem že použitie medzikrúžkov sa nejako vzájomne vylučuje s automatickým ostrením prípadne stabilizáciou.
Je jasné, že Z6 ma stabilizovaný snímač, neskúmal som, či tie medzikrúžky majú plnohodnotný prenos signálu k objektívu a predpokladám, že Z6 disponuje nejakou možnosťou na spoluprácu stabilizácie na snímači a v objektíve. V každom prípade, daj vedieť, keď si kúpiš makro objektív , lebo ak zistíš, že Ťa makro baví, tak to nastane
 
duroslav
2021-10-25 21:05:02+02
príspevok od: JohnNewton
Je jasné, že Z6 ma stabilizovaný snímač, neskúmal som, či tie medzikrúžky majú plnohodnotný prenos signálu k objektívu a predpokladám, že Z6 disponuje nejakou možnosťou na spoluprácu stabilizácie na snímači a v objektíve. V každom prípade, daj vedieť, keď si kúpiš makro objektív , lebo ak zistíš, že Ťa makro baví, tak to nastane
S natívnymi objektívmi na Z-mount je prenos signálov do objektívu úplne nevyhnutný keďže ani len zaostrovanie nie je mechanické, ale je to "by wire". Takisto clona. A tým pádom samozrejme funguje aj stabilizácia.
Ja si makro objektív kupovať určite nebudem keďže už mám starý dobrý 105/2,8 ešte na F-mount. Krúžky som kúpil kvôli tomu že je to veľmi praktická alternatíva napr. pri výlete do prírody že ich pribalím do batohu a budem môcť fotiť nejaké detaily kvetiniek. Ak by som mal brať makro objektív a k nemu ešte FTZ adaptér, tak to by bol v porovnaní s krúžkami dosť výrazný rozdiel v hmotnosti.
 
Michalgasparek
2021-10-26 08:54:21+02
príspevok od: duroslav
S natívnymi objektívmi na Z-mount je prenos signálov do objektívu úplne nevyhnutný keďže ani len zaostrovanie nie je mechanické, ale je to "by wire". Takisto clona. A tým pádom samozrejme funguje aj stabilizácia.
Ja si makro objektív kupovať určite nebudem keďže už mám starý dobrý 105/2,8 ešte na F-mount. Krúžky som kúpil kvôli tomu že je to veľmi praktická alternatíva napr. pri výlete do prírody že ich pribalím do batohu a budem môcť fotiť nejaké detaily kvetiniek. Ak by som mal brať makro objektív a k nemu ešte FTZ adaptér, tak to by bol v porovnaní s krúžkami dosť výrazný rozdiel v hmotnosti.
Ja som prešiel na Z system z Olympusu, takže nemám staré Nikoňácke sklá a ani FTZ-ko. Vlastne žiadne staré FF sklá 🙂
Kupovať FTZ adaptér za vyše 2 stovky a zháňať nejaké staré makro 105 za 300-400 € mi nepríde ako vhodná voľba. ( za pár rokov by to bolo nepredajné ) A celkovo... Nechcem dávať staré sklá cez adaptér.

Samozrejme pre niekoho, kto má za roky nazbierané F kové sklá je FTZ super vec. Pre nového užívateľa, ktorý začal s Nikonom už na Zmount to nedáva vyznam.

Samozrejme, najlepšie by bol natívny objektiv 105 MC, ale 1000 euro je 1000 euro 😏 a rozpočet momentálne nepustí.
Naproti tomu cena medzikrúžkov je asi tak vysoká, ako týždenný nákup v Lidli 😂
Ako som čítal v jednej odpovedi, tým ze je viltrox "hrubší" ako meike pojdem do toho Viltroxu.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()